PDA

View Full Version : Δηλώνω Αθρησκος και Αθεος...



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8

Nostra
11/04/2007, 17:40
Γιατί...


Οδηγός της μηχανής μου είμαι εγώ και όχι καποιο μονο- ή πολυ-υπόστατο ον.
Αν χτυπήσω ή σκοτωθώ θα έχω κάνει κακή εκτίμηση του δρόμου, κακή πρόβλεψη των κινήσεων των άλλων οχημάτων, λάθος χειρισμό της μηχανής, υπερεκτίμηση των οδηγικών μου ικανοτήτων, απροσεξία της στιγμής, κακή οδική εκπαίδευση ή (μοναδική περίπτωση που θα φταίει άλλος εκτός από εμένα) κάποιος μαλάκας θα "επέτρεψε" στο όχημά του να χάνει λάδια ή/και πετρέλαια.

Η μόνη πίστη που έχω είναι στον εαυτό μου και στην ποιότητα των ανθρώπων που είναι κοντά μου.
Οι μόνες εντολές ζωής -πρέπει να- είναι αυτόβουλες, με βάση την ένταξή μας στο κοινωνικό σύνολο είτε το ευρύτερο είτε το εγγύτερο. Προσαρμοστικότητα, υποχωρήσεις, αλληλοσεβασμός και αλληλοβοήθεια είναι αρχές μιας αρχέγονης αγελαίας κοινωνίας και συμβατικοί κανόνες της συνύπαρξης με άλλα παρόμοια ομοειδή "ζώα". Μόνοι μας δε τα καταφέρνουμε σε κανένα φυσικό ή τεχνητό περιβάλλον.

Οι αρρώστιες δε με "χτυπάνε", "βρίσκουν", "τις δίνει ο θεός".
Οταν αρρωστήσω (HIV, καρκίνος, γρίπη, καρδιοπάθειες, εγκεφαλικό, κατάθλιψη, σχιζοφρένεια κλπ.) δεν είναι ούτε αποτέλεσμα των αμαρτιών μου, ούτε θεϊκή παρέμβαση/επιλογή. Το περιβάλλον που έχω αποφασίσει να ζω και επιβαρύνω κι εγώ μαζί με άλλους ηλίθιους Ή τα γονίδιά μου καθορισμένα ή επηρεασμένα από τη φυσική εξέλιξη Ή ο τρόπος ζωής μου (διατροφή, αγυμνασιά, τσιγάρο, άγχος) Ή η κακή ανατροφή/σχέσεις, λάθη προγόνων
είναι υπεύθυνα για την ψυχική ή/και σωματική μου υγεία και προκαλούν τις αρρώστιες.

Διαβάλλω την ανάγκη ένταξης σε ομάδα οπαδών πίστης και θαυμάτων.
Το θαύμα είναι η εξέλιξη του εαυτού μου. Ιπτάμενα κεφάλια, ακαείς φωτιές, ενοράσεις και οπτασίες , υδροβασίες, εξωσωματικές εμπειρίες, αυταναφλέξεις, τηλεπάθειες κ.ά. είναι καταστάσεις που η χρήση μόλις του ~10% των νευρικών συνάψεων του εγκεφάλου μου δε μπορούν να εξηγήσουν/επαναλάβουν/επαληθεύσουν. Ακόμα και η προσαρμοσμένη (στην ανθρώπινη κατανόηση) φυσική επιστήμη δε μπορεί. Αντί να θεοποιήσω ότι δε καταλαβαίνω είναι προτιμότερο να γίνω κρίκος (1ου, 2ου, Νιοστού βαθμού) στη διαδικασία επεξήγησης των.

Αρνούμαι την προβατοποίηση.
Για να κάνει ουσιώδες ερευνητικό έργο ένας επιστήμονας χρειάζονται περίπου 5 με 10 χιλιάδες παραγωγικοί άνθρωποι για υποστήριξη. Από τον σκουπιδιάρη της γειτονιάς του και τον αγελαδοτρόφο για να μπορεί να πίνει γάλα μέχρι τον τελευταίο βοηθό του που του καθαρίζει τα όργανα έρευνας. Ολοι (ή οι περισσότεροι) προηγούμενοι από αυτόν επειδή αδυνατούν την κατανόηση του κόσμου τους θεοποιούν (απ' ανέκαθεν) και χειραγωγούνται (ενίοτε) ώστε να μην ψάχνονται (θρησκείες, πολιτική, αθλητισμός, τέχνες). Πρόβατα λοιπόν. Είμαι κι εγώ ίσως αλλά εγώ το ξέρω πως είμαι. Εσύ?

Κυνικός ή μηδενιστής?
Τίποτα από τα δύο. Σκωπτικός ή/και σκεπτικός έναντι του όλου και των όλων. Συνειδητοποίηση της βιολογικής εφημερίας μας. Ανακάλυψη και εξέλιξη των ευαρεσκειών μου και των κοινωνικών ελευθεριών μου. Γνώση και γνώσεις, επαφή με την πραγματικότητα, το γίγνεσθαι, το είναι και το φαίνεσθαι σε ατομικό αλλά και σε συλλογικό επίπεδο. Δεν είναι όλοι έτοιμοι και πολλοί αδυνατούν να ξυπνήσουν. Η μεγάλη ανάγκη του ανθρώπου-ζώου να ανήκει κάπου οδηγεί στην αυτοένταξη σε ιδέες, θρησκείες, κανόνες, δομές για να αισθάνεται μέρος του κοντινού του όλου.

Ορθοδοξία ή βουδισμός ή δωδεκαθεϊσμός ή ινδουισμός ή .... κλπ.
Τίποτα. Ολες οι θρησκείες δημιουργήθηκαν, συν- και δια-τηρούνται και εξελίσσονται για τους ίδιους λόγους. Τη χειραγώγηση, έλεγχο, κανονιστική των ανθρώπων που δε πρέπει (και δε βολεύει) να ψάχνονται. Αλλά ακόμα και αυτοί που ψάχνονται (ή ψάχτηκαν στο παρελθόν) κάνουν το ίδιο λάθος. Δημιουργούν μια καινούρια θρησκεία. Δεν έχω ανάγκη να πιστεύω κάπου για να είμαι κάποιος. Δημιουργός είμαι εγώ, αν μπορέσω και αν μου επιτραπεί. Τυχαία γεννήθηκα σε τόπο που όλοι (σχεδόν) τώρα είναι ορθόδοξοι. Η διαφορά μεταξύ Ισραήλ και Παλαιστίνης είναι σαράντα πόντοι μπετόν. Τόση είναι και η διαφορά από το να ήμουν μουσουλμάνος ή εβραίος ή ότιδήποτε άλλο.

Προσηλυτισμός ή αποχή.
Μάλλον το δεύτερο. Ας πιστεύει ο καθείς ότι τον βολεύει χωρίς να προσπαθεί να πείσει τον άλλον. Οποιος έχει μυαλό ας σκεφτεί μόνος του τί αντιπροσωπεύει η κάθε άποψη και πως έχει εξελιχθεί. Απέχω από την αφύπνιση των πιστευόντων εκτός κι αν απλά το συζητάμε οπότε εκφράζω τη θέση μου αλλά δε μπορώ κιόλας να ανεχτώ τον φανατισμό, οπαδισμό και την παρωπιδική τύφλωση των άλλων γιατί πολύ απλά επηρεάζει και τη δική μου ζωή.

Εκφοβιστικοί κανόνες, εντολές.
Ολες οι θρησκείες παίζουν με την ψυχολογία των πιστών τους. κόλαση-παράδεισος, αρετή-αμαρτία, γιν-γιαν κλπ. Ας είναι. Εγώ δε φοβάμαι και δε διαχωρίζω το μαύρο από το άσπρο. Το σημείο 2 θα κανονίσει αν είμαι καλά ή όχι και όχι το αν θα φάω κότα τη μεγάλη εβδομάδα ή ζητήσω χοιρινή μπριζόλα στην Αγκυρα μαζί με κρασί ή αν θα κάνω έρωτα μέσα στο ραμαζάνι. Αν σέβομαι τον κοινωνικό μου περίγυρο και με σέβεται και αυτός δε χρειάζονται ούτε 10 εντολές ούτε οι μακιαβελικές σκηνές της αποκάλυψης του Γιάννη του βουτηχτή.


Αναπτύξτε τη σκέψη σας, αναθεωρήστε τη θέση σας και το τί θα κάνετε τα 50 με 100 (σχετικοί αριθμοί) χρόνια της ζωής σας με την υπάρχουσα μορφή σας και αφήστε τα οπαδιλίκια.

Εγκέφαλο έχετε. Χρησιμοποιήστε τον παραπάνω από όσο περιμένουν οι άλλοι.

Φιλικά.


:wave2:






* όπου θεός = Βούδας, Jesus, Αγία Τριάδα, Αλλάχ, Σατανάς, Οσιρις, Δίας Μωυσής κ.ά.

OldMan
11/04/2007, 17:44
Και τι θες τώρα ??? :D

Nostra
11/04/2007, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και τι θες τώρα ??? :D

να το διαβάσει ο Χριστόδουλος και να μου δώσει μερικά από τα εκατομμύρια στρέμματα της εκκλησίας του για να φτιάχνω καύσιμα βιοαιθανόλης ώστε να μη πεθάνουν τα παιδιά μου από καρκίνο.

εσύ ?

OldMan
11/04/2007, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
εσύ ?
Εγώ ψάχνω τόση ώρα να βρω κάτι για να διαφωνήσω μαζί σου ρε παπάρα...

(αλλά δεν βρίσκω τπτ, γαμώ την τύχη μου...):sad:

crs-k
11/04/2007, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
...


Εγω παλι, αν και συμφωνουσα κααααποτε μαζι σου, τωρα πια ΔΕΝ συμφωνω... :wacko:


























Εδω και πολλα χρονια ΔΕΝ δηλωνω "Αθρησκος" αλλα (ακομα "χειροτερα") Αθεος !!! :cool:

sniper
11/04/2007, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Γιατί...

...........

δεν θα απαντήσω επί της ουσίας αυτών που γράφεις αλλά για τον τρόπο σκέψης που είναι εντελώς απλοϊκός και "αθώος".

Ο καθένας είναι ότι γουστάρει.....

Αν είναι εδώ μέσα να λύσουμε ΞΑΝΑ το ερώτημα αν υπάρχει θεός ενώ δεν ξέρουμε πως στρίβει ή φρενάρει αυτό το ρημάδι που καβαλάμε τότε είμαστε εντελώς μαλάκες.

Οπότε είσαι δεν είσαι άθεος... στ' @@ μας!

Φιλικά και πάντα τέτοια :) :wave2:

Nostra
11/04/2007, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εγω παλι, αν και συμφωνουσα κααααποτε μαζι σου, τωρα πια ΔΕΝ συμφωνω... :wacko:



Εδω και πολλα χρονια ΔΕΝ δηλωνω "Αθρησκος" αλλα (ακομα "χειροτερα") Αθεος !!! :cool:


σωστό και διορθώνεται πάραυτα.... :wave2:

crs-k
11/04/2007, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
σωστό και διορθώνεται πάραυτα.... :wave2:


Δεν ξερω αν χρηζει διορθωσης (εσυ μονο ξερεις) μιας κι ειναι δυο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ πραγματα... :smilea:

Nostra
11/04/2007, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αν είναι εδώ μέσα να λύσουμε ΞΑΝΑ το ερώτημα αν υπάρχει θεός ενώ δεν ξέρουμε πως στρίβει ή φρενάρει αυτό το ρημάδι που καβαλάμε τότε είμαστε εντελώς μαλάκες.

Οπότε είσαι δεν είσαι άθεος... στ' @@ μας!


αν και περίμενα την απάντηση με τα παπάκια... συμφωνώ ότι το έχουμε θεο-συζητήσει πολλάκις όσο και τα γαβροβαζελαίκα αλλά πλέον κάθε συζήτηση περί θρησκειών και θεών θα καταλήγει ΕΔΩ!

ιιιιιι---χα ... :uplate:

Cpt. Haddock
11/04/2007, 18:11
Φαντάζομαι πως δε χρειάζεται να πω τη γνώμη μου...

:smokin:

VanDiemen
11/04/2007, 18:21
Σε ένα άλλο θέμα λες:


όσοι θελουν να πιστεύουν να μην ενοχλούν όσους έχουν επιλέξει να είναι άθρησκοι...

και τούμπαλιν... χρειαζόμαστε αμνούς σε αυτή τη χώρα...

και καλά κρασά...

Εσύ τι από τα δύο πιστεύεις ότι συμβαίνει; Αυτοί που πιστεύουν σε ενοχλούν ή εσύ ενοχλείς αυτούς που πιστεύουν;
Κι αν συμβαίνει το πρώτο, τότε προς τι αυτό το post;
Πίστευε όπου θέλεις! Πίστευε στο δία, στην κάλι, στον αλλάχ. Σου φάνηκε ότι ενδιαφέρει κανέναν; Το να γράφεις και να ξαναγράφεις ότι δεν πιστεύεις, αναλύοντας μόνος σου τους λόγους σου και αναφέροντας τα όποια επιχειρήματά σου, τι σκοπό εξυπηρετεί;

zephyr1
11/04/2007, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Σε ένα άλλο θέμα λες:


όσοι θελουν να πιστεύουν να μην ενοχλούν όσους έχουν επιλέξει να είναι άθρησκοι...

και τούμπαλιν... χρειαζόμαστε αμνούς σε αυτή τη χώρα...

και καλά κρασά...

Εσύ τι από τα δύο πιστεύεις ότι συμβαίνει; Αυτοί που πιστεύουν σε ενοχλούν ή εσύ ενοχλείς αυτούς που πιστεύουν;
Κι αν συμβαίνει το πρώτο, τότε προς τι αυτό το post;
Πίστευε όπου θέλεις! Πίστευε στο δία, στην κάλι, στον αλλάχ. Σου φάνηκε ότι ενδιαφέρει κανέναν; Το να γράφεις και να ξαναγράφεις ότι δεν πιστεύεις, αναλύοντας μόνος τους λόγους σου και αναφέροντας τα όποια επιχειρήματά σου, τι σκοπό εξυπηρετεί;

Θελει οπαδους στην μη θρησκεια του.:lol:

fantacid
11/04/2007, 19:08
ενταξει, τελικα βρηκες 10 λογους να πεισεις τον εαυτο σου για να εισαι αθεος κ αθρησκος?

τωρα περιμενεις το μπραβο??

σα να ψαχνεις κοσμο που ασπαζονται το ατυπο δογμα σου μου φαινεται.


μηπως εχεις βρει κ ονομα για του αριθμημενους λογους σου?
ελπιζω να μην διαλεξες το "9 εντολες" αν κ πιασαρικο -σιγουρα- ονομα, το προλαβαν αλλοι!




στη "εντολη" νουμερο 5 σχετικα με τη προαβατοποιηση καπου αναφερεις τη θρησκεια, τον αθλητισμο, τη πολιτικη κ ....................τις τεχνες!!!!

αληθεια σε κανει προβατο κ η τεχνη??
δλδ να μη ξαναπαω θεατρο, να κλεισω τη μουσικη, να καψω τους πινακες κ τα κομιξ μου κ να μη ξαναδω κινηματογραφο για να αντισταθω στη χειραφετηση του πνευματος μου?!?!

ωρε μπουστη μου τι θα παθαινα παρα λιγο!!!





κ ενα τελευταιο ......
διαβασε την εντολη νουμερο 8, τη 2η κιόλας προταση!!




υ.γ συμφωνω σε καποια, σε καποια οχι (σου ανεφερα ενδεικτικά) κ μου καθεται στραβα το υφος γραφης.









:wave2:

Nik0s
11/04/2007, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εγω παλι, αν και συμφωνουσα κααααποτε μαζι σου, τωρα πια ΔΕΝ συμφωνω... :wacko:

Εδω και πολλα χρονια ΔΕΝ δηλωνω "Αθρησκος" αλλα (ακομα "χειροτερα") Αθεος !!! :cool:



Και ακόμα ακόμα χειρότερα - Αθεϊστής !

:wave2:

zephyr1
11/04/2007, 19:14
Να παει στης διαμαχες? :rolleyes:


Εγω δηλωνω οτι σας λυπαμαι που δεν πιστευετε πουθενα.:sad:

crs-k
11/04/2007, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Και ακόμα ακόμα χειρότερα - Αθεϊστής !

:wave2:


Μας μπερδευεις τωρα ρε Νικ3... :wacko:

Ο ορος ειναι διτός και σημαινει ακριβως το ιδιο... :(

nimbus
11/04/2007, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper


Ο καθένας είναι ότι γουστάρει.....


:wave2:


τα είπες, όλα!:winka: :wave2:

Nostra
11/04/2007, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ενταξει, τελικα βρηκες 10 λογους να πεισεις τον εαυτο σου για να εισαι αθεος κ αθρησκος?

τωρα περιμενεις το μπραβο??

σα να ψαχνεις κοσμο που ασπαζονται το ατυπο δογμα σου μου φαινεται.


μηπως εχεις βρει κ ονομα για του αριθμημενους λογους σου?
ελπιζω να μην διαλεξες το "9 εντολες" αν κ πιασαρικο -σιγουρα- ονομα, το προλαβαν αλλοι!




στη "εντολη" νουμερο 5 σχετικα με τη προαβατοποιηση καπου αναφερεις τη θρησκεια, τον αθλητισμο, τη πολιτικη κ ....................τις τεχνες!!!!

αληθεια σε κανει προβατο κ η τεχνη??
δλδ να μη ξαναπαω θεατρο, να κλεισω τη μουσικη, να καψω τους πινακες κ τα κομιξ μου κ να μη ξαναδω κινηματογραφο για να αντισταθω στη χειραφετηση του πνευματος μου?!?!

ωρε μπουστη μου τι θα παθαινα παρα λιγο!!!





κ ενα τελευταιο ......
διαβασε την εντολη νουμερο 8, τη 2η κιόλας προταση!!




υ.γ συμφωνω σε καποια, σε καποια οχι (σου ανεφερα ενδεικτικά) κ μου καθεται στραβα το υφος γραφης.

:wave2:


το πως μπλεχτήκαν οι τέχνες...


δεν έχει γίνει ποτέ κάψιμο βιβλίων?
δεν έχουν λογοκριθεί ποτέ θεατρικές παραστάσεις?
δεν έχουν "βασιλοποιηθεί" καλλιτέχνες (κυρίως ζωγράφοι, τραγουδιστές, ηθοποιοί)?
δεν έχουν "οπαδούς", φανατικούς και δογματικούς κατά διάφορα χρόνια διάφοροι καλλιτέχνες?
ακόμα και η κλασική μουσική από "χορηγίες" βασιλέων δεν συντηρήθηκε?
η τέχνη της "αγιογραφίας" δεν υπήρξε ποτέ λόγος έριδας?
κ.ά. πολλά παρόμοια...


τώρα για το αρχικό κείμενο...

γιατί αντιτίθεστε στο λόγο? ή στην έκφρασή του?

ή μάλλον γιατί εκπλαγήκατε από την επιλογή να το γράψω και να το αναπαράγω εδώ?

μήπως τόσα και τόσα νήματα κατά διαστήματα δεν έχουν εντρυφήσει στην ιστορία των θρησκειών, θεών, θαυμάτων, μηνυμάτων, αντιπαραθέσεων από το δωδεκάθεο μέχρι τους αυτοκτονικούς φανατίλες των λευκόρασων αιρέσεων των χαζοαμερικάνων?

και στο κάτω-κάτω προσπαθώντας κάποιοι να εκφράσουν αυτά που νομίζουν σε όλα αυτά τα ποστ σε τί έρχεται σε κόντρα με αυτά που έγραψα?

ή αν το θέλετε αλλιώς από το αντιλέγω σε διάφορα threads περί της κάθαρσης με τη νηστεία ή περί ακαών φλογών γιατί να μην υπάρχει σωρηδόν κάπου και μια άλλη άποψη?

και γιατί τόσος κόπος στο να μετράς τα σημεία, να τα θεωρήσεις δόγμα και να τα ονοματίσεις ως "εντολές" και να συνδυάσεις στο μυαλό σου ότι ό,τι γράφεται ψάχνει για οπαδούς και προσηλυτίζει?

η κριτική σας στάση φτάνει μέχρι την "βάφτιση", την ταμπελοποίηση και την αίσθηση ότι κάποιος "επιτίθεται" σε αυτό που πιστεύετε ώστε να πρέπει να αντιδράσετε θιγμένοι και αποκρουστικοί?

σάμπως ζήτησα σε κάποιο σημείο το μπράβο σας ή την αποδοκιμασία σας?





:confused:

nimbus
11/04/2007, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra

σάμπως ζήτησα σε κάποιο σημείο το μπράβο σας ή την αποδοκιμασία σας?





:confused:


δεν το ζήτησες, αλλά το περιμένεις, ενδόμυχα!:winka:
Δεν είναι κακό!
Είναι ένας τρόπος να εντάξεις, να ενταχθείς. Να βρείς, αυτούς που σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο με εσένα!:wave2: Διαπίστωση ίσως....Και επιβεβαίωση. Ανάγκη όλων μας. Κουβέντα να γίνεται βρε αδερφέ...

Nostra
11/04/2007, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Εσύ τι από τα δύο πιστεύεις ότι συμβαίνει; Αυτοί που πιστεύουν σε ενοχλούν ή εσύ ενοχλείς αυτούς που πιστεύουν;
Κι αν συμβαίνει το πρώτο, τότε προς τι αυτό το post;
Πίστευε όπου θέλεις! Πίστευε στο δία, στην κάλι, στον αλλάχ. Σου φάνηκε ότι ενδιαφέρει κανέναν; Το να γράφεις και να ξαναγράφεις ότι δεν πιστεύεις, αναλύοντας μόνος σου τους λόγους σου και αναφέροντας τα όποια επιχειρήματά σου, τι σκοπό εξυπηρετεί;

εμένα το μόνο που με ενοχλεί είναι οι παρωπίδες και η άγνοια...

το αν μου φαίνεται ότι ενδιαφέρει κάποιον? αδιάφορο μου είναι... ή μάλλον είναι ίσως το ίδιο ενδιαφέρον με την προσπάθεια του να με πείσουν για μετατροπή του νερού σε κρασί (ακόμα και μεταφορικά), το περπάτημα σε νερό και άλλες παραβολικές ομορφιές...

και όσο χρήσιμο είναι για ένα "θεματικό" φόρουμ τα γαβροβαζελαίικα και η κόντρα για το αν το Βυζάντιο είναι ορολογία σύγχρονη ή εποχής άλλο τόσο χρήσιμο είναι και αυτό το Thread...

αλλά, φευ... εδώ κάποιοι σκυλοβρίζουν τους αστυνομικούς αδιαφορώντας για το αν κάποιοι μέσα στο φόρουμ επαγγέλλονται ως ταύτοι...

και πολλοί αν κάποιος συμφορουμίτης-μοτοσυκλετιστής τύχαινε να είναι από τη μουσουλμανική κοινότητα της χώρας και έγραφε για τη δική του όχθη μάλλον θα λιθοβολούταν μέχρις βουλιάγματος του ρεζερβουάρ και σπασίματος των ακτίνων του...

η δεκτικότητα και η αποδοχή της διαφοροποίησης σε όλο της το μεγαλείο...

:wave2: :wave2:

crs-k
11/04/2007, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
....................
Είναι ένας τρόπος να εντάξεις, να ενταχθείς. Να βρείς, αυτούς που σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο με εσένα!:wave2:
....................


Μεχρι εκει ομως και ΟΧΙ παραπερα... :winka:

Δηλαδη, ΔΕΝ πλησιαζει τα ορια του προσυλιτισμου, μιας και ΔΕΝ υπαρχει "αντικειμενο". :cool:




Βεβαια αν καποια στιγμη δουμε "Αθεϊστες" να χτιζουν ναους, να εχουν ιερεις και να εισπρατουν τον οβολο μας, θα αλλαξει το πραμα... :dizzy: :lol:


Μεχρι τοτε ομως... :D

perastikos
11/04/2007, 19:40
Μερικές σκόρπιες σκέψεις:
- Η πίστη δεν είναι θέμα του μυαλού είναι θέμα της ψυχής. Αν δεν πιστεύεις ούτε στην ψυχή ας πούμε ότι έχει να κάνει με τα συναισθήματα...

- Άλλο θρησκεία άλλο Εκκλησία. Αρκετός κόσμος (δεν μιλάω για το Nostra) ταυτίζει την Εκκλησία με τη θρησκεία. Επειδή η Εκκλησία δεν τα πάει καλά τελευταία (παγκοσμίως) η μπάλα παίρνει και τη θρησκεία

- O φανατικός είναι επικίνδυνος με ότι και αν είναι φανατισμένος (θρησκεία, ομάδες, πολιτική...)

- Μπορεί να μην πιστεύεις στο Θεό αλλά φαντάζομαι αποδέχεσαι την έννοια της τύχης/ τυχαιότητας. Δεν πιστεύω να θεωρείς ότι ο κόσμος είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ντετερμινιστικός?

- Το παν είναι να νιώθεις καλά εσύ με τον εαυτό σου, πράγμα που το έχεις καταφέρει(?) αν κρίνω από τη σιγουριά που εκπέμπει το πρώτο σου post :wave2:

- Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θα ήθελες να σου κάνουν (υπάρχουν μικρές εξαιρέσεις :evil: )

Φιλικά,
Βασίλης

P.S. Τώρα που το ξαναδιαβάζω παρά είναι σκόρπιες σκέψεις :lol:

Cpt. Haddock
11/04/2007, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
- Άλλο θρησκεία άλλο Εκκλησία. Αρκετός κόσμος (δεν μιλάω για το Nostra) ταυτίζει την Εκκλησία με τη θρησκεία. Επειδή η Εκκλησία δεν τα πάει καλά τελευταία (παγκοσμίως) η μπάλα παίρνει και τη θρησκεία

Άντε πάλι...

:rolleyes:

Ρε σεις, καλό σαν θεωρία (και για να ξεφεύγουμε απο τα στραβά του ιερατείου) αλλα ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ υπάρχει τέτοιος διαχωρισμός;

Πάρτε το χαμπάρι, ΕΚΚΛΗΣΙΑ=ΘΡΗΣΚΕΙΑ, μαζί πάνε.

:smokin:

nimbus
11/04/2007, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Μεχρι εκει ομως και ΟΧΙ παραπερα... :winka:

Δηλαδη, ΔΕΝ πλησιαζει τα ορια του προσυλιτισμου, μιας και ΔΕΝ υπαρχει "αντικειμενο". :cool:




Βεβαια αν καποια στιγμη δουμε "Αθεϊστες" να χτιζουν ναους, να εχουν ιερεις και να εισπρατουν τον οβολο μας, θα αλλαξει το πραμα... :dizzy: :lol:


Μεχρι τοτε ομως... :D


αυτό που είπα, συμπεριλαμβάνει κι αυτούς που δεν "πιστεύουν":winka:
Γιατί και αυτοί, που δηλώνουν άθεοι, ουσιαστικά, ανήκουν κάπου. Στην ομάδα αυτών που δεν πιστεύουν. Αρα γουστάρουν οταν ξέρουν οτι υπάρχουν κι άλλοι σαν αυτούς. Με τις ίδιες ιδέες, αντιλήψεις, απόψεις και πάει λέγοντας..

crs-k
11/04/2007, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
..............................
- Άλλο θρησκεία άλλο Εκκλησία. Αρκετός κόσμος (δεν μιλάω για το Nostra) ταυτίζει την Εκκλησία με τη θρησκεία. Επειδή η Εκκλησία δεν τα πάει καλά τελευταία (παγκοσμίως) η μπάλα παίρνει και τη θρησκεία


Κοινο λαθος και "κρυφτουλι" των τελευταιων λιγων χρονων, απο την στιγμη που "ξεβρακωθηκε" πια τελειως η Εκκλησια... :sick:

Η (οποιαδηποτε) Θρησκεια και η (οποιαδηποτε) Εκκλησια της, συνυπαρχουν και ειναι ΑΡΡΗΚΤΑ συνδεδεμενες!

ΔΕΝ υπαρχει η μια χωρις την αλλη! :smilea:


Οσο για τον Χριστιανισμο συγκεκριμενα (τον ενιαιο λεω) ειναι η ΠΙΟ αιμοσταγης Θρησκεια (μεχρι τωρα) στην ιστορια του ανθρωπινου γενους! :sick:






- O φανατικός είναι επικίνδυνος με ότι και αν είναι φανατισμένος (θρησκεία, ομάδες, πολιτική...)


Θα με βρεις ΑΠΟΛΥΤΑ συμφωνο... :cool:

crs-k
11/04/2007, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
αυτό που είπα, συμπεριλαμβάνει κι αυτούς που δεν "πιστεύουν":winka:
Γιατί και αυτοί, που δηλώνουν άθεοι, ουσιαστικά, ανήκουν κάπου. Στην ομάδα αυτών που δεν πιστεύουν. Αρα γουστάρουν οταν ξέρουν οτι υπάρχουν κι άλλοι σαν αυτούς. Με τις ίδιες ιδέες, αντιλήψεις, απόψεις και πάει λέγοντας..


Και ξαναλεω...

Μεχρι εκει ομως !!! :winka:

fantacid
11/04/2007, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra

και γιατί τόσος κόπος στο να μετράς τα σημεία, να τα θεωρήσεις δόγμα και να τα ονοματίσεις ως "εντολές" και να συνδυάσεις στο μυαλό σου ότι ό,τι γράφεται ψάχνει για οπαδούς και προσηλυτίζει?

:confused:

κουοταρες τα λογια μου, αλλα η απαντηση σου ειναι στον πλυθηντικο, δεν ξερω εαν αναφερεσαι σε μενα ή γενικα!


παντως αυτο το σημειο (βλ.quote) ειναι σιγουρα για μενα! (τσακαλι δεν ειμαι!:lol: )

οχι φιλτατε νοστρα δεν ειναι καθολου κοπος.

διαβασα ολο σου το ποστ κ οταν τελιωσα μου αφησε αυτη τη γευση ......οτι κατι προσταθεις!
λιγο η στοιχηση του κειμενου, λιγο η χροια της γραφης αυτη την εντυπωση μου εδωσαν.

αλλα οπως καταλαβα (αργοτερα διαβασα τα ποστ σου στη "χρυσοστομη") ειναι η τοποθετηση σου στο γενικο ζητημα κ κατα καποιον τροπο "αποστασιωποιηση" απο μελλοντικα θρεντς παρομιας θεματολογιας, που ισως σε κουραζουν να δινεις το στιγμα σου καθε φορα (πραμα που δεν εισαι αναγκασμενος να κανεις!!!)


οπως δεχτηκες να εκθεσεις τις αποψεις/σκεψεις σου σε δημοσιο βημα ετσι πρεπει να εισαι ετοιμος να δεχτεις -ακουσεις καλυτερα- κ τις γνωμες/αποψεις/σχολια των αναγνωστων σου.

sniper
11/04/2007, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
......

Πάρτε το χαμπάρι, ΕΚΚΛΗΣΙΑ=ΘΡΗΣΚΕΙΑ, μαζί πάνε.

:smokin:

Και πάλι δεν μπαίνω στο προκείμενο αλλά επί της διαδικασίας....


Ηλίθιε;

Τον Κλήρο εννοείς... Εκκλησία είναι και οι πιστοί...

crs-k
11/04/2007, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
....................
Τον Κλήρο εννοείς... Εκκλησία είναι και οι πιστοί...



Οχι ! :wave2:

Την "Εκκλησια" εννοει(ουμε)! :cool:


Οι "πιστοι" που συνδραμουν κι αυγατιζουν την περιουσια της "Εκκλησιας", ΔΕΝ ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ αμετοχοι... :winka:

Σαν το φακελακι του Γιατρου ενα πραμα...
Οσο υπευθυνος ειναι αυτος που το παιρνει, αλλο τοσο υπευθυνος ειμαι κι εγω που το δινω! :smilea:

sniper
11/04/2007, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Οχι ! :wave2:

Την "Εκκλησια" εννοει(ουμε)! :cool:


Οι "πιστοι" που συνδραμουν κι αυγατιζουν την περιουσια της "Εκκλησιας", ΔΕΝ ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ αμετοχοι... :winka:

Σαν το φακελακι του Γιατρου ενα πραμα...
Οσο υπευθυνος ειναι αυτος που το παιρνει, αλλο τοσο υπευθυνος ειμαι κι εγω που το δινω! :smilea:

Kι εσένα σου αρέσει να τα σκορπάς στις πουτάνες....

Κουμάντο στην τσέπη σου ήρθαν να σου κάνουν απο την μητρόπολη; Εσύ γιατί λες στον άλλο "είσαι μαλάκας που δίνεις εκεί που πιστεύεις";

marios8
11/04/2007, 19:59
Ανάγκη Θεου = φόβος.

Όταν θα υπάρξει ανθρωπος χωρις φόβο, τοτε θα πεθάνει και ο Θεος.
Αυτό είναι φυσικά αδυνατο (τα ζωα που δεν φοβούνται έχουν εκλείψει απο καιρό. Δεν είναι τυχαια η παροιμια "ο φόβος φυλάει τα έρμα")
Αρα μην φοβάστε τίποτα το μαγαζάκι δεν κινδυνεύει.:wave2:

fantacid
11/04/2007, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
δεν το ζήτησες, αλλά το περιμένεις, ενδόμυχα!:winka:
Δεν είναι κακό!
Είναι ένας τρόπος να εντάξεις, να ενταχθείς. Να βρείς, αυτούς που σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο με εσένα!:wave2: Διαπίστωση ίσως....Και επιβεβαίωση. Ανάγκη όλων μας. Κουβέντα να γίνεται βρε αδερφέ...

καπως ετσι!



Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Μεχρι εκει ομως και ΟΧΙ παραπερα... :winka:

Δηλαδη, ΔΕΝ πλησιαζει τα ορια του προσυλιτισμου, μιας και ΔΕΝ υπαρχει "αντικειμενο". :cool:



που κ πως σταματαει???




Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k

Βεβαια αν καποια στιγμη δουμε "Αθεϊστες" να χτιζουν ναους, να εχουν ιερεις και να εισπρατουν τον οβολο μας, θα αλλαξει το πραμα... :dizzy: :lol:


Μεχρι τοτε ομως... :D


το παραθυρακι το αφησες ...........................ε?
:D

nimbus
11/04/2007, 20:04
...Ας μην γελιόμαστε μάγκες!
Όλοι πιστεύουμε κάπου.
Γιατί πρέπει να δηλώνουμε πάντα κάτι?:confused:
Οι μισοί άθεοι και οι άλλοι μισοί, ορθόδοξοι?
Αυτοί που δηλώνουν άθεοι, μου δίνουν την εντύπωση, ότι προσπαθούν να μάς πείσουν για την δήθεν απελεύθέρωση των σκέψεών τους. Αυτού που δηλώνουν ορθόδοξοι ή δεν ξέρω γω ποια άλλη θρησκεία γουστάρουν, μοιάζουν πράγματι με πρόβατα που δεν βγαίνουν έξω από την στάνη διόλου:D Βασικά, όλοι πιστεύουμε κάπου. Σε μια υπέρτατη, ανώτερη δύναμη που ξεκινά από μέσα μας. Όλοι έχουμε κάποιον θεό μέσα μας. Κάποιοι το έχουν συνειδητοποιήσει και το εκμεταλεύονται καλοπροαίρετα και κάποιοι άλλοι κακοπροαιρετα και όσοι δεν το έχουν συνειδητοποιήσει, ψάχνονται, έως εσχάτου ορίου.
Το ότι γουστάρει κάποιος, να πηγαίνει σε κάποιον ναό, ή μοναστήρι να ανάβει κάποιο κερί, δεν έπεται ότι είναι φανατισμένος με το είδος αυτό, εν ονόματι ορθοδοξία και τα λοιπά.
Για παράδειγμα προσωπικά δεν πιστεύω με τον τρόπο που με δίδαξε η οικογένειά μου. Δεν νυστεύω, δεν κοινωνάω, δεν τρέχω στην Εκκλησία, αλλά πιστεύω κάπου κι αυτό μου δίνει δύναμη. Γουστάρω που προσεύχομαι κάποιες φορές, και δεν το κρύβω...Δεν ξέρω το καλό τι όνομα έχει. Αλλά σίγουρα αποτελείται από κάτι θετικό που εκπέμπει ενέργεια και περιλούζει την διάθεσή μου ολάκερη. Να το πώ κι αλλιώς? Μου αρέσουν αρκετά από τα ελληνικά μας έθιμα και χαίρομαι που μπορώ να ανακαλύπτω περισσότερα...

crs-k
11/04/2007, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Kι εσένα σου αρέσει να τα σκορπάς στις πουτάνες....

Κουμάντο στην τσέπη σου ήρθαν να σου κάνουν απο την μητρόπολη; Εσύ γιατί λες στον άλλο "είσαι μαλάκας που δίνεις εκεί που πιστεύεις";


Αλλο πραγμα ειναι τα ξοδευεις σε οποιαδηποτε "υπηρεσια" πρεπει να πληρωθει, κι αααλλο οταν ΔΕΝ πρεπει (γιατι ειναι ΔΩΡΕΑΝ)!!!

Οταν "δινεις" λοιπον στον Γιατρο ή στον Παπά, συντηρεις και διαιωνιζεις μια καταστασταση που αποβαινει ΚΑΚΗ και για τους υπολοιπους συμπολιτες σου!!!

Αυτο λοιπον ειναι απο ΑΝΕΥΘΥΝΟ μεχρι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ! :mad:














Αληθεια ποτε θα ξαναπαμε στις πουτ@νες? :blush:

:lol: :rotflmao: :lol:

TROOPER
11/04/2007, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Ανάγκη Θεου = φόβος.

Όταν θα υπάρξει ανθρωπος χωρις φόβο, τοτε θα πεθάνει και ο Θεος.
Αυτό είναι φυσικά αδυνατο (τα ζωα που δεν φοβούνται έχουν εκλείψει απο καιρό. Δεν είναι τυχαια η παροιμια "ο φόβος φυλάει τα έρμα")
Αρα μην φοβάστε τίποτα το μαγαζάκι δεν κινδυνεύει.:wave2:

και οποιος δεν φοβαται...ερχονται οι κυριοι με τα ασπρα συνολακια που δενουνε πισω και τον βαφτιζουνε τρελο.οτι δεν καταλαβαινει κανεις ειναι τρελο!

λες και δεν ειναι τρελο να πιστευεις σε κατι που δεν καταλαβαινεις...:smokin:

sniper
11/04/2007, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αλλο πραγμα ειναι τα ξοδευεις σε οποιαδηποτε "υπηρεσια" πρεπει να πληρωθει, κι αααλλο οταν ΔΕΝ πρεπει (γιατι ειναι ΔΩΡΕΑΝ)!!!

Οταν "δινεις" λοιπον στον Γιατρο ή στον Παπά, συντηρεις και διαιωνιζεις μια καταστασταση που αποβαινει ΚΑΚΗ και για τους υπολοιπους συμπολιτες σου!!!

Αυτο λοιπον ειναι απο ΑΝΕΥΘΥΝΟ μεχρι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ! :mad:

Αληθεια ποτε θα ξαναπαμε στις πουτ@νες? :blush:

:lol: :rotflmao: :lol:


Γιατί έτσι γουστάρουν ρε φίλε! θέλουν να παντρευτοπυν και να δώσουν έναν σκασμό λεφτά, να βαφτιστούν, να ταφούν να κάνουν Ο,ΤΙ θέλουν! (δεν μπλέκω τους γιατρούς που δεν κατάλαβα γιατί τους έβαλες - κατάλαβα αλλά δεν το συνεχίζω)

Ξανά στο θέμα μας.... γαμώ την Ιερά εξέτασή μου γαμώ! Όποιος δεν είναι μαζί μας είναι αντίπαλος; Έτσι πάει; εκείνη η αυτοδιάθεση που πήγε;

Για τις πουτάνες κανόνισε εσύ. Εγώ με τον Oldman είμαστε ΟΚ και μέσα.... :blush:

OldMan
11/04/2007, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
...Ας μην γελιόμαστε μάγκες!
Όλοι πιστεύουμε κάπου...
Θα ξεκινούσαμε αλλιώς restoring σε LAVERDA του '78 ???

(πάνω από 3 φορές είδα μέσα από μια καιόμενη βάτο να αναδύεται ολοκαίνουριος στρόφαλος ...) :winka:

nimbus
11/04/2007, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Ανάγκη Θεου = φόβος.

Όταν θα υπάρξει ανθρωπος χωρις φόβο, τοτε θα πεθάνει και ο Θεος.
Αυτό είναι φυσικά αδυνατο (τα ζωα που δεν φοβούνται έχουν εκλείψει απο καιρό. Δεν είναι τυχαια η παροιμια "ο φόβος φυλάει τα έρμα")
Αρα μην φοβάστε τίποτα το μαγαζάκι δεν κινδυνεύει.:wave2:


Δεν έχω καταλάβει γιατί τον θεό τον έχετε συνδέσει με φόβο:nono:
Προφανώς σας έχει επηρεάσει το βιβλίο των θρησκευτικών του εκάστωτε σχολείου:wacko:
Ενδέχεται πάλι να πριόνιζε η γιαγιά το μυαλουδάκι κατα την διάρκεια της παιδικής ηλικίας, λέγοντας: " Θα σε τιμωρήσει ο θεός αν δεν φας το αβγουλάκι σου..." και πάει λέγοντας. Λάθος τακτική ωστόσο. Αν κάποιος πιστεύει νομίζωντας οτι ο θεός, ελέγχει, τιμωρεί, ε τότε δεν θα νοιώσε ουδέποτε ελεύθερος με τον εαυτό του. Με την υπαρξή του ολάκερη!
Ο φόβος φυλάει τα έρμα, αλλά φυλάει τους αδαείς από κάποια ουσιαστική πραγματικότητα!
Αλλιώς? Όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται:winka:

gcrook
11/04/2007, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Οχι ! :wave2:

Την "Εκκλησια" εννοει(ουμε)! :cool:


Οι "πιστοι" που συνδραμουν κι αυγατιζουν την περιουσια της "Εκκλησιας", ΔΕΝ ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ αμετοχοι... :winka:

Σαν το φακελακι του Γιατρου ενα πραμα...
Οσο υπευθυνος ειναι αυτος που το παιρνει, αλλο τοσο υπευθυνος ειμαι κι εγω που το δινω! :smilea:

Ας πουμε λοιπον οτι ειμαι Χριστιανος για λιγο και εχω βαρια ευθυνη να αποκαταστησω το γοητρο του Χριστου!
Αρα με το παραδειγμα σου παραδεχεσαι την αγνοτητα του Χριστιανισμου και επιρριπτεις την ευθυνη της αλλοιωσης των κυρηγματων του Χριστου απο την Εκκλησια χαρακτηριζοντας την ενα διεφθαρμενο κυκλωμα Παπαδων;
Μεσα και γω!

Χριστο προσωπικα δεν εχω γνωρισει ποτε μου πραγματικο Αθεο.
Ολοι ειχαν καποιου ειδους απωθημενο με την Χριστιανοσυνη γιατι η ιδια απο μονη της δεν απαντα σε κανενα ερωτημα, απλα ωθει τον ανθρωπο να τα βρει μονος του, και στηριζουν λοιπον ολη την φιλοσοφια τους ξεκινωντας απο ενα λανθασμενο συμπερασμα αυτο ακριβως.


Παμε παρακατω!

Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k


Οσο για τον Χριστιανισμο συγκεκριμενα (τον ενιαιο λεω) ειναι η ΠΙΟ αιμοσταγης Θρησκεια (μεχρι τωρα) στην ιστορια του ανθρωπινου γενους! :sick:



Αυτο γιατι τοσο γενικο και αποτομο;
Σταρατα ρε ποιους κατηγορεις;

Εγω θεωρω το Μ1 το πιο φονικο πραγμα στον κοσμο!
Συνηθως καποιοι το κραδαινουν στο ονομα κατι αλλου.
Τοσο παραλογο ειναι το σκεπτικο μου η τοσο πια μισειτε τις θρησκειες;
Η αυτους που τις πρεσβευουν;

crs-k
11/04/2007, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
Δεν έχω καταλάβει γιατί τον θεό τον έχετε συνδέχει με φόβο:nono:
.............................



Τον Θεο τον εχουμε δεδομενο δηλαδης και μενει ν' αποδειξουμε την σχεση του με τον φοβο... :dizzy: :hypnotize


:lol: :rotflmao: :lol:

tsoukas77
11/04/2007, 20:14
Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο με την αρχικη τοποθετηση του φιλου Nostra.Αυτο ειναι το θετικο αυτου του φορουμ.Υπαρχουν πολλα ανοιχτομυαλα ατομα,που εχουν την δυνατοτητα να κρινουν και να αντιληφθουν καποια πραγματα παραπανω απο αυτα που τους δινονται...

sniper
11/04/2007, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
.......

Αυτο γιατι τοσο γενικο και αποτομο;
Σταρατα ρε ποιους κατηγορεις;

Εγω θεωρω το Μ1 το πιο φονικο πραγμα στον κοσμο!
.....


Πολύ έντεχνα λέει ότι ο χριστιανισμός ευθύνεται για πολέμους (χωρίς να αναφέρει το μορφωτικό επιπεδο των λαών εκείνων των εποχών και ΠΟΙΟΙ {κυρίως οι βασιλεις και ηγεμόνες} τους ξεκίνησαν στο όνομα του Θεού).

το Μ1 ρε βλάχο; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gcrook
11/04/2007, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
Δεν ξέρω το καλό τι όνομα έχει.

Η Καλαματιανο θα ειναι Θοδωρα μου η Μαροκινο....:sad:








































Θεε μου σχωρα το δουλο σου διοτι η σαρξ ειναι ασθενης και το πνευμα ακομα πιο γαματα, με αποτελεσμα να γραφει στο ποστ της Θοδωρας οτι του υποδεικνυουν τα 2 μου****να που δεν θα κατονομασω ακομα.
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
11/04/2007, 20:17
εγω παλι εχω μια αλλη απορια...

οσοι δηλωνουνε πιστοι (δε με νοιαζει που) προσπαθουνε λεει για κατι καλο και ωραιο...

και οσοι δηλωνουνε απιστοι προσπαθουνε λεει και αυτοι για κατι καλο και ωραιο...

που ειναι η διαφορα και γιατι να μη πουμε οτι πιστευουμε στο καλο και το ωραιο αλλα στο χριστο στο βουδα στον αλλαχ κοκ???
και μη μου πει κανεις οτι αφου ο χριστος το ειπε, γιατι πολυ πριν πατησει (αν δεν ειναι παραμυθι αυτο) το ποδι του στη γη το ειχανε πει πολλοι αλλοι πριν απο αυτον και αφοτου εφυγε (αν δεν ειναι η συνεχεια του παραμυθιου αυτη) το ειπανε και το λενε ακομα παλι παρα πολλοι αλλοι.

αρα μαγκες αυτα τα χριστος, παναγια, βουδες και κολοκυθια τουμπανα τα ακουω βερεσε.αν εσας σας αρεσουνε τα κολοκυθια τουμπανα...φατε τα.χαρισμα σας.

dimzab
11/04/2007, 20:18
Παρότι δε μου αρέσουν οι γενικεύσεις, η άποψή μου είναι ότι το παν είναι να περνάς καλά!
Πίστευε όπου θέλεις ή και πουθενά, αλλά κοίτα να περάσεις καλά στη ζωή που δε ξέρεις πόσο θα διαρκέσει.
Ακόμη κι αν πιστεύεις σε κάποια μεταθανάτια "ζωή" και για αυτό ζεις στην πραγματική σου ζωή γεμάτη στερήσεις, κι αυτό είναι ένα είδος ψυχικής ευφορίας. Αν σ' αρέσει καν΄το.

Γνώμη μου επίσης, ότι με βοηθάει να ζώ καλύτερα το να πιστεύω κάπου. Οπουδήποτε θέλω, δεν θα έπρεπε να ενδιαφέρει κανέναν αυτό, είναι προσωπικό δεδομένο! (όχι βέβαια ότι είναι κακό να το συζητάμε)


Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Η μόνη πίστη που έχω είναι στον εαυτό μου και στην ποιότητα των ανθρώπων που είναι κοντά μου.


Φίλε, επομένως και εσύ παραδέχεσαι ότι πιστέυεις σε κάτι. Αν μου επιτρέπεται η κρίση νομίζω είναι καλό αυτό που πιστέυεις!

Προσωπικά, η πίστη μου (σε κάτι) με βοήθησε να διατηρήσω την ψυχραιμία μου και να επιβιώσω σε κάποια πολύ δύσκολη κατάσταση που είχα βρεθεί πριν καιρό.


:wave2: :smilea:

crs-k
11/04/2007, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
...........................
Χριστο προσωπικα δεν εχω γνωρισει ποτε μου πραγματικο Αθεο.


Να δωσουμε ενα ραντεβου? :blush: :a07:






........................
Τοσο παραλογο ειναι το σκεπτικο μου η τοσο πια μισειτε τις θρησκειες;
.....................


Μπορω να τα εχω ΟΛΑ? :dizzy: :wacko:

Αν οχι, τοτε θα προτιμησω την κουρτινα #2... :smilea:

perastikos
11/04/2007, 20:20
Η πίστη με τον φόβο έχουν μία μικρή σχέση είναι η αλήθεια (ειδικά όσο γερνάμε και πλησιάζει ο θάνατος = το άγνωστο) ΑΛΛΑ δεν μπορούμε να πούμε ΠΙΣΤΗ=ΦΟΒΟΣ.

Όσο για το άλλο Εκκλησία άλλο Θρησκεία, εξηγούμαι:
Μπορεί κάποιος να πιστεύει στις αρχές του Χριστιανισμού αλλά να μην θέλει να δει τον Χριστόδουλο και τους όμοιους του ούτε ζωγραφιστούς

VanDiemen
11/04/2007, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
εμένα το μόνο που με ενοχλεί είναι οι παρωπίδες και η άγνοια...

το αν μου φαίνεται ότι ενδιαφέρει κάποιον? αδιάφορο μου είναι... ή μάλλον είναι ίσως το ίδιο ενδιαφέρον με την προσπάθεια του να με πείσουν για μετατροπή του νερού σε κρασί (ακόμα και μεταφορικά), το περπάτημα σε νερό και άλλες παραβολικές ομορφιές...

και όσο χρήσιμο είναι για ένα "θεματικό" φόρουμ τα γαβροβαζελαίικα και η κόντρα για το αν το Βυζάντιο είναι ορολογία σύγχρονη ή εποχής άλλο τόσο χρήσιμο είναι και αυτό το Thread...

αλλά, φευ... εδώ κάποιοι σκυλοβρίζουν τους αστυνομικούς αδιαφορώντας για το αν κάποιοι μέσα στο φόρουμ επαγγέλλονται ως ταύτοι...

και πολλοί αν κάποιος συμφορουμίτης-μοτοσυκλετιστής τύχαινε να είναι από τη μουσουλμανική κοινότητα της χώρας και έγραφε για τη δική του όχθη μάλλον θα λιθοβολούταν μέχρις βουλιάγματος του ρεζερβουάρ και σπασίματος των ακτίνων του...

η δεκτικότητα και η αποδοχή της διαφοροποίησης σε όλο της το μεγαλείο...

:wave2: :wave2:


Και τι σε κάνει να πιστεύεις ότι όποιος δεν ασπάζεται τη γνώμη σου, φοράει παρωπίδες και έχει άγνοια; Πως ισχυρίζεσαι ότι εσύ κατέχεις τη γνώση ενώ αυτοί που πιστεύουν είναι ανόητοι; Που το βασίζεις αυτό;
Και πολύ ωραία! Σε ενοχλούν οι ανόητοι που φορούν παρωπίδες, υπονοώντας ότι αυτοί είμαστε εμείς, όλοι όσοι πιστεύουμε. Εσύ τι προσπαθείς να κάνεις; Να μας πείσεις ότι είμαστε τέτοιοι; Κι αν από καλή θέληση, θέλεις να μας πείσεις για το "σωστό", που κολάει η "προτροπή" να μην ενοχλούν οι πιστοί τους άπιστους κ.λπ. που έγραψες;

Το thread στο οποίο αναφέρθηκες, δεν το άνοιξα εγώ και σίγουρα η δική μου συμμετοχή σ' αυτό δεν επικεντρώνονταν στην ονομασία του Βυζαντίου, οπότε συγκρίνοντάς το παρόν μ' αυτό, για να αποδείξεις τη χρησιμότητά του δικού σου, είναι ατυχής.

και πολλοί αν κάποιος συμφορουμίτης-μοτοσυκλετιστής τύχαινε να είναι από τη μουσουλμανική κοινότητα της χώρας και έγραφε για τη δική του όχθη μάλλον θα λιθοβολούταν μέχρις βουλιάγματος του ρεζερβουάρ και σπασίματος των ακτίνων του...

Αυτό είναι δικό σου συμπέρασμα και δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις. Είμαστε εκατοντάδες επισκέπτες με διαφορετικές γνώμες. Δεν κόβω το λαιμό μου για το αν θα στρέφονταν κάποιοι εναντίον ενός αλλόθρησκου. Ούτε για το αν αυτοί που θα επιτίθεντο εναντίον του. θα ήταν Χριστιανοί ή άθεοι. Αλλά κι αν ακόμα γίνονταν αυτό..
Εσύ τώρα αισθάνεσαι ότι σε λιθοβολώ;


η δεκτικότητα και η αποδοχή της διαφοροποίησης σε όλο της το μεγαλείο...


Αυτό, σαν τελικό συμπέρασμα, εσύ πρέπει να το λες ή εγώ;

zephyr1
11/04/2007, 23:52
Ειπα τα λεμε αυριο, αλλα μιας ειδα ανοιχτα ξαναμπηκα.

Για να φερω ενα παραδειγμα.

Εχεις ενα μηχανακι χ,ψ μαρκας και δεν εχεις κανενα παραπονο, ισα ισα εισαι και πολυ ευχαριστημενος.
Σε καποια σου εξοδο με φιλαρακια μοτοσυκλετιστες καθοσαστε να πιητε τον καφε σας και συζητατε, ξαφνικα ακους και βλεπεις απο τον διπλανο τραπεζι καποιον να δειχει το μηχανακι σου και να λεει στην παρεα του:Μαγκες αυτο το μηχανακι ειναι το πιο μπουρδελο που υπαρχει και συνεχιζει να του σουρνει ενα καρο κατηγοριες.
Μετα απο λιγο και ενω εισαι ετοιμος να σηκωθεις και να τον κανεις κοκκινο κρατιεσαι και του κανεις μια ερωτηση:

Εχεις συμβιωσει με τετοιο μηχανακι?

Και ο τυπος απανταει :ΟΧΙ ΠΟΤΕ.:hypnotize



Στο θεμα μας τωρα.
Ποσοι απο τους απιστους-αθεους εχετε κανει μια επισκεψη στο Αγιο Ορος?:look:

Μπορει να ειμαι fault (αν και δεν το πιστευω) αλλα θα ηθελα να μαθω ποσοι.:confused:

vangelis 64
12/04/2007, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
.
Ποσοι απο τους απιστους-αθεους εχετε κανει μια επισκεψη στο Αγιο Ορος?:look:

Μπορει να ειμαι fault (αν και δεν το πιστευω) αλλα θα ηθελα να μαθω ποσοι.:confused: [/B]

Είναι ένας τόπος που οι τσαμπουκάδες μας σπάνε!Το έχω δει σε φίλους.Και το έχω βάλει σκοπό να πάω.Μακάρι να μπορέσω!!

zephyr1
12/04/2007, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Είναι ένας τόπος που οι τσαμπουκάδες μας σπάνε!Το έχω δει σε φίλους.Και το έχω βάλει σκοπό να πάω.Μακάρι να μπορέσω!!

Αν το αποφασισεις απλα ενημερωσε με, αν και εχω χρονια να παω μπορω να σου πω σε ποιον πνευματικο να πας γιατι και εκει οπως και εδω οι καλοι μετριουντε πλεον στα δαχτυλα.

Μπορει και να μπορω και να ρθω κιολας.:D

Η ερωτησης μου παραμενει ομως.:rolleyes:

vangelis 64
12/04/2007, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Αν το αποφασισεις απλα ενημερωσε με, αν και εχω χρονια να παω μπορω να σου πω σε ποιον πνευματικο να πας γιατι και εκει οπως και εδω οι καλοι μετριουντε πλεον στα δαχτυλα.

Μπορει και να μπορω και να ρθω κιολας.:D

Η ερωτησης μου παραμενει ομως.:rolleyes: ΟΚ θα το θυμάμαι αυτό.:sun:

Οσο για την ερώτησή σου....περιμένω κι εγώ ν' ακούσω απόψεις.

zireous
12/04/2007, 01:17
Είναι θέμα χρόνου.

Άν έχεις 5 λεφτά χρόνο, το φιλοσοφείς λιγάκι.
Άν έχεις 10, μπορεί να βγάλεις και δικιά σου θρησκεία.
Ενδέχεται να πεινάσεις πριν προλάβεις, και να το αφήσεις για αργότερα. :lol:

Εγώ βλέπω άλλα πράγματα στην σχέση του ανθρώπου με το θεό (τα λέμε συχνά, γι' αυτό το μικρό θ) και τα 'χω πει κάπου. Έχουν να κάνουν με τον άνθρωπο και τα ψυχαναλυτικά τερτίπια της χλωμής και πήζουλης ύπαρξής του. :alien:

Πίστη έχει και μια παλιά μου γκόμενα που νομίζει ότι θα πουλήσω τις μηχανές, θα πάρω κουτί και θα πάω να τη ζητήσω σε γάμο, θα κάνουμε 4 παιδιά κλπ μαλακίες.
-Νομίζει. :rotflmao:


Στη πράξη η θέληση και η εξάσκηση είναι ικανές για πολλά πράγματα.


Τώρα για τους μοναχούς, επειδή κι εμείς έχουμε δει το Χριστό φαντάρο με διάφορους τρόπους και μπορεί να τα έχουμε πει κι ένα χεράκι κατ' ιδίαν -ακόμα και με αντιπροσώπους του πνευματικούς-, δέ παίρνουμε τα βουνά, είμαστε κουλάτοι κι εκεί που γουστάρουμε, και κατανοούμε το σύμπαν ίσως και λίγο σφαιρικότερα -μή κοιτάς που είναι τετράγωνο.


Προτιμώ τον δόκιμο όρο 'Ανεξίθρησκος'.

Με τις υγείες σας.
:beer:

loukasfilm
12/04/2007, 07:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ειπα τα λεμε αυριο, αλλα μιας ειδα ανοιχτα ξαναμπηκα.

Στο θεμα μας τωρα.
Ποσοι απο τους απιστους-αθεους εχετε κανει μια επισκεψη στο Αγιο Ορος?:look:

Μπορει να ειμαι fault (αν και δεν το πιστευω) αλλα θα ηθελα να μαθω ποσοι.:confused:

Επειδή για μεγάλο διάστημα, δούλευα σε εταιρία τσιγάρων, και έτυχε να συνεργάζομαι με τον αντιπροσωπό μας, στην περιοχή της χαλκιδικής, το προιόν που είχε σχεδόν ίση κατανάλωση, με τα τσιγάρα στο "Άγιο όρος", ήταν τα προφυλακτικά.
Άρα και η "αγιοσύνη" σχετική είναι. :lol: :lol: :lol:

:beer:

ASTRAKITCAR
12/04/2007, 08:22
οι αθεοι δηλωνουν αμαρτωλοι ή οχι?

Eorling
12/04/2007, 08:30
Αυτό το τελευταίο θα είχες την καλοσύνη να το εξηγήσεις-αποδείξεις;
Πως αγοράζουν προφυλακτικά οι μοναχοί; Βγαίνουν έξω στην Ουρανούπολη με τα ράσα και τα αγοράζουν ατομικά σε περίπτερα, φαρμακεία, σούπερ-μάρκετ; Βγάζουν έξω αντιπροσωπους οι μονές και αγοράζουν χονδρικά; Πηγαίνει το φορτηγό και αφήνει κούτες με προφυλακτικά μέσα στο Αγιο Όρος και μετά τα μοιράζονται οι μοναχοί μεταξύ τους;
Μετά από αυτά η εταιρεία κάνει καταμέτρηση της κατανάλωσης ειδικά από τους μοναχούς και έτσι κρατάει το αρχείο της;

Ρωτάω γιατί πολλά ακούγονται για το Άγιο Όρος αλλά συνήθως παραμένουν το επίπεδο "μου είπε, άκουσα, κάποιος γνωστός, κάπου, κάπως, κάποτε...". Σίγουρα μέσα σε τόσους μοναχούς θα υπάρχουν και κάποιοι ανάξιοι αλλά αν δεχθεί κανείς ανεξέταστα όλα όσα ακούγονται θα πιστέψει ότι εκεί είναι τα σύγχρονα Σόδομα και Γόμμορα!

loukasfilm
12/04/2007, 08:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Eorling
Αυτό το τελευταίο θα είχες την καλοσύνη να το εξηγήσεις-αποδείξεις;
Πως αγοράζουν προφυλακτικά οι μοναχοί; Βγαίνουν έξω στην Ουρανούπολη με τα ράσα και τα αγοράζουν ατομικά σε περίπτερα, φαρμακεία, σούπερ-μάρκετ; Βγάζουν έξω αντιπροσωπους οι μονές και αγοράζουν χονδρικά; Πηγαίνει το φορτηγό και αφήνει κούτες με προφυλακτικά μέσα στο Αγιο Όρος και μετά τα μοιράζονται οι μοναχοί μεταξύ τους;
Μετά από αυτά η εταιρεία κάνει καταμέτρηση της κατανάλωσης ειδικά από τους μοναχούς και έτσι κρατάει το αρχείο της;

Ρωτάω γιατί πολλά ακούγονται για το Άγιο Όρος αλλά συνήθως παραμένουν το επίπεδο "μου είπε, άκουσα, κάποιος γνωστός, κάπου, κάπως, κάποτε...". Σίγουρα μέσα σε τόσους μοναχούς θα υπάρχουν και κάποιοι ανάξιοι αλλά αν δεχθεί κανείς ανεξέταστα όλα όσα ακούγονται θα πιστέψει ότι εκεί είναι τα σύγχρονα Σόδομα και Γόμμορα!

Ο αντιπρόσωπος ήταν η "Αχτίδα" στον Πολύγυρο. Δεν ξέρω αν είναι ακόμα γιατί έχω φύγει αρκετό καιρό από την εταιρία.
Τους προμήθευαν με ψιλικά, τσιγάρα, και όλα αυτά τα είδη.
Ναι τα πηγαίνανε με κούτες, έτσι προμηθεύουν οι χονδρέμποροι - αντιπρόσωποι εταιριών. Στο τέλος κάθε μήνα τουλάχιστον, βγάζανε καταστάσεις κατανάλωσης προιόντων, και τότε έπεφτε πολύ γέλιο.
Ναι υπήρχε συγκεκριμένη κατάσταση για τους πελάτες στο άγιο όρος.
Ρώτα όποιον προμηθευτή θέλεις για το πως δουλεύουνε.
Δεν ανέφερα το όνομα της εταιρίας που δούλευα για 6 χρόνια, για να μην θεωρηθεί διαφήμηση.

:beer:

GST
12/04/2007, 08:45
δε θα διαφωνησω η θα συμφωνησω με κατι απο τα παραπανω ..μια απορια εχω μονο ...το αθεος η οπως θελετε να λεγετε ...ειναι κατι που το αντιλαμβανεσε στη πορεια της ζωης σου,μεγαλωνεις με αυτο , κατι που διδασκεται; ...πχ οι περισσοτεροι μεγαλωσαν με τη χριστιανικη συνειδηση απο παιδια ...αργοτερα οσο μεγαλωσαν κατεληξαν σε καποια συμπερασματα ...ειναι κατι δηλαδη που το μεταδιδεις και στα παιδια σου ; η απλα εισαι παρατηρητης;

loukasfilm
12/04/2007, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
δε θα διαφωνησω η θα συμφωνησω με κατι απο τα παραπανω ..μια απορια εχω μονο ...το αθεος η οπως θελετε να λεγετε ...ειναι κατι που το αντιλαμβανεσε στη πορεια της ζωης σου,μεγαλωνεις με αυτο , κατι που διδασκεται; ...πχ οι περισσοτεροι μεγαλωσαν με τη χριστιανικη συνειδηση απο παιδια ...αργοτερα οσο μεγαλωσαν κατεληξαν σε καποια συμπερασματα ...ειναι κατι δηλαδη που το μεταδιδεις και στα παιδια σου ; η απλα εισαι παρατηρητης;

Δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σου.
Όπως όλα τα πράγματα, μπορείς και να το διδαχθείς, μπορεις και να το επιλέξεις.
Προσωπικά προτιμώ την επιλογή, με όλες τις αδυναμίες που μπορεί να της προσάψεις, :lol: , γιατί αν μη τη άλλο, η επιλογή έχει κάποιες πιθανότητες να γίνει συνειδητά.

:beer: :beer: :beer:

Gandalf dr685sm
12/04/2007, 08:53
Ελπίζω να μην ενοχλήσω κανένα... την γνώμη μου θα πώ μόνο.

Vangelis 64 & Zephyr1...

Στο Άθως έχω πάει.. είναι ενας φοβερά ενεργειακός τόπος που προσφέρει ηρεμία. Ακόμα και αν δεν πιστεύεις (2-3 άτομα απο την παρέα μας) θα έχεις μια φοβερή εντύπωση απο ενα σημείο της χώρας μας που πραγματικά φέρει την τέλεια ηρεμία.

Για τους άθεους... ούτε γεννιούνται , ούτε τίποτα... είναι μια προσωπική πεποίθηση ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ που βασίζεται σε μια σειρά απογοητεύσεων απο αποτυχημένες εκπληρώσεις επιθυμιών ή ακόμα και απο σύνολο αρνητικών εμπειριών που επηρέασαν την ζωή του καθένα.
Με λίγα λόγια ... ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ.

Ουτε μπορώ να το κρίνω... και ούτε καν θα μπώ στην διαδικασία. Στηρίζουν την ελπίδα τους στους εαυτούς τους και στην προσωπική τους δύναμη και τουλάχιστον οι περισσότεροι (οχι όλοι!) δεν ενοχλούν κανένα. Είναι δικαίωμα τους να είναι οτι θέλουν... να δηλώνουν οτι θέλουν .. και να πράττουν όπως θέλουν. Απο την στιγμή που δεν ασχολούνται εκείνοι με εμένα και την δική μου πίστη.. γιατί να ασχοληθώ εγώ μαζί τους;


Gandalf

crs-k
12/04/2007, 10:10
Καλοι μου ανθρωποι...

Υπαρχει εστω κι ενας που να θελει να λεγεται "νοημων" και να προσπαθει να συζητησει (με βαση την λογικη) ενα θεμα που εμπεριεχει τον ορο "πιστευω"? :confused:

Απο μονος του ο ορος αντικειται στην οποιαδηποτε "λογικη" που ξερουμε και που εχει, ιστορικα, οδηγησει το ανθρωπινο γενος στην κατανοηση του κοσμου γυρω του και στον (οποιονδηποτε) πολιτισμο.

Η οποιαδηποτε "πιστη" εχει επιδραση ΜΟΝΟ στο συναισθημα και ΔΕΝ μπορει να ερμηνευτει.

Αντιθετα το να συζητησουμε για την "μη πιστη" σε κατι (εν προκειμενω στον "θεο") ειναι κατι που μπαινει στα χωραφια της λογικης μιας και ξεφευγει απ' τον δογματισμο (κατι που ποτέ ΔΕΝ μου αρεσε, ακομα και στα μαθηματικα με τον ορο "αξίωμα").




Για την "μεγαλωσυνη" τωρα του Αγιου Ορους (σαν χωρο), οσο κι αν σας φανει παραξενο, θα ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ απολυτα! :smilea:

Δεν το εχω επισκευτει, αλλα το θελω παρα πολυ. :cool:

Θελω να ακολουθησω ακομα και το προγραμμα (ορθος στις 04:00 κ.λ.π.) για να νιωσω (γιατι περι συναισθηματων μιλαμε εδω) την κατανυξη που νιωθει καποιος σε τετοια μερη...

Ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι το ΙΔΙΟ ΟΜΟΡΦΟ συναισθημα που αισθανθηκα μεσα στο Μεγαλο Τζαμι στο Κάιρο ή στις κορφες των βουνων (με προεξαρχουσα την του Ολυμπου).

Ειναι εκει που αφηνεις τα συναισθηματα σου να καλυψουν και να ξεκουρασουν το μυαλο σου... :rolleyes:


Φυσικα ομως ΔΕΝ ειναι αποδειξη οτι "πιστευεις" στον Μωαμεθ, στον Χριστο ή στις Νεράιδες... :winka:




Αυτα προς το παρον. :wave2:



Υ.Γ.: Δεν θα απαντησω σε "επιχειρηματα" που βασιζονται σε ΔΟΓΜΑΤΙΚΑ κειμενα ή ρησεις (ακους τατάι? :lol: )... :smokin:

project.breeze
12/04/2007, 10:24
Επειδή το "Άθεος" είναι το το ίδιο απόλυτο με το "Χριστιανός Ορθόδοξος" μήπως θα ήτανε καλύτερα όσοι έχουμε τις αντιρρήσεις μας με τις θρησκείες να δηλώνουμε Αγνωστικιστές;

LIBYKOS
12/04/2007, 11:24
Θα ήθελα να σας πω μερικά πράγματα περί Αγίου Όρους μια και το επισκέφθηκα πριν από 5 χρόνια περίπου.

Οι εντυπώσεις είναι καθαρά υποκειμενικές. Το ξεκαθαρίζω γιατί επειδή ακριβώς το μέρος είναι πολύ ιδιαίτερο, ο καθένας μπορεί να ψάχνει να βρει εκεί πολλά διαφορετικά πράγματα.

Δεν σας κρύβω ότι ο βασικότερος λόγος που πήγα ήταν η περιέργεια. Από κει και πέρα υπήρχαν και άλλοι λόγοι που είχαν να κάνουν με την ( περίεργη ) ψυχολογία μου εκείνη την συγκεκριμένη περίοδο.

Έχει μεγάλη σημασία το πώς πας στο Όρος, με τι προδιάθεση και με το τι πιστεύεις ότι θα δεις εκεί.

Η φύση οργιάζει και είναι ακόμη ψιλοπαρθένα. Άρα, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ευχαριστηθείτε περιπάτους, είτε για μια απλή βόλτα είτε για να μετακινηθείτε από το ένα μοναστήρι στο άλλο.

Το κάθε μοναστήρι είναι από μόνο του ένα μουσείο. Έχει πάρα πολλά πράγματα να δεις, από εικόνες, μέχρι έγγραφα, κειμήλια, κλπ.

Ένα άλλο ενδιαφέρον ήταν το να παρακολουθήσω, ή να ακολουθήσω την καθημερινότητα στο μοναστήρι. Από το να σηκωθώ στις 3 τα χαράματα, να παρακολουθήσω την πρωινή λειτουργία μέχρι τις 5, να φάω πρωινό στις 7 και μεσημεριανό στις 12, να βοηθήσω σε μικροδουλίτσες ( ιδιαίτερα του αρχοντάρη, γιατί τους άλλους μοναχούς δεν τους βλέπεις και τόσο πρόθυμους ), να επικοινωνήσω στο αρχονταρίκι με τον αρχοντάρη, ή με άλλους γέροντες και πνευματικούς, με άλλους επισκέπτες. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Το όλο σκηνικό σε επηρεάζει βαθύτατα. Από το τοπίο μέχρι τους ανθρώπους.

Είδα μοναχούς να κάνουν πράγματι μοναστική ζωή, και η καθημερινότητά τους να είναι λιτή, όπως ακριβώς μας δίδασκαν στα σχολεία ( περί αμφίεσης, διατροφής κλπ ).

Μπορώ να πω ότι ηρέμησα. Γύρισα στο σπίτι μου και το κεφάλι μου ήταν «πιο ελαφρύ».

Φανταστείτε ότι μέχρι και η μάνα μου μου λέει ότι ήμουν ήρεμος και για καμιά βδομάδα δεν νευρίαζα, δεν έβριζα κλπ.

Αφήστε που έκανα και τον πιο ωραίο ύπνο της ζωής μου ένα βράδυ στη Μονή Διονυσίου, με το κύμα να σκάει από κάτω και το φως του φεγγαριού να μπαίνει μέσα από το παράθυρο του κελιού ( τα οποίο είναι κανονικό δωμάτιο βέβαια ).

Συν του ότι έπεσα σε περίοδο νηστείας πριν το Πάσχα, με συνέπεια λιτότητα στο φαγητό. Εφαγα όμως την πιο ωραία ταχινόσουπα με κριθαράκι και διάφορα χορταρικά, ή την πιο ωραία μουσταλευριά της ζωής μου. Και το ψωμί ζυμωτό από τους μοναχούς.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλω να ξαναπάω.


Υ.Γ. Αν θέλετε λεπτομέρειες περί διαμονητηρίων και άλλων λοιπών διαδικασιών, στη διάθεσή σας.

stavrogin
12/04/2007, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εγω παλι εχω μια αλλη απορια...

οσοι δηλωνουνε πιστοι (δε με νοιαζει που) προσπαθουνε λεει για κατι καλο και ωραιο...

και οσοι δηλωνουνε απιστοι προσπαθουνε λεει και αυτοι για κατι καλο και ωραιο...

που ειναι η διαφορα ....


Συμφωνω δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα οταν αντι για "απιστος" μπει η λεξη "Αθεος".

Ο Πιστος ,πιστευει. Ή καλητερα,πιστευει οτι πιστευει (Μπορει να φαινεται οτι παιζω με τις λεξεις αλλα δεν ειναι ετσι)

Ο Αθεος δεν πιστευει. Ή καλητερα,πιστευει οτι δεν πιστευει



ακομα κι ο αθεος πιστευει στη ζωη ή στη φυση ,την λογικη αντιληψη ή τη γραφιοκρατεια.Ειναι κι αυτο μια προβολη ,μια αντιληψη της ζωης που πυγαζει απο την αναγκη να αντιληφθουμε τον κοσμο

Ο Απιστος ομως ειναι η απολυτως τραγικοτερη μορφη, στη λογοτεχνεια στη φιλοσοφια και φυσικα στην ζωη.

Ο Απιστος δεν πιστευει οτι πιστευει ,αν πιστευει.Αν δεν πιστευει δεν πιστευει οτι δεν πιστευει.
Ετσι οπου κι αν τον οδηγει η καρδια του η το συναισθημα του,ή η λογικη ,η νοσηρη ψυχη του τον διωχνει.Αν νιωσει αγαπη την αμφισβητει και καταληγει στην περιφρονηση.Αν νιωθει μισος,το ιδιο.Δε φτιαχνει τιποτα στην ζωη του,τιποτα δεν ολοκληρωνει.Κυριολεκτικα δε μπορει να ζησει.Πολλοι αυτοχειρες ειναι τετοιοι χαρακτηρες.




................


Οι φιλοι που λενε πως: [Θρησκεια =Εκκλησια] εχουν καποιο δικιο


Τι ειναι οι εκκλησιες,τα συμβολα,τα γραπτα κειμενα,οι λειτουργοι απο καντηλαναφτες μεχρι πατριαρχες;

Ειναι ενα τεραστιο γραφειοκρατικο συστημα για να υπενθιμιζει συνεχως τα ΤΙ και τα ΠΩΣ της θρησκειας.

Αν δεν υπηρχε ολο αυτο το συστημα που ονομαζεται εκκλησια,ο χρονος θα ειχε παραλαξει τα παντα γυρω απο την χριστιανικη πιστη σε βαθμο που τιποτα δεν θα θυμιζε την αρχη.

Ο ανθρωπος σιγουρα θα επιβιωνε και θα ηταν ο ιδιος ή καλητερος οπως ηταν και 10.000 (η πολυ περισσοτερα) χρονια πριν τα μολις 2000 χρονια της ελευσης του Χριστου

Gandalf dr685sm
12/04/2007, 11:28
Χρήστο όπως σου είπα...

Το Άθως είναι ενας πλούσιος ενεργειακός χώρος..

Και μόνο που για μερικές ώρες/μέρες θα βρεθείς χρόνια πίσω (εντάξει έχει και λάμπες) σε εποχές που ούτε T.V. υπήρχε , ούτε ΜΜΕ και φυσικά μια απόλυτη ηρεμία γύρω σου , είναι αρκετό ακόμα και αν δεν παραστείς σε λειτουργία.

Αν με ακούς... πήγαινε αξίζει.. θα συναντήσεις και μοναχούς δογματικούς , αλλά και μερικούς που έκαναν σε Ιδρύματα εκπαίδευσης ανωτάτης βαθμίδας και διατηρούν ανοιχτά βλέματα προς τον έξω κόσμο. Οι συζητήσεις είναι καλές, αλλά καλό είναι τις αποφύγεις για να μην έρθεις σε διαμάχη , μιας και κυρίως είναι προσκείμενες προς την θρησκεία του Ορθ. Χριστιανισμού.

Θα εκπλαγείς ...να είσαι σίγουρος... αν είσαι λάτρης του ψαρέματος...

Μιλάμε για κάτι κομμάτια ΤΕΡΑΣΤΙΑ σε απόσταση βολής απο το γυμνό σου χέρι. Όπως και γενικά κάθε τι που έχει σχέση με την φύση εκεί , μιας και η τεχνολογία και η πρόοδος εκεί , περιλαμβάνεται όλη και όλη στις λάμπες ηλεκτρισμού και στο κινητό-φωτογραφική που θα έχεις.

Αξίζει φίλε... πήγαινε.

runneras125....Αγνωστικιστής όπως είχε ειπωθεί δεν είναι εκείνος που δεν πιστεύει σε τίποτα απόλυτα... είναι εκείνος που πιστεύει μόνο σε οτι μπορεί να αποδειχθεί μπροστά του με την λογική των ανθρώπων και των φυσικών κανόνων.
Απο μόνο του αυτό είναι τόσο μάταιο , μιας και οι ορισμένοι απο εμάς κανόνες και αποδείξεις μεταλλάσσονται συνεχώς , όσο αυξάνονται και οι γνώσεις για τον κόσμο γύρω μας. Έτσι αν κάποιος μεγαλώσει για 10-20-30 χρόνια και θεωρεί οτι δεν υπάρχει κάτι για δεν έχει αποδειχτεί, φαντάσου πόσο δύσκολο θα είναι να το αποδεχτεί ώς μέρος της ζωής του, αν στο μέλλον φανεί με τους κανόνες οτι ήταν αληθινό.



Gandalf

panagiotispapa
12/04/2007, 11:33
Να πω και εγώ την ταπεινή μου γνώμη (άλλωστε όλοι έχουμε από μια και των άλλων μας βρωμάνε.....)

Η ανάγκη του ανθρώπου να φτιάξει θρησκείες βασίστηκε στο αίσθημα της αδυναμίας και της άγνοιας απέναντι στον κόσμο που τον περιβάλει. Δεν νομίζω να είναι τυχαίο ότι οι θεοί της αρχαίας Ελλάδας ή της αρχαίας Αιγύπτου έχουν άμεση σχέση με τα φυσικά φαινόμενα (Ήλιος, Γη, ουρανός, θάλασσα κτλ. ). Ωστόσο, με την ανάπτυξη της τεχνολογίας και των επιστημών, ο άνθρωπος σταδιακά δάμασε τον φυσικό κόσμο και έτσι έπαψε να νοιώθει τόσο αδύναμος. Ωστόσο υπάρχει κάτι, που πάντα προκαλεί φόβο και δέος στον άνθρωπο, τόσο στο παρελθόν όσο και στο παρόν όσο και στο μέλλον. Τί είναι αυτό; Μα προφανώς ο θάνατος. Μπροστά στην αγωνία του θανάτου πάντα ψάχνουμε μια έννοια στην οποία να μπορούμε να πιστέψουμε, πέρα από οποιαδήποτε λογική/επιστήμη. Εκεί είναι αναγκαίος ο Θεός και μάλλον πάντα θα είναι, μιας και καμιά 'τεχνολογία' δεν πρόκειται ποτέ να δώσει 'λύση' σε αυτό το τελικό γεγονός.

Τώρα όσον αφορά τον Χριστιανισμό έχω να πω τα εξής: Αρκετές δεκαετίες πρίν την γέννηση του Χριστού, οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι είχαν ήδη διατυπώσει ιδέες τόσο όσον αφορά την αφηρημένη και μη-ανθρωπόρφη μορφή του Θεού, όσο και την "αθανασία" της ανθρώπινης ψυχής (και μετά τον θάνατο του σώματος). Επιπλέον, ο χριστιανισμός έδωσε για πρώτη φορά ένα 'οργανωμένο' σύστημα θρησκείας, αρκετά ανώτερο από το δωδεκάθεο ή το αντίστοιχο της Αιγύπτου ή της Περσίας. Επίσης, ο χριστιανισμός γεννήθηκε και καθιερώθηκε μέσα σε ένα, πρωτοφανές για την εποχή, κοινωνικό-πολιτικό φαινόμενο: την Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία. Για πρώτη φορά, ο κόσμος είχε 'μικρύνει', δηλαδή ήταν δυνατή η εύκολη μετάδοση ιδεών σε ολόκληρο τον τότε πολιτισμένο κόσμο(από την Ισπανία μέχρι τα βάθη της Ασίας). Με άλλα λόγια, είχε μόλις αρχίσει το φαινόμενο της παγκοσμιοποίησης. Θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί ότι δεν υπήρχε καλύτερη εποχή για να γεννηθεί ο χριστιανισμός και να μεταδοθεί σε ολόκληρο τον κόσμο.

Τώρα, η μισαλλοδοξία που προκύπτει από την εφαρμογή της κάθε θρησκείας στον 'πραγματικό' κόσμο και η βία που δικαιολογείται στο όνομα της, είναι ένα φαινόμενο διαχρονικό και παγκόσμιο, και κατά την γνώμη μου αντικατοπτρίζει την 'σαρκοβόρα' φύση του ανθρώπου. Ας μην ξεχνάμε ότι η ηθική είναι απλά μια κοινωνική σύμβαση που έχει επιβληθεί προκειμένου να γίνει (σε κάποιο βαθμό) δυνατή η συμβίωση των ανθρώπων μέσα σε κοινωνίες. Από κει και πέρα, ο άνθρωπος είναι ικανός να διαπράξει οποιαδήποτε πράξη βίας (και ο 'πολιτισμένος' άνθρωπος θα βρει και μια 'καλή' δικαιολογία για να μην νιώθει τύψεις)

Cpt. Haddock
12/04/2007, 11:41
www.thriskiology.org

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

ASTRAKITCAR
12/04/2007, 11:43
ΟΙ Στωικοι φιλοσοφοι ενος απο των οποιων εχω το ονομα μεταξυ αλλων στηριζαν την υπαρξη ενος Θεου κοντρα στο κατεστημενο δωδεκαθεο της εποχης....


και ερωτω φιλε panagiotispapa,οκ η αναγκη για το ανερμηνευτο της φυσης κτλ...

γιατι να μην υπαρχουν δυο Θεοι ..ο καλος που ξερουμε και ο κακος που παλι ξερουμε...

πως ερμηνευεις οτι ολοι πιστεψαν ή εφτιαξαν ενα Θεο για το καλο...και δεν εφτιαξαν και εναν για το κακο???

γιατι και εδω ο χριστιανισμος εχει απαντηση...οι αλλοι εχουν?οι θιβετιανοι,ινδουιστες κτλ???

Cpt. Haddock
12/04/2007, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
πως ερμηνευεις οτι ολοι πιστεψαν ή εφτιαξαν ενα Θεο για το καλο...και δεν εφτιαξαν και εναν για το κακο???
γιατι και εδω ο χριστιανισμος εχει απαντηση...οι αλλοι εχουν?οι θιβετιανοι,ινδουιστες κτλ???

Είπαμε, όλα τα δισεκατομύρια ινδουιστών, βουδιστών, σιντοϊστών, ταοϊστών και παγανιστών είναι ηλίθιοι...

Μόνο οι χριστιανοί είναι έξυπνοι (και ανάμεσά τους οι έλληνες που είναι και πεφωτισμένοι)

:rolleyes: :wacko: :lol:

ASTRAKITCAR
12/04/2007, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Είπαμε, όλα τα δισεκατομύρια ινδουιστών, βουδιστών, σιντοϊστών, ταοϊστών και παγανιστών είναι ηλίθιοι...

Μόνο οι χριστιανοί είναι έξυπνοι (και ανάμεσά τους οι έλληνες που είναι και πεφωτισμένοι)

:rolleyes: :wacko: :lol:

ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ΟΜΩΣ....ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ...

αρα παραδεχεσαι οτι ειναι ηλιθιοι...η ποσοτητα δεν εχει σημασια...η ποιοτητα ομως ναι.

Cpt. Haddock
12/04/2007, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ΟΜΩΣ....ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ...

αρα παραδεχεσαι οτι ειναι ηλιθιοι...η ποσοτητα δεν εχει σημασια...η ποιοτητα ομως ναι.


αφού ρε άνθρωπε πιστεύεις χωρίς αποδείξεις (όπως λες σε άλλο θρεντ) τι νόημα έχουν τα επιχειρήματα για σένα;

εδω πιστεύεις οτι υπάρχει φωτιά που ανάβει μόνη της και που δεν καίει κιόλας

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

panagiotispapa
12/04/2007, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
ΟΙ Στωικοι φιλοσοφοι ενος απο των οποιων εχω το ονομα μεταξυ αλλων στηριζαν την υπαρξη ενος Θεου κοντρα στο κατεστημενο δωδεκαθεο της εποχης....


και ερωτω φιλε panagiotispapa,οκ η αναγκη για το ανερμηνευτο της φυσης κτλ...

γιατι να μην υπαρχουν δυο Θεοι ..ο καλος που ξερουμε και ο κακος που παλι ξερουμε...

πως ερμηνευεις οτι ολοι πιστεψαν ή εφτιαξαν ενα Θεο για το καλο...και δεν εφτιαξαν και εναν για το κακο???

γιατι και εδω ο χριστιανισμος εχει απαντηση...οι αλλοι εχουν?οι θιβετιανοι,ινδουιστες κτλ???


Δεν νομίζω να ανέφερα κάτι για καλούς και κακούς Θεούς. Ούτε για το τι ξέρουμε ή τι δεν ξέρουμε. Κατά την γνώμη μου δεν ξέρουμε την τύφλα μας.

Από κει και πέρα, οι χριστιανοί/θιβετιανοί/ινδουιστές κτλ ορμόμενοι από την ίδια ανάγκη πιστεύουν σε αυτό που πιστεύουν. Το ωραίο θα ήταν να μην πιστεύεις από ανάγκη, ούτε από φόβο, αλλά από ελεύθερη βούληση, αλλά αυτό μάλλον είναι ουτοπικό..... Τελικά ένας άνθρωπος πραγματικά ελεύθερος, ο οποίος μπορεί να κάνει αυτό που θέλει (δηλαδή το περιτό) και όχι μόνο αυτό που πρέπει (δηλαδή το αναγκαίο), έχει ανάγκη την πίστη?

zephyr1
12/04/2007, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Είπαμε, όλα τα δισεκατομύρια ινδουιστών, βουδιστών, σιντοϊστών, ταοϊστών και παγανιστών είναι ηλίθιοι...

Μόνο οι χριστιανοί είναι έξυπνοι (και ανάμεσά τους οι έλληνες που είναι και πεφωτισμένοι)

:rolleyes: :wacko: :lol:

Οτι να ναι.:sick:

zephyr1
12/04/2007, 12:22
panagiotispapa,Gandalf dr685sm,stavrogin,LIBYKOS.

:a19:

Πραγματικα χαιρομαι.:beer:

Gandalf dr685sm
12/04/2007, 12:38
το καλό και το κακό πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν και έχουν να κάνουν με την ηθική οπτική κάθε χρονικής στιγμής.

Σε όλες τις θρησκείες υπάρχει η απεικόνιση του καλού και του κακού. Το Yin-Yang , υποστηρίζουν την δυαδικότητα (θετικό - αρνητικό) και αποδίδουν την σκοτεινή και την καλή πλευρά που όμως ακόμα και έτσι , έχει πάντα ενα "σπόρο" αντίθετης φύσης μέσα σε αυτό (δείτε την απεικόνιση στον κύκλο του Yin-Yang).
Στο Παγανιστικό , υπάρχει η απεικόνιση της Γαίας και της Φύσης και στις δύο πλευρές τους.
Στον Δωδεκαθεϊσμό , τα Τάρταρα και ο Διάολος προυπήρχαν του Χριστιανισμού. Σε κάποιο βιβλίο είχα διαβάσει οτι τα Τάρταρα ήταν ο χώρος των νεκρών αλλά υπήρχε και κάτι χειρότερο που ίσως να ταίριαζε κάλλιστα σε εκείνο που λέμε κόλαση σήμερα. Ας μην διαφεύγει επίσης οτι το Διάβολος προήρθε απο το Δια-βάλω.

Οπότε το καλό και το κακό είναι πάντα εκεί. Μια απεικόνιση του ανθρώπου και της οπτικής που έχει για την ηθική πλευρά των πραγμάτων ανά χρονικά διαστήματα.


Τελικά ένας άνθρωπος πραγματικά ελεύθερος, ο οποίος μπορεί να κάνει αυτό που θέλει (δηλαδή το περιτό) και όχι μόνο αυτό που πρέπει (δηλαδή το αναγκαίο), έχει ανάγκη την πίστη?

Την πίστη για να το καταφέρει ... ναι... την έχει ανάγκη.... όπως έχει ανάγκη και απο τους ηθικούς φραγμούς της, καθώς σχεδόν πάντα το "περιττό" είναι μια επιθυμία/πόθος/πάθος που θα επηρρεάσει και τους γύρω του.


Gandalf

gavos
13/04/2007, 10:03
Ποιός κοίταξε (και εννοώ κόιταξε) τον ουρανό με ξαστεριά και ακόμα διαφημίζει την "απιστία" του.. Ξανακοιτάξτε.. κάτι δεν είδατε καλά.. Τώρα αναλογιστείτε πως οι αισθήσεις είναι ένα τίποτα μπροστά στην πραγματικότητα.. Δεν μπορεί να περιμένετε να εξηγηγηθούν τα πάντα μέσα από επιχειρήματα.. Είναι σαν να υπάρχει κάτι μέσα σας που να λέει "ποιον θα αμφισβητήσουμε σήμερα"? Η αμφισβήτηση είναι μόνο η αρχή.. Θέλει καλή διάθεση και Αγάπη.. Και μιας που το ανέφερα στην Αγάπη πιστεύω..

Σκεφτείτε τη σχέση ελληνικού κράτους και ελληνισμού και ίσως πάρετε μια ιδέα της σχέσης της εκκλησίας και του χριστιανισμού.. Τώρα ξανασκεφτείτε αν " κάνει το ένα χωρίς το άλλο?"



:wave2:

LIBYKOS
13/04/2007, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
.......Σκεφτείτε τη σχέση ελληνικού κράτους και ελληνισμού και ίσως πάρετε μια ιδέα της σχέσης της εκκλησίας και του χριστιανισμού.. Τώρα ξανασκεφτείτε αν " κάνει το ένα χωρίς το άλλο?"



:wave2:

Με αφορμή αυτό, παραθέτω τις δηλώσεις του Αρχιεπισκόπου Αμερικής Δημητρίου, όπως αναφέρονται στη Ναυτεμπορική :





Διάλεξη και άρθρο του αρχιεπισκόπου Αμερικής Δημητρίου για τον Χριστιανισμό

ΑΠΕ
Παρασκευή, 13 Απριλίου 2007 08:18

"Ο Χριστιανισμός δεν έχει τίποτε να φοβηθεί ή να χάσει από την επιστήμη, εφ' όσον η επιστήμη είναι όντως βασισμένη σε αποδείξιμες αλήθειες", τόνισε ο αρχιεπίσκοπος Αμερικής Δημήτριος, μιλώντας στην αίθουσα τελετών της Παιδαγωγικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κολούμπια της Νέας Υόρκης, με θέμα: "Επιστήμη, Θρησκεία και Τεχνολογία".

Ο Προκαθήμενος της Ελληνορθόδοξης Εκκλησίας Αμερικής, μεταξύ άλλων, υποστήριξε ότι "το ερώτημα που αφορά το Θεό και την ύπαρξη του Θεού δεν είναι επιστημονικό ερώτημα, διότι ο Θεός βρίσκεται εκτός της επιστημονικής σφαίρας και η ύπαρξή του δεν εξαρτάται από επιστημονικά δεδομένα".

Στη διάλεξη, που διοργανώθηκε με πρωτοβουλία του προγράμματος Ελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου, παρακολούθησαν πολλοί επιστήμονες, καθηγητές και φοιτητές.

Εν τω μεταξύ, η εφημερίδα "Νιου Γιορκ Τάιμς" φιλοξένησε άρθρο του αρχιεπισκόπου Δημητρίου, με τίτλο: "Περισσότερο από ένα κοινό Πάσχα", στο οποίο με αφορμή το φετινό κοινό εορτασμό του Πάσχα απ' όλους τους Χριστιανούς αναφέρθηκε στην επαναπροσέγγιση μεταξύ της Ορθόδοξης και της Καθολικής Εκκλησίας με αναφορά στην πρόσφατη επίσκεψη του Πάπα Βενέδικτου XVI στο Οικουμενικό Πατριαρχείο Κωνσταντινούπολης και στη συνάντησή του με τον Οικουμενικό Πατριάρχη Βαρθολομαίο.

$py
13/04/2007, 10:27
Κάποιος το έχει ξαναπει εδω μέσα και θα συμφωνήσω απόλυτα.

Πιστεύετε ότι θέλετε ή και τίποτα αρκεί αυτό να σας κάνει καλύτερους ανθρώπους.







Πάντως έχω την εντύπωση ότι όπως αρκετοί θρησκευόμενοι απλά το παίζουν θρήσκοι έτσι και πολλοί άθεοι απλά το παίζουν άθεοι...

crs-k
13/04/2007, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από $py
Κάποιος το έχει ξαναπει εδω μέσα και θα συμφωνήσω απόλυτα.

Πιστεύετε ότι θέλετε ή και τίποτα αρκεί αυτό να σας κάνει καλύτερους ανθρώπους.

........................



:a13:

$py
13/04/2007, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
:a13:

Εσύ???











Χάθηκε να το πει κανένας χριστιανός...


:a22:

crs-k
13/04/2007, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Ποιός κοίταξε (και εννοώ κόιταξε) τον ουρανό με ξαστεριά και ακόμα διαφημίζει την "απιστία" του.. Ξανακοιτάξτε.. κάτι δεν είδατε καλά..

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ μου εβαλε τους πρωτους προβληματισμους και με οδηγησε σ' αυτον τον δρομο που τελικα διαλεξα, στην τρυφερη ηλικια των 12 ετων περιπου και οντας μεγαλωμενος μεσα στην Ορθοδοξη "παιδεια" (κατηχητικο, παπαδακι κλπ). :cool:

Μηπως να τα ξανακοιταγες κι εσυ καλυτερα... :lol:





Τώρα αναλογιστείτε πως οι αισθήσεις είναι ένα τίποτα μπροστά στην πραγματικότητα.. Δεν μπορεί να περιμένετε να εξηγηγηθούν τα πάντα μέσα από επιχειρήματα..

Το εχω ξαναπει εδω μεσα, οτι ειναι παραλογο να προσπαθουμε να εξηγησουμε τα συναισθηματα με την λογικη.
Η "πιστη" ειναι θεμα συναισθηματος.
Η απορριψη της ειναι ΛΟΓΙΚΗ επιλογη. :winka:

Ο προσυλιτισμος ειναι φασιστικη συμεριφορα! :yuck:




Σκεφτείτε τη σχέση ελληνικού κράτους και ελληνισμού και ίσως πάρετε μια ιδέα της σχέσης της εκκλησίας και του χριστιανισμού.. Τώρα ξανασκεφτείτε αν " κάνει το ένα χωρίς το άλλο?"

Για πες μου για ποιο "κρατος" ειναι περηφανος (και γνωστος παγκοσμια) ο Ελληνας?

Για αυτο το 10.000 χρονων ΧΩΡΙΣ Χριστιανισμο και με απειρα επιτευγματα ή για αυτο των μολις 185 χρονων ΜΕ Χριστιανισμο? :look:

Για ξανασκεψου αν κανει το ενα χωρις το αλλο... :D

gavos
13/04/2007, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ μου εβαλε τους πρωτους προβληματισμους και με οδηγησε σ' αυτον τον δρομο που τελικα διαλεξα, στην τρυφερη ηλικια των 12 ετων περιπου και οντας μεγαλωμενος μεσα στην Ορθοδοξη "παιδεια" (κατηχητικο, παπαδακι κλπ). :cool:

Μηπως να τα ξανακοιταγες κι εσυ καλυτερα... :lol:





Το εχω ξαναπει εδω μεσα, οτι ειναι παραλογο να προσπαθουμε να εξηγησουμε τα συναισθηματα με την λογικη.
Η "πιστη" ειναι θεμα συναισθηματος.
Η απορριψη της ειναι ΛΟΓΙΚΗ επιλογη. :winka:

Ο προσυλιτισμος ειναι φασιστικη συμεριφορα! :yuck:




Για πες μου για ποιο "κρατος" ειναι περηφανος (και γνωστος παγκοσμια) ο Ελληνας?

Για αυτο το 10.000 χρονων ΧΩΡΙΣ Χριστιανισμο και με απειρα επιτευγματα ή για αυτο των μολις 185 χρονων ΜΕ Χριστιανισμο? :look:

Για ξανασκεψου αν κανει το ενα χωρις το αλλο... :D


Περίεργο ακριβώς τα ίδια θα σου έλεγα κι εγω.. Το ελληνικο κράτος δεν κάνει χωρίς ελληνισμό αλλά ο ελληνισμός κάνει χωρις ελληνικό κράτος.. Το ίδιο θα έλεγα και για το χριστιανισμό-εκκλησια..

Το ότι είναι λογική η απόρριψη είναι κάτι με το οποίο διαφωνώ.. Ως προς το ποιον της απόρριψης εννοώ.. Ακριβώς επειδή είναι λογική..

Δε ξέρω γιατί ανέφερερ τον προσυλιτισμό..

Κι εγώ στα 12-13 στα ίδια με σένα ήμουνα.. Τώρα όμως όχι.. Χωρίς αυτό όμως να σημαίνει ότι ήμουνα τυφλός και είδα.. Το ποιος (και το αν) έχει δίκιο δε θα αργήσουμε να το μάθουμε..Μέχρι τότε αγάπα..

crs-k
13/04/2007, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Περίεργο ακριβώς τα ίδια θα σου έλεγα κι εγω.. Το ελληνικο κράτος δεν κάνει χωρίς ελληνισμό αλλά ο ελληνισμός κάνει χωρις ελληνικό κράτος.. Το ίδιο θα έλεγα και για το χριστιανισμό-εκκλησια..
......................


Το αρχικο ερωτημα σου ομως ΔΕΝ ηταν Κρατος-Ελληνισμος, αλλα Ελληνισμος-Χριστιανισμος!

Σ' αυτο διαφωνω ΡΙΖΙΚΑ! :smilea:




Υ.Γ.: Ειναι ΒΑΡΒΑΡΟΣ προσυλιτισμος οταν σε βαφτιζουν και σε αναγκαζουν να ακολουθησεις καποια θρησκεια, χωρις να μπορεις (λογω ηλικιας) να εκφρασεις τις τυχουσες αντιρρησεις σου. :mad:
Για μενα η βαπτισεις θα επρεπε να γινονται με την ενηλικιωση (στα 18)! :wacko:

Gandalf dr685sm
13/04/2007, 12:20
Λύκαρε...

Και πιο αργά.... ο Ιησούς στα 30 του νομίζω βαφτίστηκε. Εμείς είμαστε καλύτεροι; ή μήπως έχουμε κάποιες ικανότητες που δεν είχε Εκείνος;

Αλλά μετά κάποιοι θα βλέπουν το "παγκάρι" να αδειάζει και κάποιοι άλλοι θα χάσουν καντάρια εξουσίας.

ΤΟ ίδιο ισχύει και για το "σουνέτι" των Ισλαμιστών.
Για την περιτομή των εβραίων
κοκ...

Gandalf

crs-k
13/04/2007, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Λύκαρε...

Και πιο αργά.... ο Ιησούς στα 30 του νομίζω βαφτίστηκε. Εμείς είμαστε καλύτεροι; ή μήπως έχουμε κάποιες ικανότητες που δεν είχε Εκείνος;

Αλλά μετά κάποιοι θα βλέπουν το "παγκάρι" να αδειάζει και κάποιοι άλλοι θα χάσουν καντάρια εξουσίας.

ΤΟ ίδιο ισχύει και για το "σουνέτι" των Ισλαμιστών.
Για την περιτομή των εβραίων
κοκ...

Gandalf



Κι εγω αναφερομαι σε ΟΛΕΣ τις θρησκειες φυσικα.

Συμφωνουμε απολυτα! :cool:

Ετσι θα εχαναν "πελατες"... :sick:

idi
13/04/2007, 12:37
στο Μπουτσο μας γενικα οτι λες και οτι κανεις....

“αλλος” … ειπαμε πορνοσταρ..... :beer:

βασικα σας προλαβαίνω και γραφω

ΣΤΟ ΜΠΟΥΤΣΟ ΜΑΣ ΑΝ ΕΙΣΑΣΤΕ(ΕΙΜΑΣΤΕ) ΑΘΕΟΙ! Τι σχεση εει αυτο με μηχανάκι ή μοτοσυκλετισμο ή παρεα ή βολτα ή μπυρες?


ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ?

crs-k
13/04/2007, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
...............................
ΣΤΟ ΜΠΟΥΤΣΟ ΜΑΣ ΑΝ ΕΙΣΑΣΤΕ(ΕΙΜΑΣΤΕ) ΑΘΕΟΙ! Τι σχεση εει αυτο με μηχανάκι ή μοτοσυκλετισμο ή παρεα ή βολτα ή μπυρες?
..............................


Ενω αν ειμαστε ΑΕΚ και λεγαμε για τον Ντεμη θα ειχε (σχεση) ε? :p

idi
13/04/2007, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ενω αν ειμαστε ΑΕΚ και λεγαμε για τον Ντεμη θα ειχε (σχεση) ε? :p



ο προσηλυτισμός ειναι ποινικό αδίκημα σύμφωνα με το Σύνταγμα....

crs-k
13/04/2007, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ο προσηλυτισμός ειναι ποινικό αδίκημα σύμφωνα με το Σύνταγμα....


ΔΕΝ υπαρχει προσυλιτισμος σε κατι που ΔΕΝ εχει αντικειμενο!

Το αντιθετο ομως ισχυει... :winka:

idi
13/04/2007, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
ΔΕΝ υπαρχει προσυλιτισμος σε κατι που ΔΕΝ εχει αντικειμενο!

Το αντιθετο ομως ισχυει... :winka:

ΟΚ μιας και η θεωρεία σου δεν εχει αντικείμενο και για να αποκτήσει επιτέλους κατι ... εγω σε προσηλυτίζω τοτε στην επίσημη θρησκεία του κράτους που λεγετε Ελλάς...

Cpt. Haddock
13/04/2007, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ΟΚ μιας και η θεωρεία σου δεν εχει αντικείμενο και για να αποκτήσει επιτέλους κατι ... εγω σε προσηλυτίζω τοτε στην επίσημη θρησκεία του κράτους που λεγετε Ελλάς...

ΔΕΝ υπάρχει επίσημη θρησκεία, αλλα (σύμφωνα με το σύνταγμα) επικρατούσα θρησκεία.

Μην τα μπλέκουμε.

:smokin:

Nostra
13/04/2007, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
εγω σε προσηλυτίζω τοτε στην επίσημη θρησκεία του κράτους που λεγετε Ελλάς...

το κακό είναι ότι είναι συνταγματικό δικαίωμα η ανεξιθρησκεία ...

δηλαδή θεωρείται δεδομένο ότι πρέπει (ως πρόβατο) να είσαι μέλος-οπαδός μιας θρησκείας... :rolleyes: :rolleyes:

idi
13/04/2007, 13:01
ειναι δικαίωμα σου να πιστευεις οτι θες αλλα δικαίωμα μου να μη μου τα πρήζεις διατυμπανίζοντας το !!!

ειπαμε εισαι αθεος ? στο Μπουτσο μας!!!!

Ανέκδοτο trooper εχετε καταντήσει εσυ και αλλοι οι γραφικοί του Moto.GR που επιδη βαριόμαστε να σας απαντήσομε σε καθε τι που λετε , αποφαίνεστε οτι αποψη σας ειναι κυρίαρχη, σωστη και τεκμηριωμένη...

Ενω ειναι ... πιπες! (καλη ορεξη)

TROOPER
13/04/2007, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ειναι δικαίωμα σου να πιστευεις οτι θες αλλα δικαίωμα μου να μη μου τα πρήζεις διατυμπανίζοντας το !!!

ειπαμε εισαι αθεος ? στο Μπουτσο μας!!!!

Ανέκδοτο trooper εχετε καταντήσει εσυ και αλλοι οι γραφικοί του Moto.GR που επιδη βαριόμαστε να σας απαντήσομε σε καθε τι που λετε , αποφαίνεστε οτι αποψη σας ειναι κυρίαρχη, σωστη και τεκμηριωμένη...

Ενω ειναι ... πιπες! (καλη ορεξη)

ρε λακαμα αμα δε σου αρεσει μη τα διαβαζεις και μην απαντας.

ειπαμε ειμαι αθεος στο στομα σας!!!!!!!

που ειδες ρε παπαρα να αποφαινομαστε για κατι???

ανεκδοτο ειμαστε ολοι.και εμεις και εσεις.

ΑΠΛΑ ΕΜΕΙΣ ΣΕ ΓΑΜΑΜΕ ΚΙΟΛΑΣ !!!!!!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

bartlal
13/04/2007, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
.........

...και αλλος στραβοξυπνημενος! το εχει το ονομα σημερα! :rolleyes:

idi
13/04/2007, 13:08
κατουρα και λιγο!

idi
13/04/2007, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
...και αλλος στραβοξυπνημενος! το εχει το ονομα σημερα! :rolleyes:


Μπα μια χαρα ειμαι! Απλα προσπαθώ να μη συμμετέχω σε τετοιες κουβέντες αλλα ο χλευασμός της λογικής απο το ....περιθώριο... με εξοργίζει!

Nostra
13/04/2007, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
.... ο χλευασμός της λογικής απο το ....περιθώριο... με εξοργίζει!


που βρίσκεις εσύ λογική στη θρησκεία ?

(εκτός από τους συμβατικούς κανόνες συνύπαρξης στην κοινωνία?)

TROOPER
13/04/2007, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Μπα μια χαρα ειμαι! Απλα προσπαθώ να μη συμμετέχω σε τετοιες κουβέντες αλλα ο χλευασμός της λογικής απο το ....περιθώριο... με εξοργίζει!

σε εξοργιζει??????

να και μας!!!!!!!

α και να διευκρινισω bart....

δεν ειναι στραβοξυπνημενος...στραβογαμημενος ειναι :lol: :lol: :lol: :lol:

υ.γ κατουρησα γιωργη.τωρα παω για χεσιμο!!!:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

idi
13/04/2007, 13:16
καλα μαλακα γελα αλλα εγω σαγαπω και που εισαι ΜΑΛΑΚΑΣ ΠΡΟΒΑΤΟ και δεν εχεις ΣΕΒΑΣ!!!:wave2: