PDA

View Full Version : Δεν το εκανες?.... Θα'πρεπε...



menos
21/04/2007, 20:23
Παει καιρος απο την τελευταια φορα που εγραψα σε αυτη τη σελιδα που ολοι μοιραζομαστε και σκεφτηκα πως ηταν καιρος πλεον να ξαναδωσω το παρον με μια δικη μου ιστορια.:) Ηταν Σαββατο οταν ελαβα καποια πολυ ασχημα νεα (επαγγελματικου χαρακτηρα) που με εκαναν εξω φρενων:a018: Επρεπε λοιπον να βρω εναν τροπο να αποβαλω ολη την κακη διαθεση κανοντας μια βολτα με την Μηχανη καπου μακρια, ας πουμε ενα ταξιδακι ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!:mad: Ξεκινησα Κυριακατικα κατα τις 8:30 π.μ να παω Μπαλι. (Στεκι συναντησης Ηρακλειωτων και αλλων). Φτανοντας ειδα πως ηδη ειχαν καταφθασει και αλλοι μοτοσυκλετιστες απο Ρεθυμνο και Χανια και απολαμβαναν την πρωινη τους καφεδια.:a51: Λογω της κακης ψυχολογικης μου καταστασης επελεξα να καθησω σε μια γωνιτσα να πιω στα γρηγορα (μα πολυ γρηγορα) το καφεδακι μου και να συνεχισω προς Ρεθυμνο. Ε' η βολτα δεν μου εφτανε, δεν πεταγομουν μεχρι Χανια? Τζιφος! Ηθελα κι'αλλο!! Κισσαμος, Φαλασσαρνα (Φοβερη παραλια...) Σφηναρι και τελικος προορισμος Κεφαλη. Ναι ετσι λεγεται... Κεφαλη. 70 χιλιομετρα μετα τα ομορφα Χανια. Συνολο 206 χιλ.:a54: Ηθελα βεβαια να συνεχισω απο δρομο νοτιο να επιστρεψω Ηρακλειο αλλα δεν ειχε αλλο δρομο:eyepop: Κατι με τους Δημους, κατι με υποσχεσεις πολιτικων... δεν φτιαχτηκε ποτε:sick: Γυρισα απο ενα παραπλευρο δρομο με μια θεα ολα τα λεφτα. Στενα δρομακια,σηραγγες και κατσικια να πεταγονται απο το πουθενα τελειοποιησαν την εικονα ηρεμιας που τοσο αναζητουσα:smokin: 410 χιλιομετρα συνολικα με τον δρομο της επιστροφης συντελεσαν στην ψυχικη μου ηρεμια και ενα μουδιασμα/πονο για αρκετες ωρες στα οπισθια!!!:cry: Το συμπερασμα ομως ηταν οτι εχω αγορασει ενα CBF 600s χωρις να εχω δοκιμασει ποτε να κανω μεγαλο ταξιδι (για Κρητικα δεδομενα) και να ανακαλυψω την απολαυση της συγκεκριμενης μηχανης:( Προτρεπω λοιπον οσους εχουν εχουν παρει μηχανη τουριστικου τυπου να μην χανουν την ωρα τους σε ασκοπες βολτες/δουλειες στην πολη αλλα να επιδιωξουν το συντομοτερο δυνατο να ανοιχτουν, Μην πανε ρε αδερφε τοσα λεφτα που δοθηκαν στην αγορα της "αγαπημενης"σας χαμενα σε δουλειες που εχουν αναλαβει παπακια. Ακομα δεν το κανονισατε? Θα'πρεπε...:wave2:

zireous
21/04/2007, 22:36
Πέστα, πέστα.

Προσεκτικά μεν, αλλά οι βόλτες χρειάζονται.

Ξαναπέστα, μπας τα ακούσω και εγώ.

fantacid
21/04/2007, 23:10
ωραιος!

να θυμασε ομως οταν εισαι σε φορτισμένη ψυχικη κατασταση να εισαι 10 φορες πιο προσεκτικός.
δε συνιστάτε οδηγηση κ κυριως τοσα χλμ με νευρα, αγχος, θυμο μπλα μπλα μπλα....

η οδηγηση θελει ΚΑΙ ψυχικη διαυγεια!!

:wave2:

menos
22/04/2007, 00:12
Το ευχαριστο της υποθεσης ειναι πως και στα 410 χιλιομετρα ο μεσος ορος ταχυτητας ηταν 90km/h με μερικα ανοιγματα σε μεγαλους δρομους στα 120km/h και 40-60km/h σε επαρχιακους δρομους. ΧΑΛΑΡΑ... Ασε βεβαια που μου "εκαψε" 15 euro στα 294 χλμ!!!! Βεβαια, ξεκινησα στις 8 πμ και επεστρεψα στις 6:30 μμ. αλλα θα το ξανακανω προς μεγιστη μου ευχαριστηση:wacko: Επομενη βολτα... Αγ.Νικολαος με τελικο προορισμο Σητεια και επιστροφη απο τα Νοτια της Κρητης. Που θα μου παει.... δεν θα τα γραψω τα 500 χιλιομετρα? Πρεπει,πρεπει, Μια ηρεμια την εχουμε....

H.A.Balafoutre
22/04/2007, 00:21
Πολύ σωστά όλα τα παραπάνω.

Καλά έκανες και χάρηκες έτσι τη μηχανή σου.

Καλά χιλιόμετρα να έχουμε όλοι μας.

:wave2:

SUPERMARIO
12/05/2007, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Το ευχαριστο της υποθεσης ειναι πως και στα 410 χιλιομετρα ο μεσος ορος ταχυτητας ηταν 90km/h με μερικα ανοιγματα σε μεγαλους δρομους στα 120km/h και 40-60km/h σε επαρχιακους δρομους. ΧΑΛΑΡΑ... Ασε βεβαια που μου "εκαψε" 15 euro στα 294 χλμ!!!! Βεβαια, ξεκινησα στις 8 πμ και επεστρεψα στις 6:30 μμ. αλλα θα το ξανακανω προς μεγιστη μου ευχαριστηση:wacko: Επομενη βολτα... Αγ.Νικολαος με τελικο προορισμο Σητεια και επιστροφη απο τα Νοτια της Κρητης. Που θα μου παει.... δεν θα τα γραψω τα 500 χιλιομετρα? Πρεπει,πρεπει, Μια ηρεμια την εχουμε....








ασχετο αλλα 15 ευρω με τοσο χαλαρο ρυθμο ειναι πολλα φιλε μου σε ταξιδι.να ηταν μεσα στην πολη ξεκινα-σταματα το καταλαβαινω.
το συγκρινω βεβαια με την δικη μου αλλα και παλι τουριστικη μηχανη ειναι η Honda σου.τελος παντων ετσι το ανεφερα γιατι μου εκανε λιγο εντυπωση.


παντα τετοια αλλα με διαφορετικες αφορμες.:wave2:

road spirit
13/05/2007, 22:37
έτσι, αυτες οι βόλτες οι απρογραμμάτιστες ειναι καμια φορα οι πιο ωραιες.
και επειδή είπες :


Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
...Σφηναρι και ...

να και μια φωτό απο την εν λόγο παραλία, απο περισυνή μου βόλτα εκεί :


88266

tsoukas77
15/05/2007, 16:19
Παντα οι ασκοπες και απρογραμματιστες βολτες προσφερουν μεγαλυτερη απολαυση...Αυτες που ξεκινας για καπου κοντα και φτανεις στην αλλη ακρη...

louros sak
17/05/2007, 15:36
Συμφωνώ με τα ευεργετικά αποτελέσματα των άσκοπων περιπάτων με μηχανή να σημειωσω
όμως οτι όταν είμαστε ψυχολογικά φορτισμένοι και ο σκοπός είναι να ηρεμήσουμε
μη βάλει ο διάολος το ποδάρι του και πέσουμε σε κακό ταξιτζή η ξανθιά η άλλον που διάλεξε την ώρα νακάνει την μ....κία του σε βάρος μας.
Ετσι κάποτε βρέθηκα να δέρνομαι με τρείς στη μέση του δρόμου.
Το αποτέλεσμα ήταν να σκάσω απο την στενοχώρια μου γιά κανα μήνα γιατί σε άλλη φάση θα το ειχα αποφύγει.
Καλό θα ήταν αυτή την συμφωνία με τον εαυτό μας να την έχουμε κάνει απο πριν.
Το νου σας παιδιά.
Καλό καλοκαίρι και όμορφες βόλτες. :a15: