PDA

View Full Version : ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΠΟΤΕ.........!!!!



georgeboy
19/04/2007, 13:00
Αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι μπορεί να έχει συμβεί όταν μετά απο πλύσιμο σε πλυντήριο η μηχανή να έχει στίς ζάντες άσπρους λεκέδες και στο πλαίσιο στίγματα?Μήπως μου την μ@μήσ@νε οι άσχετοι ?Μοιάζει σαν να έχει διαβρωθεί!!!Και το καίριο ερώτημα:αν δεν καθαρίσει την παραλαμβάνω η την αφήνω εκεί?
Ζητάω άμεση απάντηση γιατί τα είδα όλα!
please help!!!

GIXXERAKIAS
19/04/2007, 13:25
Το πιο πιθανο ειναι να χρησιμοποιουν ακαταλληλα διαβρωτικα γιατην επιμονη βρωμια με αποτελεσμα το ξεθωριασμα του χρωματος σε πολη χρηση τετοιου ειδους καθαριστικου.Σου ευχομαι να ειναι απλα αλατα απο νερο γιατι αλλιως δυσκολα φευγει απο την μηχανη και αν φυγει θα φυγει με τρελο wax on wax off.

ps:Γι'αυτον τον λογο δεν την πηγαινω ποτε σε πλυντηρια:wave2:

georgeboy
19/04/2007, 14:11
καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου!
Τώρα όσον αφορά τη μηχανή έχουν λερωθεί πλαίσιο ,ζάντες και η ποδιά.Τρίβουν με αλοιφή μέχρι να βγεί.Ελπίζω να μην εχει γίνει χοντρή ζημιά!
Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον!:wave2:

GIXXERAKIAS
19/04/2007, 19:37
Τελικα βγηκε φιλε μου?Οσο για το ενδιαφερον,δεν κανει τιποτα:wave2:

blackbusa
19/04/2007, 19:55
Μηπως εχουν κανει μαλακια και δεν σεχουν ξεβγαλει το σαπουνι και εχουν μεινει στιγματα.Γιατι χημικα στις ζαντες οκ αλλα και στο πλαισιο.Εγω προσωπικα οταν την παω για πλυσιμο,ζηταω μονο σαπουνι και ζεστο νερο και την κανουν καινουργια.Οταν βεβαια δεν εχει πολυ βρωμια την πλενω μονο και ειμαι οκ....

:sun: :sun: :sun:

georgeboy
20/04/2007, 07:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Τελικα βγηκε φιλε μου?Οσο για το ενδιαφερον,δεν κανει τιποτα:wave2:
Mετά απο κανά 2ωρο τρίψιμο με αλοιφή και 3 απανωτά πλυσίματα ακόμη δεν έχει βγεί τελείως ειδικά στις ζάντες.Με τον υπεύθυνο που μίλησα μου λέει έχεις δίκιο και δεν ξέρω πώς έγινε και μπλα μπλα ,παπαριές μαρίτσα μου.Του λέω λοιπόν να μου δώσει απόδειξη υπογραμμένη όπου θα γράφει ότι παραλαμβάνω τη μηχανή με κάθε επιφύλαξη για ζημιές κατά τη διάρκεια του πλυσίματος.Φυσικά δεν δέχτηκε αλλά με διαβεβαίωσε οτι με τα πλυσίματα θα βγεί και μου είπε να την ξαναπάω.Λεφτά δεν δέχτηκε να μου πάρει.Μου φάνηκε ξηγημένο παλικάρι.Τώρα τι θα γίνει στην πορεία.......?Ελπίζω να έχει δίκιο και να είναι όπως τα λέει γιατί θα μπλέξουμε.Ξένα γα......σια δικά μας βάσανα που λέει και μια λαική ρήση!!


:beer: :beer:

georgeboy
20/04/2007, 07:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Μηπως εχουν κανει μαλακια και δεν σεχουν ξεβγαλει το σαπουνι και εχουν μεινει στιγματα.Γιατι χημικα στις ζαντες οκ αλλα και στο πλαισιο.Εγω προσωπικα οταν την παω για πλυσιμο,ζηταω μονο σαπουνι και ζεστο νερο και την κανουν καινουργια.Οταν βεβαια δεν εχει πολυ βρωμια την πλενω μονο και ειμαι οκ....

:sun: :sun: :sun: Ούτε αυτοί δεν ξέρουν τι έγινε!Που πιστεύω ότι και να ήξεραν δεν θα μου έλεγαν!Και να φανταστείς οτι ηταν η πρώτη φορά που την άφησα και έφυγα.Τις άλλες φορές και το έχω πάει αρκετές στο συγκεκριμένο μαγαζί,ήμουν εκεί και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.Μόνο απο πάνω φίλοι μου με το βούρδουλα στο χέρι για να γίνει σωστή δουλειά σε οποιαδήποτε εργασία αλλιώς............!
Πάντως η μηχανή για να καθαρίσει θέλει πλυντήριο κακά τα ψέματα ειδικά όταν είναι πολύ λερωμένη!:wave2:

GIXXERAKIAS
20/04/2007, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgeboy
Ούτε αυτοί δεν ξέρουν τι έγινε!Που πιστεύω ότι και να ήξεραν δεν θα μου έλεγαν!Και να φανταστείς οτι ηταν η πρώτη φορά που την άφησα και έφυγα.Τις άλλες φορές και το έχω πάει αρκετές στο συγκεκριμένο μαγαζί,ήμουν εκεί και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.Μόνο απο πάνω φίλοι μου με το βούρδουλα στο χέρι για να γίνει σωστή δουλειά σε οποιαδήποτε εργασία αλλιώς............!
Πάντως η μηχανή για να καθαρίσει θέλει πλυντήριο κακά τα ψέματα ειδικά όταν είναι πολύ λερωμένη!:wave2: Ενταξει αφου εφυγε το περισοτερο πιστευω να καθαρισει.Για στειλε με ΠΜ το μαγαζι να και περιοχη να το ξερω να μην παω ποτε!(αν ποτε παω σε πλυντηριο):D :D

Gandalf dr685sm
20/04/2007, 12:20
γαμώ τα πλυντήρια και τις "βούρτσες τους" μέσα...

Προ ολίγου, πήγα με το Ι.Χ. σε μια δουλειά και σταματώ σε ενα απο αυτά τα fast wash. Το βάζω στην σειρά για πλύσιμο και λέω επί λέξη στους τύπους.

Οι καθρέφτες και η κεραία δεν κλείνουν ούτε βγαίνουν..

Ε λοιπόν το βάζουν μέσα και μου "ξεκολάνε" τα καβούκια απο τους καθρέφτες!!!:eek: :eek:

Ευτυχώς δεν έσπασαν οι μηχανισμοί (ηλεκτρικοί) αλλιώς θα είχαμε παρατράγουδα περισσότερα. Φυσικά τρικυμία εν κρανίω κτλ...

το κλού... μου ζήτησαν και χρήματα για το πλύσιμο!!! Εννοείται οτι πήραν να μην σας πω τι...

Αμέσως μετά σε τζαμάδικο και εισαγωγή πολυουρεθάνης στο εσωτερικό των καθρεφτών για επιδιόρθωση έτσι ώστε να μην κρέμονται.

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΣΕ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ... με τους γαμιόλες.. θα πάρω ενα πιεστικό απο Praktiker και θα το κάνω μόνος μου... 200-250? έχει... που θα πάει ... στα 15-20 πλυσίματα απόσβεση κανονική.


Gandalf

GIXXERAKIAS
20/04/2007, 12:30
Εγω ειμαι σε φαση ψαξιματος για πιεστικο οποτε + 100000!!!:beer: :wave2:

blackbusa
20/04/2007, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
γαμώ τα πλυντήρια και τις "βούρτσες τους" μέσα...

Προ ολίγου, πήγα με το Ι.Χ. σε μια δουλειά και σταματώ σε ενα απο αυτά τα fast wash. Το βάζω στην σειρά για πλύσιμο και λέω επί λέξη στους τύπους.

Οι καθρέφτες και η κεραία δεν κλείνουν ούτε βγαίνουν..

Ε λοιπόν το βάζουν μέσα και μου "ξεκολάνε" τα καβούκια απο τους καθρέφτες!!!:eek: :eek:

Ευτυχώς δεν έσπασαν οι μηχανισμοί (ηλεκτρικοί) αλλιώς θα είχαμε παρατράγουδα περισσότερα. Φυσικά τρικυμία εν κρανίω κτλ...

το κλού... μου ζήτησαν και χρήματα για το πλύσιμο!!! Εννοείται οτι πήραν να μην σας πω τι...

Αμέσως μετά σε τζαμάδικο και εισαγωγή πολυουρεθάνης στο εσωτερικό των καθρεφτών για επιδιόρθωση έτσι ώστε να μην κρέμονται.

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΣΕ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ... με τους γαμιόλες.. θα πάρω ενα πιεστικό απο Praktiker και θα το κάνω μόνος μου... 200-250? έχει... που θα πάει ... στα 15-20 πλυσίματα απόσβεση κανονική.


Gandalf

Νομιζω οτι υπαρχει και πιο φτηνο....κοντα στα 90 γιουρο.Για ριξε και μια ματια στα ALEX PACK γιατι κατι νομιζω ειδα και σε αυτους..........

:sun: :sun: :sun:

Gandalf dr685sm
20/04/2007, 12:51
το έχω ψάξει καλά.. αυτό με τα 90 δεν έχει κατάλληλη πίεση.. για σκληρή βρωμιά...

Το φτηνότερο που είδα κάποια στιγμή ήταν στο Praktiker κοντά στα 200? (νομίζω 196?) και είχε πίεση ικανή ακόμα και για λάσπη μετά απο ΜΧ...

Θα τα δώσω μαζεμένα βέβαια... αλλά μετά θα έχω και το κεφαλάκι μου ήσυχο τόσο στο Ι.Χ. αλλά και στην μηχανή που δεν θα ρίχνω επιτέλους με πίεση πάνω στα αλυσσογράναζα & αυτοκόλλητα... τους παπάρες..

Gandalf

georgeboy
20/04/2007, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
το έχω ψάξει καλά.. αυτό με τα 90 δεν έχει κατάλληλη πίεση.. για σκληρή βρωμιά...

Το φτηνότερο που είδα κάποια στιγμή ήταν στο Praktiker κοντά στα 200? (νομίζω 196?) και είχε πίεση ικανή ακόμα και για λάσπη μετά απο ΜΧ...

Θα τα δώσω μαζεμένα βέβαια... αλλά μετά θα έχω και το κεφαλάκι μου ήσυχο τόσο στο Ι.Χ. αλλά και στην μηχανή που δεν θα ρίχνω επιτέλους με πίεση πάνω στα αλυσσογράναζα & αυτοκόλλητα... τους παπάρες..

Gandalf
Nα έρχομαι σε σένα για πλύσιμο?(με το αζημίωτο φυσικά!)
Θα κάνεις και απόσβεση στο πιεστικό και εμείς θα έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο!!!
:lol:

:beer:
:wave2:

blackbusa
20/04/2007, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
το έχω ψάξει καλά.. αυτό με τα 90 δεν έχει κατάλληλη πίεση.. για σκληρή βρωμιά...

Το φτηνότερο που είδα κάποια στιγμή ήταν στο Praktiker κοντά στα 200? (νομίζω 196?) και είχε πίεση ικανή ακόμα και για λάσπη μετά απο ΜΧ...

Θα τα δώσω μαζεμένα βέβαια... αλλά μετά θα έχω και το κεφαλάκι μου ήσυχο τόσο στο Ι.Χ. αλλά και στην μηχανή που δεν θα ρίχνω επιτέλους με πίεση πάνω στα αλυσσογράναζα & αυτοκόλλητα... τους παπάρες..

Gandalf

Σωστος εισαι αλλα πιστευω οτι για σκληρη βρωμια ειναι καλυτερα με ζεστο νερο,παρα με μεγαλυτερη πιεση για να μην χαλασει και το χρωμα.
Και για πες μας ποσο θα χρεωνεις αν το φερνουμε σε σενα.........:D :D :D
Αν το πλενεις καλα,θα εχεις και καλο πουρμπουαρ.........:D :D :D

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΕΛΑ ΡΕ ΑΕΚΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

:sun: :sun: :sun:

Gandalf dr685sm
20/04/2007, 15:18
χεχε...

Κοίτα να δείς... ζεστό νερό μόνο σε επαγγελματικό μηχάνημα που κοστίζει τα μαλιοκέφαλα του (άνω των 600?) και φυσικά με την ανάλογη κατανάλωση σε καύσιμο (δεν παίζει με ρεύμα!).

Για πλύσιμο τώρα με πιεστικό.... το σκέφτηκα πριν απο εσάς... στο σπίτι μου κοντά αρκετοί απο εδώ γνωρίζουν οτι περνάει η διαδρομή του πανελλήνιου enduro και η διαδρομή του 4Χ4 club.

Οπότε την στήνω κάπου εκεί και χρεώνω 5-7? το πλυσιματάκι... ξέρεις τι έχει να γίνει έτσι;


χαχαχαχαχα


Gandalf

zireous
20/04/2007, 21:59
Εγώ δε κάνω τέτοια αστεία με τις μηχανές μου. Άκου πιεστικό.

Προτιμώ να τις βρέχω και να περιμένω να μαλακώσει η λάσπη, και μετά βγαίνουν πιο εύκολα με λίγη πίεση. Και ένα της Bell Ray που είχα πάρει για γράσα που έκανε λέει και για λάσπες, έκανε δουλειά αλλά το μούλιασμα είναι καλύτερο -πιο τσάμπα.

blackbusa
20/04/2007, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
χεχε...

Κοίτα να δείς... ζεστό νερό μόνο σε επαγγελματικό μηχάνημα που κοστίζει τα μαλιοκέφαλα του (άνω των 600?) και φυσικά με την ανάλογη κατανάλωση σε καύσιμο (δεν παίζει με ρεύμα!).

Για πλύσιμο τώρα με πιεστικό.... το σκέφτηκα πριν απο εσάς... στο σπίτι μου κοντά αρκετοί απο εδώ γνωρίζουν οτι περνάει η διαδρομή του πανελλήνιου enduro και η διαδρομή του 4Χ4 club.

Οπότε την στήνω κάπου εκεί και χρεώνω 5-7? το πλυσιματάκι... ξέρεις τι έχει να γίνει έτσι;


χαχαχαχαχα


Gandalf

Που μενεις ρε????
Στην ΠΑΡΝΗΘΑ????:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: