PDA

View Full Version : σκληροτερα αμορτισερ μπροστα για ΧΤ 600



gusjacob
18/04/2007, 22:54
εχω ενα XT600 2000 μοντέλο.Υπαρχει καποιος τροπος για να κανω πιο σκληρά τα μπροστινα αμορτισερ;φοραω τα μαμα.

OldMan
18/04/2007, 23:11
Αλλάζεις ελατήρια και λάδια !!:wave2:

gusjacob
18/04/2007, 23:16
τι λαδια πρεπει να βαλω και τι ποσοτητα;Απο τις ταπες που εχει απο πανω αδειαζω και γεμιζω λαδια;

OldMan
18/04/2007, 23:23
:rolleyes: Τέτοια ώρα θα το κάνεις ??? :confused:

gusjacob
19/04/2007, 00:01
Αν δεν θες να απαντησεις ή δεν ξερεις καλυτερα να το πεις

kaps
19/04/2007, 07:09
Μα καλά νέος στο φόρουμ και βρήκες να τη πεις στον old man; Ντίσκολο ντρόμο βλέπω για σένα αγκόρι ....:bigcry: :rotflmao:

kaps
19/04/2007, 07:15
Eν πάση περιπτώσει οι μπουκάλες στο πλάι κάτω χαμηλά έχουν βιδάκια . Τα ξεβιδώνεις και πιέζεις πατώντας φρένο το τιμόνι για να αδειάσουν ή ακόμα καλύτερα τις βγάζεις ξεβιδώνεις τις τάπες και αδειάζεις τα λάδια . Τώρα από λάδια υπάρχουν διάφορες μάρκες και το ίδιο ισχύει για ΄τα ελατήρια . Εγώ θα σου έλεγα πως δεν είναι πολύ δύσκολο για να το επιχειρήσεις μόνος σου αλλά καλύτερα να πας σε κάποιον που να ξέρει από αυτά διότι δεν είναι έβαλα λάδι και εντάξει .. Θέλει και αυτό τον Γερμανό του .:D

OzZzZzY
19/04/2007, 10:05
δεν πιανει το εκλεπτισμενο χιουμορ του oldy..προφανως ειναι το χασμα των γεννεων (ή στο κεφαλι του :alien: :alien: ) :D :D

OldMan
19/04/2007, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gusjacob
Αν δεν θες να απαντησεις ή δεν ξερεις καλυτερα να το πεις
:eyepop: :look: :eyepop:
ωρέ αυτός είναι άγριος....

Λοιπόν αγαπητέ φίλε...

Πριν ανοίξεις οτιδήποτε, μάθε την μάρκα και τον τύπο λαδιού που έχεις τώρα στο πηρούνι σου (π.χ. Texaco Slim Fork 10w).
Μετά πήγαινε σε κάποιον πίνακα που αντιστοιχίζει το τυποποιημένο ιξώδες του λαδιού σου (10w) με το πραγματικό του ιξώδες (cSt σε 40 και 100 βC).

Αποφάσισε πόσο "σκληρότερο" (θεέ μου σχώρα με...) θέλεις να γίνει το πηρούνι σου και διάλεξε ένα αντίστοιχου ιξώδους λάδι (πάντα σε cSt...).
(π.χ. αν από 30 cSt πας σε 37,5 cSt, το πηρούνι σου θα "σκληρήνει" (τι ψυχή θα παραδώσω ..??) κατά 25% (*) ΚΑΙ στην απόσβεση συμπίεσης ΚΑΙ στην απόσβεση επαναφοράς !!

Μετά τσιμπάς αναλυτικόν manual και βλέπεις ΠΟΣΗ ποσότητα λαδιού μπαίνει στο πηρούνι (για να αγοράσεις στο περίπου..) και Το ΥΨΟΣ ΣΤΑΘΜΗΣ του λαδιού (για να βάλεις στο ακριβώς !!)
(το ύψος στάθμης μετριέται με το πηρούνι τέρμα ΣΥΜΠΙΕΣΜΕΝΟ και ΧΩΡΙΣ ελατήριο...)

Αφού τα κάνεις αυτά, τσεκάρεις την συμπεριφορά του μπροστινού σου και αν συνεχίζει να μην σΕ αρέσει, ξαναπερνάς από το μαγαζί μας να συζητήσουμε για ελατήρια (και όγκο θαλάμου αέρα και αποστάτες προφόρτισης και ότι άλλο γουστάρεις...) :wave2:


(*) Μιλάμε για απόσβεση σε "χαμηλές" ταχύτητες κίνησης του εμβόλου...
(στα πολύ "γρήγορα" η δύναμη απόσβεσης (αντίσταση στην ροή του λαδιού) αρχίζει να γίνεται ανάλογη του τετραγώνου της ταχύτητας οπότε, αν είσαι και γαμώ τους γρήγορους ή βάζεις ΛΙΓΟ παχύτερο λάδι που στο 98% των χλμ που θα κάνεις θα συμπεριφέρεται σαν το σώβρακο του "Μεγάλου Ρεμαλιού" του Reiser ή αλλάζεις κομπλέ μπροστινό και παίρνεις ένα που να έχει διπλή ρύθμιση αποσβέσεων (Low - High) !!

:wave2: :beer: :wave2:

kaps
19/04/2007, 21:14
Οπως σου είπα νέε .....ο παλιός έγραψε:a19:

Antwnis
19/04/2007, 22:15
Αγαπητε Oldman, νομιζω οτι ο νέος δεν πρεπει να ξανακοιταξε to thread.
Τοση ανάλυση και ούτε ένα σχολιο... τς παντων.
Στο δικό μου μηχανάκι (tenere xtz 660) πέρυσι που ζήτησα από τον μηχανικό μου με την ευκαιρία της αλλαγής των λαδιών του πηρουνιου, αν μπορουμε να το "σκληρηνουμε" λιγάκι, έκανε το εξής:
Από 10ρι λάδι που φόρογε (και ήταν βεβαια πολυκαιρισμένο), το αντικατέστησε με λάδι της White Power... coctail! Αναέμιξε δηλαδή 10ρι και 15ρι (σε ίδιες αναλογίες) και βγηκε... 12,5ρι!!
Έβαλε επίσης και εσωτερικές προσθήκες 2 cm από τεφλόν!
Μου είπε ότι είναι παλια δοκιμασμένη πατέντα.
Μόικρυνε λοιπόν απο τα 220 στα 218 η διαδρομή του πηρουνιού.
Το αποτέλεσμα ήταν πολύ ικανοποιητικό, βέβαια, δεν είχα άλλες εμπειρίες διαφορετικού σεταρίσματος της μπροστινής ανάρτησης στο συγκεκριμένο μηχανακι για να μπορώ να κρίνω.
Τι μειονέκτημα θεωρητικά μπορεί να έχει η μείωση αυτη της διαδρομής με το ιδιο ελατήριο? Πέρα φυσικά ότι το πηρούνι θα τερματίζει κατα 2 πόντους λιγότερο απότι πριν.
Αναφέρομαι στην συμπεριφορά, σε σχέση με την αρχική διαδρομή του πηρουνιού.
Πολύ γρήγορη απόσβεση ισως σε σχέση με την ιδανική?
:cool:

gusjacob
20/04/2007, 03:38
OldMan ευχαριστω για την αναλυση οπως επισης και τους υπολοιπους που απαντησαν.



Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: Τέτοια ώρα θα το κάνεις ??? :confused:


Την παραπανω απαντηση την ελαβα ως ειρωνικη και γι΄αυτο απαντησα με τετοιο υφος.Δεν περιμενα να μου δωσεις ολη αυτη την αναλυση εκεινη την ωρα αλλα θα προτιμουσα να μην απανταγες καθολου.Αν τωρα αυτο ειναι απλος χιουμορ μαλλον το παρεξηγησα.
Παντως βλεποντας το υφος των υπολοιπων καταλαβα οτι το ονομα που ζητατε στην φορμα εγγραφης ειναι αχρηστο τον πρωτο καιρο,μιας και ολοι βλεπουν το νεο μελος και οχι το ονομα.Που θα παει θα παλιωσουμε και μεις.

kaps
20/04/2007, 06:51
:nono: :nono:

motaba
20/04/2007, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gusjacob
OldMan ευχαριστω για την αναλυση οπως επισης και τους υπολοιπους που απαντησαν.





Την παραπανω απαντηση την ελαβα ως ειρωνικη και γι΄αυτο απαντησα με τετοιο υφος.Δεν περιμενα να μου δωσεις ολη αυτη την αναλυση εκεινη την ωρα αλλα θα προτιμουσα να μην απανταγες καθολου.Αν τωρα αυτο ειναι απλος χιουμορ μαλλον το παρεξηγησα.
Παντως βλεποντας το υφος των υπολοιπων καταλαβα οτι το ονομα που ζητατε στην φορμα εγγραφης ειναι αχρηστο τον πρωτο καιρο,μιας και ολοι βλεπουν το νεο μελος και οχι το ονομα.Που θα παει θα παλιωσουμε και μεις.



Chill out!! Things gonna change!!

(John Lee Hooker :a20: )

dirtbird
20/04/2007, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis

Έβαλε επίσης και εσωτερικές προσθήκες 2 cm από τεφλόν!
Μου είπε ότι είναι παλια δοκιμασμένη πατέντα.
Μόικρυνε λοιπόν απο τα 220 στα 218 η διαδρομή του πηρουνιού.
:cool:

:eek: :nono:

OldMan
20/04/2007, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:eek: :nono:
Αυτό το κάνεις για την λάθος εκτίμηση (από 220 σε 200 mm και όχι σε 218...) ή για την προσθήκη αποστάτη (ουσιαστικά προφόρτιση ...) ?? :lol:

OldMan
20/04/2007, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
Από 10ρι λάδι που φόρογε (και ήταν βεβαια πολυκαιρισμένο), το αντικατέστησε με λάδι της White Power... coctail! Αναέμιξε δηλαδή 10ρι και 15ρι (σε ίδιες αναλογίες) και βγηκε... 12,5ρι!!
Έχει λογική ΜΟΝΟ όταν πρόκειται για ίδια μάρκα και τύπο λαδιού με το προηγούμενο !!
(οι κατατάξεις ιξώδους κατά SAE (5w, 7,5w, 10 κ.λ.π.) μεταξύ λαδιών διαφορετικών καστασκευαστών ΔΕΝ ανταποκρίνονται στα ίδια κινηματικά ιξώδη, οπότε αν αλλάξεις μάρκα λαδιού πρέπει να ψάχνεσαι από πίνακες...)



Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
Έβαλε επίσης και εσωτερικές προσθήκες 2 cm από τεφλόν!
Μου είπε ότι είναι παλια δοκιμασμένη πατέντα.
Όντως είναι παλιά δοκιμασμένη πατέντα για ΠΡΟΦΟΡΤΙΣΗ ελατηρίου !!
(το σωστό θα ήταν να βάλει ροδέλες ΑΝΑΜΕΣΑ στις σπείρες του ελατηρίου, ώστε να το "σκληρύνει", μπλοκάροντας κάποιο αριθμό σπειρών...)

Εκτός αν το έκανε γιατί το βάρος σου ήταν υπερβολικό για τα συγκεκριμένα ελατήρια και το δυναμικό sag (βύθιση οδηγού + μοτο) ήταν μεγάλο..
(αλλά και πάλι θα έπρεπε να πάει σε σκληρότερο ελατήριο, δεδομένου ότι το στατικό sag της μοτό ήταν Ο.Κ. από τον κατασκευαστή...)



Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
Τι μειονέκτημα θεωρητικά μπορεί να έχει η μείωση αυτη της διαδρομής με το ιδιο ελατήριο? Πέρα φυσικά ότι το πηρούνι θα τερματίζει κατα 2 πόντους λιγότερο απότι πριν.
Αναφέρομαι στην συμπεριφορά, σε σχέση με την αρχική διαδρομή του πηρουνιού.
Πολύ γρήγορη απόσβεση ισως σε σχέση με την ιδανική?
:cool:
Η αρχική διαδρομή του πηρουνιού θα είναι λίγο "απότομη" (λόγω προφόρτισης -σε κάποιες μικρές ανωμαλίες θα είναι "αναίσθητο" και σε λίγο μεγαλύτερες θα υποχωρεί όπως παλιά (ας μην το επεκτείνουμε άλλο γιατί θα μπλέξουμε με γραμμικές συμπεριφορές ελατηρίων και βαθμούς σκληρότητας κ.λ.π.)

Την απόσβεση (είτε συμπίεσης είτε επαναφοράς) ΜΗΝ την μπερδεύεις καθόλου με το ελατήριο !!
(εξαρτάται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από το ιξώδες και τον δείκτη ιξώδους (Viscosity Index)του λαδιού)

:wave2: :beer: :wave2:

Antwnis
20/04/2007, 20:23
Thanx για την εμπεριστατωμένη ανάλυση σου, dear Oldman
Πάντως το γαιδούρι εεεε, το tenere ήθελα να πω έχει αποκτήσει πολύ καλύτερη συμπεριφορά από πριν.
Ίσως ο μηχανικός να χαραξε τη στρατηγική του βάσει των κιλών μου! :))
Είναι φορές που δεν αρκει να παρατηρούμε και να νοιώθουμε τα πράγματα αλλα πρέπει και να κατανοούμε το γιατι!
:beer: :

vaspiou
21/04/2007, 23:37
καλησπερα φιλε...
κοιτα εγω πηγα και εβαλα WP μπροστα και δεν ειδα και μεγαλη διαφορα. Πιο σκληρα λενε ειναι τα HyperPro βεβαια η τιμη ανεβαινει κατα πολυ μετα...
Καμια απο τις πατεντες δεν εχω δοκιμασει οπως αυτη με το τεφλον... θα δειξει...
:beer: