PDA

View Full Version : δουλεια δεν ειχε ο διαολος...



reinmeister
03/04/2007, 13:57
σωματα ψεκασμου και εμβολα απο το μπουσα μου...δυο απο τα τμηματα που βελτιωσα και περιμενουν εναγωνιως να τα μονταρω....:beer:

http://i175.photobucket.com/albums/w154/reinmeister_2007/DSC00165.jpg

http://i175.photobucket.com/albums/w154/reinmeister_2007/DSC00163.jpg

http://i175.photobucket.com/albums/w154/reinmeister_2007/DSC00158.jpg

http://i175.photobucket.com/albums/w154/reinmeister_2007/DSC00160.jpg

byron
03/04/2007, 14:07
Φίλε καθρέφτες είναι !!!! Αντε να βγεί το busa λέμε.....

:beer:

OldMan
03/04/2007, 14:09
Μήπως σε βοήθησε καμιά κοπελιά με μεγάλα και σκληρά νυχάκια ??? :lol:


82844

reinmeister
03/04/2007, 14:14
χεχε...μαμα σουζουκι την λενε κι ολο της βριζω την μαζικη παραγωγη...αν καθομουν να διορθωσω κι αυτα θα πρεπε να κοψω τις βιδες των throttle plates και μετα να φτιαξω καινουριες....

no my friend...ηδη εχω καταναλωσει 50 ωρες μονο στην κεφαλη...φωτο δεν βαζω μην την αντιγραψει κανεις...:eyepop:

byron μετα το πασχα...

byron
03/04/2007, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
...ηδη εχω καταναλωσει 50 ωρες μονο στην κεφαλη...

Ρε λαλάκα rein, μέχρι να τελειώσεις το υπόλοιπο, θα βγαίνουμε με καθετήρες παραμάσχαλα ρε... :evil:

OldMan
03/04/2007, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
θα πρεπε να κοψω τις βιδες των throttle plates και μετα να φτιαξω καινουριες....
Τουλάχιστον λιμάρισε τα κεφάλια τους, γιατί σε φουλ γκάζι έρχονται κάθετα στην ροή και σου γ@μάνε την περιδίνηση ...:lol:

reinmeister
03/04/2007, 14:26
εγω ασπρισα ηδη byron....

ειναι φρεζατες παππου...κομπλε ειμαι....:yuck:

sapila racing
03/04/2007, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τουλάχιστον λιμάρισε τα κεφάλια τους, γιατί σε φουλ γκάζι έρχονται κάθετα στην ροή και σου γ@μάνε την περιδίνηση ...:lol:

Μπορεί και να βελτιώνουν την περιδίνηση, θέλει μελέτη με Reynolds :lol:

OldMan
03/04/2007, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ειναι φρεζατες παππου...κομπλε ειμαι....:yuck:
Ρε το βλέπω ότι είναι φρεζάτες ...!!!

(όπως επίσης βλέπω ότι ΔΕΝ "πατουρώνουν" ακριβώς, για να μην αναφέρω την "μπίχλα" μέσα στον σταυρό της βίδας ...):D

Άσε που από την μάνα τους ήταν Phillips και συ τις έκανες Pozidriv !!!

dirtbird
03/04/2007, 15:33
Δεν νομίζω ότι το γυάλισμα στις πεταλούδες θα προσφέρει κάτι (εκτός εάν ήταν σκατά που δεν το νομίζω).

Ελπίζω να μην ήταν στο ίδιο μοτίβο οι επεμβάσεις στην κεφαλή...:confused:

gousouxourou
03/04/2007, 15:36
βασικα οι εισαγωγες δεν πρεπει να ειναι τελειως γυαλισμενες για να μην δημιουργουνται υγροποιησεις του καυσιμου σε μορφη σταγονιδιων πανω τους. ετσι χανεις σε ταχυτητα εισερχομενου αντι να κερδιζεις.

τα πιστονια γιατι τα γυαλισες αληθεια?

dirtbird
03/04/2007, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gousouxourou
βασικα οι εισαγωγες δεν πρεπει να ειναι τελειως γυαλισμενες για να μην δημιουργουνται υγροποιησεις του καυσιμου σε μορφη σταγονιδιων πανω τους. ετσι χανεις σε ταχυτητα εισερχομενου αντι να κερδιζεις.

τα πιστονια γιατι τα γυαλισες αληθεια?

Σωστά μόνο που τα μπεκ είναι μετά.

Για τα πιστόνια έχω την ίδια απορία...:confused:

reinmeister
03/04/2007, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε το βλέπω ότι είναι φρεζάτες ...!!!

(όπως επίσης βλέπω ότι ΔΕΝ "πατουρώνουν" ακριβώς, για να μην αναφέρω την "μπίχλα" μέσα στον σταυρό της βίδας ...):D

Άσε που από την μάνα τους ήταν Phillips και συ τις έκανες Pozidriv !!!

θα σε βρισω ομως εσενα γερο...δεν την γλιτωνεις...συνεχισε ετσι...:hypnotize :hypnotize

παμε τωρα στους υπολοιπους...

τα injectors στο μπουσα ψεκαζουν στην εισαγωγη της κεφαλης και ουχι των σωματων ψεκασμου...οποτε τα περι επικαθισεων καυσιμου στην γυαλισμενη επιφανεια απλως ειναι ατοπα διοτι το διερχομενο ρευστο ειναι αηρ κοπανιστος και ουχι μιγμα αερος καυσιμου...

τα πιστονια λειανθηκαν στις κατα τοπους ακμες για να μην προκαλουνται τοπικες αυξησεις θερμοκρασιας...και γυαλιστηκαν επιπροσθετα διοτι η επιφανεια τους ηταν σαν γεωγραφικος χαρτης...και δεν ηθελα να γεμισουν καταλοιπα καυσεως κατα την διαρκεια της λειτουργιας...αληθεια...

το γυαλισμα στις πεταλουδες θα βοηθησει...στα πολυ μικρα ανοιγματα γκαζιου...ανεξαρτητα περιοχης στροφων λειτουργιας...και ναι...ηταν σκατα...υπολοιματα των σκατων φαινονται στην φωτο οπως παρατηρησε ηδη ο παππους...

στην κεφαλη οι επιφανειες των εισαγωγων μετα την κατεργασια τους (η οποια παρεμπιπτοντως δεν περιελαμβανε γυαλισμα) εγιναν υαλοβολη με συγκεκριμενη πιεση...οση ακριβως χρειαζοταν ετσι ωστε να αποκτησουν το πολυποθητο "σαγρε" για να εχουμε τις απαραιτητες τυρβεις...οι εξαγωγες εγιναν καθρεφτες...

αν θελετε μπορω να σας πω και πως αντιμετωπισα τα ενδεχομενα backflows που θα προεκυπταν μετα την τροποποιηση του σχηματος των αυλων εισαγωγης και εξαγωγης...μηχανουργικα και μηχανολογικα...εγω δεν θελω παντως...

byron
03/04/2007, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
...εγω δεν θελω παντως...

Άλλοοοος που έχει δώσει όρκο σιωπής στον Pop Yioshimura..... Τραβάτε με κι ας κλαίω μου ακούγεται το σχόλιο rein.....

Εκτός και είναι μεγάλη υπόθεση και βαριέσαι να γράφεις. Οπότε πάσο..... :a47:

reinmeister
03/04/2007, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Άλλοοοος που έχει δώσει όρκο σιωπής στον Pop Yioshimura..... Τραβάτε με κι ας κλαίω μου ακούγεται το σχόλιο rein.....

Εκτός και είναι μεγάλη υπόθεση και βαριέσαι να γράφεις. Οπότε πάσο..... :a47:

εσυ τι λες ρε byron να ναι? να το παιζω μυστηριος ψυχακιας αποφοιτος του M.I.T. που κραταει για παρτη του την απολυτη γνωση? σαφεστατα και βαριεμαι...

T.R.E
03/04/2007, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

αν θελετε μπορω να σας πω και πως αντιμετωπισα τα ενδεχομενα backflows που θα προεκυπταν μετα την τροποποιηση του σχηματος των αυλων εισαγωγης και εξαγωγης...μηχανουργικα και μηχανολογικα...εγω δεν θελω παντως...

Εμεις παλι επειδη θα μας ηταν χρησιμο,αν ειναι κατι που μπορουμε να το κανουμε απο μονοι μας με απλα σχετικα εργαλεια και παχυμετρο θα σας παρακαλουσαμε αν εχετε την ευγενη καλοσυνη να μας το πειτε...

Εχουμε ενα 400αρι για πειραματα...:beer: :beer:

dirtbird
03/04/2007, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
θα σε βρισω ομως εσενα γερο...δεν την γλιτωνεις...συνεχισε ετσι...:hypnotize :hypnotize

παμε τωρα στους υπολοιπους...

τα injectors στο μπουσα ψεκαζουν στην εισαγωγη της κεφαλης και ουχι των σωματων ψεκασμου...οποτε τα περι επικαθισεων καυσιμου στην γυαλισμενη επιφανεια απλως ειναι ατοπα διοτι το διερχομενο ρευστο ειναι αηρ κοπανιστος και ουχι μιγμα αερος καυσιμου...

τα πιστονια λειανθηκαν στις κατα τοπους ακμες για να μην προκαλουνται τοπικες αυξησεις θερμοκρασιας...και γυαλιστηκαν επιπροσθετα διοτι η επιφανεια τους ηταν σαν γεωγραφικος χαρτης...και δεν ηθελα να γεμισουν καταλοιπα καυσεως κατα την διαρκεια της λειτουργιας...αληθεια...

το γυαλισμα στις πεταλουδες θα βοηθησει...στα πολυ μικρα ανοιγματα γκαζιου...ανεξαρτητα περιοχης στροφων λειτουργιας...και ναι...ηταν σκατα...υπολοιματα των σκατων φαινονται στην φωτο οπως παρατηρησε ηδη ο παππους...

στην κεφαλη οι επιφανειες των εισαγωγων μετα την κατεργασια τους (η οποια παρεμπιπτοντως δεν περιελαμβανε γυαλισμα) εγιναν υαλοβολη με συγκεκριμενη πιεση...οση ακριβως χρειαζοταν ετσι ωστε να αποκτησουν το πολυποθητο "σαγρε" για να εχουμε τις απαραιτητες τυρβεις...οι εξαγωγες εγιναν καθρεφτες...


οΚ :beer: :wave2:



αν θελετε μπορω να σας πω και πως αντιμετωπισα τα ενδεχομενα backflows που θα προεκυπταν μετα την τροποποιηση του σχηματος των αυλων εισαγωγης και εξαγωγης...μηχανουργικα και μηχανολογικα...εγω δεν θελω παντως...
Πες μου ότι έβαλες βαλβίδες reed
κι εγώ θα σου στείλω φωτό με κύλινδρο YZ490 πάνω σε Superflow
:lol: :lol: ;)

Πάντως όταν βρεις χρόνο , εμένα με ενδιαφέρει :beer: :beer: :wave2:

OldMan
03/04/2007, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
να το παιζω μυστηριος ψυχακιας αποφοιτος του M.I.T. που κραταει για παρτη του την απολυτη γνωση?
Άμα βρεις απόφοιτο του ΜΙΤ που να γυαλίζει εισαγωγές, να μΕ τον δείξεις και μένα...

OldMan
03/04/2007, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αν θελετε μπορω να σας πω και πως αντιμετωπισα τα ενδεχομενα backflows που θα προεκυπταν μετα την τροποποιηση του σχηματος των αυλων εισαγωγης και εξαγωγης...μηχανουργικα και μηχανολογικα...
Σαν να μΕ βρωμάει εποξική κόλλα ....:smokin:

dirtbird
03/04/2007, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άμα βρεις απόφοιτο του ΜΙΤ που να γυαλίζει εισαγωγές, να μΕ τον δείξεις και μένα...

του B.Ι.Τ σου κάνει? :winka: :winka: :winka:

dirtbird
03/04/2007, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σαν να μΕ βρωμάει εποξική κόλλα ....:smokin:

μήπως τον προσβάλλεις?

5 angle?

no angle?


:rolleyes: :rolleyes: :cool: :cool:

OldMan
03/04/2007, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
μήπως τον προσβάλλεις?
:eyepop: Δεν είχα την παραμικρή πρόθεση...:look:


Το λέω επειδή παλιά στο χωριό μας, όταν θέλαμε να "γαργαλέψουμε" καμιά εισαγωγή βάζαμε σιδηρόστοκο (η τεχνολογία των υλικών γαρ...:sad: ) και διαμορφώναμε την επιφάνεια με βουρτσάκι flexible !!

(ειδικά στις πολλαπλές, έκανε καλή δουλειά γιατί σχημάτιζε ανοιγόμενη "λεπίδα" ανάμεσα στα σώματα...)

:wave2: :beer: :wave2:

stefanos
03/04/2007, 18:49
Μπορεί οι βίδες να είναι οκ αλλά ο άξονας κάνει σκαλοπάτι.
Και αυτή η παπαρίστα πάνω στο πιστόνι τι είναι?
Οχι πια..ΑΥΤΗ η μικρή πάνω δεξια.

dirtbird
03/04/2007, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μπορεί οι βίδες να είναι οκ αλλά ο άξονας κάνει σκαλοπάτι.

θες φωτό από high tech πεταλουδίτσα (ντεμισέ)? :D :D

reinmeister
04/04/2007, 11:00
παρτε μια εξαγωγη ...και πολλη σας ειναι....:yuck: :yuck: :beer: :beer:

http://i175.photobucket.com/albums/w154/reinmeister_2007/030.jpg

byron
04/04/2007, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
παρτε μια εξαγωγη ...και πολλη σας ειναι....:yuck: :yuck: :beer: :beer:


Τώρα κατάλαβα γιατί υιοθέτησες εκείνο το 6χρονο Βιετναμεζάκι.......:sad:

:beer: :beer:

reinmeister
04/04/2007, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Τώρα κατάλαβα γιατί υιοθέτησες εκείνο το 6χρονο Βιετναμεζάκι.......:sad:

:beer: :beer:

με μπερδεψες με την αντζελινα τζολι...:rotflmao:

dirtbird
04/04/2007, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
παρτε μια εξαγωγη ...και πολλη σας ειναι....:yuck: :yuck: :beer: :beer:

http://i175.photobucket.com/albums/w154/reinmeister_2007/030.jpg

Kαβάτζα καπάκι έχεις? :rolleyes:






:lol: :lol: :wave2:

reinmeister
04/04/2007, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Kαβάτζα καπάκι έχεις? :rolleyes:






:lol: :lol: :wave2:

εχω ενα απο μια παλια κατσαρολα...λες να κανει?:beer:

dirtbird
04/04/2007, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εχω ενα απο μια παλια κατσαρολα...λες να κανει?:beer:
Aν το χερούλι είναι βιδωτό όχι.

Βρες μωρέ ένα με μπρουτζοκόλληση....
:wacko:

:beer: :beer: