PDA

View Full Version : Versys h TDM?Dwste mou ta fwta sas



700_Thespieis
15/04/2007, 19:09
Geia sas..Eimai 22 xronwn kai asxetos odhgika apo mhxanes..edw kai 4 xronia mazeyw xrhmata gia thn agora mias kai exw ftasei pleon sto stoxo mou..vevaia ekei pou eixa katalhxei sto metaxeirhsmeno TDM,perasa apthn Ek8esh x8es kai kata enan tropo mperdeytika..xerw oti eiste gnwstes kai antikeimenikoi giayto ka8e gnwmh einai kalodexoumenh...oi epiloges m loipon einai:1) to TDM metaxeirismeno,wstoso oi perissoteroi x8es me apetrepsan..2)to versys kainourgio--polloi yposthrixan oti einai kalytero apo to TDM gia prwth mhxanh kai oti einai genikwtera pollh kalo mxhxanaki...3)to TDM kainourgio kai fysika na xrwstaw gyrw sta 2 xiliarika....To 8ema einai oti egw exw faei kollhma me to TDM edw kai 4 xronia,gnwrizontas oti einai katwtero texnika apo alla,wstoso me travaei to gegonos oti einai o,ti pio omorfo exw dei kai oti einia sta metra mou..dld eimai 1,95 kai xwris endiaferon gia taxythtes kai dynameis tou kinhthra--th mhxanh dld th 8elw gia na kanw th voltitsa mou kai na mhn kanw 1 wra na paw sth sxolh..poia einai h apopsh sas?Sas eyxaristw ek twn proterwn.

X_NR750
15/04/2007, 19:12
To TDM κατωτερο τεχνικα δεν νομιζω

παρε αυτο που σου αρεσει περισσοτερο

απλα κοιτα να ταιριαζει η μηχανη στην χρηση που θες να της κανεις

τι χρηση σκοπευεις να της κανεις?

EVI
15/04/2007, 19:27
Για την χρηση που την θες και τα 2 μοντελα κανουν την δουλεια τους.

πιο φρεσκο φυσικα το versys apo to tdm αλλα τι να λεμε ρε φιλε? τα λες απο μονος σου ...λες δεν σε ενδοιαφερει αν τρεχει η αν φτιαχνει καφε εσυ την γουσταρεις για την εμφανιση της


τοτε μην το ψαχνεις μην μπαινεις σε διαφορες σκεψης και αν παρω αυτο και αν εκεινο

οχι ! κατευθειαν εκει που θα καθεσε θα την κοιτας και θα λες (πωαα δικια μου ειναι αυτη η μηχανη)

οσον αφορα τωρα μεταχειρισμένο ? :nono: ειμαι ενανντια γιατι ποτε δε ξερεις τι θα σου βγαλει (προσωπική εμπειρια απο μεταχειρισμένο ολο το εφτιαχνα μετα απο 2 μηνες αψογης λειτουργειας του)


καλυτερα να χρωστας 2000 σε μια καινουργια μηχανη παρα να τα δινεις σε επισκευες (που μπορει να ειναι και επκυνδηνες για σενα)

και μην μασας 22χρονων να χρωστας 2000 εν ειναι τιποτα

εγω ειμαι 25 και χρωσταω 7000 για την μοτοσυκλετα


καλη αγορα

και

προσοχη μεγαλη ! (εννοητε οτι εχεις ΚΑΛΟ κρανος μπουφαν γαντια και μποτακια ετσι?)


:beer:

FZMAN
15/04/2007, 20:10
Πιστεύω ότι πρέπει να πάρεις αυτό που σου αρέσει πραγματικά και το θέλεις κι απ ότι κατάλαβα είναι το TDM. Πολύ καλή μοτοσυκλέτα πάρτην και........... καλορίζικη.

Υ.Γ. Καλύτερα να πάρεις καινούργια μοτό. Στα μεταχειρισμένα δεν μπορείς να ξέρεις τι θα σου βγεί.:beer:

johnpan
15/04/2007, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
(εννοητε οτι εχεις ΚΑΛΟ κρανος μπουφαν γαντια και μποτακια ετσι?)

:beer:

Να το τονίσουμε αυτό γιατί το θέλει για να πηγαίνει στη σχολή το παιδί...
Ζελέ και λουστρίνι φίλε :nono: Ούτε πουκαμισάκι :nono: Ούτε σορτσάκι νομίζω δε χρειάζεται να πω άλλα :beer:

Πάντα όρθιος εύχομαι:beer:

siraxanz
15/04/2007, 20:32
Πάρε ένα new TDM με ABS, κάνει σχεδόν τα πάντα, είναι αξιόπιστο, γενικά μιά μηχανή paspartu.
Μειονέκτημα η παλιά σχεδίαση.
Πάντως καλύτερα να αργήσεις λίγο ακόμα να αποφασίσεις παρά να πάρεις κάτι γιά το οποίο
θα μετανιώνεις.(4 χρόνια περίμενες)
Ψάχτο πάντως γιατί υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές....εκτός από τις 2 που ανέφερες!:)

johnpan
15/04/2007, 20:51
Και επί της ουσίας, έχω τη γνώμη ότι το TDM είναι πολλά κυβικά για το τίποτα... γνώμη μου είπαμε. Και λόγω πολλών κυβικών και παλιάς σχεδίασης θα ζητάει κάμποσα σε βενζίνη. Εγώ θα προτιμούσα Versys. Οπως είπαν και απο πάνω υπάρχουν πολλές επιλογές για τη δουλειά που θες, πολύ αξιόλογες και οικονομικές και καινούριες και ελαφρύτερες κλπ κλπ... Αλλά αν το έχεις ερωτευτεί όλα τα άλλα πανε περίπατο..

DUKASII
16/04/2007, 08:21
TIGER 1050...

ΑΣΠΡΟ!!!
ΤΕΛΟΣ.


:smokin:

VANDA
16/04/2007, 09:14
Καλώς τον. Δίπλωμα έβγαλες?

για εξοπλισμό ρωτήσαν άλλοι ήδη..


TDM, από τις πιο ωραίες φάτσες. :)

dragonteo
16/04/2007, 09:27
για το TDM δεν το συζητάμε!!! Κηνητήρας δοκιμασμένος αξιόπιστος με πολλά υπέρ κάνει σχεδόν τα πάντα κλαι συμφέρει σε σχέσει με τα περισσότερα κυβικά! Σιγουρα ό νεος ειναι ωραίως αλλά και ο παλιός είναι αλλιώς συν οτι με το tdm μολισ αποκτήσεις και λιγη εμπειρία θα θέλεις να ξεδώσεις για κανα σαββατοκύριακο (tdm καινουργιο και με abs και με αφτερμαρκετ ζελατίνα)γαι μπουφαν κρανος γαντια μπότες δεν το συζητάω! οποσδήποτε!!!!!!!!!!!

EVI
16/04/2007, 11:22
να κανω ενα σχολιο?


συγγνωμη κιολας


αλλα ο φιλος λεει οτι ειναι ασχετος απο μοτοσυκλετες..... μηπως και η μια και η αλλη που θελει εινια πολυ για αυτον?


(γιατι σε κατι αλλα ποστ που νεοι ζηταγαν 1000ρια φωναζατε και βριζατε εδω περα για πιο λογο τον σπρωχνουμε κιολας?)


μηπως να ακουσει το κλασσικο?


ξεκινα με ενα μικρο με ενα 250ρι ας πουμε μαθε να οδηγεις μαθε να προβλεπεις οσα περισσοτερα μπορεις στο δρομο και μετα?

:smokin:

DUKASII
16/04/2007, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
να κανω ενα σχολιο?


συγγνωμη κιολας


αλλα ο φιλος λεει οτι ειναι ασχετος απο μοτοσυκλετες..... μηπως και η μια και η αλλη που θελει εινια πολυ για αυτον?


(γιατι σε κατι αλλη ποστ που νεοι ζηταγαν 1000ρια φωναζατε και βριζατε εδω περα για πιο λογο τον σπρωχνουμε κιολας?)


μηπως να ακουσει το κλασσικο?


ξεκινα με ενα μικρο με ενα 250ρι ας πουμε μαθε να οδηγεις μαθε να προβλεπεις οσα περισσοτερα μπορεις στο δρομο και μετα?

:smokin: α δε το δα αυτο...
απλα ειδα τις γιαπωνέζικες προτάσεις της κατηγορίας και είπα να πω και την καλύτερη και ακριβότερη ευρωπαικη.

αν εισαι κουλαδι φιλε παρε κανα τρίκυκλο μπ3 της πιατζιο.

johnpan
16/04/2007, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
να κανω ενα σχολιο?


συγγνωμη κιολας


αλλα ο φιλος λεει οτι ειναι ασχετος απο μοτοσυκλετες..... μηπως και η μια και η αλλη που θελει εινια πολυ για αυτον?


(γιατι σε κατι αλλα ποστ που νεοι ζηταγαν 1000ρια φωναζατε και βριζατε εδω περα για πιο λογο τον σπρωχνουμε κιολας?)


μηπως να ακουσει το κλασσικο?


ξεκινα με ενα μικρο με ενα 250ρι ας πουμε μαθε να οδηγεις μαθε να προβλεπεις οσα περισσοτερα μπορεις στο δρομο και μετα?

:smokin:
Έχεις δίκιο Ευη, απλά λέγε λέγε κουραστηκαμε μερικοί να τα ξαναλέμε αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία.

Πάμε λοιπόν!

Φίλε μου, είναι πολλά τα άλογα! Πάρε ένα 250άρι για αρχή, κι ας είσαι ψηλός και ας μη σου πάει. Η εμπειρία δεν αντικαθίσταται από το ύψος σου. :wave2:

idi
16/04/2007, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dragonteo
... συν οτι με το tdm μολισ αποκτήσεις και λιγη εμπειρία θα θέλεις να ξεδώσεις για κανα σαββατοκύριακο...

ενω με το versys που ειναι 100% καλυτερο fun bike ... δε "θα ξεδώσει".... οκ πασο...


τεσπα στο θεμα μας...


αφου ρε φιλε θες TDM γιατι δε το αγοράζεις να τελειώνομε? εμεις θες να σου πουμε ποιο θα παρεις?
:confused: :evil:

dragonteo
16/04/2007, 13:18
εννοουσα ότι ειναι καλυτερο για πιο μακρυνες αποστασεις!!
Σαφώ το versus ειναι 100% ποιο διασκεδαστικο !
εγω θα του πρότεινα ενα μεταχειρισμένο 400αρι για κανα δυο χρόνια για να πάρει τα πάνω του!!!!
Πάντα με καλή διάθεση!!:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

700_Thespieis
16/04/2007, 13:51
Entaxei re idi mh varas..allwste an hmoun katastalagmenos de 8a zhtousa th gnwmh sas..diplwma dinw se liges meres kai oson afora exoplismo kai kranos fysika kai 8a apokthsw kai 8a foraw PANTA--monoi mas diamorfwnoume thn tyxh mas...Apla skeftomouna mhpws H TDM einai too much gia mena..apthn allh arketoi mou eipan pws den yparxoun tromeres diafores sta 2 mhxanakia....mia erwthsh--ypo8etontas pws se 2 xronia 8elw na thn poulhsw--poia aptis 2 8a exei kalyterh metapwlhtikh ikanothta??To lew giati yparxrei sto myalo mou to na agorasw ena versys twra kai se 2 xronia na paw sto TDM

maintenance
16/04/2007, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από 700_Thespieis
Entaxei re idi mh varas..allwste an hmoun katastalagmenos de 8a zhtousa th gnwmh sas..diplwma dinw se liges meres kai oson afora exoplismo kai kranos fysika kai 8a apokthsw kai 8a foraw PANTA--monoi mas diamorfwnoume thn tyxh mas...Apla skeftomouna mhpws H TDM einai too much gia mena..apthn allh arketoi mou eipan pws den yparxoun tromeres diafores sta 2 mhxanakia....mia erwthsh--ypo8etontas pws se 2 xronia 8elw na thn poulhsw--poia aptis 2 8a exei kalyterh metapwlhtikh ikanothta??To lew giati yparxrei sto myalo mou to na agorasw ena versys twra kai se 2 xronia na paw sto TDM

αν αγοράζεις, γιατί μετά θές να πουλάς...........τότε φίλε μου θα χάσεις το αίσθημα της μοτοσυκλέτας.

μην μπείς και έσυ σε αυτό το τριπάκι......

πάρε όποια γουστάρεις, και όταν έρθει η ώρα της πώλησης, το βλέπεις επι τόπου...





αποψή μου. Ντάξ?:beer:

low__rider
16/04/2007, 15:45
Φιλε μου κατ'αρχην οσο αφορα το θεμα της ηλικιας και της εμπειριας μην μασας! ...Το θεμα ειναι να το'χεις και να'χει πιξει και το μυαλο σου λιγακι...να εχεις μια ωριμοτητα δηλαδη. Υπαρχουν πολοι που και ηλικια εχουν και εμπειρια αλλα παραμενουν κουλαδια και κανουν μ@λακιες...κ γω 22 sta 23 ειμαι και απο εμπειρια 2 μηνες μ'ενα nexus και μετα το v-strom και ουτε ζοριστικα ουτε τιποτα! Μια χαρα!

Για αυτο οσο αφορα την επιλογη της μηχανης μην το σκεφτεσαι και πολυ παρε απλα αυτη που γουστρεις!!!:winka: να την χαρεις βρε αδερφε!!! γιατι αμα σκεφτεσαι απο τωρα να παρεις μια και μετα να την πουλησεις για να παρεις την αλλη :nono: ...αστα... οσο θα την εχεις θα ξενερωνεις αποτε θα βλεπεις την αλλη και θα λες αντε ποτε να την πουλησω!


Και αν θες την γνωμη μου παρε το tdmouni:p το versys διπλα του φαινεται σαν ποδηλατο:p πως να το κανουμε ειναι σταθερη αξια το ατιμο!!!


:look: Και τσεκαρε το ασπρο TDM του 07 που εχει μαυρο πλαισιο και μαυρη μηχανη

...Για μενα το ωραιοτερο το πιο ξεχωριστο και πιο εντυπωσιακο TDM που εχει βγει ποτε!!!:winka:
...αξιζει να χρωστας 2 χιλιαρικακια χαλαρα!;)

kalesin
16/04/2007, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
να κανω ενα σχολιο?


συγγνωμη κιολας


αλλα ο φιλος λεει οτι ειναι ασχετος απο μοτοσυκλετες..... μηπως και η μια και η αλλη που θελει εινια πολυ για αυτον?


(γιατι σε κατι αλλα ποστ που νεοι ζηταγαν 1000ρια φωναζατε και βριζατε εδω περα για πιο λογο τον σπρωχνουμε κιολας?)


μηπως να ακουσει το κλασσικο?


ξεκινα με ενα μικρο με ενα 250ρι ας πουμε μαθε να οδηγεις μαθε να προβλεπεις οσα περισσοτερα μπορεις στο δρομο και μετα?

:smokin:


+1098


ασχετος οδηγικα + tdm ]η versys η οτι αλλο τετοιο]= κινδυνος

ειμαι σιγουρος οτι εισαι απιστευτα κ@...μενος, οτι πιστευεις οτι θα εχεις τα μυαλα μεσα στο κεφαλι, οτι θα προσπαθησεις κιολας να τα κρατησεις εκει...


αλλα...



ειναι κ τα 2 τελειως ακαταλληλα μηχανακια για σενα.

Παρε ενα πιο μικρο, μαθε κ μετα απο 1 χρονο το δινεις.

ασε που μπορει να εχεις μαζεψει κ εκεινα τα 2000 που σου λειπουν, ενω θα εχεις την ευκαιρια να διαθεσεις πιο πολλα κ για εξοπλισμο




:wave2: :wave2:



εντελως φιλικα ετσι;

low__rider
16/04/2007, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
+1098


ασχετος οδηγικα + tdm ]η versys η οτι αλλο τετοιο]= κινδυνος

ειμαι σιγουρος οτι εισαι απιστευτα κ@...μενος, οτι πιστευεις οτι θα εχεις τα μυαλα μεσα στο κεφαλι, οτι θα προσπαθησεις κιολας να τα κρατησεις εκει...


αλλα...



ειναι κ τα 2 τελειως ακαταλληλα μηχανακια για σενα.


εντελως φιλικα ετσι;

Διαφωνω!! δεν ειναι η ηλικια κ@....νος μπορει ναι εισαι στα 18 στα 25 ακομα στα 40 και στα 50 δεν εχει να κανει αλλα ...αν εισαι ωριμος εχεις μια καλη οδικη εμπειρια εστω και απο αυτοκινητο, οδηγας με προσοχη και με συνεση , φορας το κρανακι σου το μπουφανακι σου και τα λοιπα δεν εχεις κανενα προβλημα!

kalesin
16/04/2007, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από low__rider
Διαφωνω!! δεν ειναι η ηλικια κ@....νος μπορει ναι εισαι στα 18 στα 25 ακομα στα 40 και στα 50 δεν εχει να κανει αλλα ...αν εισαι ωριμος εχεις μια καλη οδικη εμπειρια εστω και απο αυτοκινητο, οδηγας με προσοχη και με συνεση , φορας το κρανακι σου το μπουφανακι σου και τα λοιπα δεν εχεις κανενα προβλημα!


το κα@...μενος πηγαινε στο γεγονος οτι εχει φτιαχτει να παρει τη μηχανη που γουσταρει...

φυσικα κ ολα οσα λε μπορουν να ισχυουν, αυτο ομως δεν σημαινει οτι αν χρειαζοταν 1 φορα προσοχη [που λεει ο λογος] τωρα θα χρειαστει 1000.

Κ μαλιστα χωρις εμπειρια η οποια θα τον σωσει, ισως οχι απο δικη του μαλακια, αλλα απο μαλακια καποιου αλλου.


σιγουρα αν κανεις το ενα κ αν κανεις το αλλο κ αν εχεις τον εξοπλισμο, μειωνεις τον οποιο κινδυνο. Το θεμα ομως δεν ειναι α μετρησουμε τα αν κ να ριξουμε τα ζαρια. Το θεμα ειναι ποιο ειναι αυτο που θα επρεπε να κανει, το "σωστο".

Ειναι οπως κ με το καπνισμα. Το σωστο για την υγεια σου ειναι να το κοψεις. Θα στο λεω συνεχεια κ θα σου σπαω τα νευρα να το λεω συνεχεια, κ ας εχω ενα τσιγαρο μονιμα αναμμενο στο στομα μου

:wave2:

low__rider
16/04/2007, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
το κα@...μενος πηγαινε στο γεγονος οτι εχει φτιαχτει να παρει τη μηχανη που γουσταρει...

φυσικα κ ολα οσα λε μπορουν να ισχυουν, αυτο ομως δεν σημαινει οτι αν χρειαζοταν 1 φορα προσοχη [που λεει ο λογος] τωρα θα χρειαστει 1000.

Κ μαλιστα χωρις εμπειρια η οποια θα τον σωσει, ισως οχι απο δικη του μαλακια, αλλα απο μαλακια καποιου αλλου.


σιγουρα αν κανεις το ενα κ αν κανεις το αλλο κ αν εχεις τον εξοπλισμο, μειωνεις τον οποιο κινδυνο. Το θεμα ομως δεν ειναι α μετρησουμε τα αν κ να ριξουμε τα ζαρια. Το θεμα ειναι ποιο ειναι αυτο που θα επρεπε να κανει, το "σωστο".

Ειναι οπως κ με το καπνισμα. Το σωστο για την υγεια σου ειναι να το κοψεις. Θα στο λεω συνεχεια κ θα σου σπαω τα νευρα να το λεω συνεχεια, κ ας εχω ενα τσιγαρο μονιμα αναμμενο στο στομα μου

:wave2:


Εδω συμφωνουμε!;) Αλλα οπως εσυ καπνιζεις και δεν το κοβεις ετσι και μεις οι πιτσιρικαδες θελουμε να χουμε ωραιες μηχανες! Μια ζωη την εχουμε ας μην τα κανουμε κ ολα σωστα!:winka:

EVI
16/04/2007, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από low__rider
και μεις οι πιτσιρικαδες θελουμε να χουμε ωραιες μηχανες! Μια ζωη την εχουμε ας μην τα κανουμε κ ολα σωστα!:winka: [/B]

κοιτα να δεις

αν μπει καποιος 50 χρονων και πει θελω μηχανη μεγαλου κυβισμου αλλα δεν ξερω τιποτα απο οδηγηση μηχανης δε θα του πουμε ααα ωραια μεγαλε αφου εισαι 50 χρονων και ασχετος το χεις ρε παρτο


καμμια σχεση.


τα ιδια θα του πουμε με εναν 20ρι κλπ κλπ


στη ζωη σου μπορεις να μην κανεις πολλα πραγματα σωστα

μπορεις να μεινεις αμμορφωτος μπορεις να εισαι τεμπελης μπορεις να εισαι ψευτης μπορει πληγωνεις ανθρωπους με την συμπεριφορα σου μπορει να κανεις λαθη στα οικονομικα σου μπορει παρα πολλα πραγματα


να φροντισεις ομως τα λαθη που θα κανεις να μην παιρνουν κεφαλι και αλλους ανθρωπους παρα μονο το δικο σου


γιατι (και δεν μιλαω για τον φιλο μας ) αν παρεις μια μοτοσυκλετα και πας και πεσεις πχ πανω σε ενα πεζο (λεμε τωρα) η σε καποια αλλη μοτοσυκλετα (λεμε τωρα) θα παθετε κατι τοτε εχεις στεναχωρησει τους δικους σου ανθρωπους τους ανθρωπους του αλλουνου η ακομα και τον ιδιο τον εαυτο σου /του


και ολα αυτα γιατι εισαι πιτσιρικας και εχεις το δικαιωμα να λες και να κανεις οτι σου ερχετε με την ταμπελα του ιεμαι μικρος ακομα


εισαι μικρος για να κανεις μαλακιες αλλα εισαι μεγαλος για να αποφασισεις τι αμαξι θα παρεις τι μηχανη ποια γκομενα θα εχεις εχεις δικαιωματα αλλα οχι ευθηνες


αυτο ειναι κατι που το μαθαινεις αργοτερα


οτι τελικα δεν ειναι ετσι και με τη σειρα σου προσπαθεις να αποτρεψεις τα παιδια σου να κανουν τα ιδια λαθη

αλλα αυτα δε σε ακουνε γιατι..............εινια πιτσιρικια


και παει λεγοντας.

καταλαβενεις τωρα γιατι λεμε οτι λεμε?

γιατι ξεπερασαμε το σταδιο του πιτσιρικα

(προσοχη πιτσιρικι καποιος μπορει να νιωθει και στα 70 του μην το παιρνεις ηλικιακα)

:beer: :beer: :beer:

H.A.Balafoutre
16/04/2007, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
αν αγοράζεις, γιατί μετά θές να πουλάς...........τότε φίλε μου θα χάσεις το αίσθημα της μοτοσυκλέτας.

μην μπείς και έσυ σε αυτό το τριπάκι......

πάρε όποια γουστάρεις, και όταν έρθει η ώρα της πώλησης, το βλέπεις επι τόπου...





αποψή μου. Ντάξ?:beer:

Θα συμφωνήσω μαζί σου BIG TIME. Κι εμένα δεν μου αρέσει αυτή η νοοτροπία....αλλά κουμάντο σε ξένες τσέπες δεν κάνω....anyway. Πάντως συμφωνώ.

Επίσης θα συμφωνήσω και με την άποψη για το 250, με την έννοια του να μάθεις το οδηγείν μοτοσυκλέτα. Αν κι εγώ από παπί πήγα σε ανώτερη από TDM μοτοσυκλέτα στα 28μου, παρόλα αυτά, αν δεν σεβαστείς τις υποχρεώσεις (όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε) που προκείπτουν, την έβαψες. Οικονομικά και σε θέματα υγείας.

Το θέμα είναι τι έχει στο μυαλό του ο κάθε ένας που ζητάει τη γνώμη μας, εδώ στο moto.gr, για το τι σημαίνει μηχανή για τον/την ίδιο/ια.

Αγαπητέ 700_Τhespieis, κάνε και τα 2 τέστ ράιντ, αν μπορείς κοντά το ένα από το άλλο. Προσπάθησε να καταλάβεις τη νοοτροπία των 2 αυτών μηχανών. Το Versys είναι στην ουσία ένα TDM στη μεσαία κατηγορία και το ανάποδο.

Δες σε 2 χρόνια από τώρα αν θα είσαι σε θέση να πληρώνεις για σέρβις ή και για δόσεις κι αν θα έχεις τα πάντα σε εξοπλισμο. Διότι ακόμη κι αν οδηγικά έχεις βαρεθεί και τα 2, τότε δεν θα συντελεί απαραίτητα λόγω αντικατάστασής των.

Τα παραπάνω ήταν οικονομοτεχνικές παρατηρήσεις και παρασάγκας μακρυά από το αισθητικό μέρος.

Παρόλα αυτά, πάρε αυτό που γουστάρεις αισθητικά κι όχι λανθασμένα οπτικά. Αλλά να ξέρεις πως δεν θα το μετανοιώσεις αργότερα, μιζεριάζοντας για τη βενζίνη, για τα λάστιχα....και να είσαι σίγουρος πως δεν θα το μετανοιώσεις για τις επιδόσεις-δυνατότητες την μηχανής που θα επιλέξεις.

'Οποιο και να επιλέξεις, καλοτάξιδο.

Sotirios
17/04/2007, 11:25
Γεια σου Βαγγέλη

Πρώτα από όλα δίπλωμα έχεις????

Μεταξύ tdm και versys = γιαμαχα και καβασακι από ένα γενικότερο κλίμα που πλανάται (στους κύκλους μου τουλάχιστον) θα σου έλεγα γιαμαχα λόγω αξιοπιστίας. Το τι ντι εμ όμως είναι λίγο παλιό στη σχεδίαση, αν δε σε χαλάει βέβαια πάρτο αυτή είναι η άποψή μου, έχε υπόψιν όμως οτι δεν έιμαι τόσο σχετικός και εξηγούμαι.....


Μέχρι πριν 2 μήνες περίπου ήμουν παντελώς άσχετος από μηχανές (ποδήλατο είχα να κάνω από 12 χρονω), κάτι μου έκανε κλικ και τρελάθηκα με την ιδέα, πήρα δίπλωμα και εδώ και 25 μέρες έχω το cbf600s όπου και έχω γράψει 1765χιλιόμετρα. Τα πάντα είναι στο χέρι σου μπορείς να σκοτωθείς μπορείς να ζήσεις και να το χαρείς για ατελείωτα χιλιόμετρα, αρκεί βέβαια να μη σου κάτσει καμιά στραβή γιατί κακά τα ψέματα shit happen. Εμένα ίσως να με βοήθησαν τα 250000 περίπου ατρακάριστα χιλιόμετρα με αυτοκινήτα έτσι ώστε να αισθάνομαι λίγο πιο ασφαλής όσον αφορά την οδηγική μου συμπεριφορά.

Οι συμβουλές που έχω να σου δώσω για αρχή τουλάχιστον πρόσεχε τα χιλιόμετρα γιατί οι μηχανές τα πιάνουν γρήγορα (όσες φορές παρασύρθηκα και πήγα γρήγορα αισθάνθηκα πως οι οδηγικές μου ικανότητες δεν επαρκούσαν και έβαλα την ζωή μου σε πολύ κίνδυνο, η καρδούλα μου πηγε να σπάσει). Οδήγα τη σαν αυτοκίνητο (μην κάνεις σφήνες όπου σε χωράει ακριβώς αφηνε χώρο γύρω σου μπροστά πίσω πλάγια όπου μπορείς) και φόρα πάντα όσο περισσότερο προστατευτικό εξοπλισμό μπορείς. Φρόντισε στο κόστος μηχανής να υπολογίζεις κράνος, μπουφάν, γάντια και αν μπορέσεις από τώρα μπότες και γόνατα, νομίζω οτι μπορούν να σου τα βάλουν στη χρηματοδότηση αν το ζητήσεις.

να σαι καλά και πάντα όρθιος

EVI
17/04/2007, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotirios
Γεια σου Βαγγέλη

Πρώτα από όλα δίπλωμα έχεις????

Μεταξύ tdm και versys = γιαμαχα και καβασακι από ένα γενικότερο κλίμα που πλανάται (στους κύκλους μου τουλάχιστον) θα σου έλεγα γιαμαχα λόγω αξιοπιστίας. Το τι ντι εμ όμως είναι λίγο παλιό στη σχεδίαση, αν δε σε χαλάει βέβαια πάρτο αυτή είναι η άποψή μου, έχε υπόψιν όμως οτι δεν έιμαι τόσο σχετικός και εξηγούμαι.....





αφου δεν εισαι σχετικος μην εχεις και γνωμη για το αν ειναι αξιοπιστα η οχι (τα φαναρια του fazer μπαζουν νερα του Ζ οχι πχ λεμε τωρα) οπωτε δε μπορεις να λες σε καποιον που δε ξερει και θελει να μαθει περι αξιοπιστιας την στιγμη που ουτε εσυ δε ξερεις


για ολα τα αλλα που ειπες συμφωνω +750


:beer:

Sotirios
17/04/2007, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
αφου δεν εισαι σχετικος μην εχεις και γνωμη για το αν ειναι αξιοπιστα η οχι (τα φαναρια του fazer μπαζουν νερα του Ζ οχι πχ λεμε τωρα) οπωτε δε μπορεις να λες σε καποιον που δε ξερει και θελει να μαθει περι αξιοπιστιας την στιγμη που ουτε εσυ δε ξερεις


για ολα τα αλλα που ειπες συμφωνω +750


:beer:

Δεν ανέφερα δικιά μου άποψη γιατί δεν έχω για το συγκεκριμένο θέμα, αναφέρω μία σούμα απόψεων των κύκλων μου ( όχι του ιντερνετ) όπως έγραψα γιατί πριν πάρω το cbf ενδιαφερόμουνα για το er-6n kai to fazer:wave2:

όσον αφορά την σχεδίαση όλοι μπορούν να έχουν άποψη γιατί είναι θέμα γούστου:wave2:

Nostra
17/04/2007, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
αφου δεν εισαι σχετικος μην εχεις και γνωμη για το αν ειναι αξιοπιστα η οχι (τα φαναρια του fazer μπαζουν νερα του Ζ οχι πχ λεμε τωρα) οπωτε δε μπορεις να λες σε καποιον που δε ξερει και θελει να μαθει περι αξιοπιστιας την στιγμη που ουτε εσυ δε ξερεις


που να ξέρει ο άνθρωπος για τέτοια προβλήματα ... honda έχει.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


η φαντασία του να εξαρτάται μια αγορά από το κατα πόσο μπάζει νερά κάπου η μηχανή ανηκει σε άλλες μάρκες... :evil: :evil: :evil: :evil:

Sotirios
17/04/2007, 11:42
SOSTA ρε NOSTRA πές τα:cool:

EVI
17/04/2007, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
που να ξέρει ο άνθρωπος για τέτοια προβλήματα ... honda έχει.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


η φαντασία του να εξαρτάται μια αγορά από το κατα πόσο μπάζει νερά κάπου η μηχανή ανηκει σε άλλες μάρκες... :evil: :evil: :evil: :evil:

οτι και να λες





















































σε εχω big time
































:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

idi
18/04/2007, 09:50
nostra και sotirios ανορθωτες αλλαξατε ή ακομα αντεχουν???

μιλαμε για 2η φορα οχι για 1η.. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Sotirios
18/04/2007, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
nostra και sotirios ανορθωτες αλλαξατε ή ακομα αντεχουν???

μιλαμε για 2η φορα οχι για 1η.. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:nono: Δεν έχω κλείσει ούτε ένα μήνα που έχω την μηχανή, δεν βιάζομαι να τους αλλάξω:rotflmao: :rotflmao: