PDA

View Full Version : τηλεπροφορτηστήρι



Πατρινός
23/08/2004, 03:10
είμαι φρέσκος στην παρέα.είμαι από πάτρα και είμαι μοτοσυκλετιστής από 15 χρονών.άρχισα με ένα βεσπάκι 50αρακι,το μεγάλωσα στα 92 ως γνωστο σε όλους πως,μετά πήρα ένα τενερε 600αρι κατόπιν ένα τενερε 660 και εδώ και ένα μήνα έχω ένα v-strom 650 το οποίο διαθέτει το κοινό σε όλους τηλεπροφορτιστήρι.μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο πώς βοηθάει η ρύθμισή του όσον αφορά στη ρύθμιση αφενός του κεντρικού αμορτισέρ αφετέρου στη ρύθμιση στο εμπρός πηρούνι;τι ακριβώς βοηθά η σκληρότερη ή μαλακότερη ρύθμιση σε αυτά τα δύο.να σημειώσω ότι η μοτοσυκλέτα παρέχει τη δυνατότητα ρύθμισης στο κεντρικό αμορτισέρ μέσω ενός περιστροφικού διακόπτη και στο μπροστινό πηρούνι μέσω δύο βιδών.ξέρει κανείς να μου πεί πως πρέπει να ρυθμίσω αυτά τα δύο και ποιό το όφελος σε κάθε περίπτωση;επίσης ο κατασκευαστής δίνει συγκεκριμένες πιέσεις ελαστικών εμπρός-πίσω για ένα και δύο άτομα.εγώ όμως μισή μέρα καβαλάω μόνος και την άλλη μισή με το έτερον ήμισυ.τι πιέσεις πρέπει να έχω στα ελαστικά;καλώς σας βρήκα όλους και θα τα λέμε συχνά.ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια προταθεί.τα λέμε.;) :beer: :beer:

stefanos
24/08/2004, 16:05
Με γειά κατ αρχάς το μηχανάκι.
Για την προφόρτηση και πόση πρέπει να είναι πρέπει να διαβάσεις το βιβλίο του κατασκευαστή.
Εκεί θα βρείς ακριβώς πόσο πρέπει να είναι το "βύθισμα" ας πούμε της εμπρός και πίσω ανάρτησης με φορτίο και χωρίς ώστε να δουλεύει σωστά.
Η ρύθμιση έχει σα σκοπό να επιτρέπει στο αμορτισερ να δουλεύει σε όλη τη διαδρομή του με διαφορετικά φορτία.
Με λίγα λόγια να μην κάθεται λόγω βάρους όταν είσαι δικάβαλος και να δουλεύει ακόμα και άν είσαι πανάλαφρος.
Το σκληρό και μαλακό είναι λίγο παραπλανητικό μια και δεν σκληραίνει αλλά κουρδίζει το ελατήριο.