PDA

View Full Version : Το μηχανάκι άρχισε να αγκωμαχάει ξαφνικά!!!!



xtapodias
03/04/2007, 07:50
Τον τελευταίο καιρό όταν βάζω μπροστά, κρύο το μηχανάκι, αντι να έχω αυξημένες στροφές (ηλεκτρονικό τσοκ), το μηχανάκι αρχίζει να αγκωμαχάει, δουλεύει σε λιγότερες στροφές, και μόλις ρίξω μια γκαζιά, όλα επανέρχονται κανονικά, όπως θα έπρεπε να ήταν από την αρχή. Αυτό το κάνει τον τελευταιο καιρό, όχι κάθε μέρα, αλλά τακτικά. Έχετε τίποτα παρατηρήσει; Απλά δεν προλαβαίνω να το πάω συνεργείο και να το αφήσω εκεί να κρυώσει τελείως, ασε που μπορεί να μην το κάνει. Κάποιοι από γειτονικό φόρουμ μου είπαν οτι ισως φταίει η υγρασία και οτι και κάποιοι το έχουν στα αυτοκίνητα τους που μόλις το βάλουν μπροστά ισως να δουλεύει στιγμιαία με τρεις κυλίνδρους. Η αλήθεια είναι οτι το γκαραζ μου έχει λίγη υγρασία όπως τα περισσότερα φαντάζομαι. Παίζει κάτι τέτοιο και σε εσάς; Είναι επικίνδυνο για το μοτόρι; Τι πρέπει να κάνω;

OldMan
03/04/2007, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
Τι πρέπει να κάνω;
Να ρίχνεις εκείνη την "καθαριστική" γκαζιά και όλα θα είναι Ο.Κ. !!:wave2:

xtapodias
03/04/2007, 17:33
ευχαριστώ "παλιάνθρωπε"!!!!!

HaritonSpace
04/04/2007, 19:51
Μάλλον θέλει ρύθμιση ο συγχρονισμός των πεταλούδων του γκαζιού. Throttle Bodies Sync ονομάζεται. Ίσως να παρατηρήσεις και μια περιέργη συμπεριφορά στο κλείσιμο του γκαζιού. Μοιάζει σαν να δουλεύουν τρεις κύλινδροι...

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, μια ρύθμιση θέλει με συσκευή συγχρονισμού όποτε μπορέσεις και καθάρισες!