PDA

View Full Version : Μπλοκάρισμα μπροστινού



npat
01/04/2007, 22:57
Μετά από 12000 περίπου χιλιόμετρα με το CBF-άκι μου είχα την πρώτη μου τρομακτική εμπειρία από μπλοκάρισμα μπροστινού...

Επέστρεφα από βόλτα, ένα δυο στενά πριν το σπίτι μου. Πήγαινα με καμιά 40 (υπολογίζω) ΧΑΩ, και σε διασταύρωση, με προτερεότητα δική μου, βλέπω, σχετικά αργά, γουρούνα στο στοπ. Συνήθως στην συγκεκριμένη διασταύρωση κόβω, κατεβάζω πρώτη και περνάω, αλλά αυτή την φορά λίγο η κούραση, λίγο η αφηρημάδα, ... δεν.
Βλέποντας την γουρούνα, και μια και δεν είχα πια χώρο και χρόνο να κόψω πατάω μια κόρνα να σιγουρέψω ότι ο τύπος δεν θα κάνει καμιά μαλακία... Αμ δε!

Πετάγετε μπροστά μου σε τροχιά σίγουρης σύγκρουσης.

Πέφτω στα φρένα ενστικτωδώς. Πόσο φρενάρισα, πόσο απότομα, και πως, δεν θυμάμαι, ούτε κατάλαβα. Όλα έγιναν αστραπιαία. Η εντύπωση που έχω είναι ότι δεν φρενάρισα ιδιαίτερα έντονα (όχι τόσο ώστε να δικαιολογεί μπλοκάρισμα μπροστινού...) Όπως και να έχει πάντως αισθάνθηκα να χάνω την μοτοσυκλέτα αυτομάτως και ακαριαία, και εξίσου αυτομάτως, χωρίς να σκεφτώ τίποτα, κατέβασα πόδι και άφησα το φρένο. Τι από τα δύο βοήθησε περισσότερο δεν ξέρω αλλά πάντως δεν έπεσα. Δεν σταμάτησα, απλά η μοτοσυκλέτα ξαναβρήκε την πορεία της μετά από μια-δυο παλινδρομήσεις στον δρόμο---ευτυχώς χωρίς να πέσει πάνω στα παρκαρισμένα αυτοκίνητα. Το φρενάρισμα ήταν αρκετό ώστε, οριακά, να αποφύγω τον τύπο που παραβίασε το στοπ, ο οποίος χωρίς να σταματήσει έφυγε...

Έχω διαβάσει κατά καιρούς διάφορα σχετικά με το πως πρέπει να αντιδρά κανείς όταν χάνει μπροστινό, αλλά το μόνο που κατάφερα να κάνω σε αυτή την περίπτωση ήταν καθαρά ενστικτώδεις αντιδράσεις, χωρίς καμία απολύτως σκέψη. Όλα τελείωσαν πριν καλά-καλά αρχίσουν... Μοναδικές απώλειες ένα πονεμένο πόδι από την δύναμη που έβαλα.

Πως μπορεί κανείς να εκπαιδεύσει τον εαυτό του ώστε να αντιδρά καλύτερα σε τέτοιες καταστάσεις? Γίνεται ή είναι το ABS η μόνη λύση?

T.R.E
01/04/2007, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat

Πως μπορεί κανείς να εκπαιδεύσει τον εαυτό του ώστε να αντιδρά καλύτερα σε τέτοιες καταστάσεις? Γίνεται ή είναι το ABS η μόνη λύση?

Ειχε παλιοτερα ενα αρθο καποιο περιοδικο μοτοσυκλετας,σχετικα με το θεμα...

Ελεγε τοτες λοιπον να μπλοκαρεις μονος σου το μπροστινο επιτηδες με 40-50 χλμ ετσι ωστε ο εγκεφαλος να συνηθισει το πραγμα αυτο,να του γινει βιωμα...

Να μαθεις και πως αντιδραει η μοτοσυκλετα σου ΕΝΩ εισαι προετοιμασμενος,ωστε να μπορεσεις σε περιπτωση που συμβει απροοπτα να αντιδρασεις (οχι ενστικτωδως πλεον) με τροπο και να γλυτωσεις απο μια πτωση....
Το ποδι κατω σε μικρες ταχυτητες δεν ειναι και ασχημη ιδεα,μην σου πω ειναι ο μονος τροπος....

Το δοκιμαζα πολυ παλιοτερα με ενα Dio βεσπακι σε δρομους γυαλι,και με λιγη εξασκηση θα δεις οτι μπορεις να πας αρκετα μετρα με μπροστινο μπλοκαρισμενο...Συνεχιζω να το δοκιμαζω σε γλιστερα οδοστρωματα οπου ερχεται το μπλοκαρισμα ποιο ευκολα και με το GSX-R,απλα και μονο για να μην ξαφνιαστω οταν και αν συμβει καποια φορα...

Υπαρχει και ο αλλος τροπος βεβαια,βαζεις σιδερα γυρω γυρω απ'το μηχανακι σου ωστε να μην πεφτει,και μαθαινεις αφοβα....:lol: :lol: :wave2:

gcrook
01/04/2007, 23:24
Στην συγκεκριμενη περιπτωση, μπορει το ABS να μην σε βοηθουσε απο αποψη επιβραδυνσης, αλλα σιγουρα δεν θα επεφτες, ( ασχετο αν το εσωσες ενστικτωδως, και εγω ποδι θα εβαζα στο παπι, γιατι στην μοτο την δικη μου, πολυ απλα, η το μαζευεις,... η πεφτεις . )
Μπορει ισως και να σου εδινε περιθωριο για ελιγμο, αλλα αν η επιβραδυνση σε νουμερα ηταν μικροτερη απο το ζογκλερικο σου, την να την κανεις την αποφυγη οταν θα βρισκοσουν πανω στο αυτοκινητο;
Βεβαια τι θα προτιμουσες;..... να επεφτες πανω του, η στον δρομο και να σου εκοβε την φορα η ασφαλτος;
Απο και και περα σκεψου οτι καποια πραγματα πολυ απλα δεν θα μπορεσεις να τα αποφυγεις με κανενα συστημα επιβραδυνσης οσο εξειδικευμενο και να ειναι.
Οποτε μενουν τα εξης:

1)Προληψη (μπουφαν με προστατευτικα πλατης και αν γινεται και θωρακα, γαντια,κρανος, μποτες κτλ) .Ειδικα οι μποτες χειμωνα καλοκαιρι στην πολη ισως να ειναι και πιο σημαντικες απο το κρανος!
2)Μεγαλυτερη προσοχη.
Σε αστικο περιβαλλον οδηγουμε οσο πιο συντηρητικα γινεται, και δεν εννοω αργα, αλλα οταν π.χ πλησιαζουμε στην διασταυρωση η σε καθετο που ο δεξια εχει STOP, να μην περναμε αερα-πατερα.
3)Τα σεμιναρια οδηγησης βοηθανε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, στο να αποκτησουμε μεγαλυτερη εξοικειωση με την μοτοσυκλετα, και να οξυνουμε τις αισθησεις μας.
4)Μαθετε να μπλοκαρετε τα φρενα της μηχανης σας και να εξασκειστε στο φρεναρισμα σε ερημους δρομους.Το χερι παντα στην μανετα!

THEOD
01/04/2007, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat

Πως μπορεί κανείς να εκπαιδεύσει τον εαυτό του ώστε να αντιδρά καλύτερα σε τέτοιες καταστάσεις? Γίνεται ή είναι το ABS η μόνη λύση?


Η γνώμη μου είναι ότι όση εκπαιδευση και να κάνει κάποιος (μιλάμε για ρεαλιστική κατάσταση όχι για περιπτώσεις αυτών που περνούν μια ζωή μέσα στις πίστες), εκείνη την απειροελάχιστη αλλά κρίσιμη στιγμή του πανικού το ένστικτο ξεπερνά τις γνώσεις ....

Η θεωρία είναι καλή και εφαρμόσιμη σε προβλέψιμες καταστάσεις (συνειδητή γρήγορη οδήγηση ή οδήγηση σε πίστα), αλλά σε καθημερινές συνθήκες την ώρα που όντως ψιλοχαλαρός θα πεταχτεί κάποιος όλα πάνε περίπατο και το τσαρούχωμα είναι η φυσιολογική ενστικτώδη αντίδραση....Γιαυτό και πιστεύω ότι το ABS είναι χρήσιμο εργαλείο ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ του πόσο χεράς είναι ο καθένας...

npat
02/04/2007, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Στην συγκεκριμενη περιπτωση, μπορει το ABS να μην σε βοηθουσε απο αποψη επιβραδυνσης, αλλα σιγουρα δεν θα επεφτες, ( ασχετο αν το εσωσες ενστικτωδως, και εγω ποδι θα εβαζα στο παπι, γιατι στην μοτο την δικη μου, πολυ απλα, η το μαζευεις,... η πεφτεις . )

Από την άλλη μπορεί και να έδινε καλύτερη επιβράδυνση, γιατί ένας τροχός στα όρια της κύλισης επιβραδύνει καλύτερα από έναν μπλοκαρισμένο (ολισθαίνοντα) τροχό. Όπως και να 'χει πάντως τα όσα λες για την εξασφάλιση της καλύτερης δυνατής παθητικής προστασίας, και για την συντηρητική οδήγηση, ειδικά στην πόλη, με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο.

vassilis88
02/04/2007, 00:44
μου χει μπλοκαρει κ εχω πεσει καποιες φορες, απο αυτο το ενστικτωδες αποτομο φρεναρισμα.

τις δυο τελευταιες,τη μια ενα γατι περασε απεναντι,κ την αλλη αγροτικο εστριψε χωρις φλας,μπλοκαρε αλλα αμεσως το ξαναβρηκα κ δν επεσα.

κ στις δυο αφησα τη μανετα..χωρις να το θελω εννοειται,δν ξερω γιατι αλλα την αφησα κ μετα την ξαναπιασα κ επιβραδυνα κανονικα,ειχα ηδη κοψει,βοηθησε κ το φρενο απ τα κατεβασματα..

alximistis
02/04/2007, 00:59
Ρε Νίκο! Σε είδα και δεν μου είπες τίποτα;
Σημασία έχει που είσαι καλά. Κατά τα άλλα, πιστεύω ότι ο καλύτερος οδηγός του κόσμου κάνει λάθη! Και ο καλύτερος οδηγός του κόσμου μπορεί σε μία δεδομένη στιγμή να φερθεί "απαράδεκτα" για την εμπειρία και γνώση του. Είναι αυτό που ακούς μερικές φορές "αποκλείεται να έκανε τέτοιο λάθος αυτός. Ήταν πολύ έμπειρος".
Οπότε μην αγχώνεσαι και μην ψάχνεις την και καλά "τέλεια" αντίδραση. Πάνω στη στιγμή αντιδράμε αν όχι όπως μας έρθει τουλάχιστον σύμφωνα με το ένστικτο και μόνο ή εντελώς σπασμωδικά κάποιες στιγμές.
Νομίζω ότι το σημείο-κλειδί στη δική σου περίπτωση είναι η αρχή. Τι είπες; Κάτι η κούραση κάτι η αφηρημάδα δεν έκοψες ταχύτητα.
Τα υπόλοιπα, αν σωστά έβαλες πόδι αν σωστά έκανε και πλακώθηκες στα φρένα είναι αποτέλσμα πολλών παραγόντων.
Να είσαι καλά και όρθιος πάντα.

npat
02/04/2007, 01:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

4)Μαθετε να μπλοκαρετε τα φρενα της μηχανης σας και να εξασκειστε στο φρεναρισμα σε ερημους δρομους.Το χερι παντα στην μανετα!

Πως μπορεί κανείς να το κάνει αυτό χωρίς μεγάλο κίνδυνο τα πέσει?

Όσες φορές δοκίμασα να το κάνω συνειδητά, κάτι με κρατάει και δεν "τσαρουχιάζω" τα φρένα, αλλά πιέζω την μανέτα προοδευτικά μέχρι η μοτοσυκλέτα να σταματήσει ή μέχρι να μπλοκάρει ο τροχός λιιιίγο πριν σταματήσει.
Τώρα το πόσο γρήγορη είναι αυτή η προοδευτική αύξηση της πίεσης, σε σχέση με το πόσο γρήγορη θα μπορούσε να ήταν, δεν ξέρω. Πάντως μετά από συνεχείς επαναλήψεις πετυχαίνω όλο και καλύτερες αποστάσεις ακινητοποίησης.

Αυτό που κάνω, συχνά πυκνά, είναι το εξής:

- Πάω σε μια έρημη αλάνα, αρκετά μεγάλη
- Βάζω ένα σημάδι έναρξης φρεναρίσματος
- Επιταχύνω σε μια δεδομένη ταχύτητα (τυπικά 60 ή 80 χαω) μέχρι το σημάδι
- Επιβραδύνω όσο πιο έντονα μπορώ.
- Μετράω την απόσταση ακινητοποίησης
- Επαναλαμβάνω προσπαθώντας να την ελαχιστοποιήσω.

Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι αυτή η διαδικασία δεν είναι και ότι καλύτερο για τα λάστιχα...

npat
02/04/2007, 01:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Ρε Νίκο! Σε είδα και δεν μου είπες τίποτα;

Ε.. ήταν η συνάντηση βιαστική και στο δρόμο, είχαν περάσει και κάποιες ώρες από το συμβάν οπότε είχε παρέλθει το "σοκ"...


Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Να είσαι καλά και όρθιος πάντα.

Ευχαριστώ φίλε :wave2:

Xlitos
02/04/2007, 04:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat


Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι αυτή η διαδικασία δεν είναι και ότι καλύτερο για τα λάστιχα...

ούτε για τα τακάκια ούτε για τους δίσκους ούτε για τα λάδια κ ελατήρια του μπροστινού..αλλα σκέψου ότι έχεις cbf 250 με πολύυυυυ φθινότερα αναλώσιμα απο μιας μεγάλης μοτό οπότε σταματα να τα σκέφτεσαι και δωστους να καταλάβουν.. :)

zireous
03/04/2007, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Μετά από 12000 περίπου χιλιόμετρα με το CBF-άκι μου είχα την πρώτη μου τρομακτική εμπειρία από μπλοκάρισμα μπροστινού...

Επέστρεφα από βόλτα, ένα δυο στενά πριν το σπίτι μου. Πήγαινα με καμιά 40 (υπολογίζω) ΧΑΩ, και σε διασταύρωση, με προτερεότητα δική μου, βλέπω, σχετικά αργά, γουρούνα στο στοπ. Συνήθως στην συγκεκριμένη διασταύρωση κόβω, κατεβάζω πρώτη και περνάω, αλλά αυτή την φορά λίγο η κούραση, λίγο η αφηρημάδα, ... δεν.
Βλέποντας την γουρούνα, και μια και δεν είχα πια χώρο και χρόνο να κόψω πατάω μια κόρνα να σιγουρέψω ότι ο τύπος δεν θα κάνει καμιά μαλακία... Αμ δε!

Πετάγετε μπροστά μου σε τροχιά σίγουρης σύγκρουσης.

Πέφτω στα φρένα ενστικτωδώς. Πόσο φρενάρισα, πόσο απότομα, και πως, δεν θυμάμαι, ούτε κατάλαβα. Όλα έγιναν αστραπιαία. Η εντύπωση που έχω είναι ότι δεν φρενάρισα ιδιαίτερα έντονα (όχι τόσο ώστε να δικαιολογεί μπλοκάρισμα μπροστινού...) Όπως και να έχει πάντως αισθάνθηκα να χάνω την μοτοσυκλέτα αυτομάτως και ακαριαία, και εξίσου αυτομάτως, χωρίς να σκεφτώ τίποτα, κατέβασα πόδι και άφησα το φρένο. Τι από τα δύο βοήθησε περισσότερο δεν ξέρω αλλά πάντως δεν έπεσα. Δεν σταμάτησα, απλά η μοτοσυκλέτα ξαναβρήκε την πορεία της μετά από μια-δυο παλινδρομήσεις στον δρόμο---ευτυχώς χωρίς να πέσει πάνω στα παρκαρισμένα αυτοκίνητα. Το φρενάρισμα ήταν αρκετό ώστε, οριακά, να αποφύγω τον τύπο που παραβίασε το στοπ, ο οποίος χωρίς να σταματήσει έφυγε...

Έχω διαβάσει κατά καιρούς διάφορα σχετικά με το πως πρέπει να αντιδρά κανείς όταν χάνει μπροστινό, αλλά το μόνο που κατάφερα να κάνω σε αυτή την περίπτωση ήταν καθαρά ενστικτώδεις αντιδράσεις, χωρίς καμία απολύτως σκέψη. Όλα τελείωσαν πριν καλά-καλά αρχίσουν... Μοναδικές απώλειες ένα πονεμένο πόδι από την δύναμη που έβαλα.

Πως μπορεί κανείς να εκπαιδεύσει τον εαυτό του ώστε να αντιδρά καλύτερα σε τέτοιες καταστάσεις? Γίνεται ή είναι το ABS η μόνη λύση?

Κάνε ότι κάνω και εγώ (εκτός από μπλοκαρίσματα επίτηδες), κάθε μα κάθε φορά που φρενάρεις πάτα ελαφρά πρώτα το φρένο μέχρι να κατέβει η ανάρτηση και μετά πιο δυνατά (στην επαναφορά πάλι πιο ελαφρά πριν το αφήσεις) ενώ ταυτόχρονα πιέζεις τα πέλματα στα μαρσπιέ για να βάλεις εκεί το βάρος σου και όχι στη σέλα.


Άν το κάνεις συνέχεια, κάθε μέρα για μερικά χρόνια μπορεί να σου γίνει συνήθεια και να το χρησιμοποιήσεις όταν χρειαστεί αντί να το μαγκώνεις και να μπλοκάρει πιό γρήγορα.

Μπορεί...

Που σημαίνει φρόντιζε καλύτερα τις αποστάσεις σου.


Άν έχεις κλίση σήκωνε τη μηχανή πρώτα.


Εγώ έχω πάντα δύο δάκτυλα στο συμπλέκτη, και άλλα δύο στο φρένο -στην αρχή πιάνεσαι, μετά συνηθίζεις όπως το σεξ είναι... :D

marky
04/04/2007, 00:03
Ο καλύτερος οδηγός του κόσμου να είσαι και όσο να έχεις εξασκηθεί όταν από μια φάση ψιλοαφηρημάδας περάσεις απότομα σε μια φάση πανικού θα συμβεί το αναπόφευκτο.Θα κάνεις το λάθος και θα τσαρουχώσεις τα φρένα.Αν έχεις ABS την πτώση από τα φρένα τη γλιτώνεις.Αν όχι τότε φαίνεται άν η θεά τύχη είναι μαζί σου

zephyr1
04/04/2007, 00:54
Στιγμες πανικου


Την πρωτη φορα κολλησα απο πισω.

Την δευτερη κοκαλωσα το μπροστινο και επεσα.

Την τριτη κοκαλωσα,αφησα,κανω ελιγμο γλυτωνω προσκρουση και μετα πηδαω απο το μηχανακι-ντουβαρι μπροστα-και το σπρωχνο σε σωστη πορεια δρομος κατηφορα, απολαμβανοντας καθισμενος με τα οπισθια στον δρομο το μηχανακι μου να περναει απο κολονες και ντουβαρια.

Τεταρτη και τελευταια, στριβω φορτιγακι μπροστα παταω μπροστινο βλεπω οτι θα το χασω -αφηνω και περναω μεσα απ΄την τρυπα.

Καλο το abs αλλα θα σε σωσει μονο απο πτωση χασιματος μπροστινου.Οχι απο την συνεχεια.

Οσο πιο πολυ καβαλαμε τοσο πιο πολυ αντιλαμβανομαστε.Εξασκηση κανουμε μεσα στης στιγμες πανικου(θελουμε δεν θελουμε).

:ninja: