PDA

View Full Version : Περι Γαιας..κατι δεν παει καλα!?



Xrider
12/04/2007, 11:09
Χαζευοντας με το google earth,ειπα να κανω ενα ζουμ στον Β.Πολο και.......:uplate: :hypnotize :eyepop: :eek:

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!


Ρε μηπως ελιωσε και δεν το λεει κανεις?


Και ο Ν.Πολος σε λιγο οπως παει δεν θα κρατησει για πολυ..:sick:

Respect
12/04/2007, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Χαζευοντας με το google earth,ειπα να κανω ενα ζουμ στον Β.Πολο και.......:uplate: :hypnotize :eyepop: :eek:

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!


Ρε μηπως ελιωσε και δεν το λεει κανεις?


Και ο Ν.Πολος σε λιγο οπως παει δεν θα κρατησει για πολυ..:sick: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Giorgos19
12/04/2007, 11:14
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Εκει ειναι ρε.Για κοιτα καλυτερα!:lol:

Xrider
12/04/2007, 11:20
Το μονο παγωμενο μερος του Βορα ειναι η Γροιλανδια.
Β.Πολος καπουτ.

VegasKitty
12/04/2007, 11:21
Αμα ειχε λιωσει θα ειχαμε πνηγει ολοι!!!! :eyepop:

Μπας και δε το ειδες καλα.... :look:

Xrider
12/04/2007, 11:36
Κανενας δεν πνιγεται και να λιωσουν τα παντα.
Σχεδον 4 μερες το κοιταω και Β.Πολος πουθενα...
Οποιος εχει το Goggle earth και τον βρει κερδιζει ενα γλυφιτζουρι.
Πλακα πλακα,με το Goggle earth βλεπεις καομα ( http://www.youtube.com/watch?v=58E74YWQa8A) και τα στρατιωτικα αεροδρομια.

airamhag
12/04/2007, 11:55
το google earth δουλευει μεσω δορυφορου ?

μηπως ειναι λογω θεσης?

:look:

λεω εγω τωρα...

maron
12/04/2007, 12:12
mipws egine atmos????
giayto den vlepw ton gnosto galazio oyrano alla ayto to leyko pragma?

powerphot
12/04/2007, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
το google earth δουλευει μεσω δορυφορου ?

μηπως ειναι λογω θεσης?

:look:

λεω εγω τωρα...
Αν έχεις την ενημερωμένη-αγορασμένη έκδοση οι εικόνες ανανεώνονται κάθε κάποιες μέρες.
Για το software που τρέχει στο δίκτιο ξέρω ότι τουλάχιστον για Ελλάδα η τελευταία φορά
που λήφθηκαν φωτό απο τον δορυφόρο ήταν πριν το καλοκαίρι του 2004. (βλέπε Ολυμπιακούς Αγώνες) :D

stako
12/04/2007, 12:14
Μήπως γιατί ο Β. Πόλος δεν έχει ίχνος ξηράς αλλά είναι μόνο πάγος? Οπότε τα δεδομένα του αλλάζουν συνεχώς, οπότε ποιός ο λόγος να είναι χαρτογραφημένος?

Λέω εγώ τώρα μια απλοϊκή σκέψη......

Xrider
12/04/2007, 12:21
Εχω την τελευταια εκδοση του goggle earth και ανανεωνεται καθε 6-7 ωρες αν δεν κανω λαθος.
Βλεπω ακομα και τα καιρικα φαινομενα.
Ο Ν.Πολος φαινεται τελεια,ακομα και τα αποκολημενα παγοβουνα...
Στην Αθηνα βλεπω ακομα και την κινηση στους δρομους.
Δεν μπορει να εχει χαθει ολοκληρως ο Β.Πολος απο τον δορυφορο που στο τελος-τελος εχει φτιαχτει κυριως για να παρακολουθει τους Πολους.
Κανενας αλλος απο εσας δεν εχει το πρ/μα να τσεκαρει?

Respect
12/04/2007, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
το google earth δουλευει μεσω δορυφορου ?

μηπως ειναι λογω θεσης?

:look:

λεω εγω τωρα... Δεν είναι live. Μια καλή φωτογράφιση όλου του πλανήτη είναι.

Η Ινδία και κάποιες άλλες χώρες είχαν παραπονεθεί βάσει της λογικής περί κατασκοπείας.

Xrider
12/04/2007, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Δεν είναι live. Μια καλή φωτογράφιση όλου του πλανήτη είναι.

Η Ινδία και κάποιες άλλες χώρες είχαν παραπονεθεί βάσει της λογικής περί κατασκοπείας.
Οντως δεν ειναι live σαν webcam αλλα οι δορυφορο σκαναρουν την Γη συνεχεια με αποτελεσμα να ειναι εν μερει σχεδον live.
Υπαρχουν περιοχες που για θεματα κατασκοπιας ειναι θωλες.Ομως και οπου υπαρχει υγρασια πολυ και δασοι δεν εχει καλη ευκρινια,ειναι σχετικα θωλα.
Στην Ελλαδα φτανει αποσταση ζουμ μεχρι και 150μ απο την επιφανεια.

Xrider
12/04/2007, 12:44
Που ειναι? :confused:


83862

alex14
12/04/2007, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Που ειναι? :confused:

Αυτο δεν πρεπει να ειναι αληθινη φωτογραφια. Αποκλειεται οι θαλασσες να φαινονται
ετσι.

Xrider
12/04/2007, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Αυτο δεν πρεπει να ειναι αληθινη φωτογραφια. Αποκλειεται οι θαλασσες να φαινονται
ετσι.
Ειναι η φωτο απο τον δορυφορο.
Δεξια κατω βλεπεις απο ποσο ψηλα ειναι η εικονα.
Οι θαλασσες φαινοντε πολυ διαφορετικα οσο πλησιαζεις στην Γη.
Δυσκολο να το πιστεψει κανεις,ε?Και ομως.
Οσοι αλλοι το εχουν μπορουν να το επιβαιβεωσουν.

odt
12/04/2007, 13:06
Όχι ο Βόρειος Πόλος, η τεράστια μάζα πάγου που επιπλέει στον Αρκτικό Ωκεανό, δεν έχει λιώσει και δεν περιμέναμε το Google Earth να μας το πει αυτό. Δεν είναι γνωστοί οι λόγοι για τους οποίους δεν φαίνεται...πιθανότατα να έχει να κάνει με τον τρόπο που απεικονίζεται η Γη στους πόλους. Υπάρχει κάποιο bug και δημιουργεί κάτι τριγωνικά σχήματα. Μια καλή σκέψη είναι αυτή που είπε ο stako, ότι δηλαδή επειδή είναι ένα παγόβουνο που κινείται, δεν υπάρχει τρόπος για ακριβή απεικόνιση...

(άσχετο)
Τρελή ανάλυση έχει πάνω από το Google Campus που μπορείς να δεις σχεδόν τι μάρκα είναι τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα στο πάρκινγκ...

Nostra
12/04/2007, 13:06
ρε συ Xrider...


τί σε έπιασε και φαγώθηκες να ψάχνεις τον Βόρειο Πόλο...?
:confused: :confused:

μπας και σου πούλησε κανείς κάνα οικόπεδο-μούφα επάνω στους πάγους?


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




(με ελαφριά διάθεση... )

makis206
12/04/2007, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
(με ελαφριά διάθεση... )

5 ροτφλμάο μου δείχνουν βαριά διάθεση εμένα.

:lol: :rotflmao: :lol:

Xrider
12/04/2007, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ρε συ Xrider...


τί σε έπιασε και φαγώθηκες να ψάχνεις τον Βόρειο Πόλο...?
:confused: :confused:

μπας και σου πούλησε κανείς κάνα οικόπεδο-μούφα επάνω στους πάγους?


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




(με ελαφριά διάθεση... )
Καλοοο:p
Βασικα κοιταζα να δω αν ο Χαρτης του *Πηρι Ραις μπορει να ειναι αληθινος και...ειδα οτι λειπει ο Πολος.
Ο Νοτιος φαινεται μια χαρα,καθως ακομα και τα κομματια του που ταξιδευουν,οπως επισης και πλοια,βαρκες,αυτοκινητα,αεροπλανα κλπ.
Μιας και ειπες για οικοπεδο..
Υπαρχει διαφημησι στην Τν που πουλανε οικοπεδα σε εναν λοφο στην Ρωμη που χαρη στην ανοδο της θαλασσας σε 10 -15 χρονια θα ειναι παραθαλασσια....Ετσι λεει η διαφημιση κ δεν ειναι πλακα.




*Χαρτης Πηρι Ραις ειναι ενας προκολομβιανος χαρτης που πιθανολογειται οτι ειχε ο Κολομβος πριν ανακαλυψει την Αμερικη και εχει χαρτογραφημενη την Αμερικη καθως και τον Ν.Πολο οπου δεν υπερχε παγος αλλα ξηρα.....
Αγορασμενος στην Τουρκια τοτε και σημερα στο μουσειο του Λονδινου.
Σημερα τεινει να γινει παλι οπως ηταν ο πριν..δηλαδη χωρις παγους και ενωμενος με την Λ.Αμερικη.

OzZzZzY
12/04/2007, 13:29
μηπως τον ελιωσε ο fzr600 με rolling burnout? :smokin: :smokin:

Nostra
12/04/2007, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Βασικα κοιταζα να δω αν ο Χαρτης του *Πηρι Ραις μπορει να ειναι αληθινος και...ειδα οτι λειπει ο Πολος.
Ο Νοτιος φαινεται μια χαρα,καθως ακομα και τα κομματια του που ταξιδευουν,οπως επισης και πλοια,βαρκες,αυτοκινητα,αεροπλανα κλπ.
Μιας και ειπες για οικοπεδο..
Υπαρχει διαφημησι στην Τν που πουλανε οικοπεδα σε εναν λοφο στην Ρωμη που χαρη στην ανοδο της θαλασσας σε 10 -15 χρονια θα ειναι παραθαλασσια....Ετσι λεει η διαφημιση κ δεν ειναι πλακα.

*Χαρτης Πηρι Ραις ειναι ενας προκολομβιανος χαρτης που πιθανολογειται οτι ειχε ο Κολομβος πριν ανακαλυψει την Αμερικη και εχει χαρτογραφημενη την Αμερικη καθως και τον Ν.Πολο οπου δεν υπερχε παγος αλλα ξηρα.....
Αγορασμενος στην Τουρκια τοτε και σημερα στο μουσειο του Λονδινου.
Σημερα τεινει να γινει παλι οπως ηταν ο πριν..δηλαδη χωρις παγους και ενωμενος με την Λ.Αμερικη.

κι έλεγα ότι εγώ είμαι χασομέρης....

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol:

Respect
12/04/2007, 14:13
Τότε μήπως τα σενάρια περί κατασκοπείας - πειραμάτων και άλλων υποχθόνιων σκέψεων - ενδείξεων, στέκουν μια χαρά και η ερώτηση στη περιπτωσή μας πρέπει να είναι: ποιος είναι ο κατασκοπευόμενος εκεί, που δε θέλει να τον βλέπουμε τόσο εύκολα;

stako
12/04/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Τότε μήπως τα σενάρια περί κατασκοπείας - πειραμάτων και άλλων υποχθόνιων σκέψεων - ενδείξεων, στέκουν μια χαρά και η ερώτηση στη περιπτωσή μας πρέπει να είναι: ποιος είναι ο κατασκοπευόμενος εκεί, που δε θέλει να τον βλέπουμε τόσο εύκολα;

Από ότι έχω ακούσει οι πολικές αρκούδες κάνουν τρελλά σεξουαλικά όργια εκεί πάνω και για αυτό είναι λογοκριμένος ο Β. Πόλος στο Google Earth. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Fireball400
12/04/2007, 19:59
Ωχ αμαν...θα πουλήσω την μηχανή και θα πάρω βάρκα (εννοώ κανα παλιό τουριστάδικο:rotflmao: )!

marios8
12/04/2007, 20:04
Εντάξη ρε τον βρήκανε ολα καλά:a2:

makocer
12/04/2007, 21:29
το google earth ειναι ενα λογισμικο που 'ενωνει' δορυφορικες φωτο ωστε να φαινονται σαν ενιαιες - η φωτο ομως μπορει να ειναι τραβηγμενες σε διαφορετικα χρονικα στιγμιοτυπα αλλα και διαφορτικη αναλυση
το σιγουρο ειναι οτι δεν εχουν καμια σχεση με live απεικονιση......
οσον αφορα τους πολους - ακομα και στην ανταρκτικη να προσεξει κανεις βλεπει οτι προς το κεντρο αρχιζει η παραμορφωση που οφειλεται στα στοιχεια που εχουνν στην διαθεση τους (google) δλδ οι 'πολιτικοι' δορυφοροι (φυσικα δεν εχουν προσβαση σε στρατιωτικους! αυτο ελειπε...)

εγω για παραδ/μα Αργολ/κορινθια βλεπω χαλια αναλυση (ουτε δρομο...) αλλα να πας λιγο αριστερα (Αρτεμησιο - σηραγγα) μεχρι και χαραξη διαδρομης σε χωμα μπορεις να οργανωσεις!! ;)

Respect
13/04/2007, 07:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Από ότι έχω ακούσει οι πολικές αρκούδες κάνουν τρελλά σεξουαλικά όργια εκεί πάνω και για αυτό είναι λογοκριμένος ο Β. Πόλος στο Google Earth. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :lol: :bigcry:

mourgakos
13/04/2007, 07:17
:cool:

project.breeze
13/04/2007, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Κανενας δεν πνιγεται και να λιωσουν τα παντα.
Σχεδον 4 μερες το κοιταω και Β.Πολος πουθενα...
Οποιος εχει το Goggle earth και τον βρει κερδιζει ενα γλυφιτζουρι.
Πλακα πλακα,με το Goggle earth βλεπεις καομα ( http://www.youtube.com/watch?v=58E74YWQa8A) και τα στρατιωτικα αεροδρομια.


Αν κάνεις Zoom στο αεροδρόμιο της Λάρισας βλέπεις πεντακάθαρα τα σταθμευμένα αεροπλάνα...

zireous
13/04/2007, 11:42
http://www.fourmilab.ch/cgi-bin/uncgi/Earth?imgsize=320&opt=-l&lat=90&ns=North&lon=0&ew=West&alt=1000000&img=learth.evif