PDA

View Full Version : Ερώτηση για θερμοκρασια λαδιών



GATHAN
19/04/2007, 09:17
Γυρνώντας από βόλτα που είχα πάει στο Αγρίνιο, έμπλεξα σε μποτιλιάρισμα και για καμιά δεκαριά λεπτά πήγαινα πολύ σιγά, σχεδόν σταματημένος. Τότε παρατήρησα την θερμοκρασία να ανεβαίνει επικίνδυνα και μέχρι να μπορέσω να ξεφύγω λίγο ο δείκτης έφτασε μόλις ένα τετραγωνάκι πριν τα κόκκινα!!! .Η θερμοκρασία περιβάλλοντος ήταν 22 βαθμούς. Είναι αυτό φυσιολογικό???? Αν ναι τότε τι θα γίνονταν αν η θερμοκρασία περιβάλλοντος ήταν ...40? Με το απλό gs πέρσι στην Σκύρο έκανα μέσα στο καταμεσήμερο μία χωμάτινη διαδρομή μίας ώρας περίπου (με πολύ χαμηλές ταχύτητες και δικάβαλος) και παρ' όλα αυτά η θερμοκρασία δεν θυμάμαι να ανέβηκε σχεδόν καθόλου.
Ακούω γνώμες..

Αααα, όταν δέ κατάφερα και ξεκόλλησα η θερμοκρασία άρχισε σιγά σιγά να πέφτει μέχρι που έφτασε στα κανονικά της επίπεδα...


Έχω το 1150 gs adventure
η στάθμη των λαδιών είναι οκ
Η μηχανή είναι αντιπροσωπείας με 16.000 χλμ


Αφού άλλαξα τα λάδια, το ξαναέπαθα στην Βουλιαγμένης σε συνθήκες μποτιλιαρίσματος και μετά από 10-15 λεπτά αργής κίνησης.

επαναλαμβάνω στην πορεία ΔΕΝ ανεβάζει θερμοκρασία..
Στην αντιπροσωπεία που ρώτησα (Πάτρα) ο τεχνικός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και ότι απλά αν μπει στα κόκκινα πρέπει να σβήσω την μηχανή μέχρι να κρυώσει.
Αυτό εγώ το θεωρώ Α-ΣΟΒΑΡΟ.
:(

SeNNinhA
19/04/2007, 09:59
Δεν είναι ΑΣΟΒΑΡΟ

απλά....


ΑΕΡΟΨΥΚΤΟ είναι


και όπως ΟΛΑ τα αερόψυκτα.....εαν κινείται ψύχεται, εαν δεν κινείται τότε ανεβάζει θερμοκρασία.

Κανείς δεν προσπάθησε να σε κοροϊδέψει. Απλά δεν το έλαβες υπόψην σου οταν αγόρασες την μηχανή.

GATHAN
19/04/2007, 10:03
φίλε μου ευχαριστώ για την άμεση απάντηση αλλά θα διαφωνήσω μαζί σου. Τα αερόψυκτα είναι σχεδιασμένα να ψύχονται και στο ρελαντί. Μιλάω εκ πείρας γιατί πρίν απο τα bmw είχα ένα xt 600 και ποιο πρίν ένα gsx 400 e τα οποία και δυο μέρες να τ'άχες να δουλέυουν στο ρελαντί η σε κίνηση δεν ανεβαζαν ΠΟΤΕ θερμοκρασια.
το θεωρώ δεδομένο ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα και γι'αυτό άλωστε ποστάρω έδώ μήπως κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρ΄όμοιο :beer:

SeNNinhA
19/04/2007, 10:34
Δεν νομίζω παλι οτι αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα. Να φανταστείς ότι στους Ολυμπιακούς τα BMW ηταν μοτοσυκλέτες συνοδείας στα αγωνίσματα καθώς και για τους καμεραμαν (πχ ποδηλασία, μαραθώνιος, mountain bike κλπ)

Όλες τους αντιμετώπιζαν το ίδιο πρόβλημα με εσένα και ας κινούνταν έστω και με χαμηλή ταχύτητα.

Στις συνθήκες μποτιλιαρίσματος η θερμοκρασία περιβάλλοντος μπορεί να λέει 22οC αλλα εκεί χαμηλά στο ύψος του κινητήρα είναι ΠΟΛΥ παραπάνω λόγω των καυσαερίων των αυτοκινήτων. Λόγω του μποτιλιαρίσματος ακόμη, δεν κυκλοφορεί ο αερας χαμηλά και δεν υπάρχει ουσιαστικά ψύξη.

Εαν είχες πρόβλημα τότε πολύ σωστά όπως λές κι εσύ, θα το είχες και όταν θα άφηνες την μηχανή στο ρελαντί έξω από το σπίτι σου.

Έτσι μπορώ να συμεράνω τουλάχιστον από αυτά που αναφέρεις.

GATHAN
19/04/2007, 11:14
μακάρι να είναι έτσι. Είναι ενοχλητικό όμως ρε φούστη μου ...

kaps
19/04/2007, 12:21
Ωστόσο έχει και ψυγείο λαδιού το GS ...:confused: Και εγώ ΧΤ600Ε είχα και στη κίνηση δεν λέω έκαιγε σχετικά όταν σταμάταγα σε κίνηση όμως και για BMW είναι λίγο περίεργο. Ισως και να το είδες βέβαια τώρα και να μην είναι και τίποτα . Πάντως λίγο άσχετο αλλά θέλω να δω το ΧΤΧ που είναι υδρόψυκτο τι θα λέει καλοκαιριάτικα μέσα στη κίνηση . Σέ σύγκριση με το ΧΤ μετά από διαδρομή Αθήνα μέσω Εθνικής για Λυκόβρυση δεν συγκρίνεται πάντως .

SeNNinhA
19/04/2007, 12:42
Το ψυγείο λαδιού δεν έχει βεντιλατερ όμως.... αρα οταν είσαι σταματημένος πάλι τον πίνεις...:smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

OzZzZzY
19/04/2007, 12:54
senninha θα διαφωνησω οτι τα καυσαερια των αυτοκινητων σου ζεσταινουν τον κινητηρα..μου ακουγεται κουλο (αν κ δεν ειμαι απολυτα σιγουρος :rolleyes: ) σε ολα τα αλλα εχει δικιο

OldMan
19/04/2007, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
θα διαφωνησω οτι τα καυσαερια των αυτοκινητων σου ζεσταινουν τον κινητηρα..
Αν είσαι σβυστός ξημερώματα Φεβρουάριο, τον ζεσταίνουν...:D

Ο Λαρισαίος θέλει να πει ότι δεν αφήνουν να γίνει η προβλεπόμενη από τον κατασκευαστή εναλλαγή θερμότητας μεταξύ μοτέρ και περιβάλλοντα χώρου !! :wave2:

SeNNinhA
19/04/2007, 13:31
Αυτό που λεω είναι ότι ανάμεσα στα σταματημένα αυτοκίνητα και μέχρι το ύψος του καπώ από αυτά
α) υπάρχει εκλωβισμένος αέρας ο οποίος δεν κυκλοφορεί
β) η θερμοκρασία είναι πολύ ανεβασμένη λόγω των καυσαερίων που βγαίνουν εκεί.

Έτσι ακόμη και αν η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι 22οC, μεσα στο μποτιλιάρισμα η θερμοκρασία του αερα γύρω από τον κινητηρα της μοτοσυκλέτας σου είναι κατα ΠΟΛΥ ΑΥΞΗΜΕΝΗ. Αρα δεν μπορεί να υπάρξει αρκετή ανταλλαγή θερμότητας μεταξύ του κινητήρα και του περιβάλλοντος και έτσι ανεβαινει η θερμοκρασία λαδιού του κινητήρα.

OldMan
19/04/2007, 13:54
:rolleyes: Γιάννη, άσε τον OzZzZzY να διαβάσει, γιατί @ρχίδια Γεωπονική θα μπεί ...:D

SeNNinhA
19/04/2007, 14:07
ΟΖΖΥ

ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥ ΑΠΟ ΕΔΩ ΡΕΕΕΕΕΕΕ :a015: :a016: :a26:

άντε για να έχεις και του χρόνου περισσότερο χρόνο για βόλτες και μηχανές

FZR1000
19/04/2007, 17:48
Δηλαδη η θερμοκρασια αναμεσα απο τα σταματημενα αυτοκινητα ποσο ηταν 40 βαθμους?

Αμφιβαλω αν ηταν 22.5............


Ακομη ολες οι μηχανες ανεβαζουν λιγο ή πολυ θερμοκρασια στο μποτιλιαρισμα......

dirtbird
19/04/2007, 19:02
Το όργανο θερμοκρασίας λαδιού έχει απλώς κουτάκια ή μήπως έχει και ένδειξη βαθμών (ή έστω μήπως γράφει την αντιστοιχία στο μανιουαλ)? :confused:

dirtbird
19/04/2007, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από GATHAN
φίλε μου ευχαριστώ για την άμεση απάντηση αλλά θα διαφωνήσω μαζί σου. Τα αερόψυκτα είναι σχεδιασμένα να ψύχονται και στο ρελαντί. Μιλάω εκ πείρας γιατί πρίν απο τα bmw είχα ένα xt 600 και ποιο πρίν ένα gsx 400 e τα οποία και δυο μέρες να τ'άχες να δουλέυουν στο ρελαντί η σε κίνηση δεν ανεβαζαν ΠΟΤΕ θερμοκρασια.
το θεωρώ δεδομένο ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα και γι'αυτό άλωστε ποστάρω έδώ μήπως κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρ΄όμοιο :beer:

Μόνο που τα παλιά σου μηχανάκια έχουν το μισό και 1/3 κυβισμό από αυτό που έχεις τώρα.
Στο ρελαντί ψύχονται από τον αέρα που έρχεται ('εγκλωβίζεται') σε επαφή με τις ψύκτρες.
Παρομοίως το λάδι ψύχεται από τον αέρα που κυκλοφορεί γύρω από τις κυψέλες του ψυγείου λαδιού (έχει έτσι?:blush: ). Ακόμα και όταν φυσάει και είσαι σταματημένος, βοηθάει.

FZR1000
19/04/2007, 19:06
Νερου? Ποιου νερου?

dirtbird
19/04/2007, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Νερου? Ποιου νερου?

Λαδιού εννοούσα ρε μάστορα (δες επόμενο ποστ), το διόρθωσα.....:confused:

dirtbird
19/04/2007, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Νερου? Ποιου νερου?

άσε που έχω γνωρίσει ανθρωπΑ με GS1200 που νόμιζε ότι είχε αγοράσει υδρόψυκτο μηχανάκι... :bigcry: :bigcry:

FZR1000
19/04/2007, 19:15
:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Χαζο παντως να δινεις τοσα φραγκα και η μηχανη να μην ειναι υδροψυκτη.......

kaps
19/04/2007, 21:12
Ε ίντα τοπες τώρα αυτό .... τώρα θα τα ακούσεις από το ΒΜWCLUB:eyepop:

FZR1000
19/04/2007, 22:50
Οποιος εχει την μυγα μυγιαζεται:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

motaba
20/04/2007, 07:40
Φαντάζομαι ότι ολόκληρη η κατασκευή του μοτέρ είναι τελείως διαφορετική στα αεροελαιόψυκτα και στα υδρόψυκτα μοτέρ..

Το ότι ένα μοτέρ είναι αερόψυκτο δεν ξέρω αν μπορούμε να πούμε ότι έχει και μειονεκτήματα.

Τώρα τα αεροελαιόψυκτα ψύχονται και μέσω της απαγωγής θερμοκρασίας από το ψυγείο λαδιού προς το περιβάλλον και μέσω ρευμάτων από τις ψύκτρες της κεφαλής..
Η εξωτερική θερμοκρασία παίζει κάποιο ρόλο σε όλα αυτά αλλά από την άλλη το μοτέρ έχει συγκεκριμένη (άσχετη με τη θερμοκρασία περιβάλλοντος) θερμοκρασία λειτουργίας...

π.χ. Στο δοχείο λαδιού στα ΧΤ η θερμοκρασία βρίσκεται λίγο κάτω από 100-105 βαθμούς C νομίζω άρα στο μοτέρ....


:wave2:

SeNNinhA
20/04/2007, 08:27
Για την χρήση που σχεδιάστηκε το GS η αερόψυξη έχει 2 βασικά πλεονεκτήματα

α) λιγότερο βάρος από την υγρόψυξη (και ήδη υπάρχει αρκετό βάρος)
β) δεν κυνδυνεύεις να μείνεις από τρύπιο ψυγείο μετά από πτώση

Λάβετε υπόψην ότι οι μηχανές αυτές κάνουν κατα βάση (στον υπόλοιπο κόσμο τουλάχιστον) χιλιόμετρα ταξιδιωτικά και όχι πηγαινε ελα στο κέντρο της Αθήνας

motaba
20/04/2007, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
.....Λάβετε υπόψην ότι οι μηχανές αυτές κάνουν κατα βάση (στον υπόλοιπο κόσμο τουλάχιστον) χιλιόμετρα ταξιδιωτικά και όχι πηγαινε ελα στο κέντρο της Αθήνας


:a013:

Γι'αυτό το λόγω οι "καμμένοι" που ταξιδεύουν όλο το κόσμο πάνε με αερόψυκτα!!
...και για την ευκολία του service..

:wave2:

FZR1000
20/04/2007, 15:12
:rotflmao: Ναι δεν κινδυνευεις να τρυπησεις το ψυγειο σε μια πιθανη πτωση, αλλα κινδυνευεις να τρυπησεις πιστονι :rotflmao:

FZR1000
20/04/2007, 15:16
Ουτε τα σερβις στα bmw ειναι πιο ευκολα......... πιο ευκολα ρυθμιζεις βαλβιδες στα περισσοτερα τετρακυλινδρα Ιαπωνιας παρα σε ενα πχ bmw f650.............

SeNNinhA
20/04/2007, 15:30
Στο Boxer όμως ξέρεις τι εύκολα που βγάζεις τα σωθικά του κινητήρα? Απλά ξεβιδώνεις το καπάκι της κεφαλής και τα έχεις όλα στο χέρι. Άσε που ποτέ δεν χρειάζεται... Άλλωστε που θα συναντήσεις traffic στο ταξίδι σου? Στα βουνά?

FZR1000
20/04/2007, 15:54
αυτα ειναι http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_motorcycles οκ respect....