PDA

View Full Version : Λαμπάκι Abs



WebArts
04/04/2007, 09:56
Καλήμερα έχω κάνει 5100 χιλιόμετρα και χτες ξαφνικά όταν οδηγούσα άναψε το λαμπάκι του ΑΒS και παραμένει αναμένω

Τι μπορεί να φταίει ??
:confused: :confused:

apapadop
04/04/2007, 10:35
Το ABS σου δουλεύει τώρα; (εύκολος τρόπος να το δοκιμάσεις είναι το πίσω φρένο που μπλοκάρει με το παραμικρό)

Αν ΟΧΙ...

Καμμένη ασφάλεια; Αν θυμάμαι καλά έχει δύο ασφάλειες το ABS, μια 25άρα και μια 40άρα. Κοίτα αν είναι στη θέση τους και σε καλή κατάσταση. Γράφει τα σχετικά και το manual.

Αν ΝΑΙ...

Μάλλον πας για συνεργείο για να το βάλουν στη πρίζα και είτε να βρουν τι πειράζει το ABS σου είτε να σβήσουν την ένδειξη...

platoni
07/06/2007, 10:29
Άναψε ξαφνικά λαμπάκι abs και σταμάτησε να λειτουργεί το abs (7000 χλμ). Δοκίμασα τα φρένα δουλεύουν χωρίς abs. Οι ασφάλειες είναι ΟΚ.
Στο διαγνωστικό που το έβαλε το εξουσιοδοτημένο συνεργείο γράφει "δυσλειτουργία μοτερ abs". Έκανε έλεγχο και εξαέρωση και συνεχίζει να το ψάχνει. Κάποιος που το έχει ξαναδεί; καμιά ιδέα;

ευχαριστώ
:confused: :confused: :confused:

costas81
07/06/2007, 10:39
:sad:

Harry_V
07/06/2007, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από platoni
Άναψε ξαφνικά λαμπάκι abs και σταμάτησε να λειτουργεί το abs (7000 χλμ). Δοκίμασα τα φρένα δουλεύουν χωρίς abs. Οι ασφάλειες είναι ΟΚ.
Στο διαγνωστικό που το έβαλε το εξουσιοδοτημένο συνεργείο γράφει "δυσλειτουργία μοτερ abs". Έκανε έλεγχο και εξαέρωση και συνεχίζει να το ψάχνει. Κάποιος που το έχει ξαναδεί; καμιά ιδέα;

ευχαριστώ
:confused: :confused: :confused:

Στάνταρ ηλεκτρονικό πρόβλημα όπως το περιγράφεις (ταπεινή μου γνώμη καμμία σχέση με εξαέρωση).

Ευτυχώς έχεις εγγύηση (;;) ή μήπως είναι παραεισαγωγής;

Καλά ξεμπερδέματα

:wave2:

platoni
08/06/2007, 18:39
Τελικά μου είπαν από εξουσιοδοτημένο συνεργείο πως κάηκε η ηλεκτρονική. Έλιωσε λένε, εξαιτίας δήθεν πλυσίματος με νερό από πιεστικό, κάτι που δεν ισχύει.
Είμαι σε εγγύηση και είναι από σφακ αλλά ποτέ δεν ξέρεις... Ελπίζω πως δεν θα το πάνε πονηρά και να ισχυριστούν δική μου υπαιτιότητα...
Αύριο η συζήτηση με τον αντιπρόσωπο στο νησί, θα δούμε...

Harry_V
11/06/2007, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από platoni
Τελικά μου είπαν από εξουσιοδοτημένο συνεργείο πως κάηκε η ηλεκτρονική. Έλιωσε λένε, εξαιτίας δήθεν πλυσίματος με νερό από πιεστικό, κάτι που δεν ισχύει.
Είμαι σε εγγύηση και είναι από σφακ αλλά ποτέ δεν ξέρεις... Ελπίζω πως δεν θα το πάνε πονηρά και να ισχυριστούν δική μου υπαιτιότητα...
Αύριο η συζήτηση με τον αντιπρόσωπο στο νησί, θα δούμε...

Μην ανησυχείς. Θα ταλαιπωρηθείς μέν λίγο αλλά δεν παίζει να μην τήν αλλάξουν.

Για το πως και αν θα τα καταφέρουν δεν είμαι σίγουρος! (πάντως από εξαερώσεις ξέρουν ε;

Ά, ;)



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:wave2:

Konti
14/06/2007, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από platoni
Τελικά μου είπαν από εξουσιοδοτημένο συνεργείο πως κάηκε η ηλεκτρονική. Έλιωσε λένε, εξαιτίας δήθεν πλυσίματος με νερό από πιεστικό, κάτι που δεν ισχύει.
Είμαι σε εγγύηση και είναι από σφακ αλλά ποτέ δεν ξέρεις... Ελπίζω πως δεν θα το πάνε πονηρά και να ισχυριστούν δική μου υπαιτιότητα...
Αύριο η συζήτηση με τον αντιπρόσωπο στο νησί, θα δούμε...

Κοίταξες μήπως είχε κοπεί το καλώδιο του αισθητήρα (ABS) στο σημείο πάνω πάνω εκεί που συνδέεται στο τιμόνι! Είναι σύνηθες φαινόμενο γίνεται αχταρμάς εκεί στην πλεξούδα!

Μήπως σου λένε μαλακίες αυτοί! Πως είναι δυνατόν να λιώσει απο το πιεστικό, τι είναι χάρτινο το καλώδιο?

platoni
14/06/2007, 17:26
Σίγουρα δεν έπαθε υδρόλυση σαν χαρτί από νερό :winka: αλλά από βραχυκύκλωμα κάηκε (έλιωσε - μάλλον παραμορφώθηκε?). Νεότερα Θα σας πω αύριο μεθαύριο, για όλο το στόρι.

:confused:

platoni
21/06/2007, 11:51
Θα προσπαθήσω να κάνω μια περιγραφή του προβλήματος έτσι όπως μου παρουσιάστηκε από το εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Δεν έχω δει ακόμα τη χαλασμένη μονάδα του abs, δεν έχω γνώσεις μηχανικές γι΄αυτό συγχωρήστε μου περιγραφικά λάθη.
Η κεντρική μονάδα του abs είναι ένα κλειστό "κουτί" διαστάσεων περίπου 10 Χ 10cm με μια πρίζα όπου κουμπώνει η πλεξούδα.
Στη δική μου την περίπτωση η εμφάνιση της βλάβης εκδηλώθηκε με το άναμμα της ενδεικτικής λυχνίας και της παύσης λειτουργίας του abs. Η αυτοψία, από τα λεγόμενα του εξουσιοδοτημένου συνεργείου, έδειξε κάψιμο από βραχυκύκλωμα(?) στο σημείο που κουμπώνει η πρίζα της πλεξούδας πάνω στην κεντρική μονάδα, προκαλώντας εμφανή βλάβη στο σημείο εκείνο και προφανώς στην κεντρική μονάδα. Παράλληλα ζημιά έπαθε και η πλεξούδα. Το "κούμπωμα" είναι προστατευμένο και είναι απορίας άξιο το πως προκλήθηκε το βραχυκύκλωμα σε εκείνο το σημείο. Βέβαια μπορεί η βλάβη να προξενήθηκε από βραχυκύκλωμα σε άλλο σημείο του κυκλώματος, αλλά εκδηλώθηκε εκεί, αν εκεί ήταν ένα αδύνατο σημείο του κυκλώματος (διατομές καλωδίων, αποστάσεις, αντίσταση κλπ). Από μηχανικά δεν γνωρίζω πολλά αλλά από ηλεκτρολογικά πάω πολύ καλά. Π.χ. στο σπίτι έχουμε μια συσκευή που έχει βραχυκύκλωμα, αλλά αυτό που καίγεται είναι συνήθως ή η πρίζα στον τοίχο ή η ασφάλεια στον πίνακα. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι η βλάβη ήταν εκεί.
Απορίας άξιο είναι αφού εκδηλώθηκε βραχυκύκλωμα σε κάποιο σημείο του κυκλώματος γιατί δεν κάηκε κάποια ασφάλεια η οποίες υποτίθεται προστατεύουν το κύκλωμα.
Δυστυχώς δεν έχουμε κάποιο σχέδιο του κυκλώματος για να βγάλουμε ενδεχομένως κάποια συμπεράσματα. Πάντως οι παράγοντες που μπορεί να επιδρούν σε μια ηλεκτρικής φύσης βλάβη είναι πάρα πολλοί, από κατασκευαστικούς μερών του συστήματος, συναρμολόγηση, εφαρμογή, κλπ.
Αυτό όμως στην περίπτωση την δική μου είναι απλά μια εικασία. Το χαλασμένο εξάρτημα πρέπει να εξεταστεί από τεχνικούς (ηλεκτρονικούς) για να δειχθεί τι προκάλεσε την βλάβη, και ενδεχόμενα ακόμα και τότε τα συμπεράσματα να είναι επισφαλή.
Επιφυλάσσομαι να ανεβάσω φωτογραφίες αν μου επιτρέψουν να βγάλω, αλλά και άλλες πληροφορίες και εξελίξεις επί του θέματος μόλις μπορέσω.

Για την ώρα ενώ έφτασε η κεντρική μονάδα, αναμένουμε την πλεξούδα γιατί από ότι μου είπαν στην αντιπροσωπία, δεν υπάρχει διαθέσιμη στην Ελλάδα.

Θα ενημερώσω άμεσα για κάθε λεπτομέρεια.

platoni
27/06/2007, 22:49
Φωτο από την κεντρική μονάδα abs, για να αλλαχθεί το abs και κυρίως η πλεξούδα έγινε κομμάτια το μωρό μου...:bawl:


94697

platoni
27/06/2007, 23:06
Εύχομαι κανένας να μη χρειαστεί ποτέ να δει το δικό του abs από κοντά...
Το καλό είναι ότι η επίσημη αντιπροσωπεία της suzuki και το εξουσιοδοτημένο συνεργείο είχαν πολύ καλή εξυπηρέτηση. Λίγο τα χάλασε ο τοπικός αντιπρόσωπος με την ανοργανωσιά του, αλλά εγώ με δυο τηλεφωνήματα στην Σφακ. εξυπηρετήθηκα άμεσα.


94698