PDA

View Full Version : Θέση ποδιών στα μαρσιπιέ



npat
22/04/2007, 11:19
Τελευταία αναρωτιέμαι το εξής: Ποια είναι η σωστή θέση των ποδιών (πελμάτων) στα μαρσιπιέ της μοτοσυκλέτας δεδομένης μιας σχετικά όρθιας θέσης οδήγησης?

1. Το μέσο του ποδιού να πατάει στον μαρσιπιέ (η "καμάρα" του πέλματος)
2. Το μπροστά μέρος του ποδιού να πατάει στον μαρσιπιέ (λίγο πριν τα δάχτυλα)
3. Όπως βολεύει τον καθένα

Έχω διαβάσει (σε περισσότερα από ένα σημεία) ότι το 2 είναι το σωστό. Εγώ έχω συνηθίσει στο 1 και αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο να προσπαθήσω να το αλλάξω (σε κάτι δοκιμές που έκανα μου φαίνεται πολύ δύσκολο---έχω μάθει αλλιώς :(). Αν είναι έτσι, τότε πότε πρέπει να ανασηκώνεται το πόδι από τον μαρσιπιέ και να πάει στον λεβιέ ταχυτήτων (πάνω ή κάτω από αυτόν): Σε κάθε αλλαγή και μετά γρήγορα να επιστρέφει? Όταν πρόκειται να γίνουν αλλαγές να παραμένει εκεί καθ' όλη την διάρκεια των αλλαγών και να επιστρέφει μετά? Δηλαδή, για παράδειγμα, σε μια εκκίνηση το πόδι επιστρέφει στον μαρσιπιέ μεταξύ των αλλαγών 1ης, 2ας, 3ης ή παραμένει κάτω από τον λεβιέ καθ' όλη την διάρκεια? Αντιστοίχως και για το φρένο, ειδικά όταν κινείσαι μέσα στην πόλη.

Εσείς τι κάνετε? Το έχετε προσέξει?

fantacid
22/04/2007, 11:49
δε νομιζω οτι υπαρχει σωστο κ λαθος, αρα το 3!

αν σε βολευει ετσι γιατι να αλλαξεις τη θεση?

στη τελικη καλυτερα να εχεις τα ποδια οσο το δυνατον πιο κοντα στα χειριστηρια (φρενο, ταχητητες) κ να εχεις το συντομοτερο χρονο αντιδρασης, παρα να κουνας ολο το ποδι απο το γονατο κ κατω!
δλδ το 1!


καμια φορα στην οδηγηση ακομη κ τα κλασματα δευτερολεπτου μπορουν να κανουν τη διαφορα!

anco
22/04/2007, 13:03
Το 2 ειναι για αγωνηστικη οδηγηση πιο πολυ, και οδηγηση σε πιστα.

Μιας και απο φρενο το πισω δεν το πατας συχνα και ταχυτητες αλαζεις οταν εισαι ορθιος και οχι πλαγιασμενος.

Το 1 βολευει καλητερα μεσα σε πολη, και να πατας και το πισω φρενο.

zireous
22/04/2007, 14:55
Στη πόλη και παντού εγώ έχω το αριστερό πόδι να πατάει στη μύτη, και όταν χρειαστεί να αλλάξω ταχύτητα μπαίνει στη θέση που πρέπει και μετά ξαναπάει στη μύτη. Το δεξί είναι πάνω στο φρένο (όχι η φτέρνα, όσο χρειάζεται). Αρκετές φορές στη πόλη, άμα δω λακούβα αργά, το δεξί πόδι πηγαίνει καί αυτό στις μύτη και σηκώνω το κώλο για να μη με στείλει.

Γιατί το αριστερό είναι στη μύτη; Γιατί παίζει να χρειαστεί να βάλω πίεση καί στα δύο μαρσπιέ, άμα δω τα χειρότερα και να αφήσω τη μηχανή να καρφωθεί μόνη της στο κουτί.


Έξω από τη πόλη, δεν βάζω πόδι πάνω από το πίσω φρένο. Είναι μια συνήθεια που με γλυτώνει από το βάσανο του μπλοκαρίσματος.

Αλλά εγώ είμαι κουλός, και απολαμβάνω τη βόλτα, άρα έχω περιθώριο να πατήσω και λίγο πίσω φρενάκι αργότερα -αφού έχω πάντα 2 δάκτυλα στο εμπρός, και άλλα 2 στο συμπλέκτη για εκτροπές.

STOYBI
22/04/2007, 16:07
Στην 2η μεθοδο + οτι πρεπει να κανεις ολοκληρη κινηση για να πατησεις το φρενο....Δεν ειναι πιο εφικτο σε μια καλη λακουβα να σου φυγει ολο το ποδι απο ττην πισω πλευρα του μαρσπιε ???? :confused: :confused:

Ποιο πολυ μου θυμιζει μεθοδο φανατικου παπακια μασουλοντας την τσιχλοφουσκα... :sick:


:wave2:

zireous
22/04/2007, 16:56
Να ξεκαθαρίσω ότι μιλάω για το τωρινό μηχανάκι μου, που σε στροφή το υπερβολικό πίσω φρενάκι σημαίνει αυτομάτως highside, σε άλλα παλιότερα μηχανάκια μου που ήθελα να κάνω και ψιλοαηδιούλες... το δεξί πόδι κάλυπτε περισσότερο το φρένο.

npat
22/04/2007, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Στην 2η μεθοδο + οτι πρεπει να κανεις ολοκληρη κινηση για να πατησεις το φρενο....Δεν ειναι πιο εφικτο σε μια καλη λακουβα να σου φυγει ολο το ποδι απο ττην πισω πλευρα του μαρσπιε ???? :confused: :confused:

Ποιο πολυ μου θυμιζει μεθοδο φανατικου παπακια μασουλοντας την τσιχλοφουσκα... :sick:


:wave2:

Όταν λέω "μύτη του ποδιού" δεν εννοώ την άκρη-άκρη του παπουτσιού αλλά το σημείο που βρίσκεται πίσω από τα δάχτυλα (ball of the foot, δεν ξέρω πως λέγεται στα ελληνικά): Το σημείο εκείνο που στηρίζεται το βάρος του ανθρώπου όταν περπατάει. Το επιχείρημα υποτίθεται ότι είναι πως έτσι μπορείς να ελέγξεις καλύτερα το πόσο βάρος βάζεις στα μαρσιπιέ.

Πάντως στην μοτοσυκλέτα μου, πίσω από τα μαρσιπιέ υπάρχουν κατάλληλες προεξοχές για να στηρίζεται (ακουμπάει / πατάει) η φτέρνα, κάτι που προφανώς προυποθέτει ότι τα πόδια τοποθετούνται σύμφωνα με το 2.

gcrook
22/04/2007, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Όταν λέω "μύτη του ποδιού" δεν εννοώ την άκρη-άκρη του παπουτσιού αλλά το σημείο που βρίσκεται πίσω από τα δάχτυλα (ball of the foot, δεν ξέρω πως λέγεται στα ελληνικά): Το σημείο εκείνο που στηρίζεται το βάρος του ανθρώπου όταν περπατάει. Το επιχείρημα υποτίθεται ότι είναι πως έτσι μπορείς να ελέγξεις καλύτερα το πόσο βάρος βάζεις στα μαρσιπιέ.

Πάντως στην μοτοσυκλέτα μου, πίσω από τα μαρσιπιέ υπάρχουν κατάλληλες προεξοχές για να στηρίζεται (ακουμπάει / πατάει) η φτέρνα, κάτι που προφανώς προυποθέτει ότι τα πόδια τοποθετούνται σύμφωνα με το 2.

Κοιτα η αληθεια ειναι οτι οταν οι περισσοτεροι απο εμας ξεκινησαμε να αδηγουμε πατουσαμε οπως μας βολευε γιατι δεν ξεραμε αλλο τροπο.
Υστερα απο ενα σεμιναριο του Δαλλα για την οδηγηση στο βρεγμενο το οποιο εγινε πριν απο χρονια,
πειστηκα για την σημασια του να πατας οπως λες, ακομα και σε καθημερινη οδηγηση.
Απλως καποιες φορες που χρειαζομαι μεσα στην πολη το πισω φρενο απλα πηγαινω το δεξι μου ποδι μπρος πισω.
Τεσπα περιεργη φαση, σε οδηγηση εντος πολεως πολλοι δεν μπορουν να το κανουν αυτο, γιατι δεν νιωθουν ασφαλεις ,αλλα ουσιαστικα το θεμα ειναι αν χρησιμοποιεις το πισω φρενο η οχι.
Εγω πολυ σπανια οποτε....
Σε οδηγηση εκτος πολεως ετσι και αλλιως καθομαι πισω και σκυβω, οποτε αναγκαστικα παταω στις μυτες.

gcrook
22/04/2007, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Κοιτα η αληθεια ειναι οτι οταν οι περισσοτεροι απο εμας ξεκινησαμε να αδηγουμε πατουσαμε οπως μας βολευε γιατι δεν ξεραμε αλλο τροπο.
Υστερα απο ενα σεμιναριο του Δαλλα για την οδηγηση στο βρεγμενο το οποιο εγινε πριν απο χρονια,
πειστηκα για την σημασια του να πατας οπως λες, ακομα και σε καθημερινη οδηγηση.
Απλως καποιες φορες που χρειαζομαι μεσα στην πολη το πισω φρενο απλα πηγαινω το δεξι μου ποδι μπρος πισω.
Τεσπα περιεργη φαση, σε οδηγηση εντος πολεως πολλοι δεν μπορουν να το κανουν αυτο, γιατι δεν νιωθουν ασφαλεις ,αλλα ουσιαστικα το θεμα ειναι αν χρησιμοποιεις το πισω φρενο η οχι.
Εγω πολυ σπανια οποτε....
Σε οδηγηση εκτος πολεως ετσι και αλλιως καθομαι πισω και σκυβω, οποτε αναγκαστικα παταω στις μυτες.

Εδω πρεπει να τονισω οτι το παραπανω κειμενο γραφτηκε υπο την επηρρεια αλκοολ, υπο την συνοδεια Dire Straits, BB King, Gary Moore και Santana γι'αυτο και δεν βγαζει κανενα νοημα:look: :sad: :look:

Ισως λιγο αργοτερα να το συμμαζεψω/διαγραψω....:sad:

fantacid
22/04/2007, 22:28
σημερα που εκανα τη βολτα μου καποια στιγμη σκεφτηκα "ρε συ πως πατω τα μαρσπιε?" κ φυσικα το σκεφτηκα λογω τουτου του θρεντ!

το αριστερο μου ποδι στις ακρη, κ το δεξι πανω στο φρενο!!!!

δε το περιμενα!
νομιζα οτι παταω με τη μεση!

δεν ξερω εαν ειναι σωστο αλλα ετσι με βολευει!

npat
22/04/2007, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εδω πρεπει να τονισω οτι το παραπανω κειμενο γραφτηκε υπο την επηρρεια αλκοολ, υπο την συνοδεια Dire Straits, BB King, Gary Moore και Santana γι'αυτο και δεν βγαζει κανενα νοημα:look: :sad: :look:

Ισως λιγο αργοτερα να το συμμαζεψω/διαγραψω....:sad:

Μπα μια χαρά νόημα βγάζει.

Εγώ αυτό που παρατήρησα στον εαυτό μου είναι μια αίσθηση ανασφάλειας στους ελιγμούς χαμηλής ταχύτητας (< 10χαω) όταν έχω τα πόδια στην θέση 2. Αυτό μάλλον διότι χρειάζεται (ακόμη) συνειδητή προσπάθεια να τα βάλω / κρατήσω εκεί πράγμα που κομπλάρει τους χρόνια-καλλιεργημένους αυτοματισμούς. Το ασυνείδητό μου είναι σαν να λέει: Καλά ρε μαλάκα που τα 'χεις τα πόδια? Τι πρέπει να κάνω τώρα αν χρειαστεί να "πατήσω"? Αν το συνηθίσω (και πόσο θα μου πάρει) δεν ξέρω. Ελπίζω μόνο να μην φάω ως τότε καμιά εξευτελιστική σαβούρδα εν στάση, μπροστά σε κερκίδα από γκόμενες γιατί... μπέρδεψα τα πόδια μου :)

npat
22/04/2007, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Κοιτα η αληθεια ειναι οτι οταν οι περισσοτεροι απο εμας ξεκινησαμε να αδηγουμε πατουσαμε οπως μας βολευε γιατι δεν ξεραμε αλλο τροπο.


Σ' αυτό έχεις δίκιο, και είναι μεγάλη μαλακία...

npat
22/04/2007, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
σημερα που εκανα τη βολτα μου καποια στιγμη σκεφτηκα "ρε συ πως πατω τα μαρσπιε?" κ φυσικα το σκεφτηκα λογω τουτου του θρεντ!

το αριστερο μου ποδι στις ακρη, κ το δεξι πανω στο φρενο!!!!

δε το περιμενα!
νομιζα οτι παταω με τη μεση!

δεν ξερω εαν ειναι σωστο αλλα ετσι με βολευει!

Εγώ πάλι πατάω και με τα δύο στην μέση. Οι μύτες περίπου στο ίδιο επίπεδο με τους λεβιέδες και λίγο προς τα έξω. Για να πατήσω φρένο, π.χ., σηκώνω την μύτη λίγο προς τα πάνω, την στρίβω προς τα μέσα (αριστερά) και μετά κάτω.

tati
25/04/2007, 12:16
ο δευτερος τρόπος που περιγράφεις ειναι αυτός που μαθαίνεται τώρα και υποστηρίζεται για οδήγηση στο χώμα (αν μιλαμε για όρθια οδήγηση)

Cpt. Haddock
25/04/2007, 12:20
Το 2...

:wave2: :wave2: :wave2:

SeNNinhA
25/04/2007, 12:32
Αν μιλάς για οδήγηση σε άσφαλτο τότε ανεξάρτητα από το είδος της μηχανής (εξαιρούνται οι τσοπεριές...) η θέση του σώματος και των ποδιων είναι αυτή που περιγράφεται σε αυτό το post. επειδή βαριέμαι να τα ξαναγράφω απλα βάζω το Link το οποίο έχει και πολύ ωραίες φωτόγραφίες.

http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=5242.0

Αν μιλάμε για χώμα και όρθια οδήγηση δεν ξέρω και πολλά αλλα νομίζω ότι το πόδι πρέπει να είναι σε θέση που μπορεί να χειριστεί τον λεβιέ ταχυτήτων και πίσω φρένου. Άρα το 2 με τις μύτες δεν νομίζω να παίζει, συν ότι εκεί εύκολα φευγει από το μαρσπιέ και χορευεις καρσιλαμά μετά. Δεν παίρνω βεβαια και ευθυνη για το τελευταίο.

zireous
25/04/2007, 13:35
Όταν είπα για μύτες δεν εννοούσα σά τον Μπαρίσνικοφ. :D

Και οι φώτο με τα adidas δεν δείχνουν τη θέση του ποδιού όταν στρίβεις σε δεξιές στροφές -όπως σωστά είπανε και άλλοι, με μπότα της προκοπής, ή με παπούτσι με ενισχύσεις για μότο δεν πολυπιάνουνε οι περίεργες γωνίες. Άλλοι ρυθμίζουν το ύψος του μαρσπιέ ώστε να ελέγχουν μέσα στη στροφή το πίσω, άλλοι όχι. Εγώ δέ χρειάζομαι το πίσω φρένο μέσα στη στροφή.

Άμα μπεις σε δεξιά στροφή με ss ή με κάνα χαμηλό street κρεμασμένος, και έχεις το δεξί πόδι πάνω στο πίσω φρένο θα καταλάβεις γιατί εγώ δεν βάζω τη βρωμοποδάρα μου πάνω του, άσε που καί στις αριστερές θέλεις το δεξί πόδι να δίνει πίεση και όχι απαραίτητα το γόνατο, και αυτό σημαίνει πάτημα στο σημείο μετά τα δάχτυλα και μακριά από το φρένο.

Εννοείται ότι το βάρος σε τέτοια μηχανάκια είναι στο άλλο πόδι, ή έστω καί στο άλλο γόνατο, και όχι στο πόδι που έχεις στο εσωτερικό της στροφής.


Για το δεξί πόδι δές την εικόνα, στο πράσινο κύκλο είναι περίπου το μαρσπιέ όταν στρίβω με ss, στο κόκκινο όταν παίρνω κάνα εντουράκι.

Οι επίσης αγενείς χωμάτινοι ας πούνε περισσότερα για το χώμα -οι ευγενείς τί να κλάσουνε. :lol:


Άρα για μένα ούτε το 1, ούτε το 2, ούτε το 3 μου λένε τίποτα.

Πριν αρχίσω να στρίβω, τα πόδια μου έχουν πάρει ανάλογη θέση, που σημαίνει ότι εγκαίρως καί τα δύο σηκώνονται και πάνε ανάλογα στη θέση που έχω μάθει στον εαυτό μου να παίρνουν και όχι σε αυτή που έχω κακοσυνηθίσει.


85913

bartlal
25/04/2007, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
...οποτε αναγκαστικα παταω στις μυτες.
ουτε εσυ φτανεις το GS 1200 ε? :D :smilea: :D

pimenas
25/04/2007, 14:06
Εγω έχω την εντύπωση οτι παίζει αναλογα την μηχανή και το πως βολεύει τον καθένα. Εγω πχ στο CB400SF με βόλευε να πατάω πιο μπροστά το πέλμα, ενώ στο F650 GS πατάω περίπου στο κέντρο του πέλματος.

zireous
25/04/2007, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από pimenas
Εγω έχω την εντύπωση οτι παίζει αναλογα την μηχανή και το πως βολεύει τον καθένα. Εγω πχ στο CB400SF με βόλευε να πατάω πιο μπροστά το πέλμα, ενώ στο F650 GS πατάω περίπου στο κέντρο του πέλματος.

Η λέξη 'βολεύει' δεν έχει πάντα σχέση με την οδήγηση μοτοσυκλέτας.

Και εγώ στο ονοφάκι, άμα ήθελα να ντριφτάρω ή πήγαινα χαλαρά (άσε που άλλη αναλογία βάρους ανά τροχό έχει η κάθε κατηγορία μηχανακίων, άλλα τα περιθώρια να φρενάρεις χωρίς μπλοκάρισμα τον πίσω τροχό στο ονόφ άλλα στο ss), πάταγα όπως στο κόκκινο κύκλο, έλα όμως που άμα στρίβεις με ss ή street της προκοπής, βρίσκει το πόδι κάτω και χαλάς τα πατούμενα...