PDA

View Full Version : Τεντωτηρας καδενας



hornetakias
03/04/2007, 11:54
Ηρθε η ωρα να αλλαξω τεντωτηρα καδενας γιατι το μηχανακη μου εχει αρχησει να ακουγεται σαν Ducati :D.Επειδη ο μηχανηκος μου με εχει στησει εδω και δυο μηνες θα το αγορασω και θα το βαλω μονος μου τελικα.Το προβλημα ειναι οτι θελω να αγορασω τον μηχανηκο τεντωτηρα καδενας και οχι τον υδραυλικο που φοραει απο μαμα και δεν βρισκω μαγαζι που το πουλανε.
Μηπως γνωριζει κανεις απο που μπορω να τον προμηθευτω....??? :confused:

power hornet
03/04/2007, 14:39
μην κανεις καμια μαλακια και το βαλεις μονος σου,ετσι εκανε ενας φιλος μου για τσιγκουνια στο vtr100 και καρφωσε πιστονι.
νομιζε οτι ειναι βγαλε βαλε, αλα πρεπει να το φερεις στο ανω νεκρο σημειο, καλα δεν το λεω?εκει στην πηνιοπλακα που εχει ενα τ και ενα α το φερνεις και μετα το βγαζεις και το τοποθετεις και παλι μπορει να σου κανει καμια μαλακια και να σου πεταξει μπροστα ενα δοντι και οταν υα πας να τον βαλεις μπροστα το μηχανακι και δεν παιρνει θα λες γιατι? θα ξαναπροσπαθεις και μετα θα δεις θα καρφωσει πιστονι τετοια μαλακια εκανε ο φιλος μου δεν τον προλαβα και εκει που θα εδινε 100 ευρω τεντοτηρα και τοποθετηση εδωσε 3000ευρω για την ζημια που εκανε.

OldMan
03/04/2007, 14:53
Πιστόνι να καρφώσει, που ??? :confused:

(βαλβίδες να καρφωθούν πάνω στο πιστόνι, κάτι λέει...) :beer:

hornetakias
03/04/2007, 15:10
Καλα τελειως μονος δεν θα το εβαζα.Απλα τα λεφτα δεν θα τα επερνε το συνεργειο....Δεν ειναι θεμα τσιγκουνιας....
Απο την αλλη εχω ακουσει οτι συμφερει να βαλω μηχανικο και οχι υδραυλικο, ισχυει αυτο?

gaz6
03/04/2007, 15:34
Βασικά ψάχνεις αυτο : http://www.debben.co.uk/acatalog/Hornet_600.html

Αυτά που σου είπαν οι παραπάνω ισχύουν. Μην προσπαθήσεις μονος σου αν δεν ξέρεις ακριβώς την διαδικασία αλλιώς οι βαλβιδούλες σου και τα πιστόνια σου θα τα πουν από κοντα.

Επίσης κατα τη γνώμη μου υπερβάλλεις με τους μηχανικούς τεντωτήρες. Είναι για πισταδικες καταστάσεις και δεν είναι αυτόματοι. Πρέπει να στήνεις συνέχεια αυτί και να τους σφίγγεις εσύ.

SeNNinhA
03/04/2007, 15:55
Ο υδραυλικός τεντωτήρας καδένας σε όλες τις μηχανές (σε άλλες λιγότερο σε άλλες περισσότερο) χαλάει μετά από κάποια περίοδο και θέλει άλλαγμα. Πιο συχνά απλά χτυπάει και ακούγεται μέχρι να ζεσταθεί η μηχανή και τα λάδια. Αλλά δεν θέλει καμία ενεργεια απο εσένα. Ο μηχανικός είναι ακριβώς το αντίθετο. Ενας ρεγουλατόρος που σφίγγει είναι αλλα όντως κάθε φορά που ακούς την καδένα να χτυπάει θέλει να τον σφίγγεις εσύ. Έτσι είσαι σίγουρος ότι δεν θα χαλάει αλλά έχεις και ενα μπελα στο κεφάλι σου παραπάνω.

power hornet
03/04/2007, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πιστόνι να καρφώσει, που ??? :confused:

(βαλβίδες να καρφωθούν πάνω στο πιστόνι, κάτι λέει...) :beer: πιστονι ειπα?μαλλον το ειπα λαθος,απο την ταχυτητα να του στηλω το μυνημα,βαλβιδες πανω στο πιστονι ηθελα να πω.

power hornet
03/04/2007, 16:14
βρε εσυ γιωργο βαλε αυτο που δινει η μαμα χοντα τεντοτηρα.καθεσε και ψαχνεις να βαλεις αλου τυπου,σιγα εγω εχω 45.000χλμ στην μηχανη μου και ακομα να αλλαξω τεντοτηρα.

hornetakias
04/04/2007, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet 60
βρε εσυ γιωργο βαλε αυτο που δινει η μαμα χοντα τεντοτηρα.καθεσε και ψαχνεις να βαλεις αλου τυπου,σιγα εγω εχω 45.000χλμ στην μηχανη μου και ακομα να αλλαξω τεντοτηρα.

Οπου να'ναι, διονυση, θα τον χρειαστεις και εσυ μαλλον...:D :D :D :winka:
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας,βοηθησαν πραγματικα.Τελικα παρηγγειλα τον μαμα τεντωτηρα και θα τον εχω αυριο:wave2: :beer:

hornetakias
12/04/2007, 19:50
Να κανω αλλη μια ερωτηξη.....
Τα 60 ευρω εργασια για τοποθετηση τεντωτηρα πως σας φαινονται????
Εμενα παρα πολλα αν και μου ειπε οτι θα βγαλει ντεποζιτο θα λυσει καπακια για να δεσει κατι (δεν θυμαμαι τι) για να μην κουνηθει κτλ....
Ελπιζω να καταλαβατε οτι ειμαι ασχετος...:D :D
Please help γιατι δεν θελω να με πιασει κοτσο......

OldMan
12/04/2007, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornetakias
Please help γιατι δεν θελω να με πιασει κοτσο......
Για μπάστα ρε συ...

Αν σου πούμε ότι είναι πολλά και σε κλέβει, ΤΙ ακριβώς θα του πείς ??:D

Sabre
12/04/2007, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornetakias
Να κανω αλλη μια ερωτηξη.....
Τα 60 ευρω εργασια για τοποθετηση τεντωτηρα πως σας φαινονται????
Εμενα παρα πολλα αν και μου ειπε οτι θα βγαλει ντεποζιτο θα λυσει καπακια για να δεσει κατι (δεν θυμαμαι τι) για να μην κουνηθει κτλ....
Ελπιζω να καταλαβατε οτι ειμαι ασχετος...:D :D
Please help γιατι δεν θελω να με πιασει κοτσο......

Άυριο πάω για αλλαγή λαδοφιλτρομπουζοτακάκια (!) 60 ευρώ εργατικά θα πλερώσω.Ταρίφα?
Ας μην ήμουν τόσο τεμπέλαρος.Εσύ δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς απο ότι καταλαβαίνω.Πάρε ένα τηλεφωνάκι να ρωτήσεις σε άσχετο συνεργείο πόσο χρεώνει ανάλογη εργασία έτσι για να σου φύγει η απορία.

:wave2:

hornetakias
13/04/2007, 00:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για μπάστα ρε συ...

Αν σου πούμε ότι είναι πολλά και σε κλέβει, ΤΙ ακριβώς θα του πείς ??:D

Θα του πω οτι ο OldMan μου ειπε οτι χρεωνεις πολλα και να παει να μαμηθει....:D

Sabre@: Ηδη ρωτησα σε αλλο συνεργειο και μου ειπαν οχι πανω απο 50.Ποσο που μου φαινεται λογικο και τοσο υπολογιζα και εγω πανω κατω...
Πηγαινω στο συγκεκριμενο συνεργειο γιατι ειναι φιλος ενος παιδιου που δουλευουμε μαζι, και καλα εμπιστος:a26:
Αν παει ομως να μου πιασει τον κωλο απλα δεν θα ξαναπατησω εκει...Μπορω να το παω και αλλου το μηχανακι.
Θελω πρωτα ομως να σιγουρευτω για την τιμη.....

fantacid
13/04/2007, 02:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornetakias
Να κανω αλλη μια ερωτηξη.....
Τα 60 ευρω εργασια για τοποθετηση τεντωτηρα πως σας φαινονται????
Εμενα παρα πολλα αν και μου ειπε οτι θα βγαλει ντεποζιτο θα λυσει καπακια για να δεσει κατι (δεν θυμαμαι τι) για να μην κουνηθει κτλ....
Ελπιζω να καταλαβατε οτι ειμαι ασχετος...:D :D
Please help γιατι δεν θελω να με πιασει κοτσο......



ρωτα τον αν η χρεωση ειναι ανα ξεβιδωματος/βιδωματος βιδας!


:alien:

power hornet
13/04/2007, 13:44
μην μπερδευτε την φιλια με την δουλεια, συνηθως αυτοι ειναι που σου ππιανουν τον κωλο.
παντος μου φαινετε οτι ο τεντοτρηρας στοιχιζει 50ευρω και αντε να σου παρει 20 εργατικα,συνολο 70 θυμαμε γιατι τοσο του ειχε παρει ο μαστορας ενος φιλο μου.
εγω παλι καλα ακομα δεν εχω αλλαξει τεντοτηρα,θα ειμαι απο τους τυχερους γιατι η μηχανη μου εχει 46.000χλμ.