PDA

View Full Version : Ρυθμός



zireous
13/04/2007, 10:30
Αυτό είναι μέρος (το τέλος) του σχετικού άρθρου (http://www.sportrider.com/ride/146_9306_motorcycle_pacing/index.html) των Nick Ienatsch και Jon Berndt που γράφτηκε
το 1993 (εμείς επειδή είμαστε 30 χρόνια πίσω, θα είναι τουλάχιστον επίκαιρο για τα επόμενα 16).




Ξόδεψα ένα σεβαστό χρόνου γράφοντας για τον Ρυθμό (δες το Motorcyclist
Νοεμβρίου '91) για διάφορους λόγους, που κανένας από αυτούς δεν ήταν η
διασκέδαση που μου έδωσε αυτή η αναζήτηση (συνεχής και διαρκής). Άλλα έχω
κίνητρα που δεν ήταν τόσο διασκεδαστικά. Φοβήθηκα μερικά χρόνια πριν όταν ο
γερουσιαστής Danforth αποφάσισε να μας σώσει από τους εαυτούς μας
προσπαθώντας να απαγορέψει τα superbikes, και σύντομα ακολούθησαν οι
ασφαλιστικές εταιρίες που δεν δεχόντουσαν να ασφαλίσουν μια πληθώρα από σπορ
μηχανές. Έχω δει τον αυτοκινητόδρομο Mulholland να κλείνει επειδή οι αναβάτες
επέμεναν να κάνουν κόντρες (και να πέφτουν) σε ένα μικρό μέρος του. Έχω δει
πολύ πυκνές περιπολίες σε δρόμους που οι αναβάτες επιμένουν να πετάγονται έξω
από το δρόμο. Έχω ακούσει τον όρο "σκοτώστρες" χιλιάδες φορές. Όταν
αναλογιστούμε τις δυνατότητες μιας σύγχρονης σπορ μηχανής, γίνεται φανερό ότι
η τεχνική του αναβάτη πάσχει οδυνηρά.

Ο Ρυθμός δίνει έμφαση σε έξυπνες, λογικές τεχνικές οδήγησης που αγνοούν τους
ηρωισμούς της πίστας χωρίς να θυσιάζουν τη διασκέδαση. Οι ικανότητες που
χρειάζονται για να υπερέχεις στη πίστα απαρτίζουν τις βασικές αρχές του
Ρυθμού, απομακρύνοντας τις ταχύτητες που μουδιάζουν το μυαλό και αφήνοντας το
σημαντικά μεγαλύτερο περιθώριο λάθους που χρειάζεται για άγνωστα ή ακίνητα
αντικείμενα. Το σπορ μας αντιμετωπίζει ανεπιθύμητη νομοθετική ρύθμιση από
παρείσακτους, αλλά λίγη καλύτερη διαχείριση του γκαζιού από μέρους μας θα
εγγυηθεί το μέλλον μας.



Οι Αρχές Του Ρυθμού


1 Ρύθμισε τη ταχύτητα στροφής νωρίς.
Άμα χαλάσεις την είσοδό σου ποτέ δε θα ανακάμψεις.

2 Κοίτα στο βάθος του δρόμου.
Το να διατηρήσεις ένα μακρινό οπτικό ορίζοντα θα μειώσει τη ταχύτητα που
αντιλαμβάνεσαι και θα σε βοηθήσει να αποφύγεις τις καταστάσεις πανικού.

3 Στρίβε τη μηχανή γρήγορα.
Υπάρχει λόγος που ο John Kocinski κάνει γυμναστική -το να στρίβεις μια
μοτοσυκλέτα που κινείται γρήγορα θέλει μυϊκή δύναμη.

4 Χρησιμοποίησε τα φρένα σου ομαλά αλλά σταθερά.
Άρχισε τα και μετά άσε τα φρένα· μή τα σέρνεις.

5 Άρχισε το γκάζι νωρίς.
Με το γκάζι σταθεροποιείται το πλαίσιο, και ειδικά μέσα σε μια στροφή με
λακούβες.

6 Ποτέ μη περνάς τη διαχωριστική εκτός για να προσπεράσεις.
Το να περνάς τη διαχωριστική σε μια στροφή είναι άμεση κλήση και μια παραδοχή
ότι δε μπορείς πραγματικά να στρίψεις τη μηχανή σου. Με αγωνιστικούς όρους, η
γραμμή σου είναι η πορεία σου· το να παραμένεις δεξιά από τη διαχωριστική
γραμμή προσθέτει μια σημαντική δοκιμασία στους περισσότερους δρόμους και είναι
υποχρεωτική για το μέλλον της σπορ οδήγησης.

7 Μη συνωστίζεσαι στη διαχωριστική.
Πάντα να περιμένεις ένα επερχόμενο αυτοκίνητο με δύο τροχούς στη λωρίδα σου.

8 Μη κρεμιέσαι έξω από τη μηχανή στις στροφές ή σκύβεις πολύ στις ευθείες.
Το να κάθεσαι ήρεμα πάνω στη μηχανή δείχνει ασφαλέστερο και μειώνει το να
τραβάς ανεπιθύμητη προσοχή. Παρέχει επίσης ένα επιφυλακτικό περιθώριο
ασφαλείας.

9 Όταν καθοδηγείς, να οδηγάς για το γκρουπ.
Η καλή λεκτική επικοινωνία αυξάνεται με χειρονομίες και φλας· άλλαζε
κατεύθυνση και ταχύτητα ομαλά.

10 Όταν ακολουθάς, να οδηγάς με το γκρουπ.
Άμα δέ μπορείς να ακολουθήσεις έναν αρχηγό, μή περιμένεις κανένα να σε
ακολουθήσει όταν δίνεις τον Ρυθμό.

zireous
13/04/2007, 10:46
Στην εικόνα φαίνεται (με τα τετραγωνάκια) μια σοφότερη γραμμή σε δημόσιο δρόμο σε σχέση με μια πιο επιθετική (με τα κυκλάκια).

Ειδικά λόγω των ανεκπαίδευτων οδηγών αυτοκινήτων που σε επαρχιακούς δρόμους με μία λωρίδα άνα κατεύθυνση καταπατούν τη διαχωριστική γραμμή πανεύκολα, η συγκεκριμένη γραμμή στη κορυφή της ίσως θα έπρεπε να είναι ακόμα πιο μακριά από τη διαχωριστική.


Περισσότερα στο αγγλικό κείμενο στο λινκ του πρώτου ποστ.

(Εννοείται ότι έρχεσαι από κάτω προς τα πάνω, και αυτή είναι μιά αριστερή στροφή)


84025

gcrook
13/04/2007, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
pic

Δεν θα εξηγησεις και τις διαφορες των δυο γραμμων και σε μας τις κουλατζες;

gcrook
13/04/2007, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
όχι, μπορεί αργότερα.

(άμα τέλεις να βλέμπεις συχκνά ντο μητσάρα που σντροφάρει με ντο κάφριο γκαι Ντερλέγκα ζντα 130 db, πάρε τη γραμμή που σε φέρνει κοντά στη διαχωριστική, αλλιώς αυτή με τα τετραγωνάκια δεν σου ακούγεται καλύτερα; ) :D

Βρε εγω κσερω για τσ αλλους λεω....:look:

H.A.Balafoutre
13/04/2007, 12:21
Ρε μαν, zireus, εσύ πολύ καλά τα λές.

Απλώς ακόμη κι αν ξέρω αγγλικα (διευκρίνιση για άλλο σου θέμα), παρόλα αυτά, προσωπικά και μόνον το λίνκ να έβαζες θα σε ευχαριστούσα πάλι.

Κακά τα ψέματα, τα κατεβατά είναι (κι από τη μεριά μου φυσικά) είναι δύσκολη υπόθεση.

Νά'σαι καλά ρε συ.

Πάντα έτσι ήθελα να οδηγάω στο δρόμο με μηχανή.

Από την πρώτη στιγμή που την αγόρασα έτσι όπως περιγράφει ο άγγλος μου ερχόταν να την καβαλάω.

Κι όχι σαν κάτι άλλους ταρζάν, πάθαινες πλάκα να τους βλέπεις τι έκαναν με κάθε μηχανή που καβαλούσαν, αλλά ποτέ δεν τους ζήλεψα.

Πάντως τα λέει ακριβώς όπως αισθάνομαι όταν οδηγάω. Και συμφωνώ πως οι μηχανές δεν είναι σκοτώστρες.

Η προσέγγιση του αναβάτη απέναντι στους κανόνες της κάθε μηχανής είναι ελλειπής.

Και σωστά διαχωρίζει την πίστα από το δρόμο. Η πίστα είναι άλλο πράγμα, εντελώς όμως.

zireous
13/04/2007, 13:50
Έχω ξαναπεί ότι ένα πολύ καλό άρθρο (μεταφρασμένο στα ελληνικά, από ελληνικό περιοδικό μοτοσυκλέτας) γύρω από τις σωστές γραμμές οδήγησης εκτός πίστας είναι στο www.motocikleta.gr/forum (http://www.motocikleta.gr/forum).

Η εικόνα αφορά το 7.



Τα κατεβατά όπως και να το κάνεις... λένε περισσότερα.


Με το να κάτσεις ένα μισάωρο να διαβάσεις ένα κείμενο κουτσά στραβά στα αγγλικά, δέ χάνεις τίποτα.

Δέν έχω τόσο χρόνο ώστε να μεταφράζω όπως πρέπει τέτοια κείμενα.


Εγώ δέν οδηγούσα έτσι όπως λέει ο τύπος πάντα, και άμα το είχα διαβάσει το παραπάνω παλιότερα ίσως είχα και λιγότερα καρούμπαλα.

Εϊναι φυσικό να απευθύνεται το κείμενο καί στους... καρουμπαλιάρηδες. :mad: :lol:

el_hymador
13/04/2007, 14:06
...οι γραμμες στην οδηγηση στον δρομο επιλεγονται βαση της ασφαλειας και οχι βαση της κατα το δυνατο ταχυτητερης μετακινησης.
Πολυ σωστα αυτο που λεει ο zireous, οταν αρχισα να οδηγω μοτοσυκλετα, ειχα την κακη συνηθεια να ''σκαναρω'' τον δρομο σε κοντινη αποσταση μπροστα μου πιστευωντας οτι ετσι θα απεφευγα τις κακοτοπιες...αναποφευκτα ομως η ''κοντινου βαθους'' αντιληψη για τα τεκταινομενα, εκτος του οτι με κουραζε, αποδειχτηκε και επικινδυνη πολλες φορες.
Με τον καιρο ομως και αποβαλλοντας την αρχικη ανασφαλεια μου, το οπτικο πεδιο μου απεκτησε βαθος οριζοντα με αποτελεσμα να οδηγω ταχυτερα και ασφαλεστερα.

zireous
28/04/2007, 22:09
Πρόσθεσα μερικά σχόλια στην εικόνα -επειδή υπάρχει περίπτωση ακόμα και να με ρωτήσει κάποιος "Γιατί ρε μάστορα όμως δεν επιστρέφεις στη λωρίδα σου όταν τελειώσει αυτή η δεξιά και παραμένεις στο αντίθετο ρεύμα;"...
:rolleyes:

T.R.E
28/04/2007, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Στην εικόνα φαίνεται (με τα τετραγωνάκια) μια σοφότερη γραμμή σε δημόσιο δρόμο σε σχέση με μια πιο επιθετική (με τα κυκλάκια).

Ειδικά λόγω των ανεκπαίδευτων οδηγών αυτοκινήτων που σε επαρχιακούς δρόμους με μία λωρίδα άνα κατεύθυνση καταπατούν τη διαχωριστική γραμμή πανεύκολα, η συγκεκριμένη γραμμή στη κορυφή της ίσως θα έπρεπε να είναι ακόμα πιο μακριά από τη διαχωριστική.


Περισσότερα στο αγγλικό κείμενο στο λινκ του πρώτου ποστ.

(Εννοείται ότι έρχεσαι από κάτω προς τα πάνω, και αυτή είναι μιά αριστερή στροφή)


Η γραμμη με τα κυκλακια δεν υφισταται καν ως γραμμη,και σε καμια περιπτωση δεν μπορει να θεωρηθει "επιθετικη"...Ειναι εντελως λαθος και δεν νομιζω να στριβει ετσι κανενας σε αριστερη στροφη...

Ειναι εντελως λαθος ακομα και σαν αγωνιστικη γραμμη αν ερχεσαι απο κατω προς τα πανω οπως λες...

Στον δημοσιο δρομο οι αριστερες στροφες δεν ειναι τοσο το προβλημα,αλλα οι δεξιες...

Στις δεξιες συνηθως εχουμε περιορισμενη ορατοτητα και τεινουμε να την περιορισουμε κι'αλλο αν θελησουμε να μπουμε πιο γρηγορα σε μια στροφη κλεινοντας κι'αλλο την γραμμη μας προς τα μεσα...


Κατα τα αλλα μπραβο στην υπομονη σου να κατσεις να το μεταφρασεις,μπας και ξεστραβωθουμε ποτε...:a46: :a46:

Αυτος ο τροπος βοηθαει περισσοτερο πιστευω απο την τρομολαγνεια...

zireous
28/04/2007, 23:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Η γραμμη με τα κυκλακια δεν υφισταται καν ως γραμμη,και σε καμια περιπτωση δεν μπορει να θεωρηθει "επιθετικη"...Ειναι εντελως λαθος και δεν νομιζω να στριβει ετσι κανενας σε αριστερη στροφη...

Ειναι εντελως λαθος ακομα και σαν αγωνιστικη γραμμη αν ερχεσαι απο κατω προς τα πανω οπως λες...

Στον δημοσιο δρομο οι αριστερες στροφες δεν ειναι τοσο το προβλημα,αλλα οι δεξιες...

Στις δεξιες συνηθως εχουμε περιορισμενη ορατοτητα και τεινουμε να την περιορισουμε κι'αλλο αν θελησουμε να μπουμε πιο γρηγορα σε μια στροφη κλεινοντας κι'αλλο την γραμμη μας προς τα μεσα...


Κατα τα αλλα μπραβο στην υπομονη σου να κατσεις να το μεταφρασεις,μπας και ξεστραβωθουμε ποτε...:a46: :a46:

Αυτος ο τροπος βοηθαει περισσοτερο πιστευω απο την τρομολαγνεια...

Φίλτατε TRE, όταν σε γρήγορο ρυθμό κάνεις έντονο γυροσκοπικό σε δημόσιο δρόμο, η γραμμή με τα τετραγωνάκια πρέπει να είναι η γραμμή σου -ξαναλέω μερικές φορές στη κορυφή της στροφής, ακόμα πιο μέσα.

Όσο για την άλλη με τα κυκλάκια, είναι το συμπέρασμα που οι περισσότεροι θα βγάλουν άμα δούνε μόνο τις αγωνιστικές γραμμές και πάνε να τις εφαρμόσουν στο δρόμο.

Οι αριστερές είναι τόσο επικίνδυνες επειδή το αυτοκίνητο που έρχεται από την άλλη το πιθανότερο είναι (στην Ελλάδα) να πατήσει τη διαχωριστική... και να σε στείλει αδιάβαστο.



Όσο για τις δεξιές, είσαι πάλι λάθος, το μόνο που έχεις να κάνεις σε μια δεξιά στροφή είναι να σημαδέψεις καλά τη κορυφή της (το σημείο που είσαι και πιο ασφαλής επειδή είναι το μακρύτερο από τη διαχωριστική) πολύ νωρίς και να βλέπεις το σημείο εξόδου κατά τη διάρκεια της στροφής...


Στροφές που δε ξέρεις... μήν τις στρίβεις.


Όσο για τη τρομολαγνεία... δεν θα πάς αυτό το τόπικ τόσο εύκολα στις διαμάχες μικρό μου. :nono:

Nikoskazer2000
29/04/2007, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
...οι γραμμες στην οδηγηση στον δρομο επιλεγονται βαση της ασφαλειας και οχι βαση της κατα το δυνατο ταχυτητερης μετακινησης.
Πολυ σωστα αυτο που λεει ο zireous, οταν αρχισα να οδηγω μοτοσυκλετα, ειχα την κακη συνηθεια να ''σκαναρω'' τον δρομο σε κοντινη αποσταση μπροστα μου πιστευωντας οτι ετσι θα απεφευγα τις κακοτοπιες...αναποφευκτα ομως η ''κοντινου βαθους'' αντιληψη για τα τεκταινομενα, εκτος του οτι με κουραζε, αποδειχτηκε και επικινδυνη πολλες φορες.
Με τον καιρο ομως και αποβαλλοντας την αρχικη ανασφαλεια μου, το οπτικο πεδιο μου απεκτησε βαθος οριζοντα με αποτελεσμα να οδηγω ταχυτερα και ασφαλεστερα.

+1