PDA

View Full Version : Αλλο ενα cbr600f στη παρεα..



Makoto
12/04/2007, 14:41
Μελη και admin χαιρεται!
πριν μια βδομαδα αγορασα μεταχειρισμενο cbr600f του 2002. Πρωτες εντυπωσεις πολυ καλες, μου μοιαζει σαν ενα μικρο blackbird ( ειναι και ασημι και μου θυμιζει το αδικοκλεμμενο μου blackbird). Την αλλη εβδομαδα θα το παω για γενικο service και καποια μαζεματακια ωστε να γινει σαν καινουργιο.
Εχω μερικες αποριες παιδια και θα ημουν ευγνωμων αν μπορουσατε να βοηθησετε.
1) μου δωθηκε μονο ενα κλειδι.. ειναι ευκολο (γινεται?) να αγορασω απρογραμμάτιστο κλειδι απο τη Honda και να "ρυθμιστει" ωστε να δουλευει χωρις παρενεργειες το HISS?
2) Μιλωντας για HISS, αφου κλεισω το διακοπτη, δεν αναβοσβηνει το σχετικο φωτακι ( παρόλο που οταν ανοιγεις το διακοπτη και γινεται ο έλεγχος που αναβουν ολα τα φωτακια, αναβει και αυτο). Μενει έτσι "κρυφο" ή μπορω καπως να του πω να αναβοσβυνει (στο Blackbird ρυθμιζονταν)
3) επισης δεν μου δωθηκε owners manual.. μηπως ξερετε καποιο link-site που να το εχει σε pdf ή άλλο αρχειο?
4) τελος ( σας κουρασα έ?) με ενδιαφέρει να βαλω GPS, υπαρχει κανεις που να εχει βάλει ? Δεν ξερω και πολλα για το θεμα οποτε καθε συμβουλή ειναι καλοδεχούμενη.


ευχαριστω και καλες βολτες σε ολους!!:beer:

Sapadak
14/04/2007, 07:29
3) επισης δεν μου δωθηκε owners manual.. μηπως ξερετε καποιο link-site που να το εχει σε pdf ή άλλο αρχειο?




CBR600 F4i (2001-2003)

http://www.diff.ru:8000/Honda_CBR600_F4i_01-03_Service_Manual.zip

http://www.blackbears.ru/manual/files/Honda_CBR600_F4i_01-03_Service_Manual.zip

http://apelsin.haigekassa.ee/temp/f41fssm.pdf


Για τα υπολοιπα δεν εχω ιδεα :D





ευχαριστω και καλες βολτες σε ολους!!:beer:



:beer:

dankannn
14/04/2007, 15:44
Ναι μπορείς να αγοράσεις θα στο κόψουν και μετα θα πας να στο προγραμματίσουν.
Όχι το λαμπάκι είναι σβηστό παντα.
Ότι άλλο θες ρωτα.
Αν εχεις idsl πες μου να σου στειλω το manual, η αν εισαι καπου κοντα να στο γραψω σε ένα cd.

:)

Makoto
18/04/2007, 19:42
Ευχαριστω dankann & sapadak για τις απαντησεις.
Το μηχανακι ειναι τωρα συνεργειο για γενικο έλεγχο. Θα αλλαξει λάδια, υγρα φρενων ( και τακακια αν χρειαζεται), μπουζακια. Επισης θα μπει και παλι το αυθεντικο πισω φτερο-λασπωτηρας καθως και original φλασακια ( το πηρα με αμφιβολου αισθητικης undertray και ψευτο-carbon μικρα φλας) και το κεντρικο σταντ. Πιθανως να αλλαχθει και ο...γνωστος τεντωτηρας στον κινητηρα, επισης ο,τι βιδες, κλπ δεν ηταν αυθεντικα θα δωσουν τη θεση τους σε γνησια honda. Το μηχανακι έλεγε 8200km στο κοντερ αλλα δεν ορκιζομαι οτι ειναι και τα πραγματικα του...Α, να μην το ξεχασω, θα βαλω και bagster καλλυμα ρεζερβουαρ. Για λαστιχα, λεω να βαλω κατι σε Pirelli Diablo ( απο αλλα μηχανάκια που ειχα ήμουν πολυ ευχαριστημένος). Αν βεβαια έχετε δοκιμασει άλλες μαρκες με επιτυχια ειμαι ανοιχτος σε προτασεις ( το μελημα μου ειναι καλο κρατημα, η αντοχη δεν με ενδιαφερει αφου καθε χρονο παντα αλλαζω λάστιχα)

Στο θεμα του owners ( οχι service) manual θα σου ειμουν ευγνώμων dankann αν μπορουσες να μου το προμηθευσεις. Εννοεις ADSL οταν λες idsl ή ειναι κατι άλλο που δεν γνωρίζω? Παντως η περιοχή μου ειναι το χαλάνδρι

Μολις βγει το cbrάκι απο το γιατρο θα κανω post και φωτο ( αν τα καταφερω βεβαια...)

αυτα προς το παρον, :)

dankannn
18/04/2007, 21:12
Ναι adsl απλα λογω βιασυνης.
Αν εχεις msn στειλε μου το nick να σε κανω add και να στο στειλω.
Για λαστιχα ειχα τα Μetzeler M1 μετα τα Μetzeler M3 που δεν ειμαι ευχαριστημενος και τωρα τα
Pirelli diablo corsa III.



:)

Makoto
19/04/2007, 20:19
hello Dankann

αν και δεν ειμαι και πολυ φιλος με τα προγραμματα της ms γραφτηκα στο MSN
Αν καταλαβα καλα το nick μου στο instant messenger ειναι makoto66.

Αν δεν μπορεις να στειλεις αρχειο ή να στειλεις ενα αμεσο μηνυμα μαλλον δεν θα εχω κανει κατι σωστα...

Περι ελαστικων, μαλλον θα συμφωνησω με τα diablo corsa III που γραφεις. Ειχα βαλει παλια στο XX τα τοτε κορυφαια diablo corsa και ημουν ευχαριστημενος ειδικα στα στροφιλικια. Η αληθεια βεβαια ειναι πως ( μαλλον λογω πιο τριγωνικης κορονας) ειχα μια αισθηση ασταθειας στην ευθεια μετα τα 200-220 αν θυμαμαι καλα, αλλα δεν με πειραζε γιατι ειναι καπως σπανιες οι ευκαιριες να πηγαινει κανεις με τοσα.
Μπορει στο 600 που ειναι πολυ πιο ελαφρυ μηχανακι να μην παιζει αυτη η ασταθεια..

thanks και παλι! :beer: