PDA

View Full Version : ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΩ Η ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΟΙΞΩ?



ioannou_b
20/08/2004, 04:18
Ειμαι κατοχος ενος TDM 900.Το μηχανακι εχει κανει 4000χιλ.Ακουγεται ενας θορυβος (βαλβιδας?)περιπου στα 30 δευτερα απο οταν παιρνει μπροστα το μοτερ(στον αριστερο μονο κυλινδρο,ο τεντωτηρας καδενας ειναι δεξια) ο οποιος θορυβος μου ακουστηκε απο την δευτερη μερα που αγορασα το μηχανακι αλλα ειχα πει τοτε να το στρωσω πρωτα πριν κανω κατι.Ο θορυβος να προσθεσω ακουγεται και σε πορεια αλλωτε πιο πολυ και αλλωτε πιο λιγο(μην φαναταστειτε με μεγαλη διαφορα).Επειδη καθομαι σε νησι του Ιονιου(δεν υπαρχει εξουσιοδοτημενο)και επειδη για να ανοιξεις καπακι απο TDM ειναι λιγο μανουβρα μπορει να μου ενισχυσει καποιος την αποψη οτι ειναι βαλβιδα για να μπω στον κοπο να την τσεκαρω?:confused:

zalaros
20/08/2004, 16:18
Φίλε μου το πιο πιθανό κατά την ταπεινή μου άποψη είναι ότι κάτι συντονίζει. Το ακούς σε όλες τις στροφές; Πάντως πριν κάνεις οτιδήποτε που μπορεί να μετανιώσεις ψαξ'το καλά το θέμα. Α και μία μικρή διόρθωση αν μου επιτρέπεις φυσικά, μανούρα είναι το σωστό και όχι μανούβρα που έγραψες...:D :winka:

ioannou_b
21/08/2004, 02:44
Δεν ειναι συντονισμος σιγουρα.Το μανουρα που κολαει:eyepop: και τι σημαινει?:dizzy:

zalaros
22/08/2004, 04:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannou_b
Ειμαι κατοχος ενος TDM 900.Το μηχανακι εχει κανει 4000χιλ.Ακουγεται ενας θορυβος (βαλβιδας?)περιπου στα 30 δευτερα απο οταν παιρνει μπροστα το μοτερ(στον αριστερο μονο κυλινδρο,ο τεντωτηρας καδενας ειναι δεξια) ο οποιος θορυβος μου ακουστηκε απο την δευτερη μερα που αγορασα το μηχανακι αλλα ειχα πει τοτε να το στρωσω πρωτα πριν κανω κατι.Ο θορυβος να προσθεσω ακουγεται και σε πορεια αλλωτε πιο πολυ και αλλωτε πιο λιγο(μην φαναταστειτε με μεγαλη διαφορα).Επειδη καθομαι σε νησι του Ιονιου(δεν υπαρχει εξουσιοδοτημενο)και επειδη για να ανοιξεις καπακι απο TDM ειναι λιγο μανουβρα μπορει να μου ενισχυσει καποιος την αποψη οτι ειναι βαλβιδα για να μπω στον κοπο να την τσεκαρω?:confused:

Μανούβρα είναι η επιτόπια αναστροφή. Μανούρα είναι ο μπελάς. Εσύ είπες μανούβρα. Στο έχω υπογραμμίσει στην παράθεση. ;) Πως και είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν είναι συντονισμός; Το έψαξες;

ioannou_b
23/08/2004, 02:49
Οχι δεν το εχω ψαξει αλλα λιγο παραξενο μου φαινεται ηχος βαλβιδας να ειναι συντονισμος.Παντως ευχαριστω για την διορθωση. :beer: