PDA

View Full Version : Enduro 250 2τ ή 250 4τ



jmst
05/04/2007, 16:29
Γεια σε όλους,

:wave2: :wave2: :wave2:

Ασχολούμαι εδώ και περίπου 2 χρόνια με τα εκτός δρόμου. Έχω ένα εντουράκι 200cc 2τ του 92 (wr) και νομίζω ότι ήρθε η ώρα να το αλλάξω γιατί πιστεύω ότι ένα πιο καινούριο θα με βοηθήσει περισσότερο να βελτιωθώ.
Το μηχανάκι το χρησιμοποιώ αυστηρά και μόνο εκτός δρόμου και περισσότερο στα διάφορα πιστάκια των 120 ή σπανιότερα καμία εντουράδα στην πάρνηθα.
έχω καταλήξει στα κυβικά που μπορώ και θέλω να καβαλήσω (250) αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει ποιο θα είναι το καινούριο που θα πάρω, γιατί δεν έχω ξεκαθαρίσει το ποιο βασικό: αν θα είναι 2τ ή 4τ. :confused: :confused: :confused:
Μέχρι στιγμής έχω συνηθίσει με το 2τ και μου φαίνεται πάρα πολύ απλό αλλά και φτηνό στη συντήρηση, αλλά....... όλες οι εταιρείες υποστηρίζουν πολύ τα 4τ τους. Δεν είναι κρίμα να πάρεις ένα καινούριο μηχανάκι και σε ένα, άντε δύο χρόνια να σταματήσει η παραγωγή του (euro 3 και δίχρονα)? :bigcry: :bigcry:
Όσον αφορά τα 4τ δεν έχω καμία ιδέα, γιατί ποτέ δεν είχα.
Αν μπορεί κάποιος να μου πέι τη γνώμη του για τα 4τ 250 ................... :eyepop:
Δίλημμα !!!!!!!!

Thanks
:beer:

SeNNinhA
05/04/2007, 16:40
2T 250cc = ~400-450cc 4T
2T 125cc = ~250cc 4T

Είναι πιθανόν να σου φανεί χωρις ιδιαίτερη δύναμη το 4Τ 250 ιδιαίτερα για τα πιστάκια

Τα 4Τ εντουρο/ΜΧ έχουν πολύ πιο ακριβή συντήρηση αλλα φυσικά πιο αραιή. Εαν δεν πάρεις ΜΧ και πάρεις enduro τότε θελει τυπικά πραγματα και δεν μετράς τουλάχιστον ώρες λειτουργίας.

Δίχρονα ευτυχώς εξακολουθεί και τα υποστηρίζει και να εξελίσει η ΚΤΜ τουλάχιστον. Οπότε πήγαινε προς τα εκεί. Προσωπικά θα έπαιρνα ενα 4Τ 450 enduro γιατί και δύναμη ομαλη έχουν και ροπή που σε βοηθαει στα δυσκολα και ελαφριά έχουν γίνει πια. Δυσττυχώς προς το παρόν παραμένω κι εγώ με το DT200WR λόγω έλειψης χρημάτων

johnpan
05/04/2007, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Προσωπικά θα έπαιρνα ενα 4Τ 450 enduro γιατί και δύναμη ομαλη έχουν και ροπή που σε βοηθαει στα δυσκολα και ελαφριά έχουν γίνει πια.

+1

Ακόμα και κάποιο 400 που έχει μείνει πίσω λίγο σε εξέλιξη, έχει όμως τα θετικά του 4τ... Κάνεις εκδρομή σαν άνθρωπος ρε παιδί μου... Δε μυρίζει.... Ροπιάζει από ρελαντί... Το κάνεις και super motar για εμπειρία σε ασφάλτινη πίστα...

Εγώ θέλω ένα drz400...

Τώρα άμα σε παίρνει οικονομικά, πήγαινε προς ΚΤΜ 450... Βασιλιάς :beer:

jmst
05/04/2007, 17:05
Προσωπικά θα έπαιρνα ενα 4Τ 450 enduro γιατί και δύναμη ομαλη έχουν και ροπή που σε βοηθαει στα δυσκολα και ελαφριά έχουν γίνει πια. Δυσττυχώς προς το παρόν παραμένω κι εγώ με το DT200WR λόγω έλειψης χρημάτων [/B][/QUOTE]


Δυστυχώς το 450 4τ μου φαίνεται πολύ δυνατό. Δε νομίζω ότι είμαι ακόμα σε θέση να το εκμεταλλευτώ πλήρως.
Προφανώς εμένα να με κάλυπτε κάτι ανάμεσα απο 450 και 250 4τ, για να πλησιάζει περισσότερο το wr.
Το wr από πλευρά δύναμης τα πάει καλά, το πρόβλημα είναι στη θέση οδήγησης που έχει αρχίσει και με κουράζει.

johnpan
05/04/2007, 17:25
τότε έρχεσαι στα λόγια μου, κάνε test ride ένα DRZ :smokin:

dirtbird
05/04/2007, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από jmst
Γεια σε όλους,

:wave2: :wave2: :wave2:
... όλες οι εταιρείες υποστηρίζουν πολύ τα 4τ τους.

Thanks
:beer:

:nono: :nono:

H KTM ανανεώνει και τις 2 σειρές εξίσου κάθε χρόνο, η GASGAS κυρίως τα 2Τ.

Προσωοικά σου συστήνω 2Τ.
Εκτός της ευκολίας συντήρησης είναι ΚΑΙ το κόστος συντήρησης/

Επίσης, οδηγικά οποιαδήποτε στιγμή κατέβεις από 4Τ και ανέβεις σε 2Τ θα αντιληφθείς την διαφορά στο βάρος.

Το DRZ είναι ατυχής επιλογή για τον φίλο που μάλλον δεν είναι άπειρος (άσε που το μηχανάκι που ήδη έχει πάει πολύ καλύτερα).

:wave2:

SeNNinhA
05/04/2007, 18:23
Τα 450 δεν έχουν τόσο πολύ δύναμη όσο νομίζεις. άλλωστε την βγάζουν ομαλά στον τροχό και δεν έχουν τα ξεσπάσματα των δίχρονων. Τα 550 είναι τα τέρατα που σου βγάζουν τα χερια. Πλεονέκτημα των 4Τ η διπλάσια αυτονομία τους.

Μπορείς πάντα να πας και στο ΚΤΜ 300EXC 2Τ

Όσον αφορά την θέση οδήγησης τα καινούργια δεν έχουν και τεράστιες διαφορές από αυτό που έχεις. Κάποια έχουν και χειρότρη. Μήπως απλά πρέπει να σηκώσεις το τιμίνι με πιο ψηλά καβαλέτα? (πιθανότατα να το έχεις κάνει ήδη.

nantin
05/04/2007, 22:06
ΦΙΛΕ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ .ΕΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΕΝΑ ΓΚΑΣ ΓΚΑΣ 250 2Τ .ΑΠΛΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΣΤΙΣ ΕΝΤΟΥΡΑΔΕΣ ΑΝΕΒΑΙΝΩ ΣΥΧΝΑ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ 426 ΤΟ 4Τ .ΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ 426 ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ 2001 ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΑΠΛΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΧΕΙ ΠΙΟ ΣΦΙΧΤΗ ΑΑΙΣΘΗΣΗ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ 250 2Τ ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ ΘΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ 450 4Τ . ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΙΔΙΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΔΥΝΑΜΗΣ .ΑΠΛΑ ΤΟ 4Τ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΝΑ ΣΚΑΡΦΑΛΩΝΕΙ ΜΠΟΥΡ ΜΠΟΥΡ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΝΩ ΣΤΟ ΔΙΧΡΟΝΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΟ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙΣ ΤΟ ΔΙΧΡΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΥ ΘΑ ΣΕ ΒΓΑΛΕΙ ΑΣΠΡΟΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ ΘΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΤΡΕΛΛΑ .ΟΠΟΤΕ ΣΥΝΟΨΙΖΟΥΜΕ .ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΔΙΧΡΟΝΟΥ ΟΠΟΤΕ ΕΙΣΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ .ΑΝ ΒΡΑΖΕΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΣΟΥ ΠΑΡΕ ΕΝΑ 250 Η 300 2Τ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙΣ . ΑΝ ΟΜΩΣ ΒΑΡΕΘΗΚΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΙΒΕΛΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΨΥΧΙΚΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ ΠΑΡΕ ΕΝΑ 450 ΑΝ ΚΑΙ ΑΝ ΕΠΑΙΡΝΑ 4Τ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΟ 400 ΤΗΣ ΚΤΜ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΤΑ ΣΥΝΔΥΑΖΕΙ ΟΛΑ .Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΛΑ ΣΤΕΙΛΕ ΦΟΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΕΥΧΗΘΟΥΜΕ

jmst
05/04/2007, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από nantin
Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΛΑ ΣΤΕΙΛΕ ΦΟΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΕΥΧΗΘΟΥΜΕ


ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΦΩΤΟ.
TA 250 4T ΛΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΨΌΦΙΑ?

ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΤΟ 2Τ. ;)
ΑΣΕ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ, ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ 2Τ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΟ ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΛΙΑ... ΚΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΠΟΔΟΣΗ...


GAS GAS EEEE? :rolleyes:

nantin
05/04/2007, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από jmst
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΦΩΤΟ.
TA 250 4T ΛΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΨΌΦΙΑ?

ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΤΟ 2Τ. ;)
ΑΣΕ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ, ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ 2Τ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΟ ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΛΙΑ... ΚΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΠΟΔΟΣΗ...


GAS GAS EEEE? :rolleyes:

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΚΕΨΗ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ Η ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΚΤΜ ΜΕ ΤΗ ΜΙΖΑ ΣΤΑ 2Τ ΑΝ ΒΓΕΙ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΣΤΑΝΤΑΡ ΘΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΣΤΟ ΓΚΑΣ ΓΚΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΖΑ ΠΛΕΟΝ ΠΟΙΟΣ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ . ΘΑ ΕΧΕΙ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

nasos_wr426
06/04/2007, 01:04
ΕΙΧΑ ΤΟ 200WR ΓΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ.ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΗΣ ΜΠΑΝΤΑΣ!!!ΜΕ ΤΑ ΚΛΑΣΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙΑ=ΑΝΤΛΙΑ ΛΑΔΙΟΥ,ΒΑΛΒΙΔΑ ΡΟΠΗΣ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΗΝ ΚΑΜΠΑΝΑ ΝΑ ΒΑΡΑΕΙ...

ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΤΟ ΟΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ 200 ΣΟΥ ΠΑΡΕ ΕΝΑ 4Τ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ 450 ΜΕ ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ!!!

ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΩΣ 426WR ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΣΚΙΖΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ(MOTARD) ΕΔΩ KAI 6 ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!''ΠΟΛΥ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΑΥΤΟ!!''ΚΑΙ ΕΞΩΔΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΜΠΟΥΖΙ ΛΑΔΙΑ ΚΙ ΑΝΤΕ ΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ ΚΑΘΕ 3.500ΧΛΜ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙ ΠΑΛΙ ΞΑΝΘΑ.ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑ ΠΟΤΕ ΛΑΔΙ!

ΤΑ 2Τ ΤΑ ΒΡΙΣΚΩ ΠΙΟ ΠΑΘΙΑΡΙΚΑ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΤΑ 4Τ.
ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΟ 4Τ ΠΛΗΡΩΝΗΣ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΤΟΥ.

ΕΠΙΜΕΝΩ ΓΙΑ 450 ΚΑΙ ΠΑΝΩ(ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ 250 4Τ) ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΡΚΑ YAMAHA-KTM

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΚΑΒΑΛΗΣΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΙΟ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΤΣΕΙ.ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΚΡΕΤΑ ΑΥΤΟ...


83054

nantin
06/04/2007, 01:12
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από nasos_wr426
[B]ΕΙΧΑ ΤΟ 200WR ΓΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ.ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΗΣ ΜΠΑΝΤΑΣ!!!ΜΕ ΤΑ ΚΛΑΣΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙΑ=ΑΝΤΛΙΑ ΛΑΔΙΟΥ,ΒΑΛΒΙΔΑ ΡΟΠΗΣ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΗΝ ΚΑΜΠΑΝΑ ΝΑ ΒΑΡΑΕΙ...

ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΤΟ ΟΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ 200 ΣΟΥ ΠΑΡΕ ΕΝΑ 4Τ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ 450 ΜΕ ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ!!!

ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΩΣ 426WR ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΣΚΙΖΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ(MOTARD) ΕΔΩ KAI 6 ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!''ΠΟΛΥ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΑΥΤΟ!!''ΚΑΙ ΕΞΩΔΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΜΠΟΥΖΙ ΛΑΔΙΑ ΚΙ ΑΝΤΕ ΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ ΚΑΘΕ 3.500ΧΛΜ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙ ΠΑΛΙ ΞΑΝΘΑ.ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑ ΠΟΤΕ ΛΑΔΙ!

ΤΑ 2Τ ΤΑ ΒΡΙΣΚΩ ΠΙΟ ΠΑΘΙΑΡΙΚΑ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΤΑ 4Τ.
ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΟ 4Τ ΠΛΗΡΩΝΗΣ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΤΟΥ.

ΕΠΙΜΕΝΩ ΓΙΑ 450 ΚΑΙ ΠΑΝΩ(ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ 250 4Τ) ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΡΚΑ YAMAHA-KTM

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΚΑΒΑΛΗΣΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΙΟ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΤΣΕΙ.ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΚΡΕΤΑ ΑΥΤΟ...


ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΛΟΞΟΚΟΙΤΑΣ ΤΟ ΓΚΑΣ ΓΚΑΣ :bawl: :bawl:
ΕΓΩ ΤΟΥ ΤΑ ΕΙΠΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΤΟΥ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΤΑ ΑΤΙΜΑ ΤΑ 450 ΟΜΩΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ .ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΕ ΓΚΑΣ ΓΚΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΚΑΡΦΑΛΩΝΕΙ ΠΑΝΤΟΥ


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

nasos_wr426
06/04/2007, 01:14
ΧΑΧΑ... :beer:

nantin
06/04/2007, 01:17
ΚΑΙ ΤΑ 2Τ ΕΧΟΥΝ ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΑΜΑ ΠΑΡΕΙΣ ΓΚΑΣ ΓΚΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΛΟ ΤΟΥ ΣΟΥΠΕΡΜΑΝ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ Η ΣΕΛΑ ΤΟΥ ΠΟΝΑΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΚΑΙ ΠΟΝΑΕΙ ΑΣΧΗΜΑ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΠΑΝΩ ΤΗΣ

dirtbird
06/04/2007, 05:57
ΙΔΙΑ ΣΕΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ 4Τ - ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΗΣ ΚΤΜ
ΚΑΙ Η ΜΑΝΙΒΕΛΛΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗ ΣΚΕΨΗ ;)

SeNNinhA
06/04/2007, 08:32
Κοιτα κι διάβασε τα post και εδώ

http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewforum-f-65.html


ή γενικά στο off-road.gr

http://www.off-road.gr/PNphpBB2.html


είναι πιο σχετικοί να σου απαντήσουν στους προβληματισμούς σου

dirtbird
06/04/2007, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Κοιτα κι διάβασε τα post και εδώ

http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewforum-f-65.html


ή γενικά στο off-road.gr

http://www.off-road.gr/PNphpBB2.html


είναι πιο σχετικοί να σου απαντήσουν στους προβληματισμούς σου

Μην παίρνεις κι όρκο... ;) :wave2:

STOYBI
06/04/2007, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Τα 450 δεν έχουν τόσο πολύ δύναμη όσο νομίζεις. άλλωστε την βγάζουν ομαλά στον τροχό και δεν έχουν τα ξεσπάσματα των δίχρονων. Τα 550 είναι τα τέρατα που σου βγάζουν τα χερια. Πλεονέκτημα των 4Τ η διπλάσια αυτονομία τους.

Μπορείς πάντα να πας και στο ΚΤΜ 300EXC 2Τ

Όσον αφορά την θέση οδήγησης τα καινούργια δεν έχουν και τεράστιες διαφορές από αυτό που έχεις. Κάποια έχουν και χειρότρη. Μήπως απλά πρέπει να σηκώσεις το τιμίνι με πιο ψηλά καβαλέτα? (πιθανότατα να το έχεις κάνει ήδη.

Γιατι πρεπει να πουμε σε καποιον λανθασμενη αποψη απλα για ν γραψουμε κατι ...:sick:

Εχεις λαθος και οσο αφορα την δυναμη των 450 ( που μονο με το διχρονων 300σαριων ) μπορουν να συγκριθουν και με την αυτονομια ( 80 κμ χωρις ρεζερβα ) την στιγμη που τα διχρονα 300σαρια & 250αρια εχουν 90- 100 κμ χωρις ρεζερβα !!

Δεν νομιζω αυτες τις αποψεις να τις υιοθετησες απο τους πιο" ειδικους "του οφφ ροου
ντ !!!
:wave2:

STOYBI
06/04/2007, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από jmst
[B]Γεια σε όλους,

Γεια σου και σενα... 250 διχρονο η 400 σαρι τετραχρονο ειναι τα τοπ κυβικα για τον χομπιστα εντουρα!!! :D

Απο εκει και περα εαν το μηχανακι περιλαμβανει ασφαλτινες βολτες , καφετεριες και γενικα δεν υπαρχει αλλο μεσο μεταφορας ... Τοτε μονο drz 400 !!!

:beer: :beer:

:wave2:

SeNNinhA
06/04/2007, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Γιατι πρεπει να πουμε σε καποιον λανθασμενη αποψη απλα για ν γραψουμε κατι ...:sick:

Εχεις λαθος και οσο αφορα την δυναμη των 450 ( που μονο με το διχρονων 300σαριων ) μπορουν να συγκριθουν και με την αυτονομια ( 80 κμ χωρις ρεζερβα ) την στιγμη που τα διχρονα 300σαρια & 250αρια εχουν 90- 100 κμ χωρις ρεζερβα !!

Δεν νομιζω αυτες τις αποψεις να τις υιοθετησες απο τους πιο" ειδικους "του οφφ ροου
ντ !!!
:wave2:

Δεν καταλαβαίνω που είναι το λάθος που έχω γράψει?

1ον
Η δύναμη είναι κάτι σχετικό πάντα. Απλά θεώρησα οτι απευθύνομαι σε κάποιον με εμπειρία στο χώμα και αφού ήδη έχει ενα WR200 και ψάχνει κάτι καλύτερο δεν μπορώ να του προτείνω 250 4Τ γιατί θα ξενερώσει και θα με βρίζει.

2ον
Η δύναμη πάλι των 400-450 μπορεί να είναι μεγαλύτερη και σίγουρα συγκρίνεται με τα 250-300 2Τ (όπως ανέφερα στο 1ο μου post) ΑΛΛΑ βγαίνει ΟΜΑΛΑ στο χώμα κι όχι με ξεσπάσματα όπως στα 2Τ. Έτσι είσαι απόλυτα ικανός να κινηθείς και γρήγορα και ξεκούραστα όταν θέλεις.

3ον
Πρώτη φορά ακούω για 4Τ Enduro (οχι MX) για αυτονομία 80 χλμ. Και έχω συμμετάσχει σε αρκετά Trail ride και Rally raid και ξέρω γιατί εκεί είναι πολύ κρίσιμος παράγοντας η αυτονομία.

Οι παραπάνω απόψεις μου είναι με βάση α) την δική μου εμπειρία από 2Τ και 4Τ που είχα ή έχω καβαλήσει περιστασιακά β) με βάση τα τεστ που διαβάζω στα περιοδικά και γ) με βάση τις συζητήσεις που έχω κάνει με άλλους του χώρου.

Αν έχεις διαφορετική άποψη μπορείς να την πεις και είναι σεβαστή αλλα μηπως θα μπορούσες να την αναλύσεις για να μαθαίνουμε? Πάντα μπορεί να έχουμε σχηματίσει μια λάθος άποψη για πολλούς λόγους. σίγουρα πάντως δεν απάντησα και δεν απαντώ ελαφρά την καρδία.

Καλη σας μέρα

Julius
06/04/2007, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από jmst
Το μηχανάκι το χρησιμοποιώ αυστηρά και μόνο εκτός δρόμου και περισσότερο στα διάφορα πιστάκια των 120 ή σπανιότερα καμία εντουράδα στην πάρνηθα.



Geia xara sou file


Opos o Stoubis Kai o DirtBird etsi kai ego (ligotero empiros apo toys dyo parapano) exoume perasei ton idio provlimatismo kai exoume kataliksei sthn mia (2t) h sthn allh (4t) epilogh.


Ego tha sou elega, PANTA GIA THN XRISI POU ANAFEREIS PARAPANO, 2T 250cc-300cc
afenos giati ta dixrona den exoun sxedon katholou syntirisi, einai PLEON gramika sthn apodosh toys (eidika ta 300aria) kai poly poio elafrya. H manivella opos eipe kai o dirtys katavenei me thn skepsh kai h autonomia toys einai sta idia epipeda me ta 4504t.

kai afeterou.... einai poly poio diaskedastika apo ta varia se aisthisi tetraxrona.



tora ta sxolia peri DRZ klp...... einai asxeta, eidika to DRZ einai mixanaki me anartiseis tis plakas kai poly varia aisthisi kai metrio gazi... teleios akatalilo gia pistaki poy to theleis esy, eidaniko gia xomatina taksidakia h kana trail h' rally raid.



File moy, gia thn periptosh sou kai thn xrisi poy to proorizeis , ta 2T einai monodromos



:wave2: :wave2:

Julius
06/04/2007, 14:20
a! na sympliroso san antilogo sto parapano post moy..... oti ean eisai toy PAO PISTAKI MIA STO TOSO GIA TON XAVALE kai den exeis kai idietairi empiria kai texniki kai den eisai auto pou leme proponimenos anavatis...

ena 400EXC tha se voithisei na pas perisoteri ora poio ksekourasta ap'oti ena 2T alla ean ksekiniseis poio entatikes proponiseis tha deis oti telika einai vareto

h diafora loipon einai (efoson o tropos xriseis einai dedomenos) sthn epilogi metaksi 2T-4T einai

arxika sto poso empeiro theoreis ton eayto sou
poso texniko anavati
poso proponimeno
poso kali fysiki katastash
poso kalh oikonomiki katastash (gia na pareis ena apetitikotero se syntirisi 4t)

kai vevaia sto pou theleis na ftaseis, diladi theleis na pigeneis mia sto toso sto pistaki h' na trekseis kai merikous agones? h' na pareis svarna to protathlima toy xrono px?




elpizo na voithisa ligo


pane pare GasGas 300 :-) kai ean telika den sou aresei poulato sto dirty se kana eksamino(afou tha mou poulisei thn kouta afou tha exo poulisei to prioni ston Winnie) :rotflmao: :rotflmao:

Sotiri pare thlefono sto grafeio otan exeis xrono na se rotiso re dyo pragmatakia gia thn piso pout@na ananrtisi mou


:lol: :wave2: :beer:

SeNNinhA
06/04/2007, 14:39
Θα το πουλήσεις το 300 ρε Βασιλιά της τούμπας Jul? Γιατί?

STOYBI
06/04/2007, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Δεν καταλαβαίνω που είναι το λάθος που έχω γράψει?

1ον
Η δύναμη είναι κάτι σχετικό πάντα. Απλά θεώρησα οτι απευθύνομαι σε κάποιον με εμπειρία στο χώμα και αφού ήδη έχει ενα WR200 και ψάχνει κάτι καλύτερο δεν μπορώ να του προτείνω 250 4Τ γιατί θα ξενερώσει και θα με βρίζει.

2ον
Η δύναμη πάλι των 400-450 μπορεί να είναι μεγαλύτερη και σίγουρα συγκρίνεται με τα 250-300 2Τ (όπως ανέφερα στο 1ο μου post) ΑΛΛΑ βγαίνει ΟΜΑΛΑ στο χώμα κι όχι με ξεσπάσματα όπως στα 2Τ. Έτσι είσαι απόλυτα ικανός να κινηθείς και γρήγορα και ξεκούραστα όταν θέλεις.

3ον
Πρώτη φορά ακούω για 4Τ Enduro (οχι MX) για αυτονομία 80 χλμ. Και έχω συμμετάσχει σε αρκετά Trail ride και Rally raid και ξέρω γιατί εκεί είναι πολύ κρίσιμος παράγοντας η αυτονομία.

Οι παραπάνω απόψεις μου είναι με βάση α) την δική μου εμπειρία από 2Τ και 4Τ που είχα ή έχω καβαλήσει περιστασιακά β) με βάση τα τεστ που διαβάζω στα περιοδικά και γ) με βάση τις συζητήσεις που έχω κάνει με άλλους του χώρου.

Αν έχεις διαφορετική άποψη μπορείς να την πεις και είναι σεβαστή αλλα μηπως θα μπορούσες να την αναλύσεις για να μαθαίνουμε? Πάντα μπορεί να έχουμε σχηματίσει μια λάθος άποψη για πολλούς λόγους. σίγουρα πάντως δεν απάντησα και δεν απαντώ ελαφρά την καρδία.

Καλη σας μέρα


1) Eισαι σιγουρος πως με ενα exc 250 f πχ θα ξενερωσει ???? :confused:

2) Στις υψηλες στροφες οχι ! Δεν θα βγει καθολου ομαλα ... Μπορει να μην εχει το στιγμιαιο σκαλοπατι του διχρονου αλλα εχει τοση δυναμη και ροπη ψηλα , που ειναι αρκετα πιο κουραστικο !!

3) Ναι .. Με τα αλλαγμενα ντεποζιτα των απο 8 λιτρ. σε 12 !!



:wave2:

SeNNinhA
06/04/2007, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
1) Eισαι σιγουρος πως με ενα exc 250 f πχ θα ξενερωσει ???? :confused:

2) Στις υψηλες στροφες οχι ! Δεν θα βγει καθολου ομαλα ... Μπορει να μην εχει το στιγμιαιο σκαλοπατι του διχρονου αλλα εχει τοση δυναμη και ροπη ψηλα , που ειναι αρκετα πιο κουραστικο !!

3) Ναι .. Με τα αλλαγμενα ντεποζιτα των απο 8 λιτρ. σε 12 !!



:wave2:


1) Σίγουρος δεν είμαι ποτέ και για τίποτε. Αλλα έχει μεγάλες πιθανότητες αν όχι να ξενερώσει, να πει όμως ότι δεν έχει κερδίσει και τίποτε σπουδαίο σε σχέση με αυτό που έχει. Ειδικά για πιστάκια.

2) Φυσικά και στις υψηλές στροφέ ΟΧΙ. Αλλα στο 4Τ μπορείς άνετα να διατηρείς τις στροφές και την δύναμη στα επιπεδα που θέλεις. Τουλάχιστον συγκριτικά με τα 2Τ

3) Όχι πάντα. Τουλάχιστον όμως έχεις και αυτή την επιλογή. Πάντως πάντα τα 2Τ εκ κατασκευής τρώνε πολύ περισσότερη βενζίνη από τα 4Τ. Το διπλάσια αυτονομία ίσως να ήταν υπερβολικό, αλλα σίγουρα ενα 50%+ το έχεις.

Και αν πρόσεξες πρότεινα σαν λύση το 300EXC στα 2Τ αν και προσωπικά το θεωρώ πολύ δύσκολο μηχανάκι διότι ανέφερε για πιστάκια. Αν και εδώ μπορεί να μας πει ο Julius περισσότερα και εγκυρότερα.


Η προσωπική μου επιλογή πάντως είναι 4Τ 400-450 (γιατί 400 δεν υπάρχουν και πολλά) και θα είναι η επόμενη αγορά μου μόλις ανασάνω οικονομικά. Και εξηγώ τους λογους.
α) έχει αρκετή και ομαλή δύναμη και ροπή
β) έχει ροπή και σκαρφαλώνει πολύ πιο εύκολα σε παρατεταμένες ανηφόρες και σε σημεία με εμπόδια σε αυτές
γ) εχει καλύτερη αυτονομία
δ) είναι πιο σταθερό λόγω βάρους στα λούκια και γενικότερα
ε) έχει μίζα

μειωνεκτήματα που αναγκαστικά ζεις με αυτά
στ) δεν θέλει συχνή συντήρηση αλλα όταν σου κάτσει κάτι στραβά τότε το χρυσοπληρώνεις
ζ) το μεγαλύτερο βάρος φαίνεται σε επιτόπιες μανούβρες, σήκωμα πεσμένης μηχανής και κυρίως σε στενά μονοπάτια
η) είναι (πάλι λόγω βάρους) λιγότερο παιχνιδιάρικο και δεν πλασάρεται τόσο εύκολα και διασκεδαστικά όσο τα 2Τ
θ) αν μείνεις απο μίζα τα περισσότερα δεν έχουν ΚΑΙ μανιβέλα

Αυτά ισχύουν για ΕΜΕΝΑ και τις δικές μου ανάγκες που δεν περιλαμβάνουν πιστάκια

Julius
06/04/2007, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA


re man afou eisai neos sto xoma xoris empiria kai parola auta epimeneis se kapoies theseis pou den einai kai toso dedomenes apla kai mono giati exeis etsi akousei


apo thn allh o stou exei tora ena exc450, prin eixe ena exc400 kai prin ena exc300 2t, kai kanei kai enduro kamia dekapentaria xronia (kai o dirtys kamia 30aria o kologeras)


episeis o anthropakos thelei to mixanaki GIA PISTAKIA kai safos to wr200 pou exei apexei ETH FOTOS se olous toys tomeis (kinitira, apodosi, aksiopistia, anartiseis,varos, geometria,klp) apo ta syxrona katharoaima enduro dixrona. akoma kai ena exc200 synxrono h ena exc250f tha toy ekane symantikotati diafora toy anthropou


kai to ksanaleo.... psaxnei mixanaki gia pistaki to grafei kathara sto proto toy post.



filika panta


:wave2:

jmst
06/04/2007, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από nantin
ΚΑΙ ΤΑ 2Τ ΕΧΟΥΝ ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΑΜΑ ΠΑΡΕΙΣ ΓΚΑΣ ΓΚΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΛΟ ΤΟΥ ΣΟΥΠΕΡΜΑΝ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ Η ΣΕΛΑ ΤΟΥ ΠΟΝΑΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΚΑΙ ΠΟΝΑΕΙ ΑΣΧΗΜΑ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΠΑΝΩ ΤΗΣ


ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΚΑΣ ΓΚΑΣ, ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΑΛΛΟ ΜΑΤΙ. ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ.
ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΣΦΑΛΤΟ. ΤΟ ΘΕΛΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΧΩΜΑ
:winka:

nantin
06/04/2007, 21:41
ΤΟΤΕ ΠΑΡΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΕΙΝΑΙ ΓΚΑΖΙΑΡΙΚΟ .ΑΠΛΑ ΑΝ ΤΟ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΡΙΞΕ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΤΩΝ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΣΤΟ 1 ΜΠΑΡ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΙΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ (ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΟΝΤΕΥΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΑΧΗΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΗΣ ΠΤΗΣΕΙΣ) ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΓΚΑΖΙ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙΣ ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΗ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΟΥ ΤΟ . ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΣΤΕΙΛΕ ΠΜ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ .ΑΝΤΕ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΤΟ ΠΟΣΤ ΜΕ ΤΑ ΓΚΑΣ ΓΚΑΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑ

nantin
06/04/2007, 21:43
ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΣΕ ΓΚΑΡΑΖ ΚΑΙ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΒΟΥΝΟ ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ . ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΞΕΚΙΝΑΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΟ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΑΣΕ ΠΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ

SeNNinhA
06/04/2007, 21:44
Μα δεν επειμένω ρε Jul. Γι αυτό και ανάλυσα την σκέψη μου οπου φαίνεται οτι αλλα ειχα στο μυαλό μου. Άλλωστε εξ αρχής πρότεινα το ΚΤΜ300ΕΧC στον άνθρωπο όπως λέτε κι εσείς. Ούτε και ξέρω την εμπειρία καθενος εδώ.

Sorry αν προκάλεσα σύγχηση man. Εσύ το πουλάς τελικά αν κατάλαβα καλά?

jmst
06/04/2007, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
...
episeis o anthropakos thelei to mixanaki GIA PISTAKIA kai safos to wr200 pou exei apexei ETH FOTOS se olous toys tomeis (kinitira, apodosi, aksiopistia, anartiseis,varos, geometria,klp) apo ta syxrona katharoaima enduro dixrona. akoma kai ena exc200 synxrono h ena exc250f tha toy ekane symantikotati diafora toy anthropou


kai to ksanaleo.... psaxnei mixanaki gia pistaki to grafei kathara sto proto toy post.



filika panta


:wave2:


ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ. ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ, ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ 250F ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΤΡΕΛΗ ΔΥΝΑΜΗ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΟ ΧΕΙΡΙΣΜΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΠΑΛΙΑ, ΠΟΥ ΣΕ ΒΟΗΘΑΝΕ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙΣ.

nantin
06/04/2007, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Μα δεν επειμένω ρε Jul. Γι αυτό και ανάλυσα την σκέψη μου οπου φαίνεται οτι αλλα ειχα στο μυαλό μου. Άλλωστε εξ αρχής πρότεινα το ΚΤΜ300ΕΧC στον άνθρωπο όπως λέτε κι εσείς. Ούτε και ξέρω την εμπειρία καθενος εδώ.

Sorry αν προκάλεσα σύγχηση man. Εσύ το πουλάς τελικά αν κατάλαβα καλά?

ΜΗΝ ΜΟΥ ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΟΣΤ ΜΟΥ ΑΦΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΨΗΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΓΚΑΣ ΓΚΑΣ ΤΙ ΜΟΥ ΤΟΝ ΖΑΛΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΛΟΓΙΑ

jmst
06/04/2007, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από nantin
ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΣΕ ΓΚΑΡΑΖ ΚΑΙ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΒΟΥΝΟ ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ . ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΞΕΚΙΝΑΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΟ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΑΣΕ ΠΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ


ΚΑΙ ΕΓΩ Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΛΕΣ. ΑΛΛΙΩΣ ΔΕ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.
ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ (ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ) ΓΙΑ ΤΟ ΓΚΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ... :D :D :D

SeNNinhA
06/04/2007, 21:54
OK




GAS GAS

GAS GAS

GAS GAS

GAS GAS

GAS GAS

STOYBI
07/04/2007, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από nantin
ΜΗΝ ΜΟΥ ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΟΣΤ ΜΟΥ ΑΦΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΨΗΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΓΚΑΣ ΓΚΑΣ ΤΙ ΜΟΥ ΤΟΝ ΖΑΛΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΛΟΓΙΑ

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ok... Εχεις δικιο !!! :D

Αλλωστε και εγω αν κοιταγα διχρονο το γκας-γκας θα ηταν η πρωτη μου επιλογη !!!

:beer: :beer:

:wave2:

STOYBI
07/04/2007, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από jmst
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ. ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ, ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ 250F ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΤΡΕΛΗ ΔΥΝΑΜΗ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΟ ΧΕΙΡΙΣΜΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΠΑΛΙΑ, ΠΟΥ ΣΕ ΒΟΗΘΑΝΕ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙΣ.

Εχουν αρκετη δυναμη jmst ( σχεδον 40 ηπ ) για αυτο ειναι και τοπ μοντελο στους φετινους αγωνες !!

Απλα δεν κουραζουν οσο τα 450 και ειναι πολυ ευκολοδηγητα απο αποψη δυναμης -- βαρους !!

Απο εκει και περα πια και τα διχρονα και τα τετραχρονα εχουν γινει τοσο γραμικα στις μερες μας, που πραγματικα οτι και να διαλεξεις οι διαφορες θα σου φανουν μονο σε προχωρημενο σταδιο, απο εκει και περα ομως οι γνωμες διεισθητανται...

Εγω παντως τετραχρονο γιατι.... Βγαζει την δυναμη ( σε οριακες καταστασεις ) καλλυτερα κατω , ειναι σταθεροτερο στα πολλα , γερασα και βαρεθηκα τα λαδοξιδα και τις αλλαγες μπροστινου κομματιου εξατμισης ανα τριμηνο!!! :smilea:

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

Julius
07/04/2007, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Μα δεν επειμένω ρε Jul. Γι αυτό και ανάλυσα την σκέψη μου οπου φαίνεται οτι αλλα ειχα στο μυαλό μου. Άλλωστε εξ αρχής πρότεινα το ΚΤΜ300ΕΧC στον άνθρωπο όπως λέτε κι εσείς. Ούτε και ξέρω την εμπειρία καθενος εδώ.

Sorry αν προκάλεσα σύγχηση man. Εσύ το πουλάς τελικά αν κατάλαβα καλά?


Oxi man, h skepsi einai na to antikatastiso me ena neotero (exc300 h' gasgas300) alla en kairo


eimai poly eyxaristimenos me thn motosykleta, exei to gazi, einai eykolo, gramiko, den spaei me tipota, kai tora pou alaksa thn eksatma exei ropes apo to relandi mexri to theo... travaei san triaksoniko


h malakia einai ayth pou lei parapano o stou.... mia kalh toympa kai pas gia kazanaki diastolis.

OldMan
10/04/2007, 15:57
:a55:

dirtbird
10/04/2007, 19:15
:rolleyes:


83560

STOYBI
10/04/2007, 21:05
.


83563