PDA

View Full Version : Αλλαγή διπλώματος



Akefalos
18/04/2007, 01:05
Ξέρω ρε παιδιά οτι έχει ξανασυζητηθεί το θέμα γι'αυτό ας απαντήσει μόνο κάποιος που ξέρει ακριβώς ή κάποιος που το έκανε πρόσφατα(ή κάποιος που δουλεύει στο Υπουργείο Συγκοινωνιών:D :D )

Είμαι κάτοχος διπλώματος για μικρή μηχανή.Έχουν περάσει πάνω απο 2 χρόνια απο τότε που έβγαλα το δίπλωμα(4/4/05) και είμαι πάνω απο 21 χρονών.
Τι πρέπει να κάνω για να αλλάξω το δίπλωμα?

Πρέπει να πλήρώσω παράβολο?που πάω?Εκεί που δίνουν τα κανούρια διπλώματα?Το αφήνω και φεύγω?Το φτιάχνουν εκείνη τη στιγμή?Πρώτα παίρνω το παράβολο και μετά πάω για το δίπλωμα?Χρειάζεται καινούρια φωτογραφία?Ρωτάω για να πάω προετοιμασμένος καθώς δουλεύω τα πρωινά και δε μπορώ να πηγαίνω πολλές φορές.

:confused: :confused:
Βοηθείστε για να'μαστε και 100% νόμιμοι!!:beer:

kyriakosVFR
18/04/2007, 21:22
Φωτο θελει.
το πιο ευκολο πανε σε ενα γραφειο (σχολη οδηγων ,εμεις κλεφτες θα γινουμε..) και θα σου τα κανουνε
γλιτωνεις κοπο χρονο , ταλαιπορια..
Ποσο γρηγορα θα το παρεις στο χερι εξαρτατε απο την υπηρεσια και απο την περιοχη

OzZzZzY
18/04/2007, 21:38
μιας κ το ανοιξατε το θεμα..για το πρωτο διπλωμα στα 18 δικαουσαι 25kw ή αναλογια 0,16kw/kw ανεξαρτητως κυβικων, σωστα?

Akefalos
18/04/2007, 22:53
Ναι έτσι είναι.Μέχρι τα 21 μπορείς μόνο για μικρή μηχανή(μέχρι 250cc).Μετά τα 21 μπορείς είτε να βγάλεις απευθείασ για μεγάλη είτενα αλλάξεις το δίπλωμα που έχεις,φτάνει να έχουν περάσει 2 χρόνια απο τότε που το έβγαλες.(Αν βγάλεις όμως για μικρή στα 18,όταν περάσουν 2 χρόνια θα είσαι ακόμα 20 οπότε δε θα μπορείς ακόμα να βγάλεις για μεγάλη)

OzZzZzY
19/04/2007, 01:06
στα 18 δηλαδη μπορεις να παρεις οσα κυβικα θες αρκει να ναι 25kw? υπαρχουν κατι τσοπερ 400αρια με 30 αλογα παραδειγμα..αρα τα δικαιουσαι ε?

xampos
19/04/2007, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akefalos
Ναι έτσι είναι.Μέχρι τα 21 μπορείς μόνο για μικρή μηχανή(μέχρι 250cc).Μετά τα 21 μπορείς είτε να βγάλεις απευθείασ για μεγάλη είτενα αλλάξεις το δίπλωμα που έχεις,φτάνει να έχουν περάσει 2 χρόνια απο τότε που το έβγαλες.(Αν βγάλεις όμως για μικρή στα 18,όταν περάσουν 2 χρόνια θα είσαι ακόμα 20 οπότε δε θα μπορείς ακόμα να βγάλεις για μεγάλη)



εγω ξερω παντως οτι αν βγαλεις στα 18 το διπλομα για μικρο μηχανακι μπορεις να παρεις το καινουργιο στα 20 αφου εχεις ηδη 2 χρονια κατοχης του μικρου και δεν χρειαζεται να εισαι 21.

αν εχω λαθος διορθωσε με

kyriakosVFR
19/04/2007, 21:19
Το μεγαλο προβλημα καλοι μου φιλοι ειναι πως μπορεις σε ελεγχο τις τροχαιας να αποδειξεις οτι
ειναι μικροτερο απο 25 kw...

Ελλαδαρααα και αυτο δεν φαινεται πουθενα εκτος και εαν εχεις εγκριση τυπου (δυσκολο)μαζι σου

Akefalos
20/04/2007, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bandit-akos
εγω ξερω παντως οτι αν βγαλεις στα 18 το διπλομα για μικρο μηχανακι μπορεις να παρεις το καινουργιο στα 20 αφου εχεις ηδη 2 χρονια κατοχης του μικρου και δεν χρειαζεται να εισαι 21.

αν εχω λαθος διορθωσε με

Τι να σου πω!
Ξέρω οτι για μεγάλη μηχανή πρέπει να'σαι πάνω απο 21.Οπότε και να το΄χεις το δίπλωμα πάνω απο 2 χρόνια νομίζω οτι πάλι πρέπει να περιμένεις μέχρι να γίνεις 21.Οπότε με αυτή τη λογική αν είσαι κάτω απο 21 δεν μπορείς να βγάλεις δίπλωμα για μεγάλη μηχανή κατευθείαν?Μπέρδεμα...:confused: