PDA

View Full Version : Αλλαξα μόνος μου υγρά φρένων. Κινδυνεύω?



johnpan
03/04/2007, 23:56
Ψψψψψ!!:smokin: Καλά ε? Είμαι πολύ περήφανος γιατί το έκανα μόνο από δικές σας περιγραφές (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=34296), χωρίς να το δω Live! Πήγα καπάκι και έκανα πολλά δοκιμαστικά φρεναρίσματα και δουλεύει οκ, και καλύτερα από πριν μάλιστα... Το σωληνάκι που βρήκα για να βάλω στην βίδα της δαγκάνας, ήταν διάφανο και περίμενα να δω φυσαλίδες, αλλά δεν είδα καμία. Ισως να ήταν πιο μικρές από όσο περίμενα. Καθάρισα το καπάκι του δοχείου (στο τιμόνι) γιατί είχε πιάσει μια αηδιαστική βλέννα από μέσα, μάλλον από υγρασία (?)

Η ερώτησή μου είναι, αφού μετά από πολλά φρεναρίσματα δουλεύει οκ, υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα και να το βγάλει αργότερα? Σε καμια σφιχτή κατάβαση ας πούμε?

Ευχαριστώ.

Α, Πολλά ευχαριστώ και στον Σάββα που ήρθε και τρομπάριζε!! :beer: :beer:

motaba
04/04/2007, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
... Το σωληνάκι που βρήκα για να βάλω στην βίδα της δαγκάνας, ήταν διάφανο και περίμενα να δω φυσαλίδες, αλλά δεν είδα καμία. Ισως να ήταν πιο μικρές από όσο περίμενα.... :beer: :beer:


Γειά χαρά!

Δεν νομίζω ότι κινδυνεύεις καθόλου!! Αν έκανες σωστή εξαέρωση και άλλαξες και τα χάλκινα δαχτυλίδια (δεν θυμάμαι πως λέγονται...) στα ρακόρ - αν έβγαλες τα σωληνάκια - είσαι μια χαρά! Το ίδιο θα έκανε κι ο μάστορας!

:wave2:

johnpan
04/04/2007, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Γειά χαρά!

Δεν νομίζω ότι κινδυνεύεις καθόλου!! Αν έκανες σωστή εξαέρωση και άλλαξες και τα χάλκινα δαχτυλίδια (δεν θυμάμαι πως λέγονται...) στα ρακόρ - αν έβγαλες τα σωληνάκια - είσαι μια χαρά! Το ίδιο θα έκανε κι ο μάστορας!

:wave2:

Δεν έβγαλα τα ρακόρ. Δεν πείραξα καθολου το κύκλωμα. Δούλεψα μόνο με το δοχείο και την κάτω (μόνο κάτω έχει το δικό μου) τάπα εξαέρωσης

motaba
04/04/2007, 13:07
Σωστός !! :a18:

Άντε και στο επόμενο βήμα σιγά- σιγά!!