PDA

View Full Version : Να δώσω το beverly για το cbf 250?



mobo
13/04/2007, 00:51
Τελικά είδα οτι με το Beverly 250 έχω ξεπαραδιαστεί και μου βγάζει συνέχεια μικροπροβλήματα που όμως κοστίζουν. Καίει πολύ και τα service του είναι κοντά το ένα με το άλλο και είναι και πανάκριβα. Με αυτό το σκεπτικό λέω να πάρω ένα cbf 250 που πιστεύω είναι πιο οικονομικό στην συντήρηση. Υπ'οψην οτι το θέλω μόνο για μέσα στην πόλη. Ποιά είναι η γνώμη σας? Θα είναι πιο οικονομικό απο το beverly? απο ταχύτητα κυρίως στις εκινήσεις πώς θα είναι?

Nostra
13/04/2007, 11:29
θα δίνεις νομίζω λιγότερα για service και προβλήματα δε θα σου βγάζει αλλά σίγουρα θα είναι πιο ψόφιο από το beverly μέσα στην πόλη καθώς τα μονόγκαζα έχουν γενικώς καλύτερη επιταχυνση και πιο ξεκούραστη οδήγηση ελλείψει συμπλέκτη και ταχυτήτων...

STOYBI
13/04/2007, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
θα δίνεις νομίζω λιγότερα για service και προβλήματα δε θα σου βγάζει αλλά σίγουρα θα είναι πιο ψόφιο από το beverly μέσα στην πόλη καθώς τα μονόγκαζα έχουν γενικώς καλύτερη επιταχυνση και πιο ξεκούραστη οδήγηση ελλείψει συμπλέκτη και ταχυτήτων...

Τα μονογκαζα δεν εχουν καλλυτερη επιταχυνση αλλα ειναι σαφως πιο ξεκουραστα ( και πιο επικιδυνα θα ελεγα ) για χρηση στην μεσα στην πολη ...:rolleyes:

mobo... Σαφως και με το cbf θα ανακουφιστει σε σημαντικο βαθμο η τσεπη σου καθως τουλαχιστον η πιατζιο ειναι πανακριβη και σε σερβις και σε ανταλακτικα !!

:wave2:

McGyver
13/04/2007, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
καθως τουλαχιστον η πιατζιο ειναι πανακριβη και σε σερβις και σε ανταλακτικα

Ενώ η Honda είναι φτηνή :eyepop: ;;;

Γαμώ το Σαρακάκη μου μέσα...

low__rider
13/04/2007, 16:24
Φιλε την καλυτερη δουλεια θα κανεις!!:winka:


Εγω ειχα ενα gilera nexus 250ie, το ειχα παρει του κουτιου! και αναφερομαι στο nexus γιατι πανω κατω με το beverly ιδια μηχανακια ειναι


Ενα σου λεω μεσα σε 2 μηνες το πουλησα!!:yuck: Ειχα ξενερωσει απιστευτα ενω δεν φανταζεσαι ποσο το γουσταρα στην αρχη!!

...Αλλα θορυβοι απο εδω θορυβοι απο εκει τους ειχα πριξει στο service της αντιπροσωπιας!!
Μα καινουριο μηχανακι και να κανει σαν χαρβαλο:uplate: :confused:

Τελικα μου το φτιαξανε δεν μπορω να πω αλλα την ξενερα την ειχα φαει και ετσι το εδωσα και πηρα το V-stroμι και βρηκα την υγεια μου!

Για αυτο καλοπουλητο λοιπον και βουρ για το cbf κατ'αρχην θα εχεις μηχανη και οχι scooterακι και μετα το cbf και στριβει και φρεναρει καλυτερα απο το beverly και ειναι και πιο οικονομικο γενικοτερα το μονο μειον θα ειναι ειναι οι χωροι αλλα τι να κανουμε δεν μπορουμε να τα εχουμε και ολα!!:winka:


:wave2:

javaneze
13/04/2007, 17:39
Aν το θες για μεσα στην πολη μονο και αυστηρα θα ελεγα οχι.

Οπωσδηποτε το cbfακι ειναι πιο ψοφιο απο το beverly και απο οποιοδηποτε 250αρι με αυτοματο κιβωτιο.
Σιγουρα θα σου ερχεται φθηνοτερα στα σερβις αλλα θαρρω πως δεν ειναι και το παν αυτο.

Με το cbf θα χασεις και την προστασια της καθαριοτητας που προσφερουν το σκουτερ μα και την ανεση της σελας. Καθως και την ανεση του δικαβαλου.
Και το cbf βγαζει προβληματακια, απροβληματιστο μηχανακι δεν υπαρχει ακομα, οταν βγει αυτο θα παρουμε ολοι. Μα ειδικα τα μικρου κυβισμου (και ολα τα aprilia :p ) βγαζουν σημαντικοτερα.
Αν ψαξεις το φορουμ των cbf θα δεις οτι πολλα παιδια εδω μεσα εχουν συναντησει προβληματα με το μηχανακι.

Αν κοιταγες για παραπανω κυβικα και μου ελεγες για το Cbf 500 το οποιο βγαινει και με ABS που χρησιμευει ιδιαιτερα στην μετακινηση μεσα στην πολη, τοτε θα συμφωνουσα.

mobo
13/04/2007, 18:21
Το έκανα βόλτα τελικά το cbf αλλα μου φάνηκε πολύ μικρό σε σχέση με το beverly και πιο ανεμικός κινητήρας. Αρα μάλλον μένω με το beverly προς το παρόν εκτός αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση.

johnpan
13/04/2007, 18:22
Κι εγώ θα έλεγα όχι.

Αν θες ένα μηχανάκι κυρίως για πόλη και οικονομία, δεν έχει νόημα να πάρεις ένα cbf. Πάρε ένα παπάκι που υπάρχουν για αυτό τον λόγο. Πολύ οικονομικά, δε βγάζουν βλάβες, δισκόφρενα και καλές αναρτήσεις έχουν πλέον, τσάμπα σέρβις, πολύ ασφαλέστερο από το beverly, κλπ κλπ.

Το cbf θα το πάρεις αν βαρεθείς τη συμπεριφορά του beverly, αν θες να κατεβάζεις ταχύτητες και να στρίβεις πιο σβέλτα, κλπ κλπ.

Το οικονομικό όφελος δεν θα φανεί καν με το cbf, γιατί θα χάσεις έτσι κι αλλιώς αφού πουλάς κατι και αγοράζεις κάτι άλλο.

Αφού δε σε ενδιαφέρουν εκδρομές σε βουνό ή επαρχία με σβέλτο ρυθμό με 250 cc, δεν έχει νόημα το cbf.

mobo
13/04/2007, 18:26
Το beverly δεν το έχω βαρεθεί. Κάθε άλλο. Μου αρέσει πάρα πολύ στην οδήγηση. Το παπί είναι πολύ οικονομικό, αλλα μου είναι παρα πολύ μικρό. Είμαι 1,90 και αρκετά κιλά. Και δεν νομίζω οτι είναι ασφαλέστερο απο το beverly. Είχα 3 παπιά μέχρι τώρα.

Alexander
13/04/2007, 18:46
Έχω βάλει κόντρα με beverly 250 και το είχα σχετικά εύκολα... Αυτό για όσους νομίζουν ότι το CBF250 είναι πιο αδύναμο από το Beverly.

Τώρα για το αν αξίζει να αλλάξει κανείς από Beverly σε CBF δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη...

mobo
13/04/2007, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
Έχω βάλει κόντρα με beverly 250 και το είχα σχετικά εύκολα... Αυτό για όσους νομίζουν ότι το CBF250 είναι πιο αδύναμο από το Beverly.

Τώρα για το αν αξίζει να αλλάξει κανείς από Beverly σε CBF δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη... Το πήρες το beverly και μάλιστα σχετικά εύλολα?? Μήπως ήταν το 125? Δεν υπάρχει περίπτωση. Ειδικά μετά τα 40-50 το beverly εξαφανίζεται. Αλλα δεν είναι αυτό το προβλημα μου. Το πρόβλημα είναι στο κόστος των service.

el_mojito
13/04/2007, 20:35
Ρε φιλαράκι, δε μπορείς να τα έχεις όλα όμως.Εφόσον ο γνώμονάς σου πλέον ειναι καταρχήν η αξιοπιστία και η οικονομία, sorry κιολας αλλα δε θα πρέπει να σε πειράζει οτι το CBF είναι λιγο πιο αργό.
Και στην τελική,αν το θές για μέσα στην πόλη μόνο (οχι δηλαδη οτι το CBF θα σου πει οχι να πας και ενα ταξιδακι 100 χιλιομέτρων) δεν έχει νόημα να σε χαλάει οτι είναι πιο ανεμικό.

Το CBF είναι ένα αρκετά καλό και τίμιο μηχανάκι, με το οποίο θα κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά.Το κόστος χρήσης και συντήρησης δεν το συζητάω, είναι πολύ μικρότερο απο του Piaggio που έχεις.
Και εγώ έδωσα την Transalp που είχα και πήρα ενα SYM hd200 evo.Σβέλτο είναι δεν μπορώ να πω,;oxi όμως σαν την Τransalp (καμία σχέση δηλαδή) αλλα ήθελα κάτι πιο οικονομικό για την πόλη.
Βάλτα κάτω, κοίτα τι πραγματικά θές και αποφάσισε.

:wave2: :beer:

mobo
13/04/2007, 20:39
Μα δεν είπα οτι με πειράζει που είναι πιο αργό. Απλά το παρατήρησα σε σχέση με το beverly. Το οτι μου είναι μικρό και δεν με βολεύει στη οδήγηση με χαλάει.