PDA

View Full Version : σκουριασμένο ρεζερβουάρ-καθάρισμα



sotomoto
15/04/2007, 00:21
Γεια σας παιδια.

Προκειται για ενα παλιό Sachs( 2Τ-50cc) ,του πατέρα μου, το οποίο είναι σε ακινησία τα 3 τελευταία χρόνια.

Αποφασίσαμε να το ξανακινήσουμε αλλά δυστυχώς διαπιστώσαμε ότι εσωτερικά το ρεζερβουάρ έχει σκουριάσει και έχει γεμίσει σε κάποια σημεία στο κάτω μέρος του(στο εσωτερικό πάντα) με ενα υλικό σκουρο σαν λεπτή αμμος υγρή.(ίσως να είναι κατάλοιπα λαδιού μίξης-βενζινή-σκουρια...???)

Πήγα στο μηχανικό μου και μου είπε πως δεν έχει ασχοληθεί καθόλου με τέτοιο πρόβλημα-δεν γνωριζει, και ότι θα δυσκολευτώ να βρω κάποιον που να ασχολείται με παλιά μηχανάκια.

Μήπως ξέρετε κάποιο συνεργείο που να κάνει καθαρισμούς ρεζερβουάρ?

Υπάρχει τρόπος-πιθανότητα να το καθαρίσουμε εμείς, μέχρι κάποιο ικανοποιητικό σημείο, ώστε να κινηθεί το μηχανάκι χωρίς πρόβλημα?

Και γενικά ξέρετε κάποιον μηχανικό που να ασχολείτε με παλια μηχανάκια?



:wave2: :wave2:

sonic22
15/04/2007, 00:32
karabina exeis file...? :smokin:
apo kinigi jereis? :winka:


an oxi... :sad: :sad:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
tha katalaveis argotera...




p.s. ade gia na min me xaraktiriseis edelos mal@@

psaje sta texnika gia ena thema sxetika me eswteriko jeskouriasma depozitou...
:beer: :wave2: :beer:

mixalisX
15/04/2007, 10:50
Δεν ξερω απο που εισαι φιλε αλλα στην Σαλονικα με 30 ευρα το κανεις απο μεσα καινουριο εδω http://www.tat.toopaint.gr

sotomoto
15/04/2007, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX
Δεν ξερω απο που εισαι φιλε αλλα στην Σαλονικα με 30 ευρα το κανεις απο μεσα καινουριο εδω http://www.tat.toopaint.gr

Ευχαριστώ φίλε- μένω Αθήνα.
Καλή όμως η σελίδα με αρκετές πληροφορίες.:beer:

fantacid
15/04/2007, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
karabina exeis file...? :smokin:
apo kinigi jereis? :winka:


an oxi... :sad: :sad:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
tha katalaveis argotera...




p.s. ade gia na min me xaraktiriseis edelos mal@@

psaje sta texnika gia ena thema sxetika me eswteriko jeskouriasma depozitou...
:beer: :wave2: :beer:


βαλε κ το λινκ ρε, μη βαριεσαι!!

sonic22
15/04/2007, 12:51
den thimame re gamwto pws legotan...

pados to eixa grapsei kopelia (den thimame onoma) kai emperiixe kai alla provlimata...


nai to jerw, apla varieme na psajw kai lew pap@@ies...
pados borei kai na itan se alli ipokatigoria... :D

b_bong12
15/04/2007, 18:41
βαλε πετραδακια μεσα και ταρακουνα ωστε να ξυστει η σκουρια.

try at your own risk

sonic22
15/04/2007, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
βαλε πετραδακια [...] kai an telika den vgei i skouria vale ta petradakia/votsala sto stoma sou kai kane orthofwniki...
rrr:o


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sorry alla oi anamniseis einai poli edones kai to gelio vgenei authormito... :bigcry:

jdoohan
15/04/2007, 20:10
Φιλε sotomoto.
Θα σου πω κατι που ειχα κανει εγω σε ενα ρεζερβουαρ παρομοιας καταστασης κ μου πετυχε.
Δεν μπορω να σου εγγυηθω ομως.
Υπαρχει ενα υγρο συνηθως σε μπογιατζιδικα που αφαιρει την σκουρια χωρις τριψιμο.Σκουριφαγος νομιζω λεγετε.
Το εριξα μεσα στο ντεποζιτο το κουνησα καλα αρκετες φορες κ οταν ειδα οτι ειναι ικανοποιητικα καθαρο το ξεπλυνα καλα και το στεγνωσα παρα πολυ καλα.Δεν πρεπει να μεινει ΚΑΘΟΛΟΥ νερο μεσα.
Αν ειναι αναγκη βαλε κ σεσουαρ για να στεγνωσει.
Μετα εφτιαξα αρκετο πολυεστερα κ τον εριξα μεσα στο ντεποζιτο.Με κυκλικες κινησεις το απλωσα σε ολο το ντεποζιτο κ το αφησα να στεγνωσει ωστε οτι εχει απομεινει απο σκουρια μεσα να κοκαλωσει.
Ο πολυεστερας ειναι απο τα λιγα υλικα που δεν διαβρωνονται απο τη βενζινη.
Σε εμενα δουλεψε μια χαρα.

Καλη επιτυχια.

sotomoto
15/04/2007, 20:54
Φίλε jdoohan
Θα δοκιμασω μες τη βδομάδα να βρω αυτό το διαλυτικό που μου προτείνεις για
να το καθαρίσω μονος μου, το επόμενο ΣΚ που θα έχω χρονο.
Και ιδωμεν-- εκτος και αν βρω κάποιο μαστορα που κάνει τη δουλεια με λογικό κόστος.


:beer: :beer:

jdoohan
15/04/2007, 23:51
Αν δεις οτι δεν τα καταφερνεις.
Εχω ενα μαστορα που θα σε βοηθησει.
Jimmy Moto Design 2102223370-6932153500
Ειναι Ηρακλειου κ Πλουτωνος στο αριστερο πλευρο του Αγιου Αντωνη οπως κοιταμε απο Ηρακλειου.
Στα ανω πατησια ειναι.Δεν χανεις τιποτα να παρεις τηλ ή να πας μια βολτα απο κει.

savvas
16/04/2007, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
βαλε πετραδακια μεσα και ταρακουνα ωστε να ξυστει η σκουρια.

try at your own risk

Μπιλιες απο ρουλεμαν βαζουν συνηθως (εδρανα κυλισης, χεχεχεχε).

Σε χρωματοπολεια υπαρχει και ειδικο υγρο-μπογια που το ριχνεις μεσα, και καλυπτει τα τοιχωματα, κανει νομιζω γυρω στα 30?.

(Αλλα εγω θα το εστελνα Θεσσαλονικη, στο Λινκ που εχει δωθει παραπανω και ας παει 60?!!!!)

kostisthegreek
17/04/2007, 21:28
Αλυσιδάκι - βοτσαλάκια στρογγυλά (δίχως γωνίες και μύτες) - μπίλιες από ρουλεμάν κλπ.
Ταρακούνημα μπόλικο μαζί με λίγη βενζίνη ή υγρό αντισκουριακό και καλό καθάρισμα στο τέλος.
Και φυσικά μετά φίλτρο βενζίνης.

OldMan
18/04/2007, 12:59
:rolleyes: Όταν έλεγα για τα σκάγια στην κοπελιά με το TT-R στο Ηράκλειο, γελούσατε ...:D

sonic22
18/04/2007, 21:48
vasika (merikoi) akoma gelame...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kiriakost
23/04/2007, 15:28
Οι μπίλιες είναι καλές για να ξεκολλήσει η λάσπη από τον πάτο , σε συνδυασμό με λιγη βενζίνα .
Η ίδια θεωρία δηλαδή, με την μπίλια μέσα στα σπρε'ι' . (ανακατεύετε το χρώμα από τον πάτο της φιάλης)

Για την σκουριά γενικά, πιθανό ειναι να βοηθούν οι μέθοδοι που αναφέρθηκαν παραπάνω.

hdbiker
27/04/2007, 13:13
Thread:Σκουριασμένο ντεπόζιτο
ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΒΓΑΖΩ ΤΗΝ ΣΚΟΥΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΝΤΕΠΟΖΙΤΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ.
1.ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΚΑΜΙΑ 10 ΒΙΔΕΣ ΜΕΓΑΛΕΣ Κ 10ΠΑΞΙΜΑΔΙΑ Η Κ ΜΙΚΡΗ ΑΛΥΣΙΔΑ ΚΟΜΜΑΤΙ(ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΠΕΤΑΓΜΑ Η ΤΙΣ ΚΡΑΤΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΟΠΟΤΕ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΠΑΛΙΕΣ,ΧΑΛΑΣΜΕΝΕΣ ΒΙΔΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΑΥΤΟ!)ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΑΡΑΚΟΥΝΑΜΕ ΚΑΛΑ ΟΛΟ ΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΑΛΛΑ Κ ΑΝΑΠΟΔΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΟΙ ΒΙΔΕΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΠΑΝΤΟΥ Κ ΝΑ ΦΑΝΕ ΤΡΙΨΟΥΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΗ ΣΚΟΥΡΙΑ!ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ Κ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Κ ΕΑΝ ΔΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΑΡΚΕΤΗ ΣΚΟΥΡΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ.ΚΟΥΝΗΜΑ ΠΡΟΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ!ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΒΙΔΕΣ Κ ΤΟ ΝΕΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΘΑΜΠΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΟΥΡΙΑ!!ΞΕΠΛΕΝΩ ΠΑΛΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΜΕ ΝΕΡΟ Κ ΤΟ ΤΑΡΑΚΟΥΝΩ Κ ΤΟ ΧΥΝΩ ΟΛΟ(ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΠΟΤΙΣΜΑ ΓΙΑ ΓΑΡΔΕΝΙΕΣ!!!)ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΠΑΛΙ ΟΣΗ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΚΟΥΡΙΑ ΕΧΕΙ ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΤΕΙ ΣΤΑ ΣΤΕΝΑ,ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΗΜΕΙΑ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟΥ!!
2.ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΦΑΣΗ ΑΥΤΗ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΕ ΓΑΝΤΙΑ ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ Η ΚΟΥΖΙΝΑΣ ΚΑΘΩΣ Κ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΑ ΓΥΑΛΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΑΦΟΥ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΥΔΡΟΧΛΩΡΙΚΟ ΟΞΥ(ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝ ΣΤΑ ΣΟΥΠΕΡΜΑΡΚΕΤ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΤΩΝ ΜΠΑΝΙΩΝ Κ ΤΟΥΑΛΕΤΩΝ.ΟΠΟΙΟΣ ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΤΟ(ΕΓΩ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ ΗΜΟΥΝ)ΞΕΡΕΙ ΠΙΟ ΟΞΥ ΥΔΡΟΧΛΩΡΙΚΟ ΕΝΝΟΩ.ΤΟ ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ.ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΙ MURIATIC ACID H HYDROCHLORIC ACID.ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 3 ΛΙΤΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 12 ΛΙΤΡΑ.ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ.ΦΟΡΩΝΤΑΣ ΓΑΝΤΙΑ Κ ΓΥΑΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ(ΟΙ ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΤΕ????)ΓΕΜΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΜΙΣΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΜΕ ΝΕΡΟ Κ ΡΙΧΝΩ Κ ΤΑ 3 ΛΙΤΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΥΔΡΟΧΛΩΡΙΚΟ ΟΞΥ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ Κ ΜΕΤΑ ΓΕΜΙΖΩ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΑΛΙ ΜΕ ΝΕΡΟ Κ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΠΑΝΤΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΑΕΡΙΖΕΤΑΙ.ΑΝΑ 1 ΤΕΤΑΡΤΟ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ Κ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ.Η ΟΛΗ ΦΑΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΡΚΕΣΕΙ ΑΠΟ 1 ΩΡΑ ΕΩΣ Κ 4 ΩΡΕΣ ΣΕ ΠΟΛΥ ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΑ ΝΤΕΠΟΖΙΤΑ!ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ Κ ΦΑΝΕΙ ΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΜΕΤΑΛΛΟ ΤΩΝ ΤΟΙΧΩΜΑΤΩΝ ΑΦΟΥ ΤΟ ΟΞΥ ΧΗΜΙΚΑ ΤΡΩΕΙ ΤΗΝ ΣΚΟΥΡΙΑ ΤΟΤΕ ΑΦΑΙΡΩ ΤΟ ΜΙΧ ΝΕΡΟΥ Κ ΟΞΕΟΣ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ Κ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΧΥΣΕΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΜΠΕΤΟΝΙ Η ΜΙΑ ΛΕΚΑΝΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΛΙΓΗ ΜΑΡΜΑΡΟΣΚΟΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΟΥΔΕΡΩΣΕΤΕ ΤΟ ΟΞΥ!ΞΕΠΛΕΝΩ ΜΕ ΛΙΓΟ ΝΕΡΑΚΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΑΚΟΜΑ ΑΝΑΚΟΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ Κ ΤΟ ΑΔΕΙΑΖΩ Κ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΜΠΙΤΟΝΙ Η ΣΤΗΝ ΛΕΚΑΝΗ.
3.ΤΩΡΑ ΡΙΧΝΩ ΚΑΝΑ 2 ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙΑ ΑΣΕΤΟΝ ΓΙΑ ΤΑ ΝΥΧΙΑ(ΜΗΝ ΠΑΡΕΤΕ ΚΡΥΦΑ ΑΥΤΟ ΑΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΟΙ ΚΟΠΕΛΙΕΣ ΣΑΣ ΑΦΟΥ Ο ΚΑΥΓΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΜΕΤΑ!!!ΣΑΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΟΙΗΣΑ!)ΑΦΟΥ ΤΟ ΑΣΕΤΟΝ ΘΑ ΦΑΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ,ΘΑ ΤΟ ΕΞΟΥΔΕΤΕΡΩΣΕΙ.ΤΑΡΑΚΟΥΝΑΜΕ ΠΑΛΙ ΩΣΤΕ ΤΟ ΑΣΕΤΟΝ ΝΑ ΠΑΕΙ ΠΑΝΤΟΥ Κ ΜΕΤΑ ΑΔΕΙΑΖΟΥΜΕ Κ ΑΥΤΟ.ΑΦΗΝΩ ΛΙΓΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΝΑ ΑΕΡΙΣΤΕΙ Κ ΝΑ ΕΞΑΤΜΙΣΤΕΙ ΤΟ ΑΣΕΤΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟΥ!
4.ΜΕΤΑ ΓΕΜΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΒΕΝΖΙΝΗ ΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ(ΚΑΝΑ ΛΙΤΡΟ)ΚΑΙ ΡΙΧΝΟΥΜΕ Κ ΑΡΚΕΤΟ ΛΑΔΙ ΚΙΝΗΤΗΡΑ(200ΜΙ)Κ ΤΑΡΑΚΟΥΝΑΜΕ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΤΟ ΜΙΓΜΑ Κ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΑΠΟ ΝΕΑ ΣΚΟΥΡΙΑ.
5 ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ ΤΟ ΜΙΓΜΑ Κ ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟ ΚΡΑΤΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΠΙΘΑΝΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ Κ ΓΕΜΙΖΟΥΜΕ ΠΙΑ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕ ΒΕΝΖΙΝΗ ΟΛΟ ΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΠΙΑ.
ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ Κ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΤΟ ΡΑΚΟΡ ΒΕΝΖΙΝΗΣ Κ ΤΟ ΠΩΜΑ ΜΕ ΤΑΠΕΣ ΛΑΣΤΙΧΕΝΙΕΣ Η ΑΠΟ ΦΕΛΛΟ.ΑΝ ΤΟ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΤΩΡΑ ΤΙΣ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΕ ΠΡΙΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ!
ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΛΙΓΟ!!!!
ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΑ ΜΑΤΙΑ Κ ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ

RIKSE MIA MATIA EDV: http://oldmanhonda.com/MC/Rrust.html

:beer:

hdbiker
27/04/2007, 13:16
Moto Forum > Μοτοσυκλέτα > Τεχνικα Θεματα Tips & Tricks > Σκουριασμένο ντεπόζιτο

koita k edw: http://www.tankerite.com/tankerite2.htm

kiriakost
27/04/2007, 22:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από hdbiker
Moto Forum > Μοτοσυκλέτα > Τεχνικα Θεματα Tips & Tricks > Σκουριασμένο ντεπόζιτο

koita k edw: http://www.tankerite.com/tankerite2.htm


Εαν και τα Ιταλικά μου είναι πιο σκουριασμένα απο το ρεζερβουάρ , το λινκ αναφέρετε για ενα υλικό επικάλυψης ολοκλήρου του ρεζερβουάρ , και τίποτα παραπάνω .

Η τεχνική αυτή, είναι σε περίπτωση που έχουμε καθαρίσει το ρεζερβουάρ απο σκουριά , και επειδή πλέων η λαμαρίνα βρίσκετε σε σημείο αποσύνθεσης " εχει μειωθεί το πάχος της δραματικά " , και έχουμε το φαινόμενο διαροης βενζίνας απο πόρους , η επίστρωση αυτή θα επιφέρει στεγανοποίηση .

Μπόνα νότε ;)

kiriakost
12/07/2007, 00:54
Κοίτα να δεις, πως γυρίζει ο τροχός !! , σήμερα πήρα να το αδειάζω από βενζίνα , για να τρίψω και να βάψω το ρεζερβουάρ , και τι λέτε οτι βρήκα μέσα ? λεμόνια ? .... όχι βέβαια , αλλά σκουριά , κυρίως στον πάτο του .

έβαλα μπίλιες από ρουλεμάν (καμιά εξηνταριά) , και καθαριστικό υγρό για λάδια-γράσα , αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν και τόσο καλό , έφυγε αρκετή σκουριά , αλλά όχι να γίνει και καθρέφτης .

Αύριο θα πάρω μισό κιλό υλικό αμμοβολής , και θα το φραπεδιάσω για τα καλά .. για να δούμε τι θα καταφέρω ??

Δεν θέλω να ρίξω οξύ , όχι πριν δοκιμάσω, όλες τις άλλες λύσεις , πρώτα !

hdbiker
13/07/2007, 00:24
PROSEKSE ME THN AMMO GIATI DEN THA FEYGEI EYKOLA APO MESA OSO KALA K NA TO KATHARISEIS.PANTA THA MEINOUN KAPOIOI KOKKOI POU THA MPOUN STHN KYKLOFORIA TIS BENZINIS META.EGW THA APOFEYGA NA RIKSW YLIKO AMMOBOLIS MESA.EAN THES DOKIMASE ME BENZINA K MIA XOUFTA VIDES,KARFIA I ALISIDA KOMMATI,TARAKOUNA KALA STYL FRAPPE K....THA MA S PEIS META..!:beer:

kiriakost
13/07/2007, 01:41
hdbiker

Ετσι όπως τα λες έγινε , γέμισε το ρεζερβουάρ υλικό αμμοβολής , και επειδή ειναι πολύ ψιλό , έκανε δουλειά , διώχνοντας μερικώς την σκουριά από τις κολλήσεις και τα στενά σημεία , αλλά τώρα έχει ξεμείνει λίγο υλικό μέσα, και με δυσκολεύει .

Ευτυχώς έχω ένα κατσαβίδι μαγνήτη, με σπιράλ , και τα ψαρεύω.

Απο μια άποψη ειμαι τυχερός , διότι το ρεζερβουάρ δεν είναι πολύ σκουριασμένο , μονό στις ραφές στον πάτο , υπάρχει ελαφρά σκουριασμένη περιοχή .



Οταν μπήκε το υλικό αμμοβολής , το ρεζερβουάρ έγινε πολύ βαρύ, και δύσκολο στο να το μεταχειριστείς .
Τελικά το άδειασα , το ξέπλυνα , το στέγνωσα με ένα πιστολάκι για τα μαλλιά .

Και επειδή είμαι πλέον πτώμα από την κούραση , το άφησα για σήμερα , αύριο θα βάλω βίδες , να δω εάν θα έχω κάτι καλύτερο ως αποτέλεσμα .

Πάντως οι μπίλιες ρουλεμάν , και το υλικό αμμοβολής , βοήθησαν , αλλά δεν έδωσαν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

.

hdbiker
13/07/2007, 22:08
na valis oposdipote ena filtro venzinis meta otan to xrisimpoioiseis.gia mena liges vides karfia k paksimadia me venzini mesa,trelo tarakounima k sigoura tha fygoun ola.eyxomai na petyxei k na mas pis perrissotera...kali tyxi:beer:

kiriakost
14/07/2007, 12:09
Θα σου απαντήσω σύντομα ..

Βέβαια δεν χρησιμοποιώ ως υγρό βενζίνη .. έχω άλλο άφλεκτο καθαριστικό .
ίδωμεν ..


Edit ... έβαλα διαλεγμένες βίδες , οι οποίες μαγνητίζονται , έβαλα αλυσίδες ( φωτιστικά λάμπες φθορισμού ) , τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά, ο αγώνας συνεχίζεται . :)

kiriakost
14/07/2007, 16:22
Η διαδικασία τελείωσε ..

Τα βήματα που ακολούθησα ήταν:

1) έβαλα καθαρές βίδες , που μαγνητίζονται .
2) μισό λίτρο καθαριστικό υγρό
3) φραπέδιασμα , βγάλσιμο του υγρού , φιλτράρισμα του, μέσα από ένα πανί , χωμένο μέσα σε ένα χωνί .
4) Γέμισμα με το καθαρό πλέων υγρό , ξανά φραπέδιασμα . (3-4 φορές η ίδια διαδικασία .... )

5) τελευταίο πλύσιμο με βενζίνα , ξανά φραπέδιασμα... άδειασμα βενζίνας .

6) αναρρόφηση με ειδική ηλεκτρική σκούπα , όλες τις βίδες μέσα από το ρεζερβουάρ.

7) έβαλα την άκρη απο το λάστιχο αέρα του κομπρεσέρ μέσα στο ρεζερβουάρ , εφόσον είχε πλέων στεγνώσει , και με όση πίεση αέρα μπορεί να πιάσει το κομπρεσέρ μου , το φύσηξα .

8) εφόσον έφυγε και η ελάχιστη σκόνη - κόκκοι μετάλλου , έγινε ο τελικός οπτικός έλεγχος.

Συμπέρασμα , αρκετά καλή δουλειά , αλλά σε καμιά περίπτωση , να φύγει και το παραμικρό ίχνος σκουριάς .




Ειμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα , ο πάτος απο το ρεζερβουάρ είναι αποδεκτά καθαρός .

Ενω στα τοιχώματα , έχουν μείνει μερικά μόνο ίχνη από σκουριά , στην κατά τα άλλα, λεία και καθαρή επιφάνεια του μετάλλου.

Στα σίγουρα οι βίδες έκαναν καλύτερη δουλειά από οτιδήποτε άλλο , αλλά δεν είναι και εύκολη υπόθεση η όλη διαδικασία .

Θα ήθελα πολύ, να βάλω φωτογραφίες από το (πριν) και το (μετά) , αλλά δεν γίνεται να φωτογραφηθεί εσωτερικά το δικό μου ρεζερβουάρ , λόγο κατασκευής .

kiriakost
14/07/2007, 19:55
έχουμε και συνέχεια .... εκεί που νόμιζα οτι τελείωσα στην δουλειά .

Ρίχνω μια καλή φάπα το ρεζερβουάρ , και ακούω έπειτα μια ολόκληρη βίδα 5 πόντους να χοροπηδάει ..Την βγάζω ..... ρίχνω και άλλες φάπες .... και άλλη βίδα χοροπηδάει από το πουθενά !!

Αρχισα να νοιώθω σαν τον Χουντίνι :lol: να ξερνάει βίδες το άδειο ρεζερβουάρ !!

τέλος, προκειμένου να κάνω εναν τελευταίο καθαρισμό με τον αέρα , βγάζω το πιστόλι απο το κομπρεσέρ , δίνω τέρμα ολη την πίεση , και βάζω την άκρη από το λάστιχο του αέρα στην τρύπα εξαγωγής καύσιμου , ενώ τάπωνα με το χέρι μου την τρύπα από την τάπα .

Με άλλα λόγια φούσκωνα το ρεζερβουάρ !! και απελευθέρωνα το χέρι μου όταν υπήρχε μεγάλη πίεση, ετσι ώστε να φύγει η όποια σκόνη .... ντιν νταν .. άλλη μια βίδα άρχισε να κατρακυλάει :)


Καλές οι βίδες , αλλά θέλει προσοχή το πράγμα ... το φούσκωμα του ρεζερβουάρ με αέρα είναι πλέων υποχρεωτικό !! , για να ξεκολλήσουν από μέσα οι όποιες σφηνωμένες βίδες !!

Παρα το γεγονός οτι είμαι πλέων 99% σίγουρος , ότι δεν υπάρχει άλλη σφηνωμένη βίδα , πάλι με τρώει το σαράκι ,και αναρωτιέμαι .... Λες ? !! :look:

hdbiker
15/07/2007, 01:51
Kiriako eprepe prin tis valis tis vides na tis metriseis(oso xazo k as akougetai!!).k mena auto mou to ypenthimise enas papous italos pou ekane restoring stis klassikes mixanes tou.Sto prwto mou ntepozito tis Morini 350 poy katharisa k egw etsi tin patisa opws esy k me ton magniti prospathousa na tis psarepsw meta...to gelio etsi!!!!ase pou se trwei i egnoia mipws afises kamia MESA!!Perase to eswteriko toy ntepozitou me ligo benzinolado omws gia na min skouriasei opou evgales tin proigoumeni skouria!k paei tsampa o kopos sou file mou!:beer:

kiriakost
15/07/2007, 04:50
Κάτσε μάστορα γιατί με μπέρδεψες ....

1)
Perase to eswteriko toy ntepozitou me ligo benzinolado omws gia na min skouriasei

λες εσύ τώρα , να βάλω μέχρι να το χρησιμοποιήσω .. έτσι !!



2)
opou evgales tin proigoumeni skouria!k paei tsampa o kopos sou file mou!
Για ποιο λόγο ?

kiriakost
15/07/2007, 05:24
Αρε τρέλα που κουβαλάω και εγώ !!
Παρά τον φόβο, μην κάνω καμιά γρατσουνιά στην Olympus,
και έπειτα τρελαθώ !!

Με την δύναμη, από μόνο ένα, μπλε λεντάκι (μίνι φακό) , πήρα αυτήν την διαστημική φώτο,
όχι δεν είναι τα δακτυλίδια του κρόνου ! είναι ο λαιμός από το ρεζερβουάρ .. :lol:

Στην δεύτερη φώτο εχει πέσει λίγο επεξεργασία , για να φανεί περισσότερη επιφάνεια .

Πλάκα πλάκα , αυτήν η φώτο, παίζει για βραβείο σύνθεσης .. ;)


.


96508

kiriakost
15/07/2007, 05:25
2


.


96509

hdbiker
15/07/2007, 16:39
Kyriako, teleies i fotografies sou!!!
Alla ean meinei xwris prostasia to ntepozito eswterika tha ksanaskouriasei opou evgales thn skouria prin.Gia ayto rikse ligi benzini anakatemeni me ladi apo moter mesa tarakouna kala k i to afineis etsi afou afereseis to venzinolado panta klisto me kapaki tou k rakor klisto,i to ksepleneis me venzini,thn petas k vazeis kainouria benzini k to gemizeis olo to ntepozito.etsi den skouriazei ksana!Min kaneis to lathos na to afiseis opws einai twra anoixto k xwris eswteriki prostasia(benzinolado)giati tha to deis na ksanaskouriazei sta idia simeia..Ta pathimata(dika mou)ginonte mathimata!!!!!
Ante ypomoni k erxetai i wra pou tha to deseis k pali olo to AX na to doume!:beer:

kiriakost
15/07/2007, 19:51
έγινε φίλε .. τα λέμε :)