PDA

View Full Version : Greece2india (Ένα μεγάλο τόλμημα)



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

powerphot
19/04/2007, 00:14
Ένας τολμηρός Θεσσαλονικιός πραγματοποιεί το μεγάλο του ΟΝΕΙΡΟ!

Καλή επιτυχία, Καλό δρόμο Ηλία! :wave2:

EVI
19/04/2007, 00:16
με το καλο να παει με το καλο να γυρισει

Nostra
19/04/2007, 00:53
είναι ήδη στην Τουρκία...



καλό ταξίδι και απροβλημάτιστο...


πέντε χώρες, 10 μήνες, XR250, 5000? budget, κουράγιο...



εύχομαι από καρδιάς να του κάτσει καλά....


έτσι ή αλλιώς θα είναι εμπειρία ζωής...




:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

vangelis 64
19/04/2007, 01:02
Μόνος του.Για κάμποσες χιλιάδες χιλιόμετρα...:eyepop: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:


Θυμάστε ένα thread,"Ποιός είναι μηχανόβιος"; Ε!...

OzZzZzY
19/04/2007, 01:05
χειροτερο μηχανακι δεν βρηκε? :D

makis206
19/04/2007, 06:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
χειροτερο μηχανακι δεν βρηκε? :D

Άμα θέλαμε από μια Goldwing ο καθένας για τα μεγάλα μας ταξίδια..:lol:

Όζζζζζζυ δεν είναι μόνο τα εύκολα όμορφα, πολλές φορές μάλιστα τα δύσκολα είναι ομορφότερα !:winka:

Καλό του ταξίδι, να του πάνε όλα όπως τα περιμένει και να γυρίσει με το καλό στην πατρίδα να μας γεμίσει με τις εικόνες του !!

:beer: :beer: :wave2:

powerphot
19/04/2007, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
χειροτερο μηχανακι δεν βρηκε? :D
Αν διαβάσεις στην σελίδα του, εξηγεί για ποιούς λόγους διάλεξε αυτό το μηχανάκι και γιατί.:wave2:

gian_nykt
19/04/2007, 09:05
Καλή επιτυχία, υπομονή, κουράγιο και να γυρίσει σώος και γεμάτος εμπειρίες!!!

Cpt. Haddock
19/04/2007, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Καλή επιτυχία, Καλό δρόμο Ηλία! :wave2:

Ευχαριστώ!

:rotflmao: :rotflmao:





Ωραίος ο συνονόματος! :beer: :beer: :beer: :beer:

γιατί είχα την εντύπωση οτι θα πήγαινε με bmw? :look:




ΤΙΦΟΟΟΟΟ βρήκαμε μηχανάκι για την Παταγωνία :lol:

Vstrommer71
19/04/2007, 09:28
Live your dream! :a013:

tifoefs
19/04/2007, 10:56
Καλο δρομοοοο !

Εμεις θα παμε απο την αλλη μπαντα !

:beer: :beer: :beer:

kalesin
19/04/2007, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Καλο δρομοοοο !

Εμεις θα παμε απο την αλλη μπαντα !

:beer: :beer: :beer:


ηδη χαζευω χαρτες..

:D :D

makis206
19/04/2007, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
ηδη χαζευω χαρτες..
:D :D

Ποιανής μπάντας ;:lol:

Nostra
19/04/2007, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ποιανής μπάντας ;:lol:

της μπλε μπάντας της κέρκυρας....

kalesin
19/04/2007, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
της μπλε μπάντας της κέρκυρας....



αστον μωρε τον σαχλο που του απαντας κιολας......




:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

makis206
19/04/2007, 12:09
:a17: :a17: :a17:

:lol: :rotflmao: :lol:

tifoefs
19/04/2007, 12:13
Εσυ αν δεν ερθεις μαζυ, μπατσινα δε βλεπεις !

:evil: :evil: :evil: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
19/04/2007, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Εσυ αν δεν ερθεις μαζυ, μπατσινα δε βλεπεις !
:evil: :evil: :evil: :rotflmao: :rotflmao:

Που πάμε είπαμε ; :D :D

Να κρατάω και μπουφάν ;:D


:lol: :rotflmao:

OzZzZzY
19/04/2007, 12:42
απ οτι διαβαζω οι ρυθμισεις που τις εκανε κοστιζαν πιο πολυ απ οτι ολοκληρη η μηχανη.. τεσπα γουστα ειναι αυτα..ας επαιρνε κανα adventure καλυτερα :rolleyes:

furious
19/04/2007, 23:29
Xaireto ap' tin panemorfi Konstantinoupoli! Ola pane kala pros to paron, mono pou mou leipoun kapoia dika mou atoma... Pistevo, omos, me ton kairo kai me oli ayti ti mageia pou zo kathe mera sto taksidi, na to kseperaso.

Poly omorfi i Konstantinoupoli, alla olo tsimento vlepo. Niotho sa na taksidevo stin Evropi. Gi' ayto tha katso alles 2 meres na apolayso ton Vosporo mas kai meta feygo gia pio agria meri!


P.S. Syggnomi gia ta greeklish, alla exo mprosta mou tourkiko pliktrologio vlepete!

Kala xiliometra se olous kai panta orthioi!
Vrochidis Ilias

www.geocities.com/greece2india

OzZzZzY
19/04/2007, 23:32
keep going αδερφε!!!!!καλο κουραγιο!!!

orizontas
19/04/2007, 23:35
καλο δρομο φιλτατε και καλο γυρισμο παλι κοντα
σε οτι σου λειπει

DimChios
19/04/2007, 23:44
Είναι ο ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΙΤΗΣ furious???

Αυτό δεν το είπε κανείς!!! :eyepop:

όχι ότι έχει σημασία, για τον καθένα τα RESPECT απλώς ότι αυτός ο άνθρωπος είναι ένας από εμάς!

Φιλαράκι δεν ξέρω πώς θα τα πάς! ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!
Δέν ξέρω πώς το αποφάσισες! Πώς το τόλμησες! Πώς άφησες τα "πάντα" γύρω σου...δουλειά, σπίτι, οικογένεια!

ΜΠΡΑΒΟ!!

ΚΑΛΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ!!!

ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΣ!

LIVE YOUR DREAM!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

OzZzZzY
20/04/2007, 00:04
furious..
μονο κ μονο που δεν διαλεξες bmw gs για το ταξιδι σου φαινεται οτι εισαι αξιος μοτοσυκλετιστης!! ;)

fantacid
20/04/2007, 00:27
:a19:

fasma
20/04/2007, 07:48
Δέν ξέρω πώς το αποφάσισες! Πώς το τόλμησες! Πώς άφησες τα "πάντα" γύρω σου...δουλειά, σπίτι, οικογένεια!

ΜΠΡΑΒΟ!!

ΚΑΛΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ!!!

ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΣ!

LIVE YOUR DREAM!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: [/B][/QUOTE]


Τα πάντα είναι το πως θα φιλοσοφήσεις και το πως θα οργανώσεις την ζωή σου φίλε μου.
Όταν θα έρθει η στιγμή να φύγεις από την ζωή η καλύτερα για να μην γινόμαστε και μακάβριοι,
όταν θα έχεις φτάσει σε μια ηλικία όπου δεν θα μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα, εμπειρίες σαν και αυτές είναι που θα σου έχουν μείνει και θα νοσταλγείς.

Δυστυχώς για τους πιο πολλούς αυτό το πράγμα που κάνει ο φίλος μας είναι όνειρο το οποίο δεν θα γίνει ποτέ πραγματικότητα για διαφόρους λόγους ξεχωριστά στον καθένα μας.
Στο τέλος ποιος θα είναι ο κερδισμένος από την ζωή, αυτός η ο άλλος που έχει μπει στο λουκι με έξοδα, επιταγές, κάρτες, δάνεια και δεν ξέρω και εγώ με τι άλλο?

Και για να μην παρεξηγηθώ, αυτό που θέλω να πω είναι ότι καλό θα ήταν όλοι μας να δίναμε περισσότερη σημασία σε πράγματα τα οποία μας γεμίζουν την ψυχή παρά σε υλικά που στην ουσία μας την αδειάζουν.



:sun: :sun: :sun:

makis206
20/04/2007, 07:51
Και πάλι καλοτάξιδος να είσαι Ηλία !!

Περιμένουμε την επόμενη ανταπόκριση !!

Καλά χιλιόμετρα να έχεις φίλε

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

kalesin
20/04/2007, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Xaireto ap' tin panemorfi Konstantinoupoli! Ola pane kala pros to paron,

............

Kala xiliometra se olous kai panta orthioi!
Vrochidis Ilias

www.geocities.com/greece2india





αδερφε να εισαι καλα κ να κανεις αυτο το ταξιδι το καλυτερο που εχει γινει... μεχρι το επομενο



κ μολις γυρισεις με το καλο, να ριξεις τοσες φωτο να "σπασουνε" οι σερβερ


κ χαρτες να βαλεις, πολλους χαρτες...

ειναι καποιος εδω μεσα που τους κανει συλλογη

:lol: :lol: :lol:

Cpt. Haddock
20/04/2007, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
furious..
μονο κ μονο που δεν διαλεξες bmw gs για το ταξιδι σου φαινεται οτι εισαι αξιος μοτοσυκλετιστης!! ;)

Πολύ κακές παρέες κάνουμε τελευταία!

:evil: :evil: :evil:

:lol:

Cpt. Haddock
20/04/2007, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Xaireto ap' tin panemorfi Konstantinoupoli!

Καλή συνέχεια και καλό δρόμο!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

Όποτε μπορείς να μας ενημερώνεις

:beer:

DimChios
20/04/2007, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από fasma

Τα πάντα είναι το πως θα φιλοσοφήσεις και το πως θα οργανώσεις την ζωή σου φίλε μου.
Όταν θα έρθει η στιγμή να φύγεις από την ζωή η καλύτερα για να μην γινόμαστε και μακάβριοι,
όταν θα έχεις φτάσει σε μια ηλικία όπου δεν θα μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα, εμπειρίες σαν και αυτές είναι που θα σου έχουν μείνει και θα νοσταλγείς.

Δυστυχώς για τους πιο πολλούς αυτό το πράγμα που κάνει ο φίλος μας είναι όνειρο το οποίο δεν θα γίνει ποτέ πραγματικότητα για διαφόρους λόγους ξεχωριστά στον καθένα μας.
Στο τέλος ποιος θα είναι ο κερδισμένος από την ζωή, αυτός η ο άλλος που έχει μπει στο λουκι με έξοδα, επιταγές, κάρτες, δάνεια και δεν ξέρω και εγώ με τι άλλο?

Και για να μην παρεξηγηθώ, αυτό που θέλω να πω είναι ότι καλό θα ήταν όλοι μας να δίναμε περισσότερη σημασία σε πράγματα τα οποία μας γεμίζουν την ψυχή παρά σε υλικά που στην ουσία μας την αδειάζουν.



:sun: :sun: :sun:



Το ξέρω φίλε μου! Ετσι είναι!
Πιστεύω ότι μπορεί ο καθένας να επιλέξει τις προτεραιότητές του! Εγώ το έχω κάνει άν και δεν έχω καταφέρει ακόμα όλες! Βαδίζω με κάποιο στόχο πάντως!
Στην περίπτωσή μου ίσως δεν είναι ένα τέτοιο ταξίδι ο στόχος μου! Έχω κάποιους άλλους! Δεν είναι ίσως του χαρακτήρος μου...

Όπως και να έχει αυτόν τον άνθρωπο και πολλούς ακόμα τέτοιους τους ζηλεύω! Για όποιον από τους λόγους το κάνουν και για όποιον τελικώς κατάφερνουν να το πραγματοποιήσουν!


:beer: :beer:

Nik0s
20/04/2007, 14:57
Εύχομαι ολόψυχα καλό ταξίδι, καλή τύχη και καλό δρόμο. Θα παρακολουθούμε την πορεία σου με αγωνία !

Μπράβο φίλε Ηλία !!!


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

furious
20/04/2007, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios

Είναι ο ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΙΤΗΣ furious???

Αυτό δεν το είπε κανείς!!!

όχι ότι έχει σημασία, για τον καθένα τα RESPECT απλώς ότι αυτός ο άνθρωπος είναι ένας από εμάς!

Φιλαράκι δεν ξέρω πώς θα τα πάς! ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!
Δέν ξέρω πώς το αποφάσισες! Πώς το τόλμησες! Πώς άφησες τα "πάντα" γύρω σου...δουλειά, σπίτι, οικογένεια!

ΜΠΡΑΒΟ!!

ΚΑΛΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ!!!

ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΣ!

LIVE YOUR DREAM!!!


Fysika kai eimai enas apo esas file DimChios kai exoume milisei kai paliotera polles fores sto forum. De xreiazetai na eisai kamia diasimotita gia na kaneis kati tetoio, arkei na to theleis TOOOOOOOOOOSO poly! Den eimai tipota parapano apo ton kathena edo mesa!



Αρχικά δημιουργήθηκε από fasma

Και για να μην παρεξηγηθώ, αυτό που θέλω να πω είναι ότι καλό θα ήταν όλοι μας να δίναμε περισσότερη σημασία σε πράγματα τα οποία μας γεμίζουν την ψυχή παρά σε υλικά που στην ουσία μας την αδειάζουν.



:sun: :sun: :sun:

Symfono me ayto. Prakseis pou gemizoun tin psyxi mas, oxi tin tsepi mas. Kai to gemisma tis tsepis mas de synepagetai kai gemisma tis psyxis mas opos, dystyxos, pistevoun oi perissoteroi simera. Vevaia den einai mono to taksidi pou gemizei tin psyxi mas, einai kai i pragmatiki filia, o erotas, i agapi kai 1002 alla! Pantos sigoura den einai oti exei na kanei me ylika agatha. Arkoun osa mas epitrepoun na zisoume aksioprepos.

Pera ap' ti filosofia, simera gyrisa ton Vosporo me karabaki. Anevikame mexri ti Mayri Thalassa kai sto xorio pou stamatisame eixe ena kastro sto opoio anevika kai evlepa apo ti mia Mayri Thalassa kai apo tin alli Vosporo! Panemorfa!

Ayrio pao sta Prigkiponissa kai meta anaxoro gia to noto!

Sti selida http://greece2india.apriliabikers.gr tha stelno opote mporo fotografies kai mporeite na tis vlepete ekei. Esteila ki alli simera. Avrio, isos, dimosieythei.

Ta leme loipon kai eyxomai na plisiasoume oloi oso to dynaton perissotero ti symvouli tou filou fasma,
Vrochidis Ilias

Tropeas
21/04/2007, 09:24
Καλή τύχη με πανέμορφες και απροβλημάτιστες τελικώς εμπειρίες!!!

Είναι ζόρικο ταξίδι μόνο και μόνο απο την υποανάπτυκτη φύση των κρατών που θα επισκεφτείς οπότε εύχομαι να σου πάνε όλα καλά , πάντα με χαμόγελο και να κάνεις πολλές γνωριμίες - φιλίες στην πορεία σου!

ότι μπορείς να χρειαστείς και μπορούμε να το παρέχουμε απο εδώ σαν μοτοσυκλετιστές ευχαρίστως να το προσφέρουμε , ώστε να ολοκληρωθεί το οδοιπορικό αυτό!

GIXXERAKIAS
21/04/2007, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
απ οτι διαβαζω οι ρυθμισεις που τις εκανε κοστιζαν πιο πολυ απ οτι ολοκληρη η μηχανη.. τεσπα γουστα ειναι αυτα..ας επαιρνε κανα adventure καλυτερα :rolleyes: Ρε Οζζζυ ο ανθρωπος να γυρισει τον κοσμο θελει οχι να μαθει ολα τα εξουσιοδοτημενα σερβις της ΚΤΜ ανα χωρα που επισκεφτεται!:hypnotize :uplate: :rotflmao: :rotflmao:


Καλο κουραγιο φιλε μου και θελει πολλα κιλα Αρφρυδια για να το κανεις αυτο με μια μηχανη!Ευγε και ολοι μας θα ευχομαστε να σου πανε ολα καλα!Να μας στελνεις φωτο και εδω να βλεπουμε τις εμπειρεις σου με περιγραφη(αν προλαβαινεις)να μας ταξιδευεις και εμας μεσα απο τις φωτογραφιες και τα γραφομενα σου σε πολεις και χωρες που ποτε δεν θα δουμε απο κοντα.

Καλο ταξιδι και η Παναγια μαζι σου!:winka: :beer: :wave2:

furious
28/04/2007, 12:01
Χαιρετώ απ' το πανέμορφο Αϊβαλί!

Μετά την Κωνσταντινούπολη, πήγα στη Νίκαια (Iznik). Ο δρόμος μέχρι εκεί ήταν πολύ όμορφος! Περνούσε από καταπράσινους λόφους με θέα στη θάλασσα του Μαρμαρά και στη λίμνη της Νίκαιας.
Από 'κει συνέχισα προς την Προύσα και λίγο πριν μπω στην πόλη βρήκα ένα πανέμορφο μέρος για να κατασκηνώσω. Ήταν δίπλα στη λίμνη Golbasi. Αφού έστησα, ήρθαν δύο άντρες και μου μιλούσαν αρκετή ώρα στα Τούρκικα και προσπαθούσαμε να συνεννοηθούμε. Απ' ότι κατάλαβα είχαν στήσει εκεί κοντά και ήθελαν να πάω κι εγώ εκεί μαζί τους. Ξεστήνω, λοιπόν, και τους ακολουθώ. Τελικά με πήγαν σε ένα πανέμορφο, ξύλινο, διόροφο σπίτι δίπλα στη λίμνη! Το τοπίο ήταν καταπληκτικό! Αυτός που είχε το σπίτι ήξερε λίγα Ελληνικά, γιατί η μητέρα του ήταν από την Κομοτηνή. Με φιλοξένησε εκεί και ήμουν σα στο σπίτι μου! Δεν το πίστευα!
Την άλλη μέρα μου είπε να κάτσω εκεί, αλλά εγώ ανυπομονούσα να συνεχίσω το ταξίδι μου! Πήγα στην Προύσα, που είχε πανέμορφα τζαμιά.
Την επόμενη μέρα πέρασα με καραβάκι τα στενά του Ελλήσποντου και βγήκα στην Καλλίπολη. Όλο εκείνο το ακρωτήριο είναι γεμάτο μνημεία και νεκροταφεία από τον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο. Στις 25 Απριλίου 1915 είχε επιτεθεί εκεί στρατός Αυστραλών, Νεοζηλανδών, Ινδών, Αφρικανών και άλλων εθνικοτήτων. Κάθε 25 Απριλίου έχουν επέτειο, τη λεγόμενη Anzac Day και έρχονται πάρα πολλοί Αυστραλοί και Νεοζηλανδοί για να αποδώσουν φόρο τιμής. Αυτή τη μέρα, λοιπόν, ήμουν κι εγώ εκεί! Είχε πάρα πολύ κόσμο! Τα λεωφορεία ήταν αμέτρητα και σχημάτιζαν ουρές χιλιομέτρων! Ευτυχώς, με το μηχανάκι περνούσα παντού και δεν είχα πρόβλημα.
Από 'κει, την επόμενη μέρα, κατέβηκα στο χωριό Behramkale απέναντι από τη Λέσβο. Ανέβηκα στο κάστρο και είχα θέα όλη τη Λέσβο! Ήταν πανέμορφα!
Την επόμενη μέρα, εχθές δηλαδή, ήρθα στο Αϊβαλί! Είναι γεμάτο ελληνικά σπίτια και υπάρχει ένας εγκατελελειμένος ελληνικός ναός και τα ερείπια ενός παλιού ελληνικού μοναστηριού. Το τοπίο με τα Μοσχονήσια μπροστά από το Αϊβαλί είναι πολύ όμορφο.
Τώρα είμαι σε ένα Camping στο νησάκι Alibey, απέναντι από το Αϊβαλί, που ήρθα για να πλυθώ, να πλύνω ρούχα κ.λ.π. Μέχρι τώρα, λοιπόν, δεν είχα κανένα πρόβλημα. Οι Τούρκοι μου φέρονται πολύ καλά! Με φιλοξενούν, με ταϊζουν, τα λέμε, μου δίνουν ενθύμια και είναι εκπληκτικά ζεστοί.

Αυτά προς το παρόν. Στέλνω και μία φωτογραφία από το κάστρο του Behramkale με θέα τη Λέσβο!


86187

OldMan
28/04/2007, 12:05
:a18: :a08: :a013:

Καλή συνέχεια, φίλε...!!!:beer:

Cpt. Haddock
28/04/2007, 12:11
Αυτά είναι...

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


Καλή συνέχεια συνονώματε

:wave2:

DimChios
28/04/2007, 15:05
ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΗΛΙΑ!

:D :beer:

ΚΡΑΤΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΕΤΣΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΟΥ!

:wave2:

OzZzZzY
28/04/2007, 15:26
:a20: :a18: :a19:

Meni0s
28/04/2007, 22:54
Tαξιδευουμε με τα δικα σου ματια και τις φωτογραφιες σου....



Ειμαστε μαζι σου Ηλια!Καλο κουραγιο :a19::a19::a19::a20::a23::a23:

Anritsu
28/04/2007, 23:15
Και από μένα καλό δρόμο φιλέ .Κάνε και για μας κάνα χιλιομετράκι


:a013:

Nostra
29/04/2007, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Χαιρετώ απ' το πανέμορφο Αϊβαλί!

Την επόμενη μέρα, εχθές δηλαδή, ήρθα στο Αϊβαλί! Είναι γεμάτο ελληνικά σπίτια και υπάρχει ένας εγκατελελειμένος ελληνικός ναός και τα ερείπια ενός παλιού ελληνικού μοναστηριού. Το τοπίο με τα Μοσχονήσια μπροστά από το Αϊβαλί είναι πολύ όμορφο.


σε ένα από αυτά τα σπίτια εκεί γεννήθηκε ο προπάππους μου (από τη μεριά του μπαμπά)....


γράψε αν περάσεις και από το Σεβδίκιοϊ .... ακόμα θα υπάρχει το σπίτι του παππού μου (Τάσος ο πρεσβυτερος) ....


.....


.....


.....

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

MikeG
30/04/2007, 17:55
:a18: :a18: :a19: :a19: :a08: :a08:

Καλό δρόμο & καλό ταξίδι να έχεις φίλε μου. Εύχομαι να γυρίσεις πίσω πιο δυνατός & γεμάτος από εμπειρίες ζωής.Σίγουρα αυτό που κάνεις είναι ένα όνειρο ζωής για πολλούς εδώ μέσα αλλά λίγοι εως ελάχιστοι το κάνουν πράξη. Αναμένουμε photos & γιατί όχι & ένα μικρό βιβλίο με τη περιπέτεια σου!
Keep going..

:wave2: :a46: :a46:

Tropeas
03/05/2007, 16:38
Καλή Συνέχεια Ηλία!!!
πολλά φιλιά και στην Μαγνησία... ;) :wave2:

Akatanomastos
03/05/2007, 17:12
tora eida ti paizei, kai diavasa tin selida sou gia kaliteri enimerosi..


exeis kanei poli kali douleia kai eimai sigouros pos afto tha exei eksargirothei idi sto taksidi sou..

kalo taksidi

prosexe me tis ginaikes, min se pantrologisoun me to zori kai meineis ekei:nono: :lol: :lol: :ninja:


kala xiliometra :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
:wave2:

furious
10/05/2007, 20:24
Σας ευχαριστώ όλους, παιδιά, για τις ευχές σας και την υποστήριξη!

Που λέτε, το πρώτο πρόβλημα είναι γεγονός. Στο Αϊβαλί και μετά από 2000 χλμ. μόνο, το πίσω αμορτισέρ του XR παρέδωσε πνεύμα! Έχασε τα λάδια του και δούλευε μόνο το ελατήριο. Δηλαδή, η μοτοσικλέτα πήγαινε σα βάρκα! Παιρνούσε από μια λακούβα και κουνιόταν σαν τραμπολίνο για πολλά μέτρα μετά.
Επειδή ήμουνα στο Αϊβαλί αποφάσισα να έρθω απέναντι στη Μυτιλήνη για να διορθώσω τη βλάβη, αφού είναι μόνο 1,5 ώρα με το καραβάκι και θα έκανα καλύτερη δουλειά. Πέρασα, λοιπόν, απέναντι έβγαλα το αμορτισέρ αμέσως σε ένα συνεργείο εδώ και το έστειλα για επισκευή στην Αθήνα, στην Extra Products Tasoulis.
Τελικά, μου είπαν ότι ήταν διαβρωμένος και ο άξονας του αμορτισέρ και για να επισκευαστεί αυτό θα χρειαζόταν 6-7 εργάσιμες ημέρες και είχαν περάσει ήδη άλλες έξι μέρες στη Μυτιλήνη! Αναγκαστικά, αποφάσισα να δώσω τα λεφτά που χρειαζόταν για καινούριο αμορτισέρ, αφού δεν είχα το περιθώριο να περιμένω τόσο.
Αγοράστηκε, λοιπόν, από την Extra Products Tasoulis αμορτισέρ WP και σκληρότερο ελατήριο για να αντέχει το επιπλέον βάρος που είναι φορτωμένο στη μοτοσικλέτα. Αύριο περιμένω να έρθει εδώ, να το περάσω και την Τρίτη που, μάλλον, έχει πλοίο να φύγω πάλι στο Αϊβαλί για να συνεχίσω το ταξίδι μου!

Τι φταίει, λοιπόν, γι αυτό; Θα πείτε ξεκίνησε χωρίς να ελέγξει τις αναρτήσεις της μοτοσικλέτας; Όχι, βέβαια! Αρκετά πριν ξεκινήσω, όταν γινόταν οι εργασίες στη μοτοσικλέτα πήγα σε κάποιον μάστορα (καλύτερα να μην πω όνομα, γιατί δεν είμαι σίγουρος αν φταίει αυτός), που ανέλαβε τις αναρτήσεις.
Μπροστά αλλάξαμε τα ελατήρια, για να αντέξουν το μεγαλύτερο ντεπόζιτο βενζίνης. Πίσω, όμως, το υποπλαίσιο είχε κολληθεί στο πλαίσιο με μια λάμα και πάνω σ' αυτή τη λάμα βίδωναν οι σχάρες των πλαϊνών βαλιτσών. Αυτή η ενίσχυση ήταν απαραίτητη, για να μη σπάσει το υποπλαίσιο στο σημείο που ενώνεται με το πλαίσιο. Έτσι, όμως, το υποπλαίσιο δεν ξεβιδώνονταν και η διαδικασία για να βγει το αμορτισέρ γινόταν λίγο πιο δύσκολη. Δηλαδή, ήθελε 10 λεπτά περισσότερη δουλειά, όχι τίποτα το ιδιαίτερο.
Παρ' όλα αυτά είχα πει στο μάστορα να δούμε το αμορτισέρ πριν κάνω αυτή την ενίσχυση, αλλά είπε να το αφήσουμε γι' αργότερα. Πήγα, λοιπόν, αργότερα και του έδειξα την ενίσχυση. Είχα φορτώσει τη μοτοσικλέτα, όπως θα τη φόρτωνα στο ταξίδι. Τότε, πάτησε το αμορτισέρ για να δει την απόσβεση και μου είπε να το αφήσω όπως είναι, γιατί είναι το ιδανικό. Έτσι, λοιπόν, τον εμπιστεύτηκα κι εγώ, το άφησα όπως ήταν και να το αποτέλεσμα. Πολύ πιθανών να βαρέθηκε να μπει στη διαδικασία να βγάλει το αμορτισέρ, δεν ξέρω... Δεν ξέρω αν μπορούσε να καταλάβει από πριν αν ήθελε άλλαγμα, ίσως πραγματικά να μη φαινόταν τότε. Αλλά απ' τα 50.000 χλμ. που υποτίθεται ότι θα άντεχε, άντεξε μόνο 2.000 χλμ. Μιλάμε για τεράστια διαφορά!
Τέλος πάντων, αυτά είναι αναμενόμενα μέσα στο ταξίδι. Ευτυχώς, έγινε όσο ήμουν ακόμη δίπλα στην Ελλάδα κι έτσι δε με προβλημάτισε τόσο η επισκευή του. Το κόστος, όμως, της επισκευής τώρα ήταν πολύ μεγαλύτερο απ' ότι θα ήταν αν το έκανα όταν είχα χρόνο και ήμουν στη Θεσσαλονίκη.

Αυτά, λοιπόν, προς το παρόν. Στέλνω μια φωτογραφία με το Αϊβαλί, όπως φαίνεται από το Μοσχονήσι. Ανυπομονώ να πάω πάλι εκεί και να συνεχίσω, επιτέλους, το ταξίδι μου!
Βροχίδης Ηλίας


87997

Meni0s
10/05/2007, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Που λέτε, το πρώτο πρόβλημα είναι γεγονός. Στο Αϊβαλί και μετά από 2000 χλμ. μόνο, το πίσω αμορτισέρ του XR παρέδωσε πνεύμα! Έχασε τα λάδια του και δούλευε μόνο το ελατήριο. Δηλαδή, η μοτοσικλέτα πήγαινε σα βάρκα! Παιρνούσε από μια λακούβα και κουνιόταν σαν τραμπολίνο για πολλά μέτρα μετά.

:confused:



Eυχομαι να ειναι το τελευταιο σου προβλημα αυτο.....
Καλη σου συνεχεια Ηλια! ! ! ! ! !:a23::a19::beer: :beer: :beer: :beer:

orizontas
10/05/2007, 21:18
μπραβο ρε ηλια


παλι καλα που βγηκε το προβλημα στην συγκεκριμενη περιοχη ....


καλη συνεχεια και παντα δυνατος ...:winka:

Tropeas
10/05/2007, 22:31
Ηλία προς το παρόν είσαι καλότυχος και στα προβλήματα...
μακάρι να μην σου ξανασυμβεί τίποτα!!!
αλλά σκέψου ότι αυτάκαι μετά θα γελάς. θα θυμάσαι και θα γράφεις... ;) και μετά θα γελάς!:wave2:

DimChios
10/05/2007, 23:28
ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΗΛΙΑ!!!


:beer: :beer: :beer: :beer:

PanVas
11/05/2007, 00:07
Καλή συνέχεια!!!! Καλά χιλιόμετρα.

Όταν πας πίσω στο Αϊβαλί, φιλιά στην Ζεχρά και τον γιο της. Την οικογένεια που νοικιάζει δωμάτια, δίπλα από την ερειπωμένη Ορθόδοξη Εκκλησία!

Νομίζω ότι από εδώ και πέρα αρχίζουν τα όμορφα για σένα!!!! Όχι πως μεχρι τώρα δεν....


:a20:

powerphot
11/05/2007, 11:08
Όλη την διαδρομή που κάνει ο Ηλίας μπορείτε να την βρίσκετε ολόκληρη κι ΕΔΩ! (http://greece2india.apriliabikers.gr/) :wave2:

dimzab
11/05/2007, 11:27
:a20: :a19: :a18: :a51: :a46: :beer: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun:

Καλή συνέχεια!!!
Καλό ταξίδι!!!!

OldMan
11/05/2007, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Όλη την διαδρομή που κάνει ο Ηλίας μπορείτε να την βρίσκετε ολόκληρη κι ΕΔΩ! (http://greece2india.apriliabikers.gr/) :wave2:
Εσύ κοίτα να βάλεις χέρι στα μέλη σας να μην κατεβαίνουν την Αραχώβης "χωρίς αύριο" ...!!! :D

powerphot
11/05/2007, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εσύ κοίτα να βάλεις χέρι στα μέλη σας να μην κατεβαίνουν την Αραχώβης "χωρίς αύριο" ...!!! :D
Ποιά είναι η "Αραχώβης"?:confused: :confused:
Τι είναι αύριο?:D

OldMan
11/05/2007, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Ποιά είναι η "Αραχώβης"?:confused: :confused:
Τι είναι αύριο?:D
Κάθετη στην Ασκληπιού !!
"χωρίς αύριο" σημαίνει ότι κατεβαίνω με σκασμένη 5η έχοντας ξεχάσει πλήρως με ποια χειριστήρια φρενάρει το μηχανάκι !!

Υ.Γ.
600άρι μονοκύλινδρο street μαύρο με Ακράποβιτς !!!
(δεν δίνω παραπάνω στοιχεία...) :D

PanVas
17/05/2007, 17:43
Που να ναι αυτό το παιδί άραγες;
Πάνε 7 μέρες τώρα και ούτε ένα νέο...
:confused:

Ή θετική μας ενέργεια και οι σκέψεις μας μαζί σου!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
:wave2:

xampos
17/05/2007, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious


:a23: :a23: :a23: :a19:

powerphot
23/05/2007, 23:41
Καινούρια νέα απο τον Ηλία.:)
Ηλία, καλή συνέχεια κι απο εδώ:wave2:

******************************************************************
Χαιρετίσματα από το Ικόνιο η αλλιώς Koνυα!

Αυτή η εβδομάδα ήταν καταπληκτική! Ταξίδευα από πανέμορφους δρόμους! αλλες φορες από μικρούς επαρχιακούς δρόμους μέσα από τα βουνά περνώντας από μικρά χωριουδάκια και άλλες φορες διπλα στη θάλασσα, αλλα πετώντας πάνω από αυτήν!

Είδα τους σκαλισμένους στα βράχια τάφους στην "τελμεσσο" (Φετχίγε), χάθηκα μέσα στο στοιχειωμένο χωριο του Λιβισίου με τα 2000 εγκαταλελειμμένα ελληνικά σπίτια από την ανταλλαγή τον πληθυσμών, έβρεξα πόδια μου στους μαγευτικούς σχηματισμούς τις Ιεράπολης (Παμουκαλέ) και 1002 αλλα...

Τι να πρωτοπώ? Όλα τα μέρη που έβλεπα ήταν πανέμορφα και οι δρόμοι προς αυτά ακόμη πιο όμορφοι!

Το αμορτισέρ το WP δουλεύει πολύ καλά! Είναι πιο απαλό και πιο άνετο στην άσφαλτο και στο χώμα η μοτοσικλέτα πάει σαν αγριοκάτσικο! Βεβαια, εμενα αυτά λίγο με ενδιαφέρουν.

Το μονο που θέλω είναι να αντέξει στο ταξίδι κι όλα τα αλλα είναι λεπτομέρειες. Ευτυχώς και η Extra Products Τασούλης έκαναν τα αδύνατα δυνατά και μπήκε το αμορτισέρ στο ΧR, παρ όλο που δεν ταίριαξε στην αρχή, γιατί είναι και "παραεισαγογις" η μοτοσικλέτα!

Αύριο φεύγω για Καππαδοκία! Η φωτογραφία που στέλνω δειχνει ένα από τα πανέμορφα κομματια τον δρόμων στους οπόοιους οδηγούσα. Eιναι λιγο πριν το το Κας και το νησι στο βάθος ειναι το καστελοριζο!

Βροχιδης Ηλίας
***********************************************************************


89980

Tropeas
24/05/2007, 16:38
Γιά σου ρε ΗΛΙΑ!!!

άιντε μήπως να του κανονίσουμε σιγά σιγά μια φιέστα όταν με το καλό επιστρέψει???
εσεις οι Απριλιανοί τι λέτε? εγω ανεβαίνω Σαλόνικα που μένει χαλαρά...!!!:beer: :beer: :beer:

675
24/05/2007, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ευχαριστώ!

:rotflmao: :rotflmao:





Ωραίος ο συνονόματος! :beer: :beer: :beer: :beer:




ευχαριστω παιδια....με το καλο να σας γυρισω...


:rotflmao: :rotflmao:


90105

powerphot
31/05/2007, 23:17
Κι άλλα νέα απο Ηλία!:D
***********************************

Ο Batman ξαναχτυπά!
Είμαι στην Ανατολική Τουρκία, σε μια πολη που λέγεται Batman!
Είχα κατασκηνώσει κοντά στο Hasankeyf, δίπλα στον ιστορικό ποταμό Τίγρη! Το τοπίο ήταν μεγαλειώδες! Το πρωί ήρθε ο δάσκαλος από ένα διπλανό χωριό και με πήρε στο σχολειό. Με γνώρισε στα παιδιά, έπαιξα μαζί τους σκάκι, μου έφεραν πρωινό, μου χάρισαν ένα ροζ τριαντάφυλλο, τους έδειξα φωτογραφίες απ' την Ελλάδα και βγήκαμε όλοι μαζί φωτογραφία! Είναι Κούρδοι και δεν είχαν ξανασυναντήσει ποτέ τους Έλληνα.
Τώρα με έφερε ο "δάσκαλος" στο σπίτι του στην πολη που μένει, στο Batman δηλαδή. Επέμενε πολύ να κάτσω εδώ το βράδυ, να κάνω ένα μπάνιο και να μου δώσει οτιδήποτε χρειάζομαι!
Πριν 3 μέρες έγινε το ίδιο περίπου όταν είχα κατασκηνώσει σε ένα χωράφι. Με βρήκε το βράδυ ένα παιδί στην ηλικία μου και με πήρε στο σπίτι του στο χωράφι. Με γνώρισε σε όλη την οικογένεια, με τάισαν και το βράδυ κοιμηθήκαμε στην ταράτσα του σπιτιού, κάτω από την πανσέληνο. Εδώ έτσι κοιμούνται τα καλοκαίρια! Το πρωί σπείραμε βαμβάκι σε ένα χωράφι και ήρθε μαζί μου στο χωριό Χαράν που ήθελα να δω, για να με ξεναγήσει. Γίναμε αδέρφια με το παιδί!
Στην Καππαδοκία ήταν πανέμορφα. Θα πετούσα με αερόστατο, αλλά αναβλήθηκε λόγο βροχής. Μετά πήγα μέχρι τι Σανλιούρφα μέσα από πανέμορφα βουνά. Από 'κει και πέρα ξεκίνησε η Ανατολή. Ο κόσμος εδώ είναι τελείως διαφορετικός από την δυτική Τουρκία. Ταξίδευα δίπλα στα σύνορα με την Συρία και το κλίμα θύμιζε καθαρά Μέση Ανατολή. Σε 2-3 μέρες, μάλλον, θα μπω στην Περσία.

Μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα υγείας, ούτε μια διάρροια!
Η μοτοσικλέτα μετά το πρόβλημα με το αμορτισέρ δεν παρουσίασε τίποτα άλλο. Είναι τέλεια! Την χαίρομαι πολύ! Είτε ταξιδεύω από άσφαλτο είτε από χώμα δε με προβληματίζει καθόλου. Την απολαμβάνω σαν παιχνιδάκι και σκέφτομαι συνέχεια πόσο καλά έκανα που αφίσα την Africa στη Θεσσαλονίκη και πήρα αυτό το ωραίο παιχνιδάκι! Τώρα που έφυγα από την τουριστική Τουρκία και δεν είμαι στις μεγάλες πόλεις, δε θα αφιερώνω συχνά χρόνο στο Internet, οπότε θα γράφω πιο σπάνια.
Η φωτογραφία που στέλνω είναι από την Καππαδοκία, όπως φαίνεται άλλωστε χαρακτηριστικά από τον αλλόκοτα σχηματισμένο βράχο.

Εγώ και η ηρωική μοτοσικλέτα μου! Χαιρετίσματα,
Βροχίδης Ηλίας

Περισσότερες λεπτομέρειες για το ταξίδι θα βρήτε και στην ιστοσελίδα του Ηλία: Απο την Ελλάδα στην Ινδία με μοτοσικλέτα σε δέκα μήνες (http://geocities.com/greece2india/)


90905

mystique
01/06/2007, 09:41
kalo taxidi Hlia! :)

:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

LINA
01/06/2007, 10:07
ΕΙΣΑΙ POWER ΛΕΜΕ!!!



KEEP WALKING..... HLIAS LABEL :wave2: :wave2: :wave2:

PanVas
01/06/2007, 10:25
:a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

:beer: :beer: :beer: :beer:

latris mixanis
01/06/2007, 10:44
Απλά :a23:

Καλή συνέχεια, χωρίς άλλα απρόοπτα!! Το ταξίδι να σου δώσει αυτά που θες και ψάχνεις:)


:wave2:

LsKostas
01/06/2007, 10:55
ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΗΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΖΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ...

ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΣΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


Ανυπομονω καθε φορα να διαβασω απο σενα τα μερη τους τοπους,τους ανθρωπους...τα παντα
...Πολυ ωραια τα λες...συνεχισε με το ηρωικο XR:D


:beer: :wave2:

powerphot
01/06/2007, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Γιά σου ρε ΗΛΙΑ!!!

άιντε μήπως να του κανονίσουμε σιγά σιγά μια φιέστα όταν με το καλό επιστρέψει???
εσεις οι Απριλιανοί τι λέτε? εγω ανεβαίνω Σαλόνικα που μένει χαλαρά...!!!:beer: :beer: :beer:
Λάμπρο μίλα με τον Θέμη που έχει την ίδια ιδέα!:wave2:

H.A.Balafoutre
01/06/2007, 11:45
Μπράβο ρε συ Λιάκο. Να συναντάς πάντα τέτοιους ανθρώπους αυθεντικούς και να έχεις μια το ίδιο υπέροχη συνέχεια.

Αλλά ας του πει κάποιος πως στην περιοχή αναζωπυρώθηκαν στα ξαφνικά οι στρατιωτικές επιχειρήσεις. Να προσέχει μην τον βρεί καμιά βόμβα ή τίποτα τσακαλοκομμάντος, σε μυστική αποστολή κτλ....

tifoefs
01/06/2007, 14:06
Toσες μερες περασανε !

Που ειναι ΟΕΟ !!

:cool:

Tropeas
01/06/2007, 16:11
Λιάκο πάλι κατάφερες και με ανατρίχιασες :a23: :a23: :a23:
ειδικά οι στιγμές που η συμπεριφορά μεταξύ των ανθρώπων φτάνει να είναι αδερφική με λίγες ώρες γνωριμίας είναι ανατριχιαστικό συναίσθημα....
Μακάρι ολοι οι άνθρωποι στον κόσμο να συμπεριφέρονταν έτσι ...
Νίκο θα τον πάρω τηλέφωνο...;) μάλλον θα νέβω και καμιά τσακ μπάμ Σαλόνικα στο κλείσιμο του μήνα...:beer:

Meni0s
01/06/2007, 17:45
Ηλια συνεχισε ετσι! ! ! ! Υου Rock



:a23::a23::a23:

:beer:

fasma
02/06/2007, 14:17
:beer: :beer: :sun:

powerphot
07/06/2007, 21:49
Εδώ και 1 εβδομάδα έχω μπει στην Persia! Από το Batman στην ανατολική Τουρκία μέχρι τα σύνορα περνούσα από πανέμορφα βουνά μέχρι τα 2200 m υψόμετρο και είδα την τεράστια λίμνη Van στα 1700 m, όπου έκανα και μια βόλτα σε ένα νησάκι.
Λίγο πριν το Dogubayazit που είναι κοντά στα σύνορα με έπιασε δυνατό χαλάζι! Πρώτη φορά συναντούσα χαλάζι με την μοτοσικλέτα. Φόρεσα τα αδιάβροχα, έσκυψα πίσω από την ζελατίνα, γιατί το χαλάζι με χτυπούσε τόσο δυνατά που με πονούσε (ναι, και πάνω απ' το μπουφάν!!!) και Keep Walking! κανένα πρόβλημα.
Με το που μπήκα στο Iran πήγα στην Ταυρίδα (Tabriz). Η πόλη ήταν άδεια, γιατί ήταν αργία. Τιμούσαν την μνήμη του μεγάλου ηγέτη τους Ayatollah Khomeini που πέθανε στις 4 Ιουνίου 1989.
Πήγα στο "Kandovan", την "Καππαδοκία" του Iran και είδα ότι όλος ο κόσμος ήταν εκεί. Έχει τους ίδιους περίεργους σχηματισμούς στα βράχια και σπίτια μέσα σε αυτά, όπως και στην Καππαδοκία.
Την επόμενη μέρα στο χωριό "Osku", μετά το "Kandovan", σταμάτησα να πάρω ψωμί και, ως συνήθως, με κράτησαν εκεί να φάω μαζί τους πρωινό και να πιω τσάι. Εκεί ήρθε ένας τρομερά φιλόξενος συνομήλικος μου, που με πήγε στο σπίτι του.
Με κέρασε τσάι, παρήγγειλε pizza, χυμούς και 1002 άλλα. Η μάνα του μου έφερε κι εγώ δεν ξέρω πόσα κιλά ψωμί, μαϊντανό και τυρί για να τρώω στο ταξίδι! Μου γέμισαν την μοτοσικλέτα πράγματα! Ήταν απίστευτοι!
Πήρε ο Sohrab τι μοτοσικλέτα του, πήρα κι εγώ τι δικιά μου και με πήγε μια βόλτα να δω το χωριό από ψιλά. Στο δρόμο με πήγε σε ένα βενζινάδικο, γέμισα και δε με άφηνε να πληρώσω! Και ο άνθρωπος, ρε παιδιά, πριν από 2 ώρες δε με ήξερε! Πόσο φιλόξενος μπορεί να είναι κάποιος...
Ανταλλάξαμε ενθύμια και αποχωριστήκαμε με βαριά την καρδιά.
Μετά από 'κει πήρα τα βουνά. Ναι, έχει και τέτοια το Iran και μάλιστα πανέμορφα! Τις προηγούμενες 2 μέρες κινούμουν δίπλα στα σύνορα με το Αζερμπαϊτζάν, δίπλα στον ποταμό Aras βλέποντας γέφυρες από την εποχή τον Σαφαβίδων, κάστρα, Εκκλησίες και όλα αυτά μέσα σε πανέμορφα τοπία!
Ανέβηκα μέχρι τα 2000 m, αλλά κινούμουν ήδη για μισή ώρα περίπου σε
πολύ πυκνή ομίχλη, ψιχάλιζε και δεν έβλεπα τίποτα από την ζελατίνα του κράνους και βράδιαζε κιόλας, οπότε σταμάτησα επί τόπου και κατασκήνωσα στην άκρη του δρόμου.
Σήμερα μέσα από όμορφα τοπία έφτασα στο Ardabil, που έχει ένα πανέμορφο τζαμί και αύριο θα συνεχίσω για 1-2 μέρες ακόμη μέσα στα βουνά.

Στέλνω την τελευταία φωτογραφία από την Τουρκία που είναι από το κάστρο στο χωριό Hosap, κοντά στη λίμνη Van. Είναι το πιο εντυπωσιακό κάστρο που έχω δει ποτέ και είναι χτισμένο πάνω στην κορυφή ενός βράχου!

Na 'ste panta kala,
Vrochidis Ilias


P.S. Περισσότερες λεπτομέρειες για το ταξίδι θα βρήτε και στην ιστοσελίδα του Ηλία: Απο την Ελλάδα στην Ινδία με μοτοσικλέτα σε δέκα μήνες (http://www.madnomad.co.cc/)


91948

PanVas
08/06/2007, 03:29
Keep on riding!!!!

Καλά χιλιόμετρα!!!

Και βέβαια...:a19:

powerphot
21/06/2007, 20:28
Και συνεχίζουν να έρχονται κι άλλα νεα του Ηλία....:D :wave2:

" Χαιρετώ από το Ahvaz, κοντά στον Περσικό Κόλπο! Είδα στο Βορρά το Soltaniyeh και μετά μπήκα πάλι μέσα στα βουνά, αλλά από την άλλη μεριά, στο Δυτικό Ιράν. Στο Soltaniyeh με φιλοξένησε ο μπακάλης από τον οποίο πήγα να ψωνίσω για να μαγειρέψω. Εκεί υπάρχει ο μεγαλύτερος θόλος με πλινθιά στον κόσμο. Χτίστηκε τον 14ο αιώνα.
Μέσα από τα βουνά έφτασα μέχρι τα σύνορα με το Ιράκ στο χωριό Howraman-at-Takht. Ήταν πολύ όμορφο, ορεινό χωριό και απόλαυσα λίγο την απλοϊκή ζωή των ανθρώπων εκεί. Συνάντησα κάποιους Ιρανούς, που ζούνε στη Γερμανία εδώ και πολλά χρόνια και έχουν ιδρύσει έναν οργανισμό, που ανοίγει βιβλιοθήκες σε απομακρυσμένα χωριά του Ιράν (http://www.ccdc.ir). Το βράδυ κοιμηθήκαμε όλοι μαζί στη βιβλιοθήκη.
Ύστερα είδα την τεράστια σπηλιά Ali Sadr, την οποία διασχίζει ένα ποτάμι. Μας έκαναν, περίπου, μισή ώρα ξενάγηση με βαρκούλες. Δεν είχε πολλούς ιδιαίτερους σχηματισμούς, αλλά ήταν ωραίο που κινούμασταν με τις βαρκούλες μέσα στη σπηλιά!
Την επόμενη μέρα έφτασα στο περίφημο Ισφαχάν! Δε μπορούσα να φανταστώ ότι είναι τόσο όμορφο! Όταν είδα τη φημισμένη πλατεία του Ιμάμ σάστισα! Γύρω - γύρω έβλεπα παντού τα διαμάντια της Πέρσικης αρχιτεκτονικής, στο κέντρο ένα συντριβάνι να δροσίζει την πλατεία και όπου υπήρχε πράσινο να κάθονται οι οικογένειες και να κάνουν πικ-νικ. Είχα προγραμματισμένο να κάτσω 2 μέρες εκεί και κάθισα 4. Δε μπορούσα να ξεκολλήσω!
Από ‘κει συνέχισα για το Shushtar με τους πανέμορφους νερόμυλους. Σταμάτησα σε ένα συνεργείο να γρασσάρω την αλυσίδα και τελικά κατέληξα στο σπίτι τους μέχρι την άλλη μέρα. Από ‘δω και κάτω η θερμοκρασία όλη μέρα είναι πάνω από 50 βαθμούς C! Ακόμη και πάνω στη μοτοσικλέτα ζεσταίνομαι. Κλείνω τη ζελατίνα του κράνους γιατί όταν με χτυπάει ο αέρας καθώς τρέχω αντί να με δροσίζει, με καίει! Συνήθεια είναι, όμως, κι αυτό. Τα καταφέρνω, δεν έχω πρόβλημα.
Μπήκα στο Ahvaz να αγοράσω καλό λάδι για τη μοτοσικλέτα και με πήρε κάποιος στο σπίτι του για φαγητό. Δεν ήξερε Αγγλικά. ¨Επαιρνε συνέχεια τηλέφωνα και μου έδωσε να μιλήσω με κάποιον που ήξερε Αγγλικά. Με ρωτούσε για το ταξίδι μου και είπε ότι ήθελε πολύ να με γνωρίσει και μετά μου λέει ότι είναι από το τηλεοπτικό κανάλι του Ahvaz και θέλει να μου πάρει συνέντευξη για να με γνωρίσει ο κόσμος!!! Δεν ξέρω τι θα γίνει, τελικά. Κάθισα το βράδυ στο σπίτι του Αχμέτ που χάρηκε τόσο που ήμουν εδώ… Αύριο θα φύγω για το Shiraz.

Ήθελα να στείλω φωτογραφία από το εκθαμβωτικό Ισφαχάν, αλλά δυστυχώς δεν έχω μαζί μου στο Internet Cafe τις φωτογραφίες από το Ισφαχάν. Η φωτογραφία που στέλνω είναι από το Howraman-at-Takht"

Να ‘στε καλά,Βροχίδης Ηλίας



P.S. Περισσότερες λεπτομέρειες για το ταξίδι θα βρήτε και στην ιστοσελίδα του Ηλία: Απο την Ελλάδα στην Ινδία με μοτοσικλέτα σε δέκα μήνες (http://www.madnomad.co.cc/)

Howraman-at-Takht


93979

DimChios
24/06/2007, 15:52
Να σαι καλά ρε παλληκάρι!!!


:a23: :a23: :a23: :a23:


:wave2:

tifoefs
24/06/2007, 20:43
Ετσι που τα γραφει δε θα κανει καρδια να γυρισει !!

:eyepop: :eyepop:

Καλα να σαι ! Καλο δρομο !

:beer: :beer:

powerphot
28/06/2007, 00:45
Μετά το Ahvaz πήγα στο Shiraz. Είδα μερικά όμορφα τζαμιά, περιπλανήθηκα λίγο στο ατμοσφαιρικό παζάρι τις πόλης κι έφυγα για την πανέμορφη Περσέπολη. Τα ανάγλυφα και οι σκαλισμένοι τάφοι μέσα στους βράχους είναι απίστευτοι!
Είδα τους Πασαργάδες και μερικούς άλλους παρόμοιους αρχαιολογικούς χώρους εκεί γύρω και συνέχισα μέσα από την άδεια στεπα για το Yazd.
Όπου έφτανε το μάτι έβλεπα ένα κενό τοπίο, που αλλού είχε μόνο χώμα και αλλού προσπαθούσαν να επιβιώσουν μερικοί θάμνοι.
Ευτυχώς, μετά το Ahvaz κινούμαι συνεχεια στα 1500 - 2600 m υψόμετρο και ο καιρός είναι πολύ πιο δροσερός. Όταν λέω δροσερός, τους 40 βαθμούς C τους έχει, αλλά σε σχέση με τους 55 C του Ahvaz είναι δροσιά!
Το Yazd είναι μαγευτικό! Όλη η παλιά πολη είναι χτισμένη από λάσπη και έχει αυτό το γλυκό καφέ χρώμα. Εδώ είναι αυτά τα κτίρια με τα πανέξυπνα αρχαία air-conditions (badgir). Πολλά παλιά σπίτια έχουν 1-4 πύργους που στην κορυφή τους έχουν μεγάλους “αεραγωγούς” γύρω-γύρω για να πιάνουν τον αέρα απ’ όπου κι αν φυσάει.
Ο αέρας κατεβαίνει κάτω και περνάει πάνω από μια πισίνα με νερό, δροσίζεται και μπαίνει στο σπίτι. Ο ζεστός αέρας από το σπίτι φεύγει από άλλη δίοδο. Το δοκίμασα και είναι απίστευτα αποτελεσματικό. Δεν είναι, βέβαια, και σαν air-condition, αλλά είναι σίγουρα πολύ πιο υγιεινό και χωρίς να σπαταλάει την παραμικρή ενέργεια!
Αύριο θα κάνω μια βόλτα σε κάποια χωριά μέσα στην έρημο και ύστερα θα κατευθυνθώ προς το Κερμάν.

Η φωτογραφία που στέλνω δε θα μπορούσε να είναι άλλη από αυτή με τα badgirs, για να δείτε και να καταλάβετε κάπως πως είναι αυτά τα πανέξυπνα συστήματα! Το συγκεκριμένο κτίριο είναι μια δεξαμενή νερού, που έχει τα badgirs για να κρατάει το νερό δροσερό όλο το καλοκαίρι.

Βροχίδης Ηλίας
----------------------------------------------
P.S. Περισσότερες λεπτομέρειες για το ταξίδι θα βρήτε και στην ιστοσελίδα του Ηλία: Απο την Ελλάδα στην Ινδία με μοτοσικλέτα (http://www.madnomad.co.cc/)


94699

powerphot
07/07/2007, 18:39
Xaireto apo to Pakistan!
Προχθές μπήκα στο Pakistan και είμαι κατενθουσιασμένος! Ήξερα ότι το Pakistan φημίζεται για τι φιλοξενία του, όσο και το Iran. Από το πρώτο βήμα μου, όμως, στο Pakistan αντιμετώπισα τόσο ζεστή φιλοξενία, που δε μπορούσα να φανταστώ ότι υπάρχει! Ακόμη μεγαλύτερη απ' το Iran!
Στην πρώτη, πολλοί, στα σύνορα, με πήραν να φάω στο μαγαζί τους. Ήθελαν να κάτσω εκεί το βράδυ, αλλά τους είπα ότι έπρεπε να συνεχίσω το ταξίδι μου. Εκείνο το βραδυ κοιμήθηκα στο αστυνομικό τμήμα του Dalbandin, γιατί στην περιοχή μέχρι την Quetta γίνονται ληστείες κάποιες φορές. Σπάνια γίνονται, αλλά για να μην το ρισκάρω πήγα στο αστυνομικό τμήμα που με είχαν καλύτερα κι από ξενοδοχείο!
Το επόμενο απόγευμα έφτασα στην Quetta.
Όταν την είδα ενιωσα μεγάλη χαρά, γιατί αισθάνθηκα ότι έφτασα στον ινδικό πολιτισμό! Η ατμόσφαιρα εδώ άλλαξε τελείως. Είναι καθαρά ινδική: πάρα πολύς κόσμος, πολύχρωμα φορτηγά, ρίξω, τελείως άτακτη κίνηση, σπίτια από λάσπη, δρόμοι με χώμα και άμμο, υπαίθρια παζάρια, φωνές, κόρνες, φασαρία, χρώμα...
Δεν είναι κι ότι πιο ευχάριστο για να μείνω εδώ, αλλά το χαίρομαι πολύ, γιατί νιώθω ότι μετά από τόσο ταξίδι, τώρα πια είμαι σε άλλο κόσμο!
Δεν ξεχνάω, όμως, και το Iran. Έκανα κάποιες πολύ ωραίες βόλτες μέσα στην έρημο, ανάμεσα σε αμμόλοφους και είδα το ηλιοβασίλεμα, την πανσέληνο και την αυγή από 'κει! Ήταν πολύ όμορφα!
Έφαγα κι ένα γερο κόλλημα σ' ένα σημείο με πολύ μαλακή άμμο. Είχε βυθιστεί πάνω από τι μισή πισινή ρόδα και είχαν βρει στην άμμο οι βαλίτσες και η κοιλιά τις μοτοσικλέτας! Η μόνη λύση ήταν να σκάψω και να γυρίσω με τα χέρια τι μοτοσικλέτα 180 μοίρες προς την κατηφόρα.
Ευτυχώς είναι το ΧR και όχι η Africa, οπότε μπόρεσα και την γύρισα με τα χέρια. Μετά πατούσα γκάζι, την έσπρωχνα ταυτόχρονα και βγήκα.
Στη φωτογραφία φαίνεται το κόλλημα.


Βροχίδης Ηλίας
----------------------------------------------
P.S. Περισσότερες λεπτομέρειες για το ταξίδι θα βρήτε και στην ιστοσελίδα του Ηλία: Απο την Ελλάδα στην Ινδία με μοτοσικλέτα (http://www.madnomad.co.cc/)



"Ρε παιδιά κάντε ένα sticky το ποστ. Κάθε φορά ψάχνω ποση ώρα μέχρι να το βρώ"


95744

zubitos
07/07/2007, 20:58
:eyepop: :eyepop: :eyepop:


να πώ οτι δέν ζηλεύω?

μακάρι να είχαμε όλλοι τα @@ να κάνουμε ένα τέτοιο ταξίδι.


:a19: :a19:

airamhag
07/07/2007, 21:10
στο blog λεει πακισταν 27 Ιουλιου...

:look:

powerphot
07/07/2007, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
στο blog λεει πακισταν 27 Ιουλιου...

:look:
Sorry θα το διορθώσω αμέσως!:eyepop:
Μου πήρε τα μυαλά το capo..:blush: :blush:

frixos
08/07/2007, 05:19
:a20: :a20: :sun: KALO TAKSIDI

ΝΙΚ
08/07/2007, 09:25
Μπράβο σου άπαιχτος, καλά χιλιόμετρα.

iLia
08/07/2007, 23:39
Πριν καποια χρονια ειχα γνωρισει εναν αγγλο που εκανε το ταξιδι Ινδια-Αγγλια με μηχανη που αγορασε στην Ινδια...ηταν απο αυτα τα ταξιδια με χορηγο..δεν θυμαμαι λεπτομερειες. Ειχε φτασει Ηγουμενιτσα απο την Τουρκια και περιμενε να περασει Ιταλια. Δεν ειχε μια λεμε..μονο για το εισιτηριο. Τον πηγαμε για φαγητο με μια φιλη και μετα τον πηρα σπιτι να κοιμηθει γιατι τον λυπηθηκα :rolleyes:


Καλο ταξιδι :wave2:

Meni0s
09/07/2007, 14:33
Ηλια απλα ......:a23: :a23: :a23: :a19:

FZMAN
09/07/2007, 15:58
ΑΠΑΙΚΤΟΣ :a013: :a013: Να περνάς καλά.

powerphot
16/07/2007, 23:21
16 Ιουλίου 2007 Τα Ιμαλάϊα με περιμένουν!

Μετά την Quetta, κατευθύνθηκα προς το Uch Sarif. Οδήγησα σε όμορφους δρόμους, μέσα από βουνά και αισθανόμουν πολύ ωραία! Είχα πολύ καιρό να δω βουνά, τόσο καιρό μέσα στις έρημους που ήμουν.
Στο Uch Sarif και στο Multan, που συνέχισα μετά, είδα κάποια ωραία τζαμιά και μαυσωλεία. Αυτή η περιοχή είχε πολύ ζέστη και τρομερή υγρασία! Ο συνδυασμός με έκανε να είμαι όλη μέρα λουσμένος, κυριολεκτικά, στον ιδρώτα.
Μέχρι εκεί, σχεδόν, πάντα με συνόδευε περιπολικό τις αστυνομίας. Με πήγαιναν 15 - 45 λεπτά δρόμο και μετά με περίμενε άλλο περιπολικό για να συνεχίσω μαζί του και πάει λέγοντας. Φυσικά, τα βράδια με έπαιρναν στο αστυνομικό τμήμα να κοιμηθώ.
Τώρα, όμως, τέλειωσαν και οι ζέστες και οι συνοδείες. Είμαι στο Islamabad, την πρωτεύουσα του Pakistan. Από 'δω και πέρα είναι ασφαλή τα πράγματα και τα Ιμαλάια με περιμένουν να μου χαρίσουν ένα δροσιστικό καλοκαίρι!
Το Islamabad είναι η πιο ήσυχη πρωτεύουσα που έχω δει!
Η μάλλον η πιο ήσυχη πολύ που έχω δει. Είναι πολύ μικρότερη από άλλες πόλεις του Pakistan, έχει τεράστιους δρόμους και όλη η πολύ είναι καταπράσινη. Τα σπίτια, σε πολλά σημεία, είναι κρυμμένα μέσα στο πράσινο! Χτίστηκε μόλις πριν λίγα χρόνια βάση τον σχεδίων του... Κωνσταντίνου Δοξιάδη!
Αύριο θα δω την πολύ και μετά θα φύγω για το συναρπαστικότερο, μάλλον, κομμάτι του ταξιδιού μου, τα Ιμαλάια! Θα φάω όλο το καλοκαίρι μου εκεί κάνοντας πεζοπορίες και οδηγώντας μέσα στα βουνά και στο Δρόμο του Μεταξιού, βέβαια!
Δεν ξέρω κατά πόσο θα βρίσκω internet σ' εκείνες τις περιοχές, οπότε ίσως κάποια φορά κάνω καιρό να σας στείλω τα νέα μου.
Δυστυχώς, αυτό το computer δε διαβάζει το σκληρό μου δίσκο και δε μπορώ να σας στείλω φωτογραφία :-( Αν όλα πάνε καλά, όμως, την επόμενη φορά θα σας στείλω φωτογραφία που θα σας αποζημιώσει σίγουρα!

Ηλίας Βροχίδης

----------------------------------------------
P.S. Περισσότερες λεπτομέρειες για το ταξίδι θα βρήτε και στην ιστοσελίδα του Ηλία: Απο την Ελλάδα στην Ινδία με μοτοσικλέτα (http://www.madnomad.co.cc/)

Meni0s
16/07/2007, 23:59
Kαλα να εισαι βρε Ηλια,καλη συνεχεια στο ονειρικο σου ταξιδι! ! ! !:beer: :beer: :beer:

FZMAN
17/07/2007, 17:00
Καλή συνέχεια Ηλία.:a013:

bzrmiltos
17/07/2007, 22:29
:wave2: :wave2: καλο δρομο !!!!

latris mixanis
20/07/2007, 16:07
Καλη συνέχεια Ηλία!!

BMW1150
23/07/2007, 19:40
Μπραβο ρε Ηρωα Ηλια....

Καλη συνεχεια και ευχομαι ολα να σου πανε δεξια...

powerphot
25/07/2007, 18:12
25 Ιουλίου 2007 Εδώ έχουμε σοβαρό πρόβλημα!

Εδώ και μέρες, λοιπόν, έχω ανεβεί στα Ιμαλάια. Τα τοπία είναι υπέροχα, ο αέρας δροσερός και οι δρόμοι πολύ απαιτητικοί! Ακόμη και ο κεντρικός δρόμος που συνδέει το Pakistan με την Κίνα, ο θρυλικός Karakoram Highway, είναι παντού μπλοκαρισμένος από τις κατολισθήσεις.
Έκανα 3 μέρες πεζοπορία στην περιοχή που οι τουρίστες αποκαλούν Fairy Meadow. Ανέβηκα μέχρι τα 3700 m υψόμετρο και είδα πρώτη φορά παγετώνες και την κορυφή Nanga Parbat στα 8125 m, την ένατη ψηλότερη του κόσμου.
Για να πάω στο σημείο που ξεκίνησα την πεζοπορία οδήγησα 15 χλμ σε έναν καρόδρομο που οι ανηφόρες ήταν τόσο απότομες που σε 2 σημεία το μικρό μου "XRακι" δεν είχε τι δύναμη να ανεβεί. Κατέβηκα από τι μοτοσικλέτα και το ανέβασα, αλλά ο συμπλέκτης είχε ζεσταθεί κάπως.
Όταν τελείωσα, λοιπόν, την πεζοπορία και κατέβηκα να συνεχίσω το δρόμο μου στον Karakoram Highway, αντίκρισα ατέλειωτες κατολισθήσεις. Ο δρόμος είχε καλυφθεί από ένα στρώμα λάσπης σε κάποια σημεία και από κοτρόνες σε άλλα σημεία.
Περνούσα δύσκολα, αλλά ανώδυνα μέχρι που βρέθηκα σε ένα σημείο με τόση λάσπη που η μισή μοτοσικλέτα είχε βυθιστεί! Η λάσπη ήταν τόσο κολλώδης που για να ξεκολλήσω το πόδι μου έσκαβε ένας γύρο από την μπότα κι εγώ τραβούσα το πόδι κι εγώ δεν ξέρω για πόση ώρα! Φανταστείτε τι τραβήξαμε για να ξεκολλήσουμε τι μοτοσικλέτα...
Προσπαθήσαμε να την τραβήξουμε με jeep, αλλά το jeep δεν τα κατάφερνε. Η μόνη λύση ήταν ο Πακιστανικός τρόπος. Μαζεύεται, δηλαδή, ένα τσούρμο και με ομαδική δουλειά πάντα βγαίνει αποτέλεσμα. Μετά από μισή ώρα σκάψιμο περίπου και τραβώντας 6-7 άτομα προς τα πάνω την μπροστινή ρόδα καταφέραμε να την βγάλουμε από τι λάσπη.
Βάλαμε από κάτω κοτρόνες για να μην ξανά βυθιστεί και κάνοντας το ίδιο, αλλά πολύ πιο δύσκολα καταφέραμε να σηκώσουμε και την πισινή ρόδα. Περιττό να πω ότι ήμουν λασπωμένος από την κορφή ως τα νύχια. Αυτό ήταν το λιγότερο, όμως...
Το πρόβλημα είναι ότι με τόσο ζόρισμα αυτές τις μέρες ο συμπλέκτης φαγώθηκε. :(
Τώρα τον έχω χαλαρώσει τελείως και δουλεύει καλά, αλλά πρέπει να τον αλλάξω γιατί έχω ακόμη πολύ και απαιτητικό off-roading μπροστά μου. Είμαι, λοιπόν, στο Gilgit, βρήκα ένα καλό συνεργείο και αύριο θα ανοίξουμε το συμπλέκτη να δούμε τι γίνεται. Μου είπαν ότι μπορούμε να βρούμε καινούριους δίσκους για το συμπλέκτη, αλλά άμα δεν τους δω δεν το πιστεύω.
Με τόσο κοπάνημα, η μοτοσικλέτα έχει ακόμη 2 προβληματάκια, αλλά είναι μικρά σε σχέση με το συμπλέκτη. Έσπασε η μεταλλική βάση τις κόρνας και μια ακτίνα από τον πίσω τροχό. Αυτά διορθώνονται εύκολα, όμως. Εν αναμονή, λοιπόν, τις αυριανής μέρας να δούμε τι θα γίνει με το συμπλέκτη...
Δυστυχώς, ούτε αυτό το computer διαβάζει το σκληρό μου δίσκο και πάλι δε μπορώ να στείλω φωτογραφία. Αμφιβάλλω αν θα βρω computer τις προκοπής στο Pakistan για να σας στείλω φωτογραφία, αλλά θα κάνω ότι μπορώ.




Ηλίας Βροχίδης

----------------------------------------------
P.S. Περισσότερες λεπτομέρειες για το ταξίδι θα βρείτε και στην ιστοσελίδα του Ηλία: Απο την Ελλάδα στην Ινδία με μοτοσικλέτα (http://www.madnomad.co.cc/)

DimChios
25/07/2007, 18:17
:a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

FZMAN
25/07/2007, 19:53
:a19: :a19: :a19:

BMW1150
25/07/2007, 22:20
Ηλια ...Γερα με Τσαμπουκα....

:beer: :beer: :beer: :beer:

filipp0s
25/07/2007, 22:26
Να είσαι καλά φίλε:wave2: :wave2: :beer: :beer: :beer: :beer: