PDA

View Full Version : Εκδρομη Σ/Κ 21-22/8/04



crs-k
23/08/2004, 13:03
Μερος 1ο


Σαββατο 21/8

Το ραντεβου ηταν στην "καντινα" (κατα βρωμιαρη) στα πρωτα διοδια. 6:45 ψαχνω για καντινα αλλα του κακου. Ευτυχως που εχω καφεδες μαζι μου! Κατα σειρα ερχονται (απο τις 7:00 μεχρι τις 7:22) ο Κωστας (Σαραμαριτης), ο Βρωμιαρης με τη Νικη(Κ), ο Θοδωρας(tdaf), ο Γιαννης(sas) και ο Νικος (ο αλλος Σαραμαριτης). Οι καφεδες που ειχα μαζι μου εκαναν τη δουλεια τους καλα! Καποιοι απολαυσαν (για πρωτη φορα???) την Ανατολη. Ξυπναμε (τηλεφωνικα) τον Κωστα (kosdros) βασικο συντελεστη της εκδρομης, του δινουμε ραντεβου στο Ζεμενό (οπου θα σταματησουμε για καφε) και στις 7:30 μεσα στην καλη χαρα και τη δροσια ξεκιναμε.
Παμε προς το Καστρο και μπαινουμε απο 'κει μεσα προς Αραχωβα, λογω του οτι εχει καλυτερο δρομο. Λιγο μετα τη Λειβαδιά αρχισαν και τα πρωινα (ψιλο)παιχνιδακια, ειδικα οταν πιασαμε τις ανηφορες για Αραχωβα. Δυο-τρια χλμ πριν την Αραχωβα ειναι το Ζεμενό. Στα 720μ μεσα στα πλατανια 8:40 σταματαμε για καφεδακι και για να περιμενουμε τον kosdros [Φωτο 1]. Επρεπε να βλεπατε τα μουτρα του σερβιτορου, που με μισοκλειστο ματι σκουπιζε εκεινη την ωρα και τακτοποιουσε τα τραπεζια, οταν πηρε παραγγελια [Φωτο 2]. Τρεις φραπεδες, ενας ελληνικος και τρια τσιπουρα με μια ποικιλια, ετσι για πρωινο ρε παιδι μου ... Στη δευτερη σειρα τσιπουρα, ενα DR 650 αφηνει το μισο πισω λαστιχο στην ασφαλτο. Εντυπωσιακη η εισοδος του kosdros! Μερικοι μαλιστα αναρωτηθηκαν τι ηταν αυτη η σειρα με τα μικρα αυτοκολητακια μηχανων στο πλαι του τεποζιτου. Μαθαν αργοτερα!!! Πινει ενα καφε [Φωτο 3], ετσι για να προλαβουμε αλλη μια σειρα, και ξεκιναμε με σκοπο να βαλουμε βενζινα ΟΛΟΙ στην Αραχωβα και να προχωρησουμε. Σταματαμε για βενζινα. ΟΛΟΙ ??? ΟΧΙ βεβαια! Ο kosdros και ο Βρωμιαρης περασαν "αερας" απο το βενζιναδικο. Καλα ο kosdros, ΔΕΝ προλαβε να τον πιασει ο καφες. Ο αλλος? Καθε ποτε βλεπει?
Περναμε τους Δελφους και αρχιζουμε το κατηφορικο κομματι. Η καλη διαθεση φαινεται στον τροπο οδηγησης και ο πλατυς δρομος βοηθαει σ'αυτο.
Το αρχικο σχεδιο (απο Ιτεα) εχει αλλαξει. Στριβουμε για Αμφισα. Το κομματι Αγ. Γεώργιος - Αγ. Ευθυμία - Βουνιχώρα - Παλαιόκαστρο, ειναι ψιλοβαρετό απο την αποψη οτι ειναι εντελως ξερο τοπιο. Δεν παυει ομως να ειναι μια γνωριμια με την ελληνικη υπαιθρο, οποτε για μενα τουλαχιστον ευχαριστη εμπειρια. Στο Παλαιόκαστρο σταματαμε ξανα για βενζινη (μιας και απο 'κει και περα ΔΕΝ θα βρισκαμε πουθενα) και ενα τσιγαρο στον ισκιο της σκαμνιας (μουρια).
Δεν μπαινουμε στο Λιδορίκι, περναμε "παραλιακα" απο την τ. Λιμνη του Μορνου, χαζευοντας τη ομορφη θεα. Περναμε πανω απο το φραγμα και στριβουμε αριστερα, παραλληλα με τον Μορνο [Φωτο 4,5]. Η ζεστη εχει αρχισει να δυναμωνει. Στη διασταυρωση που παει για Περιβόλι σταματαμε στη ομορφη βρυσούλα για να δροσιστουμε (ναι με νερο γαμωτο), να κανουμε ενα τσιγαρο και να παρουμε αποφασεις.
Η μια προταση ηταν να παμε προς Περιβόλι, χωμα για Κροκύλειο, να ανεβουμε στο καταφυγιο, μετα να παμε προς Πενταγιούς (οχι για να βρουμε την "Μαρια") και μεσα απο αρκετο χωμα να φτασουμε στην Ελατού. Καλη η προταση του Ταναση αλλα, λιγο η κουραση, λιγο η ζεστη ... Αποριφθηκε μετα πολλων επαινων. Φευγουμε λοιπον ξανα παραλληλα με τον Μορνο, σε μια πολλη ομορφη διαδρομη στα Κραβαρριωτικα βουνα και παμε για Λιμνίτσα. Η διαδρομη Λιμνίτσα - Τερψιθέα - Ελατού - Ανω Χώρα ειναι μια διαδρομη που ομορφαινει "εκθετικα" μετρο με το μετρο, κερδιζοντας συνεχως υψος!
Στην Ανω Χώρα σταματαμε για ανεφοδιασμο σε υγρα (οχι βενζινη ΔΕΝ εχει)! Στην ακρη του χωριου σε ενα τεραστιο "μπαλκονι" με καταπληκτικη θεα, υπαρχει ενα μεγαλο πλατανι και ενα ανεφοδιαστηριο (ταβερνα) με την πρωτοτυπη ονομασια "το πλατανι" (μονο αυτος πρεπει να το σκεφτηκε)! Δεν θελαμε να φαμε μιας και ειχαμε ακομα δρομο μπροστα μας (και χωμα) και δεν θελαμε να μας πειραξει το φαϊ ... Ο μαγικος αριθμος εδω ηταν το δυο (2)! 2 κοντοσουβλια, 2 σαλατες, 2 πατατες, 2 φετες, 2 μπυρες (εεε.. καλα, εδω μοναδα μετρησης ηταν η δεκαδα) και δυο τσιπουρα μετα ετσι για το ξεκαρφωμα, ηταν ο απολογισμος.
Ο Αποστολης (κατα κοσμον Illuminatios) ειχε ξεκινησει απο την Αθηνα αρκετα αργοτερα μαζι με την Ολυμπια, αλλα θα ερχοταν απο την κατω διαδρομη (απο Ναυπακτο) οποτε θα εφτανε πολυ νωριτερα απο εμας. Του ειπαμε βεβαια να βρει κανα παχυ ισκιο και να αραξει μεχρι να τον περναμε τηλεφωνο για να ξεκινησει το ανεβασμα. Ο Κωτσας λοιπον ο kosdros, σαν καλος οικοδεσποτης, αποφασιζει να ξεκινησει να παει για να τον βρει. Εριξε το δολωμα πολυ καλλιτεχνικα ειναι αληθεια, "θελει να ερθει κανεις μαζι μου, που ξερω και τον δρομο καλα?". Το Ταναση, ξεροντας τη "δουλεια" αρνηθηκε ευγενικα. Οι αλλοι γλυτωσαμε εντελως τυχαια, μιας και δεν ειχε τελειωσει η 2η δεκαδα! ΟΛΟΙ??? ΟΧΙ ΟΛΟΙ! Ο Γιαννης με το Adventure το 950 πηγε μαζι του ο καημενος!
Οταν Θανασης αποφασησε οτι ο Κωστας ειχε αποκτησει μια αποσταση ασφαλειας, με βαρια καρδια ειναι αληθεια, αφηνουμε και 'μεις το πλατανι. Ακολουθουμε τον Θαναση που του ειπε ο Κωστας πως να παμε. Στην 1η διασταυρωση, μεσα στα Κρυονέρια, κολλαει! Εμπιστευεται το ενστικτο του "Εντουρα" (που σχεδον παντα κανει λαθος) και κανουμε μια μεγαλη υπεροχη χωματινη βολτα μεσα απο τα δαση της περιοχης. Οταν ξαναβρηκαμε το χωριο απ' οπου ξεκινησαμε την εντουραδα, τα Κρυονέρια, καταφερνουμε να βρουμε το σωστο "χωμα" για την Περδικόβρυση. Εδω οφειλω να πω οτι αν και τα slick Anakee της Αφρικα αποδειχτηκαν ΠΟΛΥ αξιοπιστα στο χωμα (δεν επεσα ουτε μια φορα), δεν καταφερα ουτε τη σκονη του Βρωμιαρη να δω! Για την διαδρομη οτι και να πω θα ειναι λιγο! Στην Περδικόβρυση ξεπλενουμε τα χωματα, απο τα μουτρα μας, κανουμε και ενα τσιγαρο και συνεχιζουμε για τον προορισμο μας (Αγ. Δημήτρης), διπλα απο τα φιορδ που δημιουργει η τ. λιμνη του φραγματος του Ευήνου [Φωτο 6]. Ο Αγ. Δημητρης εχει καταπληκτικη θεα στη λιμνη και βρισκετε στα 600μ μεσα στα Ελατα.
Μαθαινουμε τηλεφωνικα οτι οι αλλοι βρισκονται σε ενα χανι καμμια 10αρια χλμ πιο περα. Πιανουμε τον ανηφορο για το χανι του Λιόλιου στα 1100μ. Μεσα στη δροσια βρισκουμε Κωστα, Γιαννη, Αποστολη και Ολυμπια, να εχουν ταραξει κατι πιατελες με ψητο και τωρα να παλευουν με μια κανατα τσιπουρο και κατι μπυρες [Φωτο 7,8,9]. Οταν λεμε για μπυρα στην Αιτωλοακαρνανια, μιλαμε για ΤΟΝ ΟΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΜΠΥΡΑΣ! Τα μπουκαλια ασπρισμενα απο τον παγο! Ακριβως λιγο πριν γινει παγακι! Βλεπουμε εκπληκτοι καινουργιο αυτοκολλητακι με μηχανακι πανω στο τεποζιτο του kosdroy. Οταν το εβλεπες απο πιο κοντα, εγραφε επανω "sas". Τοτε ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ολοι! "Τι εγινε ρε παιδια?", τους ρωτησαμε. "Επεσα κι εγω, αλλα τον εριξα κι αυτον. Οχι που θα μου γλυτωνε", απανταει ο Κωστας. Ο Γιαννης κοιτουσε απλως τις γρατζουνιες στο πλαϊνο του ΚΤΜ και μονολογουσε, "... κι ομως, παραλιγο να του γλυτωνα, ΜΟΝΟ 10 μετρα πριν την ασφαλτο ...".
Ο Κωστας φουσκωμενος σα Διανος, πηρε την Αφρικα του Ταναση για να κατεβει στην Ναυπακτο να φερει την Ευγενεια που ειχε ερθει με το Λεωφορειο. Εμεις ... κατσαμε εκει μεσα στη μιζερια μας. Μπροστα μας δεν ειχαμε τιποτα αλλο, εκτος απο ψητα, σαλατες, πατατες, φετες κατσικισιες, ψωμι ζυμωτο, κανατες με τσιπουρα και μπυρες. Πολλες απο εκεινες τις απαισιες μπυρες. Οταν γυρισε και ο Κωστας απο τη Ναυπακτο, μας διηγηθηκε αρκετες ιστοριες για τα σηματακια στο τεποζιτο του. Αλλους εστελνε αναποδα σε ειδικες εντουρο, αλλους τους παρεσερνε με χιλια σε σημεια που τελειωνε ο δρομος. Θυμοταν μαλιστα εναν "εντουρα" που ΔΕΝ ΕΠΕΦΤΕ με τιποτα! Οταν ομως τον εφερε στα μερη του, καταφερε να τον ριξει 3 φορες σε 2 μερες! Κανα τεσσαρι ωρες (και καφασια) μετα, αποφασισαμε να αποσυρθουμε, για ξεκουραση (δεν μπορειτε να φανταστητε τι κουραστικο που ειναι να καθεσαι συνεχεια και να πινεις παγωμενη μπυρα)! Γυρισαμε κανα 10αρι χλμ πισω, στο σπιτι του Κωστα. Ενα πανεμορφο σπιτι με θεα στη λιμνη, χτισμενο σε ενα πλατωματακι, με ελατα στην αυλη και πλατανια στο ρεματακι διπλα του. Βεβαια μονο τη φυση δεν κοιταγαμε εμεις στις 1:00 το βραδυ, παρολο που το φωτισμενο φραγμα μπροστα μας, μας εκανε συνεχεια να γυρναμε το κεφαλι προς το μερος του. Κατσαμε στο τεραστιο τραπεζι στο πλαϊ του σπιτιου και τελειωσαμε το τελευταιο μπουκαλι με τσιπουρο που ειχαμε παρει για το δρομο ... πριν αρχισουμε να σκορπαμε με κατευθυνση τους υπνοσακκους!

Συνεχιζεται ....

crs-k
23/08/2004, 13:09
Η κύρια φωτογραφος (Nikik), εχει μεινει στη Λαμια. Με 'γεια τη μηχανη Νικακι! :wave2:
Εγω δεν εχω ψηφιακη, αλλα οτι μπορεσω θα κανω αργοτερα.
Επιπλεον μου καηκε σημερα το πρωι και το M/B στον υπολογιστη του σπιτιου μου και το service θα ανοιξει σε καμμια βδομαδα. Οποτε οτι μπορεσω θα κανω απο το γραφειο. Το 2ο μερος πχ. :D
Αλλα οι υπολοιποι με τις ψηφιακες ... Ριχτε κανα ντοκουμεντο, εδω μεσα ...
Αντε που πιασατε ολοι τη δουλεια και τεμπελιαζετε! :lol:

Μικρή Λουλού
23/08/2004, 13:36
ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ....

ΠΑΛΙ Σ'ΑΛΛΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΠΗΓΑ..:lol: :lol:

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ...ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΟΜΟΡΦΑ..???


ΡΙΞΤΕ ΚΑΜΜΙΑ ΦΩΤΟ ΡΕΜΑΛΙΑΑΑΑ!!!!!


ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ......ΚΑΤΙ ΘΑ ΘΥΜΗΘΩ..!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:beer: :beer: :beer:

SaraMaritis
23/08/2004, 13:55
...ρε μαστορα !!!
Γιναν ολα αυτα !!!:look:
Καλα...πρεπει να περασα ΑΨΟΓΑ... :D

Υγ. Ζητω οι :beer: στο Χαν τ’Λιολ !!!:smokin:

tdaf
23/08/2004, 14:45
Εμ με τόσους καφέδες που ήπιατε που να θυμάστε. Για του λόγου το αληθές και μέχρι η nikik να γυρίσει.
Οι...... καφέδες στην Άνω Χώρα, Ναυπακτίας στην ταβέρνα Πλατάνι.

:mad: :mad: :mad:
Δυστυχώς το firewall στην δουλειά δεν αφήνει την φωτογραφία να περάσει. Υπομονή μέχρι να γυρίσω σπίτι.
:mad: :mad: :mad:

petridist
23/08/2004, 15:10
περάσατε σίγουρα γαμάτα!!! πολύ φαί και ποτό σε συνδυασμό με τη φύση ότι καλύτερο!!

και το σπίτι του Κώστα όπως πάντα ανοιχτό για όλους και στα καλύτερα τοπία!!! έτσι έτσι!!

πάντα τέτοια και να περνάμε τέλεια!!:beer:

melsaltas
23/08/2004, 15:21
ME ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ, ΒΑΡΕΜΑ, ΜΟΝΟΤΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΞΗ.
ΑΠ'ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΜΕΙΝΑΤΕ ΑΦΑΓΩΤΟΙ ΚΑΙ ΑΠΟΤΙΣΤΟΙ.
ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ.....

ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ, ΜΠΡΑΒΟ!

crs-k
23/08/2004, 17:46
1.

Το μερος που κατσαμε για καφε (08:40) στο Ζεμενό. Χαλια μαυρα, μεσα στα σκοταδια ηταν!


3833

crs-k
23/08/2004, 17:48
2.

Απολαμβανοντας το "καφεδακι" μας και περιμενοντας τον kosdros.


3834

crs-k
23/08/2004, 17:50
3.

Οταν σηκωθηκα για φωτο αυτη η πιατελα ηταν ΓΕΜΑΤΗ. Τι εγινε ρε?


3835

crs-k
23/08/2004, 17:52
4.

Τα γιδια εχουν απλωθει στην πλαγια, διπλα στο φραγμα του Μόρνου.


3836

crs-k
23/08/2004, 17:55
5.

Κατι αλλα "γιδια" εχουν απλωθει στο δρομο! :D
Το τραγι, η εκτη μηχανη, εχει μεινει πισω γαι να τραβηξει!
Φωτογραφια, εεεε? :lol:


3837

crs-k
23/08/2004, 17:57
6.

Διπλα στα φιορδ της τεχνητης λιμνης του Ευήνου, λιγο πριν φτασουμε στον Αγ. Δημήτρη.


3838

crs-k
23/08/2004, 17:59
7.

Εδω ειναι ενα εργοστασιο παραγωγης ψητων! Ενας κλασικος χωριατικος, επαγγελματικος φουρνος, στο χανι του Λιόλιου. :D


3839

crs-k
23/08/2004, 18:01
8.

Τ' αλογα αραγμενα στη δροσια, στα 1100μ, ξεκουραζονται μιας και φεραν σε περας το εργο τους για σημερα.


3840

crs-k
23/08/2004, 18:04
9.

Οι αναβατες τους, αφου εχουν τσακισει, ψητα, μπυρες, τσιπουρα, γενικα οτι εχει βρεθει μπροστα τους, κανουν ενα μικρο διαλλειμα για να συνεχισουν μεχρι πολυυυ αργα, το ιδιο εργο!


3841

crs-k
23/08/2004, 18:07
10.

06:55 της αλλης μερας. Η φυση δεν καταφερε να ησυχασει αυτο το βραδυ. Το σπιτι αντεξε. Η σκηνες εχουν μεγαλη ελαστικοτητα. Ευτυχως που οι φωτογραφιες ΔΕΝ μεταφερουν ηχο. Θα τρομαζατε!


3842

crs-k
23/08/2004, 18:10
11.

Το σπιτι! Ο ηρωας! Οπως βλεπετε ομορφο και με ΟΛΕΣ τις κολωνες στη θεση τους!


3843

crs-k
23/08/2004, 18:12
12.

Το φραγμα απο την αυλη του σπιτιου, με τα πρωινα χρωματα, λιγο πριν ανατηλει ο ηλιος.


3844

crs-k
23/08/2004, 18:13
13.

Το ρεματακι με τα πλατανια, διπλα απο το σπιτι.


3845

crs-k
23/08/2004, 18:14
14.

Η λιμνη, απο το ρεματακι.


3846

crs-k
23/08/2004, 18:16
15.

Η πισω μερια του φραγματος.


3847

crs-k
23/08/2004, 18:18
16.

Λεπτομερεια και κατα προταση του Κωστα του Σαραμαριτη, μια καλη θεση για το πληντυριο του Βρωμιαρη! Αν μη τι αλλο, εχει καλο πιεστικο! (Του ριχνω ιδεες Περικλη).


3848

crs-k
23/08/2004, 18:20
17.

Αποψη λιμνης και φραγματος, ανεβαινοντας για την Αράχωβα (οχι τη γνωστη, υπαρχει κι αλλη).


3849

crs-k
23/08/2004, 18:22
Εγω ΔΕΝ εχω αλλες φωτο. Το δευτερο μερος του οδοιπορικου θα γραφει αυριο. Να παω και στο σπιτι να κανω κανα μπανιο.
Οσοι εχετε αλλε φωτο, προσθεστε τες ΕΔΩ ΜΕΣΑ, για να ειναι πιο ολοκληρωμενο.

:smokin:

crs-k
24/08/2004, 13:01
Μερος 2ο

Κυριακη 22/8

Μια καινουργια μερα ξημερωσε! Κατα τις 7:10 βεβαια και οχι στις 5:30 που ξυπνησα εγω ...
Μερικοι το προηγουμενο βραδυ φερθηκαμε αρκετα εξυπνα (εγω και οι δυο Σαραμαριτες), ωστε να μην πεσουμε για υπνο μεσα στο σπιτι αλλα να στησουμε τις σκηνες μας στην αυλη [Φωτο 10]. Μεσα στο σπιτι, οπως εμαθα απο αυτοπτες μαρτυρες, αλλα και απο δικη μου εμπειρια σαν αυτηκοου μαρτυρα (μιας και ο χαμος περνουσε και μεσα απο τους τοιχους), γινοταν ολο το βραδυ ενας πολεμος! Εγω εκατσα στην σκηνη και απολαυσα του πρωινους ηχους μεχρι τις 7:00 οποτε και σηκωθηκα για να φτιαξω καφε [Φωτο 11,12,13,14]. Οταν πλησιαζα προς το σπιτι το τρεμουλο των τοιχων, απο τον ρογχο με τρομαζε! Ελεγα οτι θα γκρεμιστει το σπιτι... Τελικα βεβαια αποδειχτηκε παρα πολυ καλος ο μηχανικος που το κατασκευασε, μιας και αντεξε σε τετοια δοκιμασια (διατηρω εδω μια επιφυλαξη για το αν θα αντεχε αν ειχα αποφασισει να κοιμηθω ΚΑΙ ΕΓΩ μεσα). Ειπα οτι δεν θα ξυπνησω κανεναν, οτι ωρα και να παει και φτιαχνοντα και ενα δευτερο καφε απολαμβανα τη θεα. Εδω δεν χρειαζεται φυσικα να αναφερω τη σειρα με την οποια ξυπνησαμε. Κοιτατε τα "προφιλ" και βαλτε μας κατα σειρα ηλικιας! Οι γεροντοτεροι πρωτα! Μεχρι να ξυπνησουν κι οι μικροτεροι ειχα φτασει στον Πεμπτο καφε και ειχε αρχισει να γινεται πολυ εμφανες το "στερητικο συνδρομο". Αποφασιζουμε οτι η μερα ειναι "ελευθερη", χωρις προγραμμα. Ετσι λοιπον η Αφρικα φορτωνεται και παιρνει μπροστα. Μαζι της παιρνουν μπρος το Dakar και το ασημι Transalp, των δυο Σαραμαριτων. Εχουμε γενικη κατευθυνση προς τη Δομνίστα, διευκρινίζοντας βεβαια οτι θα κανουμε σταση στην Αραχωβα που την βλεπαμε απο το σπιτι κρεμασμενη ψηλα μεσα στα ελατα. Παμε την διαδρομη, που περναει πανω απο το Φραγμα, με λιγοτερα απο 50χλμ, απολαμβανοντας την πρωινη βολτα. Σταση για φωτογραφια στο Φραγμα και συνεχιζουμε [Φωτο 15,16]. Φτανουμε στη διασταυρωση που παει για Νεοχώρι. Παω μπροστα. Βλεπω την ταμπελα κοντοστεκομαι. Σκεφτομαι οτι θα 'θελα να δω και το Νεοχώρι αλλα αποφασιζω να παω προς Αράχωβα! Απο πισω ο Κώστας κουναει το χερι, δειχνει διστακτικος, αλλα ξεκιναει το κατοπι μου χωρις καμμια αλλη κουβεντα, ακολουθουμενος απ' τον Νικο. Μετα απο δυο - τρια ομορφα ανηφορικα χιλιομετρα βλεπω μπροστα μου την ταμπελα που μας καλοσωριζει ... στο Νεοχώρι !!! Σταματαω και κοιταζω με γουρλωμενα ματια τον Κωστα που εχει σταματησει διπλα μου. "Αυτο ηθελα να σου πω", μου λεει, "κατω στη διασταυρωση, οτι πηρες λαθος δρομο!". Μα πως συνεβει αυτο? Μπερδεψα τα βελακια? "Δεν πειραζει, ετσι κι αλλιως στην πραγματικοτητα ηθελα να δω το Νεοχώρι. Εγινε εστω κι απο λαθος", του απαντω και προχωραμε μεσα στο χωριο που βρισκεται στα 680μ με ομορφη θεα στη λιμνη. Η πλατεια του ηταν πραγματικα πανεμορφη. Ενα μεγαλο "μπαλκονι" με θεα στο πισω μερος της λιμνης, θεοσκοτεινο απο τον ισκιο ενος δασωμενου πλατανου, με βρυσουλα στη βαση του. Θελαμε πολυ να κατσουμε λιγο, αλλα σκεφτηκαμε οτι οι αλλοι που θα ξεκιναγαν πισω απο μας, θα μας εψαχναν στην Αράχωβα, κι αν δεν μας εβρισκαν θα συνεχιζαν για Δομνίστα. Ετσι λοιπον ξανα κατηφοριζουμε μεχρι τη διασταυρωση, και παιρνουμε το σωστο δρομο για την Αράχωβα. Η διαδρομη ειναι απολαυστικη με διαρκη θεα στη λιμνη που την εχουμε μονιμα δεξια μας. Στην τελευταια στροφη, πριν χαθει αυτη η ομορφη θεα, μια μικρη σταση για φωτο [Φωτο 17], και συνεχιζουμε τον ανηφορο που μπαινει πια "μεσα" στο βουνο. Εν τω μεταξυ μας εχει φτασει και το μαυρο Transalp, ο Θοδωρας.
Στις δυο διασταυρωσεις στριβουμε σωστα και φτανουμε στην πετροστρωμενη πλατεια του χωριου στα 920μ. Ο Θανασης με την Νικη ειναι ηδη εκει και εχοντας πιασει μια βαθεια σκια στη σκμανια, διπλα απο το κεντρικο πλατανι, εχουν ηδη τελειωσει τους πρωτους δυο, καλα παγωμενους ειναι αληθεια, "καφεδες" (μονο Αμστελ εχουν εκει πανω) με μεζε! Αραζουμε τις μηχανες διπλα απο την πλατεια και σπευδουμε σε βοηθεια! Καθε δυο μπυρες ερχετε και πιατακι με μεζε. Η προτιμηση της Νικης ειναι το παριζακι, το οποιο και ετιμησε δεοντος! 5-6 "καφεδες" μετα κατεφθασε "βοηθεια". Ο "πεφωτισμενος" με την Ολυμπια, ηρθαν αρωγοι στην προσπαθεια να εξισορροπησουμε την εξωτερικη με την εσωτερικη θερμοκρασια (η εξωτερικη ηταν σαφως πιο χαμηλη)!
Ο Γιαννης (sas) με το πληγωμενο Adventure, ο μεγαλος ατυχος του διημερου, αποδειξε οτι εκεινο το μαυρο συννεφακι πανω απο το κεφαλι του, ΔΕΝ ηταν καθολου τυχαιο, και ΔΕΝ ελεγε να διαλυθει. Εμεινε πισω και θα ερχοταν με τον Κωστα τον Kosdro! Μολις το μαθαμε αυτο απο τον Αποστολη, επεσε μια κατηφεια στην παρεα, ξερετε τωρα ... "Κριμα το παιδι", "Ηταν καλο παληκαρι", "Μα τι κακο ειναι 'τουτο τον βρηκε και παλι?" και αλλα τετοια. Αποφασησαμε λοιπον να πνιξουμε τον πονο μας κι εμεις στους ... "καφεδες"!
Ενα τελαρο αργοτερα και αφου εχει μεσημεριασει, το εχουμε παρει πια αποφαση οτι ο Κωστας με τον Γιαννη, δεν ανεβηκαν στο χωριο και πηγαν κατ' ευθειαν στη Δομνίστα. Αποφασιζουμε να ακολουθησουμε. Στα μισα της διαδρομης τους πετυχαμε να γυριζουν. Χαιρετηθηκαμε και αυτο ηταν, αυτοι μαλλον θα γυριζαν στην Αθηνα απο "κατω" (Ναυπακτο). Φτανουμε στη Δομνίστα (950μ) μεσα στη ζεστη. Δροσιζομαστε (πλενομαστε ΔΕΝ πινουμε!) στην πετροκτιστη βρυση της πλατειας και την πεφτουμε στην ταβερνα διπλα για να δοκιμασουμε την "ντοπια" μπυρα. Η αληθεια ειναι οτι εχανε στα σημεια (απο αποψη ψυξης) απο τις προηγουμενες, αλλα το "ντοπιο" γουρουνι, σε διαφορες μορφες (μπριζολα, λουκανικο, μπιφτεκι) που βρεθηκε μπροστα μας, μας αποζημιωσε!
Η αρχικη σκεψη ηταν να πιουμε και κανα καφε στο Κρίκελο πιο περα και απο 'κει, απο τις "ραχες" Τυμφρηστου (διαβαση στα 1300μ, στο δρομο απο Λαμία για Καρπενήσι), να κατηφορισουμε για Λαμία και Αθηνα. Ομως η ζεστη και η κουραση αλλαξαν αυτη την σκεψη και αποφασιζουμε να πιουμε εδω καφε (ΝΑΙ για πραγματικο ΚΑΦΕ μιλαω) και να φυγουμε για Αθηνα κατ' ευθειαν. Αφου χαιρετηθηκαμε, μετα τον καφε, αποφασιζουμε να ταξιδεψουμε "ελευθερα", ωστε να μην πιεζει ή καθυστερει κανενας κανεναν. Ο Αποστολης με την Ολυμπια φυγαν προς τα πισω για να βρουν τον Κωστα και τον Γιαννη και να κατεβουν απο εκει, μιας και ειχαν ακομα πραγματα αφημενα στο σπιτι του Κωστα. Οι υπολοιποι ξεκιναμε με Βορεια κατευθυνση. Η διαδρομη ειναι πολυ ομορφη και την απολαμβανω. Περναω τα παιδια (μιας και παντα ξεκιναγα τελευταιος) και "παιζω" λιγο στον ορεινο δρομο, αναμεσα στα ελατα, με ανοικτο κρανος προσπαθοντας να αποθηκευσω δροσια και μυρωδιες! Αργα - αργα μεσα στο Κρίκελλο και ξανα βουρ στην ανηφορια. Ο δρομος αυτος (οπως και ΟΛΗ η Ευρυτανια) ειναι ανεπαναλληπτη εμπειρια. Ανεβαινει και κινηται για μεγαλο διαστημα στα 1500μ προσφεροντας, στα σημεια που δεν εχει "τουνελ" απο ελατα, φοβερη θεα προς την Καλλιακούδα στα αριστερα μου (οπως πηγαινω), την Οξιά στα δεξια και το Βελούχι (Τυμφρηστός) μπροστα μου. Ελατωνω ταχυτητα και σκεφτομαι απελπισμενος οτι τωρα φευγω για την Αθηνα, αφηνοντας πισω μου αυτην την ομορφια ... Ο δρομος "κατεβαινει" στα 1300μ τωρα και κινηται σ' αυτο το υψομετρο. Μπροστα μου πετροκτιστη βρυση με παγκακι, "χωμενη" στο ελατο και στη φτερη. Θυμαμαι οτι μου εχει περισσεψει ενας καφες απο τους "καφρους"! Σταματαω, ετσι κι αλλιως ο αλλος στη Δομνιστα, δεν μ' εφτασε. Φτιαχνω καφε, ξαναχαιρεταω το Θαναση και τη Νικη που περασαν. Οι δυο Σαραμαρητες (Κωστας και Νικος) σταματησαν κι αυτοι, για λιγο νερο και ξαναφυγαν. Περασε κι ο Θοδωρης, τελειωσε και το δευτερο τσιγαρο και δρομο. Απο τη διασταυρωση στις "ραχες" δεξια για Λαμια, κατεβαινοντας προς το χωριο Τυμφρηστός, που ο δρομος το "κοβει" τουλαχιστον 20 φορες! Βενζινη και αρχιζει το μαρτυριο. Κατεβαινοντας στα πεδινα, μεσα απο ομορφη διαδρομη, που κινηται συνεχεια διπλα απο το Σπερχειό, η ζεστη γινεται αφορητη! Αν προσπαφουσες να ανοιξεις το κρανος, νομιζες πως θα παθαινες αμεσα εγκαυματα. Εχω περασει τους Κωστα και Νικο, λιγο πιο κατω και τον Θοδωρα που εχει σταματησει σε βενζιναδικο, και στον ισιο αλλα στενο και επικυνδινο επαρχιακο δρομο η Αφρικα εχει αφηνιασει. Κινδυνεψα να το πληρωσω δυο φορες με τον ιδιο ακριβως τροπο. Σε διπλη γραμμη, στροφη αριστερα για να παμε στο χωραφι!
Στη Μακρακώμη, διπλα σε ενα περιπτερο, ο Θανασης κι η Νικη πινουν νερα. Σταματαω κι εγω και πινω οσο μπορω. Απο πισω το ιδιο ο Κωστας κι ο Νικος. Ηταν η τελευταια φορα που χαιρετηθηκαμε με το Θαναση και την Νικη. Ο Θανασης περασε μεσα απο τη Λαμια για να αφησει την Νικη στη μαμα της και αφου τον "γλυκανανε" εφυγε αργα για Αθηνα ο τυχερος. Εγω, που δεν το ειχα ακουσει οτι θα σταματαγανε, ξεκινησα λιγο πισω τους. Λιγο η τρομερη ζεστη, κι ας ηταν πια 19:00 η ωρα, λιγο του οτι νομιζα οτι θα τους φτασω, η Αφρικα εκανε παιχνιδια με το βεντιλατερ! Μετα την Υλικη, στο "90" σταματησα για νερο και βενζινα. Οταν ανοιξα το μπουφαν ο κοσμος "χαζεψε". Νερα τρεχαν απο παντου! Τρια μπουκαλια νερο και τεσσερα τσιγαρα αργοτερα και αφου ξαναχαιρετηθηκαμε με τους Κωστα και Νικο που φτασαν λιγο μετα και αφου βαλαμε μαζι βενζινα ορμησαμε στα τελευταια 90 χλμ.
Ξεκουραστα τα πρωτα 75 μιας κι ειχε πεσει κι ο ηλιος και δροσισε λιγο, δραμα τα τελευταια μεσα στο μπλοκαρισμενο δρομο. Ξαπλα κατω απο το κρυο ντουζ για να συνελθω στο σπιτι! Μετα τα πρωτα 3 λεπτα, οταν το κρυο νερο εριξε τη θερμοκρασια στα φυσιολογικα επιπεδα, οι φωτιες και οι διαολοι με τις τριαινες, εξαφανιστηκαν μεσα απο το μπανιο. Το μπανιο πλημμυρησε απο ελατα, μυρωδιες εξαισιες και φωνες (για να παραποιησουμε και λιγο τον Καβαφη) που πνιγονταν στο γελιο! Σκεφτηκα οτι δεν υπαρχει τελικα ταλαιπωρια που να μην αξιζει οταν γυριζεις τοσο γεματος ...
Συνηθως ταξιδευω μονος και χανομαι μεσα στην φυση. Αυτη τη φορα απολαυσα και κατι αλλο. Μια πολυ καλη παρεα.

Σας ευχαριστω παιδια

Κωστα, Θαναση, Νικη, Θοδωρα, Γιαννη, Νικο, Κωστα, Αποστολη, Ολυμπια, Ευγενεια

για την καλη συντροφια που μου προσφερατε.

Μακαρι τα ταξιδια σας να ειναι πολλα και ομορφα.
Μακαρι να γυριζετε παντα "γεματοι"
Μακαρι "να ειναι μακρυς ο δρομος του πηγαιμου".


Χρηστος :wave2:

SaraMaritis
24/08/2004, 13:49
...ΚΑΛΑ ΗΤΑΝΕ... :D

tnx σε ολη την παρεα !!!:wave2:

...χμμμ, κι ο αρθρογραφος τελικα δενκακος...νομιζω οτι
πρεπει να τον κρατησουμε...εεεε, μια :beer: πανω, μια κατω,
θα τα βρουμε !!! :lol:
Στην υγεια σου Χρηστο :beer:

crs-k
24/08/2004, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από SMr2a4
...............
......εεεε, μια :beer: πανω, μια κατω,
θα τα βρουμε !!! :lol:
Στην υγεια σου Χρηστο :beer:

Καντες δυο να κατσω!

:lol: :rotflmao: :lol:

Βιβα και σε σενα Κωστα!

:beer: :beer: :beer:

nikou
26/08/2004, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Η κύρια φωτογραφος (Nikik), εχει μεινει στη Λαμια. Με 'γεια τη μηχανη Νικακι! :wave2:
Εγω δεν εχω αναλογικη, αλλα οτι μπορεσω θα κανω αργοτερα.
Επιπλεον μου καηκε σημερα το πρωι και το M/B στον υπολογιστη του σπιτιου μου και το service θα ανοιξει σε καμμια βδομαδα. Οποτε οτι μπορεσω θα κανω απο το γραφειο. Το 2ο μερος πχ. :D
Αλλα οι υπολοιποι με τις ψηφιακες ... Ριχτε κανα ντοκουμεντο, εδω μεσα ...
Αντε που πιασατε ολοι τη δουλεια και τεμπελιαζετε! :lol:
Επέστρεψα:D :D
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω τις πιο αντιπροσωπευτικές..:confused:
Τελικά η φωτ/κη μου είναι πολύ καλή....:) :)

nikou
27/08/2004, 00:26
..... Η Ανατολή που λέγαμε....:sun:


3928

nikou
27/08/2004, 00:28
...Αρχίσαμε πρωι πρωι με τις φωτό...:D


3929

nikou
27/08/2004, 00:28
...Τι να σκέφτεται άραγε...:confused: :confused:

Α!! Ξέχασα να βάλω τη φωτο..:D

nikou
27/08/2004, 00:30
...:confused: :confused:


3930

nikou
27/08/2004, 00:31
...Ομορφιά...


3931

nikou
27/08/2004, 00:33
...Το όμορφο ΚΤΜ πριν την πτώση..........
(.. έπρεπε να ακούγατε την περιγραφή που έκανε ο Γιάννης στη Βαγγελίτσα..:lol: )


3932

nikou
27/08/2004, 00:34
...Ξανά ομορφιά...


3933

nikou
27/08/2004, 00:36
...Αυτή η σκυλίτσα ..τα είδε όλα εκείνο το απόγευμα..:uplate:


3934

nikou
27/08/2004, 00:37
...Ξεκούραση...
:beer: :beer: :beer:


3935

nikou
27/08/2004, 00:39
...Αυτά ήταν όλα για μένα αλλά μου τα φάγανε:bigcry: :bigcry:


3936

nikou
27/08/2004, 00:40
...Χωρίς σχόλια...
...Προσέξτε μόνο τις εκφράσεις τους... :rotflmao: :rotflmao:


3937

nikou
27/08/2004, 00:43
...Αλλά πείτε μου τώρα, είναι δυνατόν ένας άνθρωπος με τόσο γλυκιά φάτσα να μπορεί τελικά να κάνει όλα αυτά που λέτε????
Όχι κάποιο λάθος θα έχει γίνει..:look: :look:


3938

nikou
27/08/2004, 00:44
...ένα περίεργο πράγμα.. κάθε φορά που προσπαθούσα να γβάλω τον Κώστα φωτο.. κάτι περίεργο γινόταν και το αποτέλεσμα ήταν κάτι τέτοιο..:alien:


3939

nikou
27/08/2004, 00:46
...Λέτε τελικά να είναι ΠΕΦΩΤΙΣΜΕΝΟΣ?:confused: :confused:


3940

nikou
27/08/2004, 00:47
...και οι βραδυνές........
crs-k


3941

nikou
27/08/2004, 00:48
...Νίκος ή για τον κόσμο: ο πολυλογάς..:look:


3942

nikou
27/08/2004, 00:50
...Θοδωρής.. τελείωσε όλες τις coka-coles της περιοχής..:p


3943

nikou
27/08/2004, 00:52
...Κωστής... εδώ δεν έχω παράπονο.... κάτι διακρίνω:wave2:


3944

nikou
27/08/2004, 00:54
...εδώ κάτι μου δείχνει...:mad: :mad:
Κωστής-Ευγενία


3945

nikou
27/08/2004, 00:57
...Γιατί Θανασάκη δεν φοράς κράνος και είσαι και όρθιος στη μηχανή?????:smokin: :smokin:


3946

nikou
27/08/2004, 00:58
...Πεφωτισμένος-Ολυμπία...


3947

nikou
27/08/2004, 01:00
...Άντε τώρα να ξύπνας και να βλέπεις από το παράθυρό σου αυτό.......
χάλιααααααααααααααααα:hypnotize


3948

nikou
27/08/2004, 01:04
..από αριστερά ..

...Πρέπει από Δευτέρα να βρώ υπάλληλο...:confused:

...Ποιόν άλλο θα μπορούσα να "ρίξω" σήμερα????:confused:

...Πόσες μέρες μου μείνανε ακόμη??? (για Πορτο..):sun:


3949

nikou
27/08/2004, 01:15
...Πέρασα πολύ όμορφα με όλους σας
Ευχαριστώ τον Θανάση που με "ανέχτηκε" και τον Κώστα που με φιλοξένησε...(εντάξει, δεν έφταιγε αυτός που δεν κοιμήθηκα σχεδον καθόλου.... η πιο δυνατή συναυλία ροχαλητού που έχω ακούσει ποτέ... άγιο είχαμε που δεν έπεσε το σπίτι...:lol: )

Φιλιά, Κώστα, Θανάση, Γιάννη, Κώστα, Νίκο, Χρήστο, Κώστα, Θοδωρή, Απόστολε, Β, Ευγενία!!!!!!!!!!!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!
:sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun:

sas
27/08/2004, 08:20
Καλημέρα Νίκη....τιιιιι??? Γύρισες????
Είσαι τρελήηη???

villy
31/01/2007, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k


:a18:

Πολύ ωραία διαδρομή με πολλές στροφές και πολλά δέντρα, πολύ έντονη βλάστηση!!!

Στο χάνι του Λιόλιου έχει καλό Φαί - ψητό!

(Ο Λιόλιος είναι μακρυνός συγγενής μου, ξαδερφός του παππού μου!)

Το χωριό μου είναι ακριβώς από κάτω! Λέγεται Καστανιά!

Μόλις φεύγετε από το χάνι στα 300 μέτρα συναντάτε διασταύρωση όπου δεξιά είναι άσφαλτος και πάει στον Αη Δημήτρη ενώ αριστερά χωματόδρομος που πάει στην Καστανιά και συνεχίζει προς Αη Δημήτρη!

Αν ξαναπάτε αξίζει τον κόπο να κατεβείτε μία βόλτα στο χωριό μου να δείτε όμορφες παραδοσιακές εικόνες, ίσως την καλύτερη πέτρινη πλατεία που έχετε δεί, όλη φτιαγμένη από μάστορες που πελεκούσαν με το χέρι τις πέτρες όπως τα παλιά χρόνια!

Στην Πλατεία έχει 2 Τεράστια πλατάνια με πολύ ίσκιο και ένα μαγαζί Ψησταριά-Πιτσαρία-Καφετέρια-Παντοπωλείο κλπ...

Θα ανεβάσω φώτο αν σας ενδιαφέρει!!!

(δεν έχω όμως τώρα μαζί μου)

:wave2:

crs-k
31/01/2007, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
:a18:

Πολύ ωραία διαδρομή με πολλές στροφές και πολλά δέντρα, πολύ έντονη βλάστηση!!!

Στο χάνι του Λιόλιου έχει καλό Φαί - ψητό!

(Ο Λιόλιος είναι μακρυνός συγγενής μου, ξαδερφός του παππού μου!)

Το χωριό μου είναι ακριβώς από κάτω! Λέγεται Καστανιά!

.............................



Ρε τον τυμβωρυχο ... :dizzy: :lol:


"Εχουμε" ξαναπαει ΠΟΛΛΕΣ φορες απο τοοοτε ... :smokin:

villy
31/01/2007, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ρε τον τυμβωρυχο ... :dizzy: :lol:
:smokin:

To είδα από την κατηγοριοποίηση που έκανες στα ταξιδιωτικά! :o



Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k

"Εχουμε" ξαναπαει ΠΟΛΛΕΣ φορες απο τοοοτε ... :smokin:


Έχετε κατέβει στο χωριό μου;

crs-k
31/01/2007, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
.....................
Έχετε κατέβει στο χωριό μου;


Προσωπικα εχω περασει (μονος μου) ΔΥΟ φορες και μου αρεσε ... :cool:

villy
31/01/2007, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Προσωπικα εχω περασει (μονος μου) ΔΥΟ φορες και μου αρεσε ... :cool:


:beer: :beer: :beer:



Όταν ήμουν φοιτητής στην Πάτρα έκανα την διαδρομή Πάτρα-Ναυπακτος-Καστανιά 70χλμ στοφιλίκια ανηφοροκατηφόρες και χωματόδρομος...

με το Kaze-R μου :hypnotize :eek: (ΚΑΙ Επιστοφή εννοείται)

Φοβερή Εμπειρία!

:wave2:


ΥΓ: Φυσικά η βενζίνη δεν έφτανε και είχα μαζί μου και 1,5l μπετόνι ρεζέρβα στις αποσκευές μου :cool:


:beer:

crs-k
31/01/2007, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
..................

ΥΓ: Φυσικά η βενζίνη δεν έφτανε και είχα μαζί μου και 1,5l μπετόνι ρεζέρβα στις αποσκευές μου :cool:

:beer:


Βαζεις στην Ναύπακτο που ειναι μολις 63 χλμ απ' την Καστανιά.

Βενζινη υπαρχει (απο μπιτονια) στα Κάτω Κλεπά και νομιζω οτι υπαρχει και στον Πλάτανο (χωρις να ειμαι σιγουρος). :wacko:


Εσεις πρεπει να μας δινετε πληροφοριες για τις περιοχες σας κι οχι εμεις ... :p :lol:


:smokin: :beer: :wave2:

villy
31/01/2007, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Βαζεις στην Ναύπακτο που ειναι μολις 63 χλμ απ' την Καστανιά.
:beer: :wave2:

:a26: :a26: :a26:

Εκεί ξαναφούλαρα, στο τελευταίο βενζινάδικο δεξιά, πριν την διασταύρωση που αριστερά πας για ορεινή Ναυπακτία!



Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k

Βενζινη υπαρχει (απο μπιτονια) στα Κάτω Κλεπά και νομιζω οτι υπαρχει και στον Πλάτανο (χωρις να ειμαι σιγουρος). :wacko:




Με το μπετονάκι έκανα την δουλειά μου μια χαρά! Δεν εμπιστεύομαι τα ξένα μπιτόνια :p

Άσε που θα την πουλάνε 2 Ευρώ το λίτρο :lol: :lol: :lol:

Πήγα και στο φράγμα... Αν βρώ φώτο θα ανεβάσω!


Καλές βόλτες!

:beer: :beer: :beer: