PDA

View Full Version : ξυνω μποτες αλλα οχι γονατο στην πιστα



chris_gian
21/04/2007, 22:13
καλησπερα και να ευχηθω προκαταβολικα καλες βολτες σε ολους ειμαι καινουργιο μελος και προσπαθω σιγα σιγα να μπω στο κλιμα της επικοινωνιας μεσω διαδυκτιου. Στο ψητο τωρα, εχω ενα gsxr 750 k6 και την προηγουμενη πεμπτη ειχα την πρωτη μου επαφη με την πιστα των Σερρων, απιστευτη εμπειρια, τελικα αν δε μπεις πιστα δε μπορεις να καταλαβεις για τι προσφυση μιλαμε, μαλλον θα γινω θαμωνας εκει για αυτο και θελω καποιες συμβουλες. Εφοσον μπηκα για πρωτη φορα προσπαθησα να ειμαι συγκρατημενος, να εχω μια ροη και να μη πλακονομαι στα φρενα συνεχεια. Απο αυτα που εχω δει και ακουσει εβγαζα σωμα για να ξυσω και γω επιτελους το πολυποθητο γονατο στην ασφαλτο, αντι αυτου εξυνα συνεχεια τις γλυστρες απο τις μποτες μου. Να σημειωσω οτι στο μαρσπιε παταω με το κουτουπιε και τα λαστιχα μου τερματισαν (μπρος-πισω). ΓΙΑΤΙ δεν εξυνα γονατο σαν το rossi τοτε;:bawl: :bawl: :bawl:
Μηπως δεν βγαινω αρκετα απο το μηχανακι; τι γινεται;

xampos
21/04/2007, 22:29
καλως ηλθες φιλε :beer: :beer: :beer:

τωρα για το ερωτημα σου δεν ξερω. θα σου απαντησουν αλλοι ωριμοτεροι

:wave2:

zireous
21/04/2007, 22:50
Εγώ μόνο σε δημόσιους δρόμους έχω ξύσει δέ ξέρω σε πίστα αν γίνεται... :wacko:

Υποτίθεται ότι σώμα βγάζεις πάντως για να μήν φτάσεις στο σημείο να τελειώσουν τα λάστιχα.

CSS

Tropeas
22/04/2007, 09:28
Εγω θα σου πρότεινα την σωστή συνταγή...
0300->CSS 1->CSS 2->και βλέπεις μετά και για το 3...
ήδη απο το πρώτο (0300) θα εντοπιστεί τι δεν κάνεις καλά στο πως κάθεσαι...
υπόψην ότι το να πηγαίνεις γρήγορα δεν σημαίνει ότι πρέπει και να ξύνεις γόνατο...;) :wave2:

gcrook
22/04/2007, 10:02
Για να εφτασες να ξυνεις μποτα η δεν πατας καλα στα μασπιε η δεν καθεσαι σωστα (πολυ μπροστα) ,η δεν ανοιγεις γονατο και γενικα δεν γνωριζεις καποια βασικα πραγματα σχετικα με την σωστη θεση του σωματος πανω στην μοτο.

Καλυτερα να απευθυνθεις σε καποια σχολη ασφαλους αδηγησης για να διορθωσεις τα λαθη σου.
Οποιος και να σου γραψει κατι εδω περα δεν θα ειναι ποτε αρκετο!

:wave2:

anco
22/04/2007, 11:42
Δες εδω.

http://homepage.ntlworld.com/webzxr/zxr750r/Features/ridetips.html

Ειναι απο τα πιο απλα στην εξηγηση.

chris_gian
23/04/2007, 14:26
Ευχαριστω πολυ παιδια ειδικα τον anco για το link που νομιζω πως με βοηθησε πολυ :a20:
για το css δεν εχω αποφασισει ακομα γιατι σκεφτομαι τα φραγγα, θα δειξει ομως.
:beer: :beer: :beer: :wave2: :wave2:

Cpt. Haddock
23/04/2007, 14:37
Όσα λινκ και αν βάλουμε, αν δεν μπεις σε πίστα με κάποιον που ξέρει και να σε καθοδηγήσει (0-300, CSS) δε θα κάνεις τίποτα μη σου πω οτι αντι για γόνατο μπορεί να ξύσεις τα πλαστικά...

(μακριά απο εμάς)

Καλό θα ήταν να μην είναι αυτοσκοπός το ξύσιμο (εκτός αν σε τρώνε) αλλα να είναι αυτοσκοπός η σωστή στάση οδήγησης - το ξύσιμο θα έρθει (κάποιοι κρεμιούνται τόσο πολύ για να το καταφέρουν που κοντεύουν να ξύσουν και αγκώνα :rolleyes: )

:wave2:

zireous
23/04/2007, 23:48
Θα συμφωνήσω με τον καπετάνιο γι' αυτό και προέτρεψα τον chris_gian να τσεκάρει το CSS.

Όσο για τα λινκς...



SeNNinhA
25/04/2007, 12:25
Δες λίγο το βιντεακι από σχετικό μάθημα σε Αγγλική άσφαλτο όμως

http://www.youtube.com/watch?v=QCg3BMGe52M

zireous
25/04/2007, 13:49
Σωστό και αυτό, και όπως έχει ξαναειπωθεί άμα έχεις φαγωθεί να ξύσεις, βρες ένα άδειο πάρκινγκ (ή το προαύλιο του παλιού μου σχολείου), βάλε μια τετάρτη και πηγαίνωντας αργά κάποια στιγμή κάνοντας κύκλους θα ξύσεις.


Άμα όμως βάλεις σκοπό της ζωής σου να ξύνεις παντού στους ελληνικούς (=ελεεινούς) δρόμους, αργά ή γρήγορα θα φας τα μούτρα σου.

Η μέγιστη κλίση δέ λέει τίποτα, και καλό είναι να έχεις απόθεμα μερικές μοίρες για κατάσταση ανάγκης.

SeNNinhA
25/04/2007, 14:55
Και ΠΡΟΣΟΧΗ

Αν θες να ξύσεις στον δρόμο να έχεις ξύστρες και προστατευτικά στο γόνατο γιατί δεν θυμάμαι ποιος αλλα κάποιος είχε πάρει το γόνατο στο χέρι γιατί βρήκε σε μεταλλικό που είχε ξεμείνει στην άσφαλτο (μάλλον από παλιό ματι διαχωριστικής λωρίδας)

Οπότε ΠΡΟΣΟΧΗ

chris_gian
25/04/2007, 15:20
Ωραίο το βιντεάκι, την επόμενη φορά που θα πάω πίστα, πρώτα ο θεός, ξεκινάει η προπόνηση, χωρίς υπερβολές βέβαια γιατί το γόνατο ειναι αυτό που θέλω να ξύσω και όχι το gsxr :D
Εχω και μια photo απο την αφεντιά μου που ξεφτιλίζει ένα R1 στην ευθεία των Σερρών αλλά δεν ξέρω πως επισυνάπτονται οι φωτογραφίες :p
Δε πειράζει που μόνο αυτον πέρασα και ένα monster που ήταν πιο αργό και απο την καθυστέρηση, εγώ όπως και να έχει αισθάνθηκα σαν παγκόσμιος.
Να σημειώσω οτι κάποιοι αγωνιζόμενοι που κάνανε προπόνηση εκείνη τη μέρα, μόνο απο πάνω μας που δεν περνούσαν.:blush: :p

zireous
25/04/2007, 19:11
chris_gian, άμα ανέβω εγώ στις Σέρρες θα το καταλάβεις γιατί θα είμαι πίσω από το τύπο με το monster... :lol:


Μή κάνεις το λάθος και οδηγάς στο δρόμο όπως στη πίστα. :nono:

Καλές βόλτες.
:wave2:

kinhsh
27/04/2007, 03:30
Παρατηρωντας τους οδηγους των Μοτο τζιπι βλεπουμε οτι οταν ειναι πλαγιασμενοι πχ δεξια
εχουν βγαλει σωμα δεξια και πανω απο τη σελα περναει ο αριστερος μηρος,ανοιγουν το δεξιο ποδι και βρισκουν γονατο. H αλλιως η οδηγηση με γονατο απαιτει να βγεις απο τη μηχανη,αλλη οδηγηση δηλαδη απο την συνηθισμενη.

SeNNinhA
27/04/2007, 08:02
Διάβασε κι αυτό.

http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=5242.0

Έχει και πολυ επεξηγηματικές φωτογραφιες

zireous
28/04/2007, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Διάβασε κι αυτό.

http://www.bikenet.gr/index.php?opt...mp;topic=5242.0

Έχει και πολυ επεξηγηματικές φωτογραφιες

Το λινκ που έβαλες φίλτατε SeNNinhA δε δουλεύει, μήπως εννοούσες αυτό;
http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=8847.0

SeNNinhA
28/04/2007, 22:35
Είχες δίκιο.

Το διόρθωσα και δουλεύει τώρα

Thanks