PDA

View Full Version : Ερώτηση για εγγραφή Video



THEOD
14/04/2007, 12:08
Για δώστε τα φώτα σας παλλουκάρια...

Διαθέτω μια ψηφιακή κάμερα JVC miniDV, και λειτουργικό WIN XP Ηome SP2

Θέλω μέσω Firewire να εισάγω το video στον υπολογιστή και μετά από (στοιχειώδη ) επεξεργασία να το γράψω σε DVD για θέαση στην τηλεόραση. Τουλάχιστον για αρχή (καθ' ότι άσχετος με την διαδικασία) θέλω κάτι απλό και ας μην έχει τρελλές δυνατότητες...απλά να αντιγράψω την κασέτα με στοιχειώδη επεξεργασία (κυρίως "κόψιμο" κακοτραβηγμένων σκηνών) και να βλέπω πχ το DVD του Πάσχα στην τηλεόραση χωρίς να συνδέω κάμερα...
Κανένα (freeware εννοείται) προγραμματάκι παίζει ???

Anritsu
14/04/2007, 12:14
Exoun ta WIn XP to Movie Maker h kapws etsi pou einai efkolo sxetika .Apo kei kai pera gia ton meso xristh iparxei to Adobe Premiere Pro .2 pou fysika den einai freeware alla tous oikiakous users den mas peirazei kai poly afto :)

:beer:

THEOD
14/04/2007, 12:26
Αν δεν κάνω λάθος (από το λίγο που το έψαξα) το Windows MovieMaker δίνει επιλογή μόνο σχετικά μικρού μεγέθους ανάλυσης βίντεο και εγγραφή σε cd (και όχι dvd) για θέαση στην μικρή οθόνη του υπολογιστή...Εγώ θέλω να γράψω το dvd στο original μέγεθος για θέαση στην μεγάλη τηλεόραση -όπως ακριβώς παίζει όταν συνδέω την κάμερα...
Μπορεί να κατάλαβα και λάθος όμως...

Υπ' όψιν ότι ήδη μέσω στου DVD Shrink μπορώ και αντιγράφω dvdάκια εμπορίου (για δημιουργία ανιγράφων ασφαλείας πάντα...:D ) που παίζουν κανονικά στην τηλεόραση μέσω του stand-alone DVD...

morpheus
14/04/2007, 12:36
Movie Maker 2 (http://www.microsoft.com/windowsxp/downloads/updates/moviemaker2.mspx)

powerphot
14/04/2007, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Αν δεν κάνω λάθος (από το λίγο που το έψαξα) το Windows MovieMaker δίνει επιλογή μόνο σχετικά μικρού μεγέθους ανάλυσης βίντεο και εγγραφή σε cd (και όχι dvd) για θέαση στην μικρή οθόνη του υπολογιστή...Εγώ θέλω να γράψω το dvd στο original μέγεθος για θέαση στην μεγάλη τηλεόραση -όπως ακριβώς παίζει όταν συνδέω την κάμερα...
Μπορεί να κατάλαβα και λάθος όμως...

Υπ' όψιν ότι ήδη μέσω στου DVD Shrink μπορώ και αντιγράφω dvdάκια εμπορίου (για δημιουργία ανιγράφων ασφαλείας πάντα...:D ) που παίζουν κανονικά στην τηλεόραση μέσω του stand-alone DVD...
Ένα καλό ξεκίνημα για τον "μέσο χρήστη" είναι το Nero 7.0.
Και το movie Maker είναι καλό αλλά θέλει λίγο "ψαξιμο" παραπάνω αντίθετα με το nero που σε "οδηγεί" σε αυτό που θες να κάνεις.
Μετά βέβαια, κι όταν πάρει κάποιος τον αέρα του editing, άνετα μπορεί να ασχοληθεί και με το Movie Maker. :wave2:

edit: Όλα αυτά βέβαια προυποθέτουν και αρκετή RAM