PDA

View Full Version : Ιστορίες (ζωντανών - ενεργών) γερόντων...



Greg61
31/03/2007, 14:52
Τήν πρώτη μου επαφή με "μηχανάκι", νεαρός ακόμη, την είχα κάπου στο 1974. Λίγο αργότερα, έγινα μέλος μιάς μεγάλης παρέας εφήβων της βορειοελλαδίτικης επαρχίας μου, που οι συντοπίτες μου μας ονόμαζαν σχεδόν υποτιμητικά "οι μηχανόβιοι". Τα δίκυκλα της τότε παρέας, καμιά τριανταριά στον αριθμό, ήταν παντοειδή, μικρά και μεγάλα: Είχαμε θυμάμαι Zündapp KS50, Creidler Florett, Honda CB50, CB200, CB400Four κι ένα CB750 με τις τέσσαρες εξατμίσεις, ένα Ducati desmo 350, κάποια απ' τα πρώτα Yamaha XT κι RD350, καθώς και δύο αρχαία BMW R60 ή R75, απ' αυτά που ο κεντρικός διακόπτης τους ήταν πάνω στο φανάρι, και που όταν το κλειδί του έλειπε ή έπεφτε από τους κραδασμούς, μπορούσε ν' αντικατασταθεί από ένα καρφί…Οι σχεδόν καθημερινές αποδράσεις μας στα γύρω χωριά και στους πέριξ νομούς "για καφέ" σχεδιάζονταν και αποφασίζονταν στη στιγμή. Στο δρόμο πηγαίναμε "μπουλούκι", όλοι μαζί, "μικροί" και "μεγάλοι", δεμένοι με τη δύναμη της αγέλης. Μας άρεζε τότε η εντύπωση που προκαλούσαμε στους ντόπιους και τα βλέμματα των κοριτσιών που ξεσηκώναμε όταν μπαίναμε όλοι μαζί σε κάποιο χωριό, αράζαμε όλες τις μηχανές μαζί και βολτάραμε όλοι μαζί στις πλατείες που φιλοξενούσαν το "νυφοπάζαρο"…

Υπήρχαν πολύ χειρότεροι δρόμοι τότε, αλλά και με πολύ λιγότερα κυκλοφορούντα αυτοκίνητα. Η μοτοσυκλεττιστική τεχνολογία ήταν κατά πολύ υποδεέστερη της σημερινής και, τα "κρατήματα" των τότε μηχανών σε σύγκριση μ' αυτά των σημερινών υπερόπλων χαρακτηρίζονται επιεικώς απαράδεκτα. Ήταν η εποχή πού οι τοίχοι του εφηβικού μου δωματίου ήταν όλοι τους διακοσμημένοι με αφίσες και φωτογραφίες από Honda Goldwing GL 1000 και CBX 1050, Kawasaki Z 1000 και Ζ 1300, (ναι, είχε βγάλει και η Kawasaki εξακύλινδρο, όπως και η Benelli), Yamaha XS Eleven… Ήταν τότε που ονειρoπολούσα ότι γύριζα τον κόσμο παρέα με μία απ' αυτές…

Πέρασαν πολλά χρόνια από τότε. Ελάχιστα είναι πλέον τα μέρη της χερσαίας Ελλάδας πού δεν έχω επισκεφθεί. Πολλά κι ευχάριστα τα χιλιόμετρα πού έκανα μέχρι σήμερα, απ' άκρη σ' άκρη της Ελλάδας, οδηγώντας μηχανή. Όπως πολλά είναι κι αυτά πού βίωσα, είδα, άκουσα, διάβασα κι έμαθα στη μέχρι τώρα δίτροχη ζωή μου, τα οποία και διαμόρφωσαν την μοτοσυκλεττιστική νοοτροπία και συμπεριφορά μου. Παρά ταύτα, καθημερινά διαπιστώνω ότι υπάρχουν κι άλλα, πολλά πράγματα που συνεχίζω να μαθαίνω και είναι πολύ περισσότερα αυτά που πρέπει ακόμη να μάθω.

Ζώντας στην Αθήνα τα τελευταία δώδεκα χρόνια, σχεδόν καθημερινά παρατηρώ ότι, όλο και περισσότεροι δίτροχοι συνάδελφοι κινούνται ξεκράνωτοι, με τρόπο μη ασφαλή, οδηγώντας βιαστικά, επιδεικτικά ή / κι εγωϊστικά, υπερεκτιμώντας τις ικανότητές τους ή / και υποτιμώντας τον κίνδυνο, δείχνοντας με τον τρόπο αυτό είτε ότι δεν γνωρίζουν, είτε ότι αψηφούν τους κινδύνους που συνεπάγεται η οδήγηση διτρόχου. Αν κάνετε μια ολιγόωρη επίσκεψη - βόλτα σε εξωτερικό ιατρείο ορθοπεδικής κλινικής μεγάλου νοσοκομείου σε μέρα εφημερίας, απ' όσους τραυματίες οδηγούς δικύκλου είναι σε κατάσταση να μιλήσουν (δυστυχώς υπάρχουν και κάποιοι που δεν μπορούν προς στιγμήν να μιλήσουν, όπως και κάποιοι άλλοι που δεν θα ξαναμιλήσουν ποτέ), θ' ακούσετε πολλά: "…μού βγήκε από στόπ…", "…μ' έκλεισε…", "…έστριψε χωρίς φλας…", "…κοκάλωσε τα φρένα μπροστά μου…", "…με χτύπησε από πίσω…", …γλίστρησα σε λάδια…", "…μιλούσα στο κινητό και δεν τον είδα…", "…άνοιξε την πόρτα του αυτοκινήτου χωρίς να ελέγξει…", "…ήμουν με πολλά και δεν σταμάτησα…". Και ο κατάλογος των εξιστορήσεων της "κακιάς στιγμής" ενός εκάστου που θ' ακούτε, από τους εμπλακέντες σε τροχαίο ατύχημα δικυκλιστές, θ' αυξάνεται καθημερινά όσο αυξάνονται και οι επισκέψεις - βόλτες σας σε εφημερεύοντα νοσοκομεία. Αν συνεχίσετε περαιτέρω, ζητώντας από τους εμπλακέντες σε ατύχημα τραυματίες ν' αξιολογήσουν εκ νέου τις συνθήκες του συμβάντος, και να σας πούνε τη γνώμη τους σχετικά με το αν και με ποιό τρόπο, θα μπορούσαν ενδεχομένως ν' αποφύγουν την εμπλοκή τους στο συγκεκριμένο ατύχημα, ή να μειώσουν τις συνέπειες που αυτό συνεπάγεται, η απάντηση που θα πάρετε στο πλείστον των περιπτώσεων, έχει περίπου την εξής μορφή: "ναι, αν οδηγούσα διαφορετικά…"

Όλα αυτά, κατά την άποψή μου σημαίνουν κάτι: Δεν ακολουθούνται ούτε οι κανόνες αποφυγής, ούτε οι κανόνες εμπλοκής, όπως λέμε στο Στρατό. Στο βωμό του "επιδεικνύεσθαι", του (όποιου) στιγμιαίου επείγοντος, της προβολής του "εγώ" μας και του ωχαδερφισμού, είμαστε έτοιμοι να θυσιάσουμε την σωματική μας ακεραιότητα προκαλώντας την (κακή;) τύχη μας. Ξεχνούμε ότι, για να είμαστε σε θέση να κρίνουμε ότι φθάσαμε έγκαιρα ή μη έγκαιρα κάπου, πρέπει πρώτα να φθάσουμε. Δεν λαμβάνουμε μέτρα πρόληψης και αποφυγής ενδεχομένου ατυχήματος. Πολλάκις δεν λαμβάνουμε ούτε μέτρα προφύλαξης. Αρκετοί από εμάς δεν είμαστε προετοιμασμένοι επίσης, εκτιμώντας αστραπιαία την κατάσταση της δεδομένης δύσκολης στιγμής και τον επερχόμενο κι αναπόφευκτο πλέον κίνδυνο, να εμπλακούμε με σωστές αντανακλαστικές λειτουργίες στο επικείμενο ατύχημα, επιλέγοντας τον πιο ανώδυνο για μας τρόπο. Και μόνο όταν συναντηθούμε με την κακή μας τη στιγμή, μας επιβάλλονται υποχρεωτικά μέτρα θεραπείας. Το προλαμβάνειν ούν κάλλιον του θεραπεύειν εστί.
Η οδήγηση μοτοσυκλέττας σήμερα, με δεδομένη τη ραγδαία αύξηση του αριθμού των κυκλοφορούντων αυτοκινήτων και των λοιπών χρηστών του οδικού δικτύου, πρέπει να θεωρούμε ότι συντελείται μέσα σ' ένα εν δυνάμει εχθρικό περιβάλλον, και τον καθένα από τους υπολοίπους χρήστες του δρόμου πρέπει να τον αντιμετωπίζουμε ως εν δυνάμει εξ αμελείας εχθρό της σωματικής μας ακεραιότητας. Και λέγω εξ αμελείας, όντας βέβαιος ότι κανείς αυτοκινητάς δεν βγαίνει κάποιο πρωί απ' το σπίτι του με τη σκέψη "…μιάς και δεν έχω να κάνω κάτι σημαντικότερο σήμερα, ας πάω να σκοτώσω κάποιον μηχανόβιο…".

Άρα, τι κάνουμε; Κλειδώνουμε τις μηχανές στο γκαράζ; Κυκλοφορούμε με το τετράτροχο κουτί μας για να αισθανόμαστε ασφαλείς; Σίγουρα όχι. Απεναντίας, φορέστε κράνος και μπουφάν απαραίτητα, και προαιρετικά γάντια, μπότες κι ό,τι άλλο θεωρείτε ότι αυξάνει την παθητική σας ασφάλεια, και βάλτε μπροστά τον κινητήρα. Πρίν βγείτε στο δρόμο ελέγξετε την κατάσταση της μηχανής σας και βεβαιωθείτε ότι λειτουργούν όλα σωστά, και ιδίως αυτά που συνήθως θεωρούμε αυτονόητα. Προτού ξεκινήσετε, γυρίστε το κινητό σας στο αθόρυβο χωρίς δόνηση και βάλτε το στην τσέπη σας μέχρι την επόμενη στάση σας. Ενόσω οδηγείτε, κάποιες απαραίτητες σκόπιμες (κατόπιν σκέψεως) ενέργειες, χρειάζεται να καλλιεργηθούν και ν' αναχθούν σε αντανακλαστικές, απομακρύνοντας ή και αναιρώντας έτσι τις πιθανότητες ατυχήματος. Ας θυμηθούμε παρακάτω μερικές απ' αυτές:

Ψάξτε και ανακαλύψτε τις δικές σας οδηγικές ικανότητες, μέσα στίς οποίες πρέπει να κινείσθε, φροντίζοντας καθημερινά να τίς βελτιώνετε. Οι ικανότητες και τα αυξημένα επίπεδα ισχύος κι ενεργητικής ασφάλειας της καινούργιας μηχανής μας, που καλώς την αγοράσαμε, αδυνατούν να μετατρέψουν αυτομάτως κι εμάς σε Rossi ή Pedrosa. Θυμηθείτε ότι, "Επικίνδυνα δεν είναι τα άλογα που έχουμε κάτω απ' τα σκέλια μας. Επικίνδυνο είναι το γαϊδούρι που τα κάνει κουμάντο".

Συνηθίστε τη χρήση των φλάς, κι ελέγχετε συχνά ότι τα στοπ της μηχανής λειτουργούν. Μην περιμένετε απ' τους άλλους να μαντέψουν τις προθέσεις σας. Είναι πιο εύκολο και πιο ασφαλές να τους τις γνωστοποιήσετε.

Φροντίστε τη θέση σας στο δρόμο ώστε να γίνεστε ευκόλως αντιληπτοί. Φώτα καθαρά από τη λασπούρα της προηγηθείσας βροχής και αναμμένα. Θυμηθείτε ότι οι προπορευόμενοι οδηγοί αυτοκινήτων μπορούν να σας δούνε τότε, όταν κι εσείς βλέπετε το κεφάλι τους στον καθρέφτη τους. Προσπεράστε προσεκτικά όσους έχουν διπλωμένους ή σπασμένους καθρέφτες, κι όσους φαίνονται ν' ασχολούνται και με κάτι άλλο παράλληλα με την οδήγηση: κουβέντα, παιδί, εφημερίδα, κινητό, το μπούτι της διπλανής κλπ.

Προσπεράστε με αυξημένη προσοχή τα ογκώδη οχήματα που σας περιορίζουν την ορατότητα. Πιθανόν το μπροστινό τους όχημα που δεν βλέπετε και δεν σας έχει αντιληφθεί, να βγει ξαφνικά μπροστά σας επιχειρώντας αλλαγή λωρίδας. Μπροστά από σταματημένο λεωφορείο, τρόλλεϋ κλπ πιθανόν να σας βγει κάποιος πεζός. Ένα αφύσικο κενό μπροστά από ογκώδες όχημα, πιθανόν να σημαίνει ότι κάποιος, εκτός του οπτικού σας πεδίου, οδηγός, πεζός ή και κατοικίδιο, επιχειρεί να διασχίσει κάθετα το οδόστρωμα στο οποίο κινείσθε.

Ρίχνετε κλεφτές ματιές στους καθρέφτες σας. Φύγετε μπροστά απ' ό,τι (προσπαθεί να) κινείται γρηγορότερα απ' τους υπολοίπους κι από εσάς. Ανοίξτε το γκάζι και απομακρυνθείτε, αλλιώς ανοίξτε του δρόμο.

Και μια υπενθύμιση - συμβουλή που δεν αφορά στ' αντανακλαστικά μας: Τα παπιά και τα μικρά σκούτερ καθώς και τα ATV, που εκ κατασκευής κινούνται με μικρές ταχύτητες, είναι επικίνδυνο να κινούνται σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας, ιδιαίτερα στις μεσαίες κι αριστερές λωρίδες, κι ακόμη χειρότερα στις εθνικές οδούς. Επιλέξτε εναλλακτικές διαδρομές για τους προορισμούς σας μέσα στην πόλη, όπου οι αναπτυσσόμενες από τους υπολοίπους ταχύτητες είναι πολύ μικρότερες. Θυμηθείτε ότι, όταν σας χτυπήσουν από πίσω, (λέγω "όταν" κι όχι "εάν", διότι στατιστικά εσείς διατρέχετε τον μεγαλύτερο κίνδυνο να σας συμβεί), την αποζημίωση ατυχήματος πιθανόν να την εισπράξουν οι κληρονόμοι σας.

…Κι αν σας τύχει κάποτε, ενώ επιχειρείτε ταχεία διήθηση εν μέσω αργόσυρτων και μποτιλιαρισμένων αυτοκινήτων, είτε στην Παραλιακή είτε σε άλλους δρόμους του Λεκανοπεδίου, να συναντήσετε μπροστά σας ένα λευκό Hornet 600 '04 που σας αναγκάζει σε πρόσκαιρη ανάσχεση της ταχύτητάς σας, μη βιαστείτε ν' αγανακτήσετε και να θυμώσετε με τον οδηγό του. Να είστε σίγουροι ότι, μόλις σας αντιληφθώ στους καθρέφτες μου, θα σας ανοίξω το δρόμο για να φύγετε. Αυτό άλλωστε έκανα πάντα και μ' όλους τους "γρήγορους" πρίν από σας, εδώ και τριάντα χρόνια.

Το κείμενο αυτό είναι αφιερωμένο στη μνήμη όλων των "φευγάτων", όλων αυτών που χάθηκαν άδικα οδηγώντας τη μηχανή τους, όταν ο καθένας τους συνάντησε τη δική του "κακιά στιγμή"…

naxiotis
31/03/2007, 17:22
απλά :a013: :a012:

Λεωνίδας
31/03/2007, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από naxiotis
απλά :a013: :a012: +1 :wave2:

crs-k
31/03/2007, 17:55
"Πολλά, Καλά κι Ευχάριστα Χιλιόμετρα" και σε 'σενα Γρηγόρη και καλως ηρθες στο Φορουμ!


:smokin: :beer: :wave2:












Υ.Γ. Αν δεις πολυυυ μακρυα πισω σου ενα χωματινο ασπρο(κοκκινομπλε) Αφρικα να ερχεται, να βιαστεις να κανεις στην ακρη, γιατι το επομενο δευτερολεπτο θα σ' εχει περασει απο πανω! :evil: :D

:lol: :rotflmao: :lol:

Λεωνίδας
31/03/2007, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
(...) χωματινο (...) Αφρικα (...) βγαίνουν και χωμάτινα Αφρικα :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

crs-k
31/03/2007, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
βγαίνουν και χωμάτινα Αφρικα :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:


Ειναι μαϊμου! :D

xampos
31/03/2007, 18:11
:a18: :a013: :a013: :a013: :a013: :a012:

Greg61
31/03/2007, 20:09
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αν δεις πολυυυ μακρυα πισω σου ενα χωματινο ασπρο(κοκκινομπλε) Αφρικα να ερχεται,...

Καλησπέρα σέ όλους...
Χέ - χέ... Είπαμε οτι είμαι αργός οδηγός γιά Hornet, όχι και για Africa...
Αυτά συνήθως τα βλέπω πολλλλύυ μακρυά πίσω μου νά μέ κυνηγούν, αφού τά έχω περάσει...:beer:

crs-k
31/03/2007, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Greg61
Καλησπέρα σέ όλους...
Χέ - χέ... Είπαμε οτι είμαι αργός οδηγός γιά Hornet, όχι και για Africa...

Ηταν απλως για να μπεις στο κλιμα εδω μεσα ... :D

:lol: :rotflmao: :lol:






Αυτά συνήθως τα βλέπω πολλλλύυ μακρυά πίσω μου νά μέ κυνηγούν, αφού τά έχω περάσει...:beer:


Αναλογως της διαδρομης ... :rolleyes:

ΜΗΝ ορκιζεσαι !!! :smokin:

:lol: :rotflmao: :lol:

Greg61
31/03/2007, 20:22
Ok, δέν ορκίζομαι και προ πάντων δέν κοντράρομαι... κι άς μέ περάσει και παπί. Άλλωστε, πολλάκις μού έλαχε ν' ανοίξω το δρόμο και σέ "παπόβιους" όταν βολτάρω...

FestoNero
31/03/2007, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k

Αναλογως της διαδρομης ...

ΜΗΝ ορκιζεσαι !!! :smokin:

:lol: :rotflmao: :lol: Βατος χωματοδρομος ε;;
:rolleyes: :lol:

@Greg61: :beer:

funmoto
09/04/2007, 00:15
Greg61 συγχαρητήρια όχι μόνο για όσα διατυπώνεις παραπάνω (που κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι σημαντικό μέρος των κανόνων ασφαλούς οδήγησης δίτροχου στην εποχή που ζούμε), αλλά και για τον τρόπο που τα διατυπώνεις!!!

Εκτός από καλωσόρισες εχω να πω και κάτι ακόμα:

:a19:

Nikoskazer2000
09/04/2007, 01:01
Μπράβο Greg! Πολύ ωραίο το ανάγνωσμα σου. :a013:

Μακάρι να σε διαβάσουν μερικά "ατίθασα νιάτα" μπας και καταφέρουν να γράψουν κι' αυτοί "χιλιόμετρα" στη ζωή τους.

Greg61
09/04/2007, 09:16
Καλημέρα στο φόρουμ, Χριστός Ανέστη κ Χρόνια πολλά και καλά.

Σέ κάποια ιστοσελίδα διάβασα κάτι σχετικό και μου άρεσε. Θά προσπαθήσω να παραθέσω όπως θυμάμαι το νόημα που υπήρχε:

Πρόσεχε πώς οδηγείς, και μη ξεπερνάς τά όριά σου
-Άν έχεις μάνα να σε κλάψει...
-Άν έχεις γυναίκα που αγαπάς κ σ' αγαπά...
-Άν έχεις παιδιά που σε χρειάζονται...
-Άν έχεις ανθρώπους που σέ νοιάζονται...
-Άν σκοπεύεις να κάνεις οικογένεια...
-Άν έχεις φίλους...
-Άν θέλεις να γεράσεις αρτιμελής...
-ΑΝ ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ... και να ευχαριστηθείς τη ζωή σου κ την οδήγηση για πολλά χρόνια και χιλιόμετρα...

Cpt. Haddock
09/04/2007, 12:55
Ωραίος Γρηγόρη

Καλώς ήρθες στο φόρουμ

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

κι άσε τι λέει ο κουτσός με το άφρικα πιο πάνω :lol: :rotflmao:

Daemon
09/04/2007, 14:07
Καλως ηρθες Γρηγορη :) :beer:

argy_kap
09/04/2007, 18:56
:a23: :beer:

kostisthegreek
16/04/2007, 20:45
Καλώς ήρθες Γρηγόρη και καλά χιλιόμετρα με το εργαλείο σου!

:beer:

kaps
16/04/2007, 21:09
Διατυπώνεις ευστόχως τους καθημερινούς συλλογισμούς που κάνω καθώς οδηγώ την μοτοσυκλέτα μου και παρατηρώ όλα όσα συμβαίνουν γύρω μου ...:rolleyes:

kalesin
16/04/2007, 21:34
μα που το ειχα το μυαλο μου κ δεν το ειχα παρει χαμπαρι αυτο;
:confused: :confused:



Γρηγορη να εισαι παντα καλα κ να κανεις κ τους αλλους γυρω σου καλυτερα, αλλωστε το καταφερνεις ευκολα




:wave2: :wave2: :wave2:

Greg61
20/04/2007, 19:42
Γειά - χαρά κύριοι...

Καί μετά απο κάποιες μέρες απουσίας μου απο το σπίτι (τώρα είδα την αλληλογραφία), καλώς σάς βρήκα...

Θά χαρώ πολύ νά γνωρίσω κόσμο απο κοντά, είτε στο Λεκανοπέδιο που μένω, είτε στή Θεσ/νίκη, όταν επισκέπτομαι τά Πάτρια Εδάφη.

Πρόσκληση γνωριμίας λοιπόν ανοικτή απο σήμερα.

crs-k
20/04/2007, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Greg61
......................
Πρόσκληση γνωριμίας λοιπόν ανοικτή απο σήμερα.


"Να η (μία απο) ευκαιρια (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=38547)" ... :smokin:

adam_tsouk
20/04/2007, 20:16
καλως ηρθες...


θα ηθελα να μπορω να τα "λεω" και εγω αυτα σε μερικα χρονια απο τωρα...


:beer: :beer:


:wave2:

Greg61
21/04/2007, 20:24
θα ηθελα να μπορω να τα "λεω" και εγω αυτα σε μερικα χρονια απο τωρα...

Αφορμής δοθείσης εκ τής ανωτέρω εκφράσεως (μήπως χρησιμοποιώ πολύ βαρειά - βαρετή καθαρεύουσα;) ο χρόνος μου δίδαξε οτι, άν αφήνεις (ή βοηθάς με την ολοένα συσσωρευόμενη γνώση σου) τά πράγματα νά κυλήσουν μόνα τους, αποφεύγοντας την εξαναγκασμένη απο πλευράς σου ώθηση πρός το τέλος, τότε αυτό έρχεται ομαλότερα...


Γιά σκεφτείτε... Αυτό, λίγο ως πολύ, συμβαίνει σ' όλους μας... σέ κάθε μας στιγμή...

- Όταν ήμασταν μικροί, βιαζόμασταν να μεγαλώσουμε "γιά νά κάνουμε κι εμείς αυτά που κάνει ο μπαμπάς κ οι μεγάλοι"... [κάποτε κι εγώ θα οδηγώ το «τούρμπο-μπαντζάϊ 4 SEASONS GTXT» του μπαμπά...]

- Σάν πρωτο-δευτεροετείς μαθητές γυμνασίου (της δικής μου εποχής) θαυμάζαμε τα διάφορα είδωλά μας, είτε μεγαλυτέρους γυμνασιόπαιδες, είτε αστέρες ποδοσφαίρου, κινηματογράφου κ.ο.κ. ... Δηλώναμε με στόμφο (;) οτι κάποτε θά γίνουμε αυτοί - ή σάν αυτούς...

Τότε όμως δεν μπορούσαμε να πιέσουμε καταστάσεις... Απλώς περιμέναμε το χρόνο να περάσει από πάνω μας και να μας μεγαλώσει… να μας φέρει πλησιέστερα στον –όποιο- στόχο μας… Κάπου εδώ λαμβάνει υπόσταση και το «αγάλι – αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι»…

Μετέπειτα όμως; Σε όσες κι όποιες όμως στιγμές τής ζωής μας "πιέσαμε τα φρένα ή το γκάζι" πάνω από το σύνηθες, διαπιστώσαμε ότι, η δύναμη της ανάδρασης που λαμβάναμε ήταν αντίστοιχη - αντίστροφη τής δράσης μας, ως απάντηση στις εκάστοτε ενέργειές μας, όπως ακριβώς λειτουργούν και οι αναρτήσεις της μηχανής μας, μεταβάλλοντας την κατανομή βάρους και τη γεωμετρία της ήπια ή βίαια, αντιστρόφως κι αναλόγως της δικής μας προηγηθείσας ενέργειας ή στιγμιαίας διάθεσης.

Αν σήμερα μπορώ να ‘λέω’ ευχαρίστως κάποια πράγματα, αυτά είναι ακριβώς αυτά που έμαθα κι έζησα ευχάριστα, αβίαστα και χωρίς πίεση. Με άλλα λόγια, αυτά που απήλαυσα, μεταβάλλοντας κατά το δυνατόν ηπιότερα τη «γεωμετρία» της ζωής μου, ειδικά στον τομέα «οδήγηση».

Πιθανόν η «συνταγή» αυτή που λειτούργησε άψογα σε μένα, να μη λειτουργεί για όλους. Πιθανόν κάποιοι άλλοι, να έχουν δοκιμασμένες ως προς την αποδοτικότητά τους διάφορες άλλες «συνταγές», ανάλογες ή προσαρμοσμένες στους εκάστοτε στόχους τους, διατρανώνοντας ότι, «η δική τους συνταγή είναι η καλύτερη».

Αν κι εσύ που συνεχίζεις ακόμη να με διαβάζεις χωρίς να βαρεθείς, έχεις σαν – μακρυνό αλλά υπαρκτό- στόχο να λές και να γράφεις κάποτε πράγματα αντίστοιχα και καλύτερα απ’ αυτά που διαβάζεις, τότε….

"Πρόσεχε πώς οδηγείς, και μη ξεπερνάς τά όριά σου
-Άν έχεις μάνα να σε κλάψει...
-Άν έχεις γυναίκα που αγαπάς κ σ' αγαπά...
-Άν έχεις παιδιά που σε χρειάζονται...
-Άν έχεις ανθρώπους που σέ νοιάζονται...
-Άν σκοπεύεις να κάνεις οικογένεια...
-Άν έχεις φίλους...
-Άν θέλεις να γεράσεις αρτιμελής...
-ΑΝ ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ... και να ευχαριστηθείς τη ζωή σου κ την οδήγηση για πολλά χρόνια και χιλιόμετρα..."