PDA

View Full Version : carbon ζάντες BST



alexk
12/04/2007, 12:55
Την προηγούμενη εβδομάδα έφθασαν επιτέλους στα χέρια μου οι πολυπόθητες ζαντούλες για το R1 μου.

Είναι carbon και φτιάχνονται από την BST.
Είναι η καλύτερη ζάντα που υπάρχει στον κόσμο, για μηχανάκι.


83858

alexk
12/04/2007, 12:55
Άλλη μια φώτο


83859

alexk
12/04/2007, 12:57
Και άλλη μία


83860

sapila racing
12/04/2007, 13:01
Ειναι πανέμορφες!
Ελπίζω να μην τις προορίζεις για χρήση στον δρόμο.
Γνωρίζεις τους κινδύνους?

byron
12/04/2007, 13:06
Πανέμορφες !!!! Μεγειά φίλε μου. Πραφανώς το γνωρίζεις, απλά το διάβαζα σε ένα forum, καθώς τις ίδιες ζάντες τις έβαλε κάποιος σε ένα special Tuono. Δεν πρέπει να κυκλοφορείς με τίποτα σε δρόμο.

Είναι κ@βλά πάντως !!!!

:beer: :beer:

stako
12/04/2007, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Πανέμορφες !!!! Μεγειά φίλε μου. Πραφανώς το γνωρίζεις, απλά το διάβαζα σε ένα forum, καθώς τις ίδιες ζάντες τις έβαλε κάποιος σε ένα special Tuono. Δεν πρέπει να κυκλοφορείς με τίποτα σε δρόμο.

Είναι κ@βλά πάντως !!!!

:beer: :beer:

Γιατί να μην κυκλοφορεί σε δρόμο?

Από όσο ξέρω ναι μεν σπάνε και δεν λυγίζουν όπως το αλουμίνιο αλλά οι αντοχές τους είναι πολύ μεγαλύτερες.

sapila racing
12/04/2007, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Γιατί να μην κυκλοφορεί σε δρόμο?

Από όσο ξέρω ναι μεν σπάνε και δεν λυγίζουν όπως το αλουμίνιο αλλά οι αντοχές τους είναι πολύ μεγαλύτερες.

Σίγουρα εχουν βελτιωθεί αρκετά τα τελευταία χρόνια, αλλά υπάρχουν ακόμα παραδείγματα διαλυμένων ζαντών...ακόμα και σε μοτοσυκλέτες που εχουν οδηγηθεί μόνο σε πίστα και μιλάμε για κανονικές πίστες, χωρίς λακούβες....
Ο ποιοτικός έλεγχος είναι δύσκολη υπόθεση και γίνεται αποσπασματικά, πχ ενα κομμάτι στα 50 ελέγχεται.

Εχεις υπ οψιν τι γίνεται οταν διαλυθεί μια ρόδα εν κινήσει?

alexk
12/04/2007, 13:20
Οι ζάντες είναι
DoT and JWL compliant
TUV certified και ISO 9001:2000
και Wheels passed all tests for road certification carried out by Rim Technology and Eurotype test center

Προόριζονται για χρήση δρόμου.
Μην γράφουμε παρακαλώ ότι δεν γνωρίζουμε και συνάμα φοβόμαστε.
Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος και μάλιστα είναι πολύ πιο ανθεκτικές από αλουμινίου, για να μην συγκρίνω με μαγνησίου που σπάνε για πλάκα.

Υπάρχει και έκδοση racing που είναι καθαρά για χρήση πίστας (ακόμη μικρότερο βάρος) και εκεί η εταιρεία λέει ξεκάθαρα, ότι αυτές δεν είναι για χρήση δρόμου.

alexk
12/04/2007, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

Ο ποιοτικός έλεγχος είναι δύσκολη υπόθεση και γίνεται αποσπασματικά, πχ ενα κομμάτι στα 50 ελέγχεται.

Αυτό δεν ισχύει με την BST.
Κάθε ζάντα έχει δικό της serial no και την ακολουθεί σε όλη της την ζωή με τα ίδια στάνταρντς που ισχύουν για κρίσιμα ανταλλακτικά για αεροπλάνα.

DimST
12/04/2007, 13:29
Παίδες δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε τέτοια κουβέντα, το παλικαράκι τις πήρε.... και καλά έκανε!
Εξάλλου στην Αμερική τις έχει βάλει ΠΑΡΑ πολύ κόσμος σε πολιτικά μηχανάκια και για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ακούσει ούτε μία περίπτωση σπασήματος ζάντας πέραν μίας, σε αγωνιστική duc 749R - λεπτομέρειες δε θυμάμαι (ο κωδικός αλλάζει στις ζάντες που δεν προορίζοντε για χρήση δρόμου, με διαφορές στο υλικό της βάσης της γραναζιέρας για λιγότερο βάρος)....


Μεγιές!!!! :beer: :beer:

sapila racing
12/04/2007, 13:46
Απλά επιτρέψτε μου να εχω τις επιφυλάξεις μου..



Γνωρίζω παραδείγματα όπου αν και η ζάντα διαλύθηκε σε ευθεία, η BST αρνήθηκε οτι είχε προβλημα.
Αφού στάλθηκε στην Νότια Αφρικη (εκεί εδρευει η BST) για επιθεώρηση, αποφάνθηκαν οτι η αιτία ήταν οτι η ζάντα είχε ζεσταθεί (με τις κουβέρτες)παραπάνω από οτι επιτρεπόταν βάσει προδιαγραφών.
Φυσικά οταν εχουν βάλει όριο τους 60 βαθμούς Κελσίου, δεν φταίνε για καμμια ρόδα που διαλυεται...


alexk σε καμμια περίπτωση δεν θέλω να σε 'χαλάσω'.
Απλά να εχεις το νού σου και να τις προσέχεις σαν τα μάτια σου. Δεν επιτρέπεται να αλλάξεις λάστιχα σε μηχάνημα παλιού τύπου που ζορίζει έστω και ελάχιστα την ζάντα, και πρέπει να την επιθεωρείς τακτικότατα για επιφανειακές τριχοειδείς ρωγμές.

Alexander
12/04/2007, 13:47
Ο κόσμος απαιτεί και φωτό με τοποθετημένες τις ζάντες επάνω στη μηχανή για να ξεφύγει εντελώς...

Μεγειά !!! :beer:

stako
12/04/2007, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
Ο κόσμος απαιτεί και φωτό με τοποθετημένες τις ζάντες επάνω στη μηχανή για να ξεφύγει εντελώς...


Oh yes!!!

Άντε άντε, σύντομα να γίνει κι αυτό!!!

:wave2: :wave2: :wave2:

alexk
12/04/2007, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

Φυσικά οταν εχουν βάλει όριο τους 60 βαθμούς Κελσίου, δεν φταίνε για καμμια ρόδα που διαλυεται...


Το όριο είναι 85 βαθμοί.
Δεν τα γνωρίζεις καλά μάλλον.

sapila racing
12/04/2007, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Το όριο είναι 85 βαθμοί.
Δεν τα γνωρίζεις καλά μάλλον.

Η συγκεκριμένη για την οποία μιλούσα είχε όριο 60 βαθμούς.

Η δικιά σου ειναι σίγουρα πιο καινούρια, μιλάμε για 2-3 χρόνια πίσω.

Αφού εσυ τα γνωρίζεις καλύτερα διάβασε τουλάχιστον αυτό http://www.caer.uky.edu/carbon/posters/wvufull.pdf , δεν είναι πλήρες αλλά αρκετά κατατοπιστικό και ήδη too much αν δεν έχεις σπουδάσει Μηχ/γος Μηχανικός
και τα ξαναλέμε :wave2:

Και πάλι μεγειά :wave2:

alexk
12/04/2007, 14:17
Φίλε μην παρεξηγείσαι, αλλά κάτι δεν καταλαβαίνω.

Αρχικά μίλησες ότι είναι πολύ επικίνδυνες για το δρόμο. Αυτό φυσικά δεν ισχύει.
Μετά ανέφερες ένα παράδειγμα (ένα έτσι...) πριν από 2-3 χρόνια για κάποιον που έψησε τις ζάντες με τις ηλεκτρικές κουβέρτες και είχε πρόβλημα μετά.

Αυτά τα 2 που είπες, τι σχέση έχουν το ένα με το άλλο?

sapila racing
12/04/2007, 14:49
Ελπίζω οτι εχουν βελτιωθεί πολύ από το 2004.
http://www.labusas.org/forum/archive/index.php/t-52399.html

Οι φωτογραφίες δεν υπάρχουν πια, αν θέλεις τις εχω εγω σε αλλο PC να στις στείλω.

Δεν παρεξηγούμαι, συζήτηση κάνουμε.

Η τεχνολογία προχωρεί, αλλά ο Robert Dunlop δεν επανήλθε ποτέ απο το ατύχημα στο Isle of Man οταν του διαλύθηκε ο πίσω τροχός, ουτε βέβαια και ο Freddie Spencer.
Εχουν περάσει πολλά χρόνια από το ατύχημα του Spencer, αλλά οχι και τόσο πολλά απο το ατύχημα του Robert Dunlop.
Ισως εγω να είμαι κολλημένος, απλά οταν βλέπω να διαλύεται ο τροχός σε μοτο που δεν πάτησε ποτέ σε δρόμο παρά μόνο σε πίστα, φαντάζομαι τι μπορεί να γίνει στους Ελληνικούς δρόμους.

byron
12/04/2007, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Προόριζονται για χρήση δρόμου.
Μην γράφουμε παρακαλώ ότι δεν γνωρίζουμε και συνάμα φοβόμαστε.


alexk δεν υπάρχει καμμιά κακή πρόθεση, εκ μέρους μου. Αναφερω ότι έχω διαβάσει. πχ κάποιο σχόλιο του amauri (μηχανικός στην αγωνιστική ομάδα της aprilia usa πλεον, και ένα link σχετικό.

Both of our customers who have had the BSTs installed are having issues with them not holding air, they loose 5-10 psi per month.

As far as weight, here is a thread I started: http://www.apriliaforum.com/forums/s...ghlight=weight

Ενα σχόλιο για την χρήση ή μη των carbon σε δρόμο είχα διαβάσει και από τον Ed/AF1 (επίσης μηχανικό σε αγωνιστικά aprilia). Απλά έλεγε ότι η χρήση πρέπει να αποφεύγεται καθώς δεν τα πάνε πολύ καλά με τις λακούβες κλπ. Δεν έκανε όμως διαχωρισμό σε διαφορετικού τύπου εκδόσεις (δρόμου-πιστα). Ίσως να μιλούσε για racing ζάντα.

:wave2:

tdm900rules
12/04/2007, 20:19
εγω το μονο π εχω να πω ειναι πως οι ζαντες ειναι κ@υλ@!!!!!!!!!!
και δεν νομιζαω ο alexk να μην ψαχτηκε πριν τις αγορασει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!



καλοριζικες αρχηγε!

DrIoannis
12/04/2007, 21:16
Οι ζάντες ςίναι πανέμορφες.Καλορίζικες και καλοτάξιδες.Όσο για τα προβλήματα που έχουν αναφερθεί πράγματι τα έχω ακούσει αλλά θέλω να πιστεύω ότι όλα θα πάνε ΟΚ.

SeNNinhA
12/04/2007, 21:58
Και έτσι for the record.... πόσο βγήκε η λυπητερή??

SUPER πάντως

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

project.breeze
13/04/2007, 08:33
Αλέξη με γειά,οι ζαντούλες σου είναι κ@βλ@:beer:

papaioannoug
13/04/2007, 13:47
Άντε να σου ρθει και το γραναζάκι να τις βάλεις.

Επειδή τις είδα από κοντά είναι απίστευτα όμορφες και πανάλαφρες.
Τώρα για το αν αντέχουν ή όχι, εγώ πιστεύω ότι δεν θα έχει κάποιο πρόβλημα.
Εκτός αν πάει σε πίστα στη Σαχάρα.:sun: :lol:

Τώρα που μαθαίνω κάποια πραγματάκια για το πως κατασκευάζονται Carbon parts μπορώ να πω ότι η τεχνολογία των BST είναι πολύ μπροστά


Άντε αδελφέ καλορίζικες και πάντα λαμπάδα η μηχανή :wave2:



PS: Μόλις τις βάλεις πάρε τηλέφωνο να τις δω από κοντά. Μάλλον με βλέπω να χρεώνομαι πάλι.
Μακάρι να κουφαθώ να μην μπορώ να σε ακουώ:smokin:

Da.Vintage
16/04/2007, 12:19
Καλορίζικες Άλεξ μουν@ρΕ$ είναι καλοφόρετες!

Εμένα δε με νοιάζει τόσο να μου πεί για την εμφάνιση και την αντοχή αυτό που θέλω να μάθω είναι πόσο βελτιώθηκε η συμπεριφορά στη στροφή και στην επιτάχυνση!

Καλοφόρετες μάν!

SeNNinhA
16/04/2007, 12:23
Υπάρχει περίπτωση να έχει σχέση η μια συμπεριφορά με την άλλη?

Όσους σχετικούς είχα ρωτήσει παλιότερα για αλλαγή ζαντών με ελαφρότερες (επειδή δεν ξέρω από αυτά) μου έιχαν πει ότι είναι από τις μεγαλύτερες βελτιώσεις που μπορείς να κάνεις στην μηχανή. Ίσως καλύτερη και από Ohlins εμπρός πίσω.


Δεν μάθαμε όμως το κόστος. Έτσι για να βρίσκεται στο πίσω μέρος του μυαλού μας. Ή καλύτερα να μην το μάθουμε και μπούμε στο τριπάκι κι εμείς?

ΚΑΛΟΦΟΡΕΤΕΣ

stako
16/04/2007, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Υπάρχει περίπτωση να έχει σχέση η μια συμπεριφορά με την άλλη?

Όσους σχετικούς είχα ρωτήσει παλιότερα για αλλαγή ζαντών με ελαφρότερες (επειδή δεν ξέρω από αυτά) μου έιχαν πει ότι είναι από τις μεγαλύτερες βελτιώσεις που μπορείς να κάνεις στην μηχανή. Ίσως καλύτερη και από Ohlins εμπρός πίσω.


Δεν μάθαμε όμως το κόστος. Έτσι για να βρίσκεται στο πίσω μέρος του μυαλού μας. Ή καλύτερα να μην το μάθουμε και μπούμε στο τριπάκι κι εμείς?

ΚΑΛΟΦΟΡΕΤΕΣ

Για αγορά από Ελλάδα δεν το συζητάμε. Για αγορά από έξω μιλάμε για γύρω στα 2500-3500? (ανάλογα με το μαγαζί/προσφορά που θα πετύχεις) για carbon σαν αυτές του Αλέξη.

:)

stako
16/04/2007, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Για αγορά από Ελλάδα δεν το συζητάμε. Για αγορά από έξω μιλάμε για γύρω στα 2500-3500? (ανάλογα με το μαγαζί/προσφορά που θα πετύχεις) για carbon σαν αυτές του Αλέξη.

:)

Γράψτε λάθος.......... 3500? είναι το minimum!

alexk
16/04/2007, 12:34
Χρειάζονται περίπου 3800 για ένα σετάκι BST.

zman
16/04/2007, 18:43
Με την BST εχω ξεκινησει αλληλογραφια/συνεργασια απο το 2003. Παρ'ολο που ειχαμε status distributor δεν ετυχε να δωσουμε ποτε σετ στην Ελλαδα, το δικο μου μαγαζι τοτε ηταν προσανατολισμενο σε Harley και Dragster και τα αντιστοιχα μοντελα δεν ειχαν εξελιχθει ακομα.
Κατοπιν παραγγελιας φερνουμε BST σε τιμες γυρω στα 3300 Ευρω αναλογα με το μοντελο.
Υπαρχουν πλεον και supermoto για αγωνιστικη χρηση οπως και για Dragbikes. Στον συγκεκριμενο τομεα εχω δουλεψει με τις συγκεκριμενες ζαντες και σε "street" μηχανακια με 500 ιππους και σε κανονικες μηχανες δρομου που πρεπει να επιβιωσουν σε λακκουβες κλπ. Τα τεστ που περναει ο συγκεκριμενος κατασκευαστης δεν τα εχει αντιμετωπισει κανενας και οι ζαντες ειναι 100% ασφαλεις και εγκεκριμενες για χρηση δρομου (τα αντιστοιχα μοντελα) .
Ο φιλος που τις αγορασε πρεπει να εχει καταλαβει μεχρι τωρα περι τινος προκειται, νομιζεις οτι εχεις αλλαξει τελειως μηχανακι, δυσκολα μπορεις να περιγραψεις σε καποιον τι συμβαινει οταν εχεις 2 κιλα ζαντα αντι για 6.
Το θεμα με τις κουβερτες υφισταται αλλα πανω απο τους 80 βαθμους και σε συγκεκριμενους τυπους κουβερτας που αγκαλιαζουν ολη τη ροδα και αυξανουν κατα πολυ τη θερμοκρασια.
Σχετικα με τις συγκεκριμενες αλλα και αλλες CF ζαντες και τα δεδομενα/στοιχεια που εχω μαζεψει απο την ερευνα μου τα τελευταια χρονια και για OEM χρηση οποιος θελει μπορει να μου στειλει e-mail


84450

zman
16/04/2007, 18:47
Οι καινουριες


84451

argi6argi
17/04/2007, 22:30
Φίλε οι ζάντες είναι απίστευτη κ@ύλ@.
Βάλε καμία φωτογραφία όταν τις βάλεις επάνω

alexk
10/08/2007, 16:30
http://w2.bikepics.com/pics/2007%5C08%5C08%5Cbikepics-987581-800.jpg

http://w2.bikepics.com/pics/2007%5C08%5C08%5Cbikepics-987580-800.jpg

http://w2.bikepics.com/pics/2007%5C08%5C08%5Cbikepics-987579-800.jpg

alexk
10/08/2007, 16:32
Ρίξ'τε και μια ματιά σε αυτό

http://www.ram.mc/wheels/BST/En-abs/En-abs-gallery-en.htm

stako
10/08/2007, 16:42
Έεεετσι!

Για να ακούσουμε τώρα τι έχουν να πουν όσοι έλεγαν ότι σπάει ότι κάνει ότι ράνει............:D

alexk
10/08/2007, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Έεεετσι!

Για να ακούσουμε τώρα τι έχουν να πουν όσοι έλεγαν ότι σπάει ότι κάνει ότι ράνει............:D

Αυτοί ξέρουν καλύτερα ρε συ.
Άσε που αυτός είναι ο λόγος που δεν έχουν βάλει carbon ζάντες :winka:

maniak.
11/08/2007, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
http://w2.bikepics.com/pics/2007%5C08%5C08%5Cbikepics-987581-800.jpg

http://w2.bikepics.com/pics/2007%5C08%5C08%5Cbikepics-987580-800.jpg

http://w2.bikepics.com/pics/2007%5C08%5C08%5Cbikepics-987579-800.jpg




ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΜΟΡΦΕΣ :beer: :beer: ΟΠΩΣ ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΜΑΤΙ :beer: :beer:



R1 ΛΕΜΕ ΡΕΕΕΕΕ:winka:

jafar
24/08/2007, 11:04
ΦΙΛΕ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΕΣ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΘΑ ΣΠΑΣΕΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΘΑ ΡΑΝΕΙ....ΑΣ ΠΑΡΟΥΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ Κ ΑΣ ΜΑΘΟΥΝ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΜΕ 200 Η 250 Η 300 ΥΠΑΡΧΟΥΝ 90% ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΘΕΙΣ ΟΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!ΕΙΣΑΙ ΜΑΓΚΑΣ ΕΙΣΑΙ ΩΡΑΙΟΣ,ΟΙ ΖΑΝΤΟΥΛΕΣ ΤΕΛΕΙΟ ΦΙΝΙΡΙΣΜΑ....ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ...

alexk
24/08/2007, 12:44
Ένα μήνα + φορεμένες, δεν έχουν χάσει καθόλου αέρα.

Ο φίλος sapila racing γιατί δεν έχει απαντήσει ακόμη?

zman
24/08/2007, 13:04
Ερχονται τρια σετ, το ενα για supermoto ενα για Harley κι ενα για Rocket3 (καινουριο μοντελο) και μαλλον καταφερα να βρω ενα ζευγαρι επταμπρατσες για ενα 1098 (εχει αγορασει ολη την παραγωγη του καλουπιου ο Αμερικανος αντιπροσωπος). Μιλουσα με τον ιδιοκτητη και τον τεχνικο υπευθυνο της εταιριας στην Αυστρια πριν απο λιγο καιρο και λεγαμε για το πως ερχεται κοσμος με ζαντες 7 ετων απο το εργοστασιο και δεν εχουν ακομα φθορα. Στο Isle of Man ειναι η μονη ζαντα που επιτρεπεται να ξεκινησει τον αγωνα μεταχειρισμενη, ακομα και οι μαματες αλουμινενιες πρεπει να ειναι εντελως καινουριες για να περασουν απο τεχνικο ελεγχο. Βασικα η ζαντα δεν σπαει πριν το μηχανακι γινει εντελως κομματια. Alexk συμβουλη κατευθειαν απο το εργοστασιο απο τον τυπο που επαιρνε τα παγκοσμια με τον Biaggi στα 250: Επειδη το ανθρακονημα εχει αλλη συχνοτητα ταλαντωσης απο το ψαλιδι και το αμορτισερ, ρυθμισε την αναρτηση σου προσθετοντας κατ'αρχην αντιβαρο στον πισω αξονα μικροτερο απο το βαρος που γλυτωσες ωστε να αντιδρα το αμορτισερ οπως μεχρι προτινος και αφαιρεσε σιγα σιγα αλλαζοντας τις αποσβεσεις αλλα ΚΑΙ την αρχικη προφορτιση. Αυτο δεν επηρεαζει τη διαφορα που θα νιωσεις απο την ελλειψη γυροσκοπικου. Βαλε ενα καλο αμορτισερ πισω με αργη και γρηγορη αποσβεση για να το φερεις στην εντελεια. Θα ρωτησω αν θες και για συγκεκριμενες ρυθμισεις για το μηχανακι σου.

byron
24/08/2007, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Ένα μήνα + φορεμένες, δεν έχουν χάσει καθόλου αέρα.

Ο φίλος sapila racing γιατί δεν έχει απαντήσει ακόμη?

Ο φίλος sapila racing έχει σοβαρές ασχολίες απ΄οτι ξέρω. Κάνει ακόμα διακοπές. :D

Για το θέμα του αέρα σου είχα γράψει εγώ, παραθέτοντας το link που το είχα διαβάσει.
Πιστεύεις ότι υπήρχε κάποια εμπάθεια απ΄την πλευρά μου ή του sapila για αυτά που αναφέραμε; Δεν το νομίζω....
Οι συγκεκριμένες ζάντες είναι κ@ύλα ακόμα και να τις βλέπεις. Μια αναφορά έγινε για πράγματα που έχουν αναφερθεί σε forums.:winka:

costas81
24/08/2007, 13:40
οι ζαντες ειναι απιστευτες!!

εχω παθει πλακα!!

alexk
24/08/2007, 17:54
zman : Έχω παρατηρήσει σε παρατατεμένες ότι έχω chatering στον πίσω τροχό, και προφανώς κάτι θέλει αλλαγή πίσω. Από ανάρτηση, έχω πίσω ohlins και πηρούνια ohlins. Θα με βοηθούσες πολύ με τις ρυθμίσεις.

srx6 : φίλε για την απώλεια αέρα το έχω διαβάσει και εγώ. Αυτό που ανέφερα ότι δεν έχουν χάσει αέρα είναι γιατί προς μεγάλη μου έκπληξη, δεν έχουν χάσει και έχω χαρεί. Νο hard feelings mate

zman
25/08/2007, 00:13
Οκ, στειλε μου τα στοιχεια της μηχανης και του αμορτισερ με πμ και θα επικοινωνησω τη δευτερα για να μου πουν τι δεδομενα εχουν. Ειναι θεμα συντονισμου των διαφορων υλικων των εξαρτηματων της αναρτησης και του τροχου/ελαστικου, το εχουν δουλεψει και λυνεται με ρυθμισεις. Αυτα ειναι συνηθως πολυ ψιλα γραμματα για τους περισσοτερους αλλα απο το φτιαξιμο που εχεις κανει στο μηχανακι φαινεται οτι ξερεις τι ψαχνεις. Μακαρι να ειχαμε και μερικες πιστες ακομα να εμπαινε πιο πολυς κοσμος στο τριπ γιατι απο μηχανικους και πελατες αλογαταρηδες εχουμε πηξει, γαμω τα αλογα μου, οι χιλιαριδες συνηθως ολο με την ιπποδυναμη ασχολουνται και μετα αναρωτιουνται γιατι τους περνανε τα 600 η κανενα δικυλινδρο...
Μην ανησυχεις ομως, σε Ohlins BST ISR εχουμε υποστηριξη κατευθειαν απο την πιστα και τα εργοστασια.

ZX-9R
25/08/2007, 23:13
Καλησπερα,

alexk σου εχω στειλει ενα πμ (δεν ξερω αν πεταει καποια ειδοποιηση κτλ οταν εχεις πμ, οποτε σου πιανω λιγο χωρο στο thread.. :D :D )

REIKO
27/08/2007, 09:45
γεια σου alexk επειδη δεν προλαβαινω να το διαβασω ολη την συζητηση πες μου σε παρακαλω απο που τις πηρες,πως της παραγγειλες και ποσο σου βγηκε η ολη δουλεια.θελω να τις βαλω στο r εξακι μου.ευχαριστω

panjimnakos
31/08/2007, 19:54
Πανεμορφες!!!!!!!!!!!:beer:
ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:a18: :a18: :a18:

zman
02/10/2007, 08:35
Αλεξ, αδειασε το γραμματοκιβωτιο σου!

H.A.Balafoutre
02/10/2007, 14:31
Ρε παιδιά αυτό το R1 ετών 2004 έως 2006 έχει πολύ διαχρονικό σχέδιο.

Και με διάφορα περιφεριακά γίνεται πραγματικά πολύ τούμπανο.....ίσως και ελάχιστα καλύτερο από το 2007...ίσως.....

ZX-9R
02/10/2007, 15:20
Καλα, με ολινς μπρος πισω, bst, braking, δεν ξερω 'γω τι αλλο, ισως να γινεται καλυτερο απο '07?

Υποθετω οτι το λες για πλακα, right ?


:beer: :beer:

alexk
02/10/2007, 15:37
Καμμία φώτο για να γουστάρουμε :winka:


106977

alexk
02/10/2007, 15:37
...


106979

alexk
02/10/2007, 15:45
Δεν πάει βήμα το εργαλείο


106983

alexk
02/10/2007, 15:47
Ωχ !
πως έγινε αυτό?


106984

maniak.
02/10/2007, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Καμμία φώτο για να γουστάρουμε :winka:





κουκλα :beer: :beer: :beer:

maniak.
02/10/2007, 22:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Ωχ !
πως έγινε αυτό?





ντροπη του :lol: :lol: :lol:

costas81
02/10/2007, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Καμμία φώτο για να γουστάρουμε :winka:



το μηχανάκι σου κόβει λέμε!!!!







:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Da.Vintage
04/10/2007, 09:03
Ωραίος ο Άλεξ

jafar
04/10/2007, 10:49
NARAAAAAAAAAMOY TO R1...ANTE NA MEGALWSEI TO R6 MOY NA GINEI R1....

sapila racing
12/10/2007, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Ένα μήνα + φορεμένες, δεν έχουν χάσει καθόλου αέρα.

Ο φίλος sapila racing γιατί δεν έχει απαντήσει ακόμη?

Και να μην χάσουν ποτέ!
Tωρα το είδα :wacko:
Ειναι πανέμορφες, να προσέχεις πολύ στις αλλάγες ελαστικών! :wave2:
Μην τυχόν τις πίασει κανεις ασχετος στα χερια του, αν και δεν φαντάζομαι να τις αφήσεις απ τα μάτια σου.

Φαίνεται οτι παρεξηγήθηκα πάλι, αλλά δεν πειράζει. :beer:

Πλέον περνάνε και TUV εχω μάθει, εχουν αλλάξει τα πράγματα.

@ stako
Είσαι νινί ακόμα :lol:

stako
12/10/2007, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
@ stako
Είσαι νινί ακόμα :lol:

Α? Τι έκανα πάλι??? :confused: :confused: :confused:

EKEINOS
12/10/2007, 21:00
Βαλε αζωτο να μην χανουν καθολου

alexk
14/10/2007, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Και να μην χάσουν ποτέ!
Tωρα το είδα :wacko:
Ειναι πανέμορφες, να προσέχεις πολύ στις αλλάγες ελαστικών! :wave2:
Μην τυχόν τις πίασει κανεις ασχετος στα χερια του, αν και δεν φαντάζομαι να τις αφήσεις απ τα μάτια σου.

Φαίνεται οτι παρεξηγήθηκα πάλι, αλλά δεν πειράζει. :beer:

Πλέον περνάνε και TUV εχω μάθει, εχουν αλλάξει τα πράγματα.

@ stako
Είσαι νινί ακόμα :lol:


Δεν υπάρχει πρόβλημα ρε συ.
Πάντως οι ζαντούλες είναι άψογες

zman
16/10/2007, 18:18
Alex, πηρα το ΠΜ και θα σου εχω νεα συντομα. Αν κατεβαινεις σε track days μαλλον θα ειμαστε στα μεγαρα στο τελος του μηνα.