PDA

View Full Version : Προσοχή όσοι έχετε ή θα έχετε ΟΝ



dio650gs
04/04/2007, 10:27
Sorry για τα greeklish αλλά έτσι το έλαβα και δεν έχω χρόνο να το μεταφράσω...

Paidia prosoxi megali osoi exete balei ON, i exete katathesi aitisi gia energopoiisi, alla eidika osoi exete eidi energopoiithei.

Edo kai merikes meres exei ginei gnosto pos to router PIRELLI pou dinoun exei ta ekseis problimata:

1. Einai kleidomeno kai den exeis admin access

2. Den mporeis synepeia tou 1 na kaneis PORT FORWARD diladi na anoikseis thyres epikoinonias programmaton, eidikotera p2p opos utorrent,limewire ktlp

3. Gia ton idio parapano logo den mporeis na ekmetaleuteis kapoies ypiresies VOIP opos px skype, voipbuster,sipdiscount,voipdiscount ktlp

4. Exei kseklidoto to wireless network kai fisika gia ton idio logo den mporeis na mpeis kai na to kleidoseis. Koinos olokliri i geitonia tha pairnei internet apo esena.

5. To pio symantiko sas to fyllaga gia to tellos. Exei anoixto to REMOTE ACCESS stin thyra 8080 gia na mporei o ypalilos tis ON na epembainei sto router sas opote krinei autos anagkaio. Epidi omos to username kai pass tis on einai idio gia olous ON/ON mporei akomi kai o opoiosdipote thelei, gnorizontas tin IP sas (to poio eukolo pragma ston kosmo) na mpei sto router sas kai na parei pliri elenxo tou kai tis syndesis sas, opos episis na dei kai to local network sas kai fisika olous tous fakelous pou exete shared.

το καλύτερο δεν το ξερετε ακομα.....

Η on δεν σου επιτρεπει να αλλαξεις modem-router και επισης δεν σου δινει (ακουσον-ακουσον) username και password!!!

ρε σ ε ις μηπως τελικα το σλογκαν της εταιριας αντι για "ολα σε ενα" ειναι "ΟΛΟΙ ΣΕ ΕΝΑΝ" η ακομα καλητερα "ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ"

Nik0s
04/04/2007, 10:31
Μα υπάρχει κόσμος που εμπιστεύεται μια ουρανοκατέβατη εταιρία, πόσο μάλλον σε μια εποχή που όλοι οι πάροχοι, μέσα στον ανταγωνισμό της αγοράς, παρουσιάζουν τεράστιες καθυστερήσεις / προβλήματα κτλ..

Δεν ξέρω κατά πόσοισχύουν τα παραπάνω, και ποια είναι η πηγή (θα μπορούσε κάλλιστα να είναι chain letter από ανταγωνιστή), αλλά πρέπει και να τα θες για να τα πάθεις....

Cpt. Haddock
04/04/2007, 10:34
Μου ήρθε κι εμένα το παραπάνω, είναι γραμμένο στο adslforum (ελληνικό site).

Τώρα, κατα πόσο αυτός που το έγραψε το κάνει ανιδιοτελώς ή όχι, ελέγχεται. Δεν μπορούμε να ξέρουμε.

Κι εγώ ΟΝ ετοιμαζόμουν να βάλω και μόλις το είδα κώλωσα :sick:

Nostra
04/04/2007, 12:05
:sick:


μήπως να περιμένω κάνα 3μηνο- 4μηνο ακόμα να ξεκαθαρίσει το τοπίο τόσο του ανταγωνισμού όσο και οι εντυπώσεις των νέων συνδρομητών τους?

sniper
04/04/2007, 12:09
Το παραπάνω προφανώς αναφέρεται στον ρούτερ του DSL κι όχι σε υπηρεσία LLU.....

Που είναι η δύναμη και ο δρόμος πλέον για να φύγπουμε απο το μονοπώλειο του πΟΤΕ :mad:

Cpt. Haddock
04/04/2007, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
υπηρεσία LLU.....

ιν γκρικ πλιζ?

sniper
04/04/2007, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ιν γκρικ πλιζ?

Λες στον πΟΤΕ να πάει να γαμηθεί (που το πάγιο το κάνανε χωρίς να ενημερώσουμε 40 απο 30Ε ετσι γιατι γουστάρουμε κύριε μαλάκα πελάτη) κρατάς το νουμερο που είχες (φορητότητα - το νουμερο σπιτι μας είναι ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ μας) και πας σε εναλλακτικό πάροχο κι έχεις με 35+ τον μηνα σταθερά τηλ (οι περισσότεροι τωρα δίνου δωρεαν τοπικά και υπεραστικά) και τουλάχιστον 1 Mbit ADSL... και δεν σου ξαναέρχεται λογαριασμός απο τον πΟΤΕ!

Cpt. Haddock
04/04/2007, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Λες στον πΟΤΕ να πάει να γαμηθεί (που το πάγιο το κάνανε χωρίς να ενημερώσουμε 40 απο 30Ε ετσι γιατι γουστάρουμε κύριε μαλάκα πελάτη) κρατάς το νουμερο που είχες (φορητότητα - το νουμερο σπιτι μας είναι ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ μας) και πας σε εναλλακτικό πάροχο κι έχεις με 35+ τον μηνα σταθερά τηλ (οι περισσότεροι τωρα δίνου δωρεαν τοπικά και υπεραστικά) και τουλάχιστον 1 Mbit ADSL... και δεν σου ξαναέρχεται λογαριασμός απο τον πΟΤΕ!

Ναι ρε, τα ξέρω αυτά, το LLU ρώτησα τι είναι

:wacko:

sniper
04/04/2007, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ναι ρε, τα ξέρω αυτά, το LLU ρώτησα τι είναι

:wacko:

Local Loop Unbundling :a021:

stefanos
04/04/2007, 12:43
Έμένα με χάλασε η ΟΝ με την χρέωση ανα κλήση.
Ενας φίλος με vivodi είναι χωρίς τηλ κανα μήνα τώρα....
Οπότε δεν νομίζω να γλυτώσουμε απο τον οτε εύκολα.

dukeandthecity
04/04/2007, 12:52
Υπομονή.... δυστυχώς οι εναλλακτικοί πολεμάνε τις παιδικές ασθένειες των δικτύων τους.

Ακομα έχουμε μέλλον για αξιόπιστο (honda :D ) LLU και full LLU

power hornet
04/04/2007, 13:04
εγω παιδια παντος που εχω τελλας ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.
μπορει στην αρχη να ειχε αρκετα προβληματα,αλλα τωρα πεταει η dsl.

stefanos
04/04/2007, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
Υπομονή.... δυστυχώς οι εναλλακτικοί πολεμάνε τις παιδικές ασθένειες των δικτύων τους.

Ακομα έχουμε μέλλον για αξιόπιστο (honda :D ) LLU και full LLU

Το βασικό πρόβλημα που βλέπω στους εναλακτικούς είναι οτι τα καλώδια τους πάνε στον ΟΤΕ.
Α και μόλις καμια ευδαπ η δήμος αποφασίσει να ανοίξει κανα χαντάκι πάνε τα δύκτια.
Στους 30 πόντους τα βάζουνε.

Akatanomastos
04/04/2007, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dio650gs
Sorry για τα greeklish αλλά έτσι το έλαβα και δεν έχω χρόνο να το μεταφράσω...

Paidia prosoxi megali osoi exete balei ON, i exete katathesi aitisi gia energopoiisi, alla eidika osoi exete eidi energopoiithei.

Edo kai merikes meres exei ginei gnosto pos to router PIRELLI pou dinoun exei ta ekseis problimata:

1. Einai kleidomeno kai den exeis admin access

2. Den mporeis synepeia tou 1 na kaneis PORT FORWARD diladi na anoikseis thyres epikoinonias programmaton, eidikotera p2p opos utorrent,limewire ktlp

3. Gia ton idio parapano logo den mporeis na ekmetaleuteis kapoies ypiresies VOIP opos px skype, voipbuster,sipdiscount,voipdiscount ktlp

4. Exei kseklidoto to wireless network kai fisika gia ton idio logo den mporeis na mpeis kai na to kleidoseis. Koinos olokliri i geitonia tha pairnei internet apo esena.

5. To pio symantiko sas to fyllaga gia to tellos. Exei anoixto to REMOTE ACCESS stin thyra 8080 gia na mporei o ypalilos tis ON na epembainei sto router sas opote krinei autos anagkaio. Epidi omos to username kai pass tis on einai idio gia olous ON/ON mporei akomi kai o opoiosdipote thelei, gnorizontas tin IP sas (to poio eukolo pragma ston kosmo) na mpei sto router sas kai na parei pliri elenxo tou kai tis syndesis sas, opos episis na dei kai to local network sas kai fisika olous tous fakelous pou exete shared.

το καλύτερο δεν το ξερετε ακομα.....

Η on δεν σου επιτρεπει να αλλαξεις modem-router και επισης δεν σου δινει (ακουσον-ακουσον) username και password!!!

ρε σ ε ις μηπως τελικα το σλογκαν της εταιριας αντι για "ολα σε ενα" ειναι "ΟΛΟΙ ΣΕ ΕΝΑΝ" η ακομα καλητερα "ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ"





mipos mporeis na epikoinoniseis me eteria kai na tous peis toulaxiston na sto kleidosoun aftoi?
den leo oti einai kalo alla kati einai kai afto?

ktm640lc4
04/04/2007, 13:53
Μολις πηρα ΟΝ και μιλησα.

Το ρουτερ ειναι οντως κλειδωμενο αλλα απο P2P μπορεις να κατεβασεις φτανει να τους παρεις τηλ και να σου πουν τι πορτες να ανοιξεις.

Ολα δουλευουν ακομα το skype και τα παραγωγα του.

Για το remote access δεν ρωτησα το ξεχασα ο μα....ας.....:D

Το ασυρματο δυκτιο μπορεις να το κανεις μη ανιχνευσιμο.

Αλλο ρουτερ μπορεις να βαλεις αλλα δεν θα εχεις τηλεοραση και video on demand.

Αυτα.:smokin: :D

Cpt. Haddock
04/04/2007, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Μολις πηρα ΟΝ και μιλησα.

.........

Αυτα.:smokin: :D

Ωραίος... :beer: :beer: :beer:

Για να ξέρουμε τι ειναι αρβύλα και τι όχι

:beer:

dukeandthecity
04/04/2007, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το βασικό πρόβλημα που βλέπω στους εναλακτικούς είναι οτι τα καλώδια τους πάνε στον ΟΤΕ.
Α και μόλις καμια ευδαπ η δήμος αποφασίσει να ανοίξει κανα χαντάκι πάνε τα δύκτια.
Στους 30 πόντους τα βάζουνε.


μένεις στην νεα σμύρνη ? http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=39389268

stefanos
04/04/2007, 15:21
8000 είναι μικρό νούμερο γι αυτό που φαντάζομαι οτι θα γίνεται σε λίγα χρόνια.
:p

blackbusa
04/04/2007, 15:26
Μαγκες εγω παντως στο θεμα παροχεα dsl εχω την vivodi,το dsl cube,που πηγαινει μαμιοντας.Πολλες φορες κατεβαζω torrents με ταχυτητα 100kb/s.Ουτε συμβολαια,ουτε παπαριες, οσπου να σταθεροποιηθουν οι τιμες και οι παροχες.Προλαβα βεβαια το πακετο των 9 μηνων με 99 ευρω στο 1mb.Θα συμβουλευα ακομα λιγο καιρο υπομονη να δουμε τι θα γινει και με τον ΟΤΕ ωστε καπου εκει θα ξερουμε και τι τιμες θα παιζουν.

Υ.Γ. Η Vivodi ειναι (παντα κατα την γνωμη μου) αρκετα καλη εταιρια που εχει πολυ καλη παροχη για το νετ (δεν ξερω για τηλεφωνια) αλλα οπως ολοι οι αλλοι εχει φοβερο προβλημα στο να πιασεις γραμμη στο customer service τους.Μονο στον Οτε πιανεις γραμμη αμεσως.Σε ολους τους αλλους πρεπει να εχεις ΑΠΙΣΤΕΥΤΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ ΥΠΟΜΟΝΗ

FestoNero
04/04/2007, 15:31
Αθτο που λεει για το remote access το "εφτιαξαν".
Ητοι εκλεισαν τη προσβαση σε οποιονδηποτε εξω απο το δικτυο της ΟΝ στη θυρα 8080
(η κατι τετοιο).
:wave2:

Λεωνίδας
04/04/2007, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
Αθτο που λεει για το remote access το "εφτιαξαν".
Ητοι εκλεισαν τη προσβαση σε οποιονδηποτε εξω απο το δικτυο της ΟΝ στη θυρα 8080
(η κατι τετοιο).
:wave2: Γνωστή - εύκολη λύση.
Έχει ξαναγίνει από άλλο ISP :wave2: