PDA

View Full Version : Επεμβάσεις σε καινούριο



argi6argi
20/04/2007, 07:38
Γειά χαρά.
Εχθές πήγα απο το συνεργείο για το 1ο service (1000χλμ). Ρώτησα τον μηχανικό μου τί προτείνει να αλλάχθεί-προστεθεί και μου είπε οτι απ'όταν αρχίζω να το ανοίγω το μηχανάκι, θα χρειαστώ stabilizater και ενα πιο ελεύθερο φίλτρο αέρα.
Μου πρότεινε της Ohlins, γύρω στα 300-350ευρώ.
Έχει κανείς; Το θεωρεί απαραίτητο; Κάποιο άλλο stabilizater (μάρκα) να προτείνετε;

Κάτι άλλο που νομίζεται οτι χρειάζεται ενα καινούριο R1, πχ σωληνάκια υψηλής κτλ.;

Ευχαριστώ.

Da.Vintage
20/04/2007, 08:25
Stabilizater θες σίγουρα σωληνάκια μόνο ανα το νομιζεις οτι με την τεχνική σου σε προδίδουν τα φρένα απο άποψη δύναμης!

R-1nas
20/04/2007, 12:36
Katarxas Kaloriziko file mou kai kala polla kai asfalei xlm.

Einai para poly noris ego pisteuo. Anakalypse to mixanaki sou, mila mazi tou, des ti idiotropies exei kai entopise kai krine esy ti thelei. Giati auta pane analoga to styl, kai tis apaitiseis sou.

Ego pantos meta apo 10.000xlm stin dikia mou Rena, exo na proteino, na baleis ena para poly kalo lastixo,na koitas poly taktika tis piesis, 100ara mono benzini, na rithmiseis tin anartisei eidika to SAG na to prosarmoseis gia esena.



P.S alitheia pou to brikes to 05' ? lava red kiolas!

papaioannoug
20/04/2007, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Katarxas Kaloriziko file mou kai kala polla kai asfalei xlm.

Einai para poly noris ego pisteuo. Anakalypse to mixanaki sou, mila mazi tou, des ti idiotropies exei kai entopise kai krine esy ti thelei. Giati auta pane analoga to styl, kai tis apaitiseis sou.

Ego pantos meta apo 10.000xlm stin dikia mou Rena, exo na proteino, na baleis ena para poly kalo lastixo,na koitas poly taktika tis piesis, 100ara mono benzini, na rithmiseis tin anartisei eidika to SAG na to prosarmoseis gia esena.



P.S alitheia pou to brikes to 05' ? lava red kiolas!

Φιλαράκι μην μιλάς και πολύ στο μηχανάκι γιατί θα σου ζητήσει ότι έχεις και δεν έχεις. :lol: (Όχι οτι δεν τα αξίζει...)
πχ. εμένα. Την πήγα για ψώνια και έφτασα σπίτι με -3800€. Είναι σαν τις γυναίκες:confused:


Σοβαρά τώρα. Τις αλλαγές που βλέπεις στο δικό μου τις έκανα μετά από 13.000χλμ. Έχει δίκια ο R-1nas. Σε καταλαβαίνω όμως πάρα πάρα πολύ......:)


Άντε ρε παιδιά να σας γνωρίσω και από κοντά:wave2: :wave2: :wave2:


PS: Αν πραγματικά καίγεσαι να αλλάξεις κάτι συμβουλή μου πρώτα λάστιχα (αν φοράς michelin pilot μαμας) και μετά Stab της Ohlins (μεγάλη αλλαγή στην συμπεριφορά - thanks alexk:a19: :a23: ).

argi6argi
20/04/2007, 13:42
Katarxas Kaloriziko file mou kai kala polla kai asfalei xlm.
Ευχαριστώ

Ego pantos meta apo 10.000xlm stin dikia mou Rena, exo na proteino, na baleis ena para poly kalo lastixo,na koitas poly taktika tis piesis, 100ara mono benzini, na rithmiseis tin anartisei eidika to SAG na to prosarmoseis gia esena.
Λάστιχα έχω Dunlop(έβγαιναν λίγα μοντέλα νε αυτό το λάστιχο). Με το συνεργείο που μίλησα μου είπαν να το αλλάξω γιατί είναι σκληρό και ζεσταίνεται πολύ αργά. Βενζίνη εννοείται 100άρα. Το SAG τί είναι; Για πείτε να μαθαίνουμε.

P.S alitheia pou to brikes to 05' ? lava red kiolas!
Το είχαν σε μια αντιπροσωπεία σε πατάρι και δεν το είχε δεί κανείς μιας και όλοι κοίταζαν στο ισόγειο στην έκθεση και όχι τη βιτρίνα στο πατάρι. Την πέτυχα γιατί έψαξα όλες τις αντιπροσωπείες μέσω τηλ.(είχα κόλλημα με το χρώμα και δεν έβρισκα πουθενά).

Φίλε papaioannoug πολύ γ@μ@τη η δικιά σου! :a18:

R-1nas
20/04/2007, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από papaioannoug
Φιλαράκι μην μιλάς και πολύ στο μηχανάκι γιατί θα σου ζητήσει ότι έχεις και δεν έχεις. :lol: (Όχι οτι δεν τα αξίζει...)
πχ. εμένα. Την πήγα για ψώνια και έφτασα σπίτι με -3800€. Είναι σαν τις γυναίκες:confused:

Paloukari esy kaneis ena tragiko lathos...... kaneis parea me ton alexk :D pou mpaineis mesa sto bikepics kai to pio gamato R1 einai ena blue SBK elliniko :D Kati analogo piga na patho kai ego otan mpika mesa ston Vassalo alla kolise i karta tis pireos sto mixanima sto check out:bawl:


PS: Αν πραγματικά καίγεσαι να αλλάξεις κάτι συμβουλή μου πρώτα λάστιχα (αν φοράς michelin pilot μαμας) και μετά Stab της Ohlins (μεγάλη αλλαγή στην συμπεριφορά - thanks alexk:a19: :a23: ).


Tha simfoniso gia ta lastixa! O mparmpas mou eixe ta michelin pano kai ta petakse sta 3000xlm opos kai ego pou eixa ta Dunlop.Gia to Stab den iksera tpt alla tora tha psaxto...

papaioannoug
20/04/2007, 13:53
alexk rules:a25:


Μαθαίνω συνέχεια από τον alexk. Τον ζαλίζω πραγματικά.....(αν και τσακωνόμαστε :a017: για το ποιο είναι πιο ωραίο το κόκκινο ή το μπλε -argi & R-1nas πάρτε θέση!!!!):a5:

R-1nas
20/04/2007, 14:27
Aderfe pos na ta sigkrineis, kokkino i mple? katarxas den yparxei kokkino! to eipame auto!
oute mprordo! oute mpordorodokokkino! oute candy red pou to lene ta blaxakia stin america.

It's LAVA RED !

kai auto giati to xroma einai pisto antigrafo tis lavas otan ekrignite. Pernaei apo diafora stadia i lava, kitrini, portokali, skoura kokkini, maurizei diafora tetoia.

Ean prosekseis kanena meros tis mixanis sou otan peftei o ilios pano tis den tha einai to idio xroma.

Emena me ebgalan photo sta Megara stin K6 kai itan portokali! Me ebgalan photo stin K1 kai itan candy red.Stin K4 skouro kokkino.

Ase einai trela to xroma ean prospathiseis na to bgaleis me tin logiki. 2ples strofis, brilantia, ypostromata klp....

Ti eipate.. A nai pio einai to pio oraio xroma... den fainete pio ?

papaioannoug
20/04/2007, 14:43
Σωστός !!!!!

πχ. Δες τα avatar (δικό μου δικό σου argi)


Lava Red rules the color:lol: :lol:

argi6argi
20/04/2007, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από papaioannoug
alexk rules:a25: Μαθαίνω συνέχεια από τον alexk. Τον ζαλίζω πραγματικά.....(αν και τσακωνόμαστε :a017: για το ποιο είναι πιο ωραίο το κόκκινο ή το μπλε -argi & R-1nas πάρτε θέση!!!!):a5:
Φίλε η απάντηση είναι πολύ απλή. Θα σου παραθέσω 2 εκφράσεις...
1. Βαψ'το μπλέ και πέτα το στη θάλασσα
2. Φωτιά και Λάβ(ρ)α

Τί άλλο να πείς τώρα; :D :D :D

Χωρίς πλάκα τώρα, το μπλέ μπορεί να γίνει πάρα πολύ καλό με κάποιες επεμβάσεις.
Το κόκκινο είναι ήδη πολύ γαμάτο ώς έχει χωρίς καμία επέμβαση. Δεν χωρεί αμφιβολία περί τούτου κύριε...
Προσωπική μου γνώμη LLLAAAAAVVVVAAAAA RRRREEEEEEDDDDD!!!!!!:a2: :a30: :a012: :a54:

argi6argi
20/04/2007, 14:50
Καταρχήν αν δείς τα avatar στη σελίδα αυτή, εκτός απ'τον Titan είναι όλα LAVA RED!!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

G M
20/04/2007, 14:57
Εαν το βαλεις πιστα καλυτερα να του περασεις σωληνακια και να ψαχτεις με τακακια.

Αναρτησεις, ελεγχο και service του μπροστινου στα 15.000.

Το σταμπιλαζατερ που εχει απο εργοστασιο ειναι ρυθμισμενο σε σχετικα μαλακο setup και θελει ειτε αλλαγη στα λαδακια είτε αντικατασταση με οτιδηποτε αλλο ρυθμιζομενο.

ammon_ra
21/04/2007, 00:41
to xroma gia ton kathena einai idietero
ego meta lefta sto xeri perimena 9 mines na bgei to mabro
eixa pei i mabro r1 i tipota
kai den emeina me to tipota
:) peira to mabro


85291

ammon_ra
21/04/2007, 00:41
kai an den erxotan se kouta den tha to epairna :)

agrotemaxios
22/04/2007, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Katarxas Kaloriziko file mou kai kala polla kai asfalei xlm.

Ego pantos meta apo 10.000xlm stin dikia mou Rena, exo na proteino, na baleis ena para poly kalo lastixo,na koitas poly taktika tis piesis, 100ara mono benzini, na rithmiseis tin anartisei eidika to SAG na to prosarmoseis gia esena.

Συμφωνώ, αν και είμαι νιούφης και συμπληρώνω και 1 stabi ωχ-λινς, όπως προείπαν οι παλαίουρες...

(εγώ βενζίνη βάζω απλή πάντως...:winka: )

argi6argi
23/04/2007, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
...kala polla kai asfalei xlm.
Άντε πες το στον μπάρμπα που πήγε να μας "καθαρίσει" εχθές. Σε δρόμο με μια λωρίδα για κάθε κατεύθυνση, επιχείρησε και έκανε προσπέραση με αποτέλεσμα να εξοντώσει μόνο τη μοτοσυκλέτα μου :bigcry:
Άκυρες όλες οι επεμβάσεις σε καινούριο. Πλέον δεν είναι καινούριο το μαχανάκι, ή τουλάχιστον δεν φαίνεται.
ΠΙΙΚΚΡΡΑΑΑΑΑΑ με τον κωλόγερο:a29: :a06: :a016:

agrotemaxios
23/04/2007, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από argi6argi
Άντε πες το στον μπάρμπα που πήγε να μας "καθαρίσει" εχθές. Σε δρόμο με μια λωρίδα για κάθε κατεύθυνση, επιχείρησε και έκανε προσπέραση με αποτέλεσμα να εξοντώσει μόνο τη μοτοσυκλέτα μου :bigcry:
Άκυρες όλες οι επεμβάσεις σε καινούριο. Πλέον δεν είναι καινούριο το μαχανάκι, ή τουλάχιστον δεν φαίνεται.
ΠΙΙΚΚΡΡΑΑΑΑΑΑ με τον κωλόγερο:a29: :a06: :a016:

ε ρε σύψη...:eek: :eek:

απ' οτι φαίνεται, δεν χτύπησες τουλάχιστον...

Θα στο φιάξει ο μπακαλιάρος??

argi6argi
24/04/2007, 10:16
Έτσι είπε. Θα δείξει. Μόνο πλαίσιο κινητήρας δεν πειράχτηκαν.
Μια εκτίμηση...8000. Άντε γειά!

Ξέρει κανείς αν βγεί ολική, πόσο καιρό παίρνει να αποζημειωθείς;

Ευχαριστώ.

agrotemaxios
24/04/2007, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από argi6argi
Έτσι είπε. Θα δείξει. Μόνο πλαίσιο κινητήρας δεν πειράχτηκαν.
Μια εκτίμηση...8000. Άντε γειά!

Ξέρει κανείς αν βγεί ολική, πόσο καιρό παίρνει να αποζημειωθείς;

Ευχαριστώ.

8000 ???:sick: :sick: τι λες τωρα!!!

Το στανιό μου... Δεν ξέρω ρε argi, πάντως νομίζω οτι εξαρτάται και λίγο απ την ασφαλιστική... Κανα τρίμηνο πιστεύω πάντως...

Πάντως αν είναι τόση η ζημιά, τράβα το για ολική αβλεπή. Και πριν έρθει ο πραγματογνώμονας, μίλα με τον ασφαλιστή σου για το κατά πόσο "χωράει" η ολική.

argi6argi
25/04/2007, 00:45
Μου είπε ο μηχανικός (στήνει μηχανάκια R1 για dragster=ξέρει το μηχανάκι καλά) οτι το μηχανάκι φτιάχνεται σαν καινούριο, γι'αυτό λέω να το φτιάξω.
Όσα παιδιά ρώτησα για το χρόνο ολικής, μου είπαν απο 1-3 χρόνια για αποζημείωση και δεν σκοπεύω να κάνω τόση υπομονή. Οπότε μάλλον θα προχωρήσω για επισκευή + ολόσωμη Arata + stabilizater της Ohlins και βλέπουμε τί άλλο.
Θα σας πώ τί θα γίνει τελικά.:confused:

ammon_ra
25/04/2007, 15:50
ti zimia exei toso poli re c kai exei 8000 euros?
ta plastika ola mazi pano apo 1500 den bgenoun
me fanaria mazi pas sta 2000
ta ipoloipa 6 ti einai?
sto rotao giati to dikomou otan itan 4 minon ipoxorise i pisa ki epese apo to stand kai allaksa
mouri kolo aeragogo aristero fairing basi organon maneta simplekti komple mazi me ta aftokolita sto fairing 800 euros
ti zimia epathe toso poli epeidi eipes oti sasi den peire

argi6argi
25/04/2007, 16:50
Βγαίνοντας απο το δρόμο το μηχανάκι χτύπησε σε 2 μικρά δεντράκια απο το οποία έκοψε σχεδόν το πρώτο. ΚΟΠΗΚΕ η βάση που κάθεται όλο το μπροστα (φερινγκ+φανάρια+όργανα), έσπασε το ψυγείο, οι σέλες χαράχτηκαν απο τα κλαδιά, όπως και όλα τα δεξιά πλαστικά, τα αριστερά είναι που έσπασαν απο το σύρσιμό, χτυπημένο ρεζερβουάρ και δεν ξέρω ακόμα για immobilizer και τρόμπα βενζίνης (δηλ 1600+600 περίπου). Α, και ψαλίδι.
Όπως είπα και στην αρχή μόνο πλαίσιο και μοτέρ ανέπαφα και τα όργανα.

Άστα να πάνε φίλε.

Da.Vintage
03/05/2007, 10:06
Περαστικά αγορίνα μου και σε σένα και στο μηχανάκι σου...

Αυτοί οι ασυνήδητοι!

Ο Θεος έπλασε τον ηλίθιο και είπε : Αυξάνεσθαι και πληθίνεσθαι! Και έτσι έγινε 4 στους 5 είναι ηλίθιοι και δεν πρέπει να πιάνουν τιμόνι στα χέρια καλύτερα να τους δίνα γεμάτο όπλο λιγότεροι ζημιά θα έκαναν

argi6argi
23/11/2007, 11:06
Έφτασε η ώρα για το πρώτο service μετά τα 1000 χλμ (4500 πλέον). Σκέφτομαι εκτός απο λάδια να αλλάξω και φίλτρο αέρα και λαδιού με αυτά της KN. Για το φίλτρο αέρα μου είπαν οτι θα βοηθήσει λίγο το μηχανάκι να αναπνεέι καλύτερα, το φίλτρο λαδιού έχει νόημα να το αλλάξω με aftermarket ή να βάλω το μαμά;
Για πείτε και απο που μπορώ να τα προμηθευτώ και πόσο κοστίζει το καθένα;

ΥΓ. Αύριο στο service θα μπούν και τα καινούρια μανιτάρια (LSL μαύρα 125?). Επόμενο βήμα δίσκοι φρένων (σκέφτομαι για Galfer) και σωληνάκια υψηλής.

Περιμένω τη γνώμη σας...

apav
23/11/2007, 12:14
Λίγο άρχετο :p , τελικά σου άλλαξαν το μηχανάκι ή το έφτιαξαν με 8.000?; :eyepop:

argi6argi
23/11/2007, 12:21
Το έφτιαξα πιο καλό και απο καινούριο. Δεν ήθελα να το αλλάξω και αφού είχα και τη διαβεβαίωση του μηχανικού οτι δεν υπάρχει θέμα με πλαίσιο και κινητήρα, όλα μια χαρά. Απο τότε που το έφτιαξα δεν έχει κάνει κίχ. :beer:

R-1nas
23/11/2007, 23:53
katse re palikare.... pos ginete trakarismeno mixanaki na ginete kalytero apo kainourgio?

argi6argi
24/11/2007, 01:24
Αντικαθιστάς με καινούρια ανταλλακτικά ότι έχει χτυπήσει και βελτιώνεις κάποια απο το υπόλοιπα...

R-1nas
24/11/2007, 19:44
kai pali einai ena trakarismeno mixanaki.... :(

Xristos67
24/11/2007, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas

Pernaei apo diafora stadia i lava, kitrini, portokali, skoura kokkini, maurizei diafora tetoia.


---->AYTO DEN EINAI R1 AYTO EINAI MOTO - XAMELEONTAS

:rotflmao: :rotflmao:


ASTEIEYOMAI E!!

:beer: :beer:

Xristos67
24/11/2007, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas

Ean prosekseis kanena meros tis mixanis sou otan peftei o ilios pano tis den tha einai to idio xroma.

Emena me ebgalan photo sta Megara stin K6 kai itan portokali! Me ebgalan photo stin K1 kai itan candy red.Stin K4 skouro kokkino.




---->AYTO DEN EINAI R1 AYTO EINAI MOTO - XAMELEONTAS

:rotflmao: :rotflmao:


ASTEIEYOMAI E!!

:beer: :beer: