PDA

View Full Version : Πιέσεις ελαστικών για Cbf600s



npat
16/04/2007, 15:53
Τι πίεση βάζετε στα λάστιχά σας για κίνηση στην πόλη και για ταξίδι? Ξέρω ότι ο κατασκευαστής προτείνει 36-42, αδιακρίτως αλλά έχω την εντύπωση ότι στην Αθηναική "άσφαλτο" με αυτές τις πιέσεις γλιστράει πολύ (μάλλον επειδή δεν ζεσταίνονται τα λάστιχα επαρκώς ??). Έχω ακούσει "μαστόρια" να προτείνουν πολύ μικρότερες πιέσεις όπως 32 - 38, αλλά... δεν ξέρω. Εσείς τι κάνετε?

javaneze
16/04/2007, 17:43
Επιδιωκω να εχω 36-40 που απο οτι μου ειπε ο λαστιχας, τοσο προτεινει η pirelli στα diablo.

Δεν ειμαι σιγουρος οτι πραττω σωστα παντως.... :rolleyes:

makis206
17/04/2007, 07:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Εσείς τι κάνετε?

Εγώ επιμένω στα νούμερα του κατασκευαστή και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με τα Metzeler Roadtec που φοράει η μαυρούκα.

Στην πόλη πάντα προσέχω ιδιαίτερα και πηγαίνω αργά (είναι και μικρά τα Χανιά βέβαια) αλλά στην εθνική του δίνω και καταλαβαίνει. Έχοντας δοκιμάσει και λίγο χαμηλότερες πιέσεις στα 32 και 38psi δεν μου φαίνεται το ίδιο σταθερό στις μεγάλεις κλίσεις..

:beer: :beer:

Nostra
17/04/2007, 10:24
νίκο είχαμε αυτή τη συζήτηση εχτές στο δέλεαρ αλλά ήσουν από την άλλη πάντα του τραπεζιού...

ο φτιαχνομότο honda λέει 36-42 πιέσεις...

σαφώς αυτή είναι πίεση για δικάβαλος και φυσικά ανάλογα το ελαστικό σου...

όταν είσαι μονοκάβαλος ίσως μπορείς να παίξεις πιο χαμηλά, ας πούμε 34-40 ή 32-39 αλλά αρχίζεις και πλησιάζεις στο όριο ...

καλύτερα το ελαστικό να είναι πάντα φουσκωμένο όπως λέει ο κατασκευαστής του...

εσύ έχεις και κάποιο "ειδικό" βάρος (no offense, Ι hope) οπότε να τηρείς το 36-42

σαφώς στην εθνική ο αέρας θα διογκώνεται και η πίεση του θα αυξάνεται αλλά δε μπορείς όταν είσαι μονοκάβαλος να μειώνεις πίεση και όταν είσαι δικάβαλος να τρέχεις σε βενζινάδικο και να αυξάνεις πίεση...

μια από τις εναλλακτικές που υπάρχουν είναι να βάλεις άζωτο αντί για αέρα που δε διογκώνεται τόσο όσο ο αέρας οπότε θεωρητικά η πίεση στα ελαστικά παραμένει η ίδια...





σκόρπιες και αδόμητες οι σκέψεις μου απλά για να πάρεις μια ιδέα...
:wave2: :wave2: :wave2:

Nostra
17/04/2007, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Έχοντας δοκιμάσει και λίγο χαμηλότερες πιέσεις στα 32 και 38psi δεν μου φαίνεται το ίδιο σταθερό στις μεγάλεις κλίσεις..

:beer: :beer:


ακριβώς...

σε μεγάλες κλίσεις που πιέζεται το λάστιχο στις άκρες του, όταν έχεις λιγότερο αέρα το λαστιχο "διπλώνει" με κίνδυνο την απώλεια πρόσφυσης ...


φυσικά δε μιλάμε για καταστάσεις πίστας αλλά για μικτή χρήση στο αστικό ή εθνικό δίκτυο δρόμων...

npat
17/04/2007, 12:28
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά...

Και εγώ προς τα εκεί κλείνω, δηλ να χρησιμοποιώ τις πιέσεις του κατασκευαστή στα λάστιχα, και ας γλιστράει λίγο πιο εύκολα στους αθηναικούς δρόμους όταν είναι κρύα (το ABS τι το έχουμε ;) ). Πιστεύω ότι αυτό εξασφαλίζει την ασφαλέστερη συνολικά συμπεριφορά, και φθείρει και τα ελαστικά λιγότερο.

BILLY FILTH
17/04/2007, 13:25
και μένα για το Hornet 36-42 λέει αλλά με αυτή την πίεση είναι σαν μπαλόνια και μια φορά στο Σούνιο δεν μπορούσα να στρίψω :eek:.

εγώ λοιπόν βάζω 34-38 και δεν έχω πρόβλημα.

όσων αφορά προβλήματα σε στροφές δε μπορώ να είμαι σίγουρος αν φταίει η πίεση των ελαστικών ή η κουλαμάρα μου :rotflmao:

npat
17/04/2007, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra

μια από τις εναλλακτικές που υπάρχουν είναι να βάλεις άζωτο αντί για αέρα που δε διογκώνεται τόσο όσο ο αέρας οπότε θεωρητικά η πίεση στα ελαστικά παραμένει η ίδια...


Ξέρει κανείς που μπορείς να βρεις άζωτο για τα λάστιχα, και τι τιμές παίζουν?

Nostra
17/04/2007, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Ξέρει κανείς που μπορείς να βρεις άζωτο για τα λάστιχα, και τι τιμές παίζουν?

σε βουλκανιζατέρ και συνεργεία μέχρι και βενζινάδικα ...


από τσάμπα (αν σε ξέρουν και φτιάχνεις τη μηχανή σε αυτούς) μέχρι 15? .....

spyridon
20/05/2007, 13:43
Καλησπέρα παιδιά,

Πολύ πρόσφατα (100 χλμ) φόρεσα τα diablo (που τα πλήρωσα και 380 €).

Προφανώς είναι πολύ νωρίς και (παρότι οδηγώ 20 συναπτά έτη) οι οδηγητικές μου ικανότητες μέτριες αλλά οι αρχικές μου εντυπώσεις είναι πολύ μέτριες. Τα αισθάνομαι (με αρχική 36/42) να ψιλογλιστράνε και με μία ασάφεια ειδικά στις κλίσεις.

Αποφάσισα να πειραματιστώ με τις πιέσεις (συνήθως οδηγώ μόνος με συνολικό βάρος στα 100 κιλά με την μπαγαζιέρα). Αρχικά το έβαλα στο 30/34 (ναι ναι ξέρω είναι λίγο...) για να δω εάν θα αισθανθώ ότι ακουμπάει καλύτερα στον δρόμο.Θα γράψω εντυπώσεις για αυτό τον συνδυασμό και τους επόμενους.

Πάντως μου έχουν λείψει τα Batlax που είχα στην παλιά μου bros.

Περισσότερα σύντομα.:)

spyridon
20/05/2007, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyridon
Καλησπέρα παιδιά,

Πολύ πρόσφατα (100 χλμ) φόρεσα τα diablo (που τα πλήρωσα και 380 €).

Προφανώς είναι πολύ νωρίς και (παρότι οδηγώ 20 συναπτά έτη) οι οδηγητικές μου ικανότητες μέτριες αλλά οι αρχικές μου εντυπώσεις είναι πολύ μέτριες. Τα αισθάνομαι (με αρχική 36/42) να ψιλογλιστράνε και με μία ασάφεια ειδικά στις κλίσεις.

Αποφάσισα να πειραματιστώ με τις πιέσεις (συνήθως οδηγώ μόνος με συνολικό βάρος στα 100 κιλά με την μπαγαζιέρα). Αρχικά το έβαλα στο 30/34 (ναι ναι ξέρω είναι λίγο...) για να δω εάν θα αισθανθώ ότι ακουμπάει καλύτερα στον δρόμο.Θα γράψω εντυπώσεις για αυτό τον συνδυασμό και τους επόμενους.

Πάντως μου έχουν λείψει τα Batlax που είχα στην παλιά μου bros.

Περισσότερα σύντομα.:)

Πρώτη προσπάθεια αποτυχημένη...:confused:

Το πίσω σέρνεται (αναμενόμενο). Επόμενο τεστ στο 30-36 αύριο. Για να δούμε....:eyepop:

el_hymador
20/05/2007, 23:43
36 - 42 , προτεινομενο απο Honda και κατασκευαστη ελαστικων...

Δοκιμαζοντας χαμηλοτερες πιεσεις το μηχανακι δεν ειναι τοσο δεκτικο σε αλλαγες κατευθυνσης και εχει βαρια αισθηση

Τωρα για υψηλοτερες πιεσεις ακουστε αυτο....

Πριν λιγο καιρο πηγα το μηχανακι για πλυσιμο σε ενα βενζιναδικο κοντα στην δουλεια μου.

Καθομαι κερβερος πανω απο το τυπο που το ειχε αναλαβει για πλυσιμο...ο τυπος ειναι εξαιρετικος, το προσεχει σαν να ηταν δικο του και χωρις να του υποδειξω τιποτα κανει ακριβως αυτα που πρεπει ασχολουμενος πανω απο 35 λεπτα μονο με το πλυσιμο της μηχανης...

...ενθουσιασμενος εγω απο το επιπεδο της δουλειας του πιτσιρικα του σκαω ενα 5ευρω στο χερι και παω μεσα στο βενζιναδικο για να πληρωσω ...το παληκαρι εκεινη την στιγμη φυσουσε με αερα το μηχανακι για να φυγουν τα νερα....πιανω κουβεντα με τον ιδιοκτητη του βενζιναδικου και τον συγχαιρω για τον υπαλληλο του, χαζολογαω και λιγο και βγαινω μετα απο κανα πεντάλπετο εξω....

...η μηχανη αστραφτει χωρις ιχνος νερου πανω της, ο τυπακος την ειχε γυαλισει με ευλαβεια μιλαμε...παω να φυγω και ερχεται το παλικαρι και μου λεει:

''Κοιταξα αερα, ειχε λιγκο, εβαλα μηχανημα και τωρα οκ(Αλβανος ο πιτσιρικας...)''

ρε συ; του λεω...ξερεις τι πιεσεις παιρνει το μηχανακι; γιατι εβαλες χερι στα λαστιχα;

''οκι, οκι ξερω! να γραφει εδω, μην ανσησυχεις'' και μου δειχνει το αυτοκολητο πανω στο ψαλιδι...''36 μπροστα , 42 πισω εβαλα''...

...ε οκ λεω τοτε εγω (μαλακια μου!!) και φευγω χωρις να τσεκαρω...

ε λοιπον, το μηχανακι ηταν εντελως νευρικο στα πρωτα μετρα ενω οταν επιχειρησα να ανοιξω λιγο παραπανω το γκαζι παντιαζε με το παραμικρο...

αναστροφη , πισω στο βενζιναδικο και τσεκαρισμα στις πιεσεις...

ο τυπος ειχε μπερδεψει τα bar με τα psi και μου ειχε βαλει 3.6 bar μπροστα και 4.2 bar πισω!!!
:eyepop: ...αυτο σημαινει 52 psi μπροστα και 61psi πισω!!!!! :uplate: ...τυχερος ημουν που δεν μου σκασαν τα λαστιχα....ξεφουσκωνα αρκετη ωρα μεχρι που να τα φερω σε κανονικες πιεσεις...

Nostra
21/05/2007, 00:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ο τυπος ειχε μπερδεψει τα bar με τα psi και μου ειχε βαλει 3.6 bar μπροστα και 4.2 bar πισω!!!
:eyepop: ...αυτο σημαινει 52 psi μπροστα και 61psi πισω!!!!! :uplate: ...


:look: :hypnotize :uplate:


πάντως δε μπορείς να πεις...

σου ανέβασε την πίεση ο πιτσιρικάς... :D :D :D

javaneze
21/05/2007, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyridon
Πρώτη προσπάθεια αποτυχημένη...:confused:

Το πίσω σέρνεται (αναμενόμενο). Επόμενο τεστ στο 30-36 αύριο. Για να δούμε....:eyepop:
Για δες ρε φιλε Σπυρο μη τυχον βγαλεις καμια ακρη ...

Κι εγω εχω τα diablo εδω και 5.000 χλμ και προσφατα αρχισα να αισθανομαι κραδασμους στο τιμονι μετα απο καποια χ.α.ω . Στην αρχη νομιζα οτι φταινε τιποτα ρουλεμαν τροχου ή τιμονιου, μα θυμηθηκα σε αλλο τοπικ που χρηστης ειχε ενημερωσει για κραδασμους που ειχε παρατηρησει στο τιμονι μετα την αλλαγη σε diablo στο cbf του:(

Εγω τωρα εχω 36-42 στο περιπου απο 36-40 που επαιξα για κανα δυο εβδομαδες.
Δικαβαλος ειναι σαφης η διαφορα και καλυτερη η πληροφορηση, ενω μονοκαβαλος προβληματιζει... το νιωθω πιο ασταθες το μηχανακι....

makis206
21/05/2007, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Κι εγω εχω τα diablo εδω και 5.000 χλμ και προσφατα αρχισα να αισθανομαι κραδασμους στο τιμονι μετα απο καποια χ.α.ω .

Μήπως έχει να κάνει με την κορώνα του συγκεκριμένου ελαστικού ; Μήπως επειδή είναι πιο "γρήγορη" στις αλλαγές κατεύθυνσης από ένα sport-touring ελαστικό, επιρρεάζει την ομαλότητα της κύλησης στην ευθεία ;

Δεν ξέρω κατά πόσο στέκει η απορία μου αλλά είχε αναφερθεί και στο παρελθόν για τα diablo.

:beer:

Nostra
21/05/2007, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Κι εγω εχω τα diablo εδω και 5.000 χλμ και προσφατα αρχισα να αισθανομαι κραδασμους στο τιμονι μετα απο καποια χ.α.ω .


1. Να πας να κοιτάξουν τα ρουλεμάν τιμονιού

2. Να πας να ξαναζυγοσταθμίσουν τις ρόδες

3. Να πας να ελέγξεις τα ελατήρια/αμορτισέρ... μπορεί να φτάνεις στα όριά τους για service/αλλαγή λαδιών αμορτισέρ κλπ...

4. Υπάρχει και περίπτωση από λακούβες, πεζοδρόμια κλπ. να έχει "τραυματιστεί" ο σκελετός του ελαστικού ή να έχει παρει ελάχιστα η ζάντα...

:wave2: :wave2: :wave2:

spyridon
21/05/2007, 21:23
Σήμερα λοιπόν όλη την ημέρα (γύρω στα 50 χλμ) κινήθηκα με 30/36.Ωραία εμπειρία:sad:
Το μπροστινό ήταν απόλυτα ξεκάθαρο ότι ήθελε κι άλλη πίεση και το φρενάρισμα ήταν εμπειρία ζωής (μου έτυχε ένα πολύ απότομο και παραλίγο να ανέβω σε μια ΧΤ μπροστά μου).

Το 36 βέβαια πίσω δεν ήταν πάρα πολύ κακό, οπότε αποφάσισα να πάω το μπροστά στο 31 και να παίξω αύριο με 31/36 καταγράφοντας τις αντιδράσεις τις μοτοσυκλέτας.

Σκέφτηκα βέβαια και αυτό που αναφέρει ο el_hymador για 36/42 αλλά (και αυτό έχει να κάνει ξεκάθαρα με το πως αισθάνομαι την μοτοσυκλέτα με τα 72 κιλά μου και τα άλλα 10 περίπου της μπαγαζιέρας) δυσκολεύομαι στις στροφές, με την παραμικρή ανωμαλία στο δρόμο κάνω "γκέλες" και με μικρά πετραδάκια πιρουέτες.:confused:

Επίσης, κοντά στα 80 το τιμόνι ψιλοτρέμει :look: (ίδιο φαινόμενο έχει και ο αδελφός μου με Metzeler!) μετά το ξεπερνάει. :dizzy: Θα το πάω για ρουλεμάν και μετά θα δω και τα υπόλοιπα που ορθά αναφέρει ο συνάδελφος μοτοσυκλετιστής Νοstra.

Έχω στείλει και ένα mail στην Pirelli αλλά δυο ημέρες τώρα με κατέγραψαν κανονικά. Εάν δω ότι δεν απαντούν θα επιμείνω. Επειδή είμαι και λίγο περίεργος τους έστειλα πολύ συγκεκριμένα τύπους ελαστικών και κωδικούς και τους ρωτάω εάν είναι σωστά για την μηχανή.

Τέλος πάντων, θα δείξει.ότι έχω θα το μεταφέρω.:wave2:

makis206
22/05/2007, 07:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyridon
Τέλος πάντων, θα δείξει.ότι έχω θα το μεταφέρω.:wave2:

Και πολύ καλά κάνεις !

Καλά και γρήγορα ξεμπερδέματα !

:beer: :beer:

spyridon
29/05/2007, 13:08
Καλημέρα σας!

Σε απάντηση e-mail μου, η Pirelli μου απάντησε ότι για ένα άτομο+μπαγαζιέρα οι σωστές πιέσεις είναι 35-39.

funmoto
01/06/2007, 15:45
Αν και έχω πάψει να ανήκω στο club των cbfόβιων εδώ και αρκετούς μήνες... γράφω γιατί (δεν ξέρω αν ήταν και άλλοι) εγώ είχα επισημάνει το θέμα των κραδασμών στο τιμόνι μόλις άλλαξα λάστιχα και έβαλα τα diablo (ως startengine τότε). Η μηχανή δε μου φαινόταν τόσο σταθερή στην ευθεία και οι κραδασμοί έκαναν για πρώτη φορά την παρουσία τους μετά από 2 χρόνια με τα battlax.
Πίεση έβαζα αυτή που έλεγε η pirelli αλλά δε θυμάμαι ακριβώς πόσο, πάντως μικρότερη από 36 42 που είχα πριν. Τα ζυγοστάθμισα μετά από 2000 χλμ αλλά ... το ίδιο. Μετά... την έδωσα για προσωπικούς μου λόγους...
Έχω την εντύπωση πως τα diablo δεν ήταν ότι καλύτερο για τη μηχανή αυτή.... Νομίζω...

npat
01/06/2007, 19:25
Εγώ πάντως, με τα μαμά Michelin Pilot Road, έχω πλέον καταλήξει στις προτεινόμενες από τον κατασκευαστή πιέσεις (36, 42) και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Την πρόσφατη Δευτέρα, μάλιστα, έκανα καμιά 200 χιλιομετράκια υπό βροχή, δικάβαλος (με αργούς ρυθμούς βέβαια), και το κράτημά τους---όταν τα δοκίμαζα με πίσω και μπροστινό φρένο, σε καθαρή άσφαλτο---μου φάνηκε αξιοπρεπέστατο. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από τις προσδοκίες του καθενός (εγώ, είπαμε, είμαι αργός).

franki26gr
06/07/2007, 14:05
Εγω παντως αγορασα αυτα : http://www.tyrepressuremonitors.biz/index2.htm
απο το ebay στις αντοιστιχες πιεσεις 36 - 42 και τα τοποθετησα....φαινονται καπως ετσι...
Καλη φαση δε μπορω να πω....


95673

franki26gr
06/07/2007, 14:07
2 :smokin:


95674

iziogas
06/07/2007, 14:37
Φίλε καλά ξεμπερδέματα με αυτά τα monitor. Τα είχα βάλει κι εγώ και μου έκοψαν την πίσω βαλβίδα στην επαφή της με την ζάντα. Από το βουλκανιζατέρ μου είπαν ότι οποιδήποτε βάρος πάνω στην βαλβίδα της δημιουργεί κραδασμούς με αποτέλεσμα να κόβεται.

Τα έβγαλα αμέσως.

Κρίμα πάντως γιατί κι εμένα μου άρεσαν και μια φορά με ειδοποίησαν για το πίσω που είχε χάσει την πίεση. (Μήπως την είχε χάσει επειδή είχε αρχίσει να κοβόταν???)

franki26gr
06/07/2007, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από iziogas
Φίλε καλά ξεμπερδέματα με αυτά τα monitor. Τα είχα βάλει κι εγώ και μου έκοψαν την πίσω βαλβίδα στην επαφή της με την ζάντα. Από το βουλκανιζατέρ μου είπαν ότι οποιδήποτε βάρος πάνω στην βαλβίδα της δημιουργεί κραδασμούς με αποτέλεσμα να κόβεται.

Τα έβγαλα αμέσως.

Κρίμα πάντως γιατί κι εμένα μου άρεσαν και μια φορά με ειδοποίησαν για το πίσω που είχε χάσει την πίεση. (Μήπως την είχε χάσει επειδή είχε αρχίσει να κοβόταν???)

:eyepop: :eyepop: :eyepop: WHAT DID YOU SAY ??? :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Σοβαρα ρε φιλαρακι??
Ουτε που το ειχα φανταστει...
Αν ειναι ετσι τοτε μαλλον κακως τα τοποθετησα..
Κριμα....
:bigcry: :bigcry: :bigcry:

odt
14/07/2007, 11:23
Να πω κι εγώ το μακρύ μου; (ή και το κοντό μου, εξαρτάται πως το βλέπει κανείς)

Στο δικό μου μηχανάκι λοιπόν (αν βαριέστε να κοιτάξετε το προφίλ μου, hornet 600 04) η χόνδα προτείνει τις ίδιες πιέσεις...δηλαδή 36 -42.Το μηχανάκι φοράει ακόμα τα μαμίσια λάστιχα (michelin pilot road)...

Για λόγους δικής μου μ@λ@κίας...δεν τσέκαρα την πίεση των ελαστικών για πολύ καιρό τώρα...Χθες που περίμενα κάτι φίλους για να πάμε βόλτα, παρατήρησα πως μόλις ανέβαινα στη μηχανή...το πίσω λάστιχο, καθόταν...όχι πολύ, αλλά μου έκανε εντύπωση...

Η αλήθεια είναι πως δεν είχα προσέξει πόσο καθόταν κι όταν είχε την προτεινόμενη πίεση (42) κι έτσι σκέφτηκα μόλις πάω σπίτι, να τσεκάρω την πίεση...

Σήμερα το πρωί λοιπόν...αφού τελείωσα με το πλυσίματα και τις π@π@ριες...παίρνω το κομπρεσεράκι και πάω να τσεκάρω το πίσω (πρώτα) για να δω πόσο αέρα είχε... ... ... ...Κοιτάζω την ένδειξη..##%$##@@@$%^$#%&##:mad: :eek: :yuck: :bigcry: :lol: :eyepop: :uplate:
















30 και κάτι:eyepop: :bawl: Τσεκάρω και το μπροστινό 30 παρά κάτι...:eyepop:


Μα πως? Που? Πότε?

Μιλάμε πως δεν είχα πάρει ΧΑΜΠΑΡΙ...Ούτε αστάθειες, ούτε ασάφειες, ούτε βαρύ τιμόνι, ούτε τίποτα... :confused:

Εν τω μεταξύ δεν μπορείς να πεις ότι το στύβω το μηχανάκι, αλλά όπου βρω ευκαιρία το πλακώνω..όμως δεν πήρα ΧΑΜΠΑΡΙ (το είπαμε και πριν :lol: )

Τώρα έβαλα πάλι το προτεινόμενο 36(παρά κάτι) και 42(παρά κάτι) και θα προσπαθήσω να δω διαφορές...

Άβυσσος η συμπεριφορά του ελαστικού...