PDA

View Full Version : αγορα μποτας(οχι μαρκα αλλα νουμερο)



b_bong12
04/04/2007, 19:31
Εχω βρει το μοντελο(sidi xp5) απλα η ερωτηση μου ειναι τι πρεπει να προσεξω στην αγορα.
Πρεπει να σφιγγει η μποτα ή να παιζει λιγο το ποδι?
Σε αυτα τα μικρα tips θελω να με βοηθησετε καθοτι αγοραζω πρωτη φορα.

Δοκιμασα το xp5 se 46 και ενιωθα το ποδι να παιζει λιγο.
Δοκιμασα 45 στο xp3 ομως και με πιεζε στο κουντουπιε. Επισης στο 45αρι δεν μπορουσα να κανω το ποδι τερμα πισω(αλλαγη ταχυτητας).

Το 46αρι αν προσπαθησω να βγαλω την μποτα εχοντας την κουμπωμενη δημιουργει ενα μικρουλι κενο στον πατο.

Αγοραζοντας μποτα, τι πρεπει να τεσταρω για να βρω την καταλληλη.

Ευχαριστω

power hornet
04/04/2007, 19:58
η sidi ειναι λιγο περιεργες,ειχα παρει και εφω πριν δυο εβδομαδες τις vertico.
ενω φοραγα 44 νουμερο στις alpainestars oταν πηγα να δοκιμασω τις sidi με χτυπαγανε μπροστα,δοκιμασα τις 45,πρωτη φορα φοραω τετοιο νουμερο και εχουν λιγο κενο πισω στην φτερνα,τελικα πηρα τις 45 καλυτερα να εχει λιγο κενο πισω παρα να σε χτυπανε μπροστα γαιτι στην οδηγηση θα σε πεθανουν επειδη τα δακτυλα ερχονται και αλλο μπροστα.
το θεμα με τις sidi που εμενα δεν ταιριαξανε 100%καλα ειναι γιατι οπως καθε παπουτσι,μποτα εκτος το ευρωπαικο νουμερο π.χ 44 εχει σε αντιστοιχια και το αμερικανικο και το u.k εδω τι γινετε σε ευρωπαικο φοραω 44 το αντιστοιχο σε u.k ειναι το 10,στις sidi το 44 ειναι το 9,5 και το 45 το 10.5 γιαυτο δεν μου καθοταν κανενα απο τα δυο νουμερα 100%καλα.:wave2:

DrIoannis
05/04/2007, 09:38
Καλύτερα να μην σε χτυπάει η μπότα και εάν έχεις λίιιγο κενο δεν τρέχει τίποτα.Το πολύ πολύ βάζεις και κανένα πάτο(αυτό έκανα και εγώ).

bzrmiltos
05/05/2007, 20:37
δυσφορια να ειναι κατι σφιχτο ειδικα μετα απο χιλιομετρα κουραση ...γνωμη 1/2 νο παραπανω δεν ειναι κακο!κακο ειναι να σκεφτεσε να τις βγαλεις
:confused: :confused: :confused:

Stabak
05/05/2007, 20:43
Παιδια, το κακό με τις μποτες είναι ότι πρέπει να είναι οσο εφαρμοστές γίνεται, χωρίς να κουράζουν, με τα αντίστοιχα προστατευτικά μέρη αυτών. Διοτι αν παίζει στο συγκεκριμένο σημείο, αυτό σημαίνει ότι δεν θα αποροφήσει τον κραδασμό το προστατευτικό και το πόδι αν πλέει έχει περισσότερες πιθανότητες να "παίξει"... Πάρτε ότι ταιριάζει καλύτερα και όχι ότι φαίνεται πιο ωραία...

b_bong12
08/05/2007, 07:58
παιδες ευχαριστω για τις απαντησεις
Τις αγορασα τις μποτες και ενα εχω να πω

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΟ 46ΑΡΙ

Ενα νουμερο μικροτερο να επαιρνα και την ειχα γ@μησει.

Τελικα τα ποδια κανουν τοσες πολλες κινησεις στα μαρσπιε και αν οι μποτες ειναι σφιχτες δεν την παλευεις.

edie
08/05/2007, 21:03
καλα χιλιομετρα και να σε δουμε καμια τεταρτη

g.papalexis
10/05/2007, 12:44
που σαι ρτε billy?σκάσε μύτη καμιά Τετάρτη για καμιά :beer::beer:
κι άμα βολτάρεις σφύρα.