PDA

View Full Version : Moto Villa 1979 125cc



Zid
18/04/2007, 08:12
Moto villa 1979 125 cc (http://www.cybermotorcycle.com/gallery/villa/Villa%20125cc%201979.htm) :eyepop: :eyepop:

Τη κυριακή ανέβαινα σπίτι μου κατά τις 12μησι το μεσημέρι και πετυχαίνω στο ολυμπιακό χωριό τυπά με το συγκεκριμένο μηχανάκι και μάλιστα σε άριστη κατάσταση... :eyepop: :eyepop: δεν την γνώριζα τη συγκεκριμένη μάρκα μηχανής ... και είπα να βάλω μια photo που βρήκα!!!:wave2:

dirtbird
18/04/2007, 09:28
Walter Villa, παγκόσμιος πρωταθλητής 250cc grand prix με ... Ηarley Davidson (όταν ήταν ιδιοκτήτης της Aermachi μετέπειτα Cagiva). :wave2: :wave2:

Zid
18/04/2007, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Walter Villa, παγκόσμιος πρωταθλητής 250cc grand prix με ... Ηarley Davidson (όταν ήταν ιδιοκτήτης της Aermachi μετέπειτα Cagiva). :wave2: :wave2: Λες να ήταν ο ίδιος DirtBird :p :p χεχεχ.
Thanks for the info δεν το γνώριζα το συγκεκριμένο!!!:wave2:

OldMan
18/04/2007, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
τυπά με το συγκεκριμένο μηχανάκι
Μάλλον κάνεις λάθος, γιατί ΜΟΝΟ το 250 εισήχθηκε στην Ελλάδα...

(ξεχνάω το όνομα του εισαγωγέα, αλλά ήταν κάπου στην Αγ. Γλυκερίας στο Γαλάτσι...)

Επίσης, ερχόταν με κίτρινο (όχι άσπρο) number plate (λόγω κυβισμού) στα πλαστικά ...

:wave2: :beer: :wave2:

sapila racing
18/04/2007, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μάλλον κάνεις λάθος, γιατί ΜΟΝΟ το 250 εισήχθηκε στην Ελλάδα...

(ξεχνάω το όνομα του εισαγωγέα, αλλά ήταν κάπου στην Αγ. Γλυκερίας στο Γαλάτσι...)

Επίσης, ερχόταν με κίτρινο (όχι άσπρο) number plate (λόγω κυβισμού) στα πλαστικά ...

:wave2: :beer: :wave2:

O εισαγωγέας ηταν ο Αρβανιτάκης στην Γαλατσίου, αυτός τα έφερνε σχεδόν όλα τα Ευρωπαικα καθαρόαιμα τότε.

Επισης Villa οδηγούσε ο Τασος Μυρογιάννης (Ναμνα) και τους εβαζε τα γυαλια τις περισσότερες φορές :wave2:

OldMan
18/04/2007, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
O εισαγωγέας ηταν ο Αρβανιτάκης στην Γαλατσίου, αυτός τα έφερνε σχεδόν όλα τα Ευρωπαικα καθαρόαιμα τότε.
Right !!!:beer:

Το 250 Enduro έκανε 430.000 δρχ. (μαζί με την κούτα με σχεδόν άλλο ένα μηχανάκι...) όταν το ΚΤΜ 250 GS "φλερτάριζε" το εκατομύριο !!!:wave2:

Zid
18/04/2007, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μάλλον κάνεις λάθος, γιατί ΜΟΝΟ το 250 εισήχθηκε στην Ελλάδα...

(ξεχνάω το όνομα του εισαγωγέα, αλλά ήταν κάπου στην Αγ. Γλυκερίας στο Γαλάτσι...)

Επίσης, ερχόταν με κίτρινο (όχι άσπρο) number plate (λόγω κυβισμού) στα πλαστικά ...

:wave2: :beer: :wave2: Χμμ Oldman για το number plate να πώ την αλήθεια δεν θυμάμαι τι χρώμα ήταν (με βάζεις δύσκολα!!!):confused: :p
Εξωτερικά πάντως ήταν ίδιο με το 125cc της συγκεκριμένης photo!!! Δεν μπόρεσα να τον ρωτήσω μιας και ήμουν από αριστερά του ... πάντως μπράβο στον συγκεκριμένο, που κατάφερε και κράτησε ένα τέτοιο μηχανάκι... και αν τον ξανα πετύχω θα τον ρωτήσω λεπτομέρειες...
:) :wave2:

sniper
18/04/2007, 13:14
Αμα σκάψουμε κι άλλο θα βρούμε πετρέλαιο ή δεινόσαυρους;

dirtbird
18/04/2007, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αμα σκάψουμε κι άλλο θα βρούμε πετρέλαιο ή δεινόσαυρους;

ΒΡΕΙΤΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ, Ο ΝΑΜΝΑ ΟΔΗΓΟΥΣΕ ΜΟΝΟΝ MAICO :smokin:

trully dissapointed :( :(

sapila racing
18/04/2007, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
ΒΡΕΙΤΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ, Ο ΝΑΜΝΑ ΟΔΗΓΟΥΣΕ ΜΟΝΟΝ MAICO :smokin:

trully dissapointed :( :(

Εγώ εκτός από Maico θυμάμαι οτι ειχε τρέξει και με Villa και αρκετό καιρό με Bultaco 250. :confused:

dirtbird
18/04/2007, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Εγώ εκτός από Maico θυμάμαι οτι ειχε τρέξει και με Villa και αρκετό καιρό με Bultaco 250. :confused:

Δεν τον θυμάμαι με άλλες μάρκες, πάντως ήταν πάντα συνδεδεμένος με τα Maico:confused:

sapila racing
18/04/2007, 15:10
Ηταν σαφώς συνδεδεμένος με την Maico και με Maico ετρεχε όταν σταμάτησε αλλά εγω τον θυμαμαι και με τα άλλα.

Κυρίως από φωτογραφίες που χάζευα μικρός αφού δεν είμαι τόσο old :wave2:

Ακόμα θυμάμαι οτι ηταν ο μόνος που πήγαινε πάντα μόνο όρθιος, ειχε πολύ καλύτερη φυσική κατάσταση απο τους υπόλοιπους.

Θυμάμαι συγκεκριμένα φωτογραφία με πορτοκαλί Villa 250 με τελείως τερματισμένες αναρτήσεις σε προσγείωση από άλμα και αυτός με το δικό του super άνετο για την εποχή στυλ, σχεδόν να μην εχει λυγίσει το γόνατο....

dirtbird
18/04/2007, 15:13
Αν τον θυμάσαι και με άλλα... πάσο:mad: :lol: :lol:
Κι εγώ από περιγραφές στο motosport τον θυμάμαι (μόνο αυτός κέρδιζε....)

sapila racing
18/04/2007, 15:21
Πρέπει να βρω καιρό να παω να ψαξω στα περιοδικά που εχω ακόμα φυλαγμένα, μιλάμε για ανασκαφή οχι αστεία :lol:

Οχι τίποτα άλλο να ξερουμε αν το εχουμε κάψει ή οχι!!


edit. Κοίτα τί βρήκα
http://library.techlink.gr/2t/article-main.asp?mag=3&issue=209&article=5092

Λεει οτι ετρεχε με Bultaco προς το τέλος. Αρα καλά πάμε :lol: :wave2:

Κρίμα να μην υπάρχει τιποτα απολύτως στο νετ από εκείνη την εποχή του Ελληνικού Μότοκρός :(

dirtbird
18/04/2007, 15:23
80 ή 81 έφαγε το πρώτο κλείσιμο η Maico (νομίζω ότι σχετίζεται) :confused: :confused:

ps: ο sniper παρέδωσε ή όχι ακόμα :bigcry: :bigcry: :bigcry: :rotflmao:

OldMan
18/04/2007, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
80 ή 81 έφαγε το πρώτο κλείσιμο η Maico
Το '79 ...

Το '82 ξαναέβγαλε ένα Limited edition MX (360 νομίζω...) και από το '84 μέχρι και ΣΗΜΕΡΑ βγάζει λίγα 360 και πολλά 490 ΜΟΝΟ για Αυστραλία !!! :wave2:

sapila racing
18/04/2007, 15:44
Μια που αναφέρθηκε ο Walter Villa που πέθανε το 2006, πιστευω οτι θα σας ενδιαφέρει αυτό
http://www.tz350.net/roger_gowenlock_stories3.htm

Περιγράφεται η υπόθεση του ατυχήματος στο Ιταλικό GP250cc του 1973 όπου το Benelli του Villa εχανε λάδια, δεν δόθηκε ιδιαίτερη σημασία και τελικά σκοτώθηκαν ο Jarno Saarinen και ο Renzo Pasolini.
Ο Villa εμεινε στην ιστορία σαν φταίχτης, ενω φαίνεται οτι δεν ηταν...

byron
18/04/2007, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ο Villa εμεινε στην ιστορία σαν φταίχτης, ενω φαίνεται οτι δεν ηταν...

Εγώ γιατί καταλαβα οτι εξακολουθούν να θεωρούν οτι μπορεί να ευθύνεται;

The blame for the fatal crash was laid at three possible causes:

1. The Monza Track

2. Oil Deposited on the Track by Water Villa's Benelli in the Preceding 350cc Race.

3. Seizure of one or more of the Leading Bikes.

sapila racing
18/04/2007, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Εγώ γιατί καταλαβα οτι εξακολουθούν να θεωρούν οτι μπορεί να ευθύνεται;

The blame for the fatal crash was laid at three possible causes:

1. The Monza Track

2. Oil Deposited on the Track by Water Villa's Benelli in the Preceding 350cc Race.

3. Seizure of one or more of the Leading Bikes.

αυριο με τον κηδεμόνα σου αφοy διάβασες το μισό μάθημα :a1:

Με λίγα λόγια...

Ο Villa ετρεχε στα 350 (πριν τα 250 στο πρόγραμμα) με Benelli και ειχε μια διαρροή λαδιού.
Βγήκε στα πιτς αλλά το team τον ξανάβαλε μέσα για να τερματίσει (ειχε αλλον 1 γύρο).
Ετσι αφήνοντας ενα σύννεφο καπνού τερμάτισε αλλά η πίστα ειχε γίνει χάλια και το ειδαν όλοι.
Ιταλικό team, Ιταλική μοτοσυκλέτα,Ιταλός οδηγός, Ιταλικό GP οπότε κανείς δεν εβγαλε σημαία....

Ο John Dodds (Βρεττανός) που ετρεχε στα 250 και θα ετρεχε και στα 350 μετά πήγε στους αλυτάρχες και είπε πως πρέπει να ενημερωθεί ο κόσμος και να καθαριστεί η πίστα για τον επόμενο αγώνα.
Οι διοργανωτές τον πέταξαν έξω και οταν αυτός επέμεινε φώναξαν την αστυνομία και τον απείλησαν οτι δεν θα τον αφήσουν να τρέξει στα 250...

Μιλάμε για τρομερή διοργάνωση :yuck: