PDA

View Full Version : Φλοτερ-υπερχείλιση



Zbandit750
13/04/2007, 16:55
Τα φλοτέρ του bandit , έχουν βαρύνει από την πολυκαιρία και δεν σηκώνονται από την άνωση όσο θα έπρεπε με αποτέλεσμα να υπερχείλιζει.
Ρώτησα στον Κολιουση και μου είπε 49 το κομμάτι , δηλαδή 200!!!!!
Να δώσω 200 δεν παίζει , πρέπει να γίνει πατέντα. Δοκίμασα να βάλω Offset όσο πάει , αλλά και πάλι δεν έγινε τίποτα τα μέτρησα με σωληνάκι στον πάγκο και πάλι η στάθμη πάει στο υψος της φλάντζας.

Ακούω ιδέες για πατέντα ή για πιο οικονομική αγορά.

sonic22
13/04/2007, 17:33
ta floter einai ftiagmena apo metalo or plastiko...

toutou dothedos einai apithano na "varinoun"...

psaje mipos exoun tripisei kai exoun basei vezini...

ta adiazeis kai ta kolas/steganopoieis...

:D

Zbandit750
13/04/2007, 17:36
πλαστικα ειναι και δεν ειδα να εχουν παρει βενζινη μεσα. θα τα κανω ενα μπανιο ξανα σε ενα λεκανακι να δω αν βαζουν απο πουθενα.

mpiou
13/04/2007, 17:41
Τα φλοτέρ βάρυναν (γίνεται? :confused: ) ή η βελόνα τους έχει φθαρεί;

Η βελόνα δε ξέρω αν επισκευάζεται, αλλά δύσκολο να έχουν χαλάσει όλες, οπότε ίσως χρειαστείς μια - δυό μόνο.

:)

sonic22
13/04/2007, 17:42
parta kai kounata (:blush: )
(:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )

an akouseis thorivo exoun parei venzini mesa...

bazoun (para poli) siga siga venzini...

Zbandit750
13/04/2007, 17:47
Οι βελονες παντως ειναι οκ γιατι τα δοκιμασα χωρις τα κατω λεκανακια και τα ανεβασα με το δαχτυλο και το παχυμετρο. Στο σωστο υψος η παροχη κλεινει, αλλα δεν φτανει σε αυτο το υψος. Παω να κανω τις δοκιμες μου.

bartlal
13/04/2007, 17:47
μπουγατσα με σκατα, καποιος (για σενα ακατανομαστος αλλα για μας αξιαγαπητος) σου μαγαριζει το μαγαζι!

:lol: :lol: :lol:

Zbandit750
13/04/2007, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
μπουγατσα με σκατα, καποιος (για σενα ακατανομαστος αλλα για μας αξιαγαπητος) σου μαγαριζει το μαγαζι!

:lol: :lol: :lol:

αυτο που κολαει? κατι εχασα....

bartlal
13/04/2007, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zbandit750
αυτο που κολαει? κατι εχασα....

παει για τον τοπικο μοδερατορα, τον ολδμανιο (=μπουγατσα με σκατα), που λειπει σημερα απο εδω μεσα και ο σονικακος μας δινει απαντηΚΣεις! :winka:

μην αγχωνεσαι, δεν παει για σενα! :wave2:

xampos
13/04/2007, 18:38
εμενα μου ειχε πει για τις βελονες 50 ευρω το κοματι :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

και προερετικα λεει θα αλλαχτουνε και τα φλοτερ μονο που δεν με ειπε τιμη

τελικα εχω βρει τη μαγικη συνταγη και το δουλευω ετσι το εργαλειο :uplate:

xampos
13/04/2007, 18:41
α ξεχασα.

ειχα βρει καρμπιρατερ απο gsxr 400 ολα μαζι (με ζικγλερ κτλ....) με 250 ευρω αρα δεν συμφερει να

κανεις αλλαγη ολα τα ανταλακτικα (βελονες :200 , φλοτερ 200, και ζικγλερ ) των καρμπιρατερ


αλλα ποιος θα σε εγκηιθει οτι τα καινουργια θα λειτουργισουνε καλα και δεν θ θελόυν κι αυτα σκαλισμα :rolleyes: :rolleyes:

sonic22
13/04/2007, 18:41
@ bartal
egw paratirw oti girnas apo edw kai apo ekei san tin gria (apidixti) katina kai sperneis tin dixonia stous anthrwpous...

alla ti kalitero na perimenei kaneis apo ton episimo roufoula tou florum?:evil:


:p :p :p :p :p



@ Bandit-akos

den ta emathes?
ta metaxirismena einai ola apo klemena... :D

Zbandit750
13/04/2007, 18:54
και για να επανελθουμε στο θεμα, Στραβωσα τα λαμακια οσο πηγαιναν και το προβλημα περιοριστικε αισθητα. τωρα θα κολησω λιγο καλαϊ στα λαμακια εκει που πατανε οι πηροι και νεα δοκιμη.

bartlal
13/04/2007, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
@ bartal
egw paratirw oti girnas apo edw kai apo ekei san tin gria (apidixti) katina kai sperneis tin dixonia stous anthrwpous...

alla ti kalitero na perimenei kaneis apo ton episimo roufoula tou florum?:evil:


ωπα baby! οχι και γρια! ωρα ειναι να πεις οτι ειμαι αυτο που ψαχνει (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=720885#post720885) ο αφρο!!!:mad:


:lol: :lol: :lol:


οσο για το ρουφ μην τα ξαναλεμε: RCT IZ the power! :smokin:


:lol: :lol:

sonic22
13/04/2007, 19:16
prosexe me to kalai giati otan pianei (kai prosthesei varos) den vgenei (edelos) eukola...

mipos exei piasei kapoio skoupidaki kai den afinei to piravlaki na steganoipoiisi?

OldMan
13/04/2007, 20:23
Bart μπορείς να πας να αγαπηθείς ελεύθερα !!!

mpiou
14/04/2007, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zbandit750
και για να επανελθουμε στο θεμα, Στραβωσα τα λαμακια οσο πηγαιναν και το προβλημα περιοριστικε αισθητα. τωρα θα κολησω λιγο καλαϊ στα λαμακια εκει που πατανε οι πηροι και νεα δοκιμη.

Συμπάθα με, αλλά δε κατάλαβα: Εννοείς να βάλεις καλάι στο λαμάκι, εκεί που "πατάει" η βελόνα; Προσοχή μόνο να ζεστάνεις λίγο το λαμάκι πρώτα για να μη γίνει ψυχρή κόλληση και μετά έχεις κομματάκια από καλάι να περιφέρονται.

Και μια άσχετη σκέψη: Κοίταξες μήπως κάποιο από τα φλοτέρ ακουμπάει πουθενά στο λεκανάκι (αν είναι λίγο στραβό π.χ.) και το εμποδίζει να ανέβει;

@sonic22: Για το καλάι, τρόμπα και μετά σύρμα αποκόλλησης για τα "ψιλά". Αν δεν έχεις πιει 25 φραπέδες ( :look: ) κάνει πολύ καλή δουλειά! :wave2:

Zbandit750
14/04/2007, 16:17
Εκανα ψυχρη κοληση και ειχε μεγαλη βελτιωση , αλλα δεν εξαφανιστηκε το προβλημα.Μετραω την σταθμη με σωληνακι εξωτερικα και ειναι ακριβως στην φλατζα στο κατω λεκανακι, ειναι σωστο αυτο? Λογικα θε επρεπε να την ειχα κατεβασει πιο κατω.
Αυτο που με βαζει σε σκεψεις τωρα ειναι το εξις , το προβλημα εμφανιζεται πιο δυσκολα και σε πολυ πιο εντονα ανοιγματα , κατι που μου δεινει να καταλάβω οτι εχει σχεση με το ποσο ψηλα σηκωνονται οι βελονες. Μηπως λοιπον δεν ειναι μονο τα φλοτερ ή μηπως δεν ειναι καν τα φλοτερ και ειναι διαβρομενες βελονες ή και ξεχειλομενα ζιγκλερ?
βεβαια αν η σταθμη ειναι ψηλα και ακουμπαει το ζιγκλερ σε υγρη βενζινη μολις σηκωθει πολυ η βελονα θα τραβηξει υγρη βενζινη.

Για πειτε καμια ιδεα , γιατι το μηχανακι ειναι σε καλη κατασταση και εχει και σχετικα λιγα χλμ 45.000 και ειναι κριμα απο μια τοσο μικρη , αλλα δυσκολη βλαβη να μενει στην αυλη.

Zbandit750
14/04/2007, 16:19
Να συμπληρωσω η σταθμη στο ενα ειναι πιο χαμηλα απο την φλατζα , την μετρηση την εκανα πανω στη μηχανη εν λειτουργια. Οταν γυρισα απο την βολτα δεν μετρησα , αλλα λογικα δεν θα πρεπει να εχει αλλαξει τιποτα.

mpiou
14/04/2007, 18:23
Καλό θα ήταν να απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος, άλλα μέχρι τότε:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Zbandit750
Εκανα ψυχρη κοληση και ειχε μεγαλη βελτιωση , αλλα δεν εξαφανιστηκε το προβλημα.Μετραω την σταθμη με σωληνακι εξωτερικα και ειναι ακριβως στην φλατζα στο κατω λεκανακι, ειναι σωστο αυτο? Λογικα θε επρεπε να την ειχα κατεβασει πιο κατω.

1. Ψυχρή κόλληση ΔΕΝ θες να κάνεις. Είναι αυτό που συμβαίνει όταν το ζεστό καλάι έρθει σε επαφή με ψυχρή επιφάνεια, με αποτέλεσμα να μην "πιάνει" καλά και να υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να φύγει.

2. Για τη μέτρηση της στάθμης, παίρνεις ένα σωληνάκι, βάζεις μία γραμμούλα κάπου και το βάζεις στην αποστράγγιση. Με ΣΒΗΣΤΗ μηχανή (η βενζίνη αναφλέγεται πολύ εύκολα!). Η γραμμή πρέπει να είναι αρκετά πάνω από την ένωση του καρμπ με το λεκανάκι (η φλαντζα που λες). Γυρνάς τον διακόπτη βενζίνης στο PRI (αυτοσχεδιάζεις αν δεν έχει), ξεβιδώνεις τη βίδα αποστράγγισης και κατεβάζεις σιγά σιγά το σωληνάκι (που κρατάς κάθετα) μετρώντας στη μέση του σώματος του καρμπ ώστε η γραμμούλα να ευθυγραμμιστεί με την ένωση καρμπ - λεκανάκι.

Στη δική μου μηχανή, θα πρέπει η στάθμη να είναι στο ύψος της γραμμούλας ή ελάχιστα πιο πάνω (0.5~1mm). Κοινώς η στάθμη πρέπει να είναι λίγο πάνω από τη φλάντζα. Ωστόσο κάθε μηχανή και καρμπυρατέρ έχουν δικές τους ακριβείς προδιαγραφές, οπότε το σωστότερο είναι να δεις τι λέει το manual για τη στάθμη (μπορεί σε σένα να πρέπει να μην περνάει την ένωση, αν τα ζιγκλέρ προεξέχουν περισσότερο).



Αυτο που με βαζει σε σκεψεις τωρα ειναι το εξις , το προβλημα εμφανιζεται πιο δυσκολα και σε πολυ πιο εντονα ανοιγματα , κατι που μου δεινει να καταλάβω οτι εχει σχεση με το ποσο ψηλα σηκωνονται οι βελονες. Μηπως λοιπον δεν ειναι μονο τα φλοτερ ή μηπως δεν ειναι καν τα φλοτερ και ειναι διαβρομενες βελονες ή και ξεχειλομενα ζιγκλερ?
βεβαια αν η σταθμη ειναι ψηλα και ακουμπαει το ζιγκλερ σε υγρη βενζινη μολις σηκωθει πολυ η βελονα θα τραβηξει υγρη βενζινη.


Εδώ μάλλον εννοείς τις βελόνες των ζιγκλέρ (jet needle) και όχι τις βελόνες του φλοτέρ (τα πυραυλάκια). Το κύριο ζιγκλέρ προεξέχει περισσότερο οπότε είναι λογικό να επηρεάζεται πιο πολύ αν η στάθμη είναι ψηλή (όπως και λες δηλαδή).

Εμένα πάλι το γεγονός ότι κατέβασες τόσο πολύ τα λεκανάκια και η στάθμη παραμένει έστω και στο ύψος της φλαντζας μου κάνει σε πρόβλημα στις βελόνες του φλοτέρ... τις οποίες έλεγξες. Μου τελείωσε η φαντάσία... :(

Zbandit750
14/04/2007, 19:11
Ευχαριστω για το ενδιαφερον.
Η κοληση ειναι θερμη , ηθελα να γραψω οτι δεν εκανα ψυχρη , αλλα μπερδευτικα.(αλλωστε με ψυχρη δεν κολαγε)

Το manual περιγραφει τη ρυθμιση του υψους του φλοτερ με το φλοτερ αναποδα , αποτε ειναι λιγο δυσκολο να καταλαβεις σε ποια θεση θα ειναι σε λειτουργια. Τα πυραυλακια ειναι ελεγμενα και ειναι οκ. Παντα βεβαια υπαρχει περιθωριο λαθους.

Θα ξανακανω τις μετρησεις μου και τις δοκιμες μου και θα επανελθω.