PDA

View Full Version : 0-300 Riding School 12 Μαΐου......



karamoto
17/04/2007, 14:24
Επιτέλους βρέθηκε χρόνος και χρήμα για το μάθημα στις 12 Μαΐου. :D

Είναι κανείς άλλος από το forum που θα συμμετάσχει?

Ανεβαίνω από Ηράκλειο οπότε αν είναι και κανείς άλλος από Κρήτη θα υπάρχει παρέα στο πλοίο και για να χαθούμε μαζί ψάχνοντας την πίστα.

Άντε μπας και ξεστραβωθώ. Άσε που θα είναι και η παρθενική μου σε πίστα με μηχανή και μόνο αυτό θα είναι απόλαυση. :a2:

:beer:

sniper
17/04/2007, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
........ Άσε που θα είναι και η παρθενική μου σε πίστα με μηχανή και μόνο αυτό θα είναι απόλαυση. :a2:

:beer:

Να δείς που αυτό δεν θα σε απασχολήσει καθόλου :D

karamoto
17/04/2007, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Να δείς που αυτό δεν θα σε απασχολήσει καθόλου :D

Δεν θα είναι απόλαυση ή δεν θα με ζορίσει το θέμα πίστα?

Ελπίζω το πρώτο.

sniper
17/04/2007, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Δεν θα είναι απόλαυση ή δεν θα με ζορίσει το θέμα πίστα?

Ελπίζω το πρώτο.

Θα δεις... Απόλαυση θα είναι σίγουρα.... ζόρι καθόλου - η πίστα τουλάχιστον :D

Με τον εαυτό σου θα τσακώνεσαι :wave2:

gcrook
18/04/2007, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Δεν θα είναι απόλαυση ή δεν θα με ζορίσει το θέμα πίστα?

Ελπίζω το πρώτο.

Δεν θα προλαβεις να το σκεφτεις καθολου αυτο θα καταβροχθιζεις εμπειριες με μεγαλο ρυθμο στο μαθημα.

Αν και εγω ειχα κανει καποια trackdays πριν για να οδηγηθω στο συμπερασμα μετα απο 3-4 τετοια οτι μαλλον πεταω λεφτα.

Δεν ειχα τελικα και απολυτο αδικο.
Anyway απλα ψυχολογικο ειναι, οποτε αντε καλη διασκεδαση.
:wave2:

karamoto
18/04/2007, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Δεν θα προλαβεις να το σκεφτεις καθολου αυτο θα καταβροχθιζεις εμπειριες με μεγαλο ρυθμο στο μαθημα.

Αν και εγω ειχα κανει καποια trackdays πριν για να οδηγηθω στο συμπερασμα μετα απο 3-4 τετοια οτι μαλλον πεταω λεφτα.

Δεν ειχα τελικα και απολυτο αδικο.
Anyway απλα ψυχολογικο ειναι, οποτε αντε καλη διασκεδαση.
:wave2:

Πίστα έχω μπει πάρα πολλές φορές με kart (ερασιτεχνικά, μικρός όλο το χαρτζιλίκι εκεί το έχωνα) και την θεωρώ φοβερό σχολείο.

Και μόνο ότι μπορείς να πάρεις ξανά και ξανά την ίδια στροφή και να δοκιμάζεις διαφορετικές γραμμές ήταν για μένα απόλαυση. Και βέβαια πάνω που έλεγα ότι "το έχω" πάντα βρισκόταν κάποιος που με περνούσε σαν σταματημένο και με έβαζε να ψάχνω από την αρχή και να τον κυνηγάω να δω που είμαι λάθος.

Σίγουρα στο μάθημα δεν θα μας αφήσουν να γυρίζουμε χύμα, αφού θα έχουμε συγκεκριμένα πράγματα να δοκιμάζουμε, αλλά και πάλι η σκέψη και μόνο της πίστας και μάλιστα με μηχανή με ενθουσιάζει απίστευτα. Συν τα πολλά και καλά που ακούω για τα μαθήματα με έχουν και μετράω μέρες.

Η μόνη πίκρα είναι το κόστος που από Κρήτη βγαίνει διπλό. Βάλε που δεν έχω και δέρματα και θα νοικιάσω ανεβάζει την ζημιά στα ~400Ε :sick: Άτεμη καινωνία.

$py
23/04/2007, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Επιτέλους βρέθηκε χρόνος και χρήμα για το μάθημα στις 12 Μαΐου. :D

Είναι κανείς άλλος από το forum που θα συμμετάσχει?


:beer:


Εγώ

:wave2:

karamoto
24/04/2007, 09:55
Ω ρε γλέντια.

Καλά εννοείται ότι με Dl650 και KLE500 θα είμαστε οι σβούροι του μαθήματος και θα μας φθονούνε όλοι. :D

Αλήθεια μια που είσαι από Αθήνα πόση ώρα περίπου χρειάζεται κανείς για να πάει από Πειραιά στα Μέγαρα? Κατά τις 6-6:30 το πρωί έχει ξεκινήσει το μποτιλιάρισμα ή θα το προλάβω?

Τα λέμε και από κοντά λοιπόν το Σάββατο.

byron
24/04/2007, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Αλήθεια μια που είσαι από Αθήνα πόση ώρα περίπου χρειάζεται κανείς για να πάει από Πειραιά στα Μέγαρα? Κατά τις 6-6:30 το πρωί έχει ξεκινήσει το μποτιλιάρισμα ή θα το προλάβω?


Μποτιλιάρισμα δεν θα έχει. Αν δεν μπερδευτείς πουθενά μέχρι να βγεις στην ΕΟ, θέλεις 45΄για να φτάσεις στην πίστα.


Καλά να περάσετε :wave2:

karamoto
24/04/2007, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Μποτιλιάρισμα δεν θα έχει. Αν δεν μπερδευτείς πουθενά μέχρι να βγεις στην ΕΟ, θέλεις 45΄για να φτάσεις στην πίστα.

Καλά να περάσετε :wave2:

Ευχαριστώ παιδιά.

Για να σας πρήξω λίγο ακόμα, από που να πάω όταν βγω Πειραιά?

Να πάω Κηφισού και από εκεί λεωφόρο Αθηνών ή να πάω από λεωφόρο εθνικής αντιστάσεως? Πιο είναι πιο εύκολο για κάποιον που είναι τελείως άσχετος? Η αλήθεια είναι ότι όταν ανεβαίνω πάντα με κάποιο μαγικό τρόπο καταλήγω εκεί που θέλω αλλά ποτέ δεν ξέρω από που πήγα. Απλά αυτή την φορά καλό είναι να μην χαθώ και χάσω χρόνο.

byron
24/04/2007, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Για να σας πρήξω λίγο ακόμα, από που να πάω όταν βγω Πειραιά?


:nono: Μόλις βγεις απ΄το καράβι, βλέπεις την εκκλησία του Αγ.Διονυσίου απέναντι σου. Πιάνεις αυτό τον δρόμο (έχεις στην πλάτη σου το λιμάνι δλδ) και ακολουθείς την Αγ. Δημητρίου. Μετά από 1 χλμ περίπου η Αγ. Δημητρίου τελειώνει στην Λ. Σαλαμίνος (προέκταση της Π.Ραλλη)

Εκεί πάς αριστερά και την ακολουθείς μέχρι το τέρμα της. Στα τελευταία φανάρια (στο αριστερό σου χέρι έχει ένα μεγάλο βενζινάδικο της Shell) συνεχίζεις ευθεία την Λ. Σχιστού και ακολουθείς τον δρόμο μέχρι να βγείς στην ΕΟ αθηνών Κορίνθου.

Θα ψάξω λίγο στο google για να σου βάλω χάρτη.

:wave2:

karamoto
24/04/2007, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
:nono: Μόλις βγεις απ΄το καράβι, βλέπεις την εκκλησία του Αγ.Διονυσίου απέναντι σου. Πιάνεις αυτό τον δρόμο (έχεις στην πλάτη σου το λιμάνι δλδ) και ακολουθείς την Αγ. Δημητρίου. Μετά από 1 χλμ περίπου η Αγ. Δημητρίου τελειώνει στην Λ. Σαλαμίνος (προέκταση της Π.Ραλλη)

Εκεί πάς αριστερά και την ακολουθείς μέχρι το τέρμα της. Στα τελευταία φανάρια (στο αριστερό σου χέρι έχει ένα μεγάλο βενζινάδικο της Shell) συνεχίζεις ευθεία την Λ. Σχιστού και ακολουθείς τον δρόμο μέχρι να βγείς στην ΕΟ αθηνών Κορίνθου.

Θα ψάξω λίγο στο google για να σου βάλω χάρτη.

:wave2:

srx6 άψογος.

Το βρήκα στον χάρτη. Παρόμοιο σχέδιο είχα (να ανέβω από Αιτωλικού και μετά το ίδιο) αλλά το δικό μου είναι πιο επικίνδυνο για λάθη.

:beer:

byron
24/04/2007, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Το βρήκα στον χάρτη. Παρόμοιο σχέδιο είχα (να ανέβω από Αιτωλικού και μετά το ίδιο) αλλά το δικό μου είναι πιο επικίνδυνο για λάθη.

:beer:

Μην πάς από αιτωλικού γιατί στο τέρμα της θα μπερδευτείς. Ακολουθησε την διαδρομή που σου είπα και θα φτάσεις πανεύκολα.

:beer:

karamoto
24/04/2007, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Μην πάς από αιτωλικού γιατί στο τέρμα της θα μπερδευτείς. Ακολουθησε την διαδρομή που σου είπα και θα φτάσεις πανεύκολα.

:beer:

ΟΚ

:beer:

dimzab
24/04/2007, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Ω ρε γλέντια.

Καλά εννοείται ότι με Dl650 και KLE500 θα είμαστε οι σβούροι του μαθήματος και θα μας φθονούνε όλοι. :D

Αλήθεια μια που είσαι από Αθήνα πόση ώρα περίπου χρειάζεται κανείς για να πάει από Πειραιά στα Μέγαρα? Κατά τις 6-6:30 το πρωί έχει ξεκινήσει το μποτιλιάρισμα ή θα το προλάβω?

Τα λέμε και από κοντά λοιπόν το Σάββατο.


Κι εγώ εκεί θα είμαι!!!
:D :D :wave2:

TROOPER
04/05/2007, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
θέλεις 45΄για να φτάσεις στην πίστα

τωρα φταιω εγω να αρχισω το δουλεμα βυρωνα????

45 λεπτα απο πειραια-μεγαρα ??????

με τι πας ρε συ ???

με το σκουτερ????????

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

byron
04/05/2007, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
με το σκουτερ????????


Αστα φίλε.... :sad: Βήμα δεν πάνε τα κωλοιταλικά 3μπούρδελα που έχω μπλέξει (και έχω και 2, τρομάρα μου) ...:a53: :a42: :a35: :a04:

TROOPER
04/05/2007, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Αστα φίλε.... :sad: Βήμα δεν πάνε τα κωλοιταλικά 3μπούρδελα που έχω μπλέξει (και έχω και 2, τρομάρα μου) ...:a53: :a42: :a35: :a04:

πετα τα τα μπουρδελα να τελειωνεις !!!!!!

γυρνα στη μαμα yamaha να ησυχασεις !!!!!!!!!!

:beer:
:wave2:

karamoto
07/05/2007, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
τωρα φταιω εγω να αρχισω το δουλεμα βυρωνα????

45 λεπτα απο πειραια-μεγαρα ??????

με τι πας ρε συ ???

με το σκουτερ????????

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Με μπερδέψατε.

Δηλαδή το 45' είναι λίγο? :confused: (Διότι το συγκεκριμένο Ιταλικό "σκούτερ" το έχει το γκαζάκι του)

$py
09/05/2007, 11:22
Εγώ δεν θα έρθω τελικά..........με το ΚΛΕ. :winka:





Karamoto εγώ με τον Dimzab και άλλη μια μηχανή θα ξεκινήσουμε από Αργυρούπολη.

:wave2:

byron
09/05/2007, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Με μπερδέψατε.

Δηλαδή το 45' είναι λίγο? :confused: (Διότι το συγκεκριμένο Ιταλικό "σκούτερ" το έχει το γκαζάκι του)

Οχι καλά είναι τα 45. Ο Trooper έχει ένα πύραυλο και πάει σε 12΄ χαλαρά και με στάση για τσιγάρο ενδιάμεσα.

:wave2:

karamoto
09/05/2007, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από $py
Εγώ δεν θα έρθω τελικά..........με το ΚΛΕ. :winka:


Karamoto εγώ με τον Dimzab και άλλη μια μηχανή θα ξεκινήσουμε από Αργυρούπολη.

:wave2:

Εγώ επιμένω και θα σκάσω μύτη με το μαστόδοντο (DL650, δεν έχω εναλακτική).

Τελικά ανακάλυψα άλλους 2 από Ηράκλειο (και οι δύο με CBF 1000) που ξεκινάνε για το μάθημα και στηρίζομαι σε αυτούς για να φτάσω στην πίστα. (βέβαια έχω εκτυπώσει και τους χάρτες της μισής Αθήνας για καλό και για κακό) Άσε που τέτοια ώρα που φτάνουμε (5:20) μάλλον εμείς θα το ανοίξουμε το μαγαζί ακόμα και αν χαθούμε.

Τα λέμε στην πίστα. :wave2:

TROOPER
10/05/2007, 08:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Οχι καλά είναι τα 45. Ο Trooper έχει ένα πύραυλο και πάει σε 12΄ χαλαρά και με στάση για τσιγάρο ενδιάμεσα.

:wave2:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tomd
10/05/2007, 11:06
:cool: :cool: :cool: :cool:

Και εγω θα ειμαι εκει με ενα GSR600... Μολις που προλαβα.....

firefox
11/05/2007, 12:05
apo pu ine pio koda ta megara meso attikis odou i kanonika apo leoforo athinon?
gia ti xiliometriki diafora diladi milame gia tis 2 epiloges?

tomd
11/05/2007, 12:39
analogos apo pou erxese. sigoura pio grigora kai asfalestera einai apo tin attiki odo...

$py
13/05/2007, 21:54
Η διοργάνωση ήταν άψογη, μάθαμε αρκετά και πολύ χρήσιμα πραγματάκια και περάσαμε σούπερ.



Στον karamoto ξύπνησε μέσα του ο μικρός κάγκουρας αλλά τη διαφορά έκανε ο valentino με το καινούργιο του άφρικα :lol:


88241

karamoto
14/05/2007, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από $py
Η διοργάνωση ήταν άψογη, μάθαμε αρκετά και πολύ χρήσιμα πραγματάκια και περάσαμε σούπερ.



Στον karamoto ξύπνησε μέσα του ο μικρός κάγκουρας αλλά τη διαφορά έκανε ο valentino με το καινούργιο του άφρικα :lol:

Λοιπόν γύρισα σήμερα Ηράκλειο μετά το μάθημα ένα γάμο πολλούς φίλους καφέδες μπύρες και αρκετή ώρα χαμένος μέσα στην Αθήνα να ψάχνω ξενοδοχεία εκκλησίες καφετέριες ταβέρνες λιμάνια και άλλα.

Η κούραση μεγάλη αλλά η εμπειρία φοβερή.

Στην θεωρία δεν είχαμε τον Χούντρα (δεν θυμάμαι το όνομα του εκπαιδευτή :( ) αλλά κάποιον που μάλλον δεν ήταν τόσο έμπειρος (ήταν παρόν και ο Χούντρας και έλυνε κάποιες απορίες) αλλά και πάλι το αποτέλεσμα ήταν καλό και μάθαμε πολλά πράγματα :) . Προσωπικά είχα διαβάσει από δίκτυο βιβλία και περιοδικά πολλά από αυτά που θα μας έδειχναν αλλά όσο και αν είχα τα είχα δοκιμάσει στον δρόμο δεν ήξερα αν είμαι σωστός ή όχι. :confused:

Άσχετα από την θεωρία όμως οι ασκήσεις στην πίστα είναι έτσι σχεδιασμένες που, και τίποτα να μην κατάλαβες από την θεωρία, ξεκαθάριζαν όλα μόνα τους.

Επιπλέον όλοι της διοργάνωσης αλλά και οι συμμετέχοντες ήταν πολύ ευχάριστοι ενώ γνώρισα και από κοντά τον $py (ή Βαλεντίνο :p ) και τον dimzab με τους οποίους σχολιάζαμε την κουλαμάρα και τις απορίες μας και με τους οποίους είμασταν στο ίδιο γκρούπ (στους κουλούς με αυτογνωσία). Πολύ καλή παρέα αποδείχτηκαν και οι δύο Ηρακλειώτες με τα 2 CBF1000 με τους οποίους ανεβήκαμε μαζί και τους οποίους πρώτη φορά γνώρισα στο καράβι.

Εγώ μπήκα στο πρώτο 20λεπτο τελείως ψαρομένος. Δεν πέρασα κανέναν παρότι κάποιοι πήγαιναν αρκετά σιγά και δημιουργούσαν από πίσω ουρές. :(

Στο δεύτερο 20λεπτο είδα ένα adventure που άρχισε να περνάει κόσμο και ακολούθησα και εγώ.
Κάπου εδώ άρχισα να θυμάμαι κάποιες στροφές στην πίστα και έτσι σταμάτησα να μπαίνω παντού και πάντα πολύ νωρίς. :a25:

Τα ενθαρυντικά λόγια του Νίκου :cool: (ο εκπαιδευτής μου :beer: , πολύ καλός) με έκαναν και ξετσουτσούνισα στο τρίτο 20λεπτο ενώ όσο μάθαινα την πίστα ξυπνούσε ο κάγκουρας :a2: που έκρυβα μέσα μου (όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο $py) και να περνάω με μεγαλύτερο θράσος το οποίο προκάλεσε και μία κατευναστική παρέμβαση του Νίκου :blush: (καθώς και μερικά χιλιοστά φθορά στο δεξί μαρσπιέ.)

Στο τέταρτο 20λεπτο δεν τα πήγα και πολύ καλά με την άσκηση :( (βγάλσιμο σώματος) οπότε ο Νίκος με έβγαλε έξω για διευκρινήσεις αλλά έκανε αρκετές παρεμβάσεις και μέσα στην πίστα προσπαθώντας να μου δείξει το σωστό. Τελικά κάτι άρχισα να καταφέρνω προς το τέλος και έτσι μειώθηκαν αρκετά και οι επαφές του μαρσπιέ με την άσφαλτο.

Στο τελευταίο 20λεπτο (ή αλλιώς μπείτε μέσα και εφαρμόστε ότι μάθατε όσο ποιο γρήγορα μπορείτε) ήταν η χαρά του παιδιού. Είχα πωρωθεί τελείως και ο ρυθμός ανέβηκε αρκετά αλλά το πιό σημαντικό ανέβηκε και το ποσοστό των στροφών που έπαιρνα σωστά :sun: . ( Η συγκέντρωση που πετυχαίνεις στην πίστα είναι απίστευτη. Φαντάζομαι ότι οι ιερείς στο Νεπάλ μετά από κάποια χρόνια θα μπορούν να την πετύχουν)

Τώρα το μαρσπιέ έχει αποκτήσει ένα αναμνηστικό φάλτσο κόψιμο, τα λάστιχα έκαναν μακαρονάκι ωραιότατο για καρμπονάρα, και το Vstrom έδειξε ότι μάλλον δεν είναι το απόλυτο όπλο στην πίστα. Τα φρένα γκαρίζουν και έχουν χάσει κάπως σε αίσθηση και δύναμη και άμα συνεχίσει μάλλον κάηκαν τελείως τα τακάκια και πάω για άλλα. :bigcry:

Τα καλύτερα της μέρας ήταν να βλέπεις σε απόσταση αναπνοής τους εκπαιδευτές να μπαίνουν με τα χίλια στην στροφή με αυτά τα δαιμονισμένα daytona 675, το πωρωτικό πέμπτο 20λεπτο, η χαρά όταν σου έλεγε ο εκπαιδευτής ότι κάνεις κάτι σωστά, η καλή παρέα, η φοβερή εμπειρία της πίστας. Προσωπικά χάρηκα πολύ που αυτά που είχα διαβάσει και εφαρμόσει δεν απείχαν τόσο από το σωστό οπότε μπόρεσα να χαρώ πολύ στην πίστα. :a25:

Η πιο τρομακτική στιγμή ήταν όταν στην έξοδο κάποιας στροφής ανοίγοντας φουλ το γκάζι άκουσα κάτι περίεργους ήχους από τον κινητήρα και νόμισα ότι έσπασε. Πάτησα αμέσως συμπλέκτη βρίζοντας την μαλακία που με δέρνει, την τύχη μου και ότι άλλο μου ήρθε πρόχειρο για να διαπιστώσω λίγα δευτερόλεπτα μετά ότι ο ήχος ήταν αποτέλεσμα συνδυασμού μουγκρητού του 675 του εκπαιδευτή που με είχε πλησιάσει και μπουμπουνητού του TDM που είχα πλησιάσει.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα και ονειρεύομαι Καλιφόρνιες στις Σέρρες, όχι ότι τα Μέγαρα μου έπεσαν λίγα (το αντίθετο και ας είναι πράγματι μέτρια σε ποιότητα τάπητα), αλλά και για την αλλαγή.

karamoto
16/05/2007, 14:06
Σήμερα είναι η τέταρτη μέρα και ακόμα δεν μου κάνει αίσθηση να ανοίξω γκάζι στον δρόμο.

Μετά την πίστα μου φαίνεται ο δρόμος απίστευτα επικίνδυνος. :(

Ακόμα σκέφτομαι τα μαθήματα πάντως και όλη την μέρα. Ρε ζημιά που πάθαμε στα καλά καθούμενα.

Αλήθεια firefox και tomd μία που δεν γνωριστήκαμε εκεί πως σας φάνηκε?

Tropeas
16/05/2007, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Σήμερα είναι η τέταρτη μέρα και ακόμα δεν μου κάνει αίσθηση να ανοίξω γκάζι στον δρόμο.

Μετά την πίστα μου φαίνεται ο δρόμος απίστευτα επικίνδυνος. :(

Ακόμα σκέφτομαι τα μαθήματα πάντως και όλη την μέρα. Ρε ζημιά που πάθαμε στα καλά καθούμενα.

Αλήθεια firefox και tomd μία που δεν γνωριστήκαμε εκεί πως σας φάνηκε?
Και έτσι είναι η αίσθηση αν όντως έδωσες βάση σε αυτά που λέγαν... :beer:
οπότε ή κότα ή άλλη μηχανή εντός Αττικής (πάπια)
και τρέξιμο μόνο πίστα...:wave2: ;)
αναμένουμε... παρεάκι... να δεις την χαρά που θα έχετε μόλις μπείτε 2-3 φορές μετά πίστα και κάνετε σιγά σιγά πρακτική στα μαθήματα και στα σημεία που θέλετε ακόμα βελτίωση...
θα βλέπεται ότι έχετε άνεση εκεί που... δεν...

karamoto
16/05/2007, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Και έτσι είναι η αίσθηση αν όντως έδωσες βάση σε αυτά που λέγαν... :beer:
οπότε ή κότα ή άλλη μηχανή εντός Αττικής (πάπια)
και τρέξιμο μόνο πίστα...:wave2: ;)
αναμένουμε... παρεάκι... να δεις την χαρά που θα έχετε μόλις μπείτε 2-3 φορές μετά πίστα και κάνετε σιγά σιγά πρακτική στα μαθήματα και στα σημεία που θέλετε ακόμα βελτίωση...
θα βλέπεται ότι έχετε άνεση εκεί που... δεν...

Tropea μακάρι να γινότανε.
Άμα ήμουνα Αθήνα ακόμα πίστα θα ήμουν. Από Ηράκλειο όμως? Και είναι και έξοδο μεγάλο. Με τετράκλινη καμπίνα ~175Ε βγαίνει το ταξίδι.

Η αλήθεια είναι ότι ούτε και εγώ περίμενα να μου αρέσει τόσο. Και έχω και ένα σωρό πράγματα να βελτιώσω που παρότι μέχρι τώρα τα δούλευα στον δρόμο τώρα μου φαίνεται ότι για να έχω το αποτέλεσμα 5 εικοσάλεπτων στην πίστα πρέπει να κάνω 10.000κμ στον δρόμο και πάλι κάτι θα κάνω στραβά αφού πάντα θα υπάρχει κάτι να με αποσπάσει και να με αναγκάσει να το κάνω λάθος.

Στην πίστα μπορείς να έχεις 100% συγκέντρωση. Σε κάποια φάση κολλάς σε κίνηση και ξαφνικά προσέχεις ότι κάπου είναι ένας φωτογράφος κάπου αλλού ένας κριτής κτλ. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο στο τσαφ πρόσεξα την σημαία του τέλους.

Έκατσα τώρα και είδα πάλι τα video του gcrook από τα Μέγαρα και γυάλισε το μάτι μου πάλι. Την Δευτέρα κοιτούσα την αεροφωτογραφία των Μεγάρων και σκεφτόμουν τις γραμμές μου. Κοινώς το είχα που το είχα χαμένο αλλά τώρα βάρεσα μπιέλα.

Άμα πάτε σύντομα κάντε και ένα γύρο για μένα.

Tropeas
16/05/2007, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Tropea μακάρι να γινότανε.
Η αλήθεια είναι ότι ούτε και εγώ περίμενα να μου αρέσει τόσο. Και έχω και ένα σωρό πράγματα να βελτιώσω που παρότι μέχρι τώρα τα δούλευα στον δρόμο τώρα μου φαίνεται ότι για να έχω το αποτέλεσμα 5 εικοσάλεπτων στην πίστα πρέπει να κάνω 10.000κμ στον δρόμο και πάλι κάτι θα κάνω στραβά αφού πάντα θα υπάρχει κάτι να με αποσπάσει και να με αναγκάσει να το κάνω λάθος.

Στην πίστα μπορείς να έχεις 100% συγκέντρωση. Σε κάποια φάση κολλάς σε κίνηση και ξαφνικά προσέχεις ότι κάπου είναι ένας φωτογράφος κάπου αλλού ένας κριτής κτλ. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο στο τσαφ πρόσεξα την σημαία του τέλους.

Έκατσα τώρα και είδα πάλι τα video του gcrook από τα Μέγαρα και γυάλισε το μάτι μου πάλι. Την Δευτέρα κοιτούσα την αεροφωτογραφία των Μεγάρων και σκεφτόμουν τις γραμμές μου. Κοινώς το είχα που το είχα χαμένο αλλά τώρα βάρεσα μπιέλα.

Άμα πάτε σύντομα κάντε και ένα γύρο για μένα.
Συντεκνάκι δεν υπάρχει τίποτα κάτω ?
ξερεις τι μπορείς να κάνεις? αλλά με πολύ προσοχή?
να κάνεις εξασκηση χωρίς υπερβολές σε επαρχιακούς δρόμους με λίγη κίνηση καλή άσφαλτο και ορατότητα, και με λίγα χιλιόμετρα σε σχέση με αυτά που θα πήγαινες αλλιώς...
δηλ. σε δρόμο που θα πήγαινες με 80 (και έχεις ορατότητα), πήγαινε με 60 και με το ένα χέρι στο ντεπόζιτο χωρίς φρένα...
αν συνεχίζει η ορατότητα στη στροφή , τότε συνέχισε να πηγαίνεις το ίδιο και να την πάρεις έτσιτην στροφή...
δοκίμασε έτσι σιγά σιγά όλες τις ασκήσεις και θα δεις ότι θα σου γίνουν βίωμα.

Πρόσφατα σε ένα 7ημερο ταξιδιωτικό είδα ότι με τις παραπάνω προυποθέσεις μπορώ να ασκηθώ και με καλά αποτελέσματα μετά απο συνεχή εξάσκηση.
ΠΡΟΣΟΧΗ :
α. ορατότητα
β. καλή ασφαλτος
γ. χαμηλότερη ταχύτητα
δ. μια άσκηση ανα φορά...

:wave2:

karamoto
16/05/2007, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Συντεκνάκι δεν υπάρχει τίποτα κάτω ?
ξερεις τι μπορείς να κάνεις? αλλά με πολύ προσοχή?
να κάνεις εξασκηση χωρίς υπερβολές σε επαρχιακούς δρόμους με λίγη κίνηση καλή άσφαλτο και ορατότητα, και με λίγα χιλιόμετρα σε σχέση με αυτά που θα πήγαινες αλλιώς...
δηλ. σε δρόμο που θα πήγαινες με 80 (και έχεις ορατότητα), πήγαινε με 60 και με το ένα χέρι στο ντεπόζιτο χωρίς φρένα...
αν συνεχίζει η ορατότητα στη στροφή , τότε συνέχισε να πηγαίνεις το ίδιο και να την πάρεις έτσιτην στροφή...
δοκίμασε έτσι σιγά σιγά όλες τις ασκήσεις και θα δεις ότι θα σου γίνουν βίωμα.

Πρόσφατα σε ένα 7ημερο ταξιδιωτικό είδα ότι με τις παραπάνω προυποθέσεις μπορώ να ασκηθώ και με καλά αποτελέσματα μετά απο συνεχή εξάσκηση.
ΠΡΟΣΟΧΗ :
α. ορατότητα
β. καλή ασφαλτος
γ. χαμηλότερη ταχύτητα
δ. μια άσκηση ανα φορά...

:wave2:

Δεν είμαι Κρητικός αλλά είμαι τόσα χρόνια εδώ που κοντεύω. Αφού λέω να το κάνω karamotakis.

Κάτι τέτοιο είχα και εγώ κατά νου αλλά για το β) μου έρχονται 2-3 διαδρομές για το α) καμία.
Θα γίνει δουλειά όπως γινόταν και μέχρι τώρα. Απλά τώρα θα έχω και ονειρώξεις με πίστες.

Η επόμενη φορά προβλέπεται να είναι στα CSS εκτός και αν είμαι τόσο κωλόφαρδος που η εξόρμηση μου στην ηπειρωτική Ελλάδα συμπέσει με κανένα trackday. Αν είμαι τυχερός του 0-300 γιατί είναι καλύτερα όταν έχεις και κάποιον που άμα κάνεις κάτι λάθος θα στο πει. Αν είμαι ακόμα πιο τυχερός μπορεί να γνωρίσω και κάποιους από εσάς.

:beer:

tomd
17/05/2007, 10:35
Να πω και εγώ τα δικά μου.

Karamoto όπως ήμασταν εκείνη την μέρα με τόσα στο μυαλό μας από τα θεωρητικά και αλλά τόσα το τι θα κάνουμε στην πίστα μου διέφυγε να σου μιλήσω μετα τον έλεγχο τον ελαστικών, όχι μόνο εσένα αλλά και αλλά παιδία.

Όπως τα λες ακριβώς πέρασε το Σάββατο στην πρώτη επαφή μου με την πιστά. Με αρκετό φόβο στην αρχή αλλά σιγά σιγά ξεθάρρευα, με την βοήθεια των «δασκάλων».
Πολλά νέα δεδομένα για το πως οδηγείται μια μηχανή και βέβαια πια είναι τα όρια μου και τι ελλείψεις έχω θεωρητικές.

Πίστα νομίζω είναι επιτακτική από εδώ και πέρα και σίγουρα τα CSS θα ακολουθήσουν, αφού πρώτα εμπεδώσω αυτά που μάθαμε και μου βγαίνουν φυσικά πλέον.

Όταν είναι να ανέβεις πάλι προς Αθήνα πες μου να κανονίσουμε να πάμε σε Track Day αν παίζει εκείνη την περίοδο.


ΥΓ Καμια photo δεν θα βαλετε οσοι τις εχετε παρει ???

karamoto
17/05/2007, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από tomd
Να πω και εγώ τα δικά μου.

Karamoto όπως ήμασταν εκείνη την μέρα με τόσα στο μυαλό μας από τα θεωρητικά και αλλά τόσα το τι θα κάνουμε στην πίστα μου διέφυγε να σου μιλήσω μετα τον έλεγχο τον ελαστικών, όχι μόνο εσένα αλλά και αλλά παιδία.

Όπως τα λες ακριβώς πέρασε το Σάββατο στην πρώτη επαφή μου με την πιστά. Με αρκετό φόβο στην αρχή αλλά σιγά σιγά ξεθάρρευα, με την βοήθεια των «δασκάλων».
Πολλά νέα δεδομένα για το πως οδηγείται μια μηχανή και βέβαια πια είναι τα όρια μου και τι ελλείψεις έχω θεωρητικές.

Πίστα νομίζω είναι επιτακτική από εδώ και πέρα και σίγουρα τα CSS θα ακολουθήσουν, αφού πρώτα εμπεδώσω αυτά που μάθαμε και μου βγαίνουν φυσικά πλέον.

Όταν είναι να ανέβεις πάλι προς Αθήνα πες μου να κανονίσουμε να πάμε σε Track Day αν παίζει εκείνη την περίοδο.


ΥΓ Καμια photo δεν θα βαλετε οσοι τις εχετε παρει ???


tomd ήσουν στην δική μας ομάδα? Γιατί είχαμε αν δεν κάνω λάθος 2 GSR οι πράσινοι και πρέπει να ήταν και άλλα στις άλλες ομάδες. (Παρεπιπτώντως είχα δοκιμάσει το GSR όταν είχε βγει και είχα πάθει πλάκα, το είχα οδηγήσει αμέσως μετά από Fazer και είχα ενθουσιαστεί και εγώ και ο ιδιοκτήτης του Fazer)

Μακάρι να καταφέρουμε να οργανώθουμε για κανένα track day. Για φωτογραφίες τώρα μόλις έστειλα mail για να τις παραγγείλω. Έχει λέει 28 από εμένα και θα στείλει σε μικρότερη ανάλυση και φωτογραφίες από άλλους. Άντε να δούμε. Υποθέτω σε μία-δύο εβδομάδες θα τις έχω.

Μόλις τις πάρω, ποστάρω (κάνει και ρήμα). Ελπίζω μόνο να έχει αρκετές και από το τελευταίο 20λεπτο.

tomd
17/05/2007, 17:53
Στο πράσινο ήμουνα εγώ με ένα κόκκινο GSR και ένα άλλο παιδί με ένα μαύρο. Έπαιζε ακόμα ένα στο κίτρινο group. Καλό το GSR και έστριβε, και μπότες έξυνε, και μασπιε παρά λίγο.... Αλλά του λείπει το fairing για άνετα ταξίδια....Θα γίνει και αυτό... :sun: :smokin:

karamoto
17/05/2007, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από tomd
Στο πράσινο ήμουνα εγώ με ένα κόκκινο GSR και ένα άλλο παιδί με ένα μαύρο. Έπαιζε ακόμα ένα στο κίτρινο group. Καλό το GSR και έστριβε, και μπότες έξυνε, και μασπιε παρά λίγο.... Αλλά του λείπει το fairing για άνετα ταξίδια....Θα γίνει και αυτό... :sun: :smokin:

Μάλλον εσύ ήσουν λοιπόν το GSR που πήγαινε ταχύτατα στην ομάδα μας. Και ένα Fazer που είχαμε πήγαινε ψιλοτάπα.

Γενικά από ότι κατάλαβα όλα τα γκρουπ ήταν ανομοιογενή αλλά με τους κανόνες που υπήρχαν για τις προσπεράσεις δεν δημιουργήθηκε πρόβλημα. Αναρωτιέμαι αν ισχύουν οι ίδιοι κανόνες και σε track days.

karamoto
01/06/2007, 16:19
Ήρθαν και οι πολυαναμενόμενες φωτογραφίες.

Χάρηκα που τις είδα γιατί είδα τα άπειρα λάθη μου. Σε σημείο να απογοητευτώ. Σε μερικές είμαι τελείως λάθος. Άσε που εκεί που νόμιζα ότι βγάζω σώμα σε σημείο να μπατάρω διαπίστωσα ότι σε πολλές περιπτώσεις έγερνα και στην λάθος πλευρά. Πολύ χρήσιμες πραγματικά οι φωτογραφίες.

Ιδού μερικές δικές μου και μερικές άλλων. Νομίζω ότι μέσα έχει και έναν dimzab και πιθανότατα και τον tomd. Αυτές που είμαι πολύ λάθος δεν τις βάζω γιατί ντρέπομαι.

karamoto
01/06/2007, 16:35
Εγώ που εμποδίζω τον εκπαιδευτή να το ευχαριστηθεί.


91038

karamoto
01/06/2007, 16:37
Μάλλον στο τέλος της μεγάλης ευθείας.


91040

karamoto
01/06/2007, 16:39
Ρε tomd μην είσαι εσύ? Όποιος και να είναι ωραία το πάει.


91042

karamoto
01/06/2007, 16:41
Μαζί με ένα 950 που όμως βγάζει πολύ καλύτερα σώμα.


91044

karamoto
01/06/2007, 16:46
Αυτός που φαίνεται μπροστά αν δεν κάνω λάθος είναι ο dimzab.


91045

dimzab
01/06/2007, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Αυτός που φαίνεται μπροστά αν δεν κάνω λάθος είναι ο dimzab.

Δεν κάνεις λάθος....

Σα να μου 'χει φύγει λίγο η στροφή ή μου φαίνεται :D :lol:


Εγώ πάντως, δεν έχω προλάβει να πάω για τις φωτογραφίες ακόμη, που θα μου πάει....


:beer: :beer:

karamoto
01/06/2007, 16:56
Οι γρήγοροι από ότι φαίνεται κυνηγιούνται με μανία. Εμείς τέτοιο συνωστισμό δεν είχαμε, πάνω σε στροφή τουλάχιστον.


91048

karamoto
01/06/2007, 16:59
Κάτι τέτοια έκαναν οι εκπαιδευτές και ξεχνούσαμε να στρίψουμε. Μπορεί σε αγώνα να πηγαίνουν πιο γρήγορα αλλά να τους βλέπεις στα 3 μέτρα είναι πολύ καλύτερο από το να βλέπεις από την εξέδρα.


91049

karamoto
01/06/2007, 17:03
Μάλλον από τους γρήγορους και αυτό. Πρέπει να έπεσε πολύ ξύλο εκεί. Ίσως γιαυτό παρασύρθηκαν και έπεσε και η μαύρη σημαία.


91050

karamoto
01/06/2007, 17:06
Ωραία η Hayabusa αλλά μάλλον πολύ για τα Μέγαρα.


91051

karamoto
01/06/2007, 17:10
Αυτά. dimzab και όσοι άλλοι δεν πήρανε τις φωτογραφίες εγώ το προτείνω ανεπιφύλακτα. Ακριβές αλλά βλέπεις ότι, είτε τα κάνεις σωστά είτε λάθος (σαν εμένα), σίγουρα δεν πηγαίνεις όπως νομίζεις ότι πηγαίνεις.

Με βάση αυτές θα γίνει η εξάσκηση σε μεγάλο βαθμό.

:beer: :beer:

Πότε με το καλό τα CSS?

tomd
01/06/2007, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Ρε tomd μην είσαι εσύ? Όποιος και να είναι ωραία το πάει.

Ναι, εγω ειμαι το 15... Και εγω μολις σημερα τις παρελαβα τις photo. Οντως σε κανα δυο φενεται ποσο λαθος εβαζα το σωμα. Και εγω που νομιζα οτι το ειχα πιο πολυ πλαγιασμενο !! :cry: :cry:

Παντως και εσυ μια χαρα το πας... :beer: :beer:

tomd
01/06/2007, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Οι γρήγοροι από ότι φαίνεται κυνηγιούνται με μανία. Εμείς τέτοιο συνωστισμό δεν είχαμε, πάνω σε στροφή τουλάχιστον.


Είχαμε, είχαμε.... Αλλά ευτυχώς μας είχαν καλύψει τους καθρέπτες και δεν βλέπαμε πίσω τι γινότανε γιατί αλλιώς τα χωράφια καραδοκούσαν.... :rotflmao: :rotflmao:

karamoto
01/06/2007, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzab
Δεν κάνεις λάθος....

Σα να μου 'χει φύγει λίγο η στροφή ή μου φαίνεται :D :lol:


Εγώ πάντως, δεν έχω προλάβει να πάω για τις φωτογραφίες ακόμη, που θα μου πάει....


:beer: :beer:

Μπορεί να μην σου έφυγε. Νομίζω εδώ είμαστε στην στροφή των pits που μπορείς να την πάρεις και σαν μία και σαν διπλή (δεν ξέρω πιο είναι το σωστό αλλά μάλλον το διπλή).

Στην φώτο εσύ μάλλον την παίρνεις σαν διπλή και εγώ συνεχόμενη.

:wave2:

karamoto
01/06/2007, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από tomd
Είχαμε, είχαμε.... Αλλά ευτυχώς μας είχαν καλύψει τους καθρέπτες και δεν βλέπαμε πίσω τι γινότανε γιατί αλλιώς τα χωράφια καραδοκούσαν.... :rotflmao: :rotflmao:

Λες? Εγώ πάντως μεγάλες ομάδες κολλημένες δεν θυμάμαι οπότε ή δεν τις πέτυχα ή ήμουν ο πιο αργός και ήταν όλοι πίσω μου.:uplate:

Πάντως και μόνο ότι είχε την φωτογραφία σου στις διάφορες είναι δείγμα ότι πήγαινες πολύ καλά. Η μηχανή δεν γέρνει πολύ γιατί απλά βγάζεις σώμα σωστά.

Είδα τις φώτο και πωρώθηκα πάλι. Γαμώτ. Στις 9-10 λέει θα έχει track day στο Τυμπάκι. Λέω να μπώ αν και φοβάμαι ότι θα μαζευτεί πολύ καγκουραλίκι.

Ρε παιδιά άμα έρθουν και οι δικές σας φώτο βάλτε καμία.