PDA

View Full Version : Μπερδεμα με κληση



gregpktm
06/04/2007, 16:58
Ειχα κατεβει σ'ενα χωριο λιγο πιο πανω απ'την Τριπολη και με γραψαν για κρανος και διπλωμα. (Καλυτερα να μη σχολιασω το πως!!) Επειδη δεν ειχα το ΑΦΜ και καποια αλλα στοιχεια μαζι μου, μου ειπαν μολις τα βρω να παω απο το τμημα να τα δωσω. Παω μετα απο δυο ωρες στο τμημα και αφου γραψαν τα στοιχεια που ελειπαν μου ειπε ο αστυφυλακας οτι θα μου ερθει ειδοποιηση σπιτι (Αθηνα) να παρουσιαστω στο δικαστηριο.

Εχω τις εξης αποριες:

1. Δεν θα επρεπε να μου δωσουν την κληση σε περιπτωση που θελω να την πληρωσω.
2. Μου ειπε οτι το δικαστηριο θα γινει Σεμπτεμβρη. Δεν γινεται να ζητησω αναβολη ή να το μεταφερω Αθηνα?
3. Το προστιμο του κρανους ειναι 83 Ευρω. Αυτο δεν ισχυει με τον παλιο ΚΟΚ? Και τι θα πληρωσω τελικα??? (Για κρανος διοτι το διπλωμα θα εχει εκδωθει μεχρι τοτε).
4 (Απορια BONUS). Σαν επιβλητες του ΚΟΚ, δεν θα επρεπε να ξερουν οτι το περιπολικο πρεπει να ειναι παρκαρισμενο 10μ τουλαχιστον απο τον καθετο δρομο και οχι πανω στην γωνια.

Μηπως τελικα οσοι μενουν Αθηνα δεν πρεπιε να πηγαινουν επαρχια γιατι ισχυει αλλος ΚΟΚ για μας εκει? Διοτι η φραση του αστυφυλακα "Ααα! απο Αθηνα εισαι ε? Για ασε το μηχανκι εκει" οταν με σταματησε, αυτη την εντυπωση μου εδωσε.

FestoNero
06/04/2007, 17:37
Δικαστηριο γιατι;
Λογω του διπλωματος;;
Μηπως να πηγαινες να διαμαρτυρτηθεις στο διοικητη;
:mad:

marky
06/04/2007, 17:42
Πόσο χρονών είσαι φίλε μου?

PriestBecause
06/04/2007, 18:37
Και εμενα που με εγραψαν για κρανος και χαρτια πριν απο κανα μηνα ηταν 90 ευρα και μου ειπε πως αν σε 15 μερες δεν εχω πληρωσει θα πρεπει να παω δικαστικος και ειχε κ ημερομηνια η κληση για το δικαστηριο...Ευτυχως την εσβησα:D

ΜΟΖΑΡΤ
06/04/2007, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
Δικαστηριο γιατι;
Λογω του διπλωματος;;
Μηπως να πηγαινες να διαμαρτυρτηθεις στο διοικητη;
:mad:
αφου δεν ειχε διπλωμα ο ανθρωπος καθολου.
μ'αρεσει που μερικοι κανουν την μ@λακια και μετα τους φταινε γιατι τα περιπολικα δεν ηταν στην θεση τους.
δηλαδη ρε φιλε αν ηταν 10 μετρα πιο εκει δεν θα επρεπε να σε γραψουν ή θα αλλαζε κατι?
οσο για την επαρχια δεν ισχυει τιποτα διαφορετικο γιατι και η επαρχια ειναι ελλαδα.μ@λακες ελληνες ομως υπαρχουν παντου.

fantacid
06/04/2007, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregpktm
Ειχα κατεβει σ'ενα χωριο λιγο πιο πανω απ'την Τριπολη και με γραψαν για κρανος και διπλωμα. (Καλυτερα να μη σχολιασω το πως!!) Επειδη δεν ειχα το ΑΦΜ και καποια αλλα στοιχεια μαζι μου, μου ειπαν μολις τα βρω να παω απο το τμημα να τα δωσω. Παω μετα απο δυο ωρες στο τμημα και αφου γραψαν τα στοιχεια που ελειπαν μου ειπε ο αστυφυλακας οτι θα μου ερθει ειδοποιηση σπιτι (Αθηνα) να παρουσιαστω στο δικαστηριο.

Εχω τις εξης αποριες:

1. Δεν θα επρεπε να μου δωσουν την κληση σε περιπτωση που θελω να την πληρωσω.
2. Μου ειπε οτι το δικαστηριο θα γινει Σεμπτεμβρη. Δεν γινεται να ζητησω αναβολη ή να το μεταφερω Αθηνα?
3. Το προστιμο του κρανους ειναι 83 Ευρω. Αυτο δεν ισχυει με τον παλιο ΚΟΚ? Και τι θα πληρωσω τελικα??? (Για κρανος διοτι το διπλωμα θα εχει εκδωθει μεχρι τοτε).
4 (Απορια BONUS). Σαν επιβλητες του ΚΟΚ, δεν θα επρεπε να ξερουν οτι το περιπολικο πρεπει να ειναι παρκαρισμενο 10μ τουλαχιστον απο τον καθετο δρομο και οχι πανω στην γωνια.

Μηπως τελικα οσοι μενουν Αθηνα δεν πρεπιε να πηγαινουν επαρχια γιατι ισχυει αλλος ΚΟΚ για μας εκει? Διοτι η φραση του αστυφυλακα "Ααα! απο Αθηνα εισαι ε? Για ασε το μηχανκι εκει" οταν με σταματησε, αυτη την εντυπωση μου εδωσε.


1.συνηθως το ΑΦΜ σου το γραφουν στη τελευταια σελιδα του διπλωματος .....γιατι χρειαζεται!
2.Δ.Ξ/Δ.Π
3.83? για το κρανος. δικαστηριο για το διπλωμα, εχεις πολυυυυυυυυ καιρο για να το βγαλεις δε πιστευω να σε καλεσουν πριν τη διετια!
θεσσαλονικη μου ηρθε το χαρτι μετα απο 4 χρονια, αφου σε καποια φαση ειπα οτι μαλλον δε θα με γραψανε ή οτι καπου θα χαθηκε η κληση!!:rolleyes:
4.ναι, εαν εισουν μπατσος κ ΕΣΥ μπορουσες να τους γραψεις!!!!

:wave2:

soundstorm
06/04/2007, 23:56
Τα δικαστηρια για διπλωμα πλεον δεν κανουν 2 χρονια να ερθουν.Διοτι παραγραφηκανε χιλιαδες πλημεληματα γιαυτο το λογο.
Λογο του οτι η παραβαση ηταν το διπλωμα σε στελνει δικαστηριο και μπορει αντι να σου κοψει προστιμο για το κρανος να το σημειωσει στην κληση και να δικαστεις και γιαυτο.
Οσο για το παρκαρισμα των μπατσων στην γωνια,ε θα μπορουσαν να ειχαν παρκαρει αλλοι 10000000 πολιτες εκει.Οχι οτι κανανε καλα,αλλα....
Τελος,οδηγουσες χωρις διπλωμα και σου φταινε οι μπατσοι?

:dizzy:

gregpktm
07/04/2007, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero

Μηπως να πηγαινες να διαμαρτυρτηθεις στο διοικητη;

Το ιδιο μου ειπε και ενας γεροντας εκει που με ειδε οτι με γραψανε, αλλα που να βρεις το δικιο σου ρε παιδια? Πιστευω περισσοτερες φασαριες θα ειχα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ

αφου δεν ειχε διπλωμα ο ανθρωπος καθολου.
μ'αρεσει που μερικοι κανουν την μ@λακια και μετα τους φταινε γιατι τα περιπολικα δεν ηταν στην θεση τους.
δηλαδη ρε φιλε αν ηταν 10 μετρα πιο εκει δεν θα επρεπε να σε γραψουν ή θα αλλαζε κατι?
Εχω τελειωσει τις εξετασεις με το διπλωμα αλλα δεν εχει εκδωθει ακομα. Και οταν πηγα να ζητησω καποια βεβαιωση απο το υπουργειο δε μου δωσανε λογω γιορτων. (δημοσιο)
Οσο για το περιπολικο, αφου το πας ετσι τοτε ισχυουν αλλοι κανονες για την στυνομια ε? Να μου πεις το γραφει στον ΚΟΚ αυτο γιατι δεν το ειδα πουθενα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από marky

Πόσο χρονών είσαι φίλε μου?
Εικοσιτριων. Γιατι?


Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid

1.συνηθως το ΑΦΜ σου το γραφουν στη τελευταια σελιδα του διπλωματος .....γιατι χρειαζεται!
2.Δ.Ξ/Δ.Π
3.83? για το κρανος. δικαστηριο για το διπλωμα, εχεις πολυυυυυυυυ καιρο για να το βγαλεις δε πιστευω να σε καλεσουν πριν τη διετια!
θεσσαλονικη μου ηρθε το χαρτι μετα απο 4 χρονια, αφου σε καποια φαση ειπα οτι μαλλον δε θα με γραψανε ή οτι καπου θα χαθηκε η κληση!!
4.ναι, εαν εισουν μπατσος κ ΕΣΥ μπορουσες να τους γραψεις!!!!
ΟΚ. Ευχαριστω fantacid

soundstorm
07/04/2007, 15:42
Αν εχεις παρει το διπλωμα τοτε να πας στον μλκ στο υπουργειο και να του πεις οτι χρειαζεσαι βεβαιωση για δικαστηριο.Αν δεν σου δωσει πηγενε στον προισταμενο του και ανεφερε το.

gregpktm
07/04/2007, 15:52
Μεχρι να γινει το δικαστηριο θα το εχω παρει στα χερια μου πιστευω. Οποτε θα τους δειξω το διπλωμα. :)

Cpt. Haddock
07/04/2007, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregpktm
Το ιδιο μου ειπε και ενας γεροντας εκει που με ειδε οτι με γραψανε, αλλα που να βρεις το δικιο σου ρε παιδια? Πιστευω περισσοτερες φασαριες θα ειχα.

Δεν είχες κράνος κ δίπλωμα...

Ποιο ακριβώς "δίκιο" σου να βρεις; :confused:






α, ρε Ελλάδα.... :sad:

gcrook
07/04/2007, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregpktm

4 (Απορια BONUS). Σαν επιβλητες του ΚΟΚ, δεν θα επρεπε να ξερουν οτι το περιπολικο πρεπει να ειναι παρκαρισμενο 10μ τουλαχιστον απο τον καθετο δρομο και οχι πανω στην γωνια.



Τελικα οι Ελληνες μια χαρα τους γνωριζουν τους νομους....

gregpktm
07/04/2007, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν είχες κράνος κ δίπλωμα...

Ποιο ακριβώς "δίκιο" σου να βρεις; :confused:


α, ρε Ελλάδα.... :sad:

Πηγαινα να βαλω βενζινη σε ενα βενζιναδικο που ηταν 80-100 μετρα πιο περα απο το σημειο που ξεκινησα. Μηπως επρεπε να φορεσω και τη στολη, και γαντια φυσικα, μη ξεχασω και και τις μποτες! Τι αλλο να φορεσω για να μη με χτυπησει το γαιδουρακι??? Γιατι ειναι και επικυνδυνα πολυ ξερεις! Ειδικα τα καινουργια γαίδουρια που βγαινουν και σε 1000cc πιανουν μεχρι και 650km/h μπορω να σου πω! Ωραια, οντως ηταν παραβαση. Θα φοραγε κανεις κρανος για να παει απο τη μια γωνια ενος οικοδομικου τετραγωνου μεχρι την αλλη? Αντε, να σου βαλω 2 οικ. τετρ. κιολας.

Οσο για το διπλωμα, αν διαβασες παραπανω (και απλα δεν ηθελες δηθεν να το παιξεις νομιμος Ελληναρας :yuck: ) το εχω βγαλει. Δεν το ειχα μαζι μου επειδη δεν εχει εκδοθει.

gregpktm
07/04/2007, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Τελικα οι Ελληνες μια χαρα τους γνωριζουν τους νομους....

Γιατι ρε'συ gcrook δικιο δεν εχω? Για ολους μας δεν ισχυουν οι νομοι? Γιατι αυτοι να ειναι υπερανω του νομου? Και οταν σου λεω γωνια το ειχαν αφησει, το εννοω! 1μ. το πολυ απο τον καθετο δρομο το ειχαν αφησει, ελεος! Και να μην το ξερει καποιος οτι απαγορευεται, "χτυπαει" στο ματι οτι κατι δεν παει καλα.

kostom
07/04/2007, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregpktm
Πηγαινα να βαλω βενζινη σε ενα βενζιναδικο που ηταν 80-100 μετρα πιο περα απο το σημειο που ξεκινησα. Μηπως επρεπε να φορεσω και τη στολη, και γαντια φυσικα, μη ξεχασω και και τις μποτες! Τι αλλο να φορεσω για να μη με χτυπησει το γαιδουρακι??? Γιατι ειναι και επικυνδυνα πολυ ξερεις! Ειδικα τα καινουργια γαίδουρια που βγαινουν και σε 1000cc πιανουν μεχρι και 650km/h μπορω να σου πω! Ωραια, οντως ηταν παραβαση. Θα φοραγε κανεις κρανος για να παει απο τη μια γωνια ενος οικοδομικου τετραγωνου μεχρι την αλλη? Αντε, να σου βαλω 2 οικ. τετρ. κιολας.

Οσο για το διπλωμα, αν διαβασες παραπανω (και απλα δεν ηθελες δηθεν να το παιξεις νομιμος Ελληναρας :yuck: ) το εχω βγαλει. Δεν το ειχα μαζι μου επειδη δεν εχει εκδοθει.


1) Και φταίς, και καλά κάνανε και σε γράψανε, και πάς και να μας πείς
στην τελική -με απέραντο σαρκασμό και με την υπέρτατη εμπειρία που
έχεις- ότι ήταν λάθος τους.....

2) Αφού νομίζεις ότι τα πράγματα είναι τόσο απλά για 80-100 μέτρα, στάσου
απέναντι από ένα τοίχο, 5 μέτρα ας πούμε, κλείσε τα μάτια σου και περπάτα...
ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ..... Να δείς τί θα πάθεις σε 5 μέτρα απόσταση με 5χλμ
(ανάθεμα) ταχύτητα.....
Φαντάσου το αυτό με 50χλμ ταχύτητα ...Μάλλον δεν μπορείς.....

Κανείς δεν σου είπε φόρα γάντια - μπότες - και φόρμες για να πάρεις τσιγάρα ή
να βάλεις βενζίνη στο μηχανάκι σου....

ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΔΕΞΟΥ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΦΑΟΥΛ.... ΕΦΤΑΙΓΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΓΡΑΨΑΝΕ....

Και ναί, πρέπει να φοράς κράνος και για να κάνεις 50 μέτρα, γιατί απλά το διαπίστωσες
και μόνος σου.....

Μπορεί να μην χτυπήσεις ποτέ, αλλά μην το κυνηγάς, ούτε για 50 μέτρα...
Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σε βρεί.....:wave2:


ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ:beer: :beer:

kostom
07/04/2007, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregpktm
Εχω τελειωσει τις εξετασεις με το διπλωμα αλλα δεν εχει εκδωθει ακομα. Και οταν πηγα να ζητησω καποια βεβαιωση απο το υπουργειο δε μου δωσανε λογω γιορτων. (δημοσιο)


Οσο για το περιπολικο, αφου το πας ετσι τοτε ισχυουν αλλοι κανονες για την στυνομια ε? Να μου πεις το γραφει στον ΚΟΚ αυτο γιατι δεν το ειδα πουθενα.




Και στο κάτω κάτω, αυτήν την στιγμή, θα τραβηχτείς για μαλακία
ενός δημοσίου υπαλλήλου, χωρίς να φταίς, για το δίπλωμα τουλάχιστον,
και βεβαίωση δεν νομίζω να σου δώσουν ετεροχρονισμένη.... Άρα λίγο
σκούρα τα πράγματα για το δίπλωμα.... Μακάρι να είμαι λάθος....


Τώρα όσον αφορά το περιπολικό..... Κακώς το παρκάρανε εκεί που το παρκάρανε,
αλλά δεν με πειράζει το περιπολικό, ούτε 100 περιπολικά, αλλά με πειράζουν
όλοι που πάνε και παρκάρουνε σε όλα τα πιο ακατάλληλα σημεία, και με
τρελλαίνει ακόμα πιο πολύ που η αστυνομία δεν κάνει τίποτα .....:mad:


Αρχικά δημιουργήθηκε από gregpktm

4 (Απορια BONUS). Σαν επιβλητες του ΚΟΚ, δεν θα επρεπε να ξερουν οτι το περιπολικο πρεπει να ειναι παρκαρισμενο 10μ τουλαχιστον απο τον καθετο δρομο και οχι πανω στην γωνια.



αλλά εδώ ξέρεις την ελάχιστη απόσταση που πρέπει να παρκάρεις από
κάθετο δρόμο, και όχι στην γωνία....
Δέν ήξερες ότι είναι παράνομο να οδηγείς χωρίς άδεια οδήγησης ????
Έστω και άν έχεις δώσει εξετάσεις επιτυχώς????
Χωρίς τα κατάλληλα έγγραφα ποτέ δεν κυκλοφορούμε...

gregpktm
08/04/2007, 03:26
Τοτε να κυκλοφορουμε με μια πανοπλια μηπως και χτυπησουμε σε κανεναν τοιχο... :wacko:

Τελος παντων. Εγω καποιες ερωτησεις εκανα, αφου εμαθα αυτα που ηθελα, I'm out of here. Τα φιλοσοφικα δε μ'αρεσουν οποτε, ciao!

Xrider
09/04/2007, 13:53
που οδηγουσα και εγω χωρις διπλωμα (ειχα αυτο για τα 50κκ)και χωρις κρανος,με ειχαν τσιμπησει 3 φορες.
1.Οταν με σταματησαν και ειδαν οτι το διπλωμα μου δεν εκανε για τα κκ που οδηγουσα με ρωτησαν γιατι δεν εχω διπλωμα και ειπα μια δικαιολογια της πουτσας του στυλ οτι σε 10 μερες θα εδινα εξετασεις :D ..ο τροχαιος σημειωσε τα στοιχεια μου σε ενα χαρτακι και μου ειπε οτι απλα γραφουν τα ονοματα οσων σταματανε και με αφησε να φυγω...3 χρονια μετα μου ηρθε χαρτι για δικαστηριο στην Κρητη.:sick:
2.Σε μπλοκο στο Ν.Ηρακλειο παλι με σταματησαν και ο τροχαιος που τον ευχαριστω μου εκοψε κληση μονο για κρανος.
3.Για τον ιδιο λογω χωρις διπλωμα και κρανος στην Κρητη παλι και μου πηρανε την μηχανη στην τροχαια και εφαγα μια σουπερ κληση γιατι ρωτησα τον τροχαιο γιατι με σταματησε και ο τροχαιος εγιναε θηρεος και μου εγραψε μια λιστα για "ψωνια" φωρτομενη και με επικνδυνη οδηγηση,υπερβολικη ταχυτητα,παρανομη προσπεραση κ.α
Εγω το μονο που ειχα προσπερασει ηταν το περιπολικο που ηταν παρκαρισμενο...ολα τα αλλα ηταν για να μου σπασουν τον τσαμπουκα επειδη ρωτησα γιατι με σταματησαν..
Το αποτελεσμα ειναι οτι αν εχεις κανει μαλακια...φατην και μην ρωτας!

Το μυστηριο>
Οσο δεν ειχα διπλωμα αναμεσα σε 1000 μηχανες εμενα θα σταματαγαν...απ-οταν το εβγαλα..δεν με σταματαει κανεις..:confused:

GIXXERAKIAS
10/04/2007, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregpktm
Θα φοραγε κανεις κρανος για να παει απο τη μια γωνια ενος οικοδομικου τετραγωνου μεχρι την αλλη? Αντε, να σου βαλω 2 οικ. τετρ. κιολας. Επειδη η δουλεια μου ειναι τετοια που ειμαι ολη μερα με το μηχανακι,το κρανος εχει γινει ενα με το κεφαλι μου,παλιοτερα με ενοχλουσε αρκετα,(θα χαλασει το μαλλι:p )ελυσα αυτο το προβλημα με το να τα κοψω πολυ κοντα(τα μαλλια:D ),με εσφιγγε δεν μπορουσα να το φοραω καθολου!Πλεον το εχω συνηθισει τοσο πολυ που μερικες φορες πιανω τον εαυτο μου και μπαινω μεσα σε τραπεζες με το κρανος(εγκληματικο,θα μας δεσουν καμμια μερα:eyepop: )και με κοιταζουν ολοι περιεργα και χεσμενα:rotflmao: :rotflmao:

Στο θεμα μας τωρα!Ναι εγω το φοραω και για 10 μετρα γιατι το εχω συνηθισει και δεν μπορω χωρις το κρανος,εχουνε δει πολλα τα ματια μου και μπορω να πω οτι μου εβαλαν μυαλο!Δουλευω με το σκουτερ πειραια και πηγαινω σε τραπεζες,δικηγορους,υπουργεια κτλ ολα μα ολα τα μερη που πηγαινω ειναι σε αποσταση 50-100μ (πολλες φορες παω με τα ποδια αμα βαριεμαι να καβαλαω πεζοδρομια για να το παρκαρω) και παντα ομως οταν βγαινω απο μια τραπεζα για να παω στην αλλη φοραω το κρανος,σου συνιστω να κανεις το ιδιο και οπως το συνιστω σε ολους!Δεν σου λεω οτι αυτο ΘΑ σε σωσει σιγουρα απο μια στραβη(ευχομαι ποτε να μην το παθεις)αλλα καλο ειναι να μην προκαλουμε την τυχη μας,γιατι οταν οδηγουμε χωρις κρανος,την προκαλουμε!!:beer: :wave2:

fantacid
10/04/2007, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Τα δικαστηρια για διπλωμα πλεον δεν κανουν 2 χρονια να ερθουν.Διοτι παραγραφηκανε χιλιαδες πλημεληματα γιαυτο το λογο.

:dizzy:

δλδ δε προλαβαινω να παω στρατο κ με τα να κανονισω τη χαρτουρα?

παλιοτερα ενα δικαστηριο εκανε 4 χρονια να ερθει.

τωρα ποσο πεφτει λες???


μπορω να παρω αναβολη δικαστηριου για καποιον λογο?


:confused: