PDA

View Full Version : Funk them all!



vangelis 64
02/04/2007, 21:50
Σκάλιζα κάτι παλιούς δίσκους κι έπεσα πάνω σ' ένα από τα κορυφαία γκρουπ τής soul-funk(για μένα οι κορυφαίοι).
Καταπληκτικές ενορχηστρώσεις,μουσικάρες όλοι και εντελώς άγνωστοι για την αξία τους.Γι αυτό το λόγο μ' έπιασε κάτι και το ποστάρισα.

Εδώ, (http://www.youtube.com/watch?v=Zj8ZTdZiUtY) με την προσθήκη τραγουδιστή και τού μεγάλου Carlos.

Κυρίες και κύριοι.....οι Tower of Power

el_hymador
02/04/2007, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Σκάλιζα κάτι παλιούς δίσκους κι έπεσα πάνω σ' ένα από τα κορυφαία γκρουπ τής soul-funk(για μένα οι κορυφαίοι).
Καταπληκτικές ενορχηστρώσεις,μουσικάρες όλοι και εντελώς άγνωστοι για την αξία τους.Γι αυτό το λόγο μ' έπιασε κάτι και το ποστάρισα.

Εδώ, (http://www.youtube.com/watch?v=Zj8ZTdZiUtY) με την προσθήκη τραγουδιστή και τού μεγάλου Carlos.

Κυρίες και κύριοι.....οι Tower of Power

:a18:

ουτε που τους ηξερα , αλλα αν παιζουν ετσι Live , φανταζομαι τα studiaκα τους...μιας και λεμε για funk ψαχνω ενα συγκροτημα που ειχα ακουσει και ηταν και αυτοι γαματοι ..το ονομα τους ειναι green screen , αν γνωριζεις κατι vangelis πες μου
:wave2:

felter
02/04/2007, 22:15
Βυνιλιο καιρό έχω να ακούσω για αυτό.
ζήλεψα λέω να βρω και εγώ κάτι να ακούσω

vangelis 64
02/04/2007, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
:a18:

ουτε που τους ηξερα , αλλα αν παιζουν ετσι Live , φανταζομαι τα studiaκα τους...μιας και λεμε για funk ψαχνω ενα συγκροτημα που ειχα ακουσει και ηταν και αυτοι γαματοι ..το ονομα τους ειναι green screen , αν γνωριζεις κατι vangelis πες μου
:wave2:

Απίστευτοι,έτσι Κώστα;Και μιλάμε για 70's τώρα!!

Δυστυχώς τούς green screen που είπες,δεν τούς γνωρίζω:(

gcrook
03/04/2007, 00:12
Σκοτωνουν μιλαμε τα παιδια.
Αυτες ειναι funkιες:beer:

DimChios
03/04/2007, 01:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Σκοτωνουν μιλαμε τα παιδια.
Αυτες ειναι funkιες:beer:


Εμ, αυτά είναι που σου έλεγα τις προάλλες ρε Κρούκ!

Τέτοια παίζετε? Ipmrovise όμως... :winka:

Βαγγο, γ@μ@νε οι τύποι... κάπου έχω κι εγώ ένα-δύο CD...

:beer: :beer: :beer:

DimChios
03/04/2007, 02:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Απίστευτοι,έτσι Κώστα;Και μιλάμε για 70's τώρα!!

Δυστυχώς τούς green screen που είπες,δεν τούς γνωρίζω:(


Το βίντεο όμως αυτό είναι το πολύ 3 ετίας :winka:

gcrook
03/04/2007, 02:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Εμ, αυτά είναι που σου έλεγα τις προάλλες ρε Κρούκ!

Τέτοια παίζετε? Ipmrovise όμως... :winka:



Τετοια ΘΑ θελαμε να παιζαμε (εγω τουλαχιστον) .
Αν μπορω να καταληξω σε κατι στην ταστιερ που να θυμιζει αμυδρα κατι τετοιο και να με εκφραζει,
τοτε ναι!
Θα τον μπριζωσω παλι για τζαμαρισμα τον sixtyfour:sad:

el_hymador
03/04/2007, 08:36
Σε αυτο το ειδος της μουσικης χαιρεσαι να εισαι μπασιστας...γιατι αν πιαζεις rock βαρας μυγες:lol:

DimChios
03/04/2007, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Σε αυτο το ειδος της μουσικης χαιρεσαι να εισαι μπασιστας...γιατι αν πιαζεις rock βαρας μυγες:lol:



ΚΑΙ ΝΤΡΑΜΕΡ!

ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΚΟΥΛΟΣ!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dirtbird
03/04/2007, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ΚΑΙ ΝΤΡΑΜΕΡ!

ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΚΟΥΛΟΣ!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

και πλήκτρος αρκεί να μην είσαι πανηγυρτζής.....

dirtbird
03/04/2007, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
και πλήκτρος αρκεί να μην είσαι πανηγυρτζής.....

Για κουλός δεν πειράζει, όλα μέσα είναι φτάνει να'χεις ρυθμό......



:D :D :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Respect
03/04/2007, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Σκάλιζα κάτι παλιούς δίσκους κι έπεσα πάνω σ' ένα από τα κορυφαία γκρουπ τής soul-funk(για μένα οι κορυφαίοι).
Καταπληκτικές ενορχηστρώσεις,μουσικάρες όλοι και εντελώς άγνωστοι για την αξία τους.Γι αυτό το λόγο μ' έπιασε κάτι και το ποστάρισα.

Εδώ, (http://www.youtube.com/watch?v=Zj8ZTdZiUtY) με την προσθήκη τραγουδιστή και τού μεγάλου Carlos.

Κυρίες και κύριοι.....οι Tower of Power Ειλικρινά χάρηκα όταν διάβασα το post σου για τον απλούστατο λόγο..
ότι σκάλιζες δίσκους!!
Πιστεύω πως η επαφή με το δίσκο δημιουργεί μια σχέση πιο προσωπική και δυνατή μεταξύ καλλιτέχνη - κοινού, αντίθετα με όλα τα υπόλοιπα μέσα αναπαραγωγής.
:a18:

dirtbird
03/04/2007, 09:13
Τώρα είδα και το κλιπάκι.....


Άμα είναι έτσι το funk, θα πηγαίναμε νωρίς για :ZZZ: :ZZZ:

Δεν μας χιέζεις ρε Santana (με 'περάσματα' από Scoffield - βλέπε Μiles Davis 'You are under arrest')...


PS: vangelis 64, πως θα γίνει να ψηφιοποιήσουμε τα βινύλια που βρήκες?

vangelis 64
03/04/2007, 09:15
Οταν υπηρετούσαμε,είχαμε φτιάξει μια μπάντα.Και είχε κάτσει πολύ ωραία η όλη φάση.Ολοι παίζανε καλά,πολύ καλά.
Αυτό που μού έχει μείνει είναι που ,κάποτε που κάναμε πρόβες για να παίξουμε κάτι σαχλαμάρες σε μια εκδήλωση,γίνεται παύση και αρχίζει ο αρμονίστας να παίζει ρυθμικά ένα Ρε7.
Μπαίνει ο μπασίστας,μπαίνει ο ντράμερ,μπήκα κι εγώ και παίζαμε επί 20 λεπτά ένα απίστευτο πράγμα σε ένα ακόρντο.Ετσι....φανκοκατάσταση.

Γι αυτό σάς λέω ρε παιδιά.....πάμε να παίξουμε κάτι το γαμημένο!!!!:beer: :beer:

vangelis 64
03/04/2007, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird


PS: vangelis 64, πως θα γίνει να ψηφιοποιήσουμε τα βινύλια που βρήκες?

Το αναλαμβάνω πολύ ευχαρίστως και τα μοιράζω(τα cd) σε όποιον γουστάρει......




όταν βρεθούμε για τζαμάρισμα! :D :D

el_hymador
03/04/2007, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Τώρα είδα και το κλιπάκι.....


Άμα είναι έτσι το funk, θα πηγαίναμε νωρίς για :ZZZ: :ZZZ:

Δεν μας χιέζεις ρε Santana (με 'περάσματα' από Scoffield - βλέπε Μiles Davis 'You are under arrest')...


PS: vangelis 64, πως θα γίνει να ψηφιοποιήσουμε τα βινύλια που βρήκες?

Η ενσταση για τον Santana σωστη!!! και εγω οταν ακουσα αυτο τον λασπωμενο μουντο ηχο του , ηταν εκτος φασης....ειναι καλος κιθαριστας τον παραδεχομαι και τον σεβομαι, απλα εχει γινει μαϊντανος τελευταια , σε λιγο θα παιξει και με τους Κονιτοπουλεους...

el_hymador
03/04/2007, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Το αναλαμβάνω πολύ ευχαρίστως και τα μοιράζω(τα cd) σε όποιον γουστάρει......




όταν βρεθούμε για τζαμάρισμα! :D :D

Eκβιαστη!:mad:

:wave2:

vangelis 64
03/04/2007, 09:26
Οντως ο Santana εδώ,δεν κολλάει.Οι μάγκες αυτοί είναι σε άλλο επίπεδο.

Μάλλον μπήκε σαν επίτιμος καλεσμένος ή για να "πουλήσει"πιο καλά η συναυλία,ποιός ξέρει.....

dirtbird
03/04/2007, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Οντως ο Santana εδώ,δεν κολλάει.Οι μάγκες αυτοί είναι σε άλλο επίπεδο.

Μάλλον μπήκε σαν επίτιμος καλεσμένος ή για να "πουλήσει"πιο καλά η συναυλία,ποιός ξέρει.....

η οποία -αν είδα καλά- είναι από το Jazz Festival του Montreaux!!!:uplate:

DimChios
03/04/2007, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Οταν υπηρετούσαμε,είχαμε φτιάξει μια μπάντα.Και είχε κάτσει πολύ ωραία η όλη φάση.Ολοι παίζανε καλά,πολύ καλά.
Αυτό που μού έχει μείνει είναι που ,κάποτε που κάναμε πρόβες για να παίξουμε κάτι σαχλαμάρες σε μια εκδήλωση,γίνεται παύση και αρχίζει ο αρμονίστας να παίζει ρυθμικά ένα Ρε7.
Μπαίνει ο μπασίστας,μπαίνει ο ντράμερ,μπήκα κι εγώ και παίζαμε επί 20 λεπτά ένα απίστευτο πράγμα σε ένα ακόρντο.Ετσι....φανκοκατάσταση.

Γι αυτό σάς λέω ρε παιδιά.....πάμε να παίξουμε κάτι το γαμημένο!!!!:beer: :beer:



Αυτό έχω προτείνει κι εγώ αλλά είπαμε...



































ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ (ΞΑΝΑΛΕΩ) Ο ΝΤΡΑΜΕΡ ΚΟΥΛΟΣ!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:










Γιατί ο πληκτράς και πανυγιριτζής να είναι, άμα το κατέχει ΚΑΙ ΧΙΤΖΑΣΚΙΑΡ ΔΡΟΜΟ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΘΑ Γ@Μ@ΕΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!

:smokin: :smokin:


ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!

:wave2: :wave2: :wave2:

el_hymador
03/04/2007, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios


Γιατί ο πληκτράς και πανυγιριτζής να είναι, άμα το κατέχει ΚΑΙ ΧΙΤΖΑΣΚΙΑΡ ΔΡΟΜΟ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΘΑ Γ@Μ@ΕΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!





ΧΙΤΖΑΣΚΙΑΡ & FUNK....





GET UP - ΣΕ ΠΟΝΕΣΕ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ



One, two, three, four!

Get up, (get on up)
Σε πονεσε η καρδια μου


Get up, (get on up)
Και σε γουσταρει

Stay on the scene, (get on up),
θελω τα δυο σου χερια

like a sex machine, (get on up)
για μαξιλαρι..


Get up, (get on up)
Get up, (get on up)
Stay on the scene, (get on up), like a sex machine, (get on up)

Get up, (get on up)
Stay on the scene, (get on up), like a sex machine, (get on up)

DimChios
03/04/2007, 17:49
Μη παιδεύεσαι ρε παλικάρι...

Ένα όνομα θα σου πώ...

AZIZA MUSTAFA ZADEH!

:smokin: :wave2:

vangelis 64
03/04/2007, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Μη παιδεύεσαι ρε παλικάρι...

Ένα όνομα θα σου πώ...

AZIZA MUSTAFA ZADEH!

:smokin: :wave2: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

zireous
06/04/2007, 23:23
φανκιές;

To βιντεάκι είναι χάλι music πάντως.


Βρείτε κάνα αρχαίο mahavisnhu orchestra, τίποτα pastorious σκέτο ή και με weather report, stanley clark ή γενικά zawinul, davis, cobham, ακόμα και corea σε κάνα δύο υπέρτατες φανκιές, και μετά ψάχτε για καινούρια από wooten, chambers, howe, gambale, ή ακόμα και henderson και τα ξαναλέμε. Βρείτε και τα live.


Άκου φανκιές...
:rotflmao:

kakofonixx
07/04/2007, 00:01
Πολυ καλοι οι Tower of Power!
Εχω και εγω κανα-δυο δισκακια τους.

Επισης εξαιρετικη funk μπαντα με πολυ καλο frontman - τραγουδιστη ειναι οι MiloZ
Συχνα πυκνα βρισκονται για συναυλιες στο Μυλο.
Αν τους πετυχετε, μη το σκεφτειτε! Τους εχω δει δυο φορες και ειναι all the money! :D

P.S. Respect επισης στο bassman τους!

kakofonixx
07/04/2007, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kakofonixx
Πολυ καλοι οι Tower of Power!
Εχω και εγω κανα-δυο δισκακια τους.

Επισης εξαιρετικη funk μπαντα με πολυ καλο frontman - τραγουδιστη ειναι οι MiloZ
Συχνα πυκνα βρισκονται για συναυλιες στο Μυλο.
Αν τους πετυχετε, μη το σκεφτειτε! Τους εχω δει δυο φορες και ειναι all the money! :D

P.S. Respect επισης στον bassman τους με τη φωναρα του!

vangelis 64
07/04/2007, 02:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
φανκιές;

To βιντεάκι είναι χάλι music πάντως.


Βρείτε κάνα αρχαίο mahavisnhu orchestra, τίποτα pastorious σκέτο ή και με weather report, stanley clark ή γενικά zawinul, davis, cobham, ακόμα και corea σε κάνα δύο υπέρτατες φανκιές, και μετά ψάχτε για καινούρια από wooten, chambers, howe, gambale, ή ακόμα και henderson και τα ξαναλέμε. Βρείτε και τα live.


Άκου φανκιές...
:rotflmao:

Soul funk, zireous...Soul funk. και αυτό που μού έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση όταν τούς άκουσα,ήταν το δέσιμο(11 άτομα)οι ενορχηστρώσεις και η λεπτότητα γενικά με την οποία αντιλαμβάνονταν τη μουσική.
Μη μού συγκρίνεις τώρα Chic Corea,Mahavisnou,Stanley Clarke και το λουρί τής μάνας.'Αλλη κατάσταση αυτοί.
Για σένα είναι για γέλια δηλαδή;Τότε μάλλον είσαι πολύ ψηλά!:wave2:

DimChios
07/04/2007, 03:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
φανκιές;

To βιντεάκι είναι χάλι music πάντως.


Βρείτε κάνα αρχαίο mahavisnhu orchestra, τίποτα pastorious σκέτο ή και με weather report, stanley clark ή γενικά zawinul, davis, cobham, ακόμα και corea σε κάνα δύο υπέρτατες φανκιές, και μετά ψάχτε για καινούρια από wooten, chambers, howe, gambale, ή ακόμα και henderson και τα ξαναλέμε. Βρείτε και τα live.


Άκου φανκιές...
:rotflmao:



Ενημερωμένο σε βρίσκω αλλά με παρωπίδες!

:beer: :beer: :beer:






Σημ: (Δηλαδή ο Scott είναι funk? Δεν κατάλαβα!) :look: :confused:



Παρεπιπτόντως έχω πολλά live Victor Wooten, Frank Cambale, Chambers κτλ...

zireous
09/04/2007, 21:53
Κάποια στιγμή θα κάνω και λίστα με τις σαβούρες που ακούω στη δουλειά, να δούμε θα συμπληρώσει κανένας τίποτα της προκοπής; ... :lol:

Ακόμα και οι Deep Purple έχουν ρίξει χαλαρές φανκιές (πχ Getting tighter από το Come taste the band). Τις χαλαρές όμως γενικά τις βαριέμαι, σόρι. Ο Stern έχει καί αυτός μερικά άξια λόγου funkοjazzoκόμματα.


Όσο για τις παρωπίδες, σαφώς και φοράω, δεν ακούω παπαριές, γούστα είναι αυτά (όχι ότι η παραπάνω φανκιά ήταν, αλλά εσύ ρώτηξες). :lol:

:beer:

DimChios
10/04/2007, 04:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Όσο για τις παρωπίδες, σαφώς και φοράω, δεν ακούω παπαριές, γούστα είναι αυτά (όχι ότι η παραπάνω φανκιά ήταν, αλλά εσύ ρώτηξες). :lol:

:beer:


Ναι, εγώ ΑρώτηΞα...

ΑΣΦΑΛΩΣ είναι θέμα γούστου, εξακολουθώ όμως να διαφωνώ με την άποψή σου περί παρωπίδων!
Κι εννοώ ότι τις φοράς γενικώς, (όχι απλώς στο να διαχωρίζεις τα καλά -κατά το γούστο σου κομμάτια- )


:beer: :beer:

:wave2:

zireous
11/04/2007, 12:33
DimChios, τον ορισμό του φανκ μή περιμένεις από έναν ερασιτέχνη αυτοδίδακτο σα και μένα να σου τον πει -εγώ θα σου πω αυτό που λέγανε αυτοί που το πρωτοξεκινήσανε:

Τονίζεις το 1ο τέταρτο... Αυτό είναι όλο.

Φανκιές παίζανε και κλασικοί συνθέτες, παίζουνε και οι Infectuous Grooves με λίγο μέταλ (πχ Violent & funky, Groove Family Cyco κλπ), και ο Bolin που έπαιζε στο κομμάτι των Deep Purple που είπα, πρόλαβε και έπαιξε και στο Spectrum του Cobham...

Όσο για τα παραδείγματα που είπα παραπάνω, άκου και αυτά, φανκιές είναι:

Howe - Introspection - Jump Start
>> - Parallax - Howe 'Bout It
Howe - Wooten - Chambers - Tease
>> - Lucky 7
Scott Henderson - Dog Party (υπάρχει και ένα live του ψιλοπρόσφατο που παίζει τις κάλτσες του και βγήκε σαν promotional στην Ευρώπη)
Vital Tech Tones - Snake Soda (o Henderson παίζει κι εδώ...)
Τribal Tech - (καί εδώ παίζει ο Henderson, και σε κάθε δίσκο έχει και μια φανκιά)
Corea - Little Things That Count
>> - Space Circus
Chambers - Roll.Call
>> - Otay
>> - Groovus Interruptus
>> - Plan B
>> - Baltimore D.C
>> - Talking Loud And Sayin Nothin
Gambale - 6-8 Shaker
MVP - Centrifugal Funk - Actual Truth (παίζει ο Gambale και άλλοι)
>> - Hey Tee Bone
>> - Splatch
Mike Stern - Showbiz
>> - Last One Down
>> - Gossip
>> - Chromazone



Και ναί, άμα δε φορούσα παρωπίδες, πριν 20 χρόνια θα έριχνα νερό στη τεκίλα μου και θα έπαιζα για τα φράγκα σε κάνα σκυλάδικο -και όπως 5-6 φίλοι με δεκαετή (καί) θητεία στο ένδοξο χώρο μου λένε, όποτε τύχει να μαζευτούνε σε κάνα στούντιο να παίξουνε κάνα δικό τους ή έστω κάνα καλό κομμάτι... κοιτάζονται αντί να παίζουνε.
:beer: :wave2:

DimChios
11/04/2007, 18:54
@zireous αυτές :beer: :beer: :beer: επειδή είσαι αρκετά, εώς πολύ, ψαγμένος και μ αρέσεις...μού δωσες και μερικές ιδέες να ακούσω κάποια που δεν ήξερα...

Όσο για το:


Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
...θα έριχνα νερό στη τεκίλα μου και θα έπαιζα για τα φράγκα σε κάνα σκυλάδικο...


Μή το κατηγορείς! Υπάρχουν κάποιοι που ζούν τις οικογένειές τους από αυτό ή ΚΑΙ από αυτό! :winka:


Άντε άλλη μία γύρα! :beer: :beer: :beer:

:wave2:

zireous
11/04/2007, 22:17
Φυσικά και δεν τους κατηγορώ (το στόρι που είπα λέει απλά μια ιστορία για το τί μπορεί να πάθει ένας μουσικός λόγω τριβής με το επάγγελμα, δεν ισχύει για όλους, και ακόμα και στον ελληνικό χώρο μπορεί να σου τύχει μια συνεργασία να σου ανοίξει λιγουλάκι τους ορίζοντες).

Όσο για τις παρωπίδες μου, λίγα λόγια με αυτές γιατί οι καργιόλες παρεξηγιούνται. :lol:

Για να καταλάβεις τι εννοώ για τα εύκολα ακούσματα -όπως έτυχε να είναι το συγκεκριμένο με guest τον Santana (ο ίδιος έχει παίξει και με τον Shorter παρεπιπτόντως, ψιλοχάλι πάλι), καλό θα ήταν να ρωτήσεις επαγγελματία μουσικό που έχει κάνει Αμερική, ρώτα τον πχ τί σημαίνει εκεί General Business...

Και δεν είναι καλύτερο πάντα να κάνεις άλλη δουλειά από αυτή που γουστάρεις -πχ εγώ έχω 4 μήνες να παίξω σοβαρά μουσική λόγω δουλειάς.




Μιάς και δε σε χαλάνε πάρε κι άλλες μπύρες. :beer: :beer: :beer:

vangelis 64
11/04/2007, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous


Μιάς και δε σε χαλάνε πάρε κι άλλες μπύρες. :beer: :beer: :beer: [/B]

Πιάσε και δυο από μένα:beer: :beer: και πράγματι,έτσι είναι...δυστυχώς!
Άλλο η δουλειά κι άλλο η μουσική.Σε όλες(λέμε τώρα)τις ορχήστρες,εδώ που δουλεύουμε,πάντα υπάρχει ο μαλάκας,ο ανταγωνιστικός,ο επιδειξίας......ο καλαμπόρτζης :lol: :lol: :lol:

zireous
12/04/2007, 01:45
πλάκα με κάνεις;

:rotflmao:

:beer: :beer: :beer:

vangelis 64
12/04/2007, 01:59
Πλάκα ξεπλάκα.....να πηγαίνεις τώρα για πρόβα και ν' ακούς τον κιθαρίστα να "ζεσταίνεται" με Μάλμπστιν,τον μπουζουξή με Παγκανίνι,τον ντράμερ με Κόμπαμ,τον μπασίστα μα Πατιτούτσι και πάει λέγοντας.....

Με μεγάλα γράμματα σού λέω!!!:lol: :lol:

DimChios
12/04/2007, 09:17
Εγω ζεστένομαι με ταξίμι από Γιώργο Μάγγα! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer: :beer: :beer:

kalesin
12/04/2007, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Εγω ζεστένομαι με ταξίμι από Γιώργο Μάγγα! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer: :beer: :beer:




ψιτ...

λιγα με τον Γιωργαρο


:mad: :mad:

DimChios
12/04/2007, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
ψιτ...

λιγα με τον Γιωργαρο


:mad: :mad:




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Καλά, σκάω! :blush:

kalesin
12/04/2007, 09:46
επιτελους βρηκα αυτο που εψαχνα...

Υπηρχε ενα παιχτης μπουζουκιου, τρελλος παιχτης....

Ιορδανης Τσομιδης. Στην Ελλαδα οσοι τον ξερανε ηταν απο μπουζουκομαγαζα κ μαλιστα Β & Γ διαλογης, δυστυχως.
Ο τυπος επαιζε στην Αμερικη, μαζι με καποια μουσικα τερατα, κ ειχε γραψει κ μερικες τζαζιες μαζι τους.. Το να ακους τα χαλκινα με τους ωραιους ντραμμερ κ απο πισω να παιζει ενα ταξιμακι κ να δενει ολο αυτο μαζι.... υπεροχο


Δυστυχως δεν θυμομουν το ονομα του, το βρηκα ομως σημερα κ βρηκα κ

αυτο (http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendID=162534025)

ακουστε το greek cooking, κ αν μπορειτε βρειτε το δισκο, αξιζει


:wave2:

afrotwin
12/04/2007, 14:07
mou aresi i parea sas giati morfonome....
:lol: :bawl: :lol: :bawl: :lol: :bawl: :lol:

DimChios
12/04/2007, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
επιτελους βρηκα αυτο που εψαχνα...

Υπηρχε ενα παιχτης μπουζουκιου, τρελλος παιχτης....

Ιορδανης Τσομιδης. Στην Ελλαδα οσοι τον ξερανε ηταν απο μπουζουκομαγαζα κ μαλιστα Β & Γ διαλογης, δυστυχως.
Ο τυπος επαιζε στην Αμερικη, μαζι με καποια μουσικα τερατα, κ ειχε γραψει κ μερικες τζαζιες μαζι τους.. Το να ακους τα χαλκινα με τους ωραιους ντραμμερ κ απο πισω να παιζει ενα ταξιμακι κ να δενει ολο αυτο μαζι.... υπεροχο


Δυστυχως δεν θυμομουν το ονομα του, το βρηκα ομως σημερα κ βρηκα κ

αυτο (http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendID=162534025)

ακουστε το greek cooking, κ αν μπορειτε βρειτε το δισκο, αξιζει


:wave2:


Ηλία, η συζήτηση παρεκλίνει από το αρχικό αλλά προσωπικά στ @@δια μου! Κάποιοι βέβαια είναι έτοιμοι να ξεράσουν αλλά και παλι στ @@δια μου! Αφρο τσάκο :beer: :D

Δέν με ρώταγες αντί να ψάχνεις ρε Ηλία? Έχω κάποια ανέκδοτα νομίζω κάπου του Τσομίδη! :winka:

kalesin
12/04/2007, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Ηλία, η συζήτηση παρεκλίνει από το αρχικό αλλά προσωπικά στ @@δια μου! Κάποιοι βέβαια είναι έτοιμοι να ξεράσουν αλλά και παλι στ @@δια μου! Αφρο τσάκο :beer: :D

Δέν με ρώταγες αντί να ψάχνεις ρε Ηλία? Έχω κάποια ανέκδοτα νομίζω κάπου του Τσομίδη! :winka:


για να μην χαλαμε το funk-o-post, εχεις πμ για να δουμε πως μπορουμα να τα κανονισουμε

αν κ πιο πολυ ψαχνω τις δουλειες που εκανε εξω
:wave2:

afrotwin
12/04/2007, 14:25
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DimChios
12/04/2007, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Είχε τίποτα μέσα η μπύρα που σου έστειλα? :look:

:lol: :lol:

afrotwin
12/04/2007, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Είχε τίποτα μέσα η μπύρα που σου έστειλα? :look:

:lol: :lol:

esi oxi ala ixe magkosi to kitaro stin gonia tou notiou imisferiou ke ama ginete afto gargalieme...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vangelis 64
13/04/2007, 02:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
για να μην χαλαμε το funk-o-post, εχεις πμ για να δουμε πως μπορουμα να τα κανονισουμε

αν κ πιο πολυ ψαχνω τις δουλειες που εκανε εξω
:wave2:
Ποιο φανκοπόστ τώρα και μπαρμπούτσαλα!
Λοιπόν,προσωπικά ο Τσομίδης δεν μ' αρέσει.Είχα βρει ένα δίσκο του παλιότερα,πάλι με ζωντανές εκτελέσεις,και πώς να το πω ρε παιδί μου.....το ζόριζε και δεν έβγαινε.
Όχι πρωτότυπες ιδέες,κακό παίξιμο...βρώμικο(Αμα βγαίνεις να παίξεις το "Ο τσιτσόρνια" πρέπει να το στύβεις το γαμημένο!)
Παίζει βέβαια και το μαυράκι το ρόλο του,ένεκα που το γουστάριζε πολύ ο Ιορδάνης!Στα ταξίμια του πάντως(και αν δεν ήταν κομμάτια)είχε καλά στοιχεία.
Τέλος πάντων.....

ΧΑΡΗΣ ΛΕΜΟΝΟΠΟΥΛΟΣ παιδιά!!

Η μεγαλοφυία,η μαγκιά,η αλητεία,η ευαισθησία,το ασύλληπτο παίξιμο...όλα αυτά σε ένα πακέτο!
Βιολονίστας στην συμφωνική τών Παρισίων(νομίζω)τού την καρφώνει και πιάνει το μπουζούκι στα 35 του.Περνάει όλη τη σοφία του στο νέο όργανο και παίζει πράγματα ανήκουστα.
Από Μπραμς και Τσαϊκόφσκι(60s)με συνοδεία συμφωνικής ορχήστρας βέβαια,μέχρι τσιγγάνικα παιξίματα,κυρίως σε γιουρντί,κομμάτια όλα γραμμένα για βιολί.
Και τα έπαιξε με το μπουζούκι!Απίστευτα!!!Τότε!!
Και βγαίνει ο Πολυκανδριώτης,30 χρόνια αργότερα,και παίζει με τη συμφωνική τής Βουλγαρίας στο Μέγαρο και τι λέει ο στόμας του;
"Σήμερα(1996)ανακαλύφθηκε το μπουζούκι":eyepop: :eyepop: Ωπα ρε μεγάλε!Κόψε κάτι να ψωνίζουμε από σένα!

Λοιπόν ο Χάρης πέθανε από το ποτό και το χασίσι(καρκίνος φάρυγγα)στο Σικάγο το 75.Μόνος και άγνωστος.τον ξέρουν μόνο όσοι έχουν ασχοληθεί.Τον κατάλαβαν ελάχιστοι.
Ναι...την έπινε και ο Χαρούλης και πολύ άσχημα μάλιστα.Ούτε το χασίσι όμως,ούτε το πιώμα δεν μπορούσαν να τον βάλουν κάτω όταν έπαιζε.
Το κάναν μια κι όξω!
Οταν έρθετε στον Πόρο,θα σάς βάλω να ακούσετε.Και όσοι βρεθείτε εκεί το Σάββατο το βράδυ,θα έχετε την τύχη να ακούσετε ένα δείγμα από τα μαγικά δάχτυλα τού Κώστα.
Ηλία,κρίμα που δεν θά'σαι.Κάποια στιγμή θα βρεθούμε όμως!!:wave2: :wave2:

zireous
19/04/2007, 20:57
Βαγγέλη, δεν τον ξέρω τον Λεμονόπουλο (ακόμα). Άσε, τα ντραγκς και το αλκοόλ μου χαλάνε το blues μου και τα' χω κόψει.

Μπορεί να σου αρέσει ο bireli lagrene (gamo ta onomata leme, άσε τί παίζει), και ο bela fleck...


DimChios, dες το σάιτ του παραγωγού (νταξ, θά 'θελα) μου να πάρεις κι άλλες ιδέες :
http://www.guitar9.com/summmikevarney.html

(μιλάμε για ρέστα...ακόμα και οι διασκευές κωλολένε)

el_hymador
19/04/2007, 21:20
E μια που λετε γενικα για μουσικη και μουσικους, να κανω και εγω το spam μου....

αυτος (http://www.youtube.com/watch?v=gMI_wETQp-Q) ειναι ο Αnouar Brahem, Τυνησιος ουτιστας ο οποιος με τριπαρει απιστευτα οταν τον ακουω.Ηχογραφει στην ECM, οτι βρειτε αγορασατε το, αξιζει!

Δεν χρειαζεται να παιζεις 250 νοτες το δευτερολεπτο, ουτε να ''ανακαλυπτεις'' στραμπουληγμενες αρμονιες ...δεν ειναι αυτη η ουσια.... αργησα να το καταλαβω:wave2:

DimChios
19/04/2007, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
E μια που λετε γενικα για μουσικη και μουσικους, να κανω και εγω το spam μου....

αυτος (http://www.youtube.com/watch?v=gMI_wETQp-Q) ειναι ο Αnouar Brahem, Τυνησιος ουτιστας ο οποιος με τριπαρει απιστευτα οταν τον ακουω.Ηχογραφει στην ECM, οτι βρειτε αγορασατε το, αξιζει!

Δεν χρειαζεται να παιζεις 250 νοτες το δευτερολεπτο, ουτε να ''ανακαλυπτεις'' στραμπουληγμενες αρμονιες ...δεν ειναι αυτη η ουσια.... αργησα να το καταλαβω:wave2:




+100 φιλαράκι! Εγώ το κατάλαβα νωρίς, ευτυχώς!

Δυστυχώς πολλές φορές όμως ΔΕΝ το εφαρμόζω!

:sick: :rolleyes:

OzZzZzY
19/04/2007, 22:37
ειναι επειδη εχεις κινητηρα boxer :D

vangelis 64
20/04/2007, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
E μια που λετε γενικα για μουσικη και μουσικους, να κανω και εγω το spam μου....

αυτος (http://www.youtube.com/watch?v=gMI_wETQp-Q) ειναι ο Αnouar Brahem, Τυνησιος ουτιστας ο οποιος με τριπαρει απιστευτα οταν τον ακουω.Ηχογραφει στην ECM, οτι βρειτε αγορασατε το, αξιζει!

Δεν χρειαζεται να παιζεις 250 νοτες το δευτερολεπτο, ουτε να ''ανακαλυπτεις'' στραμπουληγμενες αρμονιες ...δεν ειναι αυτη η ουσια.... αργησα να το καταλαβω:wave2:

Πολύ ωραίος και ταξιδιάρικος!:beer: :beer: Δεν άκουσα άλλα του κομμάτια,αλλά φαντάζομαι θα χρησιμοποιεί τα τεταρτάκια τού τόνου.
Ξέρεις.....αυτά που σε σκίζουνε στα δυό.:wave2: :wave2:

vangelis 64
20/04/2007, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
+100 φιλαράκι! Εγώ το κατάλαβα νωρίς, ευτυχώς!

Δυστυχώς πολλές φορές όμως ΔΕΝ το εφαρμόζω!

:sick: :rolleyes:

Γκράντε μαέστρο καλαμπόρτζο...:a13: :a13: :a13:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:wave2: :wave2:


Χώσε χώσε!!!!

el_hymador
20/04/2007, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Πολύ ωραίος και ταξιδιάρικος!:beer: :beer: Δεν άκουσα άλλα του κομμάτια,αλλά φαντάζομαι θα χρησιμοποιεί τα τεταρτάκια τού τόνου.
Ξέρεις.....αυτά που σε σκίζουνε στα δυό.:wave2: :wave2:

Τα χρησιμοποιει ο μπαγασας και τα παντρευει με δυτικοτροπες κλιμακες και αρμονιες ...για αυτο μου αρεσει, ακροπατα μεταξυ τροπικου και συγκερασμενου μουσικου συστηματος.Κανονιζουμε να σου φερω υλικο να ακουσεις οποτε θες:wave2:

Nostra
20/04/2007, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
τα παντρευει με δυτικοτροπες κλιμακες και αρμονιες ...για αυτο μου αρεσει, ακροπατα μεταξυ τροπικου και συγκερασμενου μουσικου συστηματος.



δε πάτε καλά ρεεεεεεεεεεε....


:lol: :lol: :lol:


αλλά άμα συνεννοήστε μεταξύ σας, μη σας κάνω και χαλάστρα...


το κλειδί του Sol να προσέξετε μόνο γιατί κάνει παρήχηση με 69 ... μην αρχίσετε τις αλλαξοκωλιές... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vangelis 64
20/04/2007, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
δε πάτε καλά ρεεεεεεεεεεε....


:lol: :lol: :lol:


αλλά άμα συνεννοήστε μεταξύ σας, μη σας κάνω και χαλάστρα...


το κλειδί του Sol να προσέξετε μόνο γιατί κάνει παρήχηση με 69 ... μην αρχίσετε τις αλλαξοκωλιές... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αύριο θα σού εξηγήσω την ένωση "δύο πεμπτών σχετικών κλιμάκων".:lol: :lol: :lol: :lol:

DimChios
20/04/2007, 13:11
Ρεμάλια, άμα θέλετε ανατολίτικα να φέρω το Trinity το KORG!

Αλλά πάλι, άν αρχίσω τις αράβικες θα με σκίσει ο άφρο!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vangelis 64
20/04/2007, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Ρεμάλια, άμα θέλετε ανατολίτικα να φέρω το Trinity το KORG!

Αλλά πάλι, άν αρχίσω τις αράβικες θα με σκίσει ο άφρο!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Φέρ'το φέρ'το!!!!!:beer: :beer: :beer: :beer:

bartlal
20/04/2007, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Ρεμάλια, άμα θέλετε ανατολίτικα να φέρω το Trinity το KORG!

Αλλά πάλι, άν αρχίσω τις αράβικες θα με σκίσει ο άφρο!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

αμα ειναι να αρχισεις τις αραβικες ετοιμασου να σε ποδοπατησω και να σε κανω αραβικη ΠΙΤΑ! :mad: :mad: :mad:

DimChios
20/04/2007, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
αμα ειναι να αρχισεις τις αραβικες ετοιμασου να σε ποδοπατησω και να σε κανω αραβικη ΠΙΤΑ! :mad: :mad: :mad:



Τα βλέπεις ρε Βαγγέλη? :sad:

Δέν έχουν ακούσει AZIZA ρε γμτ τους!

:alien: :alien: :alien:

vangelis 64
20/04/2007, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Τα βλέπεις ρε Βαγγέλη? :sad:

Δέν έχουν ακούσει AZIZA ρε γμτ τους!

:alien: :alien: :alien:

Θα τούς δέσουμε στίς καρέκλες και θα βάλουμε Τερλκέγκα!!:lol: :lol: :lol:

afrotwin
20/04/2007, 15:16
ego gia na to 8eso alios an imoun pro8ipourgos tis xora 8a apagoreva ka8e idous tsifteteleison ke paremferi laika tis ligdas ke tis mizerosinis

tou tipou giati me afise me ti kardia kameni....

giati etsi re malaka giati vromane i masxales sou...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


kanoniste na katevazo tzamaries me ta timpana...
na pate alou na ligdoneste
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: