PDA

View Full Version : Μπαταριολογια Ducati



Xrider
12/04/2007, 11:02
Την Κυριακη του Πασχα εσκασε η μπαταρια μου για δευτερη φορα.
Οταν λεω για σκασιμο εννοω...ΜΠΑΜ,σπαιμο και απο τις δυο πλευρες.
Και τις δυο φορες οφειλεται σε ανωρθοτη τασης.(μαλλον)
Απο ο-τι ειδα στο ιταλικο φορουμ των Μ εχει κατσει και σε αλλους.
1,Υπαρχει κανενας απο εσας που φοραει μπαταρια GEL?
2,Κανενας αλλος με σκασιμο μπαταριας?

dessert
12/04/2007, 19:52
Gel εδώ και 5-σχεδόν-έτη. Ουτε έσκασε, ουτε έπεσε, μήτε έσκουξε.
Μήπως παίζει κάτι άλλο;;;:confused:

Xrider
12/04/2007, 20:19
Η Gel δεν σκαει,απλα παραμορφωνεται.
Εγω ειχα την νορμαλ Υασα.
Αν γραψει κανεις στο goggle regolatore tensione ducati θα βρει παρα πολλους που μετα τα 20.000χλμ ειχαν σκασιμο μπαταριας και οχι μονο Ducati!
Ti montelo exeiw kai exeis bat.Gel?

tsoukas77
12/04/2007, 21:01
Σου εκανε ζημια στα πλαστικα;

Xrider
13/04/2007, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Σου εκανε ζημια στα πλαστικα;
http://img208.imageshack.us/img208/5952/dsc03807ag8.jpg

Tank
http://img207.imageshack.us/img207/3104/dsc03810td8.jpg

http://img412.imageshack.us/img412/9034/dsc03812jr8.jpg

http://img389.imageshack.us/img389/931/dsc03811wc6.jpg


http://img89.imageshack.us/img89/9017/dsc03801mp2.jpg

OldMan
13/04/2007, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Στο τεποζιτο απο κατω πεταξε το χρωμα...
Πρόσεξέ το, γιατί είναι το σημείο που έχουν STANDARD διαρροή βενζίνης τα Monster (στην περιοχή του "μεντεσέ" ανεβοκατεβάσματος του τεπόζιτου..) :wave2:


Υ.Γ.
Άμα πεταχτεί πάλι κανείς¨"καλοθελητής" και πει ότι ΔΕΝ έχουν πρόβλημα με το τεπόζιτο τα Monster, θα χεστούμε άσχημα ...:D

Xrider
13/04/2007, 13:07
Μονο ο ανωρθοτης €120.Ζημια απο μονος του.
Τουλαχιστον την γλιτωσαν οι βιδες που εβαλα καινουργιες στο καρτερ πριν 2-3 μηνες.
Το τεποζιτο φανταζομαι με ενα τριψιματακι και μετα με σπρευ μαυρο θα ειναι οκ.
Τωρα για τα αλλα.....ελπιζω να μπορεσω να τα καθαρησω που μαλλον χλομω.
Οσοι εχετε προστατευτικο κατω απο το τεποζιτο ΜΗΝ το βγαζετε!!

dessert
13/04/2007, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Υ.Γ.
Άμα πεταχτεί πάλι κανείς¨"καλοθελητής" και πει ότι ΔΕΝ έχουν πρόβλημα με το τεπόζιτο τα Monster, θα χεστούμε άσχημα ...:D


ΠΑΑΑρρων !!!

Στο μεταλλικό τεπόζιτο αναφέρεσαι;;; Σίγουρα στον μεντεσέ ή μήπως πιο πάνω στο σωληνάκι;;;:confused:

dessert
13/04/2007, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Η Gel δεν σκαει,απλα παραμορφωνεται.
Εγω ειχα την νορμαλ Υασα.
Αν γραψει κανεις στο goggle regolatore tensione ducati θα βρει παρα πολλους που μετα τα 20.000χλμ ειχαν σκασιμο μπαταριας και οχι μονο Ducati!
Ti montelo exeiw kai exeis bat.Gel?

2002.618ie

Δεν λέω οτι δεν μπορεί να συμβεί, αλλά τσέκαρε μήπως φταίει και κάτι άλλο.

Στις φωτό που έβαλες δεν μου άρεσε καθόλου η εικόνα της μοτοσυκλέτας σου.Με μια πρώτη ματιά θα σε συμβούλευα να πάρεις ένα αντισκωριακό και ένα σπρέϊ επαφών και να την συντηρήσεις λίγο. Μου έδωσε την εντύπωση οτι δεν τη προσέχεις και πολυ...:rolleyes:

Xrider
13/04/2007, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
2002.618ie

Δεν λέω οτι δεν μπορεί να συμβεί, αλλά τσέκαρε μήπως φταίει και κάτι άλλο.

Στις φωτό που έβαλες δεν μου άρεσε καθόλου η εικόνα της μοτοσυκλέτας σου.Με μια πρώτη ματιά θα σε συμβούλευα να πάρεις ένα αντισκωριακό και ένα σπρέϊ επαφών και να την συντηρήσεις λίγο. Μου έδωσε την εντύπωση οτι δεν τη προσέχεις και πολυ...:rolleyes:
Οι σκουριες αυτες εγιναν απο τα υγρα της μπαταριας!!
Μεσα σε 5 μερες και αφου ειχα ρηξει αφθονο νερο.
Γιαυτο εβαλα τις φωτο!;)

dessert
13/04/2007, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Οι σκουριες αυτες εγιναν απο τα υγρα της μπαταριας!!
Μεσα σε 5 μερες και αφου ειχα ρηξει αφθονο νερο.
Γιαυτο εβαλα τις φωτο!;)

Να με συμπαθάς δεν στο λέω για κακό αλλά η εικόνα δεν μου άρεσε. Δεν σε πειράζει πάντως να το συμαζέψεις λιγάκι. Αν δεν άλλαξες ακόμη μπαταρία και την έχεις στο συνεργείο, τσέκαρε την GS σαν εταιρία. Έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος και δεν είναι ακριβή.

Όσον αφορά διαρροές απο το σημείο του μεντεσέ, δεν υφίσταται διότι στο σημείο αυτό το τεπόζιτο δεν είναι κούφιο... Διαρροές έχουν προκύψει απο το πίσω σωληνάκι του ντεπόζιτου επιδεί τα "μαστόρια" όταν θέλουν να έχουν εικόνα στον πίσω κύλινδρο(2) δεν ξηλώνουν το ντεπόζιτο και το γυρίζουν πίσω με αποτέλεσμα να καταπωνούν τα σωληνάκια που κρατάνε όλο το βάρος του ντεπόζιτου και να στραβώνουν την μεταλλική έξοδο. Όπου να'ναι θα βγάλουν και άλλο πρόβλημα στις monster οπότε μην σκας θα το βρούμε και το δικό σου...:lol:

Xrider
13/04/2007, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Να με συμπαθάς δεν στο λέω για κακό αλλά η εικόνα δεν μου άρεσε. Δεν σε πειράζει πάντως να το συμαζέψεις λιγάκι. Αν δεν άλλαξες ακόμη μπαταρία και την έχεις στο συνεργείο, τσέκαρε την GS σαν εταιρία. Έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος και δεν είναι ακριβή.

Όσον αφορά διαρροές απο το σημείο του μεντεσέ, δεν υφίσταται διότι στο σημείο αυτό το τεπόζιτο δεν είναι κούφιο... Διαρροές έχουν προκύψει απο το πίσω σωληνάκι του ντεπόζιτου επιδεί τα "μαστόρια" όταν θέλουν να έχουν εικόνα στον πίσω κύλινδρο(2) δεν ξηλώνουν το ντεπόζιτο και το γυρίζουν πίσω με αποτέλεσμα να καταπωνούν τα σωληνάκια που κρατάνε όλο το βάρος του ντεπόζιτου και να στραβώνουν την μεταλλική έξοδο. Όπου να'ναι θα βγάλουν και άλλο πρόβλημα στις monster οπότε μην σκας θα το βρούμε και το δικό σου...:lol:

Μαλλον δεν εχεις καταλαβει τι σημαινει να σκασει η μπαταρια...σκασιμο μπαταριας σημαινει μικρη εκρηξη και σπασιμο των πλατισκων με συνεπεια τα υγρα της μπαταριας να πανε οπουδηποτε!!
Επειδη ειναι οξεα εχει ΑΜΕΣΗ συνεπεια την σκουρια του μεταλλου,την φθωρα του χρωματος και ορισμενες φορες λιωνει και τσιμουχες.
Αυτα συμβαινουν οταν μια μπαταρια ΕΚΡΑΓΕΙ και οχι οταν απλα δεν δινει πια ρευμα.
Εγω ειχα ΕΚΡΗΞΗ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ!
Δεν εχω κανενα προβλημα στο σωληνακι στο τεποζιτο.Δεν εχουμε καν το ιδιο τεποζιτο,εσυ εχεις πλαστικο.
Οι Α/Τ για ΟΛΕΣ τις Ducati ειναι μονο δυο ο ενας Ducati energia kai o allos Shindengen.
Εγω ρωτησα για μπαταρια GEL αν φοραει κανεις γιατι μονο τα καινουργια 800/1000 φορανε τετοιες.
Η Yasa ειναι κορυφη σε μπαταρια και ειναι αυτη που συνηστα και η Ducati μονο €80 αλλα ειναι η κλασσικη.


Τελος χωρις παρεξηγηση εδω δεν προσπαθουμε να κανουμε διαφημιση στις Ducati.

Vstrommer71
13/04/2007, 23:32
Nομιζω οτι πρεπει να ψαχτεις λιγο να βαλεις καναν ανορθωτη απο κανα Γιαπωνεζικο(προσοχη οχι απο καμμια Africa που τους καιει κι αυτο!) γιατι Ιταλικο ανορθωτη με 120? εγω δεν θα εβαζα!:wave2:

dessert
14/04/2007, 06:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Μαλλον δεν εχεις καταλαβει τι σημαινει να σκασει η μπαταρια...σκασιμο μπαταριας σημαινει μικρη εκρηξη και σπασιμο των πλατισκων με συνεπεια τα υγρα της μπαταριας να πανε οπουδηποτε!!
Επειδη ειναι οξεα εχει ΑΜΕΣΗ συνεπεια την σκουρια του μεταλλου,την φθωρα του χρωματος και ορισμενες φορες λιωνει και τσιμουχες.
Αυτα συμβαινουν οταν μια μπαταρια ΕΚΡΑΓΕΙ και οχι οταν απλα δεν δινει πια ρευμα.
Εγω ειχα ΕΚΡΗΞΗ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ!
Έγω πάλι λέω πως μάλλον έχω καταλάβει αλλά δεν έχει σημασία.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider

Δεν εχω κανενα προβλημα στο σωληνακι στο τεποζιτο.Δεν εχουμε καν το ιδιο τεποζιτο,εσυ εχεις πλαστικο.


Το μεταλλικό με το πλαστικό είναι το ίδιο στο σχέδιο. Μια αλλάγή στο πίσω σωληνάκι έχουν απο το 2000 και μετα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider

Οι Α/Τ για ΟΛΕΣ τις Ducati ειναι μονο δυο ο ενας Ducati energia kai o allos Shindengen.
Εγω ρωτησα για μπαταρια GEL αν φοραει κανεις γιατι μονο τα καινουργια 800/1000 φορανε τετοιες.
Η Yasa ειναι κορυφη σε μπαταρια και ειναι αυτη που συνηστα και η Ducati μονο €80 αλλα ειναι η κλασσικη.

Σου στέλνω το μεσημέρι πμ με τύπο μπαταρίας και ανορθωτή, αν σε ενδιαφέρει...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider

Τελος χωρις παρεξηγηση εδω δεν προσπαθουμε να κανουμε διαφημιση στις Ducati.
Δεν νομίζω οτι έχει ανάγκη, το πρόβλημά μας κουβεντιάζουμε..
:wave2:

Desmoquattro S4
19/04/2007, 16:43
ωραιο μπαμ!:sick: ... Εγω εφτυχος το μπαμ το απεφυγα πριν απο κανα χρονο! Ειχα παρατιρισει οτι κατι δεν παει καλα με την ταση στο ρελαντι και αλλαξα ανωρθοτη.
Δεν θα ελεγα πως ειναι και σπανια βλαβη διστυχος...

Οσο για τον φιλο τον dessert δεν κταλαβενω γιατι επιμενει οτι δεν υπαρχει προβλημα στα ντεποζιτα...
οκ τα πλαστικα ντεποζιτα δεν εχουν προβλημα... αλλα για τα μεταλικα ας εχουν αποψη οι ιδιοκτητες τους... πχ εγω και ολοι οι προ '03 ιδιοκτητες monster.

dessert
19/04/2007, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Desmoquattro S4
ωραιο μπαμ!:sick: ... Εγω εφτυχος το μπαμ το απεφυγα πριν απο κανα χρονο! Ειχα παρατιρισει οτι κατι δεν παει καλα με την ταση στο ρελαντι και αλλαξα ανωρθοτη.
Δεν θα ελεγα πως ειναι και σπανια βλαβη διστυχος...

Ο ανορθωτής μπορεί να σου κάνει ζημιά και καινούριος με το που θα τον περάσεις. Δεν μου έχει τύχει και δεν έχω άποψη άσχημη για τους ανορθωτές που φοράνε οι monster.


[i]
Οσο για τον φιλο τον dessert δεν κταλαβενω γιατι επιμενει οτι δεν υπαρχει προβλημα στα ντεποζιτα...
οκ τα πλαστικα ντεποζιτα δεν εχουν προβλημα... αλλα για τα μεταλικα ας εχουν αποψη οι ιδιοκτητες τους... πχ εγω και ολοι οι προ '03 ιδιοκτητες monster. [/B]

Η ραφή της συγκόλλησης δεν είναι πάνω απο τον μεντεσέ;;; Το σημείο που έρχεται ο πίρος είναι κούφιο;;;

Αν κάνω λάθος διορθώστε με κάποιος...

Xrider
20/04/2007, 10:29
Μετα απο ψαξιμο το αποτελεσμα ειναι οτι τα μοντελλα με καρμπυρατερ εχουν προβλημα στον Α/Τ.Στα μοντελλα ΙΕ οχι.
Και αλλες μοτο εχουν το ιδιο προβλημα γιατι δεν ειναι αξιοπιστος ο Α/Τ.
Τωρα χρησιμοποιουν πλεον Magneti Marelli οι περισσοτερες Ιταλικες μοτο και η Ντουκατι αν δεν κανω λαθος.
Οσο αναφορα το τεποζιτο εγω μεχρι σημερα δεν εχω κανενα προβλημα.
Μπαταρια τυπου gel δεν καθεται για δυο λογους
1.γιατι ειναι πιο μικρη σε διστασεις
2, γιατι εχει διαφορα πολυ μικρη στην ταση που δινει.
Αυτα ειναι για τα μοντελλα με καρμπυρατερ..για ΙΕ δεν ξερω.

dessert
20/04/2007, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider

Μπαταρια τυπου gel δεν καθεται για δυο λογους
1.γιατι ειναι πιο μικρη σε διστασεις
2, γιατι εχει διαφορα πολυ μικρη στην ταση που δινει.
Αυτα ειναι για τα μοντελλα με καρμπυρατερ..για ΙΕ δεν ξερω.

Τσέκαρες αυτή που σου έστειλα;;;:confused:

Desmoquattro S4
24/04/2007, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Ο ανορθωτής μπορεί να σου κάνει ζημιά και καινούριος με το που θα τον περάσεις. Δεν μου έχει τύχει και δεν έχω άποψη άσχημη για τους ανορθωτές που φοράνε οι monster.



Η ραφή της συγκόλλησης δεν είναι πάνω απο τον μεντεσέ;;; Το σημείο που έρχεται ο πίρος είναι κούφιο;;;

Αν κάνω λάθος διορθώστε με κάποιος...

Το προβλιμα δεν ειναι ακριβος στον μεντεσε αλλα στην ραφη συγκολησης του ντεποζιτου γυρο απο τον μεντεσε.
Αν το σηκωσει κανεις γεματο η' το ζορισει λιγο παραπανο απλα ειναι αρκετα ευκολο να αρχισει να χανει. Το εχω παθει, και μαλιστα σε επισκευη που εκανα μονος μου ξεροντας οτι υπαρχει τετιο προβλημα στα monster (με μεταλικο ντεποζιτο παντα!).
Παροτι προσπαθισα να ειμαι οσο πιο προσεκτικος γινετε μετα απο μερικες μερες απλα ειχε αρομα βενζινης και καμια φορα εβρισκες και μια σταγονα καυσημου.

dessert
28/04/2007, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Desmoquattro S4
Το προβλιμα δεν ειναι ακριβος στον μεντεσε αλλα στην ραφη συγκολησης του ντεποζιτου γυρο απο τον μεντεσε.
Αν το σηκωσει κανεις γεματο η' το ζορισει λιγο παραπανο απλα ειναι αρκετα ευκολο να αρχισει να χανει. Το εχω παθει, και μαλιστα σε επισκευη που εκανα μονος μου ξεροντας οτι υπαρχει τετιο προβλημα στα monster (με μεταλικο ντεποζιτο παντα!).
Παροτι προσπαθισα να ειμαι οσο πιο προσεκτικος γινετε μετα απο μερικες μερες απλα ειχε αρομα βενζινης και καμια φορα εβρισκες και μια σταγονα καυσημου.

Thanks...





:smokin:

Xrider
17/05/2007, 23:08
Λοιπον..σημερα τελειωσα με το τεποζιτο,μπαταρια.
Αυριο βαζω τον ανορθωτη επανω και ειμαι ετοιμος για δρομο.
Ολα τα Μ εχουν προβλημα στον Α/Τ λογω του οτι ειναι ψιλομαπα και ζεσταινετε..με αποτελεσμα την υπερφωρτοση και το τιναγμα...σε αλλους απλα παραμορφωνει την μπαταρια.
Η μπαταρια Τζελ για το 600 τουλαχιστον δεν ειναι οτι καλητερο γιατι δινει 7Αμπερ λιγοτερα..το 620 ειναι αλλη ιστορια.
Το τεποζιτο το εξυσα με γυαλοχαρτο Νο 400 και εβγαλα την χοντρη σκουρια,μετα το περασα με διαλυτη νιτρο και τελος με Φεροξ για την σκουρια οπου και εγινε σαν καινουργιο.
Τα πλαστικα απο τους ιμαντες τα εβαψα μαυρα.
Αυριο θα βαλω και τον Α/Τ γιατι εχασα μια βιδα απο το στηρηγμα του και θα παω αυριο να παρω μια ιδια.
Το μονο που δεν μπορεσα να πειραξω ειναι οι ψυκτρες που θελουν καθαρησμα γιατι θελει κατεβασμα ολο το μοτερ...:sick:
Μιλαμε δεν βλεπω την ωρα να καβαλησω να παιξουν τα "κανονια" ειμαι πανω απο μηνα ανευ...

dessert
18/05/2007, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider

Η μπαταρια Τζελ για το 600 τουλαχιστον δεν ειναι οτι καλητερο γιατι δινει 7Αμπερ λιγοτερα..το 620 ειναι αλλη ιστορια.


Ο τύπος που σου έστειλα στο πμ δεν είναι gel...:wave2:

Xrider
18/05/2007, 20:55
Το ξερω:D
Εβαλα την δικη της Yuasa παλι.:wave2:

lalala
21/06/2007, 18:11
paketo na sou skaei h mpataria :dizzy:


1) ta tepozita twn monster, xanoun benzinh an zoristoun sthn perioxh tou mentese. to idio sumbainei kai sta SS! pws to kserw: POLY psaksimo sto internet kai sta diafora Ducati clubs kai episis.... exw to idio problhma sto SS mou... epomenh bdomada kaluptetai apo thn egguhsh

2) gia mpataria, koita tis Odyssey Batteries! POLY kales kai me megaluterh xwrhtikothta se Ah. H Yuasa sto SS mou htan 10-12 an thumamai kala kai h Odyssey pou exw twra einai 16 ;) ;) ;)



:beer: :beer:

Xrider
22/06/2007, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από lalala
paketo na sou skaei h mpataria :dizzy:


1) ta tepozita twn monster, xanoun benzinh an zoristoun sthn perioxh tou mentese. to idio sumbainei kai sta SS! pws to kserw: POLY psaksimo sto internet kai sta diafora Ducati clubs kai episis.... exw to idio problhma sto SS mou... epomenh bdomada kaluptetai apo thn egguhsh

2) gia mpataria, koita tis Odyssey Batteries! POLY kales kai me megaluterh xwrhtikothta se Ah. H Yuasa sto SS mou htan 10-12 an thumamai kala kai h Odyssey pou exw twra einai 16 ;) ;) ;)



:beer: :beer:
an eisai giia 12Ah kakos evales 16Ah.
To provlima einai syndiasmos mpatarias me A/T....dinei perissotera Ah kai tin tinazei stin fortosi.

lalala
27/06/2007, 13:41
giati dinei perissotera Ah?? osa einai na dwsei to kuklwma se mpataria 10Ah tha dwsei kai se mpataria twn 16Ah.


an koitakseis kai se alla forums (www.ducatisportingclub.com, www.ducati.ms, www.multistrada.net einai merika) tha deis oti autes oi mpataries (kai eidika to montelo PC 680 pou ebala egw) einai apo tis pleon klasikes "montes" se Ducati xwris kanena apolutws problhma!


ta problhmata pou eixan ta Ducati me to kuklwma forthshs ths mpatarias htan sta montela prin to 2000-2001 (an thumamai kala) pou den eixan 3fasiko kuklwma kai pou ta kalwdia tous htan gia ton ******....


tespa.

an den thelei kapoios na balei auto to montelo (PC 680) dialegei kapoio allo me 10-12 Ah pou tha einai kai pio elafru apo th mama mpataria ;) ;)

Xrider
07/07/2007, 10:08
O A/T tis dikias mou einai 3 fasikos.
To 620 exei ligotera Ah batarias apoti to 600.
Kai i gel bat. pou foraei to 620 einai ligotera Ah.
To 8ema einai na min travixei perissotero revma o A/T gia na sou fortisei tin bataria opos 8a eprepe me apotelesma na perasei perisotero revma apo afto pou 8eleis kai etsi sta kapsei ola.

lalala
09/07/2007, 10:13
h xwrhtikothta ths mpatarias, den exei na kanei me to poso reuma dinei o A/T ;)


fantasou ton anorthwth san ena swlhna me nero kai th mpataria san ena kouba me nero me mia trupa sto katw meros tou (h katanalwsh :D :dizzy: :ZZZ: :p :cool: ).

o swlhnas rixnei thn idia posothta nerou asxeta apo to megethos tou kouba ;)

ara, den tithetai thema uperfortwshs tou A/T (auto paei gia sxetika mikres kai oxi rizikes allages sto susthma/kuklwma).


to kalo einai oti me mia mpataria megaluterhs xwrhtikothtas, exeis to kefali sou hsuxo ta prwina (kai oxi mono) kai den skeftesai "tha parei 'h den tha parei??". auto bebaia isxuei otan ola ta alla sto mhxanaki douleuoun swsta :smilea: :smilea:



:alien: