PDA

View Full Version : Διαβάστε τι άποψη έχουν κάποιοι



Σελίδες : [1] 2

chris 1150
03/04/2007, 08:20
Από το auto motor and sport
http://www.ams.gr/news/PREVIEW_newS.asp?news_data_id=58928&news_category_id=&category_id=100
Και μετά λέμε γιατί δε μας προσέχουν
Μάλλον γιατί μας θεωρούν εχθρούς – αντίπαλους
Στους δρόμους που κυκλοφορούμε μαζί

DimChios
03/04/2007, 08:27
Ποιός είναι ο αρθρογράφος ξέρουμε?

chris 1150
03/04/2007, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Ποιός είναι ο αρθρογράφος ξέρουμε?


Δε γράφει στο τέλος του κειμένου

DimChios
03/04/2007, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris 1150
Δε γράφει στο τέλος του κειμένου


ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΕΓΡΑΦΕ ΤΟ Μ@ΥΝΙ! :mad:

Cpt. Haddock
03/04/2007, 08:34
Για μισό ρε σεις...

Διαβάστε το λίγο ψύχραιμα...

chris 1150
03/04/2007, 08:41
Ρε σι καπετάνιε λέει και για τα αμάξια αλλά το παρουσιάζει σαν λεπτομέρεια
Και ότι εντάξει δεν έγινε και τίποτα

DimChios
03/04/2007, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Για μισό ρε σεις...

Διαβάστε το λίγο ψύχραιμα...


Να σου πώ ρε Ηλία κάτι...?

Αυτό που διαβάζω, το συγκρίνω με αυτό που κάνω ΕΓΩ κάθε μέρα και όχι με το σύνολο ούτε με την άποψη κανενός εδώ μέσα!

Τί θέλω να πώ...

ΟΚ, ΔΕΝ είμαι και ο πλέον ήρεμος οδηγος...ούτε ο πιό υπομονετικός αλλά ΑΥΤΟΙ, ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΚΟΙΤΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥΣ????

Δε βγάζει δηλαδή ένα κόμπλεξ το κείμενο?

ΠΑΡΕ ΜΟΤΟ ΡΕ ΜΛΚ ΑΜΑ ΘΕΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΓΡΗΓΟΡΑ!

...Αλλιώς μη την πατάς τη γαμημενη τη διαχωριστική κι εγώ δεν θα σε ενοχλήσω αν δεν σε δώ ότι με βλέπεις και με γράφεις στ @@δια σου!

ΔΗΛΑΔΗ, ΟΣΟ ΕΜΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΑ ΤΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΜΑΣ, ΑΥΤΟΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟ, ΟΠΩΣ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΩ ΤΟ ΑΜΑΞΙ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΙΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΙΑΤΑΞΗ ΖΙΓΚ-ΖΑΚ?

Ε???

Γιατί να βλέπω μερικούς οι οποίοι ΚΑΝΟΥΝ ΔΕΞΙΑ, Ή ΑΡΙΣΤΕΡΑ όταν με δούν, ενώ άλλοι ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΝ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗ ΠΙΚΡΑ ΠΟΥ ΤΡΩΝΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ?




Γιά πάτε το στις διαμάχες γιατί δε ξύπνησα καλά σήμερα!

stefanos
03/04/2007, 08:43
Μάλλον δεν ήξερε τι να γράψει...
Εξάλου οι μισοί πελάτες του έχουν και μοτο οπότε ειναι και κουτός.
Και βέβαια αν έγραφε απο την άλλη μεριά τα ίδια θα έλεγε για τα αυτοκίνητα.
Είναι μερικοί άνθρωποι...

Cpt. Haddock
03/04/2007, 08:47
Όχι ρε chris.

Κάτσε, κοπιάρω μερικά


είναι χειρότερο, το μηχανάκι που περνά με «χίλια» ανάμεσα από τα μποτιλιαρισμένα αυτοκίνητα ή το όχημα που έχει κλειστό τον δεξιό καθρέπτη και δεν το βλέπει; Είναι δύσκολο να εστιάσεις στο ποιος φταίει. Φταίνε οι μοτοσικλετιστές ή φταίει η φύση του δικύκλου που τους... ...επιτρέπει να υιοθετούν αυτήν την πολλές φορές αναιδή στάση απέναντι στον οποιονδήποτε; Η αρχή γίνεται από την πρώτη στιγμή που θα καβαλήσει κανείς το δίκυκλο. Άλλοι έχουν αυτήν την αυταρχική ή απαιτητική συμπεριφορά από γεννησιμιού τους, ενώ άλλοι την υιοθετούν στην πορεία. Είναι πολύ εύκολο βλέπετε να περνά κανείς ανάμεσα από τα αυτοκίνητα τη στιγμή που αυτά είναι μποτιλιαρισμένα στην κίνηση. Αλλά το θέμα είναι ότι είναι ακόμη πιο εύκολο να έχει και την απαίτηση να υπάρχει πάντα το κενό ανάμεσα από αυτά ώστε να μπορεί να περνά. Λες και τους υποσχέθηκε κανείς όταν αγόρασαν το δίκυκλο τους, ότι η απόσταση μεταξύ των αυτοκινήτων θα είναι πάντα επαρκής ώστε να περνούν με άνεση.

Εδώ διαφωνώ, μια και είναι σαφής η προκατάληψη


Δεν φτάνει που καταπατούν το κενό ανάμεσα στα αυτοκίνητα, λες και αυτό είναι λωρίδα, απαιτούν κιόλας! Δεν είναι ξεχωριστή λωρίδα κύριοι, και σε καμία περίπτωση δεν έχετε κανένα δικαίωμα να κορνάρετε και να ανάβετε τα φώτα σε κάποιον που μπορεί να σας ενοχλεί! Μα ανάθεμα.
Ποιος ενοχλεί ποιον;
Μπορώ να καταλάβω το ότι δεν είναι δυνατόν τόσες χιλιάδες μοτοσικλέτες να κυκλοφορούν η μία πίσω από την άλλη, αλλά όταν περνάτε ανάμεσα από τα οχήματα που κινούνται με μικρή ταχύτητα ή είναι ακίνητα και εσείς κινείστε στην καλύτερη με 50 χλμ./ώρα δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να έχει τα ανακλαστικά του Schumacher για να προλάβει να σας δει.

Εδώ, ναι μεν το λέει οργισμένα (και χάνει) αλλα επι της ουσίας έχει δίκιο. Καλώς ή κακώς η διήθηση ΔΕΝ επιτρέπεται άρα κινούμαστε με την ΑΝΟΧΗ όλων των υπολοίπων, οφείλουμε λοιπόν να προσέχουμε.


Αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Είναι και τα πεζοδρόμια που κλείνουν τα παρκαρισμένα μηχανάκια ή ακόμη χειρότερα όταν τα καβαλάνε για να πάνε πιο γρήγορα, περίπτωση στην οποία εγκυμονούνται κίνδυνοι ακόμη και για τούς πεζούς!

Εδώ δυστυχώς έχει δίκιο

Η ουσία όμως είναι εδώ:


Η διαφορά στη νοοτροπία όμως είναι περισσότερο από εμφανής. Απλά γιατί είναι ο αυτοκινητιστής αυτός που θα μποτιλιαριστεί άσχημα και θα εγκλωβιστεί με τις ώρες μέσα στη σιδερένια μάζα τη στιγμή που δεκάδες μηχανάκια θα περνούν δίπλα του και είναι αυτός που θα ψάχνει με τις ώρες να παρκάρει σε Καλλιθέα και Κυψέλη, τη στιγμή που το μηχανάκι το παρατάει κανείς σε όποιο πεζοδρόμιο του έρθει. Αφού λοιπόν έχετε ούτως ή άλλως προβάδισμα σε τομείς όπως το ελάχιστο κόστος χρήσης, η μείωση του χρόνου κίνησης και η ευκολία του παρκαρίσματος κοιτάξτε να βάλετε κανένα κράνος και να μην έχετε παράλογες απαιτήσεις από τους μποτιλιαρισμένους οδηγούς



:wave2:

DimChios
03/04/2007, 08:51
Στην "ουσία" που quotaρισες ρε Ηλία είναι και η ΠΙΚΡΑ τους!

Το κόμπλεξ που ανέφερα! Κι εκεί είναι που μου τη δίνει γιατί δεν κάνει διάλογο!

ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΤΟΥ!!!

Νομίζω καταλαβαίνεις τί θέλω να πώ...όχι ότι είμαστε άγγελοι!

Cpt. Haddock
03/04/2007, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Στην "ουσία" που quotaρισες ρε Ηλία είναι και η ΠΙΚΡΑ τους!

Το κόμπλεξ που ανέφερα! Κι εκεί είναι που μου τη δίνει γιατί δεν κάνει διάλογο!

ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΤΟΥ!!!

Νομίζω καταλαβαίνεις τί θέλω να πώ...όχι ότι είμαστε άγγελοι!

Μα ρε Δημήτρη, το άρθρο δεν είναι διάλογος. Αν θες διάλογο στείλε του μια απάντηση.

Για μένα η ουσία είναι όντως η πίκρα (ή το κομπλεξ αν θες - κάτι που το ένιωθα κι εγω μέχρι πρόσφατα), αλλά σε αυτη την πίκρα ή το κόμπλεξ εμείς ΔΕΝ πρέπει να απαντάμε με χαιρεκακία ή κοροϊδία αλλά με κατανόηση.

Όλοι στον ίδιο δρόμο κινούμαστε.

:wave2: :beer: :wave2:

stefanos
03/04/2007, 08:55
"απαγορεύεται η διήθηση"
Αυτό για εμένα σημαίνει οτι απλά καλύπτουμε ένα κενό στη νομοθεσία και μετά λόγω ανάγκης και των μοτο αλλά και των τουτου κλείνουμε τα μάτια στην παρανομία και κανουμε υπομονή και οι 2 μερίδες χρηστών προκειμένου να κάνουμε την δουλιά μας.
Τι ίδιο σημαίνει και το:
"απαγορεύεται το παρακαρισμου όπου βρούμε"




Προσοχή Τα παραπανω δεν γινονται με την ΑΝΟΧΗ αλλα για να εξηπηρετηθουμε αλλοι

vangelis 64
03/04/2007, 09:05
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios

Γιά πάτε το στις διαμάχες γιατί δε ξύπνησα καλά σήμερα!/QUOTE]

Ούτε κι αυτός ξύπνησε καλά μού φαίνεται.Δεν θα τού πέτυχε η μαλακία,ποιός ξέρει...

Ο κάθε κωλοδημοσιογράφος μπορεί να πάρει το μολύβι και να γράψει ό,τι τού κατέβει,αδιαφορώντας για το αν αυτά που γράφει έχουνε μέσα ένα σωρό παπαριές.
Πάρτε για παράδειγμα το ποδόσφαιρο.Η ομαδάρα σου,κύριε μαλάκα οπαδέ,θα έχει φέτος όλη την αφρόκρεμα τού παγκοσμίου ποδοδσφαίρου κι εσύ(κύριε μαλάκα)αγόρασε τη φυλλάδα για να μάθεις τις συνταρακτικές λεπτομέρειες.
Ενα κάρο ψέμματα.Αλλά κανένας δεν ενδιαφέρεται.Αφού το πράγμα πουλάει!
Ετσι κι εδώ.Γιατί κύριε,εγώ ο φτωχός και κατατρεγμένος αυτοκινιτιστής,εγώ που υποφέρω μέσα στην κίνηση με το Cayene μου,να βλέπω εσένα τον αλήτη με τη μοτοσυκλέτα να περνάς άνετος και ωραίος;Και να μη φοράς και κράνος;!!

Ρε άει στο διάολο πουσταράδες πρωί πρωί,που σάς έπιασε κι ο πόνος:mad:

chris 1150
03/04/2007, 09:06
για κοιτα και αυτο που λεει


Γι’ αυτό σας λέω, τι είναι αυτό που φταίει; Η ήδη υπάρχουσα αναρχική συμπεριφορά τους ή αυτή επηρεάζεται και τελικά αλλάζει σιγά σιγά λόγω της ελευθερίας που προσφέρει η μοτοσικλέτα; Υπάρχει βέβαια και ο αντίλογος που λέει πώς και οι αυτοκινητιστές κάνουν λάθη. Όπως για παράδειγμα όταν δεν ανοίγουν τούς καθρέπτες τους (οπότε πώς να δουν τους δικυκλιστές), ή όταν παρκάρουν και αυτοί στα πεζοδρόμια με αποτέλεσμα να μην μπορεί να περάσει κανείς.

MIKE_16V
03/04/2007, 09:10
Απο τα quote του captain...δεν τον βλεπω και τοσο παραλογο.....


Και ειναι ακομα πιο εκνευριστικο οταν οδηγας μηχανη, αλλα βρισκεσαι με το αμαξι στον δρομο...να συνειδητοποιεις...οτι απλα δεν μπορεις να παρακολουθεις απο τους καθρεφτες...το τι θα "κανουν" η μηχανες.....

Οσο για την μαγικη λωριδα....της διηθησης...αισθανομαι ασχημα οταν τυχει καποιο μηχανακι που ειναι μπροστα μου..να κορναρει και να φωναζει επειδη του εκλεισαν την μαγικη λωριδα.

sniper
03/04/2007, 09:21
@Captain....

Ρε Πακτεν... το άτομο που τα εγραψε πρέπει να είναι είτε μαλάκας είτε πολύ μαλάκας!


Γι’ αυτό σας λέω, τι είναι αυτό που φταίει; Η ήδη υπάρχουσα αναρχική συμπεριφορά τους ή αυτή επηρεάζεται και τελικά αλλάζει σιγά σιγά λόγω της ελευθερίας που προσφέρει η μοτοσικλέτα;


Τι λες ρε ανότητε! Όποιος καβαλάει έχει αναρχική συμπεριφορά; πρόσεχε θα την ματώσεις!


Υπάρχει βέβαια και ο αντίλογος που λέει πώς και οι αυτοκινητιστές κάνουν λάθη. Όπως για παράδειγμα όταν δεν ανοίγουν τούς καθρέπτες τους (οπότε πώς να δουν τους δικυκλιστές), ή όταν παρκάρουν και αυτοί στα πεζοδρόμια με αποτέλεσμα να μην μπορεί να περάσει κανείς.
Η διαφορά στη νοοτροπία όμως είναι περισσότερο από εμφανής.


Ε ναι.... Οι οδήγοι αυτοκινήτου είναι πάντα ευγενικοί, κοιτάνε πριν στρίψουν, βγάζουν φλας, δεν φτύνουν απο το παραθυρο, δεν σου πετάνε το τσιγάρο αναμένο και παρκάρουν πάντα νόμιμα!


Απλά γιατί είναι ο αυτοκινητιστής αυτός που θα μποτιλιαριστεί άσχημα και θα εγκλωβιστεί με τις ώρες μέσα στη σιδερένια μάζα τη στιγμή που δεκάδες μηχανάκια θα περνούν δίπλα του και είναι αυτός που θα ψάχνει με τις ώρες να παρκάρει σε Καλλιθέα και Κυψέλη, τη στιγμή που το μηχανάκι το παρατάει κανείς σε όποιο πεζοδρόμιο του έρθει.

Στα @@ αν δεν θέλει ο Α ή ο Β να πάρει μηχανή (ή δεν μπορεί) και ζηλευει ή νευριάζει ή κάνει ότι θέλει κλεισμένος μέσα στο κουτί του. Και τα παρατάμε κ. Μαλακίδη τα μηχανάκια όπου βρουμε (ναι ε; Νομίζεις θα παρκάρω τωμ 15.000 καινουργιο μου μηχανάκι όπου μου έρθει; Ανόητε μιλάς για τα μικρά μηχανάκια - παπιά, σκουτερ, κλπ). Ας μας φτιάξουν χώρους στάθμευσης να μην τα "παρατάμε όπου μας έρθει".



Αφού λοιπόν έχετε ούτως ή άλλως προβάδισμα σε τομείς όπως το ελάχιστο κόστος χρήσης, η μείωση του χρόνου κίνησης και η ευκολία του παρκαρίσματος κοιτάξτε να βάλετε κανένα κράνος και να μην έχετε παράλογες απαιτήσεις από τους μποτιλιαρισμένους οδηγούς.

Ρε αντε βαλτε καμμιά ζωνή, σταματάτε να μιλάτε στο κινητό, μην ξυνετε την μύτη σας και πετάτε απο το παράθυρο τα κομμάτια του εγκεφάλου σας που βγάζετε απο εκεί, και μετά μιλάμε. Μέχρι τότε κατέβασε το κεφάλι και μην μας την λες γελάδι κι όταν μπορέσεις βάλε και το ονοματάκι σου να ξέρουμε ποιος είναι αυτός που θα γελάω οταν ακουω το όνομά του σαν "σοβαρό δημοσιγράφο"

tattooman
03/04/2007, 09:31
Γερασμενα μυαλα σαν τον κωλογερο με το land cruiser που εχασε την ψυχραιμια του στην μποτιλιαρισμενη πεντελης και εκανε αναστροφη,αφου με ειδε,με αποτελεσμα να προσκυνησει το busa και αφου του κορναρα με ειπε και μ@λ@κ@.Μαλλον τους λειπει το σεξ.

SF
03/04/2007, 09:34
Εγώ βρίσκω ότι (αν και είναι εμφανέστατο το μένος του) έχει απόλυτο δίκιο. Απλώς δε συμπληρώνει το άρθρο με άλλα τόσα εξίσου παράνομα ή επικίνδυνα πράγματα που κάνουν οι ΙΧήδες.

Επίσης δε λαμβάνει υπόψη του το γενικότερο πλαίσιο που επιβάλουν οι συνθήκες ζωής στην Αθήνα (π.χ. τι είδους μποτιλιάρισμα θα είχαμε αν όλα τα δίκυκλα δεν έκαναν διήθηση, αν όλα τα δίκυκλα στάθμευαν κανονικά στο δρόμο κλπ). Επίσης υπάρχει και το κοινωνιολογικό θέμα, αλλά αυτό είναι βαθειά νερά.

Εν ολίγοις, ο τύπος έχει σπαστεί με τα μηχανάκια με το δίκιο του, όσο σπαζόμαστε κι εμείς με τους ΙΧήδες. Και όπως συχνά λέμε, "δεν είναι το όχημα, είναι ο οδηγός". Απλή αλήθεια, αχώνευτη όμως από τους περισσότερους.


ΥΓ. Πάντως είναι αντιδεοντολογικό να είναι ένα άρθρο (ή οποιοδήποτε καυστικό κείμενο) ΑΝΥΠΟΓΡΑΦΟ.

Cpt. Haddock
03/04/2007, 09:54
Συνήθως λένε οτι "ενυπόγραφα άρθρα δεν εκφράζουν κατ' ανάγκη τις απόψεις του περιοδικού" άρα να υποθέσουμε οτι συγκεκριμένο τις εκφράζει και οτι είναι κατι σαν editor's note?

Η αλήθεια είναι οτι δεν είναι καλογραμμένο άρθρο και χάνει αυτά που θέλει να πει, για τα οποία εκξακολουθώ να πιστεύω οτι έχει και δίκια.

Γιατί μπορεί εμείς να λέμε "άλλο οι μεγάλες μηχανές άλλο τα σκουτεροπαπιά", για τον απέξω όμως όλα ίδια είναι.

Κάποια στιγμή να κοιταχτούμε στον καθρεφτη να δούμε που εμείς είμαστε λάθος. Βλέπω απο το γραφείο μου τη διάβαση της Πλ. Μαβίλη και ΠΑΝΤΑ τα μηχανάκια την πατάνε (ενώ βλέπεις αυτοκίνητα να μένουν πίσω...) και οι πεζοι διασχίζουν με ελιγμούς...

Γιατί;

(στα 5 μέτρα υπάρχει αστυνομία με περιπολικό, πολλές φορές τροχονόμος που όύτε μπαίνει στον κόπο να κάνει μια σύσταση :rolleyes: )

sonic22
03/04/2007, 09:56
to link den paizei... :sick:

quote kapoios??

Cpt. Haddock
03/04/2007, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
to link den paizei... :sick:

quote kapoios??

Εγώ το έχω κάνει σχεδόν όλο quote

δες το

el_hymador
03/04/2007, 10:00
Ωραια αντιληψη...

Ασε που ειναι λιγο μπερδεμενος...απο την μια αναφερει το ασφυκτικο μποτιλιαρισμα και την αδυναμια του να βρεις χωρο σταθμευσης ...και απο την αλλη κατηγορει τις μοτοσυκλετες που συμβαλλουν περισσοτερο απο οποιοδηποτε αλλο μεσο στην αποσυμφορηση της κινησης...τι να πει κανεις.

Θα πρεπει να του εξηγησει καποιος οτι ο ''ενοχλητικος'' τυπος με την μοτοσυκλετα - παπι - scooter που εχει την ''απαιτηση'' να του κανει λιγο χωρο , ειναι η αιτια που στο επομενο φαναρι το αυτοκινητο του θα περασει (εστω με πορτοκαλι) και ειναι η αιτια που θα βρει μια θεση για παρκαρισμα πιο κατω....αν ο ''ενοχλητικος'' τυπος με την μοτοσυκλετα - παπι - scooter ηταν αλλος ενα οδηγος αυτοκινητου μπροστα του , δεν θα προλαβαινε ποτε το φαναρι , ενω η θεση παρκινγκ θα ειχε καταληφθει προ πολλου.

Αν οι μισοι απο τους χρηστες μοτοσυλετων - παπιων - scooters οδηγουσαν αυτοκινητο , τα πραγματα θα ηταν πολυ χειροτερα και μαλιστα θα χειροτερευαν με γεωμετρικη προοδο...

Το κειμενο εμπιπτει στην γνωστη τακτικη του να αναζητουμε αποδιοπομπαιους τραγους για σοβαρα και δισεπιλυτα προβληματα...η μοτοσυκλετα εχει βρεθει πολλες φορες στο στοχαστρο ασχετων και ανοητων...πιο λαϊκα ειπωμενο:

''Της κοντης ψωλης της φταινε οι τριχες''

...κατσε στο αυτοκινητο σου ανθρωπε μου , και κανε λιγο χωρο για την μοτοσυκλετα που βλεπεις πισω σου ....για καλο σου ειναι!

LsKostas
03/04/2007, 10:15
Εκνευριστικο αρθρο τουλαχιστον...:eek:

Καλοπισμενο με ψευτοεπιχειρηματα του κωλου και με υφος...

Δεν υπαρχει απαντηση καταλληλη,σκεφτομαι ομως αυτον που το διαβαζει
και προσφατα θα ειχε καμια περιπετεια απο κανεναν που "δεν ανοιξε τους καθρεφτες του"

οσο αφορα την διηθυση την κανω ΜΟΝΟ με μικρη ταχυτητα(ποια 50 ρε?πας καλα)

και κατι αλλο...
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΓΕΡΟ ΣΚΑΛΩΜΑ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ!
Εμενα αυτο μου εμεινε απο την αναγνωση...γερο κομπλεξ... :D

(ευτυχως υπαρχουν και οδηγοι-κουτακιδες που εχουν οδηγησει και μηχανη) :D

sober
03/04/2007, 10:21
Συμφωνω με ολα τα παραπανω αν και νομιζω πως ο Καπτεν ειναι πολυ επιεικης μαζι τους...Κατ'αρχας ΠΑΝΤΑ αν 8α σταματησω πισω απο αμαξι για να τσεκαρω καλυτερα και να περασω αναμεσα, το αμαξι που θα ειναι απο πισω ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ 8α επιχειρησει ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕΙ :eek: :eek: λες και το κουτσαβλο εχει χωρο για να παει καπου!!!!!Ασε που οταν γινεται πηχτρα πολυ συχνα βλεπεις τυπους ή τυπισσες να κα8ονται μες στη μεση και συ να πρεπει να τους προσπερασεις γυρω-γυρω...Και για να εχουμε καλο ρωτημα 8α τους αρεσε περισσοτερο να ηταν παραταγμενες οι μηχανες η μια πισω απο την αλλη???
Και ΝΑΙ εννοειται πως 8α κανω νοημα (χωρις να γινομαι καφρος) για να περασω τη στιγμη που μπορω γιατι δεν καταλαβαινω το λογο που 8α πρεπει να περιμενω 100 χρονια οπως αυτος...οπως επισης δεν καταλαβαινω γιατι το να 8ελουμε να περασουμε 8εωρειται 8ρασος δικο μας και οχι μιζερια και σπασαρχιδισμος απο αυτους!!!
Τωρα οσον αφορα στο ατομο που το εγραψε αυτο : ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΡΑς ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ..ΜΑ...ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ -ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ...Ε...ΤΗΣ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΦΑΕΙ ΟΙ ΑΡΑΧΝΕΣ!!!!













:a016: :a016: :a016:













Πω-πω.....ειμαι αναρχα!!!!

powerphot
03/04/2007, 10:45
Τζαάαααμπα ζορίζεστε να βγάλετε άκρη από ένα κείμενο που μπήκε ανώνυμο για να «βουλώσει» κάποια κενά της ύλης και της «θέασης».
Πάντα έτσι γίνεται και το ξέρουμε, όπως ξέρουμε επίσης ότι δεν μπορούν να μπουν όλα σε ένα τσουβάλι.
Ο τύπος που έγραψε αυτό το κείμενο έχει περάσει ώρες ατέλειωτες μέσα στο μποτιλιάρισμα και στο αμάξι του σκεφτόμενος όπως όλοι οι όμοιοι, πως θα βρει λύση να χωθεί, να περάσει, να βρει στενό να κόψει δρόμο να φτάσει (μόνο) 2 λεπτά νωρίτερα κι άλλα πολλά που όλοι τα ξέρουμε.
Φυσικό είναι σε όλη αυτή την διάρκεια να του κινούν την προσοχή μόνο τα «στραβά», που γνωρίζουμε καλά όλοι μας. Με όλη τη άνεση της σκέψης λοιπόν μέσα στο «άνετο» σαλονάκι του αυτοκινήτου, με το mp3 player η το radio να παίζει τα υπαρξιακά προβλήματα του Νεοέλληνα, κάθισε και σκέφτηκε όλα αυτά, εκ του ασφαλούς βέβαια, μια και δεν έχει ανάγκη, (έτσι έχει μάθει), να έχει όλη του την προσοχή στον δρόμο όπως εμείς το κάθε δευτερόλεπτο για να προλάβουμε την κάθε αφηρημάδα όλων αυτών που «σκέπτονται» τα πάντα μέσα στο αμάξι εκτός από την οδήγηση Αφού έτσι κι αλλιώς, και τι έγινε? Από τέσσερις ρόδες δε πέφτεις!
Τώρα όσο για τα άλλα τα περί, παρκαρίσματος στο πεζοδρόμιο, κράνος, κλπ είναι όμως ΜΟΝΟ τα «στραβά». Τα «ίσια» ίσως ποτέ να μην τα γράψει μια και η....«μαμά του, του έμαθε ότι είναι ντροπή να ζηλεύει»!:wave2:

LsKostas
03/04/2007, 10:55
-ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ...Ε...ΤΗΣ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΦΑΕΙ ΟΙ ΑΡΑΧΝΕΣ!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :a23::a23: :rotflmao: :rotflmao:





Να κανω και γω σαν μικρο παιζι λιγο :a27:






Ζηλευω...:look:




:lol: :lol:

Akatanomastos
03/04/2007, 11:04
leei kai sosta pragmata, opos den einai kaneis ipoxreomenos na kanei akri gia na perasoume.prosopika eknevrizomai otan alla mixanakia kornaroun i pezoun fota gia na kanei akri o aftokinitos..

alla ginete eristiko to arthro otan anaferete se anarxikes simperifores, kai leei : balte kana kranos..

na ta xerete ta megala tou komplex

SeNNinhA
03/04/2007, 11:33
Τους έχω στείλει ήδη e-mail και τους ρωτάω με ποιο τρόπο μπορώ να απαντήσω στο απαράδεκτο άρθρο τους και ποιος είναι ο συντάκτης τους. Περιμένω reply. Αν θέλετε στέλνουμε και ομαδική απάντηση. Πάντως δεν θα το αφήσω ασχολίαστο. Άντε να δούμε...

kaps
03/04/2007, 12:01
Βγάζουμε και τα μάτια μόνοι μας .. Δεν έχουμε δει πόσες και πόσες φορές τύπους κάγκουρες σαν και αυτούς που περιγράφει ο ανώνυμος (και ακατονόμαστος) να περνάνε με τα χίλια καβάλα από παπιά μέχρι και 1000ρες άνάμεσα στα σταματημένα οχήματα και το χειρότερο σε δρόμους που κινούνται λεωφορεία τα οποία σταματάνε και αποβιβάζουν κόσμο και ούτε που προσέχουν ; Αφήστε δε που τύποι σαν και αυτόν που γράφουν αυτά τα άρθρα την επομένη πάνε και αγοράζουν από βαρκαδέρο και πάνω και σκοτώνονται διότι δεν έχουν αντιληφθεί τον τρόπο που πρέπει να συμβιώνεις και να επιβιώνεις πάνω σε μια μηχανή κινούμενος εντός αλλά και εκτός πόλης ούτε πως το να κινείσαι ανάμεσα στα οχήματα δεν είναι η πρωταρχική μας σκέψη όταν επιλέγουμε μηχανή για να μετακινούμαστε αλλά έμμεσα μας αναγκάζει η κακή επίκλογή αυτών που οδηγάνε αυτοκίνητο και για ψύλλου πήδημα παίρνουν το κουτάκι τους για να πάνε ακόμα και για τσιγάρα και νομίζουν πως καβαλώντας ένα οποιοδήποτε κουτί κάποιων παραπάνω ίππων γίνανε αυτόματα σουμάχερ και στο τέλος πολύ γρήγορα καταλήγουν ακινητοποιημένοι στο μποτιλιάρισμα και λαλά στο ψυχολαλά γιατρό τους .

SeNNinhA
03/04/2007, 12:07
Καλοι και κακοί υπάρχουν σε όλους τους χώρους. Προσωπικά κυκλοφορώ και με αυτοκίνητο και με μηχανή. Αυτό που έχω να πω είναι οτι εαν κάτσουμε και δούμε το πόσο παρενοχλούν τα αυτοκίνητα την κυκλοφορία (μηχανές και τετράτροχα), τους πεζούς (πεζοδρόμια, διαβάσεις) και ειδικά τους ανάπηρους τότε δεν νομίζω να καταλήξει στο συμπέρασμα του άρθρου. Παράπονα υπάρχουν από όλες τις πλευρές. Καλό είναι να ζυγίζουμε και το ειδικό βάρος του κάθε τι όμως. Δεν είναι όλα στο ίδιο σακούλι. Μεγάλο το θέμα και δεν εξαντλείται εδώ.

ktm640lc4
03/04/2007, 12:48
Eμενα με τσαντιζει το γεγονος οτι οποιος δεν ξερει τι γινεται στους δρομους μας ψαρωνει και το αρθρο το εκλαμβανει ως αληθεια ενω δεν ειναι.

Οποτε αυτοματα σχηματιζει αποψη (που την εχει ηδη απο αλλες φορες που ειτε διαβασε ειτε ειδε) ασχημη για τις μοτο.

Να πανε να γαμηθουνε.........ξερά.:smokin:

Cpt. Haddock
03/04/2007, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Eμενα με τσαντιζει το γεγονος οτι οποιος δεν ξερει τι γινεται στους δρομους μας ψαρωνει και το αρθρο το εκλαμβανει ως αληθεια ενω δεν ειναι.

Όποιος δεν ξερει τι γίνεται στους δρόμους δε διαβάζει auto motor und sport

:smokin:

saratoga
03/04/2007, 12:51
Ειναι αυτο που λεγαμε περι "νοοτροπιας" του οδηγου αυτο/του η μοτο/τας. Αυτος που το'γραψε θα μπορουσε (και ειναι...!!!) να ειναι καποιος δικος μας (συναδελφος, φιλος, συγγενης).
Που ΔΕΝ εχη οδηγηση η ΔΕΝ του αρεση η μοτο/τα... :yuck:
απλα....!!!.... :bigcry:

Οι αντιρησεις πολλες..., οπως και το δικιο που εχη (οσον αφορα το κρανος).

.... :a15:

Aggelos_SV
03/04/2007, 12:52
quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Αφού λοιπόν έχετε ούτως ή άλλως προβάδισμα σε τομείς όπως το ελάχιστο κόστος χρήσης, η μείωση του χρόνου κίνησης και η ευκολία του παρκαρίσματος κοιτάξτε να βάλετε κανένα κράνος και να μην έχετε παράλογες απαιτήσεις από τους μποτιλιαρισμένους οδηγούς.
--------------------------------------------------------------------------------


Ρε ΗΛΙΘΙΕ/Α , ποιο χαμηλο κοστος χρησης???Ειναι φανερο οτι ο/η/το συντακτης του γελοιου αρθρου δεν εχει ιδεα τι σημαινει μοτοσυκλετα.Εχει ιδεα ποσο κοστιζει ενα σετ ελαστικα και καθε ποσο πρεπει να αλλαζεται?Εχει ιδεα ποσο κοστιζει ο εξοπλισμος του αναβατη?Εχει ιδεα ποσο κοστιζουν τα σερβις εντος εγγυησης?Προφανως και οχι.

Αγαπητε/η ΗΛΙΘΙΕ/Α εγω που φοραω παντα κρανος ,γαντια,μπουφαν,μποτες,για να μην παιζουν το κεφαλι μου κορωνα γραμματα κατι ΖΩΑ σαν κι εσενα , μπορω να εχω παραλογες απαιτησεις απο τους μποτιλιαρισμενους οδηγους?
Ειναι παραλογο να κινεισαι με το ΙΧ σου στη μεση της λωριδας κυκλοφοριας και οχι να εισαι μισος στην αριστερη και μισος στη μεσαια?Ειναι παραλογο να απαιτω να μην μπαινεις στις λεωφορειολωριδες?Ειναι παραλογο να απαιτω να μην μιλας στο κινητο οταν οδηγεις?Ειναι παραλογο να απαιτω να μην μπλοκαρεις τις διασταυρωσεις , περνωντας με βαθυ πορτοκαλι σε ηδη μποτιλιαρισμενο δρομο?
Ε ΜΑΛΑΚΑ????

Τελος θελω να πω για το εν λογω περιοδικο/κωλοχαρτο....

ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠ@ΥΤΣΟ ΚΑΒΑΛΑ

Μονο οι 4Τ (του πολυ αγαπητου μου κ.Κ.Καββαθα) και το DRIVE αξιζουν


Τους εχθρικους μου χαιρετισμους στον κο/κα ΜΑΛΑΚΑ που συνταξε το αρθρο και του ευχομαι καλο πηξιμο στους Αθηναικους δρομους:wave2: :yuck:

Cpt. Haddock
03/04/2007, 12:58
Σε τέτοιο ύφος να στείλουμε απάντηση να συνεχίσουν να έχουν καλή γνώμη για τους αναβάτες μοτο... :rolleyes: :rolleyes:

για κουλάρετε λιγο ρε guys... :smokin:

ktm640lc4
03/04/2007, 13:08
Συμφωνω απολυτα με αυτα που ειπε ο αγγελος απο πανω. Ισως το υφος λιγο επιθετικο αλλα δικαιολογω απολυτα.

Να εχουμε απαιτηση, να κανουν τα αυτονοητα δηλαδη. Ημαρτον κυριε.................

Οντως το περιοδικο ειναι γουτουπου. Μονο το 4Τ του Καββαθα που ειναι πολυ συμπαθης και σε μενα ειναι καλο.

iziogas
03/04/2007, 13:19
Η λύση είναι στον Χρυσό κανόνα που είπε ο Χριστός

ΚΑΝΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ.

Αν όλοι ενεργούσαν έτσι θα οδηγούσαμε πολύ καλύτερα.

dukeandthecity
03/04/2007, 13:19
ειναι στιγμές σαν και αυτες που χαιρομε που οδηγώ στην επαρχία. :wave2:

sniper
03/04/2007, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Όποιος δεν ξερει τι γίνεται στους δρόμους δε διαβάζει auto motor und sport

:smokin:

Ναι... κι έχω την εντύπωση οτι κι εγώ παραφέρθηκα λεκτικώς.....


Απλά μπορουμε να πουμε στον συντάκτη να πάει να πλύνει κανένα σώβρακο γιατί αντι να γράφει άρθρα, πετάει τις ατάκτως ειρημένες σκέψεις του και εκτίθεται.... δεν υπογράφει βέβαια.... οποτε καλλυμένος είναι.... :a12: :a31:

sniper
03/04/2007, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από iziogas
.......

ΚΑΝΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ.

.........



Να σαι καλά ρε φίλε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Το παραπάνω εφαρμόζεται και σε άλλα πράγματα πλην τις οδηγικής συμπεριφοράς μας; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

THEOD
03/04/2007, 13:23
Άσχετα από το ύφος που δηλώνει την άγνοια του αντικειμένου και την ζήλια (κόμπλεξ) εναντίον των μηχανών που φευγουν δίπλα του την ώρα που είναι μποτιλιαρισμένος, ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ έχει δίκιο...

Προσωπικά αν κάποιος με βοηθήσει να περάσω δίπλα του ΠΑΝΤΑ θα τον ευχαριστήσω μιας και δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει...και φυσικά είναι δική μας κυρίως ευθύνη να προσέχουμε την ώρα που διηθούμε στην κίνηση...

Και με χαλάει πολύ όταν βλέπω άτσαλα παρκαρισμένα μηχανάκια στο πεζοδρόμιο να ενοχλούν τους πεζούς την ώρα που με λίγη προσοχή στο παρκάρισμα ή 5-10 μέτρα μακρύτερα θα ήταν παρκαρισμένα πιο άνετα - πάνω μεν στο πεζοδρόμιο αλλά ΧΩΡΙΣ να ενοχλούν...Και ένα μηχανάκι (αντίθετα από ότι το αυτικίνητο) ΜΠΟΡΕΙ να παρκάρει χωρίς να ενοχλεί...Απλά χρειάζεται λίγη προσπάθεια και λίγος σεβασμός....

Το ότι και τα αυτοκίνητα πολλές φορές δεν κινούνται σωστά και δεν παρκάρουν σωστά δεν πρέπει να αποτελεί άλλοθι για εμάς...Εμείς είμαστε αυτοί που πρέπει να κινούμαστε προσεκτικά, να παρκάρουμε σε λογικά σημεία, να μην ξεσηκώνουμε τον κόσμο με τις ξετάπωτες εξατμίσεις κλπ γιατί στο κάτω-κάτω της γραφής από τις κακιές εντυπώσεις μιας μόνο μερίδας μοτοσυκλετιστών (όχι πολύ μικρής) χαρακτηριζόμαστε όλοι και αντιμετωπιζόμαστε ανάλογα...

sniper
03/04/2007, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
.......

Μα το ύφος και ο τρόπος γραφής του είναι εριστικός!

Φυσικά και όλοι μας θα έπρεπε να σοβόμαστε τον ΚΟΚ!

K0K0$
03/04/2007, 13:26
Και εγω δεν το βλεπω τοσο ακραιο το αρθρο. Εχει τα δικια του. Μπορει να οδηγω μονο ενα χρονο μηχανη, αλλα οδηγω καθε μερα, και κυριως στο κεντρο.


Να μη μακρυγορω... Αν μετρησω ποσες φορες τα πηρα κρανιο με αλλους "συναδελφους" αναβατες που μου κορναρουν φωναζοντας "Κανε στην ακρη ρε φιλε" οντας σταματημενος στην ουρα αναμεσα σε αυτοκινητα, ή ακομη χειροτερα πριν απο διαβαση πεζων, και τους κλεινω το δρομο...

Δεν ειμαι αγιος. Και εγω το κανω. Και τσαντιζομαι οταν χωρις λογο μου κλεινουν το κενο. Αλλα δε βριζω κανενα, ουτε απαιτω να κανουν στην ακρη. Γιατι; Γιατι λογω της εμπειριας μου στο αυτοκινητο, ξερω πολυ καλα οτι το τελευταιο πραγμα ενος οδηγου κολλημενου πρωι πρωι στην κινηση, πηγαινοντας στη δουλεια του, ειναι να κοιταξει να αφησει αρκετο κενο απο το διπλανο του ωστε να περασει ανετα ενα μεγκα ον-οφ χωρις να κανει συλλογη απο καθρεπτες... Και γι'αυτο το λογο οταν κολλησω καπου, και με δει ο οδηγος, και κανει λιγο δεξια να μου ανοιξει δρομο παντα λεω "ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ".

Δεν οδηγει πουθενα ρε παιδια το να αποκαλουν οι 2τροχοι καθικια τους 4τροχους, και ταναπαλιν! Και ειναι φυσικο, ενας οδηγος ΙΧ να αποκτησει τετοια αποψη, εστω και αν του τυχει η στραβη απο μονο 1 στους 100 αναβατες που θα του τυχουν, γιατι η κακη εμπειρια ειναι που θα του μεινει!


Και να σας πω και κατι αλλο; Ας λυσουμε πρωτα τον εσωτερικο μας ρατσισμο και μετα να πιασουμε τους ΙΧδες... Mιλαω για το ρατσισμο που προκυπτει απο το μηχανακι που καβαλαει ο καθενας και πως αυτο επηρεαζει τη συμπεριφορα μας στο δρομο...

ktm640lc4
03/04/2007, 13:30
Εγω παντως δεν ειδα καμια μηχανη να γυριζει αναποδα στην αττικη οδο στο γρηγορο ρευμα. Ενα αυτοκινητο ειδα αν δεν κανω λαθος.

Ας ξεκινησει απο δαυτους και μετα κοιταει και τα μηχανακια....:mad:

THEOD
03/04/2007, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4

Ας ξεκινησει απο δαυτους και μετα κοιταει και τα μηχανακια....:mad:

Αυτή είναι η καλύτερη δικαιολογία για να μην γίνει ποτέ τίποτα σε αυτήν την ρημάδα την χώρα...έτσι ξεκινάνε όλα τα στραβά...

Χτίζεις παράνομα και το καλύπτεις ότι οι άλλοι έχουν χτίσει περισσότερα τετραγωνικά, κινείσαι άναρχα στον δρόμο αλλά πάντα κάποιοι κινούνται χειρότερα, κλέβεις την εφορία αλλά πάντα κάποιοι κλέβουν περισσότερο κλπ.

makis206
03/04/2007, 13:36
Για μένα δεν υπάρχει ο μοτοσυκλετιστής και ο κουτάκιας, υπάρχει ο δολοφόνος/μαλάκας/κοιμισμένος/δεν ξερει που παν'τα 4 και υπάρχει και ο σωστός/συνειδητός/με παιδεία/με το μυαλό στο δρόμο οδηγός.

Και με ποδήλατο δολοφόνος γίνεσαι αν ανήκεις στην πρώτη κατηγορία..

grigorisr1
03/04/2007, 13:36
Na bris auton pou to egrapse kai na ton kanis burn out to kefali tous skatomalakes

gcrook
03/04/2007, 13:42
Σιγα τα γκαζια αγορια:rolleyes:
Η μιση αληθεια, (γιατι περι αυτου προκειται) ,δεν ειναι απαραιτητα κακη, αρκει να μην εμπεριεχει ειρωνεια και να ΜΗΝ ειναι ανυπογραφη.
Απαραδεκτη δεοντολογια, απο την στιγμη που στα φορουμ, που ακουγονται πολλες και εξ'ισου ακραιες αποψεις, στην πλειοψηφια των περιπτωσεων,ο δημιουργος του ποστ εχει ονομα επωνυμο και πολλες φορες και διευθυνση.
Αυτο να συμπεριλαβετε στο mail.

grigorisr1
03/04/2007, 13:51
Ego ena ksero oti opoios odigaei mixani einai sostos kai me to amaksi tou.

Opoios odigaei mono amaksi kai de kseri pos einai me ti mixani einai gia ton Foutso.

Cpt. Haddock
03/04/2007, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigorisr1
Ego ena ksero oti opoios odigaei mixani einai sostos kai me to amaksi tou.
Opoios odigaei mono amaksi kai de kseri pos einai me ti mixani einai gia ton Foutso.

Καλά...

Μιλάμε για πολύ εμπεριστατωμένη άποψη...

:rolleyes: :sick: :sad:


είπαμε κουλάρετε, γιατί ειναι ακριβα τα καλσόν παίδες...

grigorisr1
03/04/2007, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλά...

Μιλάμε για πολύ εμπεριστατωμένη άποψη...

:rolleyes: :sick: :sad:


είπαμε κουλάρετε, γιατί ειναι ακριβα τα καλσόν παίδες...

Etsi einai re file.

Ego otan odigao amaksi kai blepo ena mixanaki koitao na ton dieukolino na perasi kai ton prosexo giati ksero pos einai....

Eno o alos pou de kseri pos einai... sta @@ tou.. oute ton prosexi kai ton noiazi na se dieukolini na peraseis antithetos se klini to dromo

Etsi den einai ta pragmata i kano lathos mipos ?

Cpt. Haddock
03/04/2007, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigorisr1
Eno o alos pou de kseri pos einai... sta @@ tou.. oute ton prosexi kai ton noiazi na se dieukolini na peraseis antithetos se klini to dromo
Etsi den einai ta pragmata i kano lathos mipos ?

Κανεις το κλασικό λάθος...

Βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. Ακριβώς όπως ο αρθρογράφος που βρίζετε.

Ηρεμήστε λίγο

sober
03/04/2007, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κανεις το κλασικό λάθος...

Βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. Ακριβώς όπως ο αρθρογράφος που βρίζετε.

Ηρεμήστε λίγο


Γιοτι 8ελει πολυ μυαλο να καταλαβει οτι το μηχανακι χωραει και μπορει να το διευκολυνει????:confused: :wave2:

makis206
03/04/2007, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Γιοτι 8ελει πολυ μυαλο να καταλαβει οτι το μηχανακι χωραει και μπορει να το διευκολυνει????:confused: :wave2:

Γιατί αυτός που διευκολύνει οδηγάει και μηχανάκι απαραίτητα ;:winka:

:beer:

ktm640lc4
03/04/2007, 14:11
Oταν εισαι εν βρασμο... που λενε, δεν ξερεις τι γραφεις. Αυτο ειναι αληθεια.

Παρολαυτα δεν μπορω να μην μανουριασω με αυτον που το εγραψε απο την στιγμη που γραφει μισες αληθειες.

Πως ζητας απο τους μοτοσυκλετιστες να ειναι σωστοι απο την στιγμη που οι οδηγοι αυτοκινητων δεν ειναι????

Το 90% οσων γινονται στους δρομους ειναι αποτελεσμα αυτων των πραξεων. Δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες. Ολοι ξερουμε.

Βασικα η τσαντιλα μου ειναι στο κειμενο. Οχι στους οδηγους ειτε μοτο ειτε αυτοκινητων.

Δεν μπορεις να λες τετοιες βλακειες και να τις τυπωνεις κιολας. Αστο. Κρατα το στο PC και κοιτα το μονος σου.

Κατσε, ψαξε, διαβασε, βγες στο δρομο και μετα γραψε αυτο που ειδες, διαβασες, εζησες.

Σαν να βγηκε στο μπαλκονι του σπιτιου του κοιταξε μια κατω και εγραψε ενα κειμενο 200 λεξεων. Εμενα αυτο μου βγαζει.

sniper
03/04/2007, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Γιοτι 8ελει πολυ μυαλο να καταλαβει οτι το μηχανακι χωραει και μπορει να το διευκολυνει????:confused: :wave2:

Αν το έχει πάρει χαμπάρι..... :D

Cpt. Haddock
03/04/2007, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Γιοτι 8ελει πολυ μυαλο να καταλαβει οτι το μηχανακι χωραει και μπορει να το διευκολυνει????:confused: :wave2:

Όχι...

Αλλα, επειδή καλώς ή κακώς με την ΑΝΟΧΗ των άλλων περνάμε (αφού τυπικά απαγορεύεται η διήθηση), ας δειξουμε κατανόηση.

:wave2:

Cpt. Haddock
03/04/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Πως ζητας απο τους μοτοσυκλετιστες να ειναι σωστοι απο την στιγμη που οι οδηγοι αυτοκινητων δεν ειναι????

Εδώ είναι το λάθος (και η αιτία που τίποτα δεν παει καλα στο ρημαδότοπο). Εμείς πρέπει να είμαστε σωστοί ασχέτως του τι κάνουν οι άλλοι.

Με αυτή τη λογική

- περνάμε κόκκινο (αφού περνάνε κι άλλοι)
- χτίζουμε αυθαίρετα (αφού έχτισαν κι άλλοι)
- πετάμε σκουπίδια (αφού έχει ήδη πεταμένα)
- οδηγούμε πάνω απο τα όρια (αφού όλοι γρήγορα πάνε)
- λαδώνουμε (αφού λάδωσαν κι άλλοι)
- κλπ

(συμπληρώστε αναλόγως)

:sick: :sad:

sober
03/04/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Όχι...

Αλλα, επειδή καλώς ή κακώς με την ΑΝΟΧΗ των άλλων περνάμε (αφού τυπικά απαγορεύεται η διήθηση), ας δειξουμε κατανόηση.

:wave2:

ρε συ δεν ξερω....Το 8εωρω τουλαχιστο γελοιο οταν το κανουν αυτο....δεν υπαρχει λογος, πραγματικα...:wave2:

Cpt. Haddock
03/04/2007, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
ρε συ δεν ξερω....Το 8εωρω τουλαχιστο γελοιο οταν το κανουν αυτο....δεν υπαρχει λογος, πραγματικα...:wave2:

ποιό; :confused:

μπερδεύτηκα :wacko:

sober
03/04/2007, 14:24
Το να κα8ονται στη μεση και να μην ξεκουνανε λιγο για να περασεις αναμεσα....

ktm640lc4
03/04/2007, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εδώ είναι το λάθος (και η αιτία που τίποτα δεν παει καλα στο ρημαδότοπο). Εμείς πρέπει να είμαστε σωστοί ασχέτως του τι κάνουν οι άλλοι.

Με αυτή τη λογική

- περνάμε κόκκινο (αφού περνάνε κι άλλοι)
- χτίζουμε αυθαίρετα (αφού έχτισαν κι άλλοι)
- πετάμε σκουπίδια (αφού έχει ήδη πεταμένα)
- οδηγούμε πάνω απο τα όρια (αφού όλοι γρήγορα πάνε)
- λαδώνουμε (αφού λάδωσαν κι άλλοι)
- κλπ

(συμπληρώστε αναλόγως)

:sick: :sad:

Mα εγω δεν ειπα οτι δεν ειμαστε σωστοι. Ισα ισα που ειμαστε πολυ σωστοι, σχεδον ολοι. Το 90% τουλαχιστον πιστευω.

Αλλα διαβαζοντας το κειμενο καποιος, θα σχηματισει περιεργη αποψη. Οτι για ολα, φταινε τα μηχανακια και ποιος πουστης τα σκεφτηκε πρωτος και τα εφτιαξε και μας χαλανε την κινηση και πρεπει να προσεχουμε και εχουμε το νου μας για να μην τους σκοτωσουμε.

Εγω αυτο καταλαβα.

Αυτα που εγραψες πιο πανω ομως θελουν σκεψη και συζητηση.
Π.Χ. ας πουμε... Στην εθνικη προσωπικα προσπαθω να παω λιγο παραπανω απο τους υπολοιπους οδηγους αυτοκινητων (οταν ειμαι με την μηχανη) γιατι αν παω πιο σιγα στανταρ καποιος αφηρημενος (ή και δολοφονος, παιζει) θα με παρει σβαρνα.

Αυτο ειναι αποτελεσμα των πραξεων των αυτοκινητων. Αφου δεν πας στα ορια τοτε δεν θα παω ουτε εγω. Οχι για τιποτα αλλο αλλα για να φτασω εκει που θελω να παω σωος.
Το οτι προσπαθω να προστατεψω τον εαυτο μου πηγαινοντας πιο γρηγορα +30 περιπου δεν μπορει να με χρεωσει κανεις.

Μην βγαζεις λοιπον ενα κειμενο που λεει κοιτα αυτον παει με +30 απο μενα και τρελλενομαι. Βγαλε ενα κειμενο που λεει οτι ΕΓΩ παω πανω απο το οριο και ειμαι ΠΡΩΤΑ εγω ο παρανομος.....

Μετα ξεκινα για τα αλλα....




Ισως βγηκα εκτος θεματος αλλα δεν μου εχει μεινει και πολυ μυαλο. (κλεινουμε τευχος σημερα):smokin:

Cpt. Haddock
03/04/2007, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Το να κα8ονται στη μεση και να μην ξεκουνανε λιγο για να περασεις αναμεσα....

Ναι, καλά πάντα υπάρχουν και αυτοί και πάντα θα υπάρχουν...

(αλλά είναι μειοψηφια...)

Κάντε υπομονή, αυτό λέω μόνο γενικότερα στη ζωή σας. Υποτίθεται έχουμε μηχανή ώστε (και)να γλυτώνουμε χρόνο μετακίνησης, άρα δε χρειάζεται να τρελαινόμαστε με τα δευτερόλεπτα, αφού ΠΑΝΤΑ πιο γρήγορα θα φτάσουμε



:wave2: :wave2:


είπε ο θαλασσόλυκος και κοίταξε τον ορίζοντα... :a024:

:lol:

Cpt. Haddock
03/04/2007, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Mα εγω δεν ειπα οτι δεν ειμαστε σωστοι. Ισα ισα που ειμαστε πολυ σωστοι, σχεδον ολοι. Το 90% τουλαχιστον πιστευω.

κόψε απο το 90%.... και κόψε πολύ δυστυχώς...

:sick:

sober
03/04/2007, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
κόψε απο το 90%.... και κόψε πολύ δυστυχώς...

:sick:



Παντως εγω που ανεβοκατεβαινω κεντρο 3 φορες τη μερα, εχω να δω καγκουρι κατι αιωνες...

ktm640lc4
03/04/2007, 14:37
Αντε 80%. :lol:

Εχω γραψει και σε αλλο ποστ. Κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος. Απλα ειναι θεμα ανθρωπιας και ζωης μεσα σε μια κοινωνια και οχι μεσα στις σπηλιες.

Εκνευριζομαι αφανταστα ομως οταν διαβαζω ενα κειμενο και ουσιαστικα διαβαζω ενα στερεοτυπο.

Καβαλας μοτοσυκλετα???? Εισαι αλητης. Αυτοματα.

Cpt. Haddock
03/04/2007, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Παντως εγω που ανεβοκατεβαινω κεντρο 3 φορες τη μερα, εχω να δω καγκουρι κατι αιωνες...

Δεν είναι θέμα μόνο το καγκούρι

(και τις ώρες που πηγαινοερχόμαστε στις δουλειές μας δε θα δεις καγκούρια όντως - βγαίνουν απόγεμα σαν τις σκνίπες :rotflmao: )

Απλά τσέκαρε πόσες μηχανες στα φανάρια πατάνε διαβάσεις πεζών.... ενώ είναι τόσο απλό να περιμένουν πίσω

(τα πρωινά στην Κηφισίας ακούω συνήθως μπινελικια γι' αυτό αλλα στ' @@@ μου :lol: )

ktm640lc4
03/04/2007, 14:40
Εμα κανε λιγο πιο μπροστα ρε καπτεν να βγουμε και εμεις......:lol: :lol:

:wave2:

Cpt. Haddock
03/04/2007, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Εκνευριζομαι αφανταστα ομως οταν διαβαζω ενα κειμενο και ουσιαστικα διαβαζω ενα στερεοτυπο.
Καβαλας μοτοσυκλετα???? Εισαι αλητης. Αυτοματα.

Σωστά. Ειμαι ΚΑΤΑ των στερεοτύπων....

σαν το παρακάτω


Αρχικά δημιουργήθηκε από grigorisr1
Opoios odigaei mono amaksi kai de kseri pos einai me ti mixani einai gia ton Foutso.

SeNNinhA
03/04/2007, 14:41
Πάντως ήδη στην Αγγλία που οι άνθρωποι μπορούν να δουν λίγο πιο σωστά τα πράγματα, το να περνάνε τα μηχανάκια ενδιάμεσα από τις λωρίδες των αυτοκινήτων είναι πια εδω και (1 ή 2 χρόνια) ΝΟΜΙΜΟ. Διότι το σκεπτικό είναι ότι υπάρχει διαθέσιμος χώρος και διευκολύνεται κατα πολύ η κυκλοφορία συνολικά.

Cpt. Haddock
03/04/2007, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Εμα κανε λιγο πιο μπροστα ρε καπτεν να βγουμε και εμεις......:lol: :lol:

:wave2:

ΝΑ ΠΗΞΕΤΕ ΡΕ ΚΑΘΙΚΙΑ !!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sober
03/04/2007, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Πάντως ήδη στην Αγγλία που οι άνθρωποι μπορούν να δουν λίγο πιο σωστά τα πράγματα, το να περνάνε τα μηχανάκια ενδιάμεσα από τις λωρίδες των αυτοκινήτων είναι πια εδω και (1 ή 2 χρόνια) ΝΟΜΙΜΟ. Διότι το σκεπτικό είναι ότι υπάρχει διαθέσιμος χώρος και διευκολύνεται κατα πολύ η κυκλοφορία συνολικά.


Οριστε..ειδες οι Αγγλαρες???και εχουν και βροχη 363 μερες το χρονο.(κοινως στα @@@ οι μοτο/στες δε νομιζω οτι κυκλοφορουν και πολλοι...)

sniper
03/04/2007, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Οριστε..ειδες οι Αγγλαρες???και εχουν και βροχη 363 μερες το χρονο.(κοινως στα @@@ οι μοτο/στες δε νομιζω οτι κυκλοφορουν και πολλοι...)


:nono: :nono: :nono:


Κυκλοφορούν πολύ περισσότερες απο αυτές που νομίζουμε.... και πολύ μεγαλύτερες απο αυτές που κυκλοφορουν εδώ (κατ' αναλογία)....

Οι δρόμοι εκεί είναι απλά.... εκπληκτικοί.... ακόμα και στην βροχή.... :mad:

ktm640lc4
03/04/2007, 14:49
Βασικα υπαρχει μια λογικη στο οτι αν οδηγας μονο αμαξι δεν ξερεις πως αντιδρα μια μοτο....(δεν ειναι για τον φουτσο φυσικα, απλα....

...Ολοι εδω μεσα σχεδον ολοι δηλαδη εχουμε ΚΑΙ αυτοκινητο. Επειδη το αυτοκινητο ειναι εργαλειο. Μεταφερω τον καναπε μου στο καινουργιο μου σπιτι π.χ.

Αλλα το ποσοστο αυτων που εχουν μοτοσυκλετα (σε ενα αντιστοιχο φορουμ) ειναι πολυ μικροτερο.
Δεν υπαρχει απλα λογος να εχουν μοτο. Δεν μπαινουν στην διαδικασια να μαθουν...

Φυσικα και υπαρχουν οδηγοι αυτοκινητων που προσεχουν τις μοτοσυκλετες και ειναι πολλοι αλλα πιο πολλοι ειναι αυτοι που δεν καταλαβαινουν μια.

Το πιο ευπαθες μεσον πρεπει να προσεχει αλλα και να το προσεχουν περισσοτερο.

Οσο για τα φαναρια και τις διαβασεις προσωπικα παντα τις καβαλαω. Και ο λογος????? Οτι αν κατσω ενδιαμεσα με εφαγαν. ΜΙΑ μονο φορα το εκανα πισω απο το καραβελ επειδη βαριομουνα να κουνηθω και επεσε πανω μου ενα Fiat punto παλιο.

Οποτε κανε μπροστα καπτεν....χωραμε....:lol: :lol: :lol:
:wave2:

ktm640lc4
03/04/2007, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
:nono: :nono: :nono:

Οι δρόμοι εκεί είναι απλά.... εκπληκτικοί.... ακόμα και στην βροχή.... :mad:


Οπ κατσε να δεις που το ειχα διαβασει.............





Οι δρομοι στην Ελλαδα κρατανε οπως κραταει μια βρεγμενη λευκη διαχωριστικη γραμμη στην Αγγλια
Κορυφαιο.

sober
03/04/2007, 14:56
Οσο για τα φαναρια και τις διαβασεις προσωπικα παντα τις καβαλαω. Και ο λογος????? Οτι αν κατσω ενδιαμεσα με εφαγαν. ΜΙΑ μονο φορα το εκανα πισω απο το καραβελ επειδη βαριομουνα να κουνηθω και επεσε πανω μου ενα Fiat punto παλιο.

Οποτε κανε μπροστα καπτεν....χωραμε....:lol: :lol: :lol:

:wave2: [/B][/QUOTE]



Και μενα ρε συ!!!!!στη μιχαλακοπουλου με ΤΕΛΕΙΟ κοκκινο και καρφω8ηκε ο αλλος πανω μου...Ξερεις τι μου ειπε????''ε....χαζευα"και "σε καταλαβαινω εχω κ εγω μηχανη''(για να ειμαι αντικειμενικη...):hypnotize :hypnotize

SeNNinhA
03/04/2007, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4

Οι δρομοι στην Ελλαδα κρατανε οπως κραταει μια βρεγμενη λευκη διαχωριστικη γραμμη στην Αγγλια
Κορυφαιο.


ΣΩΣΤΟΣ
:a18: :a19: :a23: :a23: :a23: :a23:

Cpt. Haddock
03/04/2007, 15:03
Έπρεπε να βλέπατε πέρισυ το καλοκαίρι που γυρνούσαμε απο Ολλανδία, στο πέρασμα του Μπρένερ (Αυστρία για Ιταλία), δρόμος φαρδύς μεν (νησίδα κλπ) με στροφές δε, κατι σαν το Αρτεμίσιο (αλλά εκεί σταματάνε οι ομοιότητες)

Να βρέχει και να προσπερνάμε φορτηγά που ΔΕΝ σηκώναν νερό απο τις ρόδες.... :sick: :uplate: :eyepop:

:a6:

cbanthropos
03/04/2007, 15:04
χαχαχαχα :rotflmao: :rotflmao:
εχει πηξει πολυ ο χαζουλης, και δεν ξερει ουτε ο ιδιος γιατι συνεχιζει να οδηγει το αμαξι του...

Ας παρει και το λαπτοπ του μαζι και οταν πηζει να το ανοιγει και να γραφει κουταμαρες...
Δε βλεπουν τα χαλια τους οι κοπριτες που γυρνανε με ενα κινητο στο αυτι ολη μερα και εχουν κατακλαδεψει τους μηχανοβιους..
:yuck:

yianvoul
03/04/2007, 15:18
ΠΑΡΑΠΟΝΕΘΕΙΤΕ ΣΤΟ...


ams@motorpress.gr

costas81
03/04/2007, 15:20
κοιτα τι γραφει ο μ@λ@κ@ς!!!!!




αντι να σκεφτει πως αν δεν ηταν τα μηχανακια που κατηγορει και ολοι τους ειχαν κουτακια θα ετρωγε την διπλασια κινηση και ταλαιπωρεια απο την τωρινη!


απορω πως το δημοσιευσανε κι ολας!!

:mad:

zephyr1
03/04/2007, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4

Οσο για τα φαναρια και τις διαβασεις προσωπικα παντα τις καβαλαω. Και ο λογος????? Οτι αν κατσω ενδιαμεσα με εφαγαν.

Πολυ καιρο σκεφτομουνα γιατι παταω της διαβασης των πεζων(εχοντας επηρεαστη και απο δω μεσα) και γιατι δεν καθομαι ακριβως πριν απ'αυτες.

Καταλαβα αλλη μια ανοργανωτη κινηση των προστατων της κυκλοφοριας.

Παρατηρηστε ολα τα φαναρια τελειωνουν ακριβως στο τελος του δρομου,αναγκαστικα οι διαβασεις ειναι πριν απο τα φαναρια ή ως αυτα,θελω να πω οτι τα φαναρια θα επρεπε να ειναι κοντα στα 3 μετρα πριν το τελειωμα του δρομου και μετα να αρχισει η διαβαση.Σκεφτειτε το.

Πολυ απλο και δεν θα το ειχα καταλαβει αν δεν ειχα την τυχη να βρεθω σε καποιες χωρες στο εξωτερικο.Ηταν αδιανοητο να πατησεις την διαβαση.Χωρις κοπο και προσπαθεια.

Οσο για το κειμενο .......ειμαι σιγουρος οτι οι αυτοκινητακιδες εχουν τετοια αποψη για τους 'μηχανοβιους' και ξερω οτι καθημερινα παιζω το κεφαλι μου για να εχω καποιες <<διεκολυνσεις>> στο δρομο σε σχεση μ' αυτους ,ας κανουν τα κουμαντα τους και μεις τα δικα μας.

Οταν σε πολυ κινηση ολα τα αμαξια εχουν αφησει κενο για να περασεις και βλεπεις τον μπαρμπαχειλα να καθεται μες την μεση του δρομου(ολοι σταματημενη),τι κανεις?

madtank
03/04/2007, 17:04
Αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι ο συγκεκριμενος αυτοκινητιστης τα εχει περισσοτερο με τις μοτοσυκλετες σαν οχηματα και λιγοτερο με τους μοτοσυκλετιστες. Για τους οδηγους των αυτοκινητων δεν αναφερει τιποτα μιας και ολα τα κανουν σωστα. Εκτος φυσικα απο αυτους που ξεχνανε τον καθρεφτη τους κλειστο ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΚΑΜΩΜΕΝΑ.

ΡΕ ΔΕΝ ΕΡΧΕΣΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ ΤΑ ΜΥΓΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΕΛΑΤΙΝΑ...........



ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΑ ΕΠΑΝΩ ΣΤΑ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. ΦΤΙΑΞΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΑΡΚΕΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΛΕΟΦΩΡΕΙΟ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΥΡΩ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΡΥΠΑ.

tai
03/04/2007, 17:28
Τελικά, αν κάποιος κομπλεξικός, μαλάκας, κουτακιας, και οτι άλλο χαρακτηρισμό του δώσουμε, γράψει κάποια στραβά που ΚΑΝΟΥΜΕ την γάμησε.
Ολοι είμαστε σωστοί και τα παίρνουμε οταν μας θίξουν.
Το ότι βολεύει όλους να περνάμε ανάμεσα (διήθηση) το ξέρουμε.
Αυτό ΔΕΝ το κάνει νόμιμο, και ότι δεν είναι νόμιμο μπορεί να το καυτηριάζει ο κάθε 'μαλάκας' και με όποιον τρόπο θέλει.
Αμα θέλετε να μην δίνουμε αφορμή να μας την λένε θα πρέπει να είμαστε νόμιμοι.
Αφού δεν είμαστε σωστοί και νόμιμοι τι αρπαζόμαστε?
Διαφέρουμε σε τίποτα από τον κομπλεξικό που τα πήρε και έγραψε το άρθρο?
Προκατάληψη αυτός, προκατάληψη και εμείς.
Παράνομοι εμείς παράνομοι και αυτοί.
Για πέστε μου ρε μάγκες, καλόπαιδα, και προνομιούχοι αυτού του κωλοκράτους (γιατί έτσι φερόμαστε), τι άλλο θα έπρεπε να κάνουν όσοι μας εμποδίζουν στο να παρανομούμε οδηγώντας της μηχανάρες μας? (και γκρινιάζουν κιόλας οι μαλάκες!) Σε τι καιάδα πρέπει να ρίξουμε όσους δεν καταλαβαίνουν πόσο δίκαιο έχουμε όταν απαιτούμε να κάνει ο κουτάκιας στην άκρη και ο μαλάκας δεν μας έχει προβλέψει χώρο?
Τι βούρδουλα να πάρουμε τον απλό η το φραγγέλιο? Γιατί κάτι άλλοι ,πάνε με 140 στην εθνική και δεν προβλέπουν οι μαλάκες οτι αφού κοιτάξουν, έχοντας βγάλει φλάς, εμείς θα έρθουμε απο το πουθενά με 250 και θα μας σκοτώσουν οι αλήτες?




Εντάξει ό αρθρογράφος είναι γάματα. αλλά και εμείς απ'ότι διάβασα δεν απέχουμε από τα παραπάνω. Ετσι? Νόμιμα παράνομα δικά μας!:sick:

nasos75
03/04/2007, 17:28
Αντι να λεει και ενα ευχαριστω σε ολους οσους εχουν τ@ @ρχιδι@ να καβαλε μηχανες και δεν περνουν το αμαξι και να πηζει ακομη περισσοτερο, επιτηθεται και απο απο πανω...ε ρε ξυλο...

Cpt. Haddock
03/04/2007, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Εντάξει ό αρθρογράφος είναι γάματα. αλλά και εμείς απ'ότι διάβασα δεν απέχουμε από τα παραπάνω. Ετσι? Νόμιμα παράνομα δικά μας!:sick:

κοίτα να δεις πως συμφωνούμε... :uplate:

:wave2:

T.R.E
03/04/2007, 17:33
Το θεμα ειναι απλο...ο συντακτης εχει συγκεκριμενο "κοινο" που περιμενει να διαβασει κατι σαν απαντηση για τα στραβα των αυτοκινητων που γραφουν τα μοτοπεριοδικα...

Καποιος αναγνωστης θα του εστειλε κανενα μαιλ αγανακτισμενος και πηρε αφορμη και τα εγραψε οπως θα ηθελαν να τα ακουσουν οι αναγνωστες...

Aggelos_SV
03/04/2007, 17:57
Τις διαβασεις ΔΕΝ τις παταμε.
Γιατι?
Φαντασου ποσο ξεφτυλας θα νιωσεις οταν θα δεις εναν συνανθρωπο σου με αναπηρικο αμαξιδιο να προσπαθει να περασει αναμεσα απο ατακτως ερριμενα μηχανακια,αν βεβαια καταφερει πρωτα να κατεβει στο δρομο, μιας και ολο και καποιος ΗΛΙΘΙΟΣ θα εχει κλεισει την ειδικη ραμπα.
Αν φοβαστε μη σας χτυπησει κανεις απο πισω , απλα κοιτατε τους καθρεφτες σας.Και μην ακουσω το κλασσικο , ''εβγαλα τους καθρεφτες για να ειναι μουρη το μηχανακι''....

Εγω προσωπικα με το που σταματαω ( πρωτος) σε φαναρι το πρωτο πραμα που θα κανω ειναι να κοιταξω πισω μου , με την 1η κουμπωμενη...

stefanos
03/04/2007, 18:32
Εγώ πάντως μέσα απο εδώ ευχαριστώ τον οδηγό του ΛΕΩΦΟΡΕΙΟΥ της γραμμής παρακαλώ, που στην Αλίμου την ωρα του πηξίματος έκοψε όλο το τιμόνι δεξιά και ενω ήταν σταματημένος ξεκίνησε και έκανε λίγο χώρο για να περάσω.
Οπως και τους αμέτρητους νταλικέρηδες που βγάλαν φλάς για να περάσω σε στενά στροφιλίκια, όπως και τους πάμπολους καθημερινούς οδηγούς που αν ξεμείνουν στην διαχωρηστική κάνουν στην άκρη.
Και πραγματικά νομίζω οτι υπάρχει πολύς κόσμος που είναι ευγενικός και βοηθάει την κυκλοφορία.

Και προειδοποιώ κάτι κάγκουρες στην καλλιθέα που κρατάνε παρκάρισματα με τις μηχανές τους για να βάλουν το αυτοκινητάκι τους το βράδυ, οτι την επόμενη φορά που θα ψάχνω να παρκάρω το τζιπάκι θα το κάνω πάνω στις κολομηχανές τους.

stefanos
03/04/2007, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV

Φαντασου ποσο ξεφτυλας θα νιωσεις οταν θα δεις εναν συνανθρωπο σου με αναπηρικο αμαξιδιο να προσπαθει να περασει αναμεσα απο ατακτως ερριμενα μηχανακια,αν βεβαια καταφερει πρωτα να κατεβει στο δρομο, μιας και ολο και καποιος ΗΛΙΘΙΟΣ θα εχει κλεισει την ειδικη ραμπα.



Ουτε καν στη ράμπα δεν θα φτάσει ο άνθρωπος.
Βλέπω στην παραλιακή τελευταία που βάζουν νέες στάσεις λεωφορείου, απο τις οποίες δεν χωράει να περάσει καρότσι ούτε απο εμπρός ούτε απο πίσω.
Στό δρόμο πρέπει να κατεβει για να περάσει.
Και όλα αυτά ενώ υπάρχει νόμος που επιβάλει ειδική μέριμνα για ΑμΕΑ στις νέες κατασκευές. :sick:

OldMan
03/04/2007, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
να παρκάρω το τζιπάκι
Τζιπάκι ...??? :look:

SF
03/04/2007, 18:43
Είναι πολύ ενδιαφέρον το ότι τον καιρό που έδινα για εξετάσεις για άδεια, υπήρχε σαφέστατη ερώτηση στο ροζ βιβλιαράκι... με σωστή απάντηση ότι τι στα φανάρια ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΚΟΜΑΣΤΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ (για λόγους ασφαλείας και καλά). Μακάρι να το βρω και να το σκανάρω...

stefanos
03/04/2007, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τζιπάκι ...??? :look:

Μας χαλάνε και τα τζιπάκια τώρα?
Οχι δεν είμαι ξανθιά που μιλάει σε κινητό και κοιτάω και απο τους καθρέφτες και βγάζω και φλάς και δεν φτύνω απο το παράθυρο.

dirtbird
03/04/2007, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τζιπάκι ...??? :look:

αυτό το πήρε έτοιμο...... ΧΡΕΠΙ

δεν χρειάστηκε να προσπαθήσει όπως με το XR :rotflmao: :rotflmao:

el_mojito
03/04/2007, 19:29
Για τα κολο-SUV σας ρε ξεφτιλισμενε δε γραφεις τιποτα??Ε?Τα μηχανακια ρε κοπανε σε πειραξαν?Ποιος καταλαμβανει πεζοδρομια?Μονο τα μηχανακια?Τι θα πει δεν εχουν δικαιωμα να περνανε αναμεσα σας ρε νομιμε?Αν καθόμασταν πισω απο τα κουτια σας ρε ξερεις τι θα γινότανε?ΚΑΙ ΧΑΡΗ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΡΕ...
Δεν εχεις άδικο που λες για ορισμένους ''φορεστε και κανα κράνος''.Αλλα κι εσεις ΒΑΛΤΕ ΚΑΜΙΑ ΖΩΝΗ,ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΠΕΤΑΤΕ ΤΙΣ ΣΤΑΧΤΕΣ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ,ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΕΤΕ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΑ.
ΡΕ ΚΑΚΟΜΟΙΡΗ,ΣΑΣ ΛΥΠΑΜΑΙ ΡΕ...ΣΑΣ ΛΥΠΑΜΑΙ ΣΤΟΙΒΑΓΜΕΝΟΥΣ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΚΟΥΤΙΑ ΣΑΣ.ΕΙΣΤΕ ΓΙΑ ΛΥΠΗΣΗ...ΣΑΣ ΒΛΕΠΩ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΗΝ ΠΟΛΛΗ,ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΑΛΛΑΖΕΤΕ ΛΩΡΙΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΤΕ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΜΙΣΗ ΚΑΡΟΤΣΑ ΜΠΡΟΣΤΑ.ΕΚΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΤΕ.ΑΥΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΔΗΛΑΔΗ Ε?ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΑΣ?
ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΜΟΙΑΣΟΥΜΕ ΡΕ...ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΗ ΜΟΙΖΕΡΙΑ ΣΑΣ, ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΕΡΝΑΜΕ, ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ.ΠΟΥ ΝΑ ΧΤΥΠΑΤΕ ΤΟΝ ΚΟΛΟ ΣΑΣ ΚΑΤΩ...ΟΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΑΣ.

ΑΗ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΜΑΛΑΚΑ ΕΣΥ ΚΑΙ Η ΣΚΑΤΟΦΥΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΒΗΜΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΑ ΚΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ...ΟΠΟΙΟΣ ΚΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ-ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ''ΑΡΘΡΟ'' ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΑΝΥΠΟΓΡΑΦΟ...

stefanos
03/04/2007, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
αυτό το πήρε έτοιμο...... ΧΡΕΠΙ

δεν χρειάστηκε να προσπαθήσει όπως με το XR :rotflmao: :rotflmao:

Ενώ κάποιοι άλλοι πληρώνουνε κιόλας για να τα κάνουν χρέπια.:rotflmao: :rotflmao:

OrEsTiS82
03/04/2007, 21:42
Ρε μην ασχολειστε με ΜΑΛΑΚΕΣ που γραφουν οτι μαλακια τους κατεβει στα κωλοπεριοδικα τους!!!
Με το να ασχολουμαστε αξια τους δινουμε...
:nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono:

Uriah Heep
03/04/2007, 22:39
O μοτοσυκλετιστικός κόσμος είναι κάτι χειρότερο από κακός-είναι πληκτικός...
...είναι προβλέψιμος...
...όσο κι αν "το παίζει" progressive, λόγω των 2 τροχών!

Ο Στάλιν έλεγε: "μέσα στο δωμάτιο υπάρχει ένας μαύρος γάτος...
...αν δεν υπάρχει θα πρέπει να τον εφεύρουμε!"

Αύριο, βρείτε κανέναν άλλο μαύρο γάτο...


...τα "κουτιά" μας μπαϊλντισαν!


:beer: :beer: :beer:

felter
03/04/2007, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_mojito
Για τα κολο-SUV σας ρε ξεφτιλισμενε δε γραφεις τιποτα??Ε?Τα μηχανακια ρε κοπανε σε πειραξαν?Ποιος καταλαμβανει πεζοδρομια?Μονο τα μηχανακια?Τι θα πει δεν εχουν δικαιωμα να περνανε αναμεσα σας ρε νομιμε?Αν καθόμασταν πισω απο τα κουτια σας ρε ξερεις τι θα γινότανε?ΚΑΙ ΧΑΡΗ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΡΕ...
Δεν εχεις άδικο που λες για ορισμένους ''φορεστε και κανα κράνος''.Αλλα κι εσεις ΒΑΛΤΕ ΚΑΜΙΑ ΖΩΝΗ,ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΠΕΤΑΤΕ ΤΙΣ ΣΤΑΧΤΕΣ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ,ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΕΤΕ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΑ.
ΡΕ ΚΑΚΟΜΟΙΡΗ,ΣΑΣ ΛΥΠΑΜΑΙ ΡΕ...ΣΑΣ ΛΥΠΑΜΑΙ ΣΤΟΙΒΑΓΜΕΝΟΥΣ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΚΟΥΤΙΑ ΣΑΣ.ΕΙΣΤΕ ΓΙΑ ΛΥΠΗΣΗ...ΣΑΣ ΒΛΕΠΩ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΗΝ ΠΟΛΛΗ,ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΑΛΛΑΖΕΤΕ ΛΩΡΙΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΤΕ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΜΙΣΗ ΚΑΡΟΤΣΑ ΜΠΡΟΣΤΑ.ΕΚΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΤΕ.ΑΥΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΔΗΛΑΔΗ Ε?ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΑΣ?
ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΜΟΙΑΣΟΥΜΕ ΡΕ...ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΗ ΜΟΙΖΕΡΙΑ ΣΑΣ, ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΕΡΝΑΜΕ, ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ.ΠΟΥ ΝΑ ΧΤΥΠΑΤΕ ΤΟΝ ΚΟΛΟ ΣΑΣ ΚΑΤΩ...ΟΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΑΣ.

ΑΗ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΜΑΛΑΚΑ ΕΣΥ ΚΑΙ Η ΣΚΑΤΟΦΥΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΒΗΜΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΑ ΚΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ...ΟΠΟΙΟΣ ΚΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ-ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ''ΑΡΘΡΟ'' ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΑΝΥΠΟΓΡΑΦΟ...

και λιγα λες ουσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσστ

marky
03/04/2007, 23:38
Ο καθένας μπορεί να έχει την άποψη του για ορισμένα πράγματα η οποία είναι και σεβαστή.
Ο συγκεκριμένος όμως που είναι αρθρογράφος σε περιοδικό αυτοκινήτου εκτός από το να λέει την άποψη του οφείλει να εξετάζει το θέμα που πραγματεύεται από όλες τις πλευρές και να είναι ή τουλάχιστον να φαίνεται ότι είναι αντικειμενικός.
Μπορεί να τα έσυρε καλά στους μοτοσικλετιστές και να έχει σε μερικά πράγματα δίκιο πλην όμως δεν αναφέρεται καθόλου σε αυτά που κάνουν οι οδηγοί αυτοκινήτου που πολλές φορές είναι πολύ χειρότερα.Ακόμη όμως και εκεί που ο νόμος του δίνει δίκιο σε αυτά που λέει (διήθηση , παρκαρισμα σε πεζοδρόμια ) ξέρει πολύ καλά οτι οι "παρονομίες" αυτές είναι τελικά προς όφελος του ( θα ήταν μποτιλιαρισμένος την τριπλάσια ώρα ) η εμπάθεια και το κόμπλεξ του για τις μηχανές δεν τον αφήνουν να παραδεχτεί τα αυτονόητα.
Τέλος δεν θα αναφέρω τους κατακριτέους τρόπους συμπεριφοράς των οδηγών αυτοκινήτων μιας και αναφέρθηκαν στα προηγούμενα ποστ αλλά θέλω να τονίσω σε μας τους μοτοσικλετιστές ότι αυτό δεν πρέπει να μας δίνει άλλοθι μη σωστής συμπεριφοράς στο δρόμο.