PDA

View Full Version : ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ



sakismip
17/04/2007, 14:36
Καλησπέρα σε όλους.Εχω ένα μικρό πρόβλημα με τα πλαστικά από το ΧΤ μου.Εχουν μια ασπρίλα πάνω.Εχω δοκιμάσει τη αλοιφή της 3Μ αλλά δεν έκανε τίποτα σημαντικό, έτσι λοιπόν τα πήγα τα πλαστικά σε βαφείο και μου είπε ο μάστορας ότι αυτά είναι άλατα αλλα δεν ξέρει πως φεύγουν.Επειδή όμως εδώ υπάρχουν μεγάλα μυαλά είπα να βάλω αυτό το θέμα και να ακούσω της συμβουλές σας.

lampros_fazer
17/04/2007, 23:32
Με calgon..!

:p

KeLeYTiS
18/04/2007, 01:08
To σημειο που εκανε την ασπριλα ειναι λειο οπως το υπολοιπο πλαστικο η οχι ?

sakismip
18/04/2007, 07:56
nai einai leio

OrEsTiS82
18/04/2007, 08:06
Και ενος φιλου μου το XT600 μοντελο 2002 μπλε, του εχει ξεβαψει ετσι οπως λες το φτερο μπροστα σε ενα μεγαλο σημειο,και το πισω φτερο.

sakismip
18/04/2007, 14:30
brike kamia akri o filos sou?egw peira thn kai rwtisa gia plastika kai mou eipan mono mamisia mpwrw na brw alla einai akriba

kaps
19/04/2007, 22:09
δεν πάς μέχρι το Τόγελο στη Λιοσίων και πες του για την κρέμα που δίνει για αυτή την περίπτωση και όχι μόνο βέβαια ...

sakismip
19/04/2007, 22:59
φίλε kaps δεν ειμαι Αθήνα βρισκομαι κρήτη.ευχαριστώ παντως για την συμβουλή

KeLeYTiS
19/04/2007, 23:22
Aφου δεν εκανε δουλεια η αλοιφη και ειναι και λειο μαλλον καηκε το προστατευτικο φιλμ και μετα το χρωμα

Θερμοπλαστικα ειναι μην περιμενεις και πολλα (αν δεν κανω λαθος για τα ΧΤ)

alpo
26/04/2007, 13:35
Φίλε μου έχω κι εγώ αυτό το πρόβλημα στο πίσω πλαστικό στο XT660X μου. Δεν ξέρω αν εννοείς το ίδιο αλλά μ'αλλον αυτό το πράγμα δεν έχει να κάνει με το χρώμα, αλλά με το ίδιο το πλαστικό. Και σίγουρα δεν είνα άλατα. Οπώτε ξέχνα τις αλιφές και τις κρέμες.
Απ' ότι έχω καταλάβει μάλλον έγινε απο το τσάκισμα του πλάστικού σ' αυτό το σημείο, με αποτέλεσμα να πάρει αυτή τη μορφή το πλαστικό. Δεν ξέρω αν γνωρίζεις... αλλά τα πλαστικά γενικότερα (ή τουλάχιστον κάποια απο αυτά), όταν τα λυγίσεις κανουν μια ασπρίλα σ' εκείνο ακριβός το σημείο. Το μόνο που μπορείς να κάνεις στο ίδιο πλαστικό είναι να το βάψεις ξανά για να καλύψεις αυτό το σημείο, αλλά επειδή έχει ίδη τσακίσει μια φορά το ποιό πιθανό είναι να ξαναγίνει, επειδή έχει αδυνατίσει αυτό το σημείο. Εγώ αυτό που θα κάνω είναι να αγοράσω καινούργιο βαμένο ανταλακτικό αφου δεν είναι και τόσο ακριβό (περίπου 25 ευρώπουλα) και μίας και έχει φύγει και το αυτοκόλλητο YAMAHA ευκαιρία είναι να βάλω κι αυτό. Δεν έχω σκοπό να το βάψω γιατί και ποιό ακριβά θα βγεί και το αποτέλεσμα το ποιό πιθανόν είναι να μην πετύχει. Εκτός κι αν θές να βάψεις όλα τα πλαστικά. Αν το κάνεις αυτό το μόνο θετικό είναι οτι μπορείς μετά τα αυτοκόλητα να τους περάσεις κι ένα στρόμα βερνίκι ώστε να τα σφραγίσεις. Αυτό θα ήταν τέλειο γιατί μάλλον έχεις διαπιστώσει την ποιότητα τουν αυτοκόλητον στο XT εε?
Πάντος για να μην το ξαναπάθω εγώ αυτό, θα βάλω μία βάση για μπαγκαζιέρα στο πίσω μέρος. Και θα βολέυει και στο φόρτωμα καμιά φορά και θα το προστατεύει γενικώτερα. Έχω δεί μια στο www.off-the-road.de μικρή και διακριτική αλλά είναι πάρα πολά νομίζω τα 95 ευρώπουλα γι' αυτό το πραγματάκι.

makis206
26/04/2007, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από alpo
Απ' ότι έχω καταλάβει μάλλον έγινε απο το τσάκισμα του πλάστικού σ' αυτό το σημείο, με αποτέλεσμα να πάρει αυτή τη μορφή το πλαστικό.

Αυτό ακριβώς φαντάστηκα κι εγώ !

Τα υπόλοιπα τα εξήγησες λεπτομερέστατα και πληρέστατα, δεν έχω να προσθέσω τίποτα εκτός από μια απορία.

Αν όντως είναι έτσι ο βαφέας δεν θα το καταλάβαινε ;:confused:

Λίγο παράξενο μου φαίνεται να του φάνηκε το τσάκισμα για άλατα..:hypnotize

alpo
26/04/2007, 14:08
Άλατα έιμαι σίγουρος οτι δεν είναι. Δέν έχω ξαναδεί ποτέ μου αυτό το πράγμα που λές και ειδικά σε πλαστικά. Και δεν μπορώ κιόλας να το φανταστώ πως μπορεί να γίνει αυτό. Μία άλλη εξίγηση είναι οτι απλά ξέβαψε το χρώμα. Αυτό αν το πλαστικό είναι βαμένο απο πάνω με επίστρωση και οχι να έχει χρώμα μέσα στο ίδιο το πλαστικό απο τη μάνα όπως πχ το εμπρός μαυρο φτερό απο το ΧΤ660. Αυτό ναι γίνεται. Απλά μειώνεται με την τριβή το πάχος του χρώματος και αποκαλύπτεται το άσπρο ή γκρί πλαστικό απο κάτω. Αυτό είναι λογικό. Αλλά άλατα....???

sakismip
26/04/2007, 14:31
Παιδια όντως είναι άλατα και έχουν δημιουργηθεί από το νερό(ετσι πιστεύω
) το θέμα είναι ότι πρέπει να πάρω όλο το σετ από τα πλαστικά εκτός του πίσω φτερό και μου ειπαν κάτι τρελές τιμές και ότι μόνο της YAMAHA θα βρώ

kiriakost
28/04/2007, 12:38
Βρε παιδιά , μπας και δεν είναι άλατα , αλλά ο κοινός γνωστός ύποπτος που ονομάζεται Κουτσουλιά , και το οξύ που περιέχεται μέσα της .. ??

Απο Κουτσουλιές , ξέρω καλά, οτι γίνονται τακτικά ζημιές σε αυτοκίνητα , και η μόνη ας πούμε γιατρειά είναι να αφαιρούνται όσο το δυνατόν ταχύτατα απο την επιφάνεια του χρώματος.

madgordons
20/01/2008, 22:53
Τελικά λύση δεν βρέθηκε?

project.breeze
21/01/2008, 02:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από madgordons
Τελικά λύση δεν βρέθηκε?




Μετά από 9 μήνες πιστεύω πως θα βρέθηκε:rotflmao: :rotflmao:

cityfly
21/01/2008, 02:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Μετά από 9 μήνες πιστεύω πως θα βρέθηκε:rotflmao: :rotflmao:


και τι ήταν αγόρι ή κορίτσι;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: