PDA

View Full Version : Ωωω... τι κόσμος, μπαμπά.... προσοχή!!!



Prince-Garbage
20/04/2007, 11:11
Μετά από περίπου 10 μήνες (σχεδόν) καθημερινής χρήσης μοτοσυκλέτας και διατηρώντας τη οδηγική σύνεση που με διακατείχε όταν ξεκίνησα να καβαλάω μοτό, αισθάνομαι πλέον σχετικά ικανός να αντιμετωπίσω κάποιες από τις δυσκολίες της καθημερινής μετακίνησης εντός Αθηνών. Ιδίως την τελευταία βδομάδα διαβάζω για πτώσεις από κατά πολύ εμπειρότερους οδηγούς από εμένα και το άγχος μίας πιθανής δικής μου πτώσης λειτουργεί θετικά ως προς την προσοχή που δείχνω στο δρόμο. Δεν έχω γκρινιάξει ποτέ για οδηγό που κάνει μαλακίες στο δρόμο και όλα αυτά τα οποία διαβάζω στην εν λόγω κατηγορία... Αλλά αυτό που μου συνέβη χθες θεωρώ πως είναι άξιο λόγου και ίσως βοηθήθεί και κάποιος από εσάς... εγώ ευτυχώς ήμουν τυχερός...

Χθες λοιπόν κατά τις 6 κατεβαίνω από το γραφείο (Καλλιθέα) για να πάω και εγώ σπιτάκι μου να ξεκουραστώ. Το μηχανάκι το είχα παρκάρει πάνω σε (φαρδύ) πεζοδρόμιο, πρώτη φορά που το κάνω γιατί δεν βρήκα ένα σημείο στο δρόμο να το παρκάρω κάθετα. Βάζω την τσάντα μου στη βαλίτσα, κουμπώνω το μπουφάν, φοράω κράνος, γάντια και ξεκινάω χαρακτηριστικά αργά για να κατέβω από το πεζοδρόμιο περνώντας ανάμεσα από δύο παρκαρισμένα αυτοκίνητα.

Δεν κάνω καλά καλά ένα μέτρο και... ωωωπ...! κόκαλο το μηχανάκι. Κάπου μάγκωσε λέω... Κοιτάω πίσω... τίποτα.. κάτω..? πάλι τίποτα... Ιδέα μου θα ήταν λέω... Ξεκινάω πάλι... Μισό μέτρο αυτή τη φορά... ωωωπ! κόκακο ξανά... "δεν μπορεί" λέω... "disc lock δεν χρησιμοποιώ... αλλά γιατί το μηχανάκι σταματάει σαν να έχει disc lock????" κοιτάω το δίσκο μπροστά... τίποτα. κοιτάω τον πίσω... ένα λουκέτο. ΛΟΥΚΕΤΟ!!!! ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ ΣΤΟ ΔΙΣΚΟΦΡΕΝΟ!!!!!

Για να μην σας κουράζω (άλλο), κατεβαίνω, μπαίνω στην κάβα που έχει απέναντι, εξηγώ στους ανθρώπους τι έχει συμβεί και ζητάω κάποιο κατσαβίδι για να το ανοίξω... ο τύπος, αφού με κοιτάει λίγο λοξά, μου δίνει μία πένσα. "καλύτερα.." σκέφτομαι, "ανοίγει πιο εύκολα κεφάλι αυτό"... επιστρέφω στο μηχανάκι και με χαρακτηριστική ευκολία ανοίγω το λουκέτο χωρίς να κάνω την παραμικρή ζημια στή δισκόπλακα. Δίνω την πένσα πίσω, τσεκάρω το μηχανάκι μήπως και τα ^%#%^#@!@ που το έκαναν ήθελαν να σιγουρευτούν ότι θα πέσω. Δεν βλέπω κάτι επιλήψιμο και ξεκινάω για το σπίτι...

Σημείωση 1: καθόλη τη διάρκεια της διαδρομής προς το σπίτι δεν μπορούσα να συνειδητοποιήσω πόσο τυχερός ήμουν που ξεκίνησα το μηχανάκι με τέτοιο τρόπο ώστε να την γλυτώσω και εγώ και η μοτό. Αν ήταν παρακαρισμένη στο δρόμο και ξεκινούσα όπως κάθε μέρα, σίγουρα το πόδι μου θα ήταν ακόμα κάτω από τη μηχανή.

Σημείωση 2: Αφού ηρέμησα, δεν μπορούσα να συνειδητοποιήσω πόσο εύκολα άνοιξα το λουκέτο... που με κάνει να σκέφτομαι ότι αν έβλεπα αυτόν που το έκανε τη στιγμή που το έκανε δεν θα μας έβγαινε σε καλό... σε κανέναν απο τους δύο...

προσοχή παιδιά... και όχι μόνο στους δρόμους... Ό,τι να 'ναι κυκλοφορεί έξω...

Maira
20/04/2007, 11:26
Τι λες ρε συ!!!

Δε γίνονται αυτά!!

τι κάνει ο κόσμος!!!!


Καλά να προσέχουμε όταν οδηγάμε, καλά να φοβόμαστε μή μας την κλέψουνε, αλλά να φοβόμαστε και μη μας την κλειδώσουν?????


ρε τους βάρεσε ο ήλιος στο κεφάλι!!!!


:mad: :mad: :mad:

S705
20/04/2007, 13:53
:uplate: :uplate: :uplate: τι λες τωρα????
:look: :hypnotize :uplate: :eyepop: :dizzy: :confused: :eek:

VegasKitty
20/04/2007, 13:59
Που να σφηξουν και οι ζεστες τι εχουμε να ακουσουμε!!! :eyepop:

OldMan
20/04/2007, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Που να σφηξουν και οι ζεστες τι εχουμε να ακουσουμε!!! :eyepop:
Και τι έχουμε να δούμε...:look:

Gandalf dr685sm
20/04/2007, 14:21
ή κάποιος αγανακτισμένος καταστηματάρχης ήταν και του έβαλες την μηχανή μπροστά στην βιτρίνα.
ή κάποιος ανεγκέφαλος κοντινός κάτοικος που δεν μπορούσε να περάσει απο το πεζοδρόμιο.
ή κάποιο μαλακισμένο πιτσιρίκι που την είχε κάνει σφεντόνα απο την μαλακία και δεν είχε με τι άλλο να παίξει.

Και στις δύο περιπτώσεις, εφόσον είσαι καλά και δεν τον/την πέτυχες πουθενά.. πάλι καλά.


Gandalf

fantacid
20/04/2007, 14:21
ορθωγραφηκο ελεγχο εχει το word,
παιζυ κ σε add-on στο mozilla.

τωρρα κ rial taim σε forrum!!!!


το κακο (μαλλον για τους υπολοιπους) οτι πιανει μονο στη VegasKitty.





:lol: :lol:

Akefalos
20/04/2007, 14:28
Πωπώ....
Αντε να σφίξουν κι οι ζέστες να δούμε τι άλλο θ'ακούσουμε...
Δεν πάμε καλά..

:a31: :a31: :a21:

Prince-Garbage
20/04/2007, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
ή κάποιος αγανακτισμένος καταστηματάρχης ήταν και του έβαλες την μηχανή μπροστά στην βιτρίνα.
ή κάποιος ανεγκέφαλος κοντινός κάτοικος που δεν μπορούσε να περάσει απο το πεζοδρόμιο.
ή κάποιο μαλακισμένο πιτσιρίκι που την είχε κάνει σφεντόνα απο την μαλακία και δεν είχε με τι άλλο να παίξει.

Και στις δύο περιπτώσεις, εφόσον είσαι καλά και δεν τον/την πέτυχες πουθενά.. πάλι καλά.


Gandalf

Το πρώτο και το δεύτερο δεν παίζουν, σε διαβεβαιώ, άλλωστε θεωρείται δεδομένο ότι δεν ενοχλούσα, αλλιώς δεν νομίζω ότι θα ήταν άξιο αναφοράς το περιστατικό.

Κλίνω προς το τρίτο και χαίρομαι που δεν έμαθα αν επρόκειτο για πιτσιρίκι ή... "πιτσιρίκι" που τριανταρίζει όπου να ναι και έχει χάσει το μέτρο στη φάρσα από τα ληγμένα που παίρνει...

LINA
20/04/2007, 14:43
καλα.... οτι πιο κουφο εχει γραφτει εδω μεσα λεμε....!!!

VegasKitty
20/04/2007, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ορθωγραφηκο ελεγχο εχει το word,
παιζυ κ σε add-on στο mozilla.

τωρρα κ rial taim σε forrum!!!!


το κακο (μαλλον για τους υπολοιπους) οτι πιανει μονο στη VegasKitty.


:lol: :lol:


Ναι ρε παιδια τι κακο εχω κανει..... :mad:

Πειραξα καποιον/α και δε το ξερω???? :sad:

bartlal
20/04/2007, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Ναι ρε παιδια τι κακο εχω κανει..... :mad:

Πειραξα καποιον/α και δε το ξερω???? :sad:

τσωωωωωπα τσωωωωωωωωωπα! :a9: :a9: :a9:

VANDA
21/04/2007, 13:17
:look: Λουκέτο?

Τι αρρώστια είναι αυτή που κυκλοφορεί... ΕΛΕΟΣ!

zolotas
21/04/2007, 13:46
:eyepop: ρε τους γ@μομπ@σταρδους τι πηγαν κι εκαναν..........κυκλοφορουν πολλα μπ@σταρδα γ@μω το σπιτι τους .Την μηχανη και τα ματια μας :mad:

Tropeas
21/04/2007, 13:46
Εγω πάντως τις τελευταίες μέρες πίνω μόνο εμφυαλωμένο "Αύρα"...

αφήστε τα το ότι ο κόσμος δεν είναι καλά δεν χρειάζεται με τοσο extreme γεγονότα να το καταλαβαίνουμε... αλλά ΛΟΥΚΕΤΟ? και πίσω να μην το δεις κιόλας?

blackbusa
21/04/2007, 19:26
To σεναριο να στο κλειδωσανε,και να μην μπορουσες να το ανοιξεις ευκολα,και να το αφηνες εκει ωστε να στο ψειρησουνε περασε απο το μυαλο σου.....:confused: :confused: :confused:

Ναι ναι το ξερω οτι εχω πολυ φαντασια αλλα για εχε λιγο το νου σου για λιγο καιρο.....:look: :look:

sotpag
21/04/2007, 20:45
ασχετα με το "κουφο" το νου σου μην ειναι κανενας γειτονας "καλος"

και εχεις και αλλα.....:wave2:

mourgakos
27/04/2007, 09:57
επισης!!!!

να του εβαζα και στο διακοπτη κολλα με οδοντογλυφιδα?
η να του γεμιζα με πολυουρεθανη την εξατμιση και να την ταπωνα με μια πατατα?
ν να του εβγαζα τα μπουζοκαλωδια?
να του εκοβα τα σωληνακια των φρενων?
να του εβγαζα τις βαλβιδες απο τα λαστιχα?
η καρφιτσες στιην μισοσχισμενη σελα?:eek: :eek: :eek: :eyepop: