PDA

View Full Version : Ρυθμός αντικαταστάσης ανταλλακτικών



NLS
19/11/2003, 15:13
Ρε παίδες ας γράψουμε εδώ, τι ξέρουμε για το ρυθμό αλλαγής βασικών ανταλλακτικών των διτρόχων μας. Υπάρχουν αυτά που αλλάζουν ΠΟΛΥ ανά μοντέλο, αλλά και πράγματα που είναι λίγο πολύ πάγια.

Ας δούμε λοιπόν κάθε πότε (χλμ ή/και χρόνο) αλλάζουμε:

- λάστιχα (on/off, sport, enduro κ.α.)
- αλυσίδα
- γρανάζια
- μπουζί
- φίλτρα (διάφορα)
- ρύθμιση βαλβίδων (οκ αυτό δεν το αλλάζουμε)
- λαδάκια
- αμορτισέρ/ελατήρια/υγρά τους κλπ.
- τακάκια (και ότι αφορά φρένα χωριστά)

και ότι άλλο σκεφτείτε
άντε γιατί είναι χρήσιμο για όλους μας και χρησιμότερο για τους πιο πρωτάρηδες βέβαια

bikersonly
26/11/2003, 13:22
Εξαρτάται πάντα πως οδηγάς και πως συντηρείς την μηχανή σου!

Π.Χ Εγώ με το ΧΧ άλλαξα λάστιχα μετά από 4-5 μήνες από τότε που το πήρα.Βέβαια πήγα πίστα αλλά με τις λαλακίες που έκανα πως να μην φαγωθούν.Τώρα τα προσέχω.Με το SuperFour άλλαζα standar ένα ζευγάρι τον χρόνο!

Γρανάζια αλυσίδα περίπου κάθε 2-3 χρόνια.Και πάλι εξαρτάται!Ίσως και νωρίτερα.Ίσως και αργότερα.

Μπουζί και λάδια όποτε λέει ο κατασκευαστής.
Μπουζί κάθε 15.000χλμ και λάδια κάθε 4.000-5000χλμ και πάντα συνθετικά!Παρόλο που αυτά λένε κάθε 7000χλμ.Και μαζί πάντα και φίλτρο λαδιού. Και στο ΧΧ και στο SuperFour!

Τακάκια κάθε 1 χρόνο σχεδόν πάντα.

Αμορτισέρ κτλ κτλ καθυστερούν αρκετά!Και πάντα όταν τα αλλάξουμε βάζουμε After MArket καλύτερα και πιο σκληρά!

Αλλά ξαναλέω είναι σχετικά όλα αυτά!Και πως νιώθει κανείς όταν καβαλάει την μηχανή του.Εγώ θέλω να είμαι ήσυχος και τα κάνω νωρίτερα από ότι πρέπει. Αυτά!
;)

wizard
26/11/2003, 14:21
ωραίοςςς! τώρα άλλαξε και οδηγό και θα είσαι κομπλέ!.. :p

(..έχω να στα χώσω μια ολόκληρη μέρα, και μούλειψε..)



Λοιπόν, έχουμε και λέμε: σετάκι αλυσίδα-γρανάζια ΜΟΝΟ ορίτζιναλ γιαμάχα (γιατί είναι και πιο φτηνά, και έχουν και ενσωματωμένα αντικραδασμικά.. μια φορά έβαλα άλλα και πήγαινε σαν τρακτέρ..)

Λάδια κάθε 4.000 χλμ

Μπουζί και φίλτρα αέρα & λαδιού στα σέρβις (κάθε 12.000 χλμ)

Επίσης στα σέρβις, τίποτα φλατζούλες και διάφορες τέτοιες π@παριές που θέλουν άλλαγμα.

Λάστιχα κάθε 10.000 χλμ περίπου.

Φέριγκ όταν το τσακίζω (συχνά..)

Πίπα κάθε που βρέχει (γιατί νομίζω πως αυτό φταίει που μένω.. άλλο φταίει, αλλά τι;..)



Αυτά. Α, και πιστόνια, μπιέλες, στρόφαλα και σαζμάν, κάθε που λείπω και ο μηχανικός που το πήγα για πιστονάκι (^$#^&$^^$&) παίρνει δημιουργικές πρωτοβουλίες.. :mad:

DIT
26/11/2003, 15:01
ανήκω στην κατηγορία των οδηγών που χρησιμοποιούν τις 5 αισθήσεις τους για να αφουγκραστούν το τι συμβαίνει στην μοτοσυκλέτα τους.

Παράδειγμα..

όταν ακούς έναν διαφορετικό ήχο στο μοτέρ καταλαβαίνεις οτι κάτι δεν πάει καλά. Όταν έχει πέσει η στάθμη λαδιών στα φρένα σημαίνει πως θέλω τακάκια. Όταν η αλυσίδα χαλαρώνει σχετικά γρήγορα, είναι στα τελευταία της κλπ...

Τα παραπάνω ισχύουν για το DT. Όσο για το africa τηρείται με ευλάβια το ημερολόγιο και ο χιλιομετρητής της!!!