PDA

View Full Version : NeoΣ ΟΔΗΓΟΣ!!!!!!!!!!



thomas-salonika
07/04/2007, 15:48
kalispera paidia! eimai o thomas apo 8essaloniki 20 etwn kai odigw amaksi ton teleuteo xrono.. exw mazepsei ta lefta gia to diploma kai goustarw poli asxima na vgalw to diploma tis mhxanis! grafw se auto to forum giati goustarw poli ti cbf 250 an kai den kserw mporw na parw 250 sta 20? stin arxi skeftomoun gia cbr alla mono kala logia den akouw.. vasika den 8a to krupsw alla fovame giati eimai odhgos kai vlepw ka8e mera poso mlkes odhgoi uparxoun kai den prosexoun tis mhxanes kai deuterwn ti pisteuete oti 8a eprepe na parw gia na min kindineuw san neos odigos alla na vgalw to pswnio mou na to xarw kai na ma8w!!? euxaristw (episis simferei na parw metaxeirismeni? emena den mou paei kai poli)

xampos
07/04/2007, 17:39
γεια σου φιλε Θωμα.

εγω λεω να παρεις το cbfaki to 250 μιας και τωρα μπηκες στο νοημα της μηχανης :winka:

και δεν γουσταρεις και τοσο τα γκαζια και καινουργιο θα ειναι (και δεν θα εχεις τρεξιματα με μαστορες) και δεν θα εχεις και προβλημα με το διπλομα σου :winka:

οτι και να παρεις παντως θα βγαλεις καλα γουστα :beer: :beer:

:wave2:

blackbusa
07/04/2007, 18:27
Σαν νεος οδηγος που εισαι οπως λες,να ξερεις οτι κανενα μηχανακι δεν σου παρεχει περισσοτερη ασφαλεια απο καποιο αλλο.ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ θα ειναι η ασφαλεια σου.Παρε οποιο μηχανακι γουσταρης (τα 250cc για αρχη καλα μου φαινονται) και τα ματια σου 14 και προσεχτικα οσπου να υο μαθεις.Να μαθεις να το σεβεσε ωστε να σε σεβετε και αυτο και ποτε μα ποτε να μην ΥΠΕΡΕΚΤΗΜΑΣ τις δυνατοτητες σου.
Αυτα και καλες βολτες
:sun: :sun: :sun:

johnpan
07/04/2007, 19:40
Καλωσήλθες φίλε,

υπάρχουν πολλά που μπορείς να μάθεις σα νέος από τα φόρουμς. Διάβαζε όσα περισσότερα μπορείς και παίρνε όλες τις γνώμες. Περιπλανήσου σε παλαιότερες συζητήσεις για νέους οδηγούς, όλα τα "τότε" ισχύουν και τώρα.

Το cbf για την περίπτωσή σου είναι καλό. Μπορεί να σε βάλει στη φιλοσοφία της οδήγησης street αρκεί να προχωράς ένα βήμα τη φορά και να εξασκείσαι χωρίς να πιέζεις.

Εναλλακτικά μπορείς να ξεκινήσεις με κάποιο μικρό ψευδοεντουράκι, αλλά δυστυχώς δεν βγαίνει κάτι σε καινούριο. Δες και το tricker της yamaha, ιδανικό play bike για την ηλικία σου. Ψάξε στο youtube για βιντεάκια να γουστάρεις!

Οτι και να πάρεις να το σέβεσαι ΠΑΝΤΑ, όχι μόνο τον πρώτο μήνα γιατί όταν φεύγει ο σεβασμός ο κίνδυνος έρχεται καλπάζοντας...

Πάντα όρθιος
:beer: :beer: :beer:

Mafiozos
07/04/2007, 20:00
Αν σου αρεσει το cbf 250 αυτο να παρεις.Η μηχανη που θα καβαλας πρεπει να και σου αρεσει.Για αρχη ειναι πολυ καλα τα 250 κυβικα αλλα πιστευω πως οτι και να επερνες σε λογικα πλαισια μηλαω οχι κανα 1000 θα το μαθενες αφου γουσταρεις τις μηχανες γενικα.Για παραδηγμα εγω ξεκινησα και εχω ακομα ενα gs 500 f suzuki.Αυτο που μου ελεγαν ολοι ειναι να μην το παρακανω και οντως ετσι ειναι.Πρωτα απ`ολα να ξερεις οτι θα αποκτησεις το δικο σου στιλ οδηγησης και καθε φορα που θα την οδηγας θα βλεπεις κατι καινουργιο.Ο δρομος και η μηχανη δεν ειναι βιβλιο που θα κατσεις να διαβασεις και να μαθεις παντα κατι καινουργιο θα σου τυχει.Παντα να σεβεσε τον εαυτο σου για να μπορεις να σεβεσε και τους αλλους.Καλη αρχη οτι και να παρεις και παντα να ακους συμβουλες απο πιο εμπειρους.Στην πραξει θα κρινεις αν σου τεριαζουν αυτες οι συμβουλες η οχι.ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ.

johnpan
07/04/2007, 20:27
ΕΠΙΣΗΣ

ΜΗΝ οδηγήσεις ΠΟΤΕ και για ΚΑΝΕΝΑ λόγο ούτε ένα μέτρο χωρίς ΚΡΑΝΟΣ. Ούτε στην αρχή ούτε όταν γίνεις πολύ έμπειρος ούτε για μέχρι το περίπτερο, Π-Ο-Τ-Ε. Μάθε το κράνος σαν κάτι απαραίτητο για να πάρει μπρος η μηχανή. :wave2:

Και για τον υπόλοιπο εξοπλισμό, υπολόγισε τα ΕΛΑΧΙΣΤΑ (το τονίζω για να μην παρεξηγηθώ) κόστη:

90 Ε για μποτάκι μηχανόβιο καθημερινής χρήσης με προστασίες στους αστραγαλους τουλάχιστο
150 Ε για ένα κράνος (ναι, υπάρχουν και καλά κράνη με τόσα λεφτά)
150 Ε για ένα τζάκετ κορντούρα (πιο ζεστό, πιο αδιάβροχο, πιο άνετο από δέρμα)
80 Ε για γάντια
30 Ε για έναν καλό αδιάβροχο λαιμό που στο κρύο θα κάνει τη διαφορά αν θα οδηγείς και το χειμώνα

Σύνολο 500 όπως σου προείπαν στο chat

και για εκδρομές είναι καλό να έχεις και ένα παντελόνι με προστασία τουλάχιστο στα γόνατα, όχι από το κρύο, μιλάω για επιγονατίδες. Λογικά με καμια 140άρα Ε θα βρεις σε κορντούρα.

αυτά
:beer:

Υ.Γ. Οι τιμές είναι ενδεικτικές. Μπορεί να δώσεις και λιγότερα χωρίς να σημαίνει απαραίτητα ότι δεν θα είναι καλά. Οσο το ψάχνεις, θα αποκτάς άποψη. Υπάρχει μια τάση να θέλουμε να δίνουμε πολλά λεφτά για να παίρνουμε κάτι καλύτερο υποτείθεται για την προστασία μας, όμως δεν είναι πάντα έτσι, με λίγο ψάξιμο θα βρεις καλές τιμές.

Fireball400
07/04/2007, 21:11
Για μεταχειρισμένο cbf δεν ξέρω τι παίζει,αλλά λογικά θα είναι σε αρκετά καλή κατάσταση αυτά.Πάντα πηγαίνεις στον μηχανικό σου με την υποψήφια να δεις αν θα την εγκρίνει,και βλέποντας πράττεις...:wave2:

johnpan
07/04/2007, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fireball400
Για μεταχειρισμένο cbf δεν ξέρω τι παίζει,αλλά λογικά θα είναι σε αρκετά καλή κατάσταση αυτά.Πάντα πηγαίνεις στον μηχανικό σου με την υποψήφια να δεις αν θα την εγκρίνει,και βλέποντας πράττεις...:wave2:

Μην πάρεις πάντως μεταχ. 2004 γιατί ήταν η πρώτη γενιά και είχαν ψιλοπροβληματάκια. Καλύτερα 2006 άντε 05

xampos
07/04/2007, 21:25
εγω εχω βρει ενα cbf 250 καινουργιο με 500 χιλιομετρα απο κοπελα :) και το δινει 3200 νομιζω .

δεν ειμαι σιγουρος.

αν θες να το ψαξεις στειλε ενα πμ

:wave2:

gerodim
08/04/2007, 09:42
Ψάξε για cbf 250 μεταχειρισμένο... μπορείς να βρείς πολλά με κάτω απο 3 χιλιάρικα και κάτω από 6-7 χιλ. χλμ... Επίσης καλύτερα αν βρεις να πάρεις το 06. Μπορεί να σου κοστίσει κάτι τις παραπάνω αλλά αξίζει...

thomas-salonika
10/04/2007, 04:37
prwta ap'ola xronia polla!!!! vlepw kati sizitiseis gia cbf 250 kai cbr 125. ti einai kalitero? :confused: egw diladi pou eimai 20 kai omologoumenos asxetos apo mhxanes ti mporw na parw alla se kanonikh motosikleta? episis opws epeidi eipa eimai asxetos :wacko: apo auta pou mporw na vrw kapies vasikes plhrofories gia thn domh ths mhxanhs kai kai ta vasika toulaxiston pou prepei na kserw? giati diavazw to forum alla duskola akolou8w kai to periergo einai oti sxedon oloi exoun diaforetikh apopsh gia ola:sick: h cbr mou aresei ekswterika alla 125cc nomizw oti einai para poli liga.... den exei kapia allh etairia paromies protasis alla se motosikletes oxi papakia kai vlakies? 8a ksekinisw diadikasies diplwmatos meta to pasxa mallon poso vgenei? kai paizei na to exw prin to kalokairi? sorry gia tis polles erwthseis alla allios den ma8eneis! :smilea: auta! euxaristw kai me to kalo na mas er8ei kai to kalokairaki kai me ena kalo mhxanaki (kai ena kalo gomenaki apo piso! ;) !

thomas-salonika
10/04/2007, 04:45
a! kai kalo 8a htan na uparxei ena forum pou na apeu8inete se nea paidia pou exoun psonio me thn mhxanh kai 8eloun na ma8oun pragmata apo megaliterous kai empirous:smokin: gia to pws na profilasoun thn tsepi tous alla kai thn zwh tou! egw den leei na to kanw giati eimai enas apo autous:uplate: ... geiaaaa:wave2:

johnpan
10/04/2007, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από thomas-salonika

πρώτα απόλα χρονια πολλά!!!! βλέπω κάτι συζητήσεις για cbf 250 και cbr 125. τι είναι καλύτερο? εγώ δηλαδή που είμαι 20 και ομολογουμένως άσχετος από μηχανές τι μπορώ να πάρω αλλα σε κανονική μοτοσικλέτα? επίσης όπως επειδή είπα είμαι άσχετος από αυτά που μπορώ να βρω κάποιες βασικές πληροφορίες για την δομή της μηχανής και και τα βασικά τουλάχιστον που πρέπει να ξέρω? γιατί διαβάζω το forum αλλα δύσκολα ακολουθώ και το περίεργο είναι ότι σχεδόν όλοι έχουν διαφορετική άποψη για όλα η cbr μου αρέσει εξωτερικά αλλα 125cc νομίζω ότι είναι παρα πολύ λίγα.... δεν έχει κάποια άλλη εταιρία παρόμοιες πρότασης αλλα σε μοτοσικλέτες όχι παπάκια και βλακείες? θα ξεκινήσω διαδικασίες διπλώματος μετά το πάσχα μάλλον ποσο βγαίνει? και παίζει να το έχω πριν το καλοκαίρι? sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλα αλλιώς δεν μαθαίνεις! αυτά! ευχαριστώ και με το καλο να μας έρθει και το καλοκαιράκι και με ένα καλο μηχανάκι (και ένα καλο γκομενάκι από πίσω!


Α! και καλο θα ήταν να υπάρχει ένα forum που να απευθύνεται σε νέα παιδιά που έχουν ψώνιο με την μηχανή και θέλουν να μάθουν πράγματα από μεγαλύτερους και έμπειρους για το πως να προφυλάσσουν την τσέπη τους αλλα και την ζωή του! εγώ δεν λέει να το κάνω γιατί είμαι ένας από αυτούς.. Γεια!!


Φίλε μου γράφε ελληνικά αν θες να διαβαστεί από περισσότερους το ποστ σου, γιατί πολλοί απλά τα προσπερνάνε τα greeklish.

xampos
10/04/2007, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από thomas-salonika
prwta ap'ola xronia polla!!!! vlepw kati sizitiseis gia cbf 250 kai cbr 125. ti einai kalitero? :confused: egw diladi pou eimai 20 kai omologoumenos asxetos apo mhxanes ti mporw na parw alla se kanonikh motosikleta? episis opws epeidi eipa eimai asxetos :wacko: apo auta pou mporw na vrw kapies vasikes plhrofories gia thn domh ths mhxanhs kai kai ta vasika toulaxiston pou prepei na kserw? giati diavazw to forum alla duskola akolou8w kai to periergo einai oti sxedon oloi exoun diaforetikh apopsh gia ola:sick: h cbr mou aresei ekswterika alla 125cc nomizw oti einai para poli liga.... den exei kapia allh etairia paromies protasis alla se motosikletes oxi papakia kai vlakies? 8a ksekinisw diadikasies diplwmatos meta to pasxa mallon poso vgenei? kai paizei na to exw prin to kalokairi? sorry gia tis polles erwthseis alla allios den ma8eneis! :smilea: auta! euxaristw kai me to kalo na mas er8ei kai to kalokairaki kai me ena kalo mhxanaki (kai ena kalo gomenaki apo piso! ;) !


κοιτα καλυτερα για το cbf 250 φιλε.οχι οτι το cbr δεν ειναι καλο. απλα θα το βαρεθεις γρηγορα (γνωμη μου)

το διπλωμα βγαινει περιπου 300 ευρω. το Α1 δεν θα βγαλεις ?? :confused:

για κανενα εντουρακι δεν σκεφταισε ?? κανα xr 250 ? η τιποτα παρομοιο .

τωρα αν εχεις γερο πορτοφολι δες και το rs 125 .(θα με κραξουν :lol: )

:wave2: :wave2:

vangelis 64
10/04/2007, 20:19
Καλώς ήρθες στην παρέα και με το καλό να πάρεις το μηχανάκι που σού αρέσει:beer: :beer:

Sotirios
11/04/2007, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από thomas-salonika
prwta ap'ola xronia polla!!!! vlepw kati sizitiseis gia cbf 250 kai cbr 125. ti einai kalitero? :confused: egw diladi pou eimai 20 kai omologoumenos asxetos apo mhxanes ti mporw na parw alla se kanonikh motosikleta? episis opws epeidi eipa eimai asxetos :wacko: apo auta pou mporw na vrw kapies vasikes plhrofories gia thn domh ths mhxanhs kai kai ta vasika toulaxiston pou prepei na kserw? giati diavazw to forum alla duskola akolou8w kai to periergo einai oti sxedon oloi exoun diaforetikh apopsh gia ola:sick: h cbr mou aresei ekswterika alla 125cc nomizw oti einai para poli liga.... den exei kapia allh etairia paromies protasis alla se motosikletes oxi papakia kai vlakies? 8a ksekinisw diadikasies diplwmatos meta to pasxa mallon poso vgenei? kai paizei na to exw prin to kalokairi? sorry gia tis polles erwthseis alla allios den ma8eneis! :smilea: auta! euxaristw kai me to kalo na mas er8ei kai to kalokairaki kai me ena kalo mhxanaki (kai ena kalo gomenaki apo piso! ;) !
Καλως μπήκες στο τρυπάκι των 2 τροχών φίλε

και εγώ είμαι πολύ πρόσφατος 25 χρονώ κατι μου εκανε κλικ στους 2 τροχους που λενε
Πήρα δίπλωμα σε ένα μήνα χωρίς λαδώματα και τέτοια, αυτά δεν παίζουν στη Σπάρτη οπου μένω, έκανα 8 περίπου μαθήματα, ο δάσκαλος είχε το cbf500. Το μόνο που μπορώ να πω πως αποκόμισα από τον Δάσκαλο είναι μια αίσθηση της μηχανής στις πολύ χαμηλές ταχύτητες εως 50 χλμ και σε στροφές χωρίς καθόλου κλιση με χαμηλη ταχύτητα, δηλαδή ελάχιστα πράματα. Πρώτη μηχανή cbf 600s abs, αν προσέχεις πάντα και ελέγχεις τοον εαυτό σου και τον καρπό σου δεν έχει πολύ μεγάλη σημασία αν θα αρχίσεις με 250 η 600, θα σου έλεγα όμως οχι 125 γιατι σχετικά σύντομα θα αρχίσεις να τρώγεσαι για κάτι για μεγαλύτερες βόλτες με λίγο περισότερο γκάζι.

αν πας στις τεχνικές στο moto.gr στο πως στρίβει θα δείς ενδιαφέροντα πράγματα τα οποία τώρα μπορεί να μην σου λένε τίποτα αλλά αν πας να τα δοκιμάσεις στο δρόμο θα σχηματιστεί ένα χαμόγελο στο στόμα σου όπως και εμένα.

π.χ. είχα το άγχος για το πως παίρνει κλισεις η μηχανή και πως στρίβει γενικότερα και διάβασα οτι βάζοντας δύναμη στα μαρσπιέ ή στο τιμόνι προς τα κάτω παίρνει κλίση το όχημα και στρίβει, δεν μπορείς να φανταστείς τι χαρά ένιωσα, αν μπορόυσε κάποιος να δέι την έκφρασή μου θα με περνούσε για χαζοχαρούμενο :lol: :lol:


και κάτι τελευταίο για να τελειώσω την πολυλογία μου, προσωπικά θα σου έλεγα μακριά από τα cbr για αρχή, πιστεύω πως η θέση οδήγησης είναι τέτοια που δεν βολεύει ένα πρωτάρη και τόσο.

να σαι καλά και πάντα όρθιος