PDA

View Full Version : Cb600f, Cbr600rr & R6



sniper
15/04/2007, 15:09
Τest ride Στην έκθεση....

Εν ολίγοις....

CB600F Hornet 07 : Ωραίο γκάζι, ωραία θέση και γαμάτα φρένα.....

CBR600RR : Ωραιότατο γκάζι με ροπές από πολύ χαμηλά.

R6 : Όμορφο αλλά Τάφος!!!!! Ανύπαρκτο γκάζι χαμηλά, μηδενική ροπή και παλεύεις με το κιβωτιο να βρεις ταχύτητα που να έχει δυναμη..... ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΕ ΠΡΩΤΗ ξεκολάει.... τα υπόλοιπα 600 το έχουν ΕΥΚΟΛΑ αφού μέχρι να φτάσει τις 10.000 στροφές τα υπόλοιπα είναι πάνω από 10 μηχανάκια μπροστά...... χωρίς καμμία υπερβολή....

xampos
15/04/2007, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τest ride Στην έκθεση....



R6 : Όμορφο αλλά Τάφος!!!!! Ανύπαρκτο γκάζι χαμηλά, μηδενική ροπή και παλεύεις με το κιβωτιο να βρεις ταχύτητα που να έχει δυναμη..... ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΕ ΠΡΩΤΗ ξεκολάει.... τα υπόλοιπα 600 το έχουν ΕΥΚΟΛΑ αφού μέχρι να φτάσει τις 10.000 στροφές τα υπόλοιπα είναι πάνω από 10 μηχανάκια μπροστά...... χωρίς καμμία υπερβολή....



:uplate: :uplate: :uplate: :hypnotize :eek:

μιπως τα παραλες λιγακι φιλε για το ρ6 ?

δεν μπορει τοοοοοση διαφορα.

τα κανες τεστ ραιντ ?

:wave2:

sniper
15/04/2007, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bandit-akos
:uplate: :uplate: :uplate: :hypnotize :eek:

μιπως τα παραλες λιγακι φιλε για το ρ6 ?

δεν μπορει τοοοοοση διαφορα.

τα κανες τεστ ραιντ ?

:wave2:


Καθόλου δεν τα παραλέω! Και φυσικά και τα έκανα! Δυστυχώς ήταν μια δυσάρεστη έκπληξη..... άνοιγες το γκάζι τέρμα και το μηχανάκι αντί να ανοιξει σφύριζε αδιάφορα.... κρίμα...

SeNNinhA
15/04/2007, 15:40
Και τα περιοδικά το ίδιο γράφουν. Yamaha R6 & Kawasaki 600 (πια) εχουν στόχο την πίστα και αποδίδουν μόνο ψηλά. Πρέπει να τους πίνεις το αίμα για να σου δώσουν τους παραπάνω ίππους. Ετσι είναι τα πράγματα όταν θέλεις ίππους. Απλά ο καθένας διαλέγει τι του ταιριάζει. Καλύτερα για εμάς από το να είναι όλα ίδια. Θα έχουμε θέμα και για διαμάχες...

OzZzZzY
15/04/2007, 15:52
δηλαδη το daytona 675 συνεχιζει να κραταει τη πρωτη θεση ε?

idi
15/04/2007, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Και τα περιοδικά το ίδιο γράφουν. Yamaha R6 & Kawasaki 600 (πια) εχουν στόχο την πίστα και αποδίδουν μόνο ψηλά. Πρέπει να τους πίνεις το αίμα για να σου δώσουν τους παραπάνω ίππους. Ετσι είναι τα πράγματα όταν θέλεις ίππους. Απλά ο καθένας διαλέγει τι του ταιριάζει. Καλύτερα για εμάς από το να είναι όλα ίδια. Θα έχουμε θέμα και για διαμάχες...

ποιος καβαλησε το kawasaki και τα ειπε αυτα???? :confused: :confused: :confused: :confused:

X_NR750
15/04/2007, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ποιος καβαλησε το kawasaki και τα ειπε αυτα???? :confused: :confused: :confused: :confused:

σε παω ρε φουστη μου εχεις ιδανικα και τα υπερασπιζεσαι :smilea:

Brolas
15/04/2007, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ποιος καβαλησε το kawasaki και τα ειπε αυτα???? :confused: :confused: :confused: :confused: Την ίδια απορία είχα και εγώ...Εκτός βέβαια αν είναι κανένας συντάκτης περιοδικού ανάμεσά μας...:a01: :a01: :a01:

EVI
15/04/2007, 19:38
αμα παει ο idi για τεστ ραιντ θα τα θαψει ολα εκτος απο τα kawasaki

ο sniper Ολα εκτος απο τα χονδα

ο ταδε ολα εκτος............



αντικειμενικοί μου φιλοι εσεις :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



(btw μοτοδυναμικη ρουλζζζζζζζζζ....ολα τα μοντελα εκει...οχι σαν κατι αλλες....)

sniper
15/04/2007, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
αμα παει ο idi για τεστ ραιντ θα τα θαψει ολα εκτος απο τα kawasaki

ο sniper Ολα εκτος απο τα χονδα

ο ταδε ολα εκτος............

.......

Δυστυχως Εύη, οι μόνες εταιρείες που είχα μηχανές για test ride ήταν οι:

Honda
Yamaha,
Piagio,
και κατι κινεζοκορεάτες.....

Οπότε οδηγήσαμε αυτά που είχαμε στην διάθεσή μας....

Ούτε Kawasaki, oύτε Suzuki, oύτε KTM, oύτε Ducati, oύτε Aprillia, ούτε BMW, oύτε..... και υπάρχουν τόσα νέα μοντέλα στην αγορά.

Και το γεγονός ότι δεν το έβαλα στις διαμάχες αλλά στα μοντέλα, κάτι λέει.

Επίσης είπα ότι είναι όμορφο... απλά δεν πάει μία ΧΑΜΗΛΑ και μέχρι να αρπάξει βραδυάζει!



υ.γ. Ο βλακIDIς είναι κλινικά βλαμμένος και δεν τον παρεξηγούμε πλέον :wave2:

OzZzZzY
15/04/2007, 19:46
χαχαχα καλο sniper χαχαχα

EVI
15/04/2007, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δυστυχως Εύη, οι μόνες εταιρείες που είχα μηχανές για test ride ήταν οι:

Honda
Yamaha,
Piagio,
και κατι κινεζοκορεάτες.....

Οπότε οδηγήσαμε αυτά που είχαμε στην διάθεσή μας....

Ούτε Kawasaki, oύτε Suzuki, oύτε KTM, oύτε Ducati, oύτε Aprillia, ούτε BMW, oύτε..... και υπάρχουν τόσα νέα μοντέλα στην αγορά.

Και το γεγονός ότι δεν το έβαλα στις διαμάχες αλλά στα μοντέλα, κάτι λέει.

Επίσης είπα ότι είναι όμορφο... απλά δεν πάει μία ΧΑΜΗΛΑ και μέχρι να αρπάξει βραδυάζει!






το ξερω εκει ημουν σημερα για αυτο ειπα μοτοδυναμικη ρουλζ! :beer:

OzZzZzY
15/04/2007, 20:03
αρα ξεκινας παντα με 10000 στροφες (και αλλαζεις συμπλεκτη καθε βδομαδα :D )

nikmak3
17/04/2007, 21:00
Εχει καθε μερα τεστ ride η μονο το σκ?Τις καθημερινες ποιες ωρες ειναι ανοικτα;Ξερει κανεις....

SeNNinhA
17/04/2007, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ποιος καβαλησε το kawasaki και τα ειπε αυτα???? :confused: :confused: :confused: :confused:


Αφού το έγραψα ρε. ΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΤΟ ΛΕΝΕ.

vassilis88
17/04/2007, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
δηλαδη το daytona 675 συνεχιζει να κραταει τη πρωτη θεση ε?

:a01: :a01:

tattooman
18/04/2007, 07:11
Εχει δικιο ο sniper.Το R6 δεν εχει δυναμη πριν τις 10000,ειναι ψοφιο το οδηγησα και ειχα την εντυπωση οτι οδηγω motobecane 41cc .Εχω κανει με 600 K6 3000χλμ περιπου ,οδηγησα και το CBR και χαμηλα δεν εχουν καμια σχεση με το R6.Για το 675 δεν γνωριζω.Οκ δεν ειναι και motobecane αλλα ο μονος λογος για να το αγορασει καποιος ειναι για να το χρησιμοποιησει σε πιστα και κει το motobecane χαμηλα καλυτερα 8α δουλευει :ZZZ:

DUKASII
18/04/2007, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δυστυχως Εύη, οι μόνες εταιρείες που είχα μηχανές για test ride ήταν οι:

Honda
Yamaha,
Piagio,
και κατι κινεζοκορεάτες.....

Οπότε οδηγήσαμε αυτά που είχαμε στην διάθεσή μας....

Ούτε Kawasaki, oύτε Suzuki, oύτε KTM, oύτε Ducati, oύτε Aprillia, ούτε BMW, oύτε..... και υπάρχουν τόσα νέα μοντέλα στην αγορά.

Και το γεγονός ότι δεν το έβαλα στις διαμάχες αλλά στα μοντέλα, κάτι λέει.

Επίσης είπα ότι είναι όμορφο... απλά δεν πάει μία ΧΑΜΗΛΑ και μέχρι να αρπάξει βραδυάζει!



υ.γ. Ο βλακIDIς είναι κλινικά βλαμμένος και δεν τον παρεξηγούμε πλέον :wave2: KAΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ΣΥ ΡΕ ΚΟΥΛΑΔΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΚΤΜ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΓΑΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΥΠΕΡΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ?????

και τι κάνει το r6???μενει πισω 10 μηχνακια απο τα αλλα ας πουμε???
δηλαδη σε μετρησεις περιοδικών θα δούμε 0-400 τα αλλα 600 στα 10,8 δευτερα ας πουμε και το r6 θα ναι ...μπουμπλε μπουμπλε 10 μηχανακια πισω..δηλαδη το 400 αρι κανα 17αρι δευτερόλεπτα ε???

ΜΠΑΣ ΕΧΕΙΣ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ???
μπας πηρες το πιο ψηλόροπο 600 και περίμενες να το δουλεύεις σα v-2 ας πουμε???

OzZzZzY
18/04/2007, 11:52
edw den exei adiko o dukas :rolleyes:
k episis gia to r6 lene gia arista frena k odiki syberifora alla to pio dynato tu simeio einai to plaisio (k i emfanisi fysika)

sniper
18/04/2007, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
........
μπας πηρες το πιο ψηλόροπο 600 και περίμενες να το δουλεύεις σα v-2 ας πουμε???

Όχι αλλά..... αν είναι να δουλευει έτσι.... το NSR σου καλυτερο είναι και φτηνότερο! :winka:

DUKASII
18/04/2007, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Όχι αλλά..... αν είναι να δουλευει έτσι.... το NSR σου καλυτερο είναι και φτηνότερο! :winka: Λαθος..μηχανακι πιστας είναι και το ενα και το αλλο.
στη πιστα θες δυναμη ΨΗΛΑ.
αυτη τη λογικη ακουλουθησαν οι εταιριες και φτιαξαν 4χρονα 600 να αποδιδουν ετσι.

sniper
18/04/2007, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Λαθος..μηχανακι πιστας είναι και το ενα και το αλλο.
στη πιστα θες δυναμη ΨΗΛΑ.
αυτη τη λογικη ακουλουθησαν οι εταιριες και φτιαξαν 4χρονα 600 να αποδιδουν ετσι.

Ναι αλλά ΟΛΑ τα υπόλοιπα 600 πιστας εχουν και μια αξιοπρεπή ροπή χαμηλά... Αυτό είναι λες και δεν έχει βενζίνα....

DUKASII
18/04/2007, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ναι αλλά ΟΛΑ τα υπόλοιπα 600 πιστας εχουν και μια αξιοπρεπή ροπή χαμηλά... Αυτό είναι λες και δεν έχει βενζίνα.... οταν το ρ6 θα ανοιγει γκαζι νωρίτερα στην εξοδο..εσυ θα παλευεις με το δεξι σου χέρι μη σε περασει η πισω ροδα..λόγω ροπης.

sniper
18/04/2007, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
οταν το ρ6 θα ανοιγει γκαζι νωρίτερα στην εξοδο..εσυ θα παλευεις με το δεξι σου χέρι μη σε περασει η πισω ροδα..λόγω ροπης.

Ρε συ... ναρκωτικά παίρνεις έτσι;

Αμα είναι να δώσεις 12.000 για 600άρι και να το έχεις μόνο για Σερρες (γιατί Μέγαρα τον πινει εύκολα απ' ότι να ΄ναι) γάματα..... Ασε καμμιά βόλτα σε στροφιλίκι..... δεν πας καν...

DUKASII
18/04/2007, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ρε συ... ναρκωτικά παίρνεις έτσι;

Αμα είναι να δώσεις 12.000 για 600άρι και να το έχεις μόνο για Σερρες (γιατί Μέγαρα τον πινει εύκολα απ' ότι να ΄ναι) γάματα..... Ασε καμμιά βόλτα σε στροφιλίκι..... δεν πας καν... Μιλαμε για μηχανακια πιστας! αν θελω μηχανη για στροφιλικι ...

υπαρχει και ειναι Αυστριακη.

sniper
18/04/2007, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Μιλαμε για μηχανακια πιστας! αν θελω μηχανη για στροφιλικι ...

υπαρχει και ειναι Αυστριακη.

Α σορρυ... ξέχασα.... δεν βγάζει πινακίδες το R6.... δίκιο έχεις.... :D

DUKASII
18/04/2007, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Α σορρυ... ξέχασα.... δεν βγάζει πινακίδες το R6.... δίκιο έχεις.... :D και τα εντουρο βγαζουν πινακιδες...

να σε δωσω ενα 200 να πας κανα ταξιδακι???:D

sniper
18/04/2007, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
και τα εντουρο βγαζουν πινακιδες...

να σε δωσω ενα 200 να πας κανα ταξιδακι???:D

Καλά χαζός είσαι; Αυτά αμα μπεις σε νερό διαλύονται :rotflmao: :rotflmao:

SeNNinhA
18/04/2007, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Λαθος..μηχανακι πιστας είναι και το ενα και το αλλο.
στη πιστα θες δυναμη ΨΗΛΑ.
αυτη τη λογικη ακουλουθησαν οι εταιριες και φτιαξαν 4χρονα 600 να αποδιδουν ετσι.

ΣΩΣΤΟΣ ο μικρός ανόητος DUKAS :beer: :beer: :beer: :beer:


Ειδικά το νέο Kawasaki όπως διάβαζα και στο moto πάει ΜΟΝΟ ψηλά. Βέβαια με κόκκινο στις 16.500σαλ !!!! απ'ότι λένε δεν έχεις πρόβλημα αφού αφήνεις τον κινητήρα να λυσαέι και γλυτώνεις κάποιες αλλαγές ταχυτήτων που κόβουν δέκατα. Το ίδιο και για το R6.

κάπως απλοποιημένα.....
-Για να πάρεις άλογα θέλεις υψηλές στροφές.
-Για να πας σε υψηλές στροφές, θέλεις ελαφριά κινούμενα μέρη και άγριους εκκεντροφόρους.
-Τα ελαφριά κινούμενα μέρη έχουν λιγότερη ροπή και οι άγριοι εκκεντροφόροι δεν δίνουν δύναμη χαμηλά

Διαλέγεις και παίρνεις λοιπόν. Θες πίστα ή δρόμο? Για όλους έχει ο μπαχτσές.

Αυτό που θέλω να δω είναι η αξιοπιστία τετοιων υψηλόστροφων κινητηρων. Όσο εξελιγμένα σωθικά από τιτάνια κλπ και να έχουν, οι υψηλές στροφές τις οποίες θα αναγκάζονται να διατηρούν συνέχεια για να κινηθούν αξιοπρεπώς καθώς και οι υψηλές συμπιέσεις πόσο λέτε να περιορίζουν την διάρκεια ζωής τους?

Το καλό από την άλλη είναι ότι έτσι όπως έχουν τα πράγματα, τα SS τα αλλάζουμε κάθε 3 χρόνια το πολύ οπότε δεν προλαβαίνουμε να δουμε πότε θα σπάσουν.

Παντως δεν θα έδινα τόσα πολλά χρήματα για να έχω μια μηχανη για πίστα μόνο. Εαν αρχίσουν να μου περισσευουν το ξανασκεφτομαι πάλι.

zephyr1
18/04/2007, 13:39
Για να μην ανοιγω αλλη συζητηση, εχω βρει ενα CBR 600RR 2003 σε υπεραριστη κατασταση απο φιλο με 18.000χλμ εξατμιση Mivv μανιταρια και ολα τα μαμα (φλας ,εξατμιση,βαση πινακιδας)με τα βιβλια του.

Τιμη 7000 να το παρω?
Μολις το εκανα βολτα και μπορω να πω οτι μου γεμισε το ματι.
Τι λετε να μου αδειασει την τσεπη ή να παω σε μεγαλυτερο ή πιο καινουργιο?:confused:

H.A.Balafoutre
18/04/2007, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τest ride Στην έκθεση....

Εν ολίγοις....

CB600F Hornet 07 : Ωραίο γκάζι, ωραία θέση και γαμάτα φρένα.....

CBR600RR : Ωραιότατο γκάζι με ροπές από πολύ χαμηλά.

R6 : Όμορφο αλλά Τάφος!!!!! Ανύπαρκτο γκάζι χαμηλά, μηδενική ροπή και παλεύεις με το κιβωτιο να βρεις ταχύτητα που να έχει δυναμη..... ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΕ ΠΡΩΤΗ ξεκολάει.... τα υπόλοιπα 600 το έχουν ΕΥΚΟΛΑ αφού μέχρι να φτάσει τις 10.000 στροφές τα υπόλοιπα είναι πάνω από 10 μηχανάκια μπροστά...... χωρίς καμμία υπερβολή....

Εσύ δηλαδή.....την δουλεύεις τη ροπή χαμηλά.....:D

zephyr1
18/04/2007, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Εσύ δηλαδή.....την δουλεύεις τη ροπή χαμηλά.....:D

Οπως λεμε τον κανακευεις τον κανακαρη?;)


:lol:

OzZzZzY
18/04/2007, 19:16
παρε το R6 που εχει κ πολλες συμπαθειες :D

Frezas
24/04/2007, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τest ride Στην έκθεση....

Εν ολίγοις....

CB600F Hornet 07 : Ωραίο γκάζι, ωραία θέση και [B]γαμάτα φρένα.....

CBR600RR : Ωραιότατο γκάζι με ροπές από πολύ χαμηλά.

R6 : Όμορφο αλλά Τάφος!!!!! Ανύπαρκτο γκάζι χαμηλά, μηδενική ροπή και παλεύεις με το κιβωτιο να βρεις ταχύτητα που να έχει δυναμη..... ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΕ ΠΡΩΤΗ ξεκολάει.... τα υπόλοιπα 600 το έχουν ΕΥΚΟΛΑ αφού μέχρι να φτάσει τις 10.000 στροφές τα υπόλοιπα είναι πάνω από 10 μηχανάκια μπροστά...... χωρίς καμμία υπερβολή.... [ /B]


ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΕΡΒΑΛΕΙΣ............!!!!!!!! :eyepop: :eyepop: :eyepop:


Νομιζω εχω τη πιο ολοκληρωμενη αποψη απο ολους εδω γιατι εχω κανει
10000 Κμ με το R6 '06 μου και μεσα σε πιστα και εκτος.
Εχω επισης οδηγησει για πολλα χιλιομετρα 600RR '05, και 675.

Εισαι φοβερος, εβγαλες ολα τα παραπανω συμπερασματα απο 4 λεπτα οδηγησης
σε ενα πιστακι λουνα παρκ......

Ε-Λ-Ε-Ο-Σ...!!!!!!.......


Παρεπιπτωντος οδηγησα και εγω και το Hornet (συμφωνω για τα φρενα που λες)
και το RR αλλα δε μπορω να κρινω γκαζι και κιβωτιο σε μια ευθεια 80 μετρων
ειδικα απο μηχανακια τετρακιλυνδρα και αποκλειστικά για χρηση πιστας.

Οκ και μενα σαν αισθηση μου φανηκε πιο χαληλοροπο το RR αλλα απο το λιγο καλυτερο
χαμηλα μεχρι και χανει το R6 10 μηχανακια αποσταση σε εκιννηση.....:confused: :confused:

Χωρις καμια διαθεση τσακωμου, απλα το δεχομαι να γουσταρεις μια εταιρια περισσοτερο
απο μια αλλη , αλλα ας ειμαστε και λιγο αντικειμενικοι σε αυτα που γραφουμε και ας ειναι
και για το χαβαλε.....

Εντελως φιλικα παντα Ανδρεας
:wave2:

sniper
24/04/2007, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από AIFOS
......

Δεν παίζει συμπάθεια ή αντιπάθεια....

Αν ξεκινήσουμε απο το γεγονός ότι εμφανισιακά μου αρέσει το R6, είχαμε κι έχουμε SS και είναι αμέσως αντιληπτό ότι το R6 πάσχει στις χαμηλές....

Δλδ... σε πιστα όπως των σερρών που μπορείς να είσαι σχεδόν συνέχεια στο εύρος στροφών που δίνει την δύναμή του τότε δεν εχεις πρόβλημα, αντίθετα είσαι ΟΚ. Αλλά σε επαρχιακό στροφιλίκι που είσαι χαμηλά (για διάφορους λόγους) εκεί έχεις πρόβλημα...

το R6 δουλευει σαν δίχρονο... χαμηλά ψόφιο και ψηλά ξυράφι... απλά αργεί να ανεβάσει...

Αν λοιπον το R6 το έχεις σαν track bike είναι super.... Διαφορετικά, στον δρόμο, υστερεί....


Αυτά, εντελώς φιλικά... :wave2:

Frezas
24/04/2007, 14:05
Πασχει οπως πασχουν ολα τα SS 600 , ισως λιγο περισσοτερο χαμηλα,
αλλα εχει τετοια δυναμη , ευστροφια και ευρος στροφων (10000-17000),
που καλυπτει οποιο χαμενο εδαφος εχει στα χαμηλα.

Εξαλλου εχουν τις ιδιες τιμες στο 400αρι πανω - κατω ολα τα SS600,δεν ειδα
να υστερει το R6, ακομα και σε συγκρισει με το 675 που ειναι τρικυλινδρο.

Τεσπα, γενικα ειμαι λογικος και οχι κολημενος με το R6, αλλα ειμαι εναντια
της υπερβολης του τυπου, το ενα μηχανακι σερνεται σε σχεση με το αντιστοιχο
μιας αλλης εταιριας, ειδικα στις μερες μας που μοιαζουν τοσο πολυ τα μηχανακια
σε τεχνολογια ,υλικα , αποδοσεις-επιδοσεις.............


:beer: :beer: