PDA

View Full Version : προβληματισμός..βοήθεια?



Σελίδες : [1] 2

doria
09/04/2007, 15:06
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Εδω και καιρό(απο την ημερα που συμπληρωσα τα 21) σκέφτομαι να αγοράσω ενα gsxr1000 K4 limited.Δεν είχα ποτε ξανα street μηχανή,αλλα είναι και το μονο μοντέλο που μου αρέσει.
Η μόνη μου "απέτιση" απο το μηχανάκι είναι να είναι μαμά και να μην έχει χτυπίσει ή πέσει.
Τι θα πρέπει να προσέξω στις μηχανες που βλέπω?υπαρχουν κάπια "σιμάδια" που δηλώνουν οτι είναι εντάξει η μηχανή?δυστηχώς για μένα δεν γνωρίζω απολύτος τίποτα πέρα απο το να οδηγώ πάνω στο θέμα "μηχανές".Με τα αυτοκίνητα είναι πολύ πιο εύκολο να δεις αν έχει χτιπίσει άσχημα,βλέπε σιμάδια καλήμπρας.Δώστε μου τα φώτα σας σας παρακαλώ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ντόρια

xampos
09/04/2007, 16:53
χρονια πολλα

ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΥ (http://www.mybike.gr/index.php?act=tutorials&CODE=03&id=25)

για το τι πραγμα να προσεξεις στην επιλογη μεταχειρισμενης μοτο.

με προβληματιζει λιγο το οτι θα εχεις για πρωτη μηχανη μια 1000 που θα σου φανει αρκετα γρηγορη:rolleyes:


:wave2: :wave2: :wave2:

doria
09/04/2007, 16:58
να σου πω την αληθεια δεν με απασχολει το ποσο γρηγορο ειναι το συγκεκριμενο μηχανακι,το μόνο που με απασχολεί είναι οτι μου αρέσει σαν εμφάνιση,οπότε και 50cc να ήταν το ίδιο θα το ήθελα!Σε ευχαριστώ πολύ για το site αλλα δεν μου ανοίγει η σελίδα..αν μπορείς κάνε ένα copy-paste το κείμενο εδώ ή σε ένα e-mail.

xampos
09/04/2007, 17:27
Αν δεν πας με μηχανικο,θα πρεπει να ξερεις τι να κοιταξεις ωστε να μην αγορασεις φυκια για μεταξωτες κορδελες.

Ειδικα οι μαντραδες (καταστηματα) σου ταζουν λαγους με πετραχειλια και σκιζουν τα ιματια τους οτι το μηχανακι ειναι αστερι!!!

ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ

Το πρωτο πραγμα που θα τσεκαρεις ειναι η εξωτερικη εμφανιση.Ενα "αστερι" μηχανακι πρεπει να ειναι στην "τριχα",χωρις σημαδια και γρατσουνιες οι οποιες μπορει να υποδηλωνουν μια πτωση.
Οποτε,ελεγχουμε τα πρωτα σημεια τα οποια θα σημαδευτουν αν η μοτοσυκλετα εχει φαει μια πτωση,κι αυτα ειναι:
Φλας,γκριπ ή αντιβαρα τιμονιου,μανετες,μαρσπιε,πενταλ φρενου και λεβγες ταχυτητων,καπακι συμπλεκτη,εξατμισεις.(καποια ή και ολα,μπορει να εχουν αλλαχθει μετα απο καποια πτωση,αλλα ισως και οχι αν η ζημια τους ηταν μηδαμινη.Αν κοβει λοιπον το ματι σας θα καταλαβετε.)

ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ

Το πρωτο πραγμα που θα κανεις μετα ειναι να το βαλεις μπροστα να ακουσεις τον κινητηρα.(Περιεργοι μεταλλικοι θορυβοι και αρυθμιες του ρελαντι υποδηλωνουν φθορες και κακη κατασταση του κινητηρα)
Ενιοτε αφηνουμε το μηχανακι να ζεσταθει καλα,γιατι οταν ειναι κρυο δεν θα ακουσεις πολλα πραγματα.

Κανεις μια καλη βολτα ωστε να δουλεψουν τα παντα πανω του και να σηκωσει θερμοκρασια.
Αφου γινει αυτο τσεκαρεις παλι για θορυβους των κινητηρα.Κατα την βολτα που κανεις τσεκαρεις φρενα (αν πιανουν καλα),σασμαν (αν οι ταχυτητες κουμπωνουν σωστα και χωρις θορυβο (εκτος κι αν ειναι BMW tongue.gif ),τιμονι (αν ειναι ισιο) ,τροχους (για περιεργα κουνηματα ή αναπηδησεις),ευθυγραμμιση (αν το μηχανακι τραβαει δεξια η αριστερα).

Γυρνας στο καταστημα και σβηνεις την μοτοσυκλετα.

Βγαζεις την ταπα του λαδιου και παιρνεις λιγο λαδι με το δαχτυλο σου και το ελεγχεις για το παχος του και για το αν βλεπεις να γιαλιζει κατι μεσα του κοιτωντας το στο δυνατο φως (αν εχει ηλιο ας πουμε)
Αν δειτε κατι σαν χρυσοσκονη μεσα...θυμηθειτε...οτι λαμπει δεν ειναι χρυσος!!!Ειναι ρινισματα μεταλλου τα οποια μαρτυρουν εναν καταπονημενο και με φθορες κινητηρα.
Πολλες φορες οι καταστηματαρχες,οταν ξερουν οτι μια μοτοσυκλετα εχει φθορες,τους βαζουν χοντροτερα λαδια για να μειωσουν τους θορυβους και να την πατησει ο αγοραστης.Ο ελεγχος που μολις ομως ειπα,ειναι ενας σιγουρος τροπος να δειτε αν οντως ο κινητηρας ειναι ταλαιπωρημενος,γιατι ακομα και με χοντροτερα λαδια,οταν αυτα θα δουλεψουν θα παρασυρουν μαζι τους αυτα τα ρινισματα.
Σκυψτε και λιγο απο κατω να δειτε για τυχον διαροες λαδιου απο τον κινητηρα.
Επισης και η εξατμιση μαρτυρα σε τι κατασταση ειναι ο κινητηρας.Μια καρβουνιασμενη αποληξη εξατμισης δειχνει προβλημα.

Αν ολα ειναι καλα,προχωρατε στο επομενο σταδιο του ελενχου.

ΚΑΙΡΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΕΛΕΓΧΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ

Τα χιλιομετρα που γραφει...ειναι πραγματικα?Ισως το κυριοτερο ερωτημα καποιου που θελει να αγορασει μεταχειρισμενο.Και καλα να ειναι απο ιδιωτη...(αν και καποιοι τα "γυριζουν" τα χιλιομετρα) αλλα τα καταστηματα ειναι σιγουρο οτι θα γυρισουν τα χιλιομετρα αν ειναι πολλα.

Ετσι λοιπον παιρνουμε για παραδειγμα,οτι θελουμε να αγορασουμε μια μοτοσυκλετα 3ων ετων,η οποια "εχει" 10000χιλ.
Εμενα τα 10000χιλ μου φαινονται λιγα για μια τριων χρονων μοτοσυκλετα κι ετσι αρχιζω το ψαξιμο.


1)Δισκοπλακες...τι φθορα εχουν?.Αν εχουν δημιουργησει "νυχι" στην ακρη τους ή εχουν υπερβολικες χαρακιες,μονο 10000χιλ δεν εχει το μηχανακι!

2)Κοιταμε τα μαρσπιε του οδηγου.Τι φθορα εχουν?Αν ειναι λαστιχενια και λειπει πολυ υλικο απο πανω τους...μονο 10000χιλ δεν εχει το μηχανακι.

3)Αλυσογραναζα.Αν η αλυσιδα κανει "γωνιες" και τα δοντια του πισω γραναζιου ειναι μυτερα,μονο 10000χιλ δεν εχει το μηχανακι! (Οχι βεβαια οτι δεν μπορει να γινει ετσι η αλυσιδα και το γραναζι μεσα σε 10000 χιλ!Μπορει να γινει οταν εχει ελειπης συντηρηση ή και καθολου συντηρηση)Παντα οτι βλεπουμε το συσχετιζουμε και με τους αλλους ελενχους μας.

4)Αν η μοτοσυκλετα ειναι εντουροειδες-μοταρντ-ον οφ,συνηθως εχει καποιες "γλιστρες" για την αλυσιδα μεταδοσης της κινησης στον τροχο.Αυτες οι γλιστρες βρισκονται κοντα στο μπροστινο γραναζι,εκει που δενει το ψαλιδι με το πλαισιο.Συνηθως υπαρχει μια πλατια τοποθετημενη πανω στο ψαλιδι που σερνεται η αλυσιδα και καποια ή καποιες σε μορφη ραουλου (κυλινδρικες) πανω και κατω απο την αλυσιδα τοποθετημενες στο πλαισιο εκει που ενωνεται με το ψαλιδι.(Σκυψτε λιγο...θα τις δειτε)

Αν αυτες οι γλιστρες λοιπον εχουν βαθιες χαρακιες...μονο 10000 χιλ δεν εχει η μοτοσυκλετα!

5)Ελεγχος της εξατμισης για τυχον σκουριες ή και τρυπες απο σκουρια (ειδικα στο κατω μερος...ειπαμε...αν δεν σκυψεις αρκετα...δεν θα δεις τιποτα)

Συνεπως,αν κατα τον ελενχο διαπιστωθει πως καποια απο αυτα τα υλικα ειναι με σοβαρες φθορες,παει να πει πως η μοτοσυκλετα εχει πολυυυυ περισσοτερα χιλιομετρα στην πλατη της απ οσα λεει το κοντερ!!!

Αν ολα ομως ειναι καλα και αποδεκτα,συνεχιζουμε.

ΤΡΟΧΟΙ-ΡΟΥΛΕΜΑΝ-ΤΙΜΟΝΙ

Ελέγχουμε τις τσιμουχες του πιρουνιου για διαροες λαδιων.
Ελεγχουμε τις τσιμουχες των τροχων για διαροες γρασου.
Σηκωνουμε στο διπλο σταντ την μοτοσυκλετα(αν εχει...διαφορετικα ζηταμε βοηθεια απο καποιον φιλο που ειμαστε μαζι ή απο τον ιδιο τον καταστηματαρχη) και γυριζουμε με το χερι δυνατα τον μπροστινο και μετα τον πισινο τροχο,ωστε να ακουσουμε τυχον θορυβο απο τα ρουλεμαν του ή και να δουμε αν η ζαντα ειναι ισια και δεν κανει οχταρια (Οι ζαντες κοστιζουν αρκετα)
Αν η μοτοσυκλετα εχει τροχους με ακτινες,ελεγχουμε αν ολες οι ακτινες ειναι στην θεση τους και δεν ειναι καποιες στραβιες.
Επισης οταν η μοτοσυκλετα ειναι στο διπλο σταντ,πιεζει καποιος την ουρα της ωστε να σηκωθει ο εμπροσθιος τροχος στον αερα και μεις με πολυ απαλες κινησεις,κουναμε το τιμονι δεξια αριστερα,ενα τι απο την ευθεια του.
Αν νιωσουμε καποιο "σκαλωμα" στο σημειο που το τιμονι ειναι εντελως ευθεια,αυτο σημαινει οτι εχουν προβλημα τα ρουλεμαν του λαιμου.Το οποιο προβλημα το οικονομησαν απο τα πολλα χιλιομετρα,ή απο καμμια σαβουρδα.

ΦΡΕΝΑ

Ελεγχουμε επισης για διαροες του συστηματος των φρενων.Αν δουμε υγρασιες των σωληνων στις ενωσεις με δαγκανες και αντλιες,κατι συμβαινει.Επισης υγρασια απο υγρα φρενων μπορει να βγαινει και απο τα κυλινδρακια των δαγκανων αλλα δεν φαινεται ευκολα.Εκει πρεπει να τσεκαρουμε αν η μοτοσυκλετα φρεναρει κανονικα στην βολτα που θα κανουμε.Αν οχι παει να πει πως καποιο "λιπαντικο" εχει βρεξει τα τακακια και την δισκοπλακα και πιθανον ειναι DOT4 shock.gif (Eκτος πια κι αν τα τακακια εχουν πιασει μεταλλο ή η δισκοπλακα/ες εχουν γινει τσιγαροχαρτα.

ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ

Ελεγχουμε επισης τις αναρτησεις,κρατωντας την μοτοσυκλετα εντελως ορθια χωρις να ειμαστε πανω της και πιεζοντας τις αναρτησεις της εναλλαξ.

Αν δουμε γρηγορες επαναφορες και τραμπαλισμους παει να πει οτι οι αναρτησεις δεν εχουν πια αποσβεση,πραγμα που σημαινει πως χρηζουν αντικαταστασης /επισκευης.
Επισης μπορουμε να δουμε αν υπαρχουν λαδια στο εμβολο του αμορτισερ ή πανω στα καλαμια του πιρουνιου.

ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ

Τσεκαρουμε αν δουλευουν τα παντα και σωστα πανω στην μοτοσυκλετα.Φωτα φλας ΣΤΟΠ κορνα σινιαλο διακοπτες,ενδεικτικες λυχνιες ταμπλο και φυσικα σωστη λειτουργια του κινητηρα χωρις ρεταρισματα.

ΤΑΜΠΛΟ

Ελεγχουμε αν δουλευουν τα παντα πανω του.Κοντερ Στροφομετρο(αν υπαρχει) Βενζινομετρο(αν υπαρχει) θερμομετρο (αν υπαρχει)

Αν τα βρειτε λοιπον ολα ΟΚ ή σε μια ανεκτη κατασταση,προχωρατε στην αγορα της μοτοσυκλετας.
Αν καποια πραγματα πανω της δειτε πως οντως εχουν προβλημα και δεν ειναι σημαντικα,και χρηζουν αντικαταστασης,προσπαθειστε να κοψετε απο την τιμη πωλησης την αξια της αντικαταστασης τους.

Αν δειτε σοβαρες φθορες ...καλυτερα θα ειναι να κοιταξετε κατι αλλο.!!!

xampos
09/04/2007, 17:28
πηγη : mybike.gr απο τον ΑΛΧ

αψογο :a013: :a013: :a013:


:wave2:

doria
09/04/2007, 17:42
σε ευχαριστω πολυ,ηταν οντως πολυ χρησιμο το κειμενακι.Περαν του οτι φενεται με το ματι δεν ειχα ιδεα τι αλλο πρεπει να ελενξω(εκτος βεβαια το να το κανω βολτα).
Σε ενα μαντρα που ειχα παει ειχα δει ενα limited σε πολυ καλη κατασταση απο οσο μου χε πει κι ο μηχανικος μου,και του ζητησα αριθμο πλαισιου και δεν μου το εδωσε(δεν ηξερα που ειναι για να το γραψω μονη μου)γιατι ηθελα να τσεκαρω απο την suzuki αν ειναι οντως γνησιο limited και ο κυριος για δικους του λογους "δεν μπορουσε" να μου το δωσει.Με αποτελεσμα να μου μπουν ψιλοι και να κανω περα..δυστηχως οι μαντραδες οπως ειπες...μονο "αστερια" πουλανε!

vangelis 64
09/04/2007, 19:36
Εκτός από τα πολύ χρήσιμα που σού έδωσε ο bandit-akos,καλό θα είναι,όταν πάς για μεταχειρισμένο,να έχεις παρέα κάποιον που να ξέρει καλά.:wave2:

doria
09/04/2007, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Εκτός από τα πολύ χρήσιμα που σού έδωσε ο bandit-akos,καλό θα είναι,όταν πάς για μεταχειρισμένο,να έχεις παρέα κάποιον που να ξέρει καλά.:wave2:
αυτο που ειπες είναι υποκειμενικό,ακομα δεν έχω βρει κάποιον μηχανικο που να ξέρω οτι είναι "αστερι",ενας γνωστός μου συστησε ενα παλικάρι αλλα να σου πω την αληθεια δεν του χω και τυφλή εμπιστοσίνη,γι αυτο γράφτηκα κι εδώ να πάρω και καμια γνωμη παραπάνω

Λεωνίδας
09/04/2007, 19:45
sorry αλλά να ρωτήσω κάτι; έχεις άλλη μηχανή και θα πας στο 1000 τώρα ή είναι η πρώτη σου; :confused:
καλώς ήρθες στο moto.gr :wave2:

doria
09/04/2007, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
sorry αλλά να ρωτήσω κάτι; έχεις άλλη μηχανή και θα πας στο 1000 τώρα ή είναι η πρώτη σου; :confused:
καλώς ήρθες στο moto.gr :wave2:
το πρώτο μου μηχανακι ήταν ενα Ζ125 YAMAHA και τώρα μετα όριμη σκέψη μηνών κατέληξα στο 1000.δεν ειχα αλλο μηχανακι street ποτε οπως ειπα και στο πρωτο μου ποστ

Λεωνίδας
09/04/2007, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από doria
το πρώτο μου μηχανακι ήταν ενα Ζ125 YAMAHA και τώρα μετα όριμη σκέψη μηνών κατέληξα στο 1000.δεν ειχα αλλο μηχανακι street ποτε οπως ειπα και στο πρωτο μου ποστ δε μου ακούγεται και πολύ καλά αυτό αλλά ΟΚ... παρηγοριέμαι επειδή εσείς τα κοριτσάκια έχετε συνήθως λιγότερη φαγούρα στο δεξί καρπό :wave2:

doria
09/04/2007, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
δε μου ακούγεται και πολύ καλά αυτό αλλά ΟΚ... παρηγοριέμαι επειδή εσείς τα κοριτσάκια έχετε συνήθως λιγότερη φαγούρα στο δεξί καρπό :wave2:
δεν τιθεται θεμα φαγουρας αλλα θεμα ερωτα...μου αρεσει τρελα το συγκεκριμενο μηχανακι οπως ειναι ακριβως...ευελπιστω λοιπον οτι εχω το μυαλο μέσα στο κεφαλι παρολη την απειρια μου:winka:

Cpt. Haddock
09/04/2007, 20:02
Απο εμένα καλώς ήρθες και προσεκτικά (όσο κι αν δε θες, το γκάζι είναι γλυκό...). Συνιστάται απο όλους εδώ μέσα να πας σε σχολείο ασφαλούς οδήγησης (0-300, CSS κλπ)

:wave2: :wave2: :wave2:

για το μηχανάκι θα σου μιλήσουν άλλοι που το ξέρουν (εμένα ούτως ή άλλως δε μου λένε κάτι τα ss)

:beer:

Και να έχεις σωστό εξοπλισμό (όχι μόνο κράνος) :winka:

doria
09/04/2007, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από doria
δεν τιθεται θεμα φαγουρας αλλα θεμα ερωτα...μου αρεσει τρελα το συγκεκριμενο μηχανακι οπως ειναι ακριβως...ευελπιστω λοιπον οτι εχω το μυαλο μέσα στο κεφαλι παρολη την απειρια μου:winka: όντως ειναι γλυκό....εχεις δικιο...αλλα και παλι..κράνος,μπουφαν,γαντια,μποτες,παντελονι τα ειχα βασικη προυποθεση για να παρω μηχανακι

Akatanomastos
09/04/2007, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από doria
το πρώτο μου μηχανακι ήταν ενα Ζ125 YAMAHA και τώρα μετα όριμη σκέψη μηνών κατέληξα στο 1000.δεν ειχα αλλο μηχανακι street ποτε οπως ειπα και στο πρωτο μου ποστ


ama skeftosoun ligo akoma tha epairnes f16?:lol: :lol: :lol:


den thelo na fantasto ti tha ginotan an skeftopsoun anorima:D

vangelis 64
09/04/2007, 20:19
Ναι,το γκάζι είναι γλυκό αλλά,σ' αυτή την περίπτωση,πολύ....πάααααρα πολύ!

Ναι,η μοτοσυκλέτα είναι έρωτας αλλά όχι μόνο.Από 125 σε 1000 είναι κάπως....
22 χρονών και ώριμη σκέψη είναι,επίσης,κάπως...

Να προσέχεις πολύ και καλωσόρισες κι από μένα!:beer: :beer: :wave2:

doria
09/04/2007, 20:25
οταν λεω οριμη σκεψη ενοω οτι εβαλα το μυαλο μου κατω και ειπα οτι αν θελεις μηχανη θα βαλεις καπια ορια και υπο πολυ σοβαρες προυποθεσεις θα πηγενεις σαν ανθρωπος και πανω απο ολα θα σεβεσαι τον εαυτο σου και το μηχανακι(εχω ενα πολυ ασχημο παραδειγμα απο ελειψη σεβασμου)και αφου διαπιστωσα οτι ειμαι σε θεση να τηρισω ολα τα παραπανω αρχισα να ψαχνω για το συγκεκριμενο μηχανακι.Το μονο που με προβληματιζει ειναι μηπως μπουκωσει εντελος το μηχανακι...δεν ειναι στο αιμα μου οι κοφτες,και μονο με το ακουσμα τους λυπαμαι το μηχανακι.Ξερω πως δεν συνχωρει λάθη και ξερω πως δεν εχει καμια σχεση το 125 με το 1000...ευελπιστω οτι στην οδηγιση τους δεν εχουν μεγαλη διαφορα,πιστευω διαφορα εχουν στο ποσο ανοιγεις το γκάζι...κι εγω που με ξερω και ξερω τα ορια μου πιστευω οτι δεν θα τα ξεπερασω καθολου ευκολα...

Cpt. Haddock
09/04/2007, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από doria
...ευελπιστω οτι στην οδηγιση τους δεν εχουν μεγαλη διαφορα,πιστευω διαφορα εχουν στο ποσο ανοιγεις το γκάζι....

καλά μην ευελπιστείς και πολύ οτι δεν έχουν διαφορά :p


και σε ότι αφορά τα όρια... δυστυχώς έχουμε ΟΛΟΙ μας την τάση να τα "ψάχνουμε"

:wave2:

vangelis 64
09/04/2007, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από doria
..κι εγω που με ξερω και ξερω τα ορια μου πιστευω οτι δεν θα τα ξεπερασω καθολου ευκολα... [/B]

Μεγάλη κουβέντα!Σού το εύχομαι ολόψυχα.:wave2:

xampos
09/04/2007, 20:35
αν δεν ησουνα τοσο ερωτευμενη με το συκγεκριμενο θα σου ελλεγα να κοιταξεις κατι αλλο πιο μικρο και πιο ηρεμο.

τωρα.........

δεν ξερω..........

να σου πω.

εχεις καβαλησει αλλα διαφορα μηχανακια. ας πουμε ενα 600 στρεετ γυμνο η τιποτα τετοιο η κανα 400 αρι.

πιστεψε με θα σου φανει οτι εχεις το γκαζι της αρκουδας και οτι ειναι πολυ καλυτερο απο σενα .

το θεωρω λιγο υπερβολι το 1000 αρι με τα τοσααααα αλογα :rolleyes:

απο κει και περα αν σου εχει μπει στο μυαλο εμεις δεν μπορουμε να σε μεταπισουμε

:wave2: :wave2:

doria
09/04/2007, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
καλά μην ευελπιστείς και πολύ οτι δεν έχουν διαφορά :p


και σε ότι αφορά τα όρια... δυστυχώς έχουμε ΟΛΟΙ μας την τάση να τα "ψάχνουμε"

:wave2:
σαν επειροτεροι συγουρα ξερετε περησοτερα αλλα ευχομαι οταν θα αρχισω να ψαχνω τα ορια μου να μαι αρκετα εμπειρη...
εχω στο νου μου και τα μαθηματα του 0-300,εχω παρακολουθησει σαν θεατης 2 φορες ήδη ελπίζω στα επόμενα να συμετεχω κι ολας

doria
09/04/2007, 20:37
εχω πάρει βόλτα R1 05 με εξατμησεις ολοσωμες και power comander αλλα ενταξει ειχε διαφορα στα γκαζια με το 125 σαν να εχεις autobianci και να περνεις lambo αλλα δεν ανοιξα και πολυ λογο το οτι εβλεπα οτι δεν θα το χα..

zireous
09/04/2007, 20:44
Από 125 σε ss χιλιάρι...


Ρε δε θα μου σπάσετε εσείς τα νεύρα... :evil:




Πάρ' το κοπέλα μου, και στην αρχή (κάνα εξάμηνο λέω επειδή είμαι αισιόδοξος) πήγαινε με μισό γκάζι τουλάχιστον. Άμα δεν έχει πήξει το μάτι σου να συνηθίσει μερικά χρόνια σε ταχύτητες, θα είσαι επικίνδυνη καί για τους υπόλοιπους.


Βάλε σωστό εξοπλισμό, και πρώτα μάθε να το φρενάρεις, ή καλύτερα ακόμα βάλτο στο τρένο και πήγαινε για CSS στας Σέρρας κατευθείαν, πριν σε κλείσει κανένας μπάρμπας και σκυλομετανοιώσεις για την επιλογή σου.


Οι συνήθεις ύποπτοι αγοραστές τέτοιων μηχανακίων δεν ενδιαφέρονται καν για το άν είναι σωστοί οδηγοί, είναι απλά καυλόγκαζοι, άν ανήκεις στην ευγενή συνομοταξία καλή σου τύχη.
Θα σου χρειαστεί.

Άν όχι, ποτέ δε ξέρεις τι γίνεται.


Από την άλλη, άμα του κάνεις test ride για κάμποση ώρα μπορεί να πιαστείς ολόκληρη και να σου περάσει η λατρεία για τα ss απότομα. :lol:




Μερικά πράγματα που δέν θα διαβάσεις για τα ss συχνά σε περιοδικά:


Τα supersort δεν τα βλέπει κανένας στη κίνηση λόγω ύψους -και τα ζετάκια επίσης αλλά αυτά στρίβουν πιο εύκολα με λίγα.

Tα φρένα τους δέν έχουν ABS (συνήθως) και μόνο φιλικά δεν είναι σε συνδυασμό με τις κοντές αναρτήσεις τους -μπλοκάρουν για πλάκα, ειδικά άμα φρενάρεις απότομα από λανθασμένη συνήθεια.

Η θέση οδήγησης δεν είναι εύκολη υπόθεση, στη καλύτερη πιάνονται οι μηροί και οι κοιλιακοί (άμα καμπουριάζεις καί η πλάτη) σε έναν αγύμναστο αναβάτη, στη χειρότερη οι πήχες -πράγμα καί επικίνδυνο γιατί σημαίνει ότι βάζεις το βάρος στα χέρια, με άμεση συνέπεια ούτε το γκάζι να ελέγχεις σωστά ούτε τα κλιπόν.

Τα παραπάνω (είναι κι άλλα) σε συνδυασμό με λίγη εμπειρία στη κίνηση, μπορούν άνετα να κάνουν ακόμα και μια μακρινή βόλτα επώδυνη υπόθεση, ενώ η χρήση σε μεγαλουπόλεις -ειδικά άμα δε πολυσκανάρεις τη κίνηση-, έχει αυξημένη επικινδυνότητα.



Τότε γιατί εγώ οδηγάω ένα τέτοιο (ένα 750 όχι το χίλια);


Ντεν πολυσυχνάζω σε μεγαλουπόλεις, τα χιλιόμετρα που κάνω επιβάλλουν αραιά σέρβις και φτηνά αντ/κά με ελάχιστη κατανάλωση σε άδειους -ή ψιλοάδειους- δρόμους, και παρόλο που έχω ένα ψιλοκολληματάκι με τη ταχύτητα το ελέγχω -ειδικά στη κίνηση είμαι κότα.

Παρόλο που το πήρα για τουριστική χρήση (τρομάρα μου), κάθε μέρα με αυτό ροβολάω...

Και δεν είμαστε το ίδιο... Είσαι σε μειονεκτική θέση.



Άσε που εγώ τη προσέχω, τη φροντίζω, και τη κουρδίζω μεν τη μηχανή, αλλά δεν είμαι ερωτευμένος με δαύτη (ένα μάτσο πλαστικά και μέταλλα είναι), προτιμώ τις γυναίκες. :lol:



Κάνε ένα όσο μεγάλο σε διάρκεια test ride μπορείς, και μετά σκέψου και το πού θα χρησιμοποιείς αυτή τη μηχανή.
:wave2:

doria
09/04/2007, 20:54
θα συμφωνήσω μαζί σου σε όλα τα παραπάνω...σαν συνοδηγός έχω κάνει αρκετα ταξίδια και έχω καταπιαστεί...δεν αποσκοπώ να την χρησημοποιήσω σε ταξίδια ποτέ γιατι όσο καλή οδηγός και να γινω...φίλαγε τα ρούχα σου να χεις τα μισα..δεν νομιζω οτι με εμπιστευομαι να κανω ουτε 30χιλιομετρα μονοκοπανια...εχω μάθει να κάθομαι σε αναπαυτικο κάθησμα να ακουω μουσικουλα και να δροσίζομαι με τον κληματισμό...
όπως και με το Ζ έτσι και με αυτό το πρώτο πράγμα που θα κανω πριν βγω στην κίνηση είναι βόλτες να το μάθω,φρένα στριψιμο κτλ κτλ..αν δεν το χω δεν μπορω να το καβαλισω..το αγαπαω τοσο οσο κι αν ειναι ενα ματσο σιδερα με πλαστικα...
πες το τρελα πες το λαλακια...το θελω κι οσο απιστευτο και να φενεται,δεν θα ανοιξω το γκαζι παραπανω απο οσο το οριζω...ειμαι λιγακι φοβιτσιαρα σαν οδηγος και εντελως αναισθητη σαν συνοδηγος...λογικα θα επρεπε να συμβαινει το αντιθετο αλλα πιστευω να γινω μια συνηδητοποιημενη σωστη οδηγος.
Σημεισε οτι το θελω μονο για βολτα...κι οχι για συνεχη μετακινηση..μιας και η δουλεια μου ειναι 50 μετρα απο την κατοικια!
Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου

OrEsTiS82
10/04/2007, 01:27
Μηπως το ειχε κανενας φιλος σου και το ειδες και επηρεαστηκες με το συγκεκριμενο μηχανακι; (μην το λεμε και "μηχανακι"...μηχαναρα :) λοοολ!

doria
10/04/2007, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OrEsTiS82
Μηπως το ειχε κανενας φιλος σου και το ειδες και επηρεαστηκες με το συγκεκριμενο μηχανακι; (μην το λεμε και "μηχανακι"...μηχαναρα :) λοοολ!
To συγκεκριμένο δεν έχει τύχει να το δω ουτε στον δρόμο να κυκλοφωρεί.Το είχα δεί σε μια μάντρα στην Λ.Μαραθώνος το καλοκαίρι του 2004 και απο τότε σκάλωσα,μέχρη τότε δεν είχα τόση τρέλα.
Εν πάση περηπτώση βρε παιδιά,δεν λέω οτι εχετε αδικο,είμαι άπειρη ναι,αλλα οκ,εχω ξαναοδηγίσει μηχανή μεγάλου κυβισμού,με R1 05 έδωσα και εξετάσεις,το μονο πρόβλημα μου είναι οτι δεν ξέρω πως να κάνω την αγορά,τα "κουσούρια" που έχει ενα μηχανακι όπιος έχει σύνεση και θέληση πιστεύω τα μαθένει,δεν είναι δα και κινέζικα,ούτε εγω ειμαι καμια ξεκούδουνη ξανθιά,πιστευω οτι έχω μυαλό μέσα στο κεφάλι μου.
Το οτι δεν επέλεξα κάποιο μηχανάκι(για μενα ολα μηχανακια ειναι)ή μηχανή οπως θέλετε πεστε το μικρότερου κυβισμού δεν ειναι θέμα κόμπλεξ κατωτερότιτας αλλα θέμα αρεσκείας,πολύ απλα δεν μου αρέσει κάποιο αλλο,το να πάρω ένα μηχανακι που δεν μου αρέσει δεν έχει να λέει κάτι πιστεύω γιατι δεν πρόκεται να μπω στον κόπο ούτε να το μάθω,ούτε να το πάω και βόλτα.
Όπως και με το Ζ όταν εφτασε στα χέρια μου για ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα έκοβα κύκλους και στροφές μέσα σε μια αλλάνα 2 στρεμάτων για να το μάθω μιας και πέρα απο συμπλέκτη-ταχύτητα-φρένο-γκάζι δεν ήξερα ούτε πόσες ταχύτητες είχε το μηχανάκι,το τραγικό της υπόθεσης είναι οτι εγω σαν οδηγός δεν είδα πάνω απο 80-100 χιλιόμετρα σε αυτό το παπί!Πιστεύω με την ίδια αυτογνωσία και την ίδια λογική θα μάθω και αυτό,πιστεύω οτι δεν μπορεί να καταφερνω να οδηγώ επικαθήμενη νταλίκα και να μην καταφέρω μια μηχανή...με λίγη προσπάθεια και θέληση πιστευω όλα είναι δυνατα αρκεί να υπάρχει μυαλό μέσα στο κεφάλι.
Δεκτές όλες οι συμβουλές και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πραγματικά...αλλα δεν νομίζω οτι είναι δραματικά τα πράγματα του οτι δεν είχα ποτέ μικρότερου κυβισμού ss μηχανή..
αποψη μου παντα

fantacid
10/04/2007, 07:53
δλδ το 750 σε χαλαει πολυ?

ή πιστευεις οτι δε ανταποκρινεται στις αναγκες σου??

οχι οτι συνισταται κ το 750 για αρχη, αλλα οπως κ να το κανεις ειναι πιο χαλαρο απο το 1000.

α κ δεν εχει απολυτος καμια σχεση το ζετακι σου με το οποιοδηποτε ss περαν του οτι κ τα δυο εχουν 2 ροδες!!!

οτι κ να παρεις να εχεις πολλα ομορφα κ ασφαλη χλμ κ να θυμασε το μυαλο ΜΕΣΑ στο κεφαλι!!

:wave2: :wave2: :wave2:

doria
10/04/2007, 08:04
Ξέρω παρα πολυ καλα οτι δεν εχουν καμια σχέση μεταξι τους...ειναι 2 διαφορετικα μηχανακια...

Ναι με χαλαει το 750...οχι γιατι ειναι 750...και βεβαια δεν εχω καπιες αναγκες που περημενω να ικανοποιησει κανενα μηχανακι και δεν θα υπαρξει ποτε μηχανακι να μου ικανοποιει αναγκες...απλα το συγκεκριμενο μηχανακι που θελω..δυστηχως για μενα,δεν βγηκε σε αλλη εκδωση περαν του 1000,για όσους δεν έχουν καταλάβει πρόκεται για αυτό το συγκεκριμένο μηχανακι SUZUKI GSX-R 1000 K4 LIMITED EDITION το οπίο έχει χαρακτηριστικό τα ολόμαυρα fairing, την επιγραφη limited edition στην τιμονόπλακα και τις χρυσές ζάντες
http://www.carmo.hu/images/hmotorok/img_4304.jpg
που εδω στο Ελλάντα οι καλοί μαντράδες πείραν και έβαλαν πάνω μια yoshimura tri oval πείραξαν λιγάκι τα καυσιμα να δώσει κανα παραπάνω άλογο και να τα πουλησουν ακριβώτερα και το ονομασαν yoshimura limited edition ενω δεν βγήκε ποτέ με αυτην την ονομασία παρα ως απλο limited edition.

idi
10/04/2007, 09:03
η πρωτη σε ενα τετοιο μηχανακι πιανει 160 χλμ....

αμα λες οτι θα πηγαίνεις "σιγα".... εχεις σκεφτει οτι δε θα αλλάξεις ποτε ταχύτητα?

Γιατι δε κοιτας κατι που θα σε βολέψει καλύτερα?

doria
10/04/2007, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
η πρωτη σε ενα τετοιο μηχανακι πιανει 160 χλμ....

αμα λες οτι θα πηγαίνεις "σιγα".... εχεις σκεφτει οτι δε θα αλλάξεις ποτε ταχύτητα?

Γιατι δε κοιτας κατι που θα σε βολέψει καλύτερα?
συγνωμη δλδ θα πρεπει να πηγενω κοφτες για να πω οτι οδηγω ενα χιλιαρι σωστα?
το ενδεχομενο να πηγενω δλδ με 40-50 χιλιομετρα μεσα στην πόλη(εδω που μενω και σκοπευω να χρησιμοποιω το μηχανακι δεν μπορεις να πας παραπανω και αν πεις οτι θα πεταχτεις διπλα σε μια αλλη περιοχη εχεις ανεση να ανοιξεις)παει να πει οτι δεν θα αλλαζω ταχυτητα?

Το οτι θα μου παρει πολυ παραπανω να το μαθω σαν μηχανακι το δεχομαι...το οτι δεν ειναι ευκολο και αυτο το δεχομαι αλλα οχι και ακατορθοτο..εξαλου οπως εχω πει και παραπανω,αν δεν μου αρεσε και το συγκεκριμενο μηχανακι-μηχανη δεν θα εκανα τον κοπο να κανω μια αγορα και να πεταξω 7000-9000 ευρω...

makis206
10/04/2007, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από doria
συγνωμη δλδ θα πρεπει να πηγενω κοφτες για να πω οτι οδηγω ενα χιλιαρι σωστα?
το ενδεχομενο να πηγενω δλδ με 40-50 χιλιομετρα μεσα στην πόλη(εδω που μενω και σκοπευω να χρησιμοποιω το μηχανακι δεν μπορεις να πας παραπανω και αν πεις οτι θα πεταχτεις διπλα σε μια αλλη περιοχη εχεις ανεση να ανοιξεις)παει να πει οτι δεν θα αλλαζω ταχυτητα?

Κι εγώ προσωπικά το βλέπω υπερβολικό να πας στο χιλιάρι.. σύμφωνοι ! Θα προσέχεις, θα βάλεις όλη σου την ωριμότητα στο δεξί σου χέρι και το μυαλό θα τό'χεις πάντα μέσα στο κεφάλι αλλά να έχεις και κάτι άλλο στο μυαλό σου πριν προχωρήσεις στην απόκτησή του.

Υπάρχουν πάρα πολλοί που έχουν περάσει αρκετά χρόνια με μοτοσυκλέτες μεσαίου κυβισμού έχοντας πειραματιστεί πάρα πολλές φορές ώστε να καταφέρουν να οδηγήσουν όσο πιο σωστά γίνεται εξαντλώντας σχεδόν τα όρια του μηχανακιού τους, στη σκέψη όμως της απόκτησης ενός τέτοιου μηχανακιού το σκέφτονται πολύ περισσότερο..

Δέχομαι οτι θέλεις αποκλειστικά αυτό το μηχανάκι, δέχομαι οτι θα κάνεις τα πάντα για να περάσεις πάνω του άπειρες ώρες απίστευτης ικανοποίησης, αλλά θα μ'άρεσε αν μέσα απ'αυτή τη συζήτηση καταφέρναμε να σε κάνουμε να το σκεφτείς ακόμα περισσότερο και να σου δώσουμε να καταλάβεις οτι μιλάμε για ένα απόλυτο μηχανάκι που δεν αστειεύεται καθόλου μ'αυτό που κρύβει κάτω απ'τα φαίρινγκ του !

Είσαι μικρή ακόμα, έχεις πολύ χρόνο δικό σου για να αφιερώσεις πρώτα σε ένα ήρεμο μηχανάκι που θα σου δώσει με πιο ομαλό τρόπο τις ιδιαίτερες ικανότητες που απαιτούνται για να οδηγήσεις σωστά και με απόλυτη ασφάλεια ένα σημερινό 1000άρι SS.

Καλώς ήρθες στην παρέα !

:beer: :wave2:

idi
10/04/2007, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από doria
συγνωμη δλδ θα πρεπει να πηγενω κοφτες για να πω οτι οδηγω ενα χιλιαρι σωστα?
το ενδεχομενο να πηγενω δλδ με 40-50 χιλιομετρα μεσα στην πόλη(εδω που μενω και σκοπευω να χρησιμοποιω το μηχανακι δεν μπορεις να πας παραπανω και αν πεις οτι θα πεταχτεις διπλα σε μια αλλη περιοχη εχεις ανεση να ανοιξεις)παει να πει οτι δεν θα αλλαζω ταχυτητα?

Το οτι θα μου παρει πολυ παραπανω να το μαθω σαν μηχανακι το δεχομαι...το οτι δεν ειναι ευκολο και αυτο το δεχομαι αλλα οχι και ακατορθοτο..εξαλου οπως εχω πει και παραπανω,αν δεν μου αρεσε και το συγκεκριμενο μηχανακι-μηχανη δεν θα εκανα τον κοπο να κανω μια αγορα και να πεταξω 7000-9000 ευρω...

δεν μπορεις να το πας κοφτες αρα μη κανεις ονειρα...
(για να σε παρηγορήσω ... δε μπορει να το κανει αυτο το 90% των αναβατων γενικα....)

αμα πηγενεις 40-50 χλμ στη πολη με αυτο το μηχανακι θα εχεις καταφερει 3 πραγματα

1. να το ταλαιπωρείς
2. να ταλαiπωρεις τσαμπα τον εαυτο σου
3. να καις τσαμπα λαστιχα+βενζινες+ να πληρωνεις τα ακριβα σερβις των μηχανων αυτων....

το μηχανακι αυτο ΔΕ φτιάχτηκε για να πηγαίνει με τη πρώτη ΟΥΤΕ με 2000 στροφες στο στροφόμετρο....

αμα θες να αποδειξεις κατι σε εμας ή στους αλλους αυτο δεν ειναι δικο μας θεμα... εδω εκανες ενα προβληματισμο και σου λεω την αποψη μου ....

ΚΑΙ ΑΜΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ !!!!!!!1

idi
10/04/2007, 09:57
γιατι δε κοιτας κατι σε street ???? (fazer, gsr, hornet, er6, z750, sv650, monster Κτλ....) ή ακομα καλυτερα ενα Versys??????

dirtbird
10/04/2007, 10:00
ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ :smokin: :smokin: :smokin:

doria
10/04/2007, 10:08
Για να ξεκαθαρισουν καποια πραγματα...

Δεν κινηγαω να αποδιξω τιποτα και σε κανεναν πιστεψε με...το τι μπορω και το τι δεν μπορω να κανω δεν αφορα τον εξω κοσμο παρα εμενα και μονο...Στον εαυτο μου επισεις δεν χρειαζεται να αποδιξω γιατι εχω την αυτογνωσια και με την αυτοκριτικη γνωριζω οτι δεν εχω εμπειρια πανω στις μηχανες...

Δεν πέρνω μια μιχανη με σκεπτικο να την σκιζω πέρνω μια μηχανη με το σκεπτικο οτι μου αρεσει,την λατρευω και οσο και να μην μπορουσα να οδηγισω θα την εκανα πολυθρονα στο σαλονι μου..

Κανεις δεν γενηθικε μαθημενος...ολοι στην πορια εμαθαν...τωρα εγω δεν σκοπευω ούτε κοντροβια να γινω ουτε να περνω δρομο και δρομακι και να ταξιδευω με την μηχανη...
μπορει να υπαρξουν μηνες που θα μηνει αραγμενη μεσα σε ενα γκαραζ...
Οσο για την φθορα και την ταλεπορια..εδω ταλεπορουμαστε και φθηρομαστε εμεις...η μηχανη θα με πειραξει?!

δεν περνω κατι αλλο γιατι να το πω αλλη μια φορα ακομα ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ

σεβαστη η γνώμη σου idi οπως και ολων των παιδιων...αλλα αν θελεις να το παμε και επιγραμματικα..ο προβληματισμος μου δεν ηταν αν κανει το μηχανακι για μενα..αλλα πως θα μπορεσω να τσεκαρω ενα μηχανακι οτι ειναι οκ και αξιζει την αγορα

Cpt. Haddock
10/04/2007, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από doria
..αλλα πως θα μπορεσω να τσεκαρω ενα μηχανακι οτι ειναι οκ και αξιζει την αγορα

φίλος που να ξέρει και μηχανικός που να εμπιστεύεσαι.

Καλό θα ήταν ο φίλος να κάνει οτι το θέλει για εκείνον :winka:

doria
10/04/2007, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
....και μηχανικός που να εμπιστεύεσαι.
είπες μεγαλη κουβεντα..δεν εχω κάποιον που να εμπιστευομαι εγώ..οπότε δυστηχώς πάω σε μηχανικό φίλου,ο οπίος ευελπιστώ να είναι άξιος εμπιστοσίνης

και παλι ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τις πολύτιμες συμβουλές

Cpt. Haddock
10/04/2007, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από doria
είπες μεγαλη κουβεντα..

Πάντα λέω μεγάλες κουβέντες

:smokin:





:rotflmao: :rotflmao:

EVI
10/04/2007, 10:50
συγγνωμη ρε παιδια αλλα τι προσπαθητε να κανετε ακριβως? δε σας ρωτησε να το παρω η οχι (συνηθισμενη ερωτηση των νεων οδηγων) σας ρωτησε τι να προσεξει στην μηχανη


κοπελια οτι και να σου πουμε εμεις παντα υπαρχει η πιθανοτητα να εχει μια βλαβη που δεν θα την καταλαβεις οπως και να εχει ενας μηχανικος ξερει παραπανω απο σενα απο μενα και απο ολους μας
δλδ δεν εμπιστευεσε τον μηχανικο που παει φιλος σου την μηχανη του και εμπιστευεσε εμας αυτο μου ακουγετε παραλογο.......

μην περιμενεις να μαθεις απο εδω τι βλαβη μπορει να εχει


οτιδιποτε μπορει ,οτι βαλει ο νους σου


καλη αγορα






(αλλο ενα σουπερ σπορτ που θα σαπισει ....):sad:

dirtbird
10/04/2007, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
συγγνωμη ρε παιδια αλλα τι προσπαθητε να κανετε ακριβως? δε σας ρωτησε να το παρω η οχι (συνηθισμενη ερωτηση των νεων οδηγων) σας ρωτησε τι να προσεξει στην μηχανη
:sad:

να μπαίνει η πρώτη?:rolleyes: :rolleyes: :smokin:

EVI
10/04/2007, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
να μπαίνει η πρώτη?:rolleyes: :rolleyes: :smokin:


:rolleyes:

δεν ειναι κακο να εχεις αποριες.....:sick: :smilea:

dirtbird
10/04/2007, 12:06
Κάτσε να το ξαναπάω....


Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI


σας ρωτησε τι να προσεξει στην μηχανη

:sad:

Να είναι το σταντ σε καλή κατάσταση?

:smokin: :smokin: :rolleyes:

EVI
10/04/2007, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Κάτσε να το ξαναπάω....



Να είναι το σταντ σε καλή κατάσταση?

:smokin: :smokin: :rolleyes:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

σταματα ρε κακε

:rotflmao:

dirtbird
10/04/2007, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

σταματα ρε κακε

:rotflmao: :beer: :wave2: :wave2:

doria
10/04/2007, 13:31
η ειρωνια δεν σε επαινει ξέρεις...το οτι δεν γνωριζω περα απο καποια λογικα πραγματα τι πρεπει να προσεξω περετερω και ζητω την γνώμη κάποιων εμπειρότερων δεν ειναι κακό,έτσι πιστεύω δλδ..αν εσυ γενηθηκες "ξερολας" εισαι τυχερος...εγω γενηθηκα ηλιθια γι αυτο εχω μαθει να ψαχνομαι αρκετα πριν πεταξω τα λεφτα μου καπου...

vangelis 64
10/04/2007, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από doria
η ειρωνια δεν σε επαινει ξέρεις...το οτι δεν γνωριζω περα απο καποια λογικα πραγματα τι πρεπει να προσεξω περετερω και ζητω την γνώμη κάποιων εμπειρότερων δεν ειναι κακό,έτσι πιστεύω δλδ..αν εσυ γενηθηκες "ξερολας" εισαι τυχερος...εγω γενηθηκα ηλιθια γι αυτο εχω μαθει να ψαχνομαι αρκετα πριν πεταξω τα λεφτα μου καπου...

Καλώς ήρθες στο φόρουμ τού spam και τής τρέλλας!!!

Μη στραβώνεις...διασκέδασέ το!:lol: :lol: :lol: :wave2:

doria
10/04/2007, 13:58
δεν στραβωνω απλα φοβαμαι οτι την ιδια ανωρημοτιτα που βγαζει εδω μέσα θα βγάζει και στον δρόμο και θα θετει σε κύνδηνο τους υπόλοιπους οδηγους...

dirtbird
10/04/2007, 15:32
Συνεχίζετε ... ΝΑ ΜΗΝ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΚΑΛΑ :confused: :confused: :confused:

vangelis 64
10/04/2007, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Συνεχίζετε ... ΝΑ ΜΗΝ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΚΑΛΑ :confused: :confused: :confused:

Ε,να αρχίσουμε κι εμείς να πηγαίνουμε στις λάσπες,μπας και δούμε μια άσπρη μέρα!:lol: :lol: :lol:

dirtbird
10/04/2007, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ε,να αρχίσουμε κι εμείς να πηγαίνουμε στις λάσπες,μπας και δούμε μια άσπρη μέρα!:lol: :lol: :lol:

Κάτσε να σου βάλω και χαλάσματα (μιλάμε για πολύ funk καταστάσεις ;) )


83559

vangelis 64
10/04/2007, 19:21
:beer: :beer: :beer: :beer:

fantacid
10/04/2007, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από doria
Για να ξεκαθαρισουν καποια πραγματα...

......το τι μπορω και το τι δεν μπορω να κανω δεν αφορα τον εξω κοσμο παρα εμενα και μονο...
αφορα κ μενα κ ολους οσους θα ειναι στο δρομο μαζι σου. ακομα κ τη μανα μου που δεν εχει καν διπλωμα θα την αφορα εαν δε καταφερεις να σταματησεις ΠΡΙΝ απο μενα ή εαν ΔΕΝ στριψεις με πολλα κ ερθεις ευθεια πανω μου!!!

......Στον εαυτο μου επισεις δεν χρειαζεται να αποδιξω γιατι εχω την αυτογνωσια και με την αυτοκριτικη γνωριζω οτι δεν εχω εμπειρια πανω στις μηχανες...
εισαι σιγουρη???


.....θα την εκανα πολυθρονα στο σαλονι μου..
πολυ καλη ιδεα!!!!

....Οσο για την φθορα και την ταλεπορια..εδω ταλεπορουμαστε και φθηρομαστε εμεις...η μηχανη θα με πειραξει?!....
εμας σιγουρα οχι, τον πατερα σου τον ρωτησες?

.....δεν περνω κατι αλλο γιατι να το πω αλλη μια φορα ακομα ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.....
ειναι καλο να μην συμβιβαζεσαι παρα μονον με το καλυτερο!
το θεμα ειναι να βρίσκεις το καταλληλοτερο για τη καθε περιπτωση!

ο προβληματισμος μου δεν ηταν αν κανει το μηχανακι για μενα..αλλα πως θα μπορεσω να τσεκαρω ενα μηχανακι οτι ειναι οκ και αξιζει την αγορα
αφου ειναι το ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ρωτας εαν αξιζει!!! φυσικα κ αξιζει! τωρα εαν βγαλει κ καμια βλαβη, τι σε νοιαζει? θα παραμεινει το πιο ομορφο κ για ποαλυθρονα θα μια χαρα!!!!



κ μετα απο'λα αυτα λες στο βρωμοπουλο που οδηγαει δυο φορες παραπανω χρονια απο'σο εσυ περπατας αυτο?!?!?!?


Αρχικά δημιουργήθηκε από doria
δεν στραβωνω απλα φοβαμαι οτι την ιδια ανωρημοτιτα που βγαζει εδω μέσα θα βγάζει και στον δρόμο και θα θετει σε κύνδηνο τους υπόλοιπους οδηγους...




:smokin:

npat
10/04/2007, 23:53
Εγώ πάντως αυτό που πραγματικά δεν κατάλαβα ρε doria είναι ΓΙΑΤΙ σου αρέσει αυτή η μοτοσυκλέτα? Και χωρίς να καταλάβει κάποιος αυτό, κάθε συμβουλή είναι περιττή.

Σου αρέσει ως αφηρημένο γλυπτό? Ως τεχνολογικό επίτευγμα? Ως αντικείμενο βιομηχανικού σχεδιασμού? Ως δείγμα Ιαπωνικού τεχνικού πολιτισμού? Ως αντικείμενο μόδας (και δεν το λέω καθόλου ειρωνικά)? Ως τι?

Γιατί πάντως, απ' όσα λες, ως μέσο μετακίνησης ή ως μέσο αναζήτησης ελευθερίας---οι πλέον τυπικοί ρόλοι για μια μοτοσυκλέτα---σίγουρα δεν την βλέπεις.

Αυτό που φοβάμαι είναι ότι το συγκεκριμένο GSXR δεν είναι για σένα παρά ένα λανθάνον αρχέτυπο κάποιου προσωπικού, ή ίσως και συλλογικού (αναφορικά με τα πλαίσια του όποιου κοινωνικού συνόλου), απωθημένου. Το να είναι κάτι απωθημένο δεν είναι κακό. Στο "λανθάνον" βρίσκεται το πρόβλημα.

Τέλος πάντων... αρκετή μεταμεσονύχτια ψυχανάλυση. Αν το αποκτήσεις σου εύχομαι καλο... τι? Ας πούμε καλοτάξιδο. Η μάλλον... να το χαρείς όπως αγαπάς...

doria
11/04/2007, 09:08
@fantasid

δεν νομιζω οτι κυκλοφορουμε στους ίδιους δρόμους και οτι χρησιμοποιουμε το ιδιο μεταφορικο μεσο για τους ιδιους λογους!οποτε συνεχιζει να μην σε απασχολει...
πιο πολυ θα πρεπει να φοβασε τα πιτσιρικια με παπι γυρω σου παρα εμενα..στην τελικη δεν ρωτησα αν μου κανει η δεν μου κανει το μηχανακι!

οσο αναφορα τον εαυτο μου παντα ειμαι συγουρη.

οταν λοιπον την παρω και την βαλω στο σαλονι μου επειτα απο καπια χρονια θα σε καλεσω για καφε!

Τον μπαμπα μου εχω παψει να τον ρωταω τα τελευταια 3 χρονια που ζω ανεξαρτητη με την δικη μου τσεπη..αν εσυ συνεχιζεις να τον ρωτας, δεν παει να πει πως το κανουν ολοι..

για μενα ισως λοιπον να μην ειναι το καταληλο αλλα ειναι το καλητερο..δεν νομιζω ομως οτι ειναι καπιος σε θεση να γνωριζει για πια χρηση το θελω οποτε και να κρινει!

ρωταω κατι που δεν ξερω...μπορει ενα μηχανακι να εχει πεσει απλα απο το σταν του και να χει λιγα σιμαδια,δεν νομιζω οτι μπορει να χει παθει κατι το σπουδεο ωστε να χει προβλημα στον δρομο...μπορει ομως το ιδιο μηχανακι να ηταν σταθμευμενο και να το παρεσιραι καπιος με το αυτοκινητο του...αξιζει λοιπον?για πολυθρονα ναι αξιζει...αλλα εγω δεν ψαχνω πολυθρονα αλλα μηχανακι..

και τελος...
@npat

οι μηχανες μου αρεσουν γενηκα,απο μικρο παιδακι,μου αρεσει να πηγενω βολτα χωρις να χρειαζεται να κανω πεταλι και να μεην εχω κολονες και τζαμια γυρω μου,αυτη ειναι η γενικη αποψη,η συγκεκριμενη μου αρεσει σαν εμφανηση..σε καληψα πιστευω...

τωρα απο κει και περα ρε παιδια δεν μπορω να καταλαβω πιο ειναι το κολημα σας και γιατι προσπαθειτε να με αποτρεψετε?Το οτι καποιος ψαχνει για μηχανακι παει να πει πως το χει παρει αποφαση,εφοσων ειμαι σε θεση να την αγορασω και να την συντηρω παει να πει οτι ειμαι και σε θεση να την χρησιμοποιησω αναλογα με τις ικανοτιτες μου.Δεν καταλαβαινω λοιπον πιο το νοημα ολων αυτων?

Ευχαριστω οσα παιδια βοηθησαν με τις συμβουλες τους.

Daemon
11/04/2007, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από doria
...
τωρα απο κει και περα ρε παιδια δεν μπορω να καταλαβω πιο ειναι το κολημα σας και γιατι προσπαθειτε να με αποτρεψετε? ...

Οσω και να σου φαινεται περιεργο για το καλο σου προσπαθουνε να σε αποτρεψουνε.. :) Σκεψου το λιγο.. :wave2:

Ταξιδευτής
11/04/2007, 10:53
:D Λοιπον, ΠΟΛΥ μου αρεσουν τετοιες συζητησεις! Αν μη τι αλλο απο την πλευρα της ψυχοσυνθεσης μερικων...

Ντορια, διαβασε προσεκτικα τα παρακατω...
Καταρχας τα παιδια εδω ειναι οι περισσοτεροι ενας και ενας! ΔΕΝ στη λενε με κακια, και πιστεψε με οι περισσοτεροι ειναι ψημενοι μοτοσυκλετιστες με απειρα χιλιομετρα στις πλατες τους, και αν πουν κατι αξιζει να το σκεφτεις λιγο παραπανω.

Διαβασε αν εχεις την καλοσυνη ολα τα μηνυματα απο την αρχη, και σκεψου τα. Δεν ειναι απαραιτητο να τα δεχτεις, εγω απλα σου λεω να αναρωτηθεις ΓΙΑΤΙ μπορει ο Χ να σου εγραψε το Ψ μηνυμα.

Νικολα (npat) ξερω καλα που το πας με τα ερωτηματα σου, και τα πηρες απο το στομα μου ειλικρινα.
Ντορια, με την απαντηση "γιατι ετσι μου αρεσει" ΔΕΝ καλυπτεις τι αποριες του παραπανω φιλου... Μηπως να σκεφτοσουν καλυτερα τι θελει να πει ο ποιητης;

ΠΡΟΣΕΞΕ εδω κατι: εγω ΔΕΝ προσπαθω ουτε να σε μεταπεισω, ουτε να σου πω να παρεις κατι αλλο. Καλοριζικο και μιας και δειχνεις οντως προσεκτικη ελπιζω οτι θα το χαρεις.

Ομως να σου κανω μια ερωτηση που θελω;


Λες απο την αρχη οτι σου αρεσει σαν εμφανιση. Πολυ ωραια.

ΑΝ το συγκεκριμενο μηχανακι αντι να βγαζει 170+ αλογα εβγαζε πχ 30 θα το επαιρνες;
Ξερεις, σε καποιες χωρες του εξωτερικου, βγαινουν Supersport με μειωμενη ιπποδυναμη λογω περιορισμων διπλωματος η οτιδηποτε αλλο.

Στην Αγγλια μπορει να εχεις GSXR αλλα θα εχει περιοριστη και θα βγαζει 33 αλογα. Και καλα αυτο -θα μου πεις αφου εχω διπλωμα για μεγαλη μηχανη δεν με πιανει.
Στην Γαλλια ομως ΟΤΙ μηχανη και να αγορασεις το ξερεις οτι βγαζει 100 αλογα;

Και σε ρωταω: αν εγω σου ΧΑΡΙΖΑ αυτη τη στιγμη το μηχανακι αυτο που ονειρευεσαι αλλα ηταν περιορισμενο στα 33 η 100 αλογα, ΘΑ ΤΟΥ ΕΒΓΑΖΕΣ τον περιοριστη η οχι;

Αφου το θες για εμφανιση και θα το εβαζες κ στο σαλονι σου, λογικα δεν θα το εκανες, ετσι;

doria
11/04/2007, 11:03
Ενοειται οτι και παλι θα το επερνα,αλλωστε πρεπει να το χω γραψει κι ολας σε αλλο ποστ μου,οτι και 500cc να ηταν θα το επερνα.
Εχω διαβασει πολυ προσεκτικα τις απαντησεις ολως των παιδιων και τις εχω καταλαβει..

απο κει και περα..πιστευω οτι του εδωσα και του παραπανω παιδιου να καταλαβει γιατι μου αρεσει η ηχανη η συγκεκριμενη και οχι "γιατι ετσι μου αρεσει"

zireous
11/04/2007, 11:37
Εγώ να ξεκαθαρίσω ότι όταν είπα για ζετάκι εννοούσα αυτό στη φώτο καί όχι το Kawasaki Z 750.

(Πχ όταν είχα πρωτοπάρει το δικό μου ss έπιασα κουβέντα μέ φίλο με tuono στο δρόμο, και ενώ όρθιοι του ρίχνω ένα κεφάλι καί, πάνω στις μηχανές μου έριχνε αυτός ένα).


doria η επιλογή είναι δική σου έτσι κι αλλιώς.

Άμα θες να τσεκάρεις τη μηχανή, πές στο μαγαζί που θα πας να τη πάρεις ότι θέλεις να την ελέγξει πρώτα ο μηχανικός σου, πάρε τηλέφωνο την αντιπροσωπεία και κλείσε ραντεβού με τον μηχανικό και πές του ότι θες φουλ έλεγχο -φυσικά θα τον πληρώσεις για το κόπο του.

Άμα σου πει μα μου το μαγαζί που τη πουλάει, μή τη πάρεις.



Δεν θα είσαι η/ο πρώτη/ος ή η/ο τελευταία/ος που θα πάρει μια supersport χιλιάρα χωρίς να έχει αρκετή εμπειρία. Κι εγώ ήθελα χιλιάρι ss (το ανάλογο gsx-r 1100 του 80τόσο που μ' άρεσε όταν βγήκε, το περνάνε και τα 600άρια τα σημερινά), αλλά μόλις καβάλησα τα σημερινά χιλιάρια και σκέφτηκα ότι δε μπορώ να το μαζεύω συνέχεια (άσε που οι μαγικές ευθείες του τέξας είναι κάτι χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά), μου έφυγε η όρεξη και προτίμησα το 750 -και δέ το αλλάζω.

Πολλά μπορούν να συμβούν και όλα εξαρτώνται από σένα αλλά εγώ δε γουστάρω να το παίζω μπαμπούλας, ενήλικας είσαι εσύ αποφασίζεις. Εγώ σου είπα πιο πριν μερικά πράγματα, για περισσότερα δες το ειδικό τμήμα του φόρουμ.

Το μόνο άλλο που μπορώ να σου πω είναι καλή τύχη. Γιατί και ο ρόσις άμα οδηγάει στην Ελλάδα ψάχνει τον ατζαμή που θα του χαλάσει τη μέρα και επιβιώνει.

:wave2:


83690

doria
11/04/2007, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από doria
Ενοειται οτι και παλι θα το επερνα,αλλωστε πρεπει να το χω γραψει κι ολας σε αλλο ποστ μου,οτι και 500cc να ηταν θα το επερνα.
Εχω διαβασει πολυ προσεκτικα τις απαντησεις ολως των παιδιων και τις εχω καταλαβει..

απο κει και περα..πιστευω οτι του εδωσα και του παραπανω παιδιου να καταλαβει γιατι μου αρεσει η ηχανη η συγκεκριμενη και οχι "γιατι ετσι μου αρεσει"
50cc ήθελα να πω κι οχι 500

fantacid
11/04/2007, 18:02
κοπελα μου ετσι κ αλλιως οτι θες εσυ θα κανεις κ αυτα που λεμε εμεις ανετα μπορεις να γραψεις οπου σκατα θες!

στο οτι αλλο ρωτας κ αλλο σου λεμε, δεν εχεις κ πολυ δικιο,δες σε αλλα θρεντ τι γινετε κ θα νιωσεις πολυ τυχερη.

δε σε κρινει κανεις κ ουτε νομιζω εχει τετοια διαθεση τα μονο στοιχεια που εχουμε για σενα ειναι 10 ποστ κ απλα ο καθενας λεει την αποψη του στο θεμα (αυτη ειναι η δουλεια του φορουμ) τωρα ποσο δικιο ή αδικο εχουμε μαλλον το ξερεις καλυτερα απο μας!

μπορει να εισαι ταλεντακι τελικα κ να πηγαινεις το τζιξερακι καλυτερα απο καποιους "χεραδες", απλα αφου εβαλες ενα ζητημα προς συζητηση κατσε κ διαβασε τι λενε κ καποιοι οι οποιοι εχουν να σου δωσουν μια συμβουλη!

παντα ορθια ρε τρελοκομείο, οτι να παρεις τελικα!!!

:wave2:

funmoto
11/04/2007, 20:05
Είπα να μην το κάνω αλλά θα σκάσω αν δεν πω κάτι για όσα με εντυπωσίασαν :D

Doria είσαι κορίτσι 22 χρόνων, ναι?
Να ζήσεις, είσαι (όπως λες) λίγο μεγαλύτερη από την κόρη μου. Παρεμπιπτόντως, γράφεις πολύ καλά για να είσαι τρελλοκόριτσο 22χρονο με παπί που ξαφνικά αποφάσισε να πάρει ένα τρελλόγκαζο γιατί του αρέσει εμφανισιακά...!
Μπράβο σου!

Έδωσες εξετάσεις με R1 '05????
Πού? Πότε? Θέλω κι εγώ να επανεξεταστώ!!!
Τυχερή είσαι!

Κατά τα άλλα.... Συγνώμη για την αδιακρισία αλλά τι δουλειά κάνεις?
Μαγκιά σου να σκέφτεσαι να μην πετάξεις 7-9000 ευρώ αλλά....πού τα βρήκες κορίτσι μου στα 22 σου? Λες "πετάξεις" και μου δίνεις τη χαρά να είμαι περήφανη για σένα που δεν θα τα "πετάξει" ο μπαμπάς ή όποιος τέλος πάντων αλλά εσύ.
Μαγκιά σου και πάλι!

Τώρα... μετά απ' όσα γράφεις εγώ θα σου έλεγα να συνεχίσεις να γράφεις, να ονειρεύεσαι και γενικώς να πράττεις ότι γουστάρεις αλλά με... σεβασμό πάντα προς τον αναγνώστη.

Και φυσικά σου εύχομαι καλωσόρισες και Χρόνια Πολλά για τις μέρες που διανύουμε

:wave2:

doria
11/04/2007, 20:11
οταν εισαι ετοιμος για επανεξεταση πες μου να σου στειλω το τηλεφωνο του δασκαλου,να ξερεις μονο πως ειναι στην Νεα Μακρη!

δεν κανω μια δουλεια αλλα 2.. δουλευω κατ'οικον ως κομμωτρια και τα πρωινα σε μια επιχηριση ως ταμειας...εισαγωγες αυτοκινητων...

κι απο τις 2 δουλιες βγαζω γυρω στα 2000 το μηνα...λιγα μεν αλλα απο το να καθομαι μετα το πρωινο 8ωρο καλα ειναι κι ενα χαρτζιλικι

EVI
11/04/2007, 23:22
λιγα λεφτα? 2000 ΕΥΡΩ???????????????????????????

θα λιποθυμισω..............



:hypnotize :hypnotize :hypnotize



και εγω θελω :sad:

fantacid
11/04/2007, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από doria

κι απο τις 2 δουλιες βγαζω γυρω στα 2000 το μηνα...λιγα μεν αλλα απο το να καθομαι μετα το πρωινο 8ωρο καλα ειναι κι ενα χαρτζιλικι

popo k ti paleueis me 2 xiliarika to mina?!??
:eyepop:

doria
12/04/2007, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
popo k ti paleueis me 2 xiliarika to mina?!??
:eyepop:
ναι αν αυτη ειναι η απορια σου καλοπερναω μηπως θελεις δανεικα?

alexk
12/04/2007, 08:09
Ντόρια με το καλό να έρθει το εργαλείο και να το χαρείς με υγεία!

:beer:

Ταξιδευτής
12/04/2007, 09:12
:D Λοιπον, αγαπητη Ντορια διαβαζοντας τα μηνυματα σου μου δημιουργηθηκαν διαφορες αποριες (ειμαι παιδι με ερωτησεις τι να κανω... :P)

Καταρχας, ειπες οτι σου αρεσει αυτη η μηχανη εμφανισιακα. Οκ.
Το ξερεις ομως οτι οταν μια μηχανη πεφτει κατω -και ΕΙΔΙΚΑ οι "φερινγκατες"- παυει να ειναι κ τοσο ωραια, και καθε πεσιμο κοστιζει τετραψηφιο νουμερο;; -Και οταν λεω πεσιμο εννοω ΣΤΑΤΙΚΟ ετσι;

Δεν ξερω τι σωματικη διαπλαση εχεις, αλλα σου εγγυωμαι οτι ΘΑ σου πεσει τουλαχιστον μια φορα κατω η μηχανη σε μανουβρα. Και ποσο μαλλον οταν δεν ειχες ποτε αλλωτε βαρια μηχανη. Γιατι αλλο βαρος εχει το 125αρι παπι και αλλο μια SS χιλιαρα!

Το εχεις σκεφτει αυτο καθολου; Τα κοστη αυτα τα εχεις υπολογισει;
Εκτος του οτι τα κοστη σε μια μεγαλη μηχανη ειναι αρκετα, εκτος του κοστους εξοπλισμου (που ειπες οτι ΘΑ παρεις, οποτε το χιλιαρικο το εχεις μεσα στο νερο), πρεπει να σκεφτεις ΚΑΙ αυτο το ενδεχομενο -της πιθανης στατικης πτωσης.

Τωρα για το μισθο και τα 2 χιλιαρικα το μηνα (καθαρα υποθετω) και κατα ποσον ειναι χαρτζιλικι, δεν ξερω αν θα πρεπει να το σχολιασω...
Τα μονα που εχω να πω ειναι:

Α. Εχεις μεγαλο σπιτι
Β. Κουρευεις ΠΟΛΛΑ ατομα
Γ. Το εχεις κανει κανονικο κομμωτηριο


ΟΕΟ :rolleyes:

doria
12/04/2007, 11:55
Κράνος-Γαντια-Παντελονι ακομα και μπουφαν τα έχω ήδη...οπως ειπα και σε αλλο ποστ εχω πολλες ωρες ταξιδια σαν συνοδηγος.Το μπουφαν μονο θα θελα να αντικαταστησω.
Απο κει και περα σε αυτον τον κοσμο ζω και ξερω τι κοστος εχουν και τα fairing και τα παντα..

τωρα οσο για τα χρηματα που βγαζω δεν νομιζω οτι θα πρεπει να δωσω λόγο στο φορουμ...με την καλη ενια παντα!

dreamer_19
12/04/2007, 17:28
Αλλο ενα ss που δεν θα πατησουν τα λαστιχα του πιστα ποτε και θα σαπισει στο ρελαντι..:( :( :( :sick:

zephyr1
12/04/2007, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Ντόρια με το καλό να έρθει το εργαλείο και να το χαρείς με υγεία!

:beer:

+1 :beer:

doria
12/04/2007, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dreamer_19
Αλλο ενα ss που δεν θα πατησουν τα λαστιχα του πιστα ποτε και θα σαπισει στο ρελαντι..:( :( :( :sick:
τι λες βρε παιδι μου?δλδ για να αξιοπιηθει ενα ss πρεπει να μπει σε πιστα?

προτειμω να το βλεπω να σαπιζει παρα να ειναι σε μια πιστα με αλλα 40 μηχανακια

xampos
12/04/2007, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από doria
τι λες βρε παιδι μου?δλδ για να αξιοπιηθει ενα ss πρεπει να μπει σε πιστα?

προτειμω να το βλεπω να σαπιζει παρα να ειναι σε μια πιστα με αλλα 40 μηχανακια


δεν θα σαπισει αμα δεν μπει σε πιστα αλλα σιγουρα δεν θα αξιοπιοιθει καταλληλα.

αυτα τα μαραφετια κατασκευαστικαν για αγωνιστηκη οδιγηση και οχι για βολτες στην καφετερια

τωρα για το πως το χρησημοποιει ο καθενας ειναι δικο του θεμα. αυτος το πληρωσε και το κανει οτι γουσταρει

απλα τα λεφτα που θα δωσεις δεν θα τα αξιοπιησεις 100%100

Sabre
12/04/2007, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από doria
τι λες βρε παιδι μου?δλδ για να αξιοπιηθει ενα ss πρεπει να μπει σε πιστα?

προτειμω να το βλεπω να σαπιζει παρα να ειναι σε μια πιστα με αλλα 40 μηχανακια

κοίτα εδώ που τα λέμε...τα ss είναι για πίστα....αλλά μην το πείς πουθενά ε?

:lol:

Με το καλό να το πάρεις! και καλές βόλτες


:beer:

sniper
12/04/2007, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από doria
τι λες βρε παιδι μου?δλδ για να αξιοπιηθει ενα ss πρεπει να μπει σε πιστα?

.............


ΝΑΙ! ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΘΕΙ!

Διαφορετικά είναι σαν να έχεις έναν γκόμενο (μια που είσαι κοριτσάκι) και να τον έχεις στην γυάλα! Ωραία είναι να τον κοιτάς αλλά όπως και να το κάνεις δεν τον αξιοποιείς κατάλληλα...

Α..... και μια που λες ότι έχεις μυαλό.... τα SS και μάλιστα εκτός από γκάζι έχουν κι άλλα πράγματα που πρέπει να γνωρίζεις για να μην έχεις τραβήγματα....

Έλεος doria.... με τα φράγκα δεν οδηγούνται αυτά τα μοτοσακά... σκέψου το λιγο και κάνε ότι θες. :wave2:

doria
12/04/2007, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ΝΑΙ! ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΘΕΙ!

Διαφορετικά είναι σαν να έχεις έναν γκόμενο (μια που είσαι κοριτσάκι) και να τον έχεις στην γυάλα! Ωραία είναι να τον κοιτάς αλλά όπως και να το κάνεις δεν τον αξιοποιείς κατάλληλα...

Α..... και μια που λες ότι έχεις μυαλό.... τα SS και μάλιστα εκτός από γκάζι έχουν κι άλλα πράγματα που πρέπει να γνωρίζεις για να μην έχεις τραβήγματα....

Έλεος doria.... με τα φράγκα δεν οδηγούνται αυτά τα μοτοσακά... σκέψου το λιγο και κάνε ότι θες. :wave2:

κάνω παρέα με πάνω απο 10 ανθρωπους που οδηγουν χροοοονια supersport..η γνωμη τους για την πιστα...ασε δεν θελεις πλεον....η πιστα πλεον αξιζει μονο για κανονικο αγωνα...

εν παση περηπτωση πιστευω οτι μια και το πληρωνω μπορω να το κανω οτι θελω,και για να μην χανονται αδικα και αλλα λογια ποτε δεν ειχα αμφιβολια για το αν θα το παρω η οχι,οποτε οτι και να λεγεται την αποφαση μου την εχω παρει...

sniper
12/04/2007, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από doria
κάνω παρέα με πάνω απο 10 ανθρωπους που οδηγουν χροοοονια supersport..η γνωμη τους για την πιστα...ασε δεν θελεις πλεον....η πιστα πλεον αξιζει μονο για κανονικο αγωνα...

......


Ε για να το λένε οι 10 φίλοι σου έτσι θα είναι.....

Τι ξέρουμε κι εμείς οι μαλάκες....

Σε ζηλεύουμε που θα πάρεις 1000 και εμείς δεν έχουμε

Get a life and your facts straight! :wave2:

doria
12/04/2007, 22:02
αν πιστευεις οτι για μονο εκει κανουν τα ss τοτε παρε ενα και τρεχα στην πιστα...
εγω προσωπικα δεν το περνω γιατι ειναι ss ούτε γιατι ειναι 1000cc αλλα γιατι ειναι το μονο που μου αρεσει εμφανισιακα και ειναι το μονο που θα αντικαταστισει το αμαξι μου το καλοκαιρι...εγω το θελω για πολυ light μετακινηση και παρκαρισμα στο τσακ μπαμ εξω απο την καφετερια που πεινω τον καφε μου...εσυ αντε στην πιστα λοιπον και καλα "ξυσιματα"

dirtbird
12/04/2007, 22:15
... πάντως Doria, μία καλή ιδέα (από οικονομικής απόψεως) ίσως να'ναι εάν έβρισκες κάποιο εισαγωγής 'κλειστό' (π.χ. Γαλλικών προδιαγραφών) και γλύτωνες κάποια λεφτά.

gasotis
12/04/2007, 23:18
Nα σε δω να προσπαθειs να τη ξεπαρκαρειs απο τη καφετερια και τιποτα αλλο στο κοσμο!:confused: :cool: :beer: Μηπωs ειμαι πολυ κολοπαιδο τελικα?:D :wave2:

doria
12/04/2007, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
... πάντως Doria, μία καλή ιδέα (από οικονομικής απόψεως) ίσως να'ναι εάν έβρισκες κάποιο εισαγωγής 'κλειστό' (π.χ. Γαλλικών προδιαγραφών) και γλύτωνες κάποια λεφτά.
πιστευω οτι ανετα το χω!!!!με βοηθαει και υψος και σωματικη διαπλαση...

hornetakias
12/04/2007, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από doria
ειναι το μονο που μου αρεσει εμφανισιακα και ειναι το μονο που θα αντικαταστισει το αμαξι μου το καλοκαιρι...εγω το θελω για πολυ light μετακινηση και παρκαρισμα στο τσακ μπαμ εξω απο την καφετερια που πεινω τον καφε μου...

:a018: :a018: :a018: :nono: :nono:

dreamer_19
12/04/2007, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από doria
ειναι το μονο που θα αντικαταστισει το αμαξι μου το καλοκαιρι...εγω το θελω για πολυ light μετακινηση και παρκαρισμα στο τσακ μπαμ εξω απο την καφετερια που πεινω τον καφε μου...

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: 170 αλογα στον τροχο για να παρκαρεις στην καφετερια ευκολα και για light μετακινηση??:eyepop: :eyepop: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Ενα dio θα εκανε καλυτερα τη δουλεια σου και σιγουρα πιο οικονομικα..:eyepop: :rotflmao: :sad:
Τελοςπαντων..Μιας και το εχεις αποφασισει καλοταξιδο και παντα ορθια!..:beer:

Alchimistis
13/04/2007, 00:03
κι απο τις 2 δουλιες βγαζω γυρω στα 2000 το μηνα...λιγα μεν αλλα απο το να καθομαι μετα το πρωινο 8ωρο καλα ειναι κι ενα χαρτζιλικι

Πολυ φοβάμαι οτι εκανα χοντρή μαλακία που διάλεξα να σπουδάσω...

Καλοτάξιδο Doria

gasotis
13/04/2007, 00:17
ΝA τη παρειs κουκλαρα μου,σε φανταζομαι με τη χιλιαρα σου με το χρυσο το ζαντικο και το χρυσο ταγκακι ασορτι.Θα γινειs δημοσιοs κυνδινοs:eyepop: !!!!! Α!ΡΕ ΤΥΧΑΙΡΟΙ ΑΘΗΝΑΟΙ!:a07: :a013: :beer:

EVI
13/04/2007, 00:20
ρε παιδια ειναι τι ειναι το χρυσο ΤΑΓΚΑΚΙ?


:look: κατι μου διαφευγει τωρα εγω δεν την ξερω αυτην την λεξη μαλλον (ταγκ? :look: ) μηπως...(τανκ -παντ?) γαμωτι


μια βοηθεια απο το κοινο σι λβου πλε

fantacid
13/04/2007, 00:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ρε παιδια ειναι τι ειναι το χρυσο ΤΑΓΚΑΚΙ?


:look: κατι μου διαφευγει τωρα εγω δεν την ξερω αυτην την λεξη μαλλον (ταγκ? :look: ) μηπως...(τανκ -παντ?) γαμωτι


μια βοηθεια απο το κοινο σι λβου πλε


:lol: :lol: :lol: :bigcry: :lol: :lol: :lol: :bigcry: :lol: :lol: :lol:

σκότωσέ μας λεμεεεεεεεεεεΈ!!!!!!!!!!!

fantacid
13/04/2007, 01:01
κοπελια αστους αυτους τους συντηρητικουτερες !!!!

τι μπιστες κ πιπες σΕ λενε???
παμ καλα???
τσου ρε λακη!


θα το σηκωσεις κανα καντιλι
ή
τις κυριακες θα πηγαινεις με ισοπατο, φουστα κ κοτσο στην εκκλησια??










απτην αλλη προσπαθουν να περασουν αλλα "συστηματα" εκπαιδευσεις σε χιλιαδες νεους.....



εδω δε τη παλευουμε με ΜΙΑ!!!!


σε απλα πραματα!

dirtbird
13/04/2007, 05:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από doria
πιστευω οτι ανετα το χω!!!!με βοηθαει και υψος και σωματικη διαπλαση...

Mάλλον δεν ήθελες να απαντήσεις σε μένα....:winka:

doria
13/04/2007, 09:40
να στε καλα ρε παιδια με κανατε και γελασα πρωι πρωι ακομα δεν ξυπνησα!!!

εχει γινει πολυ διασκεδαστικο τελικα...

Ταξιδευτής
13/04/2007, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από doria
εν παση περηπτωση πιστευω οτι μια και το πληρωνω μπορω να το κανω οτι θελω,και για να μην χανονται αδικα και αλλα λογια ποτε δεν ειχα αμφιβολια για το αν θα το παρω η οχι,οποτε οτι και να λεγεται την αποφαση μου την εχω παρει...

Τοτε εμας ΓΙΑΤΙ μας πρηζεις τα συκωτια με το ολο θεμα;;;


Αρχικά δημιουργήθηκε από doria
εγω προσωπικα δεν το περνω γιατι ειναι ss ούτε γιατι ειναι 1000cc αλλα γιατι ειναι το μονο που μου αρεσει εμφανισιακα και ειναι το μονο που θα αντικαταστισει το αμαξι μου το καλοκαιρι...εγω το θελω για πολυ light μετακινηση και παρκαρισμα στο τσακ μπαμ εξω απο την καφετερια που πεινω τον καφε μου...

:rolleyes: :rolleyes: Συγχαρητηρια! Μολις κερδισατε ΕΠΑΞΙΑ το βραβειο του Μ@Λ@Κ@ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ!!!!! :a31: :a31: :a31:

Δηλαδη συγνωμη: μπαινεις σε ενα φορουμ με ψημενους Μοτοσυκλετιστες που εχουν χιλιαδες χιλιομετρα στις ροδες τους ο καθενας, που μονο αυτοι ξερουν με τι ΚΟΠΟ και ΙΔΡΩΤΑ πηραν τη μηχανη τους (για ρωτα το Sniper τι εχει τραβηξει για να εχει την κουκλα του τωρα...), για να ερθεις εσυ και να ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ με δηλωσεις του στυλ "θα παρω το superτουμπανο με 170 αλογα για να αντικαταστησει το αμαξι μου τωρα το καλοκαιρι και να πηγαινω για καφε;;;"

Τι περιμενεις να σου πουμε; Μπραβο; :a31: :lol:

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τα διασκεδαζω τετοια θεματα!!! :lol: :lol: :wave2:

clockwork
13/04/2007, 11:12
Αν και έχω και εγώ τις ενστάσεις μου για αυτό που πας να κάνεις, ποιός τις χ@ζει...άμα είσαι ψημένη εσύ, ό,τι και να σου λέει ο άλλος....

Τεσπά...πρόσεχε τα παρακάτω πριν πας να το αγοράσεις.

1).
Για να επισκευαστεί ένα πλαίσιο μετά από στούκα, πρέπει να ισιωθεί σε καλύμπρα και ίσως να κολληθεί σε κάποια σημεία. Να ελέγξεις επίσης τις κολλήσεις στον λαιμό και να κοιτάξεις για προχειροδουλείες και βαψιματάκια. Αν τα ατσάλινα πλαίσια είναι βαμμένα, γδαρμένα κλπ κλπ, ξανασκέψου το.
Επίσης τσέκαρε για γδαρμένο ψαλίδι.

2).
Να ελέγξεις μαρσπιε, να μην είναι γδαρμένο και να μην έχει κολλήσεις στην βάση του, σημαίνει ότι μπορεί να έχει φάει στούκα.

3).
Στο ρεζερβουάρ να κοιτάξεις για τυχόντα, αταίριαστα βαψίματα.

4).
Στο πιρούνι να κοιτάξεις πάλι για εκδορές κλπ οπωσδήποτε. Και αν στα φρένα, δεις τπτ δίσκους αλλαγμένους που δεν συμβαδίζει η "καινουργίλα" με την υπόλοιπη μηχανή, να σου μπουν πάλι ψύλοι.

(οι πληροφορίες είναι από το 0-300)
Καλά από όλους τους φίλους σου τους υπερμηχανόβιους, ούτε ένας δεν έχει έναν καλό συνεργιατζή???Τέτοια έλλειψη στον κλάδο?

Πάντως σε σχέση με την μηχανή που θες να πάρεις, αυτό που έχω ακούσει εγώ για πολλούς που ξεκινάνε με τέτοια εργαλεία, είναι πολύ απλά ότι κάποια στιγμή συνειδητοποιούν ότι δεν μπορούν να τα ελέγξουν και από εκεί που ήταν κ@υλωμένοι, τα παρατάνε σε γκαράζ.

Μακριά από εσένα όμως...καλοτάξιδη και καλές σούζες...

funmoto
13/04/2007, 11:15
Απαντάτε όμως....

Πολύ πλήξη υπάρχει μάλλον στα θέματα του forum....:D

Γνώμη μου είναι πως ακόμα και μια μαλακία μπορεί να γίνει αξιόλογο θέμα όταν συζητιέται πολύ. Οπότε... η/ο doria ή όποιος άλλος επίδοξος :smilea: , πέτυχε το στόχο του.


(Δε νομίζω πως κανείς εδώ μέσα θα πίστευε πως ο λόγος δημιουργίας του thread είναι οι πληροφορίες για αγορά :lol:... Αυτές δόθηκαν από την πρώτη σελίδα :a021: )

doria
13/04/2007, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από funmoto
Απαντάτε όμως....

Πολύ πλήξη υπάρχει μάλλον στα θέματα του forum....:D

Γνώμη μου είναι πως ακόμα και μια μαλακία μπορεί να γίνει αξιόλογο θέμα όταν συζητιέται πολύ. Οπότε... η/ο doria ή όποιος άλλος επίδοξος :smilea: , πέτυχε το στόχο του.


(Δε νομίζω πως κανείς εδώ μέσα θα πίστευε πως ο λόγος δημιουργίας του thread είναι οι πληροφορίες για αγορά :lol:... Αυτές δόθηκαν από την πρώτη σελίδα :a021: )
Μπραβο εισαι ο μονος που το καταλαβε...αλλα ακομα και τωρα δεν εχω καταλαβει πιος ο λογος που επιμενουν και συζητανε κατι ασχετο...ποτε δεν ρωτησα να το παρω η οχι...τι να προσεξω ρωτησα η ερμη επειδη δεν ξερω...αλλα μαλλον σε λαθος σημειο ρωτησα!!!

τες πα...


Καλά από όλους τους φίλους σου τους υπερμηχανόβιους, ούτε ένας δεν έχει έναν καλό συνεργιατζή???Τέτοια έλλειψη στον κλάδο?

το οτι εχουν εκκινοι εναν εμπιστο μηχανικο δεν παει να πει οτι τον εμπιστευομαι κι εγω...


Τοτε εμας ΓΙΑΤΙ μας πρηζεις τα συκωτια με το ολο θεμα;;;
και ξαναλεω ακομα μια φορα...αλλη ηταν η ερωτηση-απορια μου...οχι αν κανει να το παρω η οχι!


Δηλαδη συγνωμη: μπαινεις σε ενα φορουμ με ψημενους Μοτοσυκλετιστες που εχουν χιλιαδες χιλιομετρα στις ροδες τους ο καθενας, που μονο αυτοι ξερουν με τι ΚΟΠΟ και ΙΔΡΩΤΑ πηραν τη μηχανη τους (για ρωτα το Sniper τι εχει τραβηξει για να εχει την κουκλα του τωρα...), για να ερθεις εσυ και να ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ με δηλωσεις του στυλ "θα παρω το superτουμπανο με 170 αλογα για να αντικαταστησει το αμαξι μου τωρα το καλοκαιρι και να πηγαινω για καφε;;;" οπιος θελει κατι πολυ δουλευει και το περνει..αλλωστε τσαμπα δεν περνουμε τιποτα...οπως λοιπον ολοι πειραν τα καμαρια τους με την δουλεια τους ετσι κι εγω..sorry που δουλευω 12 ωρες την μερα 7 μερες την βδομαδα!απο κει και περα εσεις εχετε κολησει στα 170 αλογα..που εγω τα χω χεσμεν@...αλλα να στο ξαναπω ακομα μια φορα...ειτε 5 αλογα ηταν ειτε 1000 θα την επερνε,ειτε θες να το πιστεψεις ειτε οχι δεν ειναι η δυναμη που με απασχολει ουτε τα κυβικα παρα μονο ο παραγωντας εμφανιση και αξιοπιστια..

Ταξιδευτής
13/04/2007, 11:45
Αξιοπιστια;;; Γιατι; :confused:

Πιστευεις οτι δεν θα καταφερνει να σε πηγαινει το καλοκαιρακι μεχρι την καφετερια να πινεις τον φρεντο σου;;;; :yuck: :lol: :lol: :lol:

Sabre
13/04/2007, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από doria


δεν ειναι η δυναμη που με απασχολει ουτε τα κυβικα παρα μονο ο παραγωντας εμφανιση και αξιοπιστια..


Από την μία άκρη του γκαράζ μέχρι την άλλη δέν χαλάει

:bawl:

(Παρασκευή μεσημέρι είναι τι περιμένετε? :lol: )

doria
13/04/2007, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Αξιοπιστια;;; Γιατι; :confused:

Πιστευεις οτι δεν θα καταφερνει να σε πηγαινει το καλοκαιρακι μεχρι την καφετερια να πινεις τον φρεντο σου;;;; :yuck: :lol: :lol: :lol:
ναι αξιοπιστο...
ξερεις...δεν θελω να δωσω το μηχανακι μου στον αδερφο μου να το κανει μια βολτα,να το ανοιξει και να κοπει κανας σκελετος στα 2..οπως εγινε προσφατα με ενα γνωστο με ενα cbr..


πιστευω οτι αρκετα ως εδω..το τι θα το κανω δεν νομιζω οτι αφορα κανεναν ουτε το πως θα το παρω ουτε το που θα πηγενω.
Ευχαριστω τα παιδια που απαντησαν στην απορια μου.
Καλα χιλιομετρα και παντα ορθιοι

sniper
13/04/2007, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από doria
ναι αξιοπιστο...
ξερεις...δεν θελω να δωσω το μηχανακι μου στον αδερφο μου να το κανει μια βολτα,να το ανοιξει και να κοπει κανας σκελετος στα 2..οπως εγινε προσφατα με ενα γνωστο με ενα cbr..


πιστευω οτι αρκετα ως εδω..το τι θα το κανω δεν νομιζω οτι αφορα κανεναν ουτε το πως θα το παρω ουτε το που θα πηγενω.
Ευχαριστω τα παιδια που απαντησαν στην απορια μου.
Καλα χιλιομετρα και παντα ορθιοι



Που 'σαι κοπελιά; Τα GSXR τα K5 και K6 κόβουν σκελετούς....

Α.. αν το έχεις μόνο για καφέ το καλοκαίρι πάρε και φύλλα αμιάντου για τα μπουτάκια.... καίνε τα γ@μημένα τα 1000 το καλοκαίρι.... θα κολλήσουν τα μπουτια στο πλαίσιο....

OldMan
13/04/2007, 13:45
Ρε γομάρια....

Γιατί μιλάτε άσχημα στο κορίτσι ??? :D

OzZzZzY
13/04/2007, 13:47
μην βαλεις καλσον ποτε γιατι θα κολλησει στο ρεζερβουαρ :nono: :nono: :nono:

sniper
13/04/2007, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε γομάρια....

Γιατί μιλάτε άσχημα στο κορίτσι ??? :D


Ποιος μίλησε άσχημα ρε ανόητε;