PDA

View Full Version : Hornet 600 - Αναρτήσεις



Greg61
01/04/2007, 10:13
Το μηχανάκι μου απο την 23-1-04 έχει συμπληρώσει αισίως 60.500 χλμ. Προκειμένου να το χρησιμοποιήσω (και) φέτος το καλοκαίρι για τουρισμό - διακοπές με το έτερον ήμισυ (βλ. 4000 - 5000 χλμ), προβληματίζομαι σχετικά με τήν αλλαγή αναρτήσεων με σκληρότερες, τουλάχιστον πίσω, καθότι οι "μαμά" είτε μαλάκωσαν απο τη χρήση, είτε οι δικές μου απαιτήσεις σέ σταθερότητα αυξήθηκαν.

Σάν πρώτη ιδέα σκέφτομαι κοστούμι πίσω μέ ρυθμίσεις απόσβεσης συμπίεσης - επαναφοράς και υδραυλική προφόρτιση, αντί να ψάχνω (ομαι μέ) αλλαγές ελατηρίων και τα συναφή.

Γιά μπροστά σκέφτομαι κατ' αρχήν αντικατάσταση των ελατηρίων με νέα ιδίου τύπου και αλλαγή στά λάδια του πιρουνιού μέ χοντρότερα, καθότι πέρισυ που αλλάχθηκαν μέ νέα του αυτού ιξώδους που προτείνει ο κατασκευαστής στο service manual, δέν παρατήρησα μεγάλες διαφορές. Εδώ με προβληματίζει η -μή ρυθμιζόμενη- αύξηση απόσβεσης επαναφοράς.
Δεύτερη σκέψη είναι η αντικατάσταση και του συνόλου της μπροστινής ανάρτησης μέ κοστούμι ρυθμιζόμενο aftermarket.

Περιμένω τεκμηριωμένες απόψεις, και ιδίως απο τεχνοκράτες και δικάβαλους τουρίστες.
Άν κάποιος προέβη σέ παρόμοιο εγχείρημα αλλαγής αναρτήσεων σε Hornet 600, παρακαλείται να μας πεί τί αναρτήσεις φόρεσε κι άν το αποτέλεσμα που έχει είναι αυτό που προσδοκούσε πρίν την τοποθέτησή τους στη μηχανή του.

SeNNinhA
01/04/2007, 10:54
Φίλος είχε βάλει WP εμπρος (ελατήρια) πίσω (κομπλέ) και ήταν πολύ ευχαριστημένος. Αν σε ενδαφέρει μοντέλο κλπ να ρωτήσω.

Greg61
01/04/2007, 11:16
Μέ ενδιαφέρει η γνώμη όλων που αφορά στο χρησιμοποιηθέν και δοκιμασμένο απ' αυτούς υλικό αναρτήσεων για το συγκεκριμένο μηχανάκι, καθώς και κάθε εμπεριστατωμένη τεχνική άποψη επι του θέματος.

power hornet
01/04/2007, 11:30
καλημερα φιλε μου.
εγω που εχω το χορνετ 600 να σου πω τι εχω κανει.το χρησιμοποιω ταξιδια και βεβαια για γρηγορη οδηγηση.
μπροστα εχω βαλει ελατηρια wp με λαδια λιγο πιο χοντρα και επειδη ειμαι τελειωμανης μετα απο δυο μηνες εβαλα και ταπες προφορτισεως.
τωρα οσο αφορα το πισω μερος πριν ενα μηνα αλλαξα ολο το αμορτισερ γιατι τα ειχε κλασει και εβαλα ενα πληρες ρυθμιζομενο ohlins,το αποτελεσμα αλη μηχανη εχει γινει και για ταξιδια ανετη αμα θες,αλλά και για γρηγορη οδηγηση δεν παιζετε καμια σχεση με πριν.
οτι αλο θες ρωταμε.:wave2:

Greg61
01/04/2007, 11:37
Καλημέρα επίσης.
Ποιό έβαλες, κι άν μπορείς νά μέ βοηθήσεις να βρώ πληροφορίες για το συγκεκριμένο σε κάποιο site...

Greg61
01/04/2007, 11:48
Μήπως αυτό;


82635

power hornet
01/04/2007, 11:50
κοιταξε εγω εχω του 2000 μοντελο εβαλα το πληρες ρυθμιζομενο τησ ohlins,πληροφοριες μπορεις να βρεις στο σιτε της μοτοδυναμικης www.ohlins.gr εγω το πηρα απο την γνωστη αποθηκη στην ηλιουπολη,το ειχα παρει δεν θυμαμε τωρα ακριβως 500 η 600ευρω

power hornet
01/04/2007, 11:50
ναι αυτο γαματο δε ειναι?

Greg61
01/04/2007, 11:54
Άν είναι εύκολο στείλε μου με π.μ. τη δνση της αποθήκης - δέν τη γνωρίζω. Πουλάει μέ μεγάλη διαφορά απ' την Μοτοδυναμική;

power hornet
01/04/2007, 12:00
οχι γιατι το φαιρνουν τα παιδια μεσου αλου μου κοψανε με δυσκολια 40 ευρω και αυτο γιατι ειμαι πελατης τους τους εχω ακουμπησει 2000ευρω γιατι εχω παρει ολο το εξοπλισμο απο εκει,θα σου δωσω το τηλεφωνο τους,γιατι την διευθυνση δεν την θυμαμε.

Greg61
01/04/2007, 12:05
Μέ τη μείωση της διαδρομής της πίσω ανάρτησης, δέν αντιμετωπίζεις πρόβλημα;

power hornet
01/04/2007, 12:08
οχι μια χαρα ειναι ο μαστορας που το ρυθμισε βαση κιλων μου μια χαρα,μου εδειξε κιολας για την μειωση να το ρυθμισω για πιο αποτομα,δηλαδη γρηγορη η ποιο αργη.

Greg61
01/04/2007, 12:16
Οκ συνάδελφε, σ' ευχαριστώ για την πληροφόρηση.

Περιμένω κι άλλες απόψεις απο συναδέλφους με ίδιο μηχανάκι (Hornet 600) που δοκίμασαν aftermarket αναρτήσεις, για να δούμε τι θά αποφασίσω τελικά.

power hornet
01/04/2007, 12:19
να εισαι καλα φιλε μου,μακαρι να σου απαντησουν και αλλοι, αλα πιστευω λιγοι ως ελαχιστοι ειναι που εχουν βελτιωσει τις αναρτησεις τους:wave2: