PDA

View Full Version : Εκνευριστικα αργο!



GIXXERAKIAS
12/04/2007, 23:26
Παρακαλουνται οι φιλοι γνωστες των ηλεκτρονικων εξαρτηματων και κατεχοντες στον τομεα του internetικων συνδεσεων να βοηθησουν την κατασταση μπας και βγαλω καμμια ακρη τελος παντων!

Το προβλημα τωρα!Εχω παρατηρησει εδω και αρκετο καιρο οτι αργει πολυ να μου φορτωνει το μοτο και διαφορα αλλα sites που μπαινω συχνα(συνδεση connex 1024kbps).Mε την αγορα του πακετου,πηρα σαν δωρο ενα usb modem μιας και δεν εβαλα στο pc με την αγορα του,μου φανηκε χρησιμο.Οταν ανοιγω το pc και συνδεομαι εχει ικανοποιητικη ταχυτητα,αν περασει κανενα μισαωρο κατανταει ολιγον τι αργο και μερικες φορες ανυποφορο να ποσταρω η απλα να περναω σε αλλα θεματα.

Εχτες μου εκοψε και δοκιμασα κατι.Εβγαλα το usb καθως ημουν ηδη συνδεδεμενος και το ξανασυνδεσα,το αναγνωρισε κανονικα και ξανασυνδεθηκα με το δικτυοοο.Και τωρα το απιστευτο?Απο τοτε που το πηρα τεοια ταχυτητα δεν ειχα ξαναδει στα site που μπαινω παρα μονο απο την δουλεια μου που εχουμε τρελη ταχυτητα στην εταιριεα.Σε διαστημα μισης ωρας ξαναμανα τα ιδια!!Αργουσε και παλι!!Το ξαναεκανα και εφτιαξε παλι με πολυ καλη ταχυτητα οπως πριν!

Το modem ειναι ενα sagem usb,υπαρχει κατι καλυτερο και να μην συνδεεται στο usb???Μου βγαζει συνεχως ενα μυνημα οτι καποια usb devices δεν αφηνουν το modem να χρησιμοποιησει πληρες bandwith(η κατι τετοιο τελος παντων:D ).Το μοναδικο εξαρτημα που εχω βαλει σαν usb device ειναι το ποντικι που για καποιο λογο δεν το αναγνωριζει οταν το βαζω στην κανονικη του θεση(διπλα απο την υποδοχη για το πληκτρολογιο ντε!:wacko: ),μηπως φταιει αυτο γιατρε μου??

Τι να κανω????:look: :look: :cry: :cry:


Υσ.Οι σπαμμερς παρακαλουνται οπως σπαμαρουν ελευθερα αλλα σε λογικα πλαισια να βγαλουμε και καμμια ακρη βρε αδερφια:uplate: :lol: :lol:

OzZzZzY
12/04/2007, 23:47
επειδη ειχα παρομοιο προβλημα και ηταν θεμα virus..στην αρχη πηγαινε γρηγορα και μετα κολλαγε..
μου χε ξανατυχει παλι και λυθηκε απεγκαθιστωντας και εγκαθιστωντας ξανα μοντεμ και το firefox..

απλα οταν ξαναβαλα το firefox στην ερωτηση "θελετε να κανετε μεταφορα των παλιων σας δεδομενων?" πατησα οχι.. εχασα βεβαια τις σελιδες που χα επισκεφτει και τους σελιδοδεικτες αλλα οκ..

οσο για μοντεμ σου προτεινω κατι σε συνδεση ethernet..η ethernet ειναι πιο ασφαλης ,γρηγοροτερη (μην περιμενεις να πεταει συγκριτικα με τη usb..μπορει να μη δεις καν αλλαγη που ναι κ το πιθανοτερο) αλλα και σταθεροτερη αρκετα..

ωστοσο δεν χρειαζεται να αλλαξεις μοντεμ..

εγω virus υποψιαζομαι (ως παθων) ή χαμηλη ταχυτητα δικτυου της σελιδας που ησουν..


p.s. καποιες εταιρειες πλεονεκτουν σε αλλες σε διαφορες χωρες.. πχ αν θυμαμαι καλα η tellas παει πολυ καλα Ιταλια ενω η forthnet Γερμανια.. αλλα κ παλι οχι δραματικα

(αν εχεις quickshifter στην suzuki συνδεσε το με το μοντεμ..δεν ξερεις τι γινεται :smokin: :smokin: )
:wave2: :wave2:

Nikoskazer2000
13/04/2007, 00:01
Υπάρχει λογικά μια υπηρεσία των ΧΡ που λέγεται Quality of Service και σου δεσμεύει το 20% του συνολικού σου bandwidth για τα προγράμματα της Microsoft αλλα αυτό είναι σταθερό (ενεργοποιημένο), αρα δεν παίζει η φάση του να κάνει kick-in μετά απο μισή ώρα.

Ρε μήπως κόλλησες κανένα spyware/adware και στο τέλος του μήνα πληρώσεις τα κέρατα σου στον ΟΤΕ?
:eek:

Η γρήγορη λύση: Κατέβασε το TuneUp Utilities 2006, κάνε κλίκ στο Optimize & Improve tab και τρέξε το System Optimizer. Επίσης κατέβασε και το Ad-Aware και σκάναρε τον υπολογιστή σου για τίποτα κακόβουλο.

Η αργή (αλλα σίγουρη) λύση: Κάλεσε τεχνικό (οχι του ΟΤΕ :nono: :lol: ) και αγόρασε και modem που να συνδέεται με την κάρτα δικτύου του υπολογιστή σου (αν έχεις).

Vstrommer71
13/04/2007, 00:16
Συμφωνω οτι αν δοκιμασεις ενα αλλο(οπωσδηποτε router!) modem ΔΕΝ ειναι κακη ιδεα.Για αυτα τα Sagem που δινει ο ΟΤΕς δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια!
Ως προς το θεμα ασφαλειας εγω προτεινω να κατεβασεις μια δοκιμαστικη εκδοση 30ημερων του Kaspersky Anti-Virus και για τα spyware καλο ειναι και το -τζαμπαουα- Spybot.
Δες και ξανασυζηταμε!:beer:

Nik0s
13/04/2007, 00:18
Οπωσδήποτε τσέκαρε για ιούς και πιο συγκεκριμένα για Trojan... είναι ικανοί να σου τρώνε bandwidth αρκετό...

alex14
13/04/2007, 04:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000

Ρε μήπως κόλλησες κανένα spyware/adware και στο τέλος του μήνα πληρώσεις τα κέρατα σου στον ΟΤΕ?
:eek:



Παιζει και αυτο οταν εχεις ADSL ??? :uplate:

Respect
13/04/2007, 07:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Υπάρχει λογικά μια υπηρεσία των ΧΡ που λέγεται Quality of Service και σου δεσμεύει το 20% του συνολικού σου bandwidth για τα προγράμματα της Microsoft αλλα αυτό είναι σταθερό (ενεργοποιημένο), αρα δεν παίζει η φάση του να κάνει kick-in μετά απο μισή ώρα.

Ρε μήπως κόλλησες κανένα spyware/adware και στο τέλος του μήνα πληρώσεις τα κέρατα σου στον ΟΤΕ?
:eek:

Η γρήγορη λύση: Κατέβασε το TuneUp Utilities 2006, κάνε κλίκ στο Optimize & Improve tab και τρέξε το System Optimizer. Επίσης κατέβασε και το Ad-Aware και σκάναρε τον υπολογιστή σου για τίποτα κακόβουλο.

Η αργή (αλλα σίγουρη) λύση: Κάλεσε τεχνικό (οχι του ΟΤΕ :nono: :lol: ) και αγόρασε και modem που να συνδέεται με την κάρτα δικτύου του υπολογιστή σου (αν έχεις). +1000 Στη γρήγορη λύση (σε κόβω για 4 Check again :lol: ) . 2ον το corn-x (sagem modem) δε γίνεται να συνδεθεί ethernet αλλά μόνο με usb, 3ον μήπως όταν σου κάνει ρύθμιση bandwitch το μηχάνημα είναι βουλωμένο επειδή χρησιμοποιείς όλες τις usb θύρες ταυτόχρονα ακούγοντας παράλληλα μουσικές κλπ;

Respect
13/04/2007, 08:16
Και κάτι ακόμα, αν το έχεις συνδέσει σε κάποια από τις μπροστινές θύρες δοκίμασε να το αλλάξεις. Λογικά θα έχεις τουλάχιστον 4 usb. (2 μπροστά και 2 πίσω)

l@gos
13/04/2007, 08:38
κ μενα μου ψιλοκαθυστερει καμια φορα κ απλα κανω restart τον firefox
:eek: :eek: :eek:
παρολαυτα καλο θα ηταν να δοκιμασεις κ καποιο spyware!

javaneze
13/04/2007, 09:06
*-Παραλληλα με το surfing τι αλλο εχεις ανοιχτο;
Μηπως παιζεις με τορεντς; αν ναι, αυτα σου ψιλοσκοτωνουν το bandwidth ενιοτε.
Σε οτιδηποτε P2P προγραμμα χρησιμοποιεις ψαξε επιλογη και ενεργοποιησε το "data encryption". Αν δεν το εχεις, η otenet (εχω την εντυπωση) οτι καθυστερει εσκεμμενα την συνδεση.

*-Οταν εκανες την εγγραφη σου στην otenet και εφτιαξες τον λογαριασμο σου ενεργοποιησες και ενα φιλτρο "και καλα" που εχει η οτενετ για προστασια στην συνδεση; αν ναι μπες στις ρυθμισεις του λογαριασμου σου και απενεργοποιησε το. Χρησιμοποιησε προστασια σε μορφη software καλυτερα.

*-Το μηνυμα για την usb που σου βγαζει, λόγικα ειναι το "αν συνδεσεις το μοντεμ σε USB2.0 θυρα θα αποδιδει καλυτερα." Ποσο παλιο ειναι το πισι σου; To motherboard σου; Υποστηριζει usb 2;
Mπορει να χρειαζεσαι καταλληλους drivers για το motherboard.

*-Aν δεν χρησιμοποιεις windows XP με SP2, να το βαλεις.

*-Κατεβασε και χρησιμοποιησε καποιο προγραμμα monitoring οπως το NetLimiter για να παρακολουθεις ποια προγραμματα σου επικοινωνουν με το internet και τι bandwidth απασχολει το καθενα.

*-Εγκατεστησε καποιο firewall για να αποκοψεις οποιοδηποτε προγραμμα που συνδεεται στο ιντερνετ παρα την θεληση σου. Θα εκπλαγεις απο το ποσα ειναι αυτα.

*-Καταργησε τον internet explorer και χρησιμοποιησε αποκλειστικα firefox.

*-Τελος, με το sagem μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα και το δουλευω 24/7, συναδελφος ομως μου ειχε γρινιαξει για υπερθερμανσεις που επηρεαζαν την αποδοση.

OzZzZzY
13/04/2007, 09:27
υπερθερμανσεις? :hypnotize :hypnotize


περισσευει ενα ψυγειο λαδιου κ ενα βαντιλατερ να του δωσουμε :D

perastikos
13/04/2007, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Παιζει και αυτο οταν εχεις ADSL ??? :uplate:

ΑΠΛΑ ΟΧΙ. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει το παλιό κλασικό 56Κ modem συνδεδεμένο, Dialers και λοιπές λαλακίες που φορτώνουν το λογαριασμό του ΟΤΕ με adsl ΔΕΝ παίζουν!

Για τα άλλα, επειδή σήμερα χρόνος για surfing όχι απλά 0 άλλα -1, έχουμε επιγραμματικά:
- Έλεγχος για ιούς κλπ
- Εγκατάσταση Firefox ή Opera (προτιμώ Firefox)
- Έλεγχος σωστής εγκατάστασης του εξοπλισμού (ενημερωμένοι drivers κλπ) και σωστών ρυθμίσεων της σύνδεσης
- Έλεγχος καλωδιώσεων κλπ
- Έλεγχος ταχύτητας (με ΟΛΑ τα άλλα προγράμματα κλειστά) από το FTP του Μετσοβίου

ή

Κερνάς ένα φιλαράκι που ξέρει από αυτά και έρχεται και στο κοιτάει :beer:

maron
13/04/2007, 10:39
kai an den piasoun ayta h den ta katalavaineis pare tilefono
ton mike vre kouto.....
an ta checkareis ayta prepei na eisai OK!

Respect
13/04/2007, 10:47
Eγώ πάντως ρε παιδιά, μόνο Avant Browser ψηφίζω!!
Από τότε που τον έβαλα εδώ και 2 χρόνια τέλος οι παπαριές.

+ του ό,τι εδώ και μια εβδομάδα επέστρεψα ξανά σε Kaspersky ( 6.0 ) από bidfender (10) και πραγματικά το αποτέλεσμα είναι πάρα-πάρα πολύ καλό!!

zireous
13/04/2007, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
*-Παραλληλα με το surfing τι αλλο εχεις ανοιχτο;
Μηπως παιζεις με τορεντς; αν ναι, αυτα σου ψιλοσκοτωνουν το bandwidth ενιοτε.
Σε οτιδηποτε P2P προγραμμα χρησιμοποιεις ψαξε επιλογη και ενεργοποιησε το "data encryption". Αν δεν το εχεις, η otenet (εχω την εντυπωση) οτι καθυστερει εσκεμμενα την συνδεση.

*-Οταν εκανες την εγγραφη σου στην otenet και εφτιαξες τον λογαριασμο σου ενεργοποιησες και ενα φιλτρο "και καλα" που εχει η οτενετ για προστασια στην συνδεση; αν ναι μπες στις ρυθμισεις του λογαριασμου σου και απενεργοποιησε το. Χρησιμοποιησε προστασια σε μορφη software καλυτερα.

*-Το μηνυμα για την usb που σου βγαζει, λόγικα ειναι το "αν συνδεσεις το μοντεμ σε USB2.0 θυρα θα αποδιδει καλυτερα." Ποσο παλιο ειναι το πισι σου; To motherboard σου; Υποστηριζει usb 2;
Mπορει να χρειαζεσαι καταλληλους drivers για το motherboard.

*-Aν δεν χρησιμοποιεις windows XP με SP2, να το βαλεις.

*-Κατεβασε και χρησιμοποιησε καποιο προγραμμα monitoring οπως το NetLimiter για να παρακολουθεις ποια προγραμματα σου επικοινωνουν με το internet και τι bandwidth απασχολει το καθενα.

*-Εγκατεστησε καποιο firewall για να αποκοψεις οποιοδηποτε προγραμμα που συνδεεται στο ιντερνετ παρα την θεληση σου. Θα εκπλαγεις απο το ποσα ειναι αυτα.

*-Καταργησε τον internet explorer και χρησιμοποιησε αποκλειστικα firefox.

*-Τελος, με το sagem μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα και το δουλευω 24/7, συναδελφος ομως μου ειχε γρινιαξει για υπερθερμανσεις που επηρεαζαν την αποδοση.

Κάνε αυτά που λέει ο javaneze, και δες και στο BIOS μή τυχόν και έχει η motherboard σου κάμμια ρύθμιση σχετική με USB. (Άμα δε ξέρεις απο BIOS άστο).


Επειδή τα windblowz είναι για τη κληρωτίδα, μπορεί να παίζει ακόμα και ληγμένο DLL άμα κάνεις install αβέρτα χιλιάδες προγράμματα και έχεις το λειτουργικό κάτι χρόνια, συνήθως αυτό φτιάχνεται βάζοντας το CD των winblowz μέσα, και μετά πατώντας Start - Run, και μέσα στο κουτί του Run:
sfc /scannow

(άμα σου βγάζει ένα μύνημα, πάρκαρε ένα δάχτυλο πάνω στο κουμπί R, μέχρι να τελειώσει)

Αυτό επαναφέρει τα system files που κάθε παπάρας που φτιάχνει ένα ληγμένο shareware στα winblowz πειράζει αντικαθιστώντας τα με δικά του κατά τη διάρκεια του install.

ktm640lc4
13/04/2007, 11:58
Δεν παιζει αυτο με DSL. Οπως ειπε ο φιλος πιο πανω....

Εγω στην θεση σου θα το πεταγα το modem και θα επερνα ρουτερ.

USrobotics αν θες την γνωμη μου.

Θα δεις διαφορα. Στανταρ.

javaneze
13/04/2007, 12:49
επειδη ειχα για ενα χρονο το fritzbox, το ρουτερ της HOL ενω τωρα εχω το σατζεμ της οτενετ, εχω δει δλδ και τις δυο μεριες, ομολογω οτι δεν εχω διαπιστωσει καμια διαφορα στην αποδοση της γραμμης μου αναμεσα στις δυο καταστασεις.
Ισα ισα που το ρουτερ συγχρονιζε στα 954kbps ενω το μοντεμ τωρα στα 1016 kbps. Παντα σε συνδεση του ενος mbit.

Aυτο δε που λατρευω στο μοντεμακι και δεν προκειται να το αλλαξω ποτε, ειναι οτι τροφοδοτειται απο την usb και δεν απαιτει ξεχωριστη τροφοδοσια/μετασχηματιστη/μπριζα οπως τα ρουτερακια.

ktm640lc4
13/04/2007, 13:37
Περαν του οτι απασχολεις τον υπολογιστη για μια δουλεια που δεν πρεπει (usb modem, το usb παντα τραβαει πορους του συστηματος) πιστευω οτι με το ρουτερακι θα ειναι καλυτερα.

Ασε που εχει και 4 θυρες να βαλει πανω κι'αλλα μηχανακια.

Συν+ την παραμετροποιηση που δεχεται ενας ρουτερ (port forwarding, και λοιπα...)

Δεν ξερω, ισως εχεις δικιο, αλλα με το ρουτερακι εγω σωθηκα. Εχω πανω 3 μηχανακια και ενα xbox360. Δεν χαμπαριαζει τιποτα.

bsari
13/04/2007, 15:05
ακου να δεισ τη μια δε μπαινει την αλλη κανει μιση ωρα ....ειναι ιοσ τι κανει παραλληλα σου ανοιγει πολλεσ αλλεσ σελιδεσ (κατεβαζει) και δεν σου αφηνει εσενα καθολου(δε φαινοντε )ενοειται...τι εκανα απεγκατεστησα 2-3 φορεσ μοντεμ φιρφοξ τιποτα ..τελικα εψαξα και βρηκα τι προγραμματα τρεχουν καθε στιγμη και.. το βρήκα απλα διεγραψε τα αυτα που δε πρεπει καποια torrents ειναι και επανεγκατεστησε modem firefox

Yianniss
13/04/2007, 15:52
Συμφωνα με τα λεγομενα σου, κατα πασα πιθανοτητα εχεις κωλισει καποιον ιο.

Το οτι αυξομειωνεται η αποδοση του μοντεμ σου δεν σημαινει οτι εχει προβλημα το μοντεμ ή θα δεις τραγικη διαφορα με καποιον ρουτερ.

Οπως αναφερθικε κ πιο πανω δεν υπαρχει περιπτωση τωρα με dsl να κωλισεις καποιον dialer. Αυτο που κανουν οι ιοι τωρα (λειτουργωντας σαν adware) ειναι να στελνουν αμετρητα spam email, χρησιμοποιοντας το προσωπικο σου pop λογαριασμο κ κατα συνεπεια σου τρωνε μεγαλο μερος του bandwidth.

Αυτο που θα πρεπει να κανεις ειναι να επικοινωνισεις με τον παροχεα σου κ να του το πεις. Κανονικα θα επρεπε να το ειχαν παρει αυτοι χαμπαρι κ να ειχαν επικοινωνισει μαζι σου. Αλλα αυτο που κανουν ειναι να σου πουν (κατοπιν εορτης) οτι το spamming επισυρει νομικες κυρωσεις εις βαρους σου (γιατι χρησιμοποιει ο ιος το δικο σου email). Βεβαια το να φροντιζουν να μπλοκαρουν email δικο τους που στελνει spam, αυτο δεν το ξερουν!!! :a31: :a31: :a31: :a31:

GIXXERAKIAS
13/04/2007, 19:11
Παιδακια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!Εχοντας διαβασει ολα αυτα που μου γραψατε ομολογω οτι δεν καταλαβα γρι:hypnotize :uplate: :rotflmao:

Λοιπον εχουμε και λεμε,το pc ειναι σχεδον καινουργιο(6 μηνων,το πηρα καινουργιο)Εχει επεξεργαστη intel core 2 duo 6400 στα 2.13Ghz και μνημη 1024 GB of RAM.To εργαλειο φοραει σαν extra ενα panda platinum με licence στην εταιρεια που εργαζομαι,ολα τα προγραμματα που εχω επανω μου τα περασε φιλαρακι στην δουλεια και μερικα εχω κατεβασει και εγω.Γενικα ο υπολογιστης φυσαει απο ταχυτητα και το μοναδικο προβλημα που εχω ειναι με την ταχυτητα του internet.Δεν νομιζω να εχει κολλησει ιο γιατι μονο εκει εχω το προβλμα.Ειναι γενικα πολυ καλο το panda και δεν περναει τιποτα!Σε εννιοτε scan που κανω βρισκει μονο κανενα spyware μηδενικης απειλης για το συστημα.

Εκατσα εχθες και "καθαρισα" τον σκληρο και καποια προγραμματα που δεν χρησιμοποιω στο add/remove programs και η κατασταση ως δια μαγειας βελτιωθηκε.Υποψιαζομαι ενα προγραμμα που δεν ξερω πως βρεθηκε εδω μεσα και μου εκνε κατι κολληματα οταν ανοιγα τον explorer μΕ πεταγε ενα μυνημα "allow modification to search engine" και κατι τετοιες παπαριτσες.Εσβησα καποια προγραμματα και ενα απο αυτα ηταν ενα yahoo toolbar και ενα starware 316 που μου το εβγαζε σε toolbar και αυτο καθε φορα που ανοιγα τον explorer.

Προς το παρον ολα καλα και ταχυτητα ικανοποιητικη.Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια σας και πολλες συμβουλες σας θα μου φανουν χρησιμες σε αυτο το τοπικ.

Μιχαλη(maron) κερναω καφε καποια στιγμη σπιτι να ερθεις να τσεκαρεις το ολο συστημα και να κανουμε και κανενα πλυσιμο επιτελους στην μηχανη σου,αναλαμβανω εγω:D :D

perastikos
13/04/2007, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
τον explorer μΕ πεταγε ενα μυνημα "allow modification to search engine" και κατι τετοιες παπαριτσες.Εσβησα καποια προγραμματα και ενα απο αυτα ηταν ενα yahoo toolbar και ενα starware 316 που μου το εβγαζε σε toolbar και αυτο καθε φορα που ανοιγα τον explorer.


Καλό θα είναι να αποφεύγεις να χρησιμοποιείς τον τρύπιο ΙΕ.

Ή Firefox (http://www.mozilla.com/en-US/firefox/) ή Opera (http://www.opera.com/) :wave2:

Respect
13/04/2007, 20:33
Avant Browser (http://www.avantbrowser.com/)

EVI
13/04/2007, 20:48
ρε gixxerakia oταν διαβασα το τιτλο νομιζα οτι θα μας πεις για το μηχανακι σου

καλα ε


καταπληκτικο πως με ξεγελασες


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


(τπτ σουβλακια θα φαμε η @@ ? χαθηκαμεννννν μια βολτα καναμε και δε σε εχω δει απο τοτε)


σορυ για το σπαμ




:wave2:

stavrogin
13/04/2007, 21:43
Ιος μπορει να ειναι γιατι κολησα κι εγω εναν τελευταια και μου ετρωγε το 70-80% της ταχητητας του ιντερνετ.Δες αν ανεβαζει data στο διαδυκτιο ,οταν δεν το χρησιμοποιεις.

Aν ειναι ιος ενας μπουσουλας αντιμετωπισης ειναι αυτος:

http://www.thelab.gr/showthread.php?threadid=8007


Συνοπτικα: Μπαινεις σε safe mode

και εκει σκαναρεις με το antivirus και με το antispyware (πχ Ad-Aware).

Χρησιμοποιεις οτιδηποτε αλλο για browser εκτος απο ΙΕxplorer.και παντα firewall.


:wave2:

power hornet
14/04/2007, 00:11
να κανω και εγω μια ερωτηση?επειδη βλεπω το κατεχετε το αθλημα,εχω router καλυτερα τι ειναι usb 2.0 h etenet συνδεση?

GIXXERAKIAS
14/04/2007, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ρε gixxerakia oταν διαβασα το τιτλο νομιζα οτι θα μας πεις για το μηχανακι σου

καλα ε


καταπληκτικο πως με ξεγελασες


:rotflmao:


(τπτ σουβλακια θα φαμε η @@ ? χαθηκαμεννννν μια βολτα καναμε και δε σε εχω δει απο τοτε)


σορυ για το σπαμ




:wave2: Μη μου το topic σπαμμαρετε!!!:mad: :mad:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Βρε Ευη αφου ο καραφλας σε εχει για παρτη του εγω φταιω?Τον βλεπω που και που στον πειραια εκει δουλευω και γω.Θα κανονισουμε βρε αφου ανοιγει ο καιρος τωρα θα βρεθουμε για σουβλακερι και βολτα!

:eyepop: :eyepop: Μονο που κανω διαιτα(της παπιας) γι'αυτο μην δινεις σημασια αν με δεις με τιποτα γυρους(ολοκληρους)παραμασχαλα με την μηχανη"Ελα μωρε ενα διπλο με γυρο ειναι για μενα αυτο!"

:uplate: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

OzZzZzY
14/04/2007, 11:37
να σταματησει το μοντεμ σου να κανει παρεα με τη σουζουκι σου για να μην πηγαινει αργα :D :D

perastikos
14/04/2007, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet 60
να κανω και εγω μια ερωτηση?επειδη βλεπω το κατεχετε το αθλημα,εχω router καλυτερα τι ειναι usb 2.0 h etenet συνδεση?

Πάντα καλύτερη είναι η Ethernet σύνδεση. Επίσης αν το router έχει ένα αξιοπρεπές hardware firewall είναι 1000 φορές καλύτερο από κάθε firewall που θα εγκαταστήσεις στα windows...

Και όπως είπαμε. Μακριά από Internet Explorer!

javaneze
15/04/2007, 03:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
(usb modem, το usb παντα τραβαει πορους του συστηματος)
Μαν αυτο το ακουω πρωτη φορα .... ποσο σιγουρος εισαι για αυτο που λες;
Εκτος εαν "πορους" εννοεις ρευμα και οχι επεξεργαστικη δυναμη ....


Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet 60
να κανω και εγω μια ερωτηση?επειδη βλεπω το κατεχετε το αθλημα,εχω router καλυτερα τι ειναι usb 2.0 h etenet συνδεση? Εμπειρικα και μονο, δεν εχω διαπιστωσει καμια διαφορα απολυτως, και μαλιστα το συνεδεα και σε usb 1 θυρα στο παλιο PC μου.
Αν ομως θες να δωσεις ιντερνετ σε πανω απο μια συσκευη, οπως λεει πιο πανω και ο ktm640lc4. ειναι προτιμοτερο να ειναι σε ethernet για να ειναι εντελως αυτονομα τα pc.


@GIXXERAKIAS φιλε, αν αρχιζεις και βρισκεις προγραμματα στο add/remove που δεν ξερεις πως βρεθηκαν εκει, χοντροπαιζει να ειναι καποιο spyware που σου μαμαει την συνδεση .... αυτο το panda δεν το εχω ξανακουσει, μα καλο θα ειναι να δοκιμασεις και καποιο αλλο antivirus ή και antispyware ....Επισης ο συνδιασμος Firefox + Firewall ειναι μονοδρομος για ασφαλη περιηγηση ....
Ειδικα εαν οπως λες κατεβαζεις και προγραμματα απο το νετ.

Ξεχνα τον internet explorer, απλα και ομορφα.

OzZzZzY
15/04/2007, 08:38
εβι θα πρεπει να αρχισεις πα προσαρμοζεσαι στην ιδεα των @@ οπως ολοι μας :D :D

μονο που εμας θα μας βγει κ το ονομα :winka:


:lol: :lol:

zireous
15/04/2007, 17:43
Το panda εγώ το έχω ακούσει (και πολλά πολλά άλλα πριν πετάξω τα winblowz σε χαράδρα), προτιμώ σταθερά το Kaspersky anti-virus + κάμποσα σχετικά με malware (spybot πχ αλλά και τα υπόλοιπα -μερικά shareware), μια αναζήτηση σε σχετικά site θα σου πει περισσότερα.


Εγώ πχ στο μπλιμπλίκι που τρέχει winblowz, στον firefox έχω πάντα αναμμένο το extension NoScript προληπτικά και τίποτα άλλο (μερικά anti-virus προγράμματα κάνουν αργό το σερφ -ενώ στη χειρότερη κάνω φορματ και πετάω πάνω σε ελάχιστα λεπτά το backup μέσω του Drive Image). Στους συχνούς (μπσσσσ κάθε 6 μήνες) ελέγχους δε βρίσκω ούτε ιούς ούτε κόρες.


Το τιπ για τα system files που είπα πιο πριν, βάλτο κάπου στην άκρη να το θυμάσαι, δε μπορείς να φανταστείς πόσοι γνωστοί παίρνουν τηλέφωνο και ξαναρωτάνε γι' αυτη την εντολή.

perastikos
16/04/2007, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Μαν αυτο το ακουω πρωτη φορα .... ποσο σιγουρος εισαι για αυτο που λες;
Εκτος εαν "πορους" εννοεις ρευμα και οχι επεξεργαστικη δυναμη ....

Εμπειρικα και μονο, δεν εχω διαπιστωσει καμια διαφορα απολυτως, και μαλιστα το συνεδεα και σε usb 1 θυρα στο παλιο PC μου.
Αν ομως θες να δωσεις ιντερνετ σε πανω απο μια συσκευη, οπως λεει πιο πανω και ο ktm640lc4. ειναι προτιμοτερο να ειναι σε ethernet για να ειναι εντελως αυτονομα τα pc.


Οι απαντήσεις είναι απλές και απόλυτες. :smilea:

- Ναι, ΟΠΟΙΑΔHΠΟΤΕ USB συσκευή στα windows (ακόμη και το mouse) τρώει μνήμη από το σύστημα και χρόνο από τον επεξεργαστή. Για το mouse είναι ελάχιστα έως μηδενικά, για ένα adsl modem σε παλιό σύστημα ίσως δεις διαφορά.

- Ναι, η σύνδεση Ethernet πρέπει να προτιμάται ακόμη και αν έχουμε να συνδέσουμε μόνο ένα pc.

:wave2:

ktm640lc4
16/04/2007, 12:00
Aκριβως οτι ειπε ο perastikos.

:beer: :wave2:

Respect
16/04/2007, 12:15
Mια και πιάσαμε τα περί net να ρωτήσω και εγώ κάτι τώρα..

Αν είσαι στο IRC και φας ban με αποτέλεσμα να σου βγαίνει ένα μήνυμα: unable to join channel (anddress is banned) τι γίνεται; υπάρχει τρόπος να το αλλάξει κανείς αυτό χρησιμοποιώντας παρακαμπτήριες οδούς; :confused: :p

OzZzZzY
16/04/2007, 13:10
να μαθεις να μη λες μ@λ@κιες για να μην σε κανουν ban!!:D

Nostra
16/04/2007, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Αν είσαι στο IRC και φας ban .....


μπορείς να πας στα ORC ...


για οδούς δε φαντάζομαι, για κανάλια ίσως... αλλά BAN-ιο θα κάνεις σίγουρα...





(high definition humor... )


:D :D :D

ktm640lc4
16/04/2007, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra


(high definition humor... )


:D :D :D


1080i ή 1080p ???????

:lol:

Respect
16/04/2007, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
μπορείς να πας στα ORC ...


για οδούς δε φαντάζομαι, για κανάλια ίσως... αλλά BAN-ιο θα κάνεις σίγουρα...





(high definition humor... )


:D :D :D Δε κατάλαβα τίποτα. :blush:

Μπορείς να μου εξηγήσεις λιγουλάκι περισσότερο;

zireous
17/04/2007, 19:36
Με λίγη τύχη θα είναι ημερήσιο το ban, άμα την είπες χοντρά σε μεγαλοκαναλάρχη, έχε το νου σου για βαν έξω από το σπίτι σου, και περίεργους κουστουμαρισμένους τύπους με ψιλοκαθαρό αξάν αμερικάνικο που συζητάνε στα αγγλικά για το πως φυγαδεψανε από την Ελλάδα τους ιρακινούς οι συνάδελφοι από το άλλο τμήμα. :D

Respect
19/04/2007, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Με λίγη τύχη θα είναι ημερήσιο το ban, άμα την είπες χοντρά σε μεγαλοκαναλάρχη, έχε το νου σου για βαν έξω από το σπίτι σου, και περίεργους κουστουμαρισμένους τύπους με ψιλοκαθαρό αξάν αμερικάνικο που συζητάνε στα αγγλικά για το πως φυγαδεψανε από την Ελλάδα τους ιρακινούς οι συνάδελφοι από το άλλο τμήμα. :D Σσσσ!!!!




Είναι απ' έξω.. :look:





















:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:




Υ.Γ. Όχι δεν είναι ημερήσιο... πλέον ρυθμίστηκε το bot να με σουτάρει αυτόματα με το που σκάω μύτη.. :rotflmao: :rotflmao: :bigcry:

blueblack
19/04/2007, 15:29
ΠΕΤΑΞΕ ΤΟ SAGEM ΛΕΒΕΝΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ........

Μοντεμάκι μέ usb πού τό πουλάνε λιανική 16 εύρώ τί περιμένεις....????
Πάνε πάρε κανένα μέ δικό του τροφοδοτικό νά λύσεις τό πρόβλημα σου...
Μάρκες πολλές έχει καί καλές...........
U.S. ROBOTICS ,άμα χώσεις κανένα κατοστάρικο τότε θά δείς καί τά fire
καί τούς πυροσβέστες..........

:wave2:

stratosZX10
19/04/2007, 15:44
οταν σε ενα ας πουμε κουτι με συνδρομητες που χωραει 10 ρουτερ του οτε, ο οτε βαλει 20 ε τοτε καταλαβαινεις γιατι υπαρχουν στιγμες που σερνεται........
κατι σαν τα R1 δηλαδη.......
με πιανεις ετσι?

GIXXERAKIAS
19/04/2007, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΠΕΤΑΞΕ ΤΟ SAGEM ΛΕΒΕΝΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ........

Μοντεμάκι μέ usb πού τό πουλάνε λιανική 16 εύρώ τί περιμένεις....????
Πάνε πάρε κανένα μέ δικό του τροφοδοτικό νά λύσεις τό πρόβλημα σου...
Μάρκες πολλές έχει καί καλές...........
U.S. ROBOTICS ,άμα χώσεις κανένα κατοστάρικο τότε θά δείς καί τά fire
καί τούς πυροσβέστες..........

:wave2: Μαλλον για εκει καταληγω και γω ,να σαι καλα!:beer: :wave2:


Ευχαριστω παιδες για τις πληροφοριες ηταν αρκετα χρησιμες για το μελλον:beer: