PDA

View Full Version : επαρχία



iosif
10/04/2007, 09:05
εδώ και ενάμιση χρόνο μετακόμισα από ευρύτερη περιοχή αθήνας σε επαρχιακή -σχετικά ανεπτυγμένη-πρωτεύουσα της μακεδονίας, σε αναζήτηση της λεγόμενης "ποιότητας ζωής".
ανακάλυψα λοιπόν,εκτός όλων των άλλων κάποια πράγματα, όπως
1. το ότι να οδηγείς μοτό σε καθημερινή βάση και εκτός πόλης είναι ολίγον τι εξωτικόν.
2. η περίπτωση να βρεις καλά μαστόρια είναι τζόκερ με τριπλό τζακποτ
3. η περίπτωση να βρεις άτομα για βόλτα που δεν είναι ψώνια με χάρλει ή κάγκουρες με RRRR1679cc που κάνουν endo μπροστά σε σχολεία είναι πρωτοχρονιάτικος πρώτος αριθμός
4. το να αγοράσεις κράνος ή άλλο εξοπλισμό είναι περιπέτεια από αυτές που δίνουν μυθιστορήματα 700+σελίδων
(παλεύω ένα μήνα να βρω κράνος. επισκέφτηκα άλλες 2 πόλεις του νομού. σε αντιπροσωπεία γιαμάχα-άρα και κράνη σαρκ-είχε 2! κράνη και μπόλικα σοέι. και μου λέει. δοκίμασε το μίντιουμ και εάν δεν σου κάνει να παραγγείλουμε σμολ από ίντερνετ! σε διευκρινήσεις που ζήτησα απλά μπήκε στο σάιτ της μοτοδυναμικής και μου διάβαζε. και πολλά άλλα ευτράπελα όπως κράνος που έχει 250 ευρώ μου ζήταγε 350!)
5. τα φλας στα αυτοκίνητα είναι διακοσμητικά αντικείμενα τα οποία τα αλλάζουν για να ταιριάζουν με το χρώμα του αμαξιού.
6 σε 1μιση χρόνο βρήκα 2 φορές την μοτό πεσμένη κάτω-χωρίς κανένα σημείωμα εννοείτε-και τρακαρισμένη σε βαθμό ολικής αντικατάστασης την πόρτα του παρκαρισμένου μου αυτοκινήτου -χωρίς κάποιο σημείωμα εννοείτε.
7 αν δεν διαθέτεις ίντερνετ είσαι χαμένος από χέρι.
8. η εκκλησία είναι παντοδύναμη. (σε χώρο που διαμορφωνόταν για μεγάλη πλατεία και μάλιστα με χωμάτινα μονοπάτια ξεφύτρωσε ναός -ογκόλιθος! πάει η πλατεία!)
9. το απλό είναι περίπου άθλος (μία απλή παρουσίαση εργασίας μαθητών λυκείου βαφτίζεται επίτευγμα το οποίο προλογίζουν ο δήμαρχος, ο στρατιωτικός διοικητής του σώματος και ο μητροπολίτης).
10. η μη κατοχή 2 ΙΧ ανά οικογένεια συνιστά λόγο είσπραξης σχολίων τύπου "δεν πειράζει με τον καιρό θα αγοράσετε δεύτερο"
11. το να πιεις μπύρα σε παγκάκι σε κατατάσει ή σε μετανάστη άνευ εστίας ή σε τζάνκι.

αλλά
(και μόνο που πηγαίνοντας για δουλειά βλέπω γεράκια, πελαργούς, αλεπούδες και λαγούς) δεν γυρνάω αθήνα!

airamhag
10/04/2007, 09:09
:D :a10:

ενα τετοιο ποστ δινει κ σ αλλους (:D ) την ωθηση να φυγουν μακρια...

l@gos
10/04/2007, 09:20
τον τελευταιο χρονο εχω αρχισει να σκεφτομαι πολυ σοβαρα το ενδεχομενο
φυγης απο την Θεσσαλονικη!!! βρε λες?????
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

airamhag
10/04/2007, 09:26
μα αυτο λεω κ εγω...

μαλακια δεν ειναι να μενεις στον νεοκοσμο οταν λιγα χιλιομετρα πιο εξω εχεις αυτο ?


83446

Cpt. Haddock
10/04/2007, 09:28
Ένα τέτοιο ποστ μου δυναμώνει τους λόγους να μη φύγω ποτέ απο την Αθήνα.

ειδικά τα 8 & 9

:smokin:

l@gos
10/04/2007, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
μα αυτο λεω κ εγω...

μαλακια δεν ειναι να μενεις στον νεοκοσμο οταν λιγα χιλιομετρα πιο εξω εχεις αυτο ?



:eek: :eek: :eek:
το εχεις κ καθεται???
θα ειχα φυγει χωρις δευτερη σκεψη!!!
:beer: :beer:
αν δεν το εχεις το ,εεεε δεν εγινε κ τιποτα!!!
το μονο που με προβληματιζει κ δεν με αφηνει
να παρω την αποφαση ειναι η δουλεια!!!
:bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

airamhag
10/04/2007, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από l@gos
:eek: :eek: :eek:
το εχεις κ καθεται???
θα ειχα φυγει χωρις δευτερη σκεψη!!!
:beer: :beer:
αν δεν το εχεις το ,εεεε δεν εγινε κ τιποτα!!!
το μονο που με προβληματιζει κ δεν με αφηνει
να παρω την αποφαση ειναι η δουλεια!!!
:bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

το χω..το χω λεμε... :lol:

δουλεια βρισκεται...αρκει να γυριζω κ να πινω καφεδακι παρεα με την θεα...

:beer: :beer:
το μελεταω το μελεταω...Salamina Rulz!!:lol: :lol:

OzZzZzY
10/04/2007, 09:43
k opws vlepw ta pragmata exw polles pithanotites na perasw thessaloniki..wx wx wx (elpizw na min me ephreasi kati apo ta parapanw stin 5xronia diamoni mu:( )

sober
10/04/2007, 09:49
Τι να πω..επιλογες ειναι αυτες..
Εγω προσωπικα δε 8α μπορουσα να μεινω και να ζησω στην επαρχια..Περα απο βασικους λογους που με κρατανε στην Α8ηνα, δε νομιζω οτι 8α μπορουσα να αντεξω τη νοοτροπια μιας κλειστης κοινωνιας...Για παραδειγμα 8α μου εσπαγε τα νευρα να γνωριζουν ΟΛΟΙ λιγο-πολυ τι κανω που πηγα με ποιους κανω παρεα με τι ασχολουμαι κλπ.κλπ. και να ακουω ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΑ για ολα τα παραπανω...
Επειτα οι επιλογες 8εωρω οτι ειναι πολυ περιορισμενες...(μουσεια-εκ8εσεις-8εατρα-δρωμενα-μαγαζια ειναι ψιλοανυπαρκτα)
Και μονο οτι μεσα σε σχετικα λιγο χρονικο διαστημα εχεις γνωρισει ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ και δεν εχεις την επιλογη μια φορα να κανεις μια βολτα και απλα να ''χα8εις''μεσα στο πλη8ος.....μου φαινεται αφορητο..
Συμφωνοι, ειναι διαφορετικα κοντα στη φυση, αλλα στην τελικη το λυνεις το 8εμα με μικρες αποδρασεις...
Παντως εφοσον το επελεξες και απο οτι καταλαβαινω τελικα το προτιμας ...εγω.....:a19: :a19:

airamhag
10/04/2007, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
k opws vlepw ta pragmata exw polles pithanotites na perasw thessaloniki..wx wx wx (elpizw na min me ephreasi kati apo ta parapanw stin 5xronia diamoni mu:( )

εσυ βρισκεσαι σε διαφορετικη φαση.οταν εισαι φοιτητης καποια πραγματα δεν περνανε καν απο το μυαλο σου , ή τα αντιμετωπιζεις διαφορετικα.

:winka:

αλλωστε αν προσεξεις..παρα τις τυχον δυσκολιες που συναντα ο φιλος μας-οι οποιες ειναι διαφορετικες απο της πολης οπως βλεπεις-
καταληγει ξανα στο συμπερασμα οτι δεν γυρναει!!!

αλλωστε εσυ θα περασεις Θεσσαλονικη -με τοκαλο , ενω ο φιλος μας ειναι εξω απο την θεσσαλονικη αν καταλαβα καλα..:D

οποτε μαλλον ειναι το τελευταιο που πρεπει να σε προβληματιζει ..
:winka:

iosif
10/04/2007, 10:05
σε μία ωρίτσα (πειραιάς-κηφισιά δηλαδή) είμαι σαλόνικα-για βιβλία, σινεμά, συναυλίες.μία ωρίτσα καλής βόλτας
αλλά ρε παίδες

η μόνη ΜΕΓΑΛΟΥΠΟΛΗ για μένα είναι η αθήνα
ακόμα και η σαλόνικα είναι απλά μεγάλη επαρχιακή πόλη. την έζησα στα 19 μου για ένα χρόνο και γενικώς την επισκέπτομαι πολύ συχνά.λόγω δουλειάς ανέβαινα από αθήνα δυο φορές το μήνα για 3-4 μέρες. και δυστυχώς τα τελευταία χρόνια περνάει φάση μεγάλης "εσωστρέφειας" για να το πω κομψά...εκεί στα 1987-1997 ήταν η καλή εποχή της νομίζω

πάντως τα προβλήματα της επαρχίας δίνουν και ένα κίνητρο: να παλέψεις να τα αλλάξεις!
αν και το σημαντικότερο πρόβλημα είναι να βρεις άτομα να συγχνωτιστείς, διότι σε 4 εκατ. θα βρεις κάποιους αλλά σε μερικές δεκάδες χιλιάδες ψιλοδύσκολο-ειδικά εάν δεν είσαι φοιτητής ή τζόβενο...

airamhag
10/04/2007, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif

πάντως τα προβλήματα της επαρχίας δίνουν και ένα κίνητρο: να παλέψεις να τα αλλάξεις!
αν και το σημαντικότερο πρόβλημα είναι να βρεις άτομα να συγχνωτιστείς, διότι σε 4 εκατ. θα βρεις κάποιους αλλά σε μερικές δεκάδες χιλιάδες ψιλοδύσκολο-ειδικά εάν δεν είσαι φοιτητής ή τζόβενο...

ειναι ισως το μονο θεμα που με κανει να το σκεφτομαι...
:look:

Cpt. Haddock
10/04/2007, 10:09
Φύγετε ρε παιδιά όσοι θέλετε και δε σας αρέσει η Αθήνα

άντε μπας και λιγοστεψουμε

:sick:

EVI
10/04/2007, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Τι να πω..επιλογες ειναι αυτες..
Εγω προσωπικα δε 8α μπορουσα να μεινω και να ζησω στην επαρχια..Περα απο βασικους λογους που με κρατανε στην Α8ηνα, δε νομιζω οτι 8α μπορουσα να αντεξω τη νοοτροπια μιας κλειστης κοινωνιας...Για παραδειγμα 8α μου εσπαγε τα νευρα να γνωριζουν ΟΛΟΙ λιγο-πολυ τι κανω που πηγα με ποιους κανω παρεα με τι ασχολουμαι κλπ.κλπ. και να ακουω ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΑ για ολα τα παραπανω...
Επειτα οι επιλογες 8εωρω οτι ειναι πολυ περιορισμενες...(μουσεια-εκ8εσεις-8εατρα-δρωμενα-μαγαζια ειναι ψιλοανυπαρκτα)
Και μονο οτι μεσα σε σχετικα λιγο χρονικο διαστημα εχεις γνωρισει ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ και δεν εχεις την επιλογη μια φορα να κανεις μια βολτα και απλα να ''χα8εις''μεσα στο πλη8ος.....μου φαινεται αφορητο..
Συμφωνοι, ειναι διαφορετικα κοντα στη φυση, αλλα στην τελικη το λυνεις το 8εμα με μικρες αποδρασεις...
Παντως εφοσον το επελεξες και απο οτι καταλαβαινω τελικα το προτιμας ...εγω.....:a19: :a19:



ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ!.:beer:


περαν επισεις οτι η νοοτροπια των απεξω απεχει πολυ απο την δικια μας (οσων τελος παντων εχουν γεννηθει εδω οχι μονο αυτοι αλλα κανα 2-3 γενιες πισω-οπως εγω που δεν εχω χωριο δεν εχω καν καταγωγη κατι χανετε στο βαθος των χρονων μην πω αιωνων απο νησια αλλα ουδεις πλεον θυματε....)και ειναι λογικο μιας και εκει δε σε παιρνει να κανεις πραγματα οπως εδω ......

sober
10/04/2007, 10:40
Βασικα, το 8εμα ειναι πως :οκ αμα γουσταρεις οτι 8ελεις το κανεις..ΑΛΛΑ ποιος αντεχει τα οποια σχολια και το ''ονομα'' που ο κα8ε ενας μπορει να σου βγαλει...και χωρις λογο μαλιστα!!! :yuck:

airamhag
10/04/2007, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Βασικα, το 8εμα ειναι πως :οκ αμα γουσταρεις οτι 8ελεις το κανεις..ΑΛΛΑ ποιος αντεχει τα οποια σχολια και το ''ονομα'' που ο κα8ε ενας μπορει να σου βγαλει...και χωρις λογο μαλιστα!!! :yuck:


τ α ξεκοβεις απο την αρχη ...

η δεν δινεις κ τοση σημασια...

αν ειναι να εισπρατουμε μεσα μας το καθε τι που λεει ο καθενας...


εγω βασικα το εζχω ζησει παρα πολυ εντονα αυτο ..κ μαλιστα στον εργασιακο χωρο..
οποτε εχω μαθει να επιβιωνω..

κ νομιζω οτι στην τελικη παντου γινεται..οκ λιγο παραπανω στις κλειστες κοινωνιες..
αλλα αμα ειναι να καθομαι κ να καλοπερναω, τι με νοιαζει πως θα του φανει του αλλου ??

vangelis 64
10/04/2007, 11:13
Και οι δύο επιλογές έχουν υπέρ και κατά.Η Αθήνα πράγματι έχει επιλογές,να περάσεις την ώρα σου και όχι μόνο,αλλά σε κάνει σιγά σιγά να σταματάς να αισθάνεσαι άνθρωπος.
Δεν έχεις χώρο,ο ελεύθερος χρόνος σου είναι πολύ περιορισμένος,τα νεύρα τεντωμένα,φασαρία πολλή,βαράνε συναγερμοί.....φρίκη!
Χαίρομαι που διάλεξα να ζω εδώ στον Πόρο,να πηγαίνω σε οποιαδήποτε δημόσια ή ιδιωτική υπηρεσία και να ξεμπερδεύω μέσα σε 10 λεπτά,να πηγαίνω για καφεδάκι και να λέω 15 καλημέρες στη διαδρομή και άλλα πολλά.....

Θεωρώ γενικά πιο ανθρώπινη τη ζωή έξω από την Αθήνα.

Druuna
10/04/2007, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Και οι δύο επιλογές έχουν υπέρ και κατά.Η Αθήνα πράγματι έχει επιλογές,να περάσεις την ώρα σου και όχι μόνο,αλλά σε κάνει σιγά σιγά να σταματάς να αισθάνεσαι άνθρωπος.
Δεν έχεις χώρο,ο ελεύθερος χρόνος σου είναι πολύ περιορισμένος,τα νεύρα τεντωμένα,φασαρία πολλή,βαράνε συναγερμοί.....φρίκη!
Χαίρομαι που διάλεξα να ζω εδώ στον Πόρο,να πηγαίνω σε οποιαδήποτε δημόσια ή ιδιωτική υπηρεσία και να ξεμπερδεύω μέσα σε 10 λεπτά,να πηγαίνω για καφεδάκι και να λέω 15 καλημέρες στη διαδρομή και άλλα πολλά.....

Θεωρώ γενικά πιο ανθρώπινη τη ζωή έξω από την Αθήνα.





+1000


:wave2:

fantacid
10/04/2007, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
k opws vlepw ta pragmata exw polles pithanotites na perasw thessaloniki..wx wx wx (elpizw na min me ephreasi kati apo ta parapanw stin 5xronia diamoni mu:( )


μη μασας ρε

η πολη κλασσικη φοιτητομανα.....ολη κυλαει σε πολλλλλλλλυ χαλλλλλλλλαρους ρυθμους λλλλλογω της φοιτηταριας!!

πρεπει να εισαι πολυ ΜΑΛΑΚΑΣ για να κακοπερασεις σαν φοιτητης στη σαλλλλλλλλλλλλλλονικα!!

:wave2:

xampos
10/04/2007, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
k opws vlepw ta pragmata exw polles pithanotites na perasw thessaloniki..wx wx wx (elpizw na min me ephreasi kati apo ta parapanw stin 5xronia diamoni mu:( )

ελα ελα πουλακι μου και θα σε φτιαξουμαι εδω πανω :evil: :evil: :evil:































πλακα κανω. :a10: :a10: :a10:

ελα και θα καλοπερασεις εδω :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

sober
10/04/2007, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
μη μασας ρε

η πολη κλασσικη φοιτητομανα.....ολη κυλαει σε πολλλλλλλλυ χαλλλλλλλλαρους ρυθμους λλλλλογω της φοιτηταριας!!

πρεπει να εισαι πολυ ΜΑΛΑΚΑΣ για να κακοπερασεις σαν φοιτητης στη σαλλλλλλλλλλλλλλονικα!!

:wave2:



Εχει δικιο...δεν σπουδαζω εκει αλλα απο φιλους και προσωπικες εμπειριες σου υπογραφω οτι ειναι γαματα!!!Ο μονος λογος που χαρηκα οταν δεν περασα πανω ειναι επειδη η Σχολη μου (ΑΣΚΤ) εκει ειναι ΧΑΛΙΑ...

perastikos
10/04/2007, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
πρεπει να εισαι πολυ ΜΑΛΑΚΑΣ για να κακοπερασεις σαν φοιτητης στη σαλλλλλλλλλλλλλλονικα!!


+100000

Σπούδαζε το ξαδερφάκι μου πάνω (Γεωλογικό) και έχω ανέβει αρκετές φορές. Η ΝΟ1 πόλη για φοιτητές!!!!

Και εγώ που είμαι Πάτρα μια χαρά περνάω αλλά Θεσσαλονίκη, είπαμε, ΝΟ1! ΤΕΛΟΣ :beer:

H.A.Balafoutre
11/04/2007, 00:58
Όπου και να πας μπορείς να περάσεις ΤΕΛΕΙΑ.

Κι αυτό έχει να κάνει με το πόσο προσαρμοστικό άτομο είσαι και να ξέρεις τι ζητάς από τη ζωή σου.

Άντε γιατί τα έχουμε ισοπεδόσει όλα, αβίαστα κι αβάδιστα......

Nikoskazer2000
11/04/2007, 01:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από l@gos
:eek: :eek: :eek:
το εχεις κ καθεται???
θα ειχα φυγει χωρις δευτερη σκεψη!!!
:beer: :beer:
αν δεν το εχεις το ,εεεε δεν εγινε κ τιποτα!!!
το μονο που με προβληματιζει κ δεν με αφηνει
να παρω την αποφαση ειναι η δουλεια!!!
:bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

+1000 :beer:

και απο 'μένα. Αφου να σκεφτείς πως αμα δεν είχα σπίτι στα Χανιά θα την είχα κάνει για αρκετά πιο μακρινά και ορεινά (Θέρισσο rules! )


Αααααχ...και είναι τόσο όμορφα εκει έξω...


83590

Sotirios
11/04/2007, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Όπου και να πας μπορείς να περάσεις ΤΕΛΕΙΑ.

Κι αυτό έχει να κάνει με το πόσο προσαρμοστικό άτομο είσαι και να ξέρεις τι ζητάς από τη ζωή σου.

Άντε γιατί τα έχουμε ισοπεδόσει όλα, αβίαστα κι αβάδιστα......

Μαζί σου 100%

και επειδη ανθρωποι είμαστε και πάντα μπορεί να μας έρθει η "τρέλα" και να θέλουμε να χαθούμε σε μεγαλούπολη σημειωτεόν οτι σχεδον οπου και να είσαι με μια γκαζιά βρίσκεσαι μέσα στο πλήθος και την ανωνυμία για να κάνεις οτι σου 'ρθει.... όλο και κάποια πόλη που θα σου προσφέρει ανωνυμία και πλήθος θα βρίσκεται κοντά σου.
Ακούω ανθρώπους που μένουν σε μεγαλουπόλεις και διαμαρτύρονται για τη ζωή τους περισσότερο από οτι την χαίρονται και δε μιλάω μόνο για "επαρχιώτες" όπως μας λένε που μεταναστευσαν σε μεγαλουπόλεις αλλά και για ανθρώπους γέννημα θρέμα των μεγαλουπόλεων.

ΜΟΖΑΡΤ
11/04/2007, 08:48
ρε χαλαρωστε λιγο εσεις οι Αθηναιοι στην Αθηνα ζητε οχι στην νιου γιουρκ,ουτε στο Λονδινο
για μενα η αθηνα ειναι 15 επαρχιακες πολεις,ή οσοι δημοι ειναι τελος παντων, ασχημα χτισμενες γυρω απο τον βραχο της ακροπολης.
καλα να μην μιλησω για το κεντρο που προτιμω τα γυφτικα της λαρισας γιατι τουλαχιστον εκει οι ανθρωποι μιλανε ελληνικα.
μου αρεσει η αθηνα μονο για τους φιλους που εχω εκει τιποτα παραπανω.

μονο στα βορεια προαστεια θα την παλευα οχι γιατι ειμαι λεφτας αλλα επειδη εκει ειναι πιο ανθρωπινες οι συνθηκες ζωης απο θεμα πολεοδομιας

iosif
11/04/2007, 09:36
TA XANIA ΠAΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ Η νο1 ΠΟΛΗ ΣΤΟ ΓΚΡΙΣ ! η ιδανική πόλη να ζεις.
ζωή χειμώνα (τι χειμώνα δηλαδή)-καλοκαίρι, θάλασσα, και μπάνιο μέχρι νοέμβρη σε παραλίες στις οποίες οι υπόλοιποι πάμε διακοπές. ΚΑΙ βασικά άνθρωποι πολύ πιο ανοιχτοί και φιλικοί΄(όπως όλοι οι νησιώτες) από τους βόρειους και τους ηπειρωτικούς.

Κατεβαίνω και μένω σε ένα φίλο στα κουνουπιδιανά στο ακρωτήρι.

Βέβαια εδώ που είμαι είναι ιδανικά για ορεισίβιους! αν βάλεις ότι πέρσι το χειμώνα για ένα μήνα ήταν συνέχεια κάτω από το -10!

ΜΟΖΑΡΤ
11/04/2007, 10:26
εγω παλι εκει που ξετρελαθηκα ηταν η καστορια.ενα αρχοντικο μπροστα στην λιμνη και τρεις ρωσιδες πιστευω ειναι ιδανικη ζωη

gcrook
11/04/2007, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
:D :a10:

ενα τετοιο ποστ δινει κ σ αλλους (:D ) την ωθηση να φυγουν μακρια...

......:eek:
Ναι.....απο την επαρχια:uplate:

Sotirios
11/04/2007, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
εγω παλι εκει που ξετρελαθηκα ηταν η καστορια.ενα αρχοντικο μπροστα στην λιμνη και τρεις ρωσιδες πιστευω ειναι ιδανικη ζωη


Όπως το θέτεις ουκ ολίγοι υπερμαχοι της Αθήνας θα δέχονταν αυτό το τρόπο ζωής:lol:

Cpt. Haddock
11/04/2007, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
......:eek:
Ναι.....απο την επαρχια:uplate:

+1000000000000000

gcrook
11/04/2007, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
+1000000000000000

Αν και θα πρεπει να πουμε εδω οτι υπαρχουν επαρχιες και επαρχιες....
Με κοινοτητες καπως πιο οργανωμενες και συνειδηοποιημενες, (και δεν ειναι τυχαιο οτι τετοιου ειδους κοινοτητες βρισκονται ΚΟΝΤΑ σε αστικο κεντρο ) .
Παντως για να πουμε και καμια σαχλαμαρα να περασει η ωρα το καλυτερο και φθηνοτερο νετκαφε
που εχω επισκεφτει ειναι στην Μακρακωμη.:D
Γρηγορο και τσαμπε.
Και αλλες επιχειρησεις εχουν αρχισει να πιανουν το νοημα τωρα τελευταια σε κωμοπολεις και σε (καπως πιο μεγαλα) χωρια.
Ισως καποτε η επαρχια πραγματικα να γινει τοπος για ΠΟΛΥ προνομιουχους...οχι οτι τωρα κατα καποια εννοια δεν ειναι......

ktm640lc4
11/04/2007, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
να πηγαίνω για καφεδάκι και να λέω 15 καλημέρες στη διαδρομή και άλλα πολλά.....



Εγω θα μεινω σε αυτο. Πολυ σημαντικο για μενα. Οπως επισης οτι δεν πρεπει να κανονισεις ενα μηνα πριν για να πας για ενα καφε με ενα φιλο.

Κατεβαινεις κατω και θα βρεις εκει. Σιγουρα.

Εγω κανονιζω για χαλκιδα παντως. Δεν ειναι αναγκη να διαβασω τιποτα για να καταλαβω που ειναι το καλο....

OzZzZzY
11/04/2007, 11:05
egw ws paidi tis polis dn tha borusa na prosarmostw efkola se mia mikri eparxiaki polh..edw diakopes paw k variemai grigora..liges oi epiloges sti diaskedasi k psyxagwgia.. dn maresei pu to lew alla i vavura tis polis maresei..isws gt tin exw synithisei k exei ginei kommati tis kathimerinotitas mu..i eparxia isws na nai isyxastirio gia tus syntaxiuhus..tulaxiston etc tin exun katantisei afou exei paramelithei entelws gi afto dn prepei na katigorume tous katoikus tis ws ypefthinus gia tin astikopoiisi :sad: :sad:

sober
11/04/2007, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
egw ws paidi tis polis dn tha borusa na prosarmostw efkola se mia mikri eparxiaki polh..edw diakopes paw k variemai grigora..liges oi epiloges sti diaskedasi k psyxagwgia.. dn maresei pu to lew alla i vavura tis polis maresei..isws gt tin exw synithisei k exei ginei kommati tis kathimerinotitas mu..i eparxia isws na nai isyxastirio gia tus syntaxiuhus..tulaxiston etc tin exun katantisei afou exei paramelithei entelws gi afto dn prepei na katigorume tous katoikus tis ws ypefthinus gia tin astikopoiisi :sad: :sad:

sober
11/04/2007, 11:22
+100000000:beer:

Sotirios
11/04/2007, 11:51
Ρε παιδιά μια πόλη 50 με 60 χιλιάδων κατοίκων δεν μπορεί να σας προσφέρει αρκετή διασκέδαση?? Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλές επαρχιακές πόλεις που να απέχουν πάνω από μια με μιάμιση ώρα το πολύ από πόλεις με αυτόν τον πληθυσμό (και διασκέδαση). Σαν χρόνος ακόμη και εντός Αθήνας μπλέκοντας σε κίνηση όταν πας για διασκέδαση μπορεί να κάνεις το ίδιο.
Τώρα κατίνες που ασχολούνται με το τι τι κάνεις και που πας υπάρχουν και στην Αθήνα πχ η θίτσα που νοικιάζει το απέναντι διαμέρισμα, όσο την έχεις γραμμένη στα π@π@ρια σου αυτη άλλο τόσο μπορείς να έχεις την καθεμιά κατινα της επαρχίας.

Στο χέρι μας είναι όλα αν θέλουμε να έχουμε μια πιο ανθρώπινη ζωή.

Δεν κατακρίνω κανέναν απλώς απορώ πως μπορούν αυτά να είναι επιχειρήματα για κάποιον για να μην ζήσει στην επαρχία. Αν μου πει κάποιος οτι έχει πρόβλημα εργασιακο - οικονομικό είναι αλλο θέμα το οποίο χωράει πολύ συζήτηση αλλά ακόμη και εκεί αν τα καλοσκεφτείς δεν είναι τόσο χάλια...

ΜΟΖΑΡΤ
11/04/2007, 12:15
για μενα οπου υπαρχουν γυναικες που μπορεις να φλεταρεις ειναι καλα.ακομη και σε μοναστηρι να ειχε καμια σειρα απο καλα τεμαχια, σαν αυτες που παιζουν στον σαλιερι ,θα πηγαινα:wave2:

sober
11/04/2007, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
για μενα οπου υπαρχουν γυναικες που μπορεις να φλεταρεις ειναι καλα.ακομη και σε μοναστηρι να ειχε καμια σειρα απο καλα τεμαχια, σαν αυτες που παιζουν στον σαλιερι ,θα πηγαινα:wave2:



Εσυ θα τις φλερταρεις...αυτες 8α σε φλερταρουν????
:winka: :lol: :lol: :lol: :lol:

sober
11/04/2007, 13:54
Ακου καλα ΤΕΜΑΧΙΑ:.......eyepop: :eyepop:

LsKostas
11/04/2007, 14:20
Οπου γης και πατρις...

Δεν εχει η Αθηνα εντονους ρυθμους...οι ανθρωποι εχουν...

marios8
11/04/2007, 14:50
Eχω μεινει 13 χρονια σε χωριο και αλλα 17 στην Αθήνα.

Καθε φορα που κατεβαινω στο χωριο αισθάνομαι περισσοτερο "ανθρωπος".

Τα περι κλειστης κοινωνιας είναι μυθος. Το θέμα είναι να είσαι εσυ καλα με αυτό που είσαι. Τωρα αν εσυ αυτό που είσαι θες να το κρυψεις κάτσε στην Αθήνα :winka: .

Ανησυχητικό ειναι ο ανθρωπος να μην μπορει να ζήσει κοντα στο φυσικό του περιβάλον:sad:

gcrook
11/04/2007, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8


Καθε φορα που κατεβαινω στο χωριο αισθάνομαι περισσοτερο "ανθρωπος".


Πολυ μεγαλη αληθεια αυτη!
Αλλα για να συνεχισεις να νιωθεις ανθρωπος θα πρεπει μακροπροθεσμα να μπορεις και να εχεις καποιες στοιχειωδεις ανεσεις.
Ενα νοσοκομειο στα 10 χλμ (αν εισαι τυχερος) στο οποιο ενδεχομενως θα μεταφερθεις σε μαυρα χαλια, και ΔΕΝ θα βρεις οχι γιατρο μεσα αλλα ουτε παπα οπως εγω πριν καποια χρονια και απο τυχη την σκαπουλαρα αφου δεν υπηρχει ανθρωπος να μου κανει βασικες εξετασεις, μαλλον δεν θα σε κανει να νιωθεις ανθρωπος για πολυ....

Παραδειγματα πολλα υπαρχουν.
Αλλα μιας και μιλαμε γενικα, ισως για καποιον μοτοσυκλετιστη η ζωη στην επαρχια να αποδειχτει δικοπο μαχαιρι.:sad:

crs-k
11/04/2007, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Εχει δικιο...δεν σπουδαζω εκει αλλα απο φιλους και προσωπικες εμπειριες σου υπογραφω οτι ειναι γαματα!!!Ο μονος λογος που χαρηκα οταν δεν περασα πανω ειναι επειδη η Σχολη μου (ΑΣΚΤ) εκει ειναι ΧΑΛΙΑ...


Φανταζομαι θα σε δω απο βδομαδα που θα 'ρχομαι για συντηρηση στο δικτυο σας... :D


Οσο για την Αθηνα... :rolleyes:


Ευχαριστως της εριχνα 1.000.000 φασκελα ΦΕΥΓΟΝΤΑΣ... :evil:

Αν μπορουσα... :sad:




Οχι τιποτ' αλλο, αλλα για να μεινουν κι οι Καπεταναιοι μοναχη τους... :p

:lol: :rotflmao: :lol:

LsKostas
11/04/2007, 15:09
Ανθρωπος νοιωθεις οταν εχεις αλλους ανθρωπους γυρω σου
ειτε αν εχεις δεντρα γυτω σου ειτε δρομους...


Athens By Night :D

Gandalf dr685sm
11/04/2007, 15:10
Παλαιότερα έμενα Πατήσια... Γαλάτσι ...Λαμπρινή...για καμιά 10αρια χρόνια (σαν έφηβος)

Μετά την γνωριμία με την πρώην σύζυγο έμεινα στην Π.Πεντέλη (προ φωτιάς). (1,5 χρόνο)
Αμέσως μετά τον γάμο στην Ν.Πεντέλη.(3 χρόνια)

έρχεται το διαζύγιο. Επέστρεψα για ενα πολύ μικρό διάστημα (δύο μήνες) στην Λαμπρινή. Ε λοιπόν.

1) δύο φορές κόντεψα να μπουκάρω στο διπλανό διαμέρισμα για να καρυδώσω τον διπλανό παπάρα που έβαζε κατά τις 23.00 το stereo στο full με τα αρβανίτικα τσίτα ντεσιμπέλ. Standard ¨ομως η ώρα.
2) Παρκάρισμα ώρα μηδέν... έτσι θα χαρακτήριζε κανείς την περιπέτεια του να παρκάρεις Ι.Χ. ή ακόμα και μηχανή , όταν πέρναγε η ώρα μετά τις 22.00 ακόμα και καθημερινές.
3) Πολυκατοικία... νομίζω οτι αυτό τα λέει όλα. Κατά τα μεσάνυχτα ανάβαν το καλοριφέρ και έσκαγες απο την ζέστη στο κρεβάτι και κατά το πρωί , ήθελε "τσιμπιδάκι" για να το βγάλεις προς ανάγκη απο την παγωνιά. Για δε εποχή , καλοκαίρι με κάτι 40αρες... ένιωθες σαν φυτό σε θερμοκήπιο με το AC και τον ήλιο έξω.
4) Για καφέ... συνήθως σε γειτονιακό , λόγω πίεσης χρόνου (γιατί άραγε; ) με τα παρκαρισμένα πρώτη μόστρα και τον δρόμο με το ντουμάνι του.
5) Κλοπές ... ο χαμός του χαμού... συνήθως "ψυρισμένο" το μηχανάκι απο καθρέφτη , μέχρι και απο αυτοκόλητο στο μπροστινό φτερό!!!


Ευτυχώς κάποια στιγμή πήρα απόφαση και μετακόμισα στην Δροσιά... πολιτισμικό και κοινωνικό σοκ... ησυχία το βραδάκυ, εύκολο παρκάρισμα, βόλτα με τα πόδια στο άλσος (σε κανονικές ώρες έτσι; )... μου θύμισε έντονα τις εφηβικές μου ώρες και βόλτες σε γειτονιά που ήταν ανθρώπινη... ναι ακόμα και στα Πατήσσια την δεκαετία του 90.
Έμεινα περίπου 3 χρόνια εκεί.. ευχάριστα... τελικά έκανα το μεγάλο βήμα.

Έφυγα και απο εκεί και πήγα 4-5ΚΜ έξω απο την Σταμάτα σε μια κοινότητα κοντά στον Μαραθώνα. Θα πώ μόνο το εξής.

Υπήρξε μέρα που κατέβαινα με την μηχανή απο τον δρόμο εκεί και πέταγε μπροστά μου ενα γεράκι. Δεν μπορώ να το περιγράψω ρε παιδιά...
Έχει τύχει βράδυ , να πηγαίνω σπίτι και να περνάνε αλεπούδες μπροστά απο το Ι.Χ. ή ακόμα και σκατζόχοιρος στο πλάι του δρόμου.

Ξυπνάω σε καθαρό περιβάλλον με λιγότερες ώρες ύπνο και φυσικά δεν μιλάμε για διαφορές θερμοκρασίας. Το πρόσθετο είναι οτι έχω φυσικά άπλετο χώρο για παρκάρισμα μηχανής,αυτοκινήτου, των φίλων μου, των φίλων που ήρθαν μαζί με τους φίλους μου κτλ. Απεδείχθη χρήσιμο το Πάσχα αυτό.

Απόσταση απο δουλειά τώρα.... 20' με μηχανή απο Μαρούσι και περίπου 50' με Ι.Χ. με full κίνηση και το παρκάρισμα εντός.

ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΜΕΙΝΩ ΑΘΗΝΑ.!!!!!




Gandalf


83817

sober
11/04/2007, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Φανταζομαι θα σε δω απο βδομαδα που θα 'ρχομαι για συντηρηση στο δικτυο σας... :D


Οσο για την Αθηνα... :rolleyes:


Ευχαριστως της εριχνα 1.000.000 φασκελα ΦΕΥΓΟΝΤΑΣ... :evil:

Αν μπορουσα... :sad:




Οχι τιποτ' αλλο, αλλα για να μεινουν κι οι Καπεταναιοι μοναχη τους... :p

:lol: :rotflmao: :lol:




Οι καπεταναιοι 8α ειναι παρεα με τους sobereous και αλλους που γουσταρουν εδω.... :lol: :lol:

Στον Χαραλαμπους ειμαι...:wave2:

bartlal
11/04/2007, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Φανταζομαι θα σε δω απο βδομαδα που θα 'ρχομαι για συντηρηση στο δικτυο σας... :D


Οσο για την Αθηνα... :rolleyes:


Ευχαριστως της εριχνα 1.000.000 φασκελα ΦΕΥΓΟΝΤΑΣ... :evil:

Αν μπορουσα... :sad:




Οχι τιποτ' αλλο, αλλα για να μεινουν κι οι Καπεταναιοι μοναχη τους... :p

:lol: :rotflmao: :lol:

και ποτε με το καλο γινεται οσια η μοναχη καπεταναιοι? η μηπως καπεταναιη?


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
11/04/2007, 15:30
ρε φύγετε λέμε όσοι θέτε!!

άντε να λιγοστεύουμε :smokin:

crs-k
11/04/2007, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
και ποτε με το καλο γινεται οσια η μοναχη καπεταναιοι? η μηπως καπεταναιη?


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Κρυβε λογια εσυ! :mad:


:lol: :rotflmao: :lol:

kalesin
11/04/2007, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ρε φύγετε λέμε όσοι θέτε!!

άντε να λιγοστεύουμε :smokin:


ζηλευεις ρε γι' αυτο λυσσας


:p :p :p

LsKostas
11/04/2007, 15:36
isws gt tin exw synithisei k exei ginei kommati tis kathimerinotitas mu..
i eparxia isws na nai isyxastirio gia tus syntaxiuhus..


Εγω θα το ελεγα βραζει το αιμα μου...

Ειναι και στον ανθρωπο.Αν λες οτι δεν θα περασεις καλα δεν θα περασεις...

ΕΓΩ Την φασαρια την λεω ζωντανια!
και φυσικα τα μερη για να ηρεμισεις ειναι απειρα...

Φυσικα οποιος θελει και ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ας μας κανει την χαρη...:wave2:

Cpt. Haddock
11/04/2007, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
ζηλευεις ρε γι' αυτο λυσσας


:p :p :p


ναι, τι να σου πω...

:lol: :lol: :lol:

OldMan
11/04/2007, 15:44
Τελικά βρέθηκε το Χαξλεϊκό μέρος που συνδυάζει ΜΟΝΟ τα "καλά" των μεγάλων και μικρών πόλεων (και χωριών ίσως...) ??? :confused:

Cpt. Haddock
11/04/2007, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τελικά βρέθηκε το Χαξλεϊκό μέρος που συνδυάζει ΜΟΝΟ τα "καλά" των μεγάλων και μικρών πόλεων (και χωριών ίσως...) ??? :confused:

Δεν υπάρχει...



:sick: :sad:

ktm640lc4
11/04/2007, 16:04
Ρε παιδια και η επαρχια εχει βαβουρα. Και εκει ζωντανος νιωθεις...

Εγω προσωπικα που ειμαι απο χαλκιδα ανετα παω. Βαβουρα εχει και εκει. Θα μου πεις σιγα την επαρχια 80 χιλιομετρα ειναι... τεσπα.

Εγω δεν βγαινω βεβαια κιολας, οποτε δεν με νοιαζουν οι επιλογες οι πολλες.

Ο καθενας με τις επιλογες του...

OldMan
11/04/2007, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν υπάρχει...
Και το thread γιατί εξακολουθεί να υπάρχει ?? :confused:

tifoefs
11/04/2007, 16:06
Σβηστε το γιατι οσο το διαβαζω χανω το δρομο για Ελλαδα !


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
11/04/2007, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και το thread γιατί εξακολουθεί να υπάρχει ?? :confused:

"O wonder!
How many goodly creatures are there here!
How beautious mankind is!
O brave new world
That has such people in't!"

:look:

sober
11/04/2007, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
"O wonder!
How many goodly creatures are there here!
How beautious mankind is!
O brave new world
That has such people in't!"

:look:

sober
11/04/2007, 16:28
ναι...ναι...και λιγα λες!!!!:lol: :lol: :lol: :lol:

marios8
11/04/2007, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Παλαιότερα έμενα Πατήσια... Γαλάτσι ...Λαμπρινή...για καμιά 10αρια χρόνια (σαν έφηβος)

Μετά την γνωριμία με την πρώην σύζυγο έμεινα στην Π.Πεντέλη (προ φωτιάς). (1,5 χρόνο)
Αμέσως μετά τον γάμο στην Ν.Πεντέλη.(3 χρόνια)

έρχεται το διαζύγιο. Επέστρεψα για ενα πολύ μικρό διάστημα (δύο μήνες) στην Λαμπρινή. Ε λοιπόν.

1) δύο φορές κόντεψα να μπουκάρω στο διπλανό διαμέρισμα για να καρυδώσω τον διπλανό παπάρα που έβαζε κατά τις 23.00 το stereo στο full με τα αρβανίτικα τσίτα ντεσιμπέλ. Standard ¨ομως η ώρα.
2) Παρκάρισμα ώρα μηδέν... έτσι θα χαρακτήριζε κανείς την περιπέτεια του να παρκάρεις Ι.Χ. ή ακόμα και μηχανή , όταν πέρναγε η ώρα μετά τις 22.00 ακόμα και καθημερινές.
3) Πολυκατοικία... νομίζω οτι αυτό τα λέει όλα. Κατά τα μεσάνυχτα ανάβαν το καλοριφέρ και έσκαγες απο την ζέστη στο κρεβάτι και κατά το πρωί , ήθελε "τσιμπιδάκι" για να το βγάλεις προς ανάγκη απο την παγωνιά. Για δε εποχή , καλοκαίρι με κάτι 40αρες... ένιωθες σαν φυτό σε θερμοκήπιο με το AC και τον ήλιο έξω.
4) Για καφέ... συνήθως σε γειτονιακό , λόγω πίεσης χρόνου (γιατί άραγε; ) με τα παρκαρισμένα πρώτη μόστρα και τον δρόμο με το ντουμάνι του.
5) Κλοπές ... ο χαμός του χαμού... συνήθως "ψυρισμένο" το μηχανάκι απο καθρέφτη , μέχρι και απο αυτοκόλητο στο μπροστινό φτερό!!!


Ευτυχώς κάποια στιγμή πήρα απόφαση και μετακόμισα στην Δροσιά... πολιτισμικό και κοινωνικό σοκ... ησυχία το βραδάκυ, εύκολο παρκάρισμα, βόλτα με τα πόδια στο άλσος (σε κανονικές ώρες έτσι; )... μου θύμισε έντονα τις εφηβικές μου ώρες και βόλτες σε γειτονιά που ήταν ανθρώπινη... ναι ακόμα και στα Πατήσσια την δεκαετία του 90.
Έμεινα περίπου 3 χρόνια εκεί.. ευχάριστα... τελικά έκανα το μεγάλο βήμα.

Έφυγα και απο εκεί και πήγα 4-5ΚΜ έξω απο την Σταμάτα σε μια κοινότητα κοντά στον Μαραθώνα. Θα πώ μόνο το εξής.

Υπήρξε μέρα που κατέβαινα με την μηχανή απο τον δρόμο εκεί και πέταγε μπροστά μου ενα γεράκι. Δεν μπορώ να το περιγράψω ρε παιδιά...
Έχει τύχει βράδυ , να πηγαίνω σπίτι και να περνάνε αλεπούδες μπροστά απο το Ι.Χ. ή ακόμα και σκατζόχοιρος στο πλάι του δρόμου.

Ξυπνάω σε καθαρό περιβάλλον με λιγότερες ώρες ύπνο και φυσικά δεν μιλάμε για διαφορές θερμοκρασίας. Το πρόσθετο είναι οτι έχω φυσικά άπλετο χώρο για παρκάρισμα μηχανής,αυτοκινήτου, των φίλων μου, των φίλων που ήρθαν μαζί με τους φίλους μου κτλ. Απεδείχθη χρήσιμο το Πάσχα αυτό.

Απόσταση απο δουλειά τώρα.... 20' με μηχανή απο Μαρούσι και περίπου 50' με Ι.Χ. με full κίνηση και το παρκάρισμα εντός.

ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΜΕΙΝΩ ΑΘΗΝΑ.!!!!!




Gandalf


:a012: :a012: :wave2:

vangelis 64
11/04/2007, 18:10
κι εγώ παλιός Πατησιώτης και μετέπειτα Καλλιθεάτης..............







...........αλλά αυτό δεν το αλλάζω με τίποτα!


83822

vangelis 64
11/04/2007, 18:13
Εστω και με σκουπίδια από τούς κανίβαλλους....


83823

Nikoskazer2000
11/04/2007, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Παλαιότερα έμενα Πατήσια... Γαλάτσι ...Λαμπρινή...για καμιά 10αρια χρόνια (σαν έφηβος)

Μετά την γνωριμία με την πρώην σύζυγο έμεινα στην Π.Πεντέλη (προ φωτιάς). (1,5 χρόνο)
Αμέσως μετά τον γάμο στην Ν.Πεντέλη.(3 χρόνια)

έρχεται το διαζύγιο. Επέστρεψα για ενα πολύ μικρό διάστημα (δύο μήνες) στην Λαμπρινή. Ε λοιπόν.

1) δύο φορές κόντεψα να μπουκάρω στο διπλανό διαμέρισμα για να καρυδώσω τον διπλανό παπάρα που έβαζε κατά τις 23.00 το stereo στο full με τα αρβανίτικα τσίτα ντεσιμπέλ. Standard ¨ομως η ώρα.
2) Παρκάρισμα ώρα μηδέν... έτσι θα χαρακτήριζε κανείς την περιπέτεια του να παρκάρεις Ι.Χ. ή ακόμα και μηχανή , όταν πέρναγε η ώρα μετά τις 22.00 ακόμα και καθημερινές.
3) Πολυκατοικία... νομίζω οτι αυτό τα λέει όλα. Κατά τα μεσάνυχτα ανάβαν το καλοριφέρ και έσκαγες απο την ζέστη στο κρεβάτι και κατά το πρωί , ήθελε "τσιμπιδάκι" για να το βγάλεις προς ανάγκη απο την παγωνιά. Για δε εποχή , καλοκαίρι με κάτι 40αρες... ένιωθες σαν φυτό σε θερμοκήπιο με το AC και τον ήλιο έξω.
4) Για καφέ... συνήθως σε γειτονιακό , λόγω πίεσης χρόνου (γιατί άραγε; ) με τα παρκαρισμένα πρώτη μόστρα και τον δρόμο με το ντουμάνι του.
5) Κλοπές ... ο χαμός του χαμού... συνήθως "ψυρισμένο" το μηχανάκι απο καθρέφτη , μέχρι και απο αυτοκόλητο στο μπροστινό φτερό!!!


Ευτυχώς κάποια στιγμή πήρα απόφαση και μετακόμισα στην Δροσιά... πολιτισμικό και κοινωνικό σοκ... ησυχία το βραδάκυ, εύκολο παρκάρισμα, βόλτα με τα πόδια στο άλσος (σε κανονικές ώρες έτσι; )... μου θύμισε έντονα τις εφηβικές μου ώρες και βόλτες σε γειτονιά που ήταν ανθρώπινη... ναι ακόμα και στα Πατήσσια την δεκαετία του 90.
Έμεινα περίπου 3 χρόνια εκεί.. ευχάριστα... τελικά έκανα το μεγάλο βήμα.

Έφυγα και απο εκεί και πήγα 4-5ΚΜ έξω απο την Σταμάτα σε μια κοινότητα κοντά στον Μαραθώνα. Θα πώ μόνο το εξής.

Υπήρξε μέρα που κατέβαινα με την μηχανή απο τον δρόμο εκεί και πέταγε μπροστά μου ενα γεράκι. Δεν μπορώ να το περιγράψω ρε παιδιά...
Έχει τύχει βράδυ , να πηγαίνω σπίτι και να περνάνε αλεπούδες μπροστά απο το Ι.Χ. ή ακόμα και σκατζόχοιρος στο πλάι του δρόμου.

Ξυπνάω σε καθαρό περιβάλλον με λιγότερες ώρες ύπνο και φυσικά δεν μιλάμε για διαφορές θερμοκρασίας. Το πρόσθετο είναι οτι έχω φυσικά άπλετο χώρο για παρκάρισμα μηχανής,αυτοκινήτου, των φίλων μου, των φίλων που ήρθαν μαζί με τους φίλους μου κτλ. Απεδείχθη χρήσιμο το Πάσχα αυτό.

Απόσταση απο δουλειά τώρα.... 20' με μηχανή απο Μαρούσι και περίπου 50' με Ι.Χ. με full κίνηση και το παρκάρισμα εντός.

ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΜΕΙΝΩ ΑΘΗΝΑ.!!!!!




Gandalf


Πάντα η προσαρμογή δεν είναι αυτονόητη στην αρχή, ούτε εύκολη. Αλλα αμα κάνεις το 1ο βήμα έχεις ηδη καταφέρει τη μισή προσαρμογή. Και 'γω πριν απο μερικά χρόνια που μετέβηκα απο το κέντρο των Χανίων στη "επαρχιακή" για 'μενα Χαλέπα χαλάστηκα πολύ. Τώρα ομως καταλαβαίνω τι μεγάλος λάθος που είχα με την παλιά μου νοοτροπία.

Gandalf: :a46: :a46: :a46: :a46: :a46:

l@gos
12/04/2007, 07:14
ταπεινη μου αποψη, ενα μεγαλο:a18:
σε ολους οσους εφυγαν απο μεγαλες πολεις.
Οπως ανεφερα στην αρχη του thread, το ψιλοσκεφτομαι
εδω κ κανα χρονο κ το μονο που με προβληματιζει ειναι
οι ευκαιριες για δουλεια. Θεσσαλονικη υπαρχουν αρκετες
δουλειες (για οποιον θελει να δουλεψει) Αθηνα ακομα περισσοτερες.
Με την "επαρχια" ομως? Ξεπερνωντας τα "προβληματα" της
διασκεδασης κ "ζωντανιας" των μεγαλουπολεων, ερχομαστε
στο διαταυτα......
Σιγουρα αυτος που θελει να ξεφυγει βρισκει διεξοδους,
μηπως τελικα βολευομαστε με καποιες καταστασεις κ μαθαινουμε
να δικαιολογουμε τα αδικαιολογητα?
(η δευτερη παραγραφος αφορα κ εμενα!!! τα λεω πιο πολυ, για να τ'ακουσω εγω!)

airamhag
12/04/2007, 08:42
Gandalf , μιλαμε για ολοκληρωτικα διαφορετικο τροπο ζωης...ακομα κ στο θεμα της ενεργειας!
:beer: :beer:

L@gos , επιλογες υπαρχουν ατομα...αναλογα με τα θελω...:winka:

αντε ρε σεις..να κανουμε ενα ντου να φυγουμε ολοι απο την αθηνα...:D

naxiotis
12/04/2007, 09:15
ας πω και εγώ την εμπειρία μου


μετά από 37 χρόνια Πετρούπολη-Αθήνα την έκανα για ΝΑΞΟ(το μόνο καλό του διαζυγίου η απόφαση αλλαγής ζωής)

μετά από 2,5 χρόνια εντυπώσεις:







ΤΕΛΕΙΑ:a25: :a25: :a013:


ΤΙ να πρωτοπώ


ότι σε λίγη ώρα θα κατέβω παραλία για καφέ και στο δρόμο θα καλημερίσω 10-15


ότι δεν χρειάζεται να κανονίσω για καφέ γιατί όλο και κάποιος θα περάσει και θα κάτσει


το όποτε θέλω παίρνω την africa και βουρ για παραλιακή βόλτα Αγιοσ Προκόπης-Αγία Αννα-Πλάκα με την διαδρομή χωμάτινη με άμμο θαλάσσης δίπλα στην θάλασσα


δεν μιλάμε για το ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ
ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ:από 15:00-18:00 μπάνιο,και από 21:00 βόλτα παραλία Χώρας ή με μηχανή στα παραλιακά μαγαζιά της Πλάκας


πιστεύω ότι και μόνο ζώντας με πολύ πιό χαλαρούς ρυθμούς έχω κερδίσει τουλάχιστον 10 χρόνια ζωής από το να ζούσα στην Αθήνα:winka:




το μόνο που μου λείπει είναι είναι η έλειψη ικανών γιατρών και ενός νοσοκομείου γιατί αυτό που έχουμε άστα και με το πρώτο σοβαρό πηγαίνουμε Αθήνα

τα σταθμίζεις λοιπόν και επιλέγεις


:wave2: :wave2: :beer: :beer:

marios8
12/04/2007, 15:00
Πιστεύω οτι τα άτομα που έχουν (έχουμε) ζήσει και στις 2 καταστάσεις (χωριό - Πόλη) είναι συντριπτικά υπέρ του χωριού.
Και κατα την ταπεινη μου γνώμη η άποψή τους (μας) έχει ιδιαίτερη σημασία.
Ότι και να γράψουμε αν δεν το έχεις ζήσει (δεν μιλάω για 3 μήνες διακοπές) δεν μπορείς να το καταλάβεις. :beer: :wave2:

sober
12/04/2007, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Πιστεύω οτι τα άτομα που έχουν (έχουμε) ζήσει και στις 2 καταστάσεις (χωριό - Πόλη) είναι συντριπτικά υπέρ του χωριού.
Και κατα την ταπεινη μου γνώμη η άποψή τους (μας) έχει ιδιαίτερη σημασία.
Ότι και να γράψουμε αν δεν το έχεις ζήσει (δεν μιλάω για 3 μήνες διακοπές) δεν μπορείς να το καταλάβεις. :beer: :wave2:




Δε διαφωνω αλλα απο την αλλη εχω παραδειγματα ατομων που σκιζονταν στις Πανελλαδικες να περασουν Α8ηνα μονο και μονο για να ξεγυγουν απο την κλειστη κοινωνια της επαρχιας...:confused: :confused:

airamhag
12/04/2007, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Δε διαφωνω αλλα απο την αλλη εχω παραδειγματα ατομων που σκιζονταν στις Πανελλαδικες να περασουν Α8ηνα μονο και μονο για να ξεγυγουν απο την κλειστη κοινωνια της επαρχιας...:confused: :confused:

ναι αλλα...

1. ειναι το γοητρο της Αθηνας στα παιδια που θελουν να περασουν οπωσδηποτε στην πρωτευσουσα.
2.ειναι ισως παιδια που το "κλειστο" ξεκιναει απο την οικογενεια.ενα παιδι στην πολη μεγαλωνει διαφορετικα γιατι αρχικα εχουν κ οι γονεις του διαφορετικες εικονες στο μυαλο τους.
γιατι σκεψου πως μπορει να ζησει το παιδι ενος ανθρωπου που συνειδητα εχει επιλεξει να ζησει στην επαρχια...( και εχει κ καποια -για να μην πω παιδεια- απλα διαθεση να εχει επαφη με το παιδι του)
πολλες φορες παιδια που εχουν μεγαλωσει στην επαρχια κ εχουν αλλες εικονες , εχουν κ αλλη σταση ζωης , σε σχεση με τα παιδια της πολης.οποτε καπου τους ωφελισε ...τουλαχιστον ευχαριστηθηκαν παιχνιδι στις αλανες...και οχι στην καρεκλα του game boy
3.ποσοι απο αυτους τους φοιτητες κ μετα επαγγελματιες , ξαναγυριζουν στα χωρια τους αν οχι μονιμα , ανοικδομουν τα πατρικα τους με στοχο να γυρισουν οταν αποσυρθουν επαγγελματικα.

sober
12/04/2007, 15:26
:lol: :lol:
Και ετσι καταληγουμε στο συμπερασμα οτι:ΟΠΟΙΟΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙ!!!!



ουφ!!! :rolleyes: :winka:

marios8
12/04/2007, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Δε διαφωνω αλλα απο την αλλη εχω παραδειγματα ατομων που σκιζονταν στις Πανελλαδικες να περασουν Α8ηνα μονο και μονο για να ξεγυγουν απο την κλειστη κοινωνια της επαρχιας...:confused: :confused:


Γιατί δεν ξέρουν . Όταν έρχονται για σπουδες και περάσουν κανα 2-3 χρονάκια θέλουν να την κάνουν με ελαφρα πηδηματακια.
Εγώ μιλάω για άτομα που έχουν ζήσει αρκετά χρονια και στα 2 οπότε μπορούν και να κρίνουν.
Η Αθήνα για τον επαρχιώτη είναι κατι σαν τα Ιλίσια πεδία γιατί την ξέρει μόνο μεσα απο τη φαντασία του.
Όταν ομως έρθει τρώει την κλωτσια του:wave2:

bartlal
12/04/2007, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober



ουφ!!! :rolleyes: :winka:

κουραστηκαμε? ακομα δεν αρχισαμε?


:smokin:

sober
12/04/2007, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
κουραστηκαμε? ακομα δεν αρχισαμε?


:smokin:




:a22: :a22: :a22: :a22: :a22:




Αντε μην αρχισω τις ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ !!!!:lol: :lol: :lol:

Cpt. Haddock
12/04/2007, 15:39
:a014:

sober
12/04/2007, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:a014:




:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εεεετσι...εεεετσι....

Cpt. Haddock
12/04/2007, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Εεεετσι...εεεετσι....

θα μας παρεξηγήσουνε :blush:

crs-k
12/04/2007, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
θα μας παρεξηγήσουνε :blush:


Σωπα ρεεε...

Καλο παιδι να 'ναι μονο... :dizzy:

sober
12/04/2007, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
θα μας παρεξηγήσουνε :blush:



Ωραια!!!!!8α πεσουν ΠΟΛΛΕΣ ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ!!!!:lol: :lol: :lol: :wave2:

bartlal
12/04/2007, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober


Αντε μην αρχισω τις ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ !!!!:lol: :lol: :lol:


:a38: :a38: :a38:



:a13:

sober
12/04/2007, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
:a38: :a38: :a38:



:a13:


Μη σφυριζεις....ΕΣΥ τις τρως!!!!