PDA

View Full Version : Το ξέσπασμα του Melandri



nektarios73
07/04/2007, 13:33
Το ξέσπασμα του Melandri

Εξαλλος είναι ο Μarco Melandri από την συμπεριφορά των ανθρώπων της Honda. Η παραμονή του στο Team Gresini οφείλεται στις υποσχέσεις και τις διαβεβαιώσεις που πήρε από τους Ιάπωνες ότι θα έχει στη διάθεσή του RC212V παρόμοια με αυτές των εργοστασιακών Hayden - Pedrosa. Αυτός ήταν και ο λόγος για τον οποίο προτίμησε να κλείσει την πόρτα στη δελεαστική πρόταση που του έκανε η Ducati.

Στους πρώτους αγώνες σε Κατάρ και Ισπανία, οι εμφανίσεις του ήταν απογοητευτικές. 5ος στο Loseil, μόλις 8ος στη Jerez, αλλιώς τα περίμενε φέτος και αλλιώς του ήρθαν του Ιταλού που πριν την αρχή της σεζόν, σε μια συζήτηση που είχαμε μαζί του, μας έλεγε ότι στόχος του φέτος είναι η σταθερότητα και η διάρκεια στην απόδοσή του ώστε να μπορέσει να παλέψει για το πρωτάθλημα...

Τώρα, μετά από τους δυο πρώτους αγώνες της χρονιάς, ο 24χρονος αναβάτης έχει μείνει αρκετά πίσω στη βαθμολογία, το σημαντικότερο όμως είναι ότι έχει χάσει την ψυχραιμία του.

Είναι έξαλλος με την συμπεριφορά των ανθρώπων του HRC και δεν διστάζει να εξαπολύσει την επίθεσή του μέσω του ημερολογίου του που υπάρχει στην προσωπική του ιστοσελίδα.

Ας δούμε τι έγραψε μετά τον αγώνα της Χερέθ...

"Eίμαι πολύ απογοητευμένος και εκνευρισμένος γιατί για ακόμα μια φορά ξόδεψα έναν αγώνα έχοντας στο μυαλό μου μόνο τον τερματισμό και όχι τη νίκη. Ολο το χειμώνα μου έλεγαν ότι θα είχα εργοστασιακή μοτοσικλέτα παρόμοια με αυτές των Hayden - Pedrosa, αλλά η πραγματικότητα είναι ότι ακόμα αντιμετωπίζω τα ίδια προβλήματα που είχα από τις πρώτες δοκιμές που έκανα. Η ομάδα μου έχει κάνει ό,τι μπορεί, αλλά δυστυχώς κάποιες μετατροπές πρέπει να γίνουν από κάποιον που βρίσκεται ψηλότερα. Με ενοχλεί που κάποιοι νομίζουν ότι είμαι πνευματικά εύθραυστος... Στη Χερέθ έδωσα τον καλύτερό μου εαυτό και πήρα πολλά ρίσκα, αλλά το αργό και δυνατό φρενάρισμα στις στροφές κατάστρεψε το μπροστινό λάστιχο και ο αγώνας μου τελείωσε μόλις στον 3ο γύρο. Το να ψάξω να δω που και γιατί παρουσιάστηκαν τα προβλήματα δεν με ενδιαφέρει. Αυτό που θέλω είναι μια ριζική αλλαγή στο μπροστινό σύστημα. Σε αγώνες μοτοσικλετών τρέχω, όχι ποδηλάτων. Αν η μοτοσικλέτα ή τα λάστιχα δεν δουλεύουν, δεν μπορώ να τα κάνω εγώ να πάνε καλύτερα. Αναρωτήθηκε ποτέ κανείς γιατί η Yamaha άρχισε να νικάει από τη στιγμή που πήρε τον Valentino (Rossi); Ισως γιατί συνειδητοποίησαν ότι ξόδεψαν πολλά χρήματα πάνω του και γι` αυτό θα πρέπει να κάνουν ό,τι τους ζητήσει. Αλλιώς δεν θα είχε κανένα νόημα μια τέτοια επένδυση". (από motogp.gr)


αυτό το τελευταίο πολύ μου άρεσε, συγκρίνει τον εαυτό του με τον ROSSI τρομάρα του...

el_hymador
10/04/2007, 10:01
Η αληθεια ειναι πως το HRC ειναι η πλεον ''Μασονικη'' ομαδα στα gp.
Σαν να τα λεει καλα ο Melandri μου φαινεται...πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως εξυπηρετει το να τρεχει ενας αγωνιζομενος της ομαδας με υποδεεστερη μοτοσυκλετα..:confused: και ο Melandri δεν ειναι τυχαιος αναβατης....κλασεις ανωτερος απο τον Hayden , εμπειρος πλεον και με πολλες δνατοτητες.

Δεν νομιζω οτι συγκρινει τον εαυτο του με τον Rossi...απλα αναφερει την Yamaha σαν παραδειγμα για το πως δουλευουν σε οτι αφορα το στησιμο των μοτοσυκλετων.

idi
10/04/2007, 10:09
O Melandri ειναι Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ αναβατης της ΗΟΝDA κατα τη γνωμη μου μου και εχει δικιο να φωναζει......

εχει κανει αντρικιες νικες στα ισα τα δυο τελευταια χρονια χωρις να εχει ποτε το κορυφαιο μηχανακι της φιρμας....

για μενα ειναι ο μονος που μπορει να παιξει με τον Rossi μονομαχια, μετα τον Gibernaou....

Go Marco!!!!!!!!!!!:wave2: :wave2: :wave2:

dirtbird
10/04/2007, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
O Melandri ειναι Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ αναβατης της ΗΟΝDA κατα τη γνωμη μου μου και εχει δικιο να φωναζει......

εχει κανει αντρικιες νικες στα ισα τα δυο τελευταια χρονια χωρις να εχει ποτε το κορυφαιο μηχανακι της φιρμας....

για μενα ειναι ο μονος που μπορει να παιξει με τον Rossi μονομαχια, μετα τον Gibernaou....

Go Marco!!!!!!!!!!!:wave2: :wave2: :wave2:

+1 (εκτός από τον Gib ο οποίος τελικά υστέρησε όχι σε ταχύτητα αλλά σε ψυχισμό - όχι ότι είναι εύκολο)

Και μη ξεχνάμε ότι ο Mel έχει κεράσει αρκετά τσαγάκια το Rossi από όταν ήταν πιτσιρικάδες....

sapila racing
10/04/2007, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

Και μη ξεχνάμε ότι ο Mel έχει κεράσει αρκετά τσαγάκια το Rossi από όταν ήταν πιτσιρικάδες....

Αυτό δεν εγινε ποτέ. :nono:
Ποτέ δεν έτρεξαν στην ίδια κατηγορία πριν φτάσει ο Melandri στα MotoGP!

sapila racing
10/04/2007, 10:40
Μετα απο αυτές τις δηλώσεις πάντως, δεν τον βλέπω τον Marco να ξανακαβαλάει Honda....

FZMAN
10/04/2007, 20:16
Μήπως το 2008 τον πάρει η YAMAHA σαν δεύτερο οδηγό μαζί με τον VALE; Έτσι απλά ρωτάω.:winka:

H.A.Balafoutre
11/04/2007, 01:22
Αυτό το ξέσπασμα του πανάξιου Melandri ξεκινάει από το παγκόσμιο του 2005. Όταν ο γιατρός ξέσκισε τα πάντα σε μια μηχανή που δεν πήγαινε και το HRC τερμάτισε 3ο παρακαλώ, πίσω από τους πανάξιους Melandri-Gibernau.

Και μετά φταίω εγώ που λέω αλήθειες για τα εμετοχόνδα. Όσα δεν φτάνει η αλεπου τα κάνει κρεμαστάρια......έφτασε το πλήρωμα του χρόνου.

zubitos
12/04/2007, 02:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Η αληθεια ειναι πως το HRC ειναι η πλεον ''Μασονικη'' ομαδα στα gp.
Σαν να τα λεει καλα ο Melandri μου φαινεται...πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως εξυπηρετει το να τρεχει ενας αγωνιζομενος της ομαδας με υποδεεστερη μοτοσυκλετα..:confused: και ο Melandri δεν ειναι τυχαιος αναβατης....κλασεις ανωτερος απο τον Hayden , εμπειρος πλεον και με πολλες δνατοτητες.

Δεν νομιζω οτι συγκρινει τον εαυτο του με τον Rossi...απλα αναφερει την Yamaha σαν παραδειγμα για το πως δουλευουν σε οτι αφορα το στησιμο των μοτοσυκλετων.

+1000

xampos
14/04/2007, 22:50
ποτε εχει μοτοτζιπια ξανα ???:confused:

H.A.Balafoutre
14/04/2007, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bandit-akos
ποτε εχει μοτοτζιπια ξανα ???:confused:

Λοιπόν σήμερα Κυριακή 15/4/2007 έχει τα εξής:

1) WorldSuperBike Valencia, Eurosport στις 13:00

2) Formula1 Bahrein, Alpha στις 14:15.

MotoGp την άλλη εβδομάδα.

Brolas
15/04/2007, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre


MotoGp την άλλη εβδομάδα. Την άλλη εβδομάδα???:bawl: :bawl: :bawl: Δεν γ@μιέται....Θα πάω έκθεση:a25: :a30: :a25: :a30: :a25: :a30: :a25:

H.A.Balafoutre
15/04/2007, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Brolas
Την άλλη εβδομάδα???:bawl: :bawl: :bawl: Δεν γ@μιέται....Θα πάω έκθεση:a25: :a30: :a25: :a30: :a25: :a30: :a25:


Πάντως και το World SBK ήταν εντυπωσιακό. Πραγματικά εντυπωσιακό. Μην τρελενόμαστε τόσο μόνο με τα MotoGp. Αν δεις αγώνα και με τα πουσαρισμένα μοτόρια που ο καθής μπορεί να αγοράσει από την γειτονιά του κι όχι τα πρωτότυπα των MotoGp, θα πάθεις πλάκα.

ALEXPS
16/04/2007, 09:59
Αν διαβασετε την αυτοβιοραφια του Rossi θα καταλαβετε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ στον τροπο λειτουργιας και σκεψης της HONDA!!