PDA

View Full Version : 9sec 0-400 με μπαταρίες......



sapila racing
11/04/2007, 15:45
Ερχονται οι μέρες που η βενζίνη δεν θα υπάρχει πια...
Ισως όμως να υπάρχει μέλλον και για τους γρήγορους με ...... μπαταρίες.

0-400 σε 9 δευτερόλεπτα και έξοδος με 250 χλμ/ώρα, δεν είναι κι άσχημα, ειδικά για ηλεκτροκίνητο όχημα!!
http://www.treehugger.com/files/2007/04/electric_motorc.php

AFTER
11/04/2007, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ερχονται οι μέρες που η βενζίνη δεν θα υπάρχει πια...
Ισως όμως να υπάρχει μέλλον και για τους γρήγορους με ...... μπαταρίες.

0-400 σε 9 δευτερόλεπτα και έξοδος με 250 χλμ/ώρα, δεν είναι κι άσχημα, ειδικά για ηλεκτροκίνητο όχημα!!
http://www.treehugger.com/files/2007/04/electric_motorc.php


Ενας ηλεκτροκινητηρας μπορει να ειναι πολυ καλυτερος απο ενα θερμικο
Ροπη απο μηδεν στροφες
Απλως πρεπει να λυθει το προβλημα της μεγαλης καταναλωσης ενεργειας
Μολις λυθει αυτο, δεν θα υπαρχει λογος για Κ.Ε.Κ.

Α.....και φυσικα πρεπει να λυθει και το προβλημα των μιζων(οχι αυτων που βαζουν μπρος τους κινητηρες) :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

zireous
12/04/2007, 01:33
Το 'χω ξαναπεί λέμε:

Ζητείται κινητήρας υδρογόνου για gsxr 750 με τα ίδια χαρακτηριστικά πλεύσης (κολυμπάμε λέμε, δεν οδηγάμε) με τον βενζινοκινητήρα. Φτηνός έ;

Στη τελική το μαμημένο το υδρογόνο, το φτιάχνουμε και μόνοι μας σπίτι -δε ξέρω πως, άκουσα ότι γίνεται ακόμα καί εδώ.

Ταξιδευτής
12/04/2007, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Ενας ηλεκτροκινητηρας μπορει να ειναι πολυ καλυτερος απο ενα θερμικο
Ροπη απο μηδεν στροφες
Απλως πρεπει να λυθει το προβλημα της μεγαλης καταναλωσης ενεργειας
Μολις λυθει αυτο, δεν θα υπαρχει λογος για Κ.Ε.Κ.



Ναι ρε συ Αφτερ, η λογικη μου συμφωνει μαζι σου, αλλα η καρδια οχι.
Πως θα κανει το αυριανο μοτερ της μηχανης μας;
Μπορω εγω να γουσταρω στο ΧΨ στροφιλικι με κατι που θα ακουγεται σαν την Hoover της μανας μου; :mad:

Η μηπως θα βγαλουν τις νεες μηχανες με ηχεια σε στυλ εξατμισης, οπου θα εχει κονσερβα ηχο απο κανενα "παλιο" SS για να γουστερνουμε; :sick: :lol:

AFTER
12/04/2007, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής

Η μηπως θα βγαλουν τις νεες μηχανες με ηχεια σε στυλ εξατμισης, οπου θα εχει κονσερβα ηχο απο κανενα "παλιο" SS για να γουστερνουμε; :sick: :lol:


Αυτο το συστημα υπαρχει ηδη στο μοτοσυκλετακι του ανηψιου μου

Καλου κακου, κατσε να αποθηκευσω κανα wav απο 916 με termignoni :lol:

916
12/04/2007, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER

Καλου κακου, κατσε να αποθηκευσω κανα wav απο 916 με termignoni :lol:

Να σου πουλήσω εγώ ήχο!Μόνο 500?/15sec.Τσάμπα πράγμα :rotflmao: :rotflmao:

adam_tsouk
15/04/2007, 00:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από 916
Να σου πουλήσω εγώ ήχο!Μόνο 500?/15sec.Τσάμπα πράγμα :rotflmao: :rotflmao:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

el_hymador
16/04/2007, 20:40
Υδρογονο ειναι η πιο εφικτη λυση προς το παρων...και το μελλον θα μπορουσαμε να το βιωνουμε σημερα αν δεν μποϊκοταρανε τα γνωστα @ρχιδι@ τις προσπαθειες για εναλλακτικες/καθαρες πηγες ενεργειας....

οι ηλεκτροκινητηρες εχουν μακραν τα καλυτερα χαρακτηριστικα απο ολους...το θεμα ειναι που θα βρουμε τοσο ρευμα...και ρε παιδια ενταξει, ας στερηθουμε τους ομορφους ηχους απο τους Κ.Ε.Κ....χαλαλι...

zireous
17/04/2007, 18:40
Για τη ροπή που λέγατε...



Δέ θέλω τη ροπή που έχει το κ7 το 1000 μετά τις 12.000 στροφές όταν είμαι ανάμεσα στις 2.000 και τις 5.000.

Είμαι κάθετος σε αυτό.


(άμα το σκεφτείτε λιγάκι θα δείτε και εσείς ότι σε αντίθετη περίπτωση, θα ήμουνα κάθε 5 δεύτερα οριζόντιος αντί για κάθετος)
:lol:

el_hymador
17/04/2007, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Για τη ροπή που λέγατε...



Δέ θέλω τη ροπή που έχει το κ7 το 1000 μετά τις 12.000 στροφές όταν είμαι ανάμεσα στις 2.000 και τις 5.000.

Είμαι κάθετος σε αυτό.


(άμα το σκεφτείτε λιγάκι θα δείτε και εσείς ότι σε αντίθετη περίπτωση, θα ήμουνα κάθε 5 δεύτερα οριζόντιος αντί για κάθετος)
:lol:

ειναι πολυ διαφορετικο να εχεις 12kg ροπης με ισχυ 20 ιππων απο το να εχεις 12kg ροπης με ισχυ 120 ιππων...

ετσι και αλλιως οι ηλεκτροκινητηρες ειναι απο τους ευκολοτερους για να προσαρμοσεις μειωτηρες παντος ειδους

zireous
20/04/2007, 23:19
Ξέρω εγώ τί σου λέω, και κρατάω το τελευταίο μέρος από αυτό που είπες.

Ένα μηχανάκι που παραέχει δύναμη σε χαμηλές στροφές μου είναι άχρηστο.

div400
20/04/2007, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Ξέρω εγώ τί σου λέω, και κρατάω το τελευταίο μέρος από αυτό που είπες.

Ένα μηχανάκι που παραέχει δύναμη σε χαμηλές στροφές μου είναι άχρηστο.

:hypnotize :uplate: :eyepop: :look: :alien:


off topic

αχρηστο γιατι?

ολοι κατασκευαστες που προσπαθουν σε ολα τα μηχανακια τους (ασχετος ειδους + διαταξης κινητηρα) να δωσουν δυναμη απο χαμηλα ειναι...εχμμ...λαθος???


off topic/

zireous
21/04/2007, 22:14
Όταν έχω σχολικό μπροστά μου θέλω να ελέγχω με ακρίβεια το γκάζι μου -επίσης όταν ακολουθώ γυναίκα με σκούτερ θέλω να μπορώ να πηγαίνω με 40-50 πίσω της μπας και της πιάσω κουβέντα αργότερα... :D

Το 750 με τα μαραφέτια που του έχω πάνω, δέν έχει τρύπες.

Το θέμα είναι να είναι νευρικό εκεί που το θέλω, όχι παντού.

sapila racing
22/04/2007, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Για τη ροπή που λέγατε...



Δέ θέλω τη ροπή που έχει το κ7 το 1000 μετά τις 12.000 στροφές όταν είμαι ανάμεσα στις 2.000 και τις 5.000.

Είμαι κάθετος σε αυτό.


(άμα το σκεφτείτε λιγάκι θα δείτε και εσείς ότι σε αντίθετη περίπτωση, θα ήμουνα κάθε 5 δεύτερα οριζόντιος αντί για κάθετος)
:lol:

Τότε προφανώς έχεις πρόβλημα στο δεξί σου χέρι....

Το Hornet εχει στις 6000 την ροπή που εχεις εσυ στις 11000 και είναι μια χαρά. Εννοείται οτι αν θες κάνει σούζες, αλλα εγω δεν βρίσκομαι ανάσκελα κάθε 5 δευτερα.
Για μένα ειναι οτι πρέπει, ενω ενα μηχανάκι που λυσσάει στις 12000 δεν μου λέει τίποτα. Μόνο για πίστα κάνει.

zireous
22/04/2007, 15:06
Μήπως μπερδεύεις τα ελαφρά με τα βαριά μηχανάκια;

Άσε που δεν έχεις καβαλήσει το δικό μου... :D